BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Witter dan wit Sport. Italiaansche volk moet een antipathie blijven houden tegen den wolf. Het is natuurlijk mogelijk, dat het bezoek van Chamberlain oorzaak is geweest van dezen omzwaai van de Ita liaansche pers, maar het kan ook zijn uit zuivere berekening in verband met den Spaanschen burgerkrijg. Italië is sterk geïnteresseerd op het schiereiland, getuigende het ongetwij feld nog groote contingent Italiaan sche troepen dat aan de zijde van Franco mede strijd en, indien Italië nu doorgaat met haar hetze tegen Frank rijk zou dit deze weer wel eens kunnen bewegen, om, ondanks de overeen komst, Italië dwars te gaan zitten door troepen te sturen naar Spanje. Hier mede heeft Mussolini rekening ge houden en thans zal men dan ook wel rustig den uitslag van den burgeroor log in Spanje afwachten 0111 dan met verdubbelden ijver opnieuw te trachten de verlangens te verwezeijken. Voor Itaië heeft dit natuurijk ver- schiende yoordeelen, want allereerst behoeft men dan zijn aandacht slechts op een kwestie gevestigd te houden en ten tweede, en dit is wel het be langrijkste, zullen de aanspraken meer gewicht in de schaal leggen, in aan merking genomen, de sterke positie die Mussolini dan inneemt in Spanje. Men zou haast gaan zeggen ,dat het varken al verdeeld is voor dat men het heeft geslacht, want Franco is nog niet klaar met de republikeinen, maar, wanneer men toch uit de berichten van beide zijden die er binnenkomen een resumé gaat zoeken, moet men wel tot de ver onderstelling komen, dat het roode Spanje op het sterfbed ligt. Maar hier kunnen ook onberekenbare factoren in het spel zijn, of komen. Intusschen schijnt ook Mussolini reeds hang te zijn geworden voor de eventueele hülp die Frankrijk zou kunnen gaan verlecnen aan Spanje. In de „Informatione Doplomatica" wordt een verklaring gepubliceerd die in sommige kringen aan Mussolini zelf toegeschreven wordt en die een zin snede bevat, die een ernstige waarschu wing inhoudt aan het adres van Frankrijk voor het geval zij er aan zouden denken op het laatste nippertje het roode Spanje nog te helpen, want, gaat de verklaring verder, Italië zou zich dan wel eens genoodzaakt kunnen zien om nieuwen steun te verleenen aan Franco, ondanks de non-interven tie-overeenkomst, die men toch reeds als een mislukking beschouwd. En zoo is dan de Italiaansche poli tiek en daarmede de wereldpolitiek in een nieuwe phase gekomen en weer zullen wij moeten afwachten wat deze wending ons zal brengen. JAPAN SCHRAPT TOTALITAIRE WETTEN. l)e nieuwe minister van Binnen- landsche Zaken van Japan, Koisje Kido heeft, aldus wordt gemeld nage noeg alle wetsontwerpen die een ta- talitaire strekking hebben van het re- geeringsprogramma geschrapt. Hier door vervallen de aangekondigde wets ontwerpen tot herziening van het kies stelsel, tot nationale reorganisatie en tot herziening van de vrijheid van drukpers, waardoor waarschijnlijk zeer groote beperkingen zouden zijn opge legd aan de activiteit van de buiten- landsche journalisten. ONTPLOFFINGEN IN ENGELAND. Iersche extremisten aan het werk? Een serie ontploffingen die met zeer korte tusschenruimten over geheel Engeland heeft plaats gevonden, heeft de verdenking doen rijzen, dat Iersche extremisten er de hand in hebben, die ook in Noord-Ierland weer een groote activiteit ontplooien. Scotland Yard, die de onderzoekingen leidt, houdt eveneens rekening met de mogelijk heid, dat politieke factoren in het spel zijn. De hevigste ontploffing was die in de Electrische Centrale te Southwark die Dinsdagochtend plaats vond en waardoor meer dan 1000 ruiten werden vernield. Alleen in Manchester zijn niet minder dan 3 ontploffingen ge constateerd, waarbij brand ontstond en een persoon werd gedood. Ook uit Crosby wordt een ontploffing gemeld, terwijl de ontploffing onder de kabel- brug te Harlesden te Londen zeker zoo hevig was als die te Southwark. In vele kringen is men van meening, dat het hier terroristische daden betreft van een extremistische organisatie, die de Valera's politiek nog te gematigd vinden. ONRUST IN DE OEKRAÏNE. Uit Brzezany wordt gemeld, dat in Urman, in het district Brzezany, een groep Oekrainsche jongelieden den chauffeur heeft aangevallen van het gemeentebestuur van Brzezany. De chauffeur trok zijn revolver om zich te verdedigen en doodde een zij ner aanvallers. De aanvallers en de volksmenigte gingen toen over tot het kapotslaan van de ruiten der plaatselijke school, waar bij zij een aanvallende houding aanna men tegenover de politie-agenten, die ter plaatse verschenen waren. De politie was gedwongen van de wapens gebruik te maken, waarbij eeni- ge personen licht werden gewond. KLACHT TEGEN N. S. B. Ar. Rost van Toningen, redacteur van het Nationale Dagblad der N.S.B. is voor de rechtbank te Leiden gedaagd terzake beleediging van minister Gose- ling en den Centralen Raad van Beroep te Utrecht. 't Is wel vreemd, dat men De Tele graaf vrij laat naar aanleiding van z'n artikel „aarden kruiken en aarden pol ten" terzake dezelfde uitspraak van het hoogste rechtscollege in de Ambtena- ren-reechtspraak en welk artikel wij indertijd signaleerden. Het laatste blad heelt gisteravond weer een zeer venij nig bericht terzake de overplaatsing van den kapitein der maréchaussee Jhr. Borvier van Nijmegen naar Groningen. Deeze heeft zich voor de zuiveringsac tie in Oss zeer verdienstelijk gemaakt en was de chef der maréchaussée die destijds zijn overgeplaatst. Het blad schrijft aan 't einde van z'n bericht „Nu het onrecht inzake Oss gezege vierd heeft, kon men moeilijk Jhr. „Borvier in dit district, dat hij door en „door kende, handhaven. In dit opzicht „is de procureur-generaal uit Den „Bosch dus zegevierend uit den onge- „lijken strijd getreden!" De N. Rott. Crt., die niet minder trouw nog steeds aan de Oss-hetze mee doet, concludeert echter dat deze over- plaatsin ginet de Ossche zaak niets uil- staande heeft. NOG MEER GAATJES IN RUITEN TE 's-GRAVENHAGE. Naar aanleiding van de kogelgaatjes r in ruiten in Amsterdam en Rotterdam bleek bij informatie bij de Haagsche politie, dat dit euvel ook daar reeds langen tijd bekend is. Op éné dag, n.l. Zaterdag j.l., is aangifte gedaan van niet minder dan vier gevallen. In de Van der Aastraat is een gaatje in de ruit van een woning ontdekt, de ruit van een publieke telefooncel aan de Slachthuiskade is doorboord, ver moedelijk door een kogeltje uit een windbuks, terwijl aa nden Schimmel- weg twee ruiten op de eerste etage en in de Zwolschestraat een ruit aan de achterzijde een gaatje vertoonde ver oorzaakt door een windbuks of cata pult. HOOGE TEMPERATUUR. Gisteren een record! Het K.N.M.I. in De Bilt deelt mede: In den nacht van 15 op 16 Januari is omstreeks 3 uur in De Bilt de maxi mum temperatuur 13.0 graden Celsius geweest, en hetzelfde maximum is te ongeveer 13 uur opnieuw waargeno men. Hiermede is voor Januari de re cord-temperatuur bereikt, sedert het begin der waarnemingen in 1849. Een gelijk temperatuurmaximum is op 21 Januari 1899 overdag waargenomen. HOFJAGER SPEK MET PENSIOEN. Aan hof jager W. Spek, te Apeldoorn is wegens de gevolgen van het auto- ongeluk, dat hem in het laatst van November 193 in gezelschap van Prins Bernhard is overkomen, met ingang van 10 Januari vervroegd pensioen verleend. Zijn zenuwgestel is den schok nog steeds niet te boven geko men. PHILIPS' GLOEILAMPEN FABRIEKEN. De zetel overgebracht naar den Haag. Aan aandeelhouders in de Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven voorgesteld wijzigingen in de statuten aan te brengen, welke naar men ons te bevoegder plaatse mededeelde, be oogen, naast de bestaande statuaire bepalingen, het nationale karakter der N.V. meer te waarborgen. Daartoe wordt o.m. voorgesteld den formeelen zetel der N.V. te Den Haag te vestigen. Het bedrijf blijft echter, zooals wel vanzelf spreekt, te Eindhoven geves tigd. OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen brachten in Dec. 36.632.772 op tegen 37.605.231 in December 1937. De totale ontvangsten over 1938 be droegen 440.143.673 (vorig jaar ƒ436.835.901), terwijl ƒ429.225.000 was geraamd. Wat de kohierbelastingen betreft werd in totaal 123.274.577 op kohier gebracht, tegen 110.564.849 op 31 De cember van het vorige jaar. URK ZONDER TELEFOON. De postboot Von Geusau en hel ms. Idonea, beide schepen van de Urker Stoomboot Maatschappij, zijn van Urk naar Kampen vertrokken met post en passagiers aan boord. Na een zwaren strijd tegen het ijs hebben zij Kampen bereikt. Urk wordt de laatste weken wel op de proef gesteld. Was het eiland lot voor enkele dagen vrijwel geheel geïso leerd door de vorst en derzelver gevol gen, thans zit hel eiland zonder tele fonische verbinding. Dinsdag heeft n.l. de telefoonkabel op het IJsehneer het nabij Urk begeven, vermoedelijk ten oorzake van den zwaren ijsgang. Het zal nog enkele dagen duren alvorens het telefoonverkeer weer normaal kan geschieden. worden Uw tanden wanneer U poetst met wat goeds, namelijk met lyOpOL Hr. Ms. „TROMP" AANGEVAREN. De flotieljeleider liep ernstige schade op. Uit Lissabon wordt gemeld, dat het Duitsche s.s. Orinoco bij het verlaten van de haven in aanvaring is gekomen met den Nederlandschen flotieljeleider Hr. Ms. „Tromp". Het schip werd ern stig beschadigd. De „Orinoco" verliet tijdens storm weer de haven, geassisteerd door twee sleepbooten. Bij het passeeren van de „Tromp" liep het schip als gevolg van een hevigen windstoot uit den koers en kwam met den oorlogsbodem in aanvaring, welke aan stuurboordzijde werd getroffen. Een aantal stalen pla ten van de „Tromp" werd ingedrukt. Het verluidt, dat de flotieljeleider ook een gat beneden de waterlijn zou heb ben gekregen. De sleepbooten, hebben tevergeefs getracht de aanvaring te voorkomen, waarbij het weinig scheel de of een van beide vaartuigen was gekapseisd. Na de botsing heeft de Orinoco, die niet beschadigd is, de reis voortgezet. De havenautoriteiten hebben een on derzoek naar de „Tromp" ingesteld. Zij waren van meening, dat het schip ter reparatie in een droogdok zal moeten worden opgenomen. In verband hier mede is het vertrek van de Trpmp, dat op Woensdag 18 Januari was vastge steld, tot onbepaalden tijd uitgesteld. De commandant van de Tromp, ka pitein-ter-zee Doorman, bleef den ge- heelen dag aan boord 0111 persoonlijk alle veiligheidsmaatregelen te nemen. De Tromp, welke op zijn eerste voor- jaarsreis Lissabon heelt aangedaan, zou volgens het routeschema op Woensdag 18 Januari vandaar ver trekken. De Orinoco is een schip van de Ham burgAmerika-lijn met een inhoud van 9660 bruto ton. Blijkens een bij het departement van Defensie ingekomen telegram heeft de aanvaring plaats gehad, terwijl de Tromp gemeerd lag. De schade onder de waterlijn is oogenschijnlijk meege vallen, doch het schip zal moeten dokken, waartoe het dok a.s. Donder dag beschikbaar is. Met de herstelling zullen vermoedelijk ongeveer vier da gen gemoeid zijn. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. MOEDER TER DOOD VEROORDEELD. Het Düsseldorfer Schwurgericht heeft de huisvrouw Huppertz uit Neuss ter dood veroordeeld, wegens moord tot 2 maal toe bedreven op een pasgeboren kind. Reeds in 1929 stond beklaagde we gens dit feit terecht, dat zij haar baby den verstikkingsdood had laten sterven. Verleden jaar heeft de ontaarde vrouw een ander kind door vergiftiging om 't leven gebracht. WIELRIJDSTER DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. De 22-jarige mej. Ch. J. Lammers reed met haar verloofde per rijwiel uit de richting Zutfen ter hoogte van Qua- tre Bras, toen een autobus achterop kwam. Zij liet de bus passeeren en stak daarop, zonder richting aan te geven, den rijweg over. Op hetzelfde oogen- blik naderde uit de richting Deventer een bestelauto van een filmmaatschap pij. Mej. L. werd gegrepen en op slag gedood. BOERDERIJ TE HEESCH VERNIELD. Een zware brand heeft Dinsdag een boerderij te Heesch geheel door het vuur verwoest: tien stuks vee zijn in de vlammen omgekomen. De brand ontstond in het achterge deelte van de hofstede van den land bouwer J. van O. in de Hondstraat. Aangewakkerd door den krachtigen wind greep het vuur met groote snel heid om zich heen, zoodat de boerderij weldra als een fakkel brandde. In aller ijl werd de dorpsbrandweer gealar meerd, doch deze kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. Met behulp van brandbluschapparaten slaagde men er niettemin in, de naburige boerderij voor het vuur te sparen. De aanzienlijke schade wordt slechts ten deele door verzekering gedekt. KRANIGE REDDING TE UTRECHT. Een eenvoudig bericht in de Zondag ochtendbladen heeft reeds gemeld, dat Zaterdagmiddag op de Oudegracht bij de Jacobibrug brand was uitgebroken, en dat een jongetje van 6 maanden was gered. Hoe die redding geschiedde, moge hier worden verteld. Op het alarmsignaal was de brand weer terstond uitgerukt, aldus de Mm., en ter plaatse vernam men dat reeds pogingen door burgers waren aange wend om een zich nog in het huis be vindend knaapje te redden. Deze po gingen hadden gefaald. In een minimum van tijd begaven zich een drietal brandweerlieden, voor zien van rookmaskers, naar binnen. Het vuur was evenwel van dien aard, dat zij driemaal den terugtocht moesten aanvaarden. Evenwel: door gehuil had de kleine hen ongeveer op de hoogte gesteld, waar het zich bevond. Opnieuw werd een poging gewaagd, ditmaal zonder maskers, omdat daar door (de ruitjes besloegen waarschijn lijk) het uitzicht werd belemmerd. Een van de drie spoot zijn collega's met een straal op de waterleiding druipnat, en zoo ging men opnieuw naar binnen, gevolgd door den bestuurder van de brandweerauto, die een touw of zoo iets, om de armen van de twee mannen bond, waardoor het contact tusschen het drietal gehandhaafd bleef. Het kost te een ontzaglijke inspanning, zich een weg te banen, maar... plots klinkt een jubelkreet: de kleine is gevonden! En eenige seconden later staat een stoere brandweerman met de kleine in zijn ar men voor het venster. Een ladder was direct uitgezet en onder daverende toe juichingen van het publiek daalde men den ladder af. De kleine bleek bewuste loos, doch dr. Nieuwenhuyzen paste kunstmatige ademhaling toe en spoedig keerden de levensgeesten terug. Een bravo voor het kranige viertal: Kronenburg, Verkuil, Mijnders en Doesburg, die deze kranige redding hebben verricht. BRIEF MET 60.000 VERDWENEN. Een bedrag van 60.000 gulden, dat op 10 November door een Amsterdam- sche bankinstelling naar een relatie te Parijs is verzonden, aldus de „Tel. heeft zijn bestemming nimmer bereikt. De som was per aangeteekenden brief overgemaakt. Deze brief verdween op mysterieuze wijze op het postkantoor aan de Rue de la Boétie te Parijs. Na een langdurig onderzoek heeft de Parijsche politie een 28-jarigen postbe ambte gearresteerd, die, na aanvanke lijk te hebben ontkend, wel toegaf groo te bedragen aan buitenlandsche bank biljetten en francs te hebben verduis terd. Zoo bekende hij briefzendingen met bedragen van resp. 30.000 francs, 1.650 dollar, 20.000 francs en nogmaals 30.000 francs te hebben weggenomen. Van de Nederlandsche zending sprak hij echter niet. In de woning van zijn vriendin werd den de dollarbiljetten teruggevonden. Beiden zijn, naar „Le Matin" meldt, gearresteerd. Het onderzoek wordt voortgezet. ZIJN ZUSTER GESTOKEN. Te Spijkenisse is dezer dagen een hevige twist ontstaan tusschen den 23- jarigen zoon en de 20-jarige dochter van den broodbakker J. C. de Bloeme te Spijkenisse. De twist liep zoo hoog, dat de zoon een mes greep en daarmede zijn zuster een diepen steek in den rug toebracht. Hevig gillend vluchtte het slachtoffer weg. Zij is 's middags per ziekenauto naar „Eudokia" te Rotterdam vervoerd. De brigadier der rijksveldwacht heeft den dader een voorloopig verhoor afgeno men en het mes in beslag genomen. De dader is gearresteerd en op last van den officier van Justitie mr. Hoeffel- man naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. OP EEN ONVERLICHTEN WAGEN GEREDEN. Gisteravond om kwart over vijf is een vierwielige vrachtauto uit War- menhuizen, welke een geregelden dienst op Antwerpen onderhoudt, onder Ze- venbergsche Hoek op een met een paard bespannen melkwagen, welke geen achterlicht voerde, gereden. De bestuurder van de vrachtauto moest zijn lichten dempen voor een tegenlig ger en zag daardoor het onverlichte voertuig niet. Met onverminderde vaart van naar schatting 60 K.M. vloog de auto op den wagen in. De voerman werd van den wagen geslingerd en bleef met zware inwendige kneuzingen op den weg liggen. Bij omwonenden werd hij binnengedragen. Het paard bekwam zware wonden en de melkwa gen werd geheel vernield. De vracht auto, welke aan de voorzijde werd be schadigd, heeft haar reis niet kunnen voortzetten. ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE PEY. Gisteravond om zes uur is de onge veer 40-jarige wielrijder J. Aarts bij 't oversteken van het kruispunt rijksweg- Dorpsstraat te Pey door een personen auto uit Roermond aangereden. De auto reed na de aanrijding nog vijftig meter door. Het gevolg was, dat een achter dezen wagen rijdende auto het slachtoffer, dat tegen den grond was gevallen niet bemerkte en over den on gelukkige heen reed. A. was toen op slag dood. BANDIETEN PLUNDEREN EEN DORP. Een troep bandieten heeft het Mexi- aansche dorp Cuetzalan aangevallen. Na een gevecht van een uur dwongen zij de bevolking te vluchten. Het dorp werd in brand gestoken en door de bandieten geplunderd, terwijl verschei dene inwoners vermoord werden. JONGEN SCHIET OP OUDEN MAN. Te Hulshorst op de Veluwe is door den 17-jarigen van O. een aanslag ge pleegd op den bejaarden landbouwer de Kroes. De jongen had een straf in een tuchthuis ondergaan wegens mishande ling van de Kroes. Uit wrok hierover heeft hij den aanslag gepleegd. Tot tweemaal toe heeft de jongen een schot op den ouden man gelóst, doch de schoten troffen geen doel. Daarop is van O. de bosschen inge vlucht, waar hij zich thans nog schuil houdt. De politie is er nog niet in geslaagd hem aan te houden. WAALWIJK. R.K.V.V. HERCULES. Na een gedwongen rustperiode van vijf weken hebben onze jongens hel nieuwe jaar met een 41 zege op WVB schitte rend ingezet. Wel een bewijs dat een flin ke training voor iederen voetballer noodzakelijk is. Want niemand die onze ploeg aan 't werk heeft gezien zou ge zegd hebben „dat deze jongens in zoo'n langen tijd niet gespeeld hadden". Vooral voor de rust toen Hercules tegen wind in speelde vlotte het spel uitstekend. Wel had WVB door 'n kleine fout van onzen keeper de leiding genomen, maar al spoe dig wist de Hercules-centervoor door schitterend samenspel met zijn twee lin kerburen den gelijkmaker te scoren. Eenige minuten later gaf dezelfde speler Hercules de leiding, met welken stand de rust aanbrak. Na de thee namen onze jongens het even te licht op, maar spoedig verander de dit want 11a een snelle doorbraak wist Duquesnoy den stand op 31 te bren gen, waarmede deze speler de hattrick verrichtte om er nog niet genoeg van te hebben daar hij even later uit een voor zet van rechts nummer vier in de touwen joeg waarmede het einde kwam van dezen fraaien voor de R.K. sport propa ganda makenden wedstrijd.» Het tweede elftal stelde ons niet wei nig teleur en verloor na eerst met 40 achtergestaan te hebben met 43 van DESK 3. Ook heeft het derde verloren van Was pik met 31. De volgende keer beter jongens. R.K. W.V.B. De 1.1. Zondag gespeelde wedstrijd tegen Hercules is een eenigszins geflat teerde overwinning voor onze stadge- noote geworden. Wanneer de voorhoede spelers heter van de geboden kansen ge bruik hadden weten te maken, zou een gelijk spel de verhouding beter hebben weergegeeven. Vooral voor de rust werd menige kans jammerlijk gemist. De ach terhoede wist vooral na rust menige Her cules-aanval in den kiem te smoren. De fel spelende Hercules-lui moesten voor rust, toen WVB met wind mee speelde al le zeilen bijzetten 0111 doelpunten te voor komen. Na ongeveer 20 minuten spelen wist de linksbuiten van WVB het eerste doelpunt te scoren, waarna de Hercules-midden- voor, die dezen middag van de weinige hem geboden kansen een flink gebruik wist te maken, voor den gelijkmaker zorgde. Nog voor rust wist dezelfde spe ler Hercules de leiding te bezorgen. Na de hervatting is het spel wat meer verdeeld en komt Hercules, thans ge steund door den wind, wat meer in den aanval; hierbij weet de middenvoor der blauw-zwarten nog tweemaal het net te vinden. Zondag a.s. staat er voor WVB weder- Tuba 60 on 40 Ct Doos 20 ct. q oed!

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2