Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bijzondere crediet verlening aan Middenstanders 95 „NOOHD-BRABW WINTERvdeten KL0D5TERBALSEM FEUILLETON Het Plan-Westhotf. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD JAAR Croquetten en Bitterbollen, Automatiek PULLES-HEESBEEN. AKKER'S DE BEDRIEGLIJKE GELIJKENIS. NUMMER 4. ZATERDAG 14 JANUARI 1939. 62c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven. Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel: minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Vergemakkelijking der voorwaarden. raakt. Het wordt echter steeds moei lijker de financiële moeilijkheden, waarin degenen, die een beroep op deze regering doen, verkeren, toe te schrijven aan de reeds verscheidene jaren geleden ingetreden economi sche crisis. Zonder in het karakter van de maatregel, die, naar alge mene erkenning, gunstige resulta ten heeft afgeworpen, verandering te brengen, moest de omschrijving der gevallen, welke voor zodanige hulpverlening in aanmerking ko- mén, worden herzien. De „algemene regels", volgens welke deze credie- ten worden verleend, zijn derhalve gewijzigd in de zin, dat de crediet- verlening zal strekken ter tegemoet koming aan liquiditeitsmoeilijkhe den, waarin overigens volwaardige middenstandsbedrijven, buiten de schuld van den ondernemer, zijn ge raakt uit hoofde van de in de be trokken bedrijfstak heersende om standigheden, terwijl de eis, dat het bedrijf moet bestaan hebben vóór 1 Januari 1930, is vervangen dooi de eis, dat het bedrijf gedurende ten minste vijf jaren heeft bestaan. Voor het overige moge worden volstaan met te verwijzen naar de „herziene algemene regels", die de minister aan de Kamer overlegt. Tenslotte wordt nog in herinne ring gebracht, dat het in hel voor nemen ligt, om ook, wanneer hel indertijd voor de bedoelde steun maatregel gestelde maximum van 2.000.000.is bereikt, met de credietverlening voort te gaan en derhalve de genoemde grens zo no- dig te overschrijden". Zoals algemeen bekend mag worden geacht, is in Juni 1934 door de Re gering de mogelijkheid geschapen om door tussenkomst van de Nederlandse Middenstandsbank credieten te verle nen aan volwaardige middenstandsbe drijven, welke uitsluitend als gevolg nar/ de crisisomstandigheden in liqui- diteitsmoeilijkheden verkeren. Het is in de practijk van de laatste tijd wen selijk gebleken, om in de voor deze credietverlening geldende bepalingen enige wijzigingen aan te brengen, in verband waarmede de Minister van Financiën de volgende mededeling aan de Tweede Kamer heeft gezonden: „Bij de wet van 13 Juni 1934 werd op de begroting van Financiën voor 1934 een artikel uitgetrokken, strek kende onder meer tot dekking van verliezen, welke voor het Rijk voort vloeien uit de z.g. „crisis-crediet- regeling" voor de middenstand. Een zelfde artikel kwam ook op de daar opvolgende begrotingen voor. De „algemene regels", welke voor deze credietverlening gelden, zijn laatste lijk ter kennis van de Kamer ge bracht door toevoeging van; die re gelen aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag betreffen de het zevende hoofdstuk B der Rijksbegroting voor het jaar 1936. De wenselijkheid is gebleken, deze „algemene regels" te herzien. De credietverlening toch op de voet van de geldende regeling beperkt zich tol volwaardige middenstands- bedrijven, welke uitsluitend ten ge volge van de crisisomstandigheden in liquiditeitsmoeilijkheden zijn ge- Naast enkele wijzigingen van onder geschikt belang zijn dus in de voor waarden voor deze bijzondere crediet verlening de volgende veranderingen gekomen: a. Totnogtoe moest aantoonbaar zijn dat een credietvragende midden stander uitsluitend als gevolg van de crisis met financiële moeilijk heden te kampen had. Deze bepa ling is nu zo veranderd, dat voor crediet in aanmerking komen zij, die, buiten bun schuld, als gevolg van in de betrokken bedrijfstak heersende omstandigheden in li quiditeitsmoeilijkheden verkeren. b. Tot nog toemioest de zaak van een credietvrager vóór 1 Januari 1930 gevestigd zijn. Thans is het zo ge worden, dat het credietvragende be drijf bij het indienen van de aan vrage tenminste 5 jaren gevestigd moet zijn. Deze twee veranderingen zullen on getwijfeld ten gevolge hebben, dat aan een aantal middenstanders, die bij de oorspronkelijke regeling niet voor ere- LEV ENSVERZEKERING 1843 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK, diet in aanmerking kwamen (hetzij bij gebreke van het crisis-element, hetzij omdat hun zaak na 1 Januari 1930 werd gevestigd), thans wel crediet kan worden verleend. De verdere bepalingen zijn onge veer gelijk gebleven. In herinnering zij gebracht, «lat als regel geen groter bedragen verleend worden dan 10.000,dat zoveel mogelijk zekerheid dient te worden gegeven, dat het crediet in 5 jaar moet worden terugbetaald en dat het cre dietvragende bedrijf naar het oordeel der Bank in staat moet zijn de strijd om het bestaan met succes te kunnen voortzetten. In het bijzonder op dit laatste punt dient nog even de aandacht te worden gevestigd. Crediet kan alleen dan ver leend worden, indien de financiële verhoudingen door middel van het crediet gesaneerd kunnen worden en indien de rentabiliteit van het bedrijf zodanig is, dat geen verdere intering plaats vindt. Zou dit niet het geval zijn, dan zou de credietverlening slechts een verschuiving van moeilijk heden betekenen en de betrokken zaak in afzienbare tijd opnieuw vast lopen. Credietaanvragen kunnen worden ingediend bij de kantoren van de NEDERLANDSE MIDDENSTANDS- BANK, bij de zelfstandige Midden stands- en Boazbanken, en desgewenst ook door tussenkomst van andere bankinstellingen. KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van Ie kwaliteit k a I f s v I e e s c h. terug te wijzen. Maar ze kent vaak géén middelen om de uitvoering van een goed plan te verwezenlij ken. Op dat laatste wees ik reeds eer. der. Het gaat zóó: er is b.v. een goed voorbereid plan tot verruiming der werkgelegenheid. De een staat er sceptisch tegenover, omdat het uit den verkeerden politieken hoek komt, de ander wil het ingekrom- De dictatuur heeft ontzaglijk veel tegen. De dictator kan onbekwaam zijn, - hij is niet weg te krijgen. Hij kan een ruïneus plan hebben, het wordt tóch uitgevoerd. Maar de dictatuur heeft soms iets goeds. Er kan een goed plan zijn en dan wordt het óók uitgevoerd. Al zou de een er dit en de ander dat op tegen hebben. De democratie kent middelen om een onbekwaam gebleken bestuur der te wippen en een slecht plan winterteenen, winterhielen, winterhanden ontstaan, doordat er vergiften zich hebben vastgezet in Uw weefsels. Deze schadelijke stoffen prikkelen van binnenuit Uw huid. Deze wordt rood, jeukt, zwelt en gaat open. van „De Echo van het Zuiden". 12) Toen hij weer bij kwam was 't hem duidelijk, wat er gebeurd was. De stier had hem door de struiken gegooid en daar de takken zich weer dichtgebo- gen hadden, was hij aan het gezicht van het beest onttrokken geworden, dat zich nu ook niet verder om hem bekommerd had. De stier amuseerde zich nu met den stoel en den ezel, die hij eenige malen in de lucht wierp. Daarna trapte hij er op. Dit kon Halfont door een opening in de struiken zien, maar hij waagde het niet, een beweging, of ook maar hel minste geluid te maken. Hij hoop te alleen maar, dat Agnes in haar schuilplaats hetzelfde zou doen. En toen vroeg hij zich af, of hij, behalve een duikeling, wellicht ook verwon dingen had opgeloopen. Hij was er vrij zeker van, dat er geen ribben gebro ken waren en ook wist hij, dat de ho rens van den stier hem niet hadden geraakt. Hij was met het voorhoofds been in aanraking gekomen en in de lucht geworpen, met een kracht, die hij zelfs van een veel grooter dier niet verwacht zou hebben. De gedachte, dat Agnes ongedeerd was, stemde hem dankbaar. Als ze er eens niet in geslaagd was, tijdig een schuilplaats te bereiken! Als het woeste dier na hem in het boschje geworpen te heb ben, eens zijn aandacht aan haar had kunnen wijden in die open wei! Waar is u? Is u ernstig gewond? hoorde Halfont uit het boschje. En te gelijk hoorde hij het kraken van tak ken. Hij luisterde aandachtig. Wees toch stil, fluisterde hij. O, er is geen gevaar meer, hij is weg. 1 Nu waagde Halfont het overeind te komen. Hij voelde zich stijf en duize lig. Maar met genoegen constateerde hij, dat hij geen verwondingen van be- teekenis had opgeloopen. Agnes had gelijk. Hun vijand holde aan den an deren kant van de groote wei. Er is zeker iemand met voer voor hem gekomen, meende hij. Ik wou alleen maar, dat dat wat eerder was gebeurd. Maar laten we nu zien, dat we hier weg komen. Toen ze hem aankeek, werd ze bleek en riep verschrikt: Maar je bent gewond. Je gezicht! Voor het eerst sprak ze hem met jij aan. O, dat Dat zijn maar een paar schrammen. En hij veegde het bloed met de hand van zijn gezicht. Ik hen weer eens stom geweest. Dat vind ik niet, zei ze met over tuiging en met een blik in haar oogen, dien hij nog nooit tevoren (Tanrin ont dekt had. Hoe zegende hij nu dit heele avon tuur! Maar zijn schouder stak toch leelijk. Ik geloof, dat je stoeltje en ezel onherstelbaar beschadigd zijn, zei hij, nadat zij hem door een opening in de takken weer-op de wei geholpen had. Den weg naar liet huisje, waar ze hun fietsen gestald hadden, legden ze zonder veel ie spreken af. Maar wal had Agnes niet veel willen zeggen! Eindelijk zij zei: Herinner je je wat ik daarnet zei? Dat je in een tijd had moeten leven, dat er wat te beleven viel? Hebben de gebeurtenissen van het laatste kwar tier niet bewezen dat ik gelijk had? Ja, en nog meer van wat je toen zei, is uitgekomen. Je zei toch, dat ik eens flink door elkaar geschud moesi worden. Nu, dit was zeker wel vol doende Hij zei hel op een humoristischen toon en de samenloop van omstandig heden was ook zoo grappig, dat ze bei den in lachen uitbarstten. Ik zou er werkelijk lust in heb ben hier eens een kwartiertje met eén goed paard en een dikken stok door te brengen. Dan zou ik dat heerschap eens laten loopen. Nu zal hij den een of anderen dag iemand te pakken ne men. Maar ons in elk geval niet, dus doet het er ook al weer niet veel toe. Je hebt je dapper gedragen, zei Agnes op ernstigen toon. Ja, spot maar! Nee, ik spotte niet. Ik meende, wat ik zei. Hij keek haar eens aan en in haar oogen was weer diezelfde blik dien hij er even te voren voor 't eerst in gezien had. Ze zeiden verder niets meer en bereikten ongestoord t huis, waar ze hun fietsen gestald hadden. HOOFDSTUK VIII. Dien avond. Zelfs toen ze den gladden weg af traden in de mooie zomeravond- atmosfeer, temidden van kamperfoe lie en rozen, die zich voor den nacht sloten zeiden ze nog niet veel. Ze reden in hun gedachten verdiept ver der, tot Halfont zei Je hebt me daarnet een compli mentje gemaakt, Agnes. Je zei, dat ik dapper was, maar dat hen ik heele- maal niet. Ik ben eerder laf. Ze lachte. Ja, dat heb ik gezien. Toch is het zoo. Ik ben voortdu rend bang, dat ik mijn lafheid zal too- nendat er een dag zal komen, waar op ik zoo duidelijk mijn tegenpartij om genade zal smeeken, dat ik mij in de oogen van al die mij kennen be lachelijk, erger, verachtelijk zal ma ken. Dus als het nog eens zoover komt zeg dan niet, dat ik het al niet van ie voren gezegd heb.! Ze schudde haar hoofd en verbaas de zich over den ernst, waarmee hij sprak. Ze kon hem nog steeds niet doorgronden. Hij leek zoo ongedwon gen, zoo oprecht tenminste in haar gezelschap. En dit was weer één van die dingen, waarin hij haar voor een raadsel stelde en toch was het geen aanstellerij. Ik geloof, dat jij op dat punt een beetje krankzinnig bent, om het maar eens hard te zeggen. Ik voor mij ben overtuigd, dat zooiets nooit gebeuren zal en als er iets dergelijks gebeuren mocht, dan zul jij, net als vandaag, in staat zijn jezelf te verdedigen. Ik kan mij, zelfs als ik al mijn verbeel dingskracht te hulp roep, jou niet an ders voorstellen. Tot haar heimelijke verbazing maakte hij een afwerend, eenigszins nijdig gebaar. Ja, omdat ik nu daarnet een booze stier tegenhieldDal is wel iets, waar je op af kunt gaan. Nee, maar omdat je gewond werd en omdat die wonden wel eens doode- lijk hadden kunnen zijn. En dan, als jij me niet als eens eerder gered had, zou ik toen al vermorzeld zijn geweest Nee, ik ben er stellig van overtuigd, dat jou zooiets nooit zal overRomen en dat zooiets alleen in je verbeeldin gen bestaat. Loop naar de pomp! antwoordde hij geprikkeld en grof. Zal ik nu nooit begrepen worden, zelfs niet door jou Heb jij dan heelemaal geen fantasie? Een oogenblik maakte zich een vree- selijke angst van haar meester. Hij had misschien een ernstiger stoot ge kregen, dan ze eerst gedacht had en deze onzin was een gevolg van een verwonding van zijn hersens? Ze wierp terluiks een angstigen, onder zoekenden blik op zijn gezicht en was zich opeens van een geheel nieuw warm gevoel bewust. Nu, om je te overtuigen, zal ik 't voor ernst opnemen, wat je zegt, zei ze. Zal ik op denzelfden toon als jij doorgaan? Maar denk er wel aan, als er iets zooals jij schijnt te vreezen ge beuren zou, dan zou ik er je zeker niet minder om achten. (Wordt vervolgd). Waalwpsche en Laiigstraatsche Courant* MtCOOBPAMfiD Hoc Hpoediger U er KlooHterbnlsem op doet, hoe beter! Neem 's-avonds een heet voetbad en doe dan een verband met Kloostcrbalsem erop. Dadelijk verdwijnt de jeuk. Doe e. ook 's-morgens Kloosterbalsem op en verras send snel zult Ge er vanaf zijn, zelfs als Uw winterteenen al zijn open gegaan. Onovertroffen als huidgenezend middel bij gesprongen handen, kloven, schrale huid. Per pot van 25 'tram f U.62I/J. pot van 50 Gram f 1.04

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1