f ra '2J) verdrijft U snel en zeker met '..Jk Zaterdag 14 Januari 1939 No- 4 De Echo van het Zuiden Tweede Blad „MIJNHARDTJES FLAMBEAU DE POSTHOND. van allerlei aard Gemeenteraad Loonopzand. i Verlaging Electriciteitstarie- ven. Steun van het Werk fonds voor wegenverbetering. Debat over vergoeding aan scholen. D iaad der gemeente Loon-op- Zand kwam Woensdagav0"^ in °Pen_ bare vergadering bijeen onoei voorzit terschap van den Edelachtb. heet Bur gemeester J. A. F- ^a"ens Secretaris de heer v. d. Wee. Aanwezig alle leden. De voorzitter opende de vergadering waarna hij een uitvoerige nieuwjaars rede hield, waarin hij de leden alle heil wenschte voor zichzelf, hun gezin, be drijf en dankzegde voor de vele en har telijke wenschen voor hem en z'n ge zin bij de jaarwisseling ontvangen. Achtereenvolgens behandelde hij het bestuur en 't personeel der gemeente, de vergaderingen, de economische toe stand, de werkeloosheid, steun en ar menzorg, de dienst der openbare wer ken, het gasbedrijf, de drainage-velden, de gemeente-politie, t blik-vleesch en margarine, de gezondheidstoestand, spaarbanken, rijkspostspaarbank, R.K. Boerenleenbank te Kaatsheuvel en L.- op-Zand, de Centrale Volksbank te Kaatsheuvel en de bevolking. Ten slotte deed hij een beroep op al ler medewerking ter behartiging der gemeente-belangen. Namens den raad sprak vervolgens het oudste raadslid de heer C. Roesten- berg een dankwoord uit, waarin hij vooral den burgemeester dank bracht voor de goede verstandhouding die er altijd heeft bestaan en welke oorzaak is van het vele en goede werk, dat er is verricht kunnen worden. Spreker me moreert den buitengewoon moeilijken economischen toestand. Hoewel de re geering reeds veel in de goede richting heeft gedaan, is het toch nog lang niet zooals het zijn moet. Spreker hoopt echter dat alles nog goed komt. Ook deze gemeente heeft groote zor gen: als spr. een blik werpt op de cij fers die het enorme bedrag aangeven, dat noodig is voor onderhoud van de werkloozen, vraagt hij zich af, waar dat allemaal vandaan moet komen. Spreker dankt den burgemeester die een zuinige huishouding zoo stimuleert, wat de ge meente ten goede komt. Tot slot sluit spreker zich aan bij den wensch van den voorzitter en hoopt, dat ook in het nieuwe jaar dezelfde goede verstand houding mag heerschen. 1De notulen der vorige vergade ring worden ongewijzigd goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Dankbetuiging van H. M. de Ko ningin, voor de vele blijken van belang stelling bij Haar regeeringsjubileum ondervonden. b. Dankbetuiging van den gemeen te-secretaris voor de onvergetelijke hul diging hem bij zijn jubileum gebracht. c. Dankbetuiging van den heer J. Mosselveld, voor de toegestane ver voerkosten voor zijn kind naar de school voor B. L. O. te Waalwijk. d. Goedkeuring van de verordening dat de kapperszaken voortaan des Dinsdagsmiddags gesloten moeten zijn. e. Goedkeuring van wijziging der veldwachters-verordening. f. Goedkeuring heffing opcenten op de gemeente-fondsbelasting. g. Schrijven van Ged. Staten, dat zij de gemeente-begrooting nog niet kunnen goedkeuren. h. Goedkeuring van het raadsbe sluit tot aangaan van een rekening-cou rant-overeenkomst met de bank voor Nederlandsche Gemeenten. i. Idem herstel Theresia-school. De gemeente wordt dus in 't gelijk gesteld. j. Idem onbewoonbaar verklaarde woning. Het tegen het raadsbesluit ingestelde beroep is verworpen. k. Idem vervoerkosten van een leer ling naar Waalwijk. 1. Idem begrooting Landbouwhuis- houdcursus. m. proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. n. Mededeeling van de P.N.E.M., dat met ingang van 1 Januari de tarie ven zullen worden verlaagd en wel met dien verstande, dat het kleinkrachttarief wordt gebracht van 12 op 11 ct., het vast recht van 5 op 4 ct. en het tarief voor de straatlantaarns van 8 op 7 gul den. De electrische energie wordt ge bracht van 6 op1*) ct. Al deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. o. Verzoek van de heeren de Kort, bevattende een voorstel tot aanleggen van trottoirs. De Voorzitter zegt dat dit reeds een heel oude kwestie is en stelt voor dit verzoek voor kennisgeving aan te ne men, maar de heer v. d Heuvel ver langt hierover het woord. Spreker betoogt dan dat hij niet in details wil treden, maar in het verzoek komt tot uiting, dat de betreffende weg moet worden onderhouden. Het is tot voordeel van de bewoners, wanneer de raad dit voorstel aanneemt, er wordt hiermede geen precedent geschapen, maar men moet het bezien als een over gangsmaatregel. Spreker stelt voor dit verzoek eens ernstig te bezien en be pleit clein.-ntie in verband met de over gangsbepalingen. Spreker stelt ook nog in-het licht, dat de bewoners van deze straat eigenlijk slachtoffers zijn van het uitbreidingsplan der gemeente, aange zien juist omdat deze straat niet in het uitbreidingsplan ligt, niet tot bestrating kan worden overgegaan. De Voorzitter deelt den heer van den Heuvel mede, dat hij niet ongenegen is om met het college van B. en W. de zaak nog eens te bekijken. Hij ziet zich echter genoodzaakt den heer van den Heuvel te corrigeeren. Deze stelt het namelijk voor alsof er hier slachtoffers zouden zijn van het uitbreidingsplan. Dit is echter heelemaal onjuist. De be treffende bewoners zijn geen slachtof fers van het uitbreidingsplan, maar van de bouwverordening. Hier in openbare vergadering is eenigen tijd geleden ge zegd, dat de betrokken bewoners reeds aan de heeren De Kort gelden hebben betaald voor den aanleg van trottoirs, maar zij zijn er nog steeds niet geko men. Het voorstel van de heeren De Kort is te miniem. Het komt eigenlijk neer op een terugkrabbelen van wat reeds was voorgesteld. De voorzitter zegt echter toe het betreffende voorstel nogmaals bij B. en W. ter sprake te zullen brengen. p. Een verzoek van t doktersfonds te Geertruidenberg kan niet in behan deling worden genomen, aangezien het verzoek niet op het gebruikelijke zegel is gesteld. q! Niet minder dan 17 verzoeken tot reiskostenvergoeding voor leerlin gen die de B. L. O.-school te Waalwijk willen bezoeken. De voorzitter deelt hierbij mede, dat de begrooting niet toelaat aan al deze verzoeken te voldoen. Er zal hier sterk geschift moeten worden. De heer Snoeren vraagt of dit al de ingekomen stukken zijn. Voorzitter: Ja. De heer Snoeren deelt dan mede, dat er nog een verzoek moet zijn ingeko men van het bestuur van de Avond vakschool. De voorzitter weet er niets van. Alle ingekomen stukken zijn thans in behan deling genomen. Spreker belooft ech ter een onderzoek. 3. Voorstel om de woning staande aan de Verlengde Hoofdstraat nr. 19 te Kaatsheuvel ondershands aan Jos de Brouwer te verhuren. Uit het prae-advies blijkt, dat deze woning tot 15 November aan de N.V. Oisterwijksche' Radio Centrale was verhuurd. De huurprijs beliep 7 gulden per week. Niet mogHijk zijnde om de ze woning weer tegen denzelfden prijs te verhuren, tenminste niet zonder dat ze lang zou leeg staan, heeft de ge meente de huurwaarde in overeenstem ming met andere soortgelijke woningen bepaald op 5 gulden per week. Intus- schen hebben B. en W. in afwachting van de beslissing door den raad te ne men, den heer Brouwers, die thans als vertegenwoordiger het huis bewoond, medegedeeld, dat hij het huis voor den prijs van 5 gulden per week kan blijven bewonen, met dien verstande, dat de heer Brouwers zich verplicht om, mocht de raad een'hoogere huurprijs bedingen het verschil bij te betalen. De heer Brouwers heeft zich hiermede ver- eenigd. Het voorstel om het huis tegen een huurprijs van 5 gulden per week aan den heer Brouwers te verhuren, wordt zonder hoofdelijke stemming aangeno men. 4. Schrijven van Mej. M. v. Besouw, houdende verzoek haar ontslag te willen verleenen als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school te ,,de Moer". De heer van den Heuvel vraagt hoe het komt, dat dit verzoek, dat reeds einde October werd ingediend, eerst thans in behandeling wordt genomen. De Voorzitter antwoordt, dat voor een dergelijk verzoek de kosten van een raadsvergadering niet zijn geoorloofd. Het voorstel wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. 5. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school te ,,de Moer". Op de voordracht zijn de volgende sollicitanten geplaatst. 1. Mej. H. P. H. van Opstal. 2. Mej. P. H. van Boxtel. 3. Mej. J. C. H. M. van Hoven. Met het oog op haar groote ervarin gen op dit gebied heeft de inspectrice Mej. van Opstal bovenaan geplaatst. Mej. van Opstal werd met 8 tegen 7 stemmen op mej. P. H. van Boxtel tot onderwijzeres aan genoemde school benoemd. 6. Voorstel om aan den gemeente-ar beider C. Leemans, met ingang van 1 Februari 1939 eervol ontslag te verleenen als arbeider in dienst der gemeente, wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd. De raad verleent den heer Leemans op de meest eervolle wijze ontslag uit den gemeente-dienst. De voorzitter brengt eenige woorden van hulde aan het adres van den heer Leemans die steeds een voorbeeld was voor allen. 7. Benoeming van een gemeente-ar beider. Na herstemming werd den heer J. Kusten met 10 stemmen benoemd. Eén stem werd uitgebracht op Joh. Jansen, 3 op A. Damen en 1 blanco. 8. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur dezer ge meente, wegens periodieke aftre ding van den heer C. Snoeren Czn. Door het Armbestuur wordt het af tredend lid voor herbenoeming voorge dragen, terwijl als tweede candidaat de heer L. Verbaandert wordt vermeld. Na een vraag van den heer Marcus of deze voordracht bindend is, wordt de heer C. Snoeren benoemd met 7 stemmen, terwijl op den heer Verbaan dert 6 stemmen werden uitgebracht, ter wijl 2 leden blanco stemden. 9. Voorstel om burgemeester en wet houders te machtigen tot het hou den van eventueele verpachtingen (gras op wegen, drainagevelden enz.). Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 10. Voorstel tot wijziging van de ge- meentebegrooting voor het dienst jaar 1938. Wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 11Voorstel om de plaatselijke politie verordening dezer gemeente aan te vullen. Z.h.st. goedgekeurd. Dit voorstel is gedaan op verzoek van den Bond voor groote gezinnen. 12. Voorstel tot wijziging van de rechtstoestandverordeningen dezer gemeente. Deze bepalingen hebben betrekking op de regeling der bezoldiging voor het geval een ambtenaar of werkman ge houden is aan de op hem rustende mi litaire verplichtingen te voldoen. t Goedgekeurd. 13. Voorstel tot het aangaan van een rekening courant - overeenkomst met de Bouwvereeniging .Volks belang" in deze gemeente. Ook dit voorstel gaat onder den ha mer door. 14. Voorstel om de hulp van het door de regeering ingesteld Werkfonds in te roepen voor vernieuwing van de navolgende wegen: a. de weg loopende vanaf de Kruisstraat te Kaatsheuvel tot de grens van Dongen (Dreef); b. de weg loopende van Loon-op- Zand via de Moer naar Dongen met zijtak naar den weg Dongen- Tilburg; c. de weg van Loonopzand naar Udenhout. Voor al deze wegen wordt het ma ken van een breedte van 5 m. en storting met asphaltbeton voorqè- steld. Koket 12 stuks 50 ct Proefdoosle 2 stuks 10 ct DOOR L. W. In October verspreidde het gerucht van de dood van Flambeau zich over alle bergposten in het Zuidoosten van Frankrijk en alle mannen, die hel hoorden, hadden er verdriet om. Flam beau, dat is het Franse woord voor fakkel, is de naam van een Duitse herdershond, maar eerst zal ik jullie iets andes vertellen. De vesting Saulières. In Savoye, in de bergketen van de Mont Cenis, ligt het fort Saulières. Het hele jaar door is er een bezetting van soldaten op het fort en deze soldaten hebben er een hard en moeilijk leven. Een heel enkele keer in de zomer ge beurt hel wel eens, dat toeristen ver dwalen en dan op het fort de weg ko men vragen. Die vertellen dan de laat ste berichten uit de buitenwereld. Om de drie maanden komen er andere troepen in de vesting, maar in de win ter, als alles dichtgesneeuw is kan dat niet. Natuurlijk is er gezorgd voor vol doende levensmiddelen om het een paar maanden uit te houden en de radio, die heel dikwijls door zware sneeuwval en lawine's onderbroken wordt, is dan het enige, wat de solda len voor afleiding hebben. Natuurlijk verlangen die mannen daarboven altijd erg naar post en berichten van huis. Vroeger werd er ook eens in de zoveel tijd een groep naar boven gestuurd om de zakken 4het brieven te brengen. Maar zo gauw de sneeuw te dik werd en er gevaar voor lawines bestond kon dat niet meer en dan hoorden de men- schen van Saulières helemaal niets meer. Flambeau wordt postbode. Toen kwamen ze op een ander idee. In de vestingen in de bergen zijn altijd honden, die de sleden moeten trekken en berichten naar beneden brengen. .Jullie weten allemaal, dat overal in de bergen St. Bernhardhonden worden gebruikt 0111 mensen, die in de sneeuw verdwaald of verongelukt zijn, op te sporen. Deze St. Bernhardhonden had den ze ook op het fort en verder een paar Duitse herdershonden. Ze na men verschillende proeven om de hon den met post naar beneden te sturen en al gauw bleek, dat Flambeau, een jonge herdershond, bijzonder geschikt was. Zo werd hij de postbode van de vesting. Acht jaar lang ging Flambeau door weer en wind heen elke week met een zak brieven op zijn rug naar boven, naar de kleine vesting. Daar werd hij met luid gejuich begroet. Dan rustte hij een poosje uit, kreeg flink te eten en te drinken en ging daarna weer met een zak van het fort naar beneden. Je kunt wel begrijpen, dat de soldaten dol op hem waren. Flambeau, de mensenredder. Op een keer, twee jaar geleden, deed Flambeau iets, waardoor de sol daten nog meer dan eerst yan hem "gingen houden. Bij oefeningen, was één van de soldaten van de anderen afgedwaald en viel toen van een rots wand af. Hij stortte naar beneden en bleef in de sneeuw liggen. Hij had z'n ski gebroken en zijn linkervoet. Hij riep om hulp, maar niemand hoorde hem. Het begon al donker te worden en de man begreep, dat hij dood zou vriezen als hij een nacht buiten zou moeten liggen, zonder zich te kunnen bewegen. Toen hoorde hij opeens een luid ge blaf uit de verte en toen hij een paar maal zo hard hij kon riep, kwam er plotseling een hond aanrennen door de sneeuw. Het was Flambeau. De an deren hadden hem weggestuurd om hun vriend te zoeken. Ze hadden zelf al overal gezocht, maar hem nergens kunnen vinden en nu werd het te don ker om nog uit te gaan. Flambeau droeg een flesje met brandewijn bij zich om den armen man, die al door en door koud was een beetje te ver warmen. Daarna voelde de soldaat zich ook werkelijk alweer veel beter, maar hij kon zich toch nog steeds niet bewegen. Toen ging Flambeau dicht legen hem aan liggen en beschermde hem met zijn eigen warmte tegen de kou. Flambeau brengt hulp. Maar nadat de hond acht jaar lang zijn plicht had gedaan, was hij erg verzwakt en de dokter zei op een dag, dat hij nu rust moest houden en er niet meer op uit gestuurd mocht wor den. Toen ging hij voor de laatste keer naar beneden en werd daar verder heel goed verzorgd. Maar Flambeau vond het vreselijk om niet meer naar boven te kunnen gaan en post naar zijn vrienden te brengen. Elke keer, als het de tijd van zijn tocht met de post was, werd hij onrustig en pro beerde weg te lopen om weer naar boven te gaan. Zijn laatste tocht. Op een keer was hij plotseling ver dwenen. Uren later zagen de wacht posten van de vesting Saulières een hond langs het besneeuwde pad naar boven komen. Hij zwaaide van zwak te heen en weer, liep naar de soldaten toe en viel voor hun voeten neer. Het was Flambeau. Hij kon het beneden niet meer uithouden en wilde nog één keer naar boven. Een paar minuten later stierf hij. Op het kleine pleintje bij de vesting, heel hoog in de bergen, maakten de soldaten een graf voor hem en brach ten er een rotsblok heen, waar ze op schreven; „Hier rust Flambeau, die een trouw en goed vriend van ons al len was". HOE ONTSTAAN DROMEN? Jaap had laatst een heel vreemde droom. Hij liep langs de kazerne en keek naar de soldaten, die daar aan het marcheren waren. Er stonden ook een paar kanonnen opgesteld en plot seling hoorde hij een vreselijke knal. Eén van de kanonnen was afgegaan! Maar het gekste van alles was, dat hij wakker werd van die knal. Hoe kon dat nu? Je wordt toch niet wak ker van iets uit je droom. Dan droom je toch kalm verder! Maar toen Jaap rechtop in zijn bed was gaan zitten, hoorde hij moeder op de gang met den melkboer praten. De bel was kapot en de melkboer had tegen de deur ge bonsd. Nu zullen jullie wel zeggen: Wat heeft die melkboer nu met het kanon te maken en dat is het hem nu juist. Het gebeurt heel dikwijls, dat wc onze dromen krijgen door dingen, die buiten gebeuren. Want al slapen we nog zo diep en al kunnen we dan niet bewust over verschillende dingen na denken, onze zintuigen worden toch nog wel geprikkeld. Die kunnen maar niet zo ineens inslapen. Natuurlijk kunnen we niet met onze ogen zien, omdat ze gesloten zijn, maar we kun nen wel met onze oren horen. Onze neus ruikt ook toch nog wel en als er iets over ons heenstrijkt, kunnen we dat soms ook nog wel voelen. Al deze gewaarwordingen worden naar de her senen overgebracht. Wanneer nu dus die verschillende gebeurtenissen van buiten, bijvoorbeeld het luiden van een klok, tot ons oor doordringen, brengt het oor die waarnemingen weer over naar de hersenen en het zou daardoor natuurlijk heel goed mogelijk zijn dat we erg slecht sliepen. Maar nu zijn de dromen er en die vangen die indruk ken van buiten op en veranderen ze 111 dromen. Helemaal waar is dit niet. Er zijn heel veel verschillende meningen over dromen en men weet nog steeds niet zeker, welke uitleggingen de goe de zijn, want het gebeurt heel dikwijls, dat iemand van iets droomt, dat wer- kei ijk nergens mee te maken heeft. Maar heel dikwijls is dat toch wel het geval. Dan verbinden die waarne mingen van buiten zich met allerlei andere gedachten en gebeurtenissen in onze hersenen tot een droom. Het kan bijvoorbeeld gebeuren, dat het buiten regent. De druppels klette ren legen het raam en glijden erlangs naar beneden. We dromen, dat we een tocht op een meer maken in een boot- js. Misschien slaat het bootje wel 0111 en vallen we in het water. Maar dan vervaagt het droombeeld weer en sla pen we rustig verder. De geur van het stuk zeep op de wastafel dringt in onze neus en we dromen, dat we in een bloementuin lopen. Maar soms is de kracht van de droom niet groot genoeg en 0111 de in drukken te verwerken en dan schrik ken we ineens wakker, zoals Jaap bij zijn kanonschot. OPLOSSINGEN RAADSELS van vorige week. 1. De beambte, die op het postkantoor de postzegels afstempelt. 2. Een kiel. 3. Koffiebonen. 4. Lakfnoes. 5. Stoomketel. WETENSWAARDIGHEDEN. In een klein plaatsje in Mexico wferd een man veroordeeld, omdat hij bij 'n filmvoorstelling op het doek schoot, toen daar een grote schurk zijn ver volgers ontkwam. De kogel vloog te rug langs de wand en verwondde een meisje in de zaal. De man was dus wel erg „in" de film geweest! In Canada worden vissen uit vlieg tuigen neergelaten in water, waar geen vissen zijn. Vroeger gebeurde dat met een boot, maar nu is gebleken, dat de dieren allen blijven leven, als ze van niet al te grote hoogte worden afge worpen en dat ze bovendien beter ver spreid worden.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5