KANTONGERECHT. l pul Op e//re vson 1/ Voor Het pe H< ge A H K Uitspraken. Onderzoek voor Gronduitgifte te Amsteraam De Borgstellingsfondsen ti< bi ec T zal b 1939 KOL op in Waa voor In tot f 14C laste Di dag den sen spee was boek de C vesti dit s mini te v gehc de 11 O] den ontr in 1: O 5—1 klas Ei suit: het D leve Irf offici t.w. door wonr Op het voor dame geüe\ beken d: h> ti IJ d ir V' d v O V t< SI a d. de Vaartstraat te Kaatsheuvel, aansluitend aan de Verlengde Hoofdstraat tot den provincialen weg; e. de Kruisstraat, loopende vanaf het nog niet vernieuwde gedeelte van de Hoofdstraat tot haar Wes telijk eindpunt. Voor deze wegen wordt bestrating met klinkerkeien tusschen afsluit- banden en waar noodig rioleering enz. als voorstel gedaan. Al deze werkzaamheden vragen een uitgaaf van 154.000. Bij den minder goeden stand waarin de ge- meentefinanciën verkeeren, is het uiter aard niet mogelijk dat door de gemeen te aan eigen financiering wordt ge dacht. En toch wil het ons noodzake lijk voorkomen dat tot deze vernieu wingen wordt gekomen en dit speciaal nog met het oog op de belangen welke het verkeer aan deze wegen redelijker wijze mag stellen. Dienaangaande zal wel niet behoeven te worden gezegd dat de wegen of aan sluitende wegen, welke hierboven zijn genoemd, niet aan deze eischen vol doen, eerder nog dat zij in een toestand verkeeren, welke het den automobilis ten veelal gewenscht doet voorkomen deze op hun route ter zijde te laten lig gen. Daarin wenschen wij de zoo zeer noodzakelijke verandering te brengen. Daarvoor is noodig dat deze wegen een algeheele vernieuwing ondergaan, cjat het wegdek van de verbindingswe gen van Kaatsheuvel en Loonopzand naar Dongen op 5 m. breedte wordt gebracht en in aansluiting op het weg- vak onder de gemeente Dongen gele gen (weg Kaatsheuvel—Dongen) van asphaltbeton wordt voorzien en dat aan de aansluitende wegen (Vaartstraat en Kruisstraat) een nieuwe bestrating met klinkerkeien wordt gegeven. Ook den weg van Loonopzand naar Udenhout wenschen wij in deze ver nieuwing, door het maken van een as- phaltbetondek, te betrekken. Voor de uitvoering van al deze wer ken, die een goeden toegang tot de ge meente zullen verzekeren en die niet minder zullen strekken ten belange van het verkeer in doorgaande richting stellen wij U voor de medewerking van het Werkfonds in te roepen, met de bedoeling dat de kosten daarvan door dit fonds zullen worden gefinancierd. Indien Uw raad daartoe besluit zul len door ons stappen worden gedaan om de noodige interesse van het Werk fonds voor dit doel te verkrijgen. Dit voorstel lokt eenige opmerkingen uit van den heer van den Heuvel. Spr. juicht het voorstel van harte toe en vraagt zich af waarom er zoolang ge wacht is alvorens de hulp van het Werkfonds is ingeroepen om deze we gen te verbeteren. Want ook andere gemeenten plukken van dezen „kersen boom", aldus spreker, dus laten wij ons haasten om er ook nog wat van te krij gen. Spreker vraagt verder in ho.everre een beroep op het Werkfonds gedaan kan worden en op welke voorwaarden deze hulp zal worden toegezegd. Spre ker wil ook-nog weten, of asphalt-be- ton duurder is dan klinkerwegen. De Voorzitter bewondert sprekers beeldspraak, maar helaas is deze niet geheel juist. Men zou ook kunnen zeggen, aldus de voorzitter, aan een boom zoo vol geladen, mist men één, twee pruimpjes niet, maar bij deze beeldspraak houdt men bepaald geen rekening met het leger van bewakers dat rond den boom staat opgesteld, met geweren in de hand met de bajonet er op. En zij bewaken den boom op een werkelijk afdoende manier. Op de vraag van den heer van den Heuvel, hoe de medewerking van het Werkfonds wordt verkregen, ant woordt de voorzitter dat dit zoowel a fonds perdue kan geschieden als tegen een zeer matige rente. Wanneer echter wordt geleend tegen een rente dient men daarbij in aanmerking te nemen, dat- de rente alleen betaald behoeft te worden indien de begrooting zulks rechtvaardigt. B. en W. zullen trach ten den besten en voordeeligsten weg te bewandelen. Bovendien betreft het hier slechts een beginselvraag. Wan neer de raad het voorstel goedkeurt is er nog niets definitiefs bepaald. Eerst dan gaat men over om te trachten de hulp van het werkfonds te verkrijgen en wanneer de voorwaarden dan tegen vallen is het nog aan den naad deze goed te keuren of te verwerpen. Wat betreft de vraag van den heer van den Heuvel over asphalt-be- ton of klinkerwegen deelt de voorzitter mede, dat men liever asphalt voor de wegen neemt, omdat ook de weg in Dongen asphalt is en het in aansluiting daarop beter zou staan. Ook hier echter is nog geen definitief antwoord op te geven. Want natuurlijk zullen wanneer men een asphaltweg aanlegt de kosten voor het verleggen van de kabels wor den verhoogd en wanneer dan het Werkfonds zegt dat wij een klinker weg moeten nemen is er nog niets aan te doen. Nogmaals laat de voorzitter het licht vallen op het feit, dat het voor stel slechts een beginselverklaring in houdt. Wanneer de medewerking van het V/erkfonds is verkregen moet nog alles in overleg met het Werkfonds en den raad nader worden geregeld. De heer Markus vraagt of het niet mogelijk is om ook den weg tot de gas fabriek in Sprang in te lassen. De Voorzitter zegt echter, dat ook hier nog niets definitiefs over medege deeld kan worden, want allereerst is hier ook het gemeentebestuur van Sprang-Capelle mee gemoeid. Ook dit voorstel wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. 14a. Voorstel om aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen toepassing te verzoeken van artikel 55 quater der Lager Onderwijs wet 1920, voor zooveel betreft het voor de berekening van de aan de be sturen der bijzondere lagere scholen uit te keeren vergoeding in de exploi tatiekosten der scholen, buiten aan merking mogen laten van de kosten van de 2-openbare lagere scholen in deze gemeente. Prae Advies: Zooals bekend mag worden veron dersteld, bedragen de kosten per leer ling van de openbare lagere scholen in deze gemeente 12.13. Deze zijn bepaaldelijk abnormaal. Meer in het bijzonder is deze abnormaliteit toe te schrijven aan het gering aantal leer lingen, tengevolge waarvan de kosten per kind een zoodanige hoogte aan nemen, dat gerustelijk van oneven redigheid mag worden gesproken. In deze omstandigheid hebben wij aanleiding gevonden om de besturen der bijzondere lagere scholen uit te noodigen voor het jaar 1939 met een vergoeding van 7.50 per leerling genoegen te nemen. Het mag tot groote dankbaarheid stemmen dat de meeste schoolbestu ren aan ons verzoek hebben willen voldoen. Echter ontbreken ons nog enkele toezeggingen. En ook daarover zou de beschik king moeten worden verkregen, wil de voorgetitelde regeling tot een effectief resultaat leiden. In dienovereenkomstigen geest stel len wij U voor het voorstel dat door ons wordt gedaan aan te nemen om daarvan binnen den hij de wet voorge schreven termijn gebruik te kunnen maken, voor het géval alsnog niet tot de gewensehte overeenstemming zal kunnen worden gekomen. Aanvankelijk begroot op 6.50 kon dit bedrag, dank zij de pogingen de zerzijds, nog met 1.worden ver hoogd, waardoor het op 7.50 zal komen te liggen. De voorzitter zegt dat het wel eenigszins deprimeerend gewerkt heeft dat niet alle schoolbesturen met dit be drag genoegen willen nemen. Daar door zou het nl. voor kunnen komen dat de gemeente straks in een groote im passe zou geraken en om dit te voor komen is dit voorstel gegroeid. Dit voorstel is te beschouwen als een voor zorgsmaatregel. Spr. herinnert zich dat een jaar ge leden. bij de bespreking over de in standhouding van de Openbare School in de Moer, gezegd is dat met een bedrag van 7.50 per leerling kon worden volstaan. Thans is met ver schillende personen overleg gepleegd, waarbij tot uiting kwam dat met ge paste zuinigheid 7.50 per leerling vol doende is. In den raad is al meer dan eens aangetoond dat de gemeente te genover de schoolbesturen steeds de grootste bereidwilligheid betoond. Spr. vraagt zich af waarom men het dan thans elkaar moeilijk moet gaan maken wanneer met een bedrag van 7.50 kan worden toegekomen. De heer v. d. Heuvel juicht toe dat de eerst vastgestelde vergoeding nog met een gulden kon worden verhoogd. Niet alle schoolbesturen willen zich evenwel aan dit bedrag binden, alhoe wel het evenmin hun bedoeling is om de gemeente in een moeilijke positie te brengen. Spr. heeft een onderhoud ge had met een hoofd der school om wat meer over dezen toestand te weten te komen. Daarin kwam tot uiting dat dit schoolhoofd niet zoo maar afstand wil doen van een recht dat hem door de wet verleend is. Bedoeld schoolhoofd had ook het advies ingewonnen van 't Centraal Bureau voor Onderwijs in den Haag, waarin tot uiting komt dat de gemeente niet het recht heeft om van de schoolbesturen te eischen met een bepaald bedrag genoegen te nemen. (Spr. leest bedoeld schrijven voor). Hij is voorts van meening dat, daar uit de statistiek blijkt dat het bijzonder onder wijs veel minder kost dan het open baar, aan de gelijkschakeling, waarvoor zoo lang gestreden is, wel weer een eind kon worden gemaakt. Dit moet voorkomen worden. De gemeente zet door het nemen van dezen maatregel een stok achter de deur, maar de mo gelijkheid zou wel eens kunnen be staan dat de minister anders beslist dan lier wordt voorgesteld. Zou echter ook de minister dit plan goedkeuren, dan is het niet uitgesloten te achten dat de schoolbesturen in cassatie gaan en dat dan de Kroon een andere uitspraak doet, waardoor de gemeente nog voor groote kosten zou komen te staan. Spr. wil daarom voorstellen nog eens ver trouwen te stellen in de schoolbesturen en afwachten wat daarvan het resul taat zal zijn. Loopt dit verkeerd af, dan kan de hier voorgestelde maatregel nog genomen worden. De Voorzitter meent dat het advies van vertrouwen stellen in de schoolbe sturen hier niet op zijn plaats is daar er in het geheele land wel geen enkele gemeente aan te wijzen zal zijn, die grooter vertrouwen in de schoolbestu ren stelt dan deze. Spr. zegt dat het schrijven dat de heer van den Heuvel heeft voorgelezen ook aan hem bekend is, het berust echter op een geheel ver keerden grondslag. Er staat n.l. in dat de gemeente 7.50 beschikbaar stelt en dat is niet zoo. De gemeente heeft alleen gevraagd of de schoolbesturen willen afzien van het recht op twaalf gulden zooveel; niemand heeft daarbij getwijfeld aan het recht dat zij 12.50 kunnen eischen. Zoolang de gemeente er niet zeker van is dat de schoolbestu ren dit goedkeuren, zal ook de minister het volle bedrag op de begrooting wil len zien gebracht. Kan van de school besturen echter die verzekering verkre gen worden, dan zal de minister wel goedkeuren dat 7.50 op de begroo ting wordt gebracht. De hoofdzaak van de hooge kosten voor het onderwijs is naar spr.'s meening te zoeken in de in standhouding van de school in de Moer, die de gemeente zeer veel geld kost. Wanneer die school er niet was zouden de lasten veel minder zijn. De heer v. d. Heuvel wijst er op dat het hier om een principieele kwestie gaal. Hij is ervan overtuigd dat de scholen zich met 7.50 wel zullen kun nen bedruipen, zij willen echter geen af stand doen van het recht hen dooi de wet verleend en waarop de gemeente thans een aanval doet. Spr. wil dc gang van zaken nog eens afkijken; dan heeft de gemeente naderhand nog den tijd om tot andere maatregelen over te gaan. De Voorzitter zegt, dat dit besluit, wil het nut hebben, nog deze maand genomen dient te zijn. De heer v. d. Heuvel vreest dat aan dit besluit geen sanctie zal worden verleend en dat als gevolg daarvan de schoolbesturen jiog ruimer zullen gaan uitgeven. Spr. herhaalt zijn voorstel om dit voorstel van B. en W. terug te ne men en in deze een afwachtende hou ding aan te nemen. De Voorzitter zegt dat de gedachte niet opkomt dat de gemeente geen ver trouwen zou hebben in de schoolbestu ren. Vroeger hebben zij wel eens met een bedrag van 6.30 genoegen geno men. Spr. zou het daarom van het be trokken schoolhoofd zoo mooi gevon den hebben wanneer hij zich bij zijn andere collega's had aangesloten. Spr. wijst er op dat nu tot uiting is gekomen dat alles op een misverstand berust. Men zit zich n.l. blind te staren op een bedrag van 7.50. De gemeente stelt echter 12.50 beschikbaar, maar vraagt er bij of men het niet mee wat minder doen kan. Alleen daar gaat het over. Het zou jammer zijn, wanneer door dit misverstand alles zou mislukken. Daar door zou de gemeente groot gevaar gaan loopen noodlijdend te worden met al de gevolgen van dien. Alles wat in vele jaren moeizamen arbeid is opge bouwd zou worden vernietigd en bin nen korten tijd weer geheel zijn afge broken. Dat is het waarvoor spr. hier vooral wil waarschuwen. Spr. wil echter voorstellen bij het be trokken schoolhoofd, het hoofd der Fraterschool te Loon-op-Zand, den toestand nog eens uiteen te zetten. Spr. is ervan overtuigd dat, wanneer deze de juiste toedracht weet, de gemeente met hem tot overeenstemming kan ko men. Mocht dit onverhoopt niet het ge val zijn, dan zal spr. den raad nog deze maand bijeen roepen om nogmaals over deze kwestie te beraadslagen. De heer Roestenberg heeft met ge noegen het welwillend standpunt van bepaalde schoolbesturen gelezen, met leedwezen echter dat van anderen. Spr. vindt het alleszins gewenscht dat deze voorzorgsmaatregel genomen wordt. De schoolbesturen die daar niet op in wenschen te gaan zou men nog eens aan kunnen spreken. De gemeente heeft hier een groote verantwoordelijkheid en spr. zou gerust aan durven raden dat de gemeente de schoolbesturen vraagt het volste vertrouwen in haar te hebben. De gemeente moet in deze het vertrouwen opeischen. Wordt daar op niet ingegaan, dan heeft men het volste recht voorzorgsmaatregelen te nemen. Wat het schrijven van het Cen traal Bureau betreft merkt spr. op dat het nooit de bedoeling van de regeering kan zijn geweest de schoolbesturen toe te staan naar willekeur over het hen toegestane bedrag te kunnen beschik ken. Spr. meent daarom alsnog bij de schoolbesturen algeheel vertrouwen in het college van B. en W. en den raad incluis te moeten opeischen. Men kan dit voorstel dan nog intrekken. De heer v. d. Heuvel zegt dat men ook rekening heeft te houden met het feit dat er nu een ander schoolhoofd is, die er een andere meening op na kan houden dan zijn voorganger. Betreffen de de kwestie van vertrouwen vraagt spr. zich af of de schoolbesturen ver trouwen moeten hebben in het beleid van het gemeentebestuur, of dat de ge meente vertrouwen moet op de school besturen. De Voorzitter zegt dat het hier een onderling vertrouwen moet zijn. Dat er een ander schoolhoofd is gekomen heeft met de zaak niets te maken. De gemeente moet bij de regeering kunnen aantoonen dat met een bedrag van 7.50 zal kunnen worden volstaan. Om dit te kunnen aantoonen moet zij gewa pend zijn met de verzekering der schoolbesturen. Kan die niet verkregen worden, dan zal het volle bedrag op de begrooting moeten worden gebracht en deze zal dan niet meer sluitend te maken zijn, met het gevolg dat de gemeente noodlijdend zal worden. Spr. hoopt dat het dezen avond verhandelde bij het betrokken schoolhoofd verhelderend zal hebben gewerkt, zoodat deze met het voorstel van de gemeente genoegen zal kunnen nemen. Spr. zegt toe dat met hem nogmaals onderhandeld zal worden. Heeft dit geen resultaat dan zal spr. den raad nog deze maand bijeenroepen. De vergadering kan zich daarmee vereenigen. 15. Rondvraag. De heer Marcus wijst er op dat de gasinstallatie in het raadhuis blijkbaar door een leek is aangelegd. De pijplei dingen zijn veel te smal, terwijl de gas- verwarming berekend is op 'n buiten temperatuur van min 5 gr., terwijl dit moet zijn min 10 gr. Spr. zou willen aan raden voor dergelijk werk voortaan ge schoold personeel te gebruiken, daar op die manier geknoeid wordt met het geld der belastingbetalers. De heer Snaphaan zegt dat tengevol ge van de vorst de tewerkgestelden in de werkverschaffing geldelijk schade geleden hebben. Spr. zou in overwe ging willen geven om deze menschen in het vervolg tegemoet te komen. Verder wijst hij er op dat de cokes die de ge meente beschikbaar stelt voor werkloo- zen niet door ieder gebruikt kunnen worden, wegens gebrek aan deugdelijke stookplaats. Spr. raadt aan deze per sonen vrij te laten in de keuze van de brandstof. De heer Elshout beveelt aan om in het vervolg de gevallen sneeuw wat doeltreffender op te ruimen daar an ders wel eens ernstige verkeersonge vallen zouden voorkomen. De Voorzitter zegt ten aanzien van de opmerking van den heer Marcus dat de gasinstallatie van het raadhuis aan alle eischen voldoet en door bekwa werklieden is aangelegd. Spr. heeft voorts nota genomen van het gesprokene van den heer Snaphaan en hij zegt toe bij de bevoegde instan ties op verbetering van dien toestand te zullen aandringen. Betreffende de cokes is spr. van meening dat die in iedere stookplaats gebruikt kunnen worden, bovendien heeft de gemeente de cokes aan zichzelf, zoodat het toch wel gek zou zijn, wanneer andere brandstof gegeven werd. Spr. zegt den heer Elshout toe in het vervolg de voornaamste straten direct van sneeuw te laten zuiveren. Bij den laatsten hevigen sneeuwval is alles van den rijweg op den rand der trottoirs ge deponeerd, maar door de bewoners weer op den weg geveegd. Wanneer de straten dus slecht berijdbaar waren, was dit door de inwoners zelf veroor zaakt. Daar niemand meer het woord ver langt, sluit de voorzitter de vergade ring. ime wees o.m. de De kantonrechter volgende vonnissen A. S., Heusden, venten, f3 boete. J. A. M., Waalwijk, vleeschkeu- ringswet, f 10 boete. C. K., Sprang, dieren op kwellende wijze vervoeren, f 10 boete. J. K., Sprang Capeile,auto zonder voor- of achterlicht, 2 x f 4 boete. G. S„ Sprang, jachtwet, f 15 boete. Ma. Da. de B., Sprang, drankwet, f 4 boete. G. P., Drunen, loopen over ander, mans grond, f 5 boete. C. N., Eethen, gespan zonder licht, f 5 boeie. M. K, Loon op Zand, geen ach terlicht, f 3 boete. N. A. J. S., Drunen, geen achter licht, f 3 boete. E. P. W. IJ., Drunen, rijwiel zon der licht, twee maal f 1,50 boete. Ma.-Aa. V., Sprang, rij wiel zonder licht, f 3 boete. J. E. M. K., Waalwijk, rijwiel onbeheerd, f 3 boete. J. W. D., Heusden, twee personen op rijwiel, f 3 boete. M. J., Drunen, veewet, f25 boete. P. v. d. B., Drunen, veewet, f 25 boete. Verduistering van een machine bedrijlsleider te lilburg, inzake, dat hij in Mei ol Juni 1.1. een machine, alibans een gedeelte daarvan, zou verduisterd hebben. In de nacht van 4 op 5 April 1,1. heett er in de schoenfabriek der N.V. Schoenfabriek v.h. G., te Kaatsheuvel, waarvan verdachte directeur was, brand gewoed, waarn verdachte, hetgeen er nog over was van een in huurkoop ontvangen Usurpator Rundtiscupresse mit Kompressoranlage« zich üeelt toege- eigenu, hoewel ue machine nog met was afbetaald en dus nog toebe hoorde aan den leverancier de bachsische Armatureniabrik W. iVliscnatk Sohu, terwijl ook op de verzekeriugspenningen beslag was gelegd. Ais getuige werd gehoord Mej. Mr. E. Lion, aavocate en procureur te Uen Bosch. Vernachte zelf was niet versche nen, üocu stuurde een brief met inlichtingen omtitnl de zaak. Over uen brand en over zijn laiilissement deelde verdachte van anes mede, maar ook, dal hij zonder toestem ming hel overschot der machine aan een andere lamiek had ver kocht. Er was echter van de oor spronkelijke machine van ruim 1 lüüu niet veel meer over dan een slaande voel van I z5. De ollicier van Justitie, Mr.^C, lvneepkens vond hel een zeer ernstig gevai, waaibq sprake is van brand, laiilissement en verduisteiiug en waarbij de verdachte meent het met een paar brieven al te kunnen doen. Als buitenlander moet verdachte aan de iNederlandsche wellen ge hoorzamen. Een en auuer gal den ollicier aanleiding 3 maanden ge vangenisstraf te vorderen. De Polilierechtee veroordeelde den verdachte tot een gevangenisstraf van 2 weken. D. v. N.-B. en Z De Amsterdamschegemeenteraad heelt naar aaniciuing van de manipulaties met grouduitgille, die door wethouder de Miranda en het raadslid Gulden zouden zijn ge pleegd een spoedveigaueriug belegd. flan het einde van de spoedver gadering van den raad van Amster dam is een commissie benoemd, welke de klachten, welke gerezen zijn tegen wethouder 3. R. de Miranda en het raaoshd Z. Gulden zal onderzoeken, zoomede de om standigheden waaronuer en de wijze waarop de laatste jaren de uitgilte van grond in erlpacht en de ver koop van grond tot stand zijn ge komen een en ander in den ruimsten zin des woords. In deze commissie zijn benoemd de heeren Boissevain, Ter Haar, Dingemans, Crucq, Seegers en Woudenberg. Het voorstel Matthijsen, dat tot de benoeming dezer commissie zou leiden, was zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In welk een belangrijke mate reeds een beroep is gedaan op de betrekkelijk kort bestaande borg. slelhngslondsen voor den midden stand leeren de volgende cijfers per ultimo *Aug. 1938: Binnengekomen waren toen 6455 aanvragen, waarvan 1546 tot een credietveileening leidden. In 12z0 gevallen werd hierbij gesaneerd of bemiddeld, of de aanvrager ver plicht tot het geregeld opvolgen van de door het funds gegeven aan wijzingen. In 534 gevallen vond uitsluitend bemiddeling of saneering plaats Verder werd nog intallooze gevallen advies verstrekt. In totaal was op genoemden datum aan credieten uitgezet voor een bedrag van f425,060. Zooveel mogelijk wordt het contact met crediet- nemers en op andere wijze geholpen en in stand gehouden. Zij worden dus na de hulp niet aan hun tot overgelaten, doch blijven onder een zakelijk en welwillend toezicht van het fonds. Ook het in onze streek bestaande Borgstellingsfonds vindt meer en meer steun bij de gemeentebesturen en steeds meer wordt daarop een beroep gedaan voor voorlichting en steun in verschillenden vorm. AANSLAGEN OP DUITSCH GEZANTSCHAPSGEBOUW EN CONSULAAT. Voor den Politierechter Mr, J. Godding moest Maandag j.l. te Breda terecht staan een 26-jarige Zoowel in een ruit van het Düitsche Consulaat te Amsterdam, als in er ruit van het Duitsehe gezantschapsgfc bouw zijn kogelgaatjes aangetroffen. Deze incidenten hebben in de Duit sehe pers groote beroering gewekt. Om verdere voorvallen in de toe komst onmogelijk te maken zijn nu twee Haagsche agenten permanent ge posteerd op den Langen Vijverberg

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6