NIEUWS UIT DE I UMÈÊém^^m KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. Wij herinneren tam vlak tegenover het Duitsche gezant- schapsgebouw. De in de kamer van den Duitschen gezantschapsraad gevonden kogel is voor het onderzoek aan de Haagsche politie ter hand gesteld. De Duitsche autoriteiten wachten thans de resultaten van het politieonderzoek af. Inmiddels v.erneemt United Press te Berlijn, dat de Duitsche gezant tegen over de Nederlandsche regeering uit drukking heeft gegeven aan de ver wachting van het Rijk, dat de regeerin gen, bij welke Duitsche diplomaten zijn geaccrediteerd, alle voorzorgs maatregelen zullen nemen om hen te beschermen tegen voorvallen als die, welke te Den Haag en te Amsterdam plaats vonden. De Duitsche pers levert een zeer zwaarwichtig en ernstig comentaar aan hét adres van Nederland, de Ned. pers en de uitgeweken Joden. 25 JAAR COLLECTIEF CONTRACT. Gisteren werd met groote plechtig heid in het Koloniaal Instituut te Am sterdam herdacht dat het collectief contract in het Boèkdrukkersbedrijf 25 jaar bestaat. Er was groote be langstelling van autoriteiten; o.m. was minister Goseling tegenwoordig en honderden patroons en werknemers, leden der contracteerende partijen. Prof. P. Scholten en de heer H. Die nier uit Rotterdam hielden de feestre den, terwijl de min. van justitie hulde bracht voor het geweldige feit van 25 jaren arbeids-overeenkomst en eigen rechtspraak in de centrale commissie, waardoor vrede in de bedrijven en rechtstoestand voor de werknemers werd verkregen. Van talrijke zijden werd de typogra fie als voorbeeld gesteld. Gerrit Jan Thieme, de voorzitter der centrale commissie, werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassaü. In derband met deze herdenking mogen we wel eens nadrukkelijk vra gen voor plaats en streek of orga nisaties van patroons en arbeiders het verantwoorden kunnen dat zij ongeor ganiseerde drukkers met hun druk werk blijven steunen, drukkers die het collectief-arbeidscontract, loon- en prijsafspraken blijven durven sabot- t eer en en daardoor jxdroonarbeider en gezond bedrijf ernstig benadeelen. En toch zijn er vrij velen onder de ar beiders-organisaties, ook individueel georganiseerde patroons en arbei ders, die dergelijke saboteurs van hun opdrachten blijven voorzien en daar door hun mede-arbeiders of collega's ernstig benadeelen. Wanneer zullen zij van deze dwa ling terugkomen; het wordt hoog tijd dat men zich ten deze eens ernstig be zint, vooral in onzen tijd! urtuu Bevolking der Gemeente. De loop der bevolking der gemeente Loonópzahd is als volgt: 1 Januari 1938: 5774 mannen en 5283 vrouwen of in totaal 11057 perso nen. Vermeerdering door geboorte: 151 mannen en 152 vrouwen. Vermeerdering door vestiging 208 mannen en 201 vrouwen. Vermindering door overlijden 52 mannen en 42 vrouwen. Vermindering door vertrek 303 man nen en 319 vrouwen. Het inwonertal was op 1 Januari 1939 dus verminderd niet 56 mannen en 8 vrouwen, zoodat alstoen de be volking bestond uil 5718 mannen en 5275 vrouwen of in totaal 10993 per sonen. Er werden 48 huwelijken voltrok ken; 7 minder dan in 1937 en 18 min der dan in 1938. Groote successen. Op de groote internationale Pluim veetentoonstelling welke van 0 tot 9 Januari in de Feestzaal te Antwerpen gehouden werd door de Kon. Antw. Kring voor Neerhofdierenteelt en Avi- cultuur C. R. A. A. behaalde de heer J. Tuerlings alhier de grootste succes sen. Met zijn inzending W.W. Kriel won liij onder den Engelschen keur meester Stephen Hicks J. in vier klas sen viermaal de Prix d'Honneur en 4 maal 1ste prijs met Ivampioensprijs. In de Zw Minorca kriel met 5 inzendingen 4 maal 1ste prijs en eenmaal 2de prijs. De meeste der W.W. Kriel zijn op de tentoonstelling door Belgische liefheb bers aangekocht. 1/ Benoemd. De heer J. P. M. Dankers, agent van de N.V. ATO van Gend en Loos alhier is met ingang van 1 Maart bevorderd tot agent van dezelfde N.V. te Hel mond. Velen zullen dezen ijverigen en voorkomenden leider van het bedrijf alhier ongaarne zien vertrekken. Wisselconcert. V In de zaal van Apollo heeft Zondag 15 Januari het tweede wisselconcert plaats tusschen de harmoniën Eupho- nia en Apollo en de Zangvereeniging Bel Canto. Het succes, dat de eerste wisseling in de Bel Canto-zaal gehad heeft waar borgt ons ook voor deze tweede ont moeting de belangstelling, die deze sa menwerking verdient. In de Apollazaal treden op: de har monie Euphonia en de Zangvereeni ging Bel Canto. Euphonia zal laten hooren: Graf Zeppelin marsch van C. Teike; Fantasie Ballet van L. Montag- ne; Blumen der Liebe Walzer, R. Volststcdt en Pastoor van Enschot marsch van A. Stravers. Bel Canto zingt: Bruidskoor uit LohegVin van Wagner; Kerstlied van Koels; La Vierge a la Creche van Cesar Franck; Ave, Verum van Mozart en Donauzangen van Ivanovici. Na afloop volgt een bal onder leiding van de Victoriaband. BERKDIJK. Willem Teil. Het kruisbooggezelschap Willem Teil hield Zondag in café van Dintercn haar jaarvergadering. Uit het verslag bleek dat de vereeniging in goeden welstand verkeert en dat het afgeloopen jaar op sport- en financieelgebied een succes was. Om 6 uur hedenavond vereenigen zich alle leden voor den feestavond ter wijl om 7 uur een prijsver schieting plaats vindt. Harmonie St. Jan. Alhier had de jaarvergadering plaats van de harmonie St. Jan. De voorzitter opende de vergadering, heette allen welkom en wenschte de leden het beste toe in het komende jaar. De secretaris en penningmeester ga ven een keurig verslag waarbij bleek dat er nog een batig saldo overbleef. De aftredende bestuursleden de hee- ren Verhoeven, van Gulik en Musters werden bij acclamatie herkozen. Besloten werd o.m. de statiedag op 21 Januafi te vieren. Van de rond vraag werd geen gebruik gemaakt waarna de voorzitter de vergadering sloot. Een veertigjarig jubileum. In het Hermanusgesticht alhier zal op 23 Januari a.s. een veertigjarig ju bileum worden gevierd. Meestal is zoo'n gewichtig feit slechts bij de in- wonenden en familieleden bekend, om dat de jubilares zoo weinig contact met de buitenwereld heeft; een eenvoudige en bescheiden huldiging blijft dan ook beperkt binnen de kloostermuren. Dit jubileum mag echter niet alleen daarbinnen worden gevierd, omdat het hier geldt een Eerw. Zuster die ons aller hoogachting, waardeering en dankbaarheid ten volle verdiend heeft. De Eerw. Zuster Cunegundis, in de wereld mejuffrouw A. M. v. Mil, zal dien dag jubileeren, zij zal dan den dag herdenken, waarop zij vóór 40 jaar in hel klooster trad. Meer dan 18 jaar heeft zij in ons St. Hermanusgesticht 'gewoond en ieder kent haar, de zuster der ziekenverpleging. Van den vroegen morgen tot den laten avond en als het moet ook des nachts trekt zij er weer en wind trotseerend per fiets op uit om de lijdende menschheid te helpen en troosten. God alleen weet, wat pijnen zij heeft gestild, wat leed verzacht. Zouden wij dien dag ongemerkt mogen laten pas- seeren? Mogen wij onzen plicht van dankbaarheid in discrediet brengen? Wij weten echter allen zeer goed, dat zij bij het verrichten van haar zwaar en moeilijk werk geen dank der men- schen beoogt, haar bezielt een hooger ideaal. Vragen wij daarom allen dien dag dat de Algoede het vruchtbaar le ven nog lang spare en haar eenmaal het eeuwig loon gave, het <h>el en stre ven van al haar werken. LOON OP ZAND. Ziekenfonds. Het aanvullingsziekenfonds, onder- afdeeling van de R. K. vakvereeniging hield dezer dagen haar jaarvergade ring in het parochiehuis. De secretaris penningmeester gaf een jaarverslag waaraan wij het volgende ontleenen: Op 31 December telde de vereeni ging 85 leden; de inkomsten bedroegen 476,47, de uitgaven 582,55. Bijenhoudersvereeniging. Dezer dagen had in café Wijtvliet de oprichtingsvergadering plaats van een bijenhoudersvereeniging. Ongeveer 20 leden traden toe. Een onmiddellijke bestuursverkie zing bracht den volgenden uitslag: A. v. d. Loo, voorzitter, Eerw. frater Al berto, secretaris, J. Peijnenburg, be stuurslid. Naast verschillende zaken van huis- houdelijken aard werd besloten de ver- De nieuwe ophaalbrug over de Donge te Raamsdonksveer, die deze week is geopend. eeniging voor 29 jaren aan te gaan en aan te sluiten bij den grooten bijen- houdersbond. LOONSCHENDIJK. Woensdagavond 18 Januari om 7 uur hoopt voor de Ned. Herv. Jong. Ver. Gideon aldaar In de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk op te treden den Weleerw. heer Ds. H. A. Leenmans Ned. Herv. Predikant te Ede (Gld.) met het onderwerp: Een nacht vol gadelooze wonderen. SPRANG. Predikbeurten Zondag 15 Janu ari 1939: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. J. Vroegindewey van Loonschendijk. Bediening H. Avondmaal. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. B. A.'van Lummel. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier Ds. E. de Lan ge te Wilsum (bij Kampen). De Afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond .Patrimonium'' komt a.s. Maandagavond 8 uur in de zaal van den Chr. Volksbond alhier in vergadering bijeen. Door den heer C. van Caem Dzn. zal een onderwerp in geleid worden over: „De positie der arbeiders onder invloed van de sociale beweging Vergadering van de Ned. Herv. Mannenvereen. „Troffel en Zwaard op a.s. Dinsdag 17 Jan. des avonds 8 uur, in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Door den heer E. Barbier zal een onderwerp Gewijde Geschiede nis over Lucas 12 4959, ter bespre king worden ingeleid. Door de afdeeling Sprang-Capelle van den Bijz. Vrijw. Landstorm zal op Woensdag 25 dezer in de zaal van den Chr. Volksbond alhier eene vergade ring worden gehouden, waarin de prij zen van de schietwedstrijden in 1938 zullen worden uitgereikt. De feestelijke herdenking van het 40-jarig bestaan der Geref. Jongelings- vereeniging „Timotheus" die 25 dezer zou plaats hebben zal vermoedelijk en kele weken worden uitgesteld. Op Vrij dag 3 Februari hoopt Prof. Dijk van Kampen'een herdenkingsrede uit te spreken. De A.R. Kiesvereeniging Sprang kwam Donderdagavond onder leiding van haar voorzitter, den heer G. J. van Willigenburg, in vergadering bijeen. Na opening der vergadering las de voorzitter Psalm 115 (onberijmd) en ging voor in gebed, waarna hij in zijn openingswoord de aanwezige leden welkom heette op deze eerste vergade ring in 1939 en hen een gelukkig nieuw jaar toewenschte. Spr. wekte den leden op tot getrouwheid in het vervullen hunner roeping op het t.errein van het staatkundige leven. Na het lezen der notulen bracht de voorzitter verslag uit va nde jaarver gadering van de Organisatie van A.R. Kiesvereenigingen in den Kamerkies kring Den Bosch. Hierna had de stemming plaats voor den candidatenlijst voor de verkiezing van leden voor de Prov. Staten. De voorzitter wees hierbij in den breede op het groote belang van krachtige pro paganda der A. R. beginselen bij deze verkiezingen en zette daarbij de belang rijke tak van de Prov. Staten en van 't College van Gedeputeerde Staten dui delijk uiteen. De stemming had het volgende resul taat: 1 A. D. van der Schans, Andel (aftredend), 2 G. J. van Willigenburg, Sprang, 3 C. B. van de Wal, Den Bosch, 4 F. van Berge, Den Bosch, 5 E. Wijsmuller, Eindhoven, 6 H. Blok, Almkerk, 7 J. J. van Oord, Werken dam, 8 J. Beukema, Den Bosch, 9 L. J. Vogelaar, Andel, 10 A. J. Schouten, Andel. Na bespreking van enkele huishou delijke aangelegenheden sprak de voor zitter een opwekkend slotwoord en werd de vergadering die niet druk be zocht was, met dankgebed gesloten. VRIJHOEVE-CAPELLE. Jaarvergadering van de Kolenin- koopvereeniging van den Chr. Bestu renbond te Capelle op Vrijdag 20 Jan. 1939, des avonds half 8 in het gebouw voor Chr. Belangen alhier. Agenda: Opening, Notulen, Ingeko men stukken. Jaarverslagen, Bestuurs verkiezing, Bespreking Kolenbestelling, Rondvraag, Sluiting. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zon dag op té treden Ds. E. J. Dijk. In het lokaal der Geref. Gemeente aan de Hoogevaart leesdienst. Voor de Geref. Zendingsveree- niging alhier, hoopt op Donderdag 16 Februari op te treden Ds. Merkelijn, Em. predikant. De Java-Soembafilm zal niet op Dinsdag 7 Februari, zooals wij deze week berichtten, vertoond worden, maar Donderdag 9 Februari, in de Ge ref. Kerk alhier. CAPELLE. Algemeene ledenvergadering der Coöp. Aankoopvereeniging Capelle, Vrijhoeve-Capelle en Sprang W.A. op Vrijdag 20 Januari 1939, des avonds half 7 bij Antonie van Dijk te Vrijhoe ve-Capelle. Aan de orde: 1. Benoeming van een commissie tot het nazien der rekening pver 't jaar 1938. 2. Aanschaffen veevoeder, hulp meststoffen (super), kolen, enz. 3. Inleiding door den heer Ir. R. L. Beukenkamp over het onderwerp: Mengvoeders. Het damescomité onder leiding van Mej. J. Oerlemans te Vrijhoeve- Capelle, dat in den loop der maand'De cember propaganda hreeft gevoerd voor de Weldadigheidspostzegels ten bate van het misdeelde kind, kan met genoe gen op zijn werk terugzien, hetgeen uit het hieronder volgende staatje blijkt: Verkocht werden 78 series van 5 kaarten, 29 kaarten „Kerstgroet", 52 kaarten „Wintermorgen 1200 zegels van \y2 cent, 55 van 3 cent, 305 van 4 cent, 1093 van 5 cent en 50 van 12J^ cent. Wij hopen, dat de dames bij den eerstvolgenden verkoop weer met even veel succes mogen arbeiden. Voor de Ned. Herv. gemeente al hier hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. De in de Ned. Herv. Kerk gehou den collecte ten bate van Emeritus predikanten, weduwen en weezen heeft ongeveer 25.— opgebracht. In het gymnastieklokaal der O. L. school werd j.l. Woensdagavond half acht onder leiding van Mevr. Verhoe- ven-Blankers een vergadering gehou den van de Afd. Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen en an dere Plattelandsvrouwen, welke verga dering zich in een overgroote belang stelling mocht verheugen, mede door 't aanwezig zijn van leden der afdeelingen Werkendam en Meeuwen van dezen Bond. Na een kort welkomstwoord van de presidente werd de film „Nijvere Han den" vertoond. Met stille aandacht en merkbare spanning werd deze mooie film door de aanwezigen gevolgd. v Onder leiding van den heer P. de Rooy werd j.l. Woensdagavond half zeven in het café van den heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje de jaarvergade ring gehouden van de vereeniging van paardenhouders „Ons Belang". Met een welkomstwoord werd deze vergadering, die goed bezocht was, door den voorzitter geopend, waarna de secretaris-penningmeester verslag uitbracht omtrent den toestand der ver eeniging, waaruit bleek, dat het leden tal 184 bedraagt en het aantal verze kerde paarden 313. In den loop van het afgesloten boekjaar werden opgeruimd 21 paarden, waarvoor uitbetaald werd t 4252 en terugontvangen 1117.62. De rekening over 1938 vermeldt aan ontvangsten f 4856.66 en aan uitgaven j 4808.96. zoodat de kas sluit met een batig saldo van 47.70. Van de gelegenheid tot afschrijving van paarden werd door enkelen gebruik gemaakt, terwijl het bedrag van den te heffen omslag aan het bestuur werd overgelaten. De verkiezing van 4 bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren W. J. van Campen, A. voor de Poorte, H. van der Schans G. van der Hoeven, had tot resultaat, dat W. van Campen herkozen werd met 105, A. voor de Poorte met 101, H. van der Schans met 105 en G. van der Hoeven met 106 van de 110 uitgebrachte stem men. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt, waarna de vergadering door den voorzitter gesloten werd. Het bestuur van de muziekver- eeniging „Kunst na Arbeid" heeft voor de half Februari te geven uitvoering ge ëngageerd de voordrachtkunstenaars duo Joe en Nelli uit Utrecht, welk duo reeds driemaal vereerd is met een dank betuiging van het Koninklijk Huis. resp. 2 maal van H. M. Koningin Wilhelmi- na en éénmaal van Z.K.H. Prins Bern- O hard. er onze abonné's aan dat men de courant aan huis bezorgd, kan krijgen voor 10 cent per Week eveneens in Diuren Sprang, Vrijhoeven, Capelle, Kaatsheuvel en Waspik. immmm -t m-m wwm ri --- .->-7 De sleepboot Daniël Goedkoop, welke met een sleepschip op weg was van Enkhuizen naar Amsterdam, is in de enorme ijsmassa's van het IJsselmeer vastgeloopen en heeft nu gebrek aan steenkolen. Een vliegtuig van de na tionale luchtvaartschool heeft heden een tocht naar het schip gemaakt om het van proviand te voorzien en de wenschen over te brengen aan de direc tie van de reederij Gebroeders Goedkoop. Boven het schip zijnde, bemerkte men, dat het schip gebrek had aan steenkolen. Dit had men met sintels en asch op het ijs geschreven. 4UuIiiOUÜ

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7