Plaatselijke Berichten. ALGEMEENiTvËRGADERING Afd. WAALWIJK van het Ned, Roode Kruis. op DONDERDAG 19 JANUARI a.s. des avonds kwart over acht Woensdag 18 Januari 1939 No. 5 De Echo van het Zuiden Tweede blad r Bijzondere jubilea. 1939 staat voor onze gemeente wel in het teeken van bijzondere jubilea. Op 1 Februari a.s. herdenkt nl. de alom bekende kleermakerij de Greeff-Verwiel haar 40 jarig bestaan. Tekens moge hierbij als groote bijzonderheid vermeld, dat er reeds meer dan 250 jaar altijd »de Greefï's« in Waalwijk Besoijen ge weest zijn, die van geslacht op ge slacht het kleermakersvak hebben beoefend; origineele stukken sinds 1670 bewijzen dat. Nog andere jubilea worden dien dag herdacht nl. dat de heeren M. H. Heijnen, Fr. van Well en Th. de Peffer vanaf de oprichting, dus 40 jaar aan dit bedrijf zijn verbonden. ALGEMEENE LEDENVERGADERING R.K.S.P. AFD. WAALWIJK. Burgemeester E. C. J. Moonen en M. van Dongen candidaat gesteld. Maandagavond kwam de R.K.S.P. af- deeling Waalwijk in de bovenzaal van het Bondsgebouw in openbare vergade ring bijeen. De vergadering was slechts zeer matig bezet. De Voorzitter, de heer H. van Well, opende de vergadering met den christe- lijken groet, sprak een woord van wel- v l^om en wenschte de aanwezigen Zalig Nieuwjaar. Spreker memoreerde het verlies van dhr. J. Kooien, die steeds een actief bestuurslid was en vaak in de vergaderingen het woord voerde. Verder spreekt de voorzitter de hoop uit, dat de verkiezingen voor de Provinciale Staten mogen aantoonen, dat de R.K.S.P. dit jaar niet is achter uitgegaan. Het verkiezen van de leden voor de Provinciale Staten is heel be langrijk en hier dienen alle leden aan te denken. Allereerst stelt spreker dan aan de orde: De candidaatstelling voor de verkiezingen van de Provinciale Sta ten. De candidaten kunnen gesteld wor den zoowel door de afdeeling op zich, als door de leden apart, ten hoogste 5. Men moet er aan denken, dat de candi daten die uit de vergadering naar vo ren worden gebracht, door minstens 10 leden gesteund moeten worden, terwijl die candidaten door den voorzitter en door den secretaris der afdeeling moe ten gewaarborgd worden. De voorzitter deelt nog mede, dat door den kieskring Heusden, waaron- VC-'der Waalwijk ressorteert 3 leden in de Provinciale Staten gekozen kunnen worden. Aangezien de candidaten in 4 minstens 3 afdeelingen candidaat ge steld moeten worden, is men de vorige maal een soort coalitie aangegaan met Waspik en Drunen om eikaars candi daten te steunen. Dit jaar loopt deze coalitie alleen met Waspik. Door de afdeeling zijn dan als candi daat gesteld: De Edelachtb. Heer burgemeester E. C. J. Moonen en de heer M. van Don gen uit Waspik. Alle leden kunnen zich hiermede vereenigen. Verder komen er uit de vergadering geen nieuwe candidaten naar voren, zoodat hiermede de candi- datenlijst is vastgesteld. Hierna leest de secretaris, dhr. Th. Bakkers de notulen van de vorige ver gadering voor, die ongewijzigd worden goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen komt dhr. van Seters naar voren met een voorstel om voortaan de contri butie voor de vrouwelijke leden te ver lagen tot 15 ct. aangezien volgens spr. {fit ook in een andere afdeeling zoo is. De voorzitter merkt echter op, dat de afdeeling zelf per lid 16 ct. moet afdragen, zoodat hetgeen dhr. van Se ters voorstelt zeer onwaarschijnlijk is. Per lid houden we nu maar 9 ct. over en wanneer men dan in aanmerking neemt, dat daar de propaganda van be taald moet worden, kan men wel be grijpen, dat de afdeeling haar contri butie hoog noodig heeft. Niettemin be looft de voorzitter om goede nota te ne men van het voorstel van dhr. van Seters en zegt toe om later deze con tributieverlaging eens te zullen over wegen. De voorzitter memoreert dan het stij gende ledental van de afdeeling dat van 1120 is geklommen tot 1424. We moeten echter nog hooger, want we hebben al eens 1600 leden gehad en minsten? al moet weer bereikt eesbeen wordt dan betoogd, dat men rekening moet hou den met den leeftijd en de ambtspe riode van burgemeester Moonen, want in deze zittingsperiode zal hij den 65- jarigen leeftijd bereiken en daardoor zal zijn ambtsperiode niet meer ver- llengd worden en of het, dit in aanmer- A- king genomen, niet beter was een derde candidaat te benoemen, vooral, omdat anders de mogelijkheid zou bestaan, dat Waalwijk zonder vertegenwoordi ger zou zitten in de Provinciale Sta ten. De voorzitter geeft toe, dat bet be stuur hieraan niet heeft gedacht. De heer Witlox zegt, dat de moge lijkheid zeer groot is, dat de burge meester hier blijft wonen, terwijl Wet- houdër Eibers betoogt dat dit wel voor 99 procent zeker is, zoodat hij dan toch in Waalwijk en den kieskring blijft. De heer G. van den Broek vraagt voorts of er geen sprake van is om geen candidaten van 65 jaar in het al gemeen meer te stellen en verder waar om er niet gezorgd is voor een arbei dersafgevaardigde. De voorzitter antwoordt, dat derge lijk verzoek wel eens ter sprake is ge komen, maar dat dit wel nooit ver plicht zal worden, omdat men er groote moeilijkheden mee kan hebben en er goede Statenleden van dien leef tijd zijn. Wat de andere vraag betreft dat door den kieskring Heusden hier reeds zorg voor is gedragen in den per soon van den heer F. Hoogers uit 's-Hertogenbosch. De Rondvraag. Bij de rondvraag doet de voorzitter allereerst mededeeling, dat de verga dering van de propagandaclub wordt uitgesteld tot Donderdag 26 Januari. Verder betoogt dhr. Roxs, dat het herhaaldelijk is gebeurd, dat de con tributie niet is geïnd. De voorzitter antwoordt, dat dit wel haast onmogelijk is, aangezien de pen ningmeester dan wel met klachten zou zijn gekomen en dit is niet gebeurd. De heer Witlox vraagt, hoelang men lid moet zijn van de R.K.S.P. om aan de stemming van den groslijst te kun nen deelnemen. De voorzitter antwoordt, dat men minstens vanaf 31 December 1938 lid dient te zijn. Hierna sluit de voorzitter onder dankzegging en met den Chrstelijken [groet de vergaderng. Stille Omgang. Het genootschap van den Stillen Omgang, afd. Waalwijk e. o., hield Zondagmorgen in de bovenzaal van den R.K. Gildenbond een druk be zochte algemeene vergadering. Na een openingswoord van den voorzitter, den Zeereerw. Heer Pas toor Verhagen, waarbij ook de af gevaardigden uit andere plaatsen werden welkom geheeten, gaf den secretaris, de heer Klaassen, een algemeen overzicht van den Stillen Omgang, die op 12 en 19Maarta.s, gehouden wordt. Speciaal bracht spreker de wenschelijkheid naai- voren dat ter plaatse bekende per sonen door een teeken aan de overigen aangeven waar een intentie begint. Dit zal een goeden gang van zaken zeker bevorderen. De reis zal gemaakt worden met een extra-trein in gezelschap van de afdeeling Til burg. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de reiskosten nog eenigszins minder zijn dan vorig jaar. De kerkdiensten zullen plaats hebben in de kerk van de Paters Capucijnen in de van Tichelstraat. Het financieel overzicht van den penningmeester, den heer Ziehen horn, gewaagde van een gezond vereenigingsverband. Het ledental bedraagt in totaal 497, als volgt verdeeld over de verschiliendeonder- afdeelingen Waalwijk 178, Baard wijk 24, Besoijen 12, Kaatsheuvel 83, Laonopzand 19, Drunen 22, Heusden 56, Raamsdonksveer 84, Made 19. Sloot het vorig boekjaar met een batig saldo van f188 15, thans was dit gestegen tot f241.62. De boeken en bescheiden werden gecontroleerd en in orde bevonden, waarna den penningmeester dank werd gebracht voor zijn accuraat beheer. De secretaris werd wederom af gevaardigd naar de centrale verga dering die binnenkort in Amsterdam weer gehouden zal worden. De voorzitter vestigde de bijzon dere aandacht op de intentie van dezen Stillen Omgang «Bevordering van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde«. Deze afdeeling zal den Stillen Om gang van 12 Maart meemaken. Het vertrek is bepaald op Zaterdag 11 Maart. Het bestuur zal pogingen in het werk stellen om duidelijke aan duidingen op de coupé's te krijgen, zoodat iedere afdeeling weet welk gedeelte voor haar gereserveerd is. Vorig jaar mankeerde aan een en ander nog wel wat, hetgeen eenige moeilijkheid meebracht. Om meer bekendheid aan het doel en wezen van dezen bedetocht te geven zal, wanneer de kosten niet te hoog zijn, ieder lid in het bezit worden gesteld van het bekende boekje van Dr. Sterk »De Stille Omgang«. Door den heer de Peffer werd de wenschelijkheid naar voren gebracht om de financieel minder draag- krachtigen de gelegenheid te geven door middel van een wekelijksche of maandelijksche bijdrage het mee maken vandezen bedetocht mogelijk te maken. Het bestuur zou er dan misschien voor zorg kunnen dragen dat deze bijdragen periodiek werden opgehaald, want voor verschillende personen is een bedrag ineens een te hooge uitgave. Spreker heeft hetzelfde ook al bij de vorige algemeene vergadering naar voren gebracht, waarbij het bestuur toen zijn instemming be tuigde, doch hij heeft er sedert dien niets meer van gehoord, De secretaris merkt op dat het bestuur niet onwelwillend tegenover dit plan staat, maar dat het moeilijk uit te voeren is. Spr. meent dat dit een taak is voor de verschillende broedermeesters. De heer v. d. Broek zegt dat het toch niet zoo bezwaarlijk zijn kan wanneer het bestuur deze zaak regelt. Ook raakt spreker het punt der propaganda aan. Hij geeft in over weging om door middel van circu laires propaganda bij de verschillen de katholieke vereenigingen voorden Stillen Omgang te maken. De secretaris zegt dat propaganda maken voorden Stillen Omgang door het Episcopaat verboden is. Voorts handhaaft hij zijn meening dat het niet opgaat dat het bestuur voor het innen van eventueele wekelijksche bijdragen zorg draagt. De Weleerw. Heer kapelaan Allard licht de zienswijze van den heer v. d. Broek eenigszins toe. Naar zijn meening heeft deze ni t bedoeld propaganda maken in den strikten zin van het woord, alswel door middel van circulaires meer bekend heid geven aan het doel van den Stillen Omgang en z. i. is voor dat standpunt wel wat te zeggen. De secretaris zegt dat het boekje van Dr. Sterk wel meer bekendheid aan het doel en streven van den Stillen Omgang zal geven. De heer v. d. Broek zegt dat hij in West-Friesland bestuurslid was van een afdeeling van meer dan 1700 leden. Hij kan daarom niet begrijpen dat een en ander in het Protestante Noorden wel en in het Katholieke Zuiden niet mogelijk is Dit ook ten aanzien van de con- tributieheffing. Noch van de zijde van de verga dering, noch van die van het bestuur werd op deze opmerking commen taar gegeven. Tot slot spreekt de voorzitter den wensch uit dat de a.s. Bedetocht goed zal mogen slagen. Daardoor zal een intenser beleven van den godsdienst bereikt kunnen worden en alleen daardoor kan er meer sociale rechtvaardigheid en liefde komen. Spr, sloot hierna met den chrislelijken groet. PROPAGANDA-WEEK VAN HET NED. ROODE KRUIS AFD. WAALWIJK. Zooals dit jaar overal in den lande heeft plaats gevonden, zal de plaatse lijke afdeeling van het Ned. Roode Kruis in de komende week ook in Waalwijk een krachtige actie gaan voe ren tot uitbreiding van haar ledental. Ongetwijfeld heeft ieder Nederlan der gedurende de laatste maanden in de pers artikelen gelezen betreffende het Nederlandsche Roode Kruis. Vooral tijdens en na de kritieke da gen van September 1938, dagen, waar- Nederland wakker werd geschud: mannen werden opgeroepen de grenzen te verdedigen, indien dit noodig mocht zijn. En zooals steeds in onze roem ruchte historie, ook nu weer: Zij waren goede vaderlanders en gingen doelbe wust en vastberaden hun plicht vervul len. Helaas bleek toen juist ook, dat de jarenlange verwaarloozing van de weermacht door niet verantwoorde be zuinigingen, steunend eenerzijds op een te groote pacifistische tendenz, ander zijds op een (vermetel) vertrouwen op de hulp van groote mogendheden, nog lang niet was ingehaald en daardoor onze mannen aan een grooter gevaar blootstonden dan wanneer wij vroeger de bakens verzet hadden. Nog steeds is de oorlogsdreiging niet van hef Europeesch tooneel verdwe nen, ieder oogenblik wéér kunnen onze mannen worden opgeroepen hun vader- landsche plicht van verdedigen der neutraliteit te vervullen en nog steeds kan dus ook aan het Ned. Roode Kruis worden opgelegd zijn verplichte orga nisatie op te roepen en in dienst te stel len. Het Ned. Roode Kruis moet dus paraat zijn. Behalve deze „oorlogstaak" van het Ned. Roode Kruis, bestaat er een „vre destaak" in normale tijden zelfs verre weg de hoofdtaak vormende van de Roode Kruis Organisatie en van welke vredestaak hier in Waalwijk geduren de tal van jaren ieder getuige is of kan geweest zijn, n.l. 't werk der transport colonnes, t verleenen van E.H.B.O. op sportterreinen, bij groote bijeenkom sten, volksfeesten e.d., gewonden- en ziekentransport, hun diensten bij groote rampen enz. enz. Verder langs de groo te verkeerswegen 't inrichten van E. H. B. O.-posten; de organisatie over ge heel Nederland van de Bloedtransfu siediensten. En dat alles geschiedt ge heel gratis, zonder aanzien des per- soons, dus zuiver menschlievend. On- noodig te vermelden dat dit alles veel zeer veel geld kost. En daar het Ned Roode Kruis geheel gefinancierd moet worden uit vrijwillige bijdragen, welke bijdragen voor een groot deel bestaan uit de contributies der leden (minimum contributie f 1.— per jaar) en vrijwil lige giften, is dit Ned. Roode Kruis een krachtige campagne begonnen tot wer ving van nieuv/e leden. Tot heden overal in den lande met groot succes, zooals in de couranten te lezen is. Zal Waalwijk achterblijven? Om het tegendeel van dit gestelde te bewijzen, heeft de plaatselijke afdeeling van het Ned. Roode Kruis deze propa- gandaweek georganiseerd. Zij zal worden ingezet op Zaterdag 21 Januari. Huis aan huis zullen door de leden der Transportcolonne circu laires worden verspreid met ingesloten aanmeldingsformulier voor het lidmaat schap. Den volgenden Zaterdag, 28 Januari, zullen deze werkende leden antwoord komen halen. Late hun oogst groot zijn! De propagandaweek zal culmineeren in de vertooning van de film: „Abessi- nië", welke film wordt ingeleid door den samensteller zelf. Dr. Veeneklaas, één van de artsen, verbonden aan de Nederlandsche Ambulance, welke werd uitgezonden door het Ned. Roode Kruis naar het oorlogsterrein en wei naar de partij met zoo goed als totaal gebrek aan iets wat ook «maar leek op een geneeskundige dienst. Hieruit ziet U tevens het zuiver menschlievend doel van het internatio nale Roode-Kruis-Werk. Onnoodig te zeggen, dat dit dus een zeer interessante avond belooft te wor den. Laat de zaal van den R.K. Gilden bond te klein blijken te zijn. Komt al ien, can zult gij uit de zeer recente ge schiedenis U kunnen overtuigen van het menschlievend karakter van het Roode Kruis werk en helpt gij mee dit christelijke werk van barmhartigheid en naastenliefde te verwezenlijken. Donderdagavond houdt het Roo de Kruis zijn jaarvergadering in hotel Verwiel. Men zie de agenda in dit nummer. R.K. VROUWENBOND. Wij vestigen nog even de aandacht op de algemeene vergadering van den R. K. Vrouwenbond, hedenavond in de zaal van de R. K. Werkliedenvereeni- ging, waaraan zal medewerken de R.K. Damesgymnastiekvereeniging ,,Orova" alhier. Op 15 Februari a.s. zal de Zeer Eerw. Pater Dr. Th Piket S.J. uit den Haag eene middaglezing houden voor de leden van den R.K. Vrou wenbond. Clubmatch Kynologen vereen. Waalwijk en Omstreken. De Raad van Beheer op Kynolo gisch gebied in Nederland heelt aan de Kynologen-vereeniging »Waal wijk en Omstreken« verlof verleend tot het houden van een clubmatch op 5 Maart 1939, tot een maximum deelname van 75 honden. Een prachtige onderscheiding Zondag j.l. had in het Academie paleis te Brussel de oificieele uit reiking plaats van de in het jaar 1938 behaalde prijzen en diploma's door de leerlingen van de academie der schoone kunsten te Brussel. Bij deze plechtigheid waren vele officieele personen tegenwoordig en werd onze stadgenoot Jan v. Zeist door den burgemeester van Brns sel en Minister van Staat den heer Max gefeliciteerd met het door hem bereikte succes onder uitreiking van het diploma van den dooi hem behaalden lsten prijs in de Hoogste Afd «teekenen naar het levend model». Deze mooie onderscheiding op reeds zoo jeugdigen leeftijd behaald is zeker waard vermeld te worden. Januari-concert Liedertsfel „Oefening en Vermaak". Zondag 29 Janüari a.s. geelt de liedertaiel concert in Musis Sacrum, ditmaal met medewerking van «St. Cecilia« uit Tilburg onder leiding van den heer J. Gijzelhart. De beide koren zullen vóór de pauze optreden met dames ge mengde- en mannenkoren, terwijl na de pauze door «St. Cecilia« zal ten beste gegeven worden de operet te «De Bloemenkoninginct van Fr. Hollander. Genoemde vereeniging voerde dit zangspel reeds in verscheidene plaat sen met groot succes op, in Oss zelfs driemaal Wij twijfelen er niet aan, of den Waalwijkschen operette-lief hebbers staat wederom een genot volle avond te wachten. Jaarvergadering Algemeen Groene Kruis Het algemeene Groene Kruis afdeeling Waalwijk zal op Maandag 23 Januari 1939 te 7,30 uur n.m. precies, in het Wijkgebouw zijn algemeene jaarvergadering houden Agenda 1 Opening door den Voorzitter. 2 Notulen van den Secretaris. 3 Jaarverslag van den Secretaris. 4 Jaarverslag van den Penningm. 5 Pauze. 6 Verkiezing Bestuursleden. Aftredend zijn de heeren Wilde man, Treffers en Bonis, welke herkiesbaar zijn. 7 Rondvraag. 8 Sluiting. „HAAR GOUDEN STEM". Een eivolle zaal en een goede uitvoering. Voor een tot in de uiterste hoeken bezette zaal, gaven de dames van den Missienaaikring van Besoijen, 1.1. Zon dagavond in het gebouw van de R.K. Werkliedenvereeniging een uitvoering van „Haar Gouden Stem", een drama in 4 bedrijven door Wil v. d. Berg en Jan Grosveld. Voor den aanvang sprak de Z.eerw. heer Pastoor Kemps er zijn voldoening over uit dat er voor deze uitvoering zoo n ruime belangstelling bleek te be staan, waarbij hij hoopte dat zij allen een genotvolle avond zou mogen be zorgen. Wij gelooven wel dat deze wensch in alle opzichten vervuld is geworden, want een dankbaar applaus na elk be drijf, bewees dat de' volle zaal geheel met het stuk meeleefde en niet critisch gestemd was over enkele tekortkomin gen die ongetwijfeld aan het spel van deze damesdilletanten moesten kleven. Men moet immers niet vergeten dat het hier een uitvoering betrof van dames die nog nooit op de planken gestaan IN DE ACH 1ERZAAL VAN HOTIL VERWIEL. 1. 2. 3. 4. 5. 6. AGENDA; Jaarverslag penningmeester. begrooting voor 1939. secretaresse. Voorstel tot het houden van een propaganda avond. Ingekomen stukken. Rondvraag. HET BESTUUR. Vaststelling Jaarverslag hadden en hier haar tooneeldebuut moesten maken in een werk dat in ve lerlei opzichten zeer zeker hooge ei- schen stelde. Wanneer wij dit in aan merking nemen dan kunnen wij niet anders doen dan hier een woord van lof brengen voor deze prestatie. Een speciale hulde is hier dan tevens op zijn plaats voor den regisseur, den heer Jac. M. Didden. Hij toch heeft met ge heel ongeschoolde krachten een uitvoe ring weten daar te stellen, die, zoo zij niet onze verwachtingen overtrof, deze toch zeker niet beschaamde. De uitvoe ring van Zondag heeft weer eens be wezen wat met goede leiding en goe den wil te bereiken is. Zooals reeds werd opgemerkt stelde de vertolking zware eischen aan de speelsters en dit terecht want de uit beelding van de meest verschillende ge moedstoestanden werd er in vereischt. Om daarvan eenigszins een indruk te geven kunnen wij niet beter doen dan den inhoud ervan beknopt weergeven. Grootendeels speelt die zich af ten hui ze van de familie Adelaars. Deze fami lie bestaat uit Opoe v. d. Braak (Tera Mahieu), haar dochter juffr. Adelaars (Jo v. d. Ven), Truus en Gerda Ade laars (resp. Ida Verhoeven en Riek Hurkmans). Dit zou een rustige en evenwichtige familie kunnen zijn, wan neer Truus zich niet het hoofd op hol had laten brengen door haar mooie stem. Zij wil carrière maken en haar moeder, die haar beroemd wil zien, steunt haar daarbij tot groot leedwezen van Opoe en Gerda, die er weinig an ders in kunnen zien dan een ongelukkig worden van Truus, die zich nu reeds om haar godsdienstig leven zoo weinig mogelijk bekommert. Dan komt plot seling de groote ommekeer, wanneer haar vader door een noodlottig ongeval het leven verliest. Haar moeder ziet daarbij in dat geld en roem niet alles is, en Truus, die. ondanks alles, toch haar plannen met alle geweld wil doorzet ten. komt daarmee geheel alleen te staan, in zooverre dat zij nog slechts kan rekenen op den steun van haar vriendin Dolly Prinsen (Anta v. d. Ven). Deze twee beramen samen een plan en op zekeren dag verdwijnen zij naar Berlijn. Hier wordt Truus opgeno men in het cabaret van Mevr. Müller (Mien Kleijssen), waar een zekere. Mitzi Bömer (To Hurkmans). serveuze is. Ondertusschen zijn Truus' bloedver wanten haar op het spoor gekomen en Gerda gaat met haar vriendin Mien (An Couwenberg) naar Berlijn om Truus over te halen naar huis terug te keeren. Dit lukt aanvankelijk niet, maar plotseling wordt Gerda daar met blind heid geslagen en dan ziet Truus in ge heel op het verkeerde pad te zijn. Zij geeft haar verdere plannen op en keert terug, zoodat met Nieuwjaar een nieuw en gelukkig huisgezin om den haard vereenigd is. Zooals men uit bovenstaande wel kan opmaken voerde het dramatische ele ment in dit werk wel den boventoon. Toch ligt het stuk niet zwaar en wel voornamelijk door het spel van Mie Schoot (Adrie Franken). Dit is een ar me weduwe die met negotie langs de deur gaat, en met haar rake zetten, de zaal meermalen in een vroolijken lach doet uitbarsten. Het geheel heeft dan ook uitstekend voldaan, terwijl wij te vens meenen, dat de kas van de Missie- naaikringen een aanmerkelijke verster king heeft ondergaan. En daar was het per slot van rekening toch om begon nen. DE HEER P. C. DE JONGH JUBILEERT. De huldiging door het personeel. Zooals we reeds in ons blad hebben aangekondigd vierde de heer P. C. de Jongh Maandag j.l. zijn 25-jarig dienst- jubileum als postbode. 16 Januari 1914 kwam de Jong bij de P.T.T. op het kantoor te Ooster hout in dienst en op 1 Juli 1914 reeds werd hij overgeplaatst naar Waalwijk. De heer de Jongh staat bekend als een zeer accuraat en plichtsgetrouw be ambte en prettig collega en het spreekt dus vanzelf, dat men er voor gezorgd had, dat deze dag niet zonder meer voorbij zou gaan, en zoo zien we dan den heer de Jongh met zijn echtgenoote om kwart voor elf de bestelkamer van het postkantoor betreden, alwaar hij werd gehuldigd. Het geheele personeel was natuurlijk present. Allereerst hield de heer de Rouw, de plaatsvervangend directeur een huldi- gingsspeechje, waarin hij den heer de Jongh alle lof toezwaaide. De heer de Rouw memoreerde de groote plichts betrachting. die de jubilaris steeds aan den dag heeft gelegd en prees de goe de verstandhouding tusschen den jubi laris en het overige personeel. Het was aldus spr. hem reeds direct bij het be treden van dit kantoor opgevallen, dat er hier onder het geheele personeel zoo'n uitmuntende verstandhouding be stond. Ook wenschte hij de echtge noote van den jubilaris en zijn talrijk kroost van harte geluk en bood ten slotte het feestgeschenk aan, waartoe door 't geheele personeel was bijgedra gen. Dit feestgeschenk was een schit terend ameublement en ongetwijfeld zal de heele familie de Jongh hiermede in haar schik zijn. Hierna werden woorden van waar deering en felicitatie gesproken door den nieuwen postdirecteur, den heer J. Th. J. W. Teunissen.Het was de eerste dag, dat de nieuwe directeur in dienst -was en het trof daarom wel heel geluk kig, dat de nieuw benoemde dit jubi leum al kon mede maken. Hoewel hij nog niet in de gelegenheid was ge weest den heer de Jongh persoonlijk te leeren kennen, had hij vandaag toch reeds voldoende gehoord om ook zijn hartelijken dank te betuigen voor al 't goede werk, dat de heer de Jongh reeds had verricht in dienst der P.T.T. En natuurlijk ontbrak het ook van deze zijde niet aan welgemeende felicitaties. Als „dritter im Bunde" sprag collega van Engelen, die den jubilaris namens het personeel dank bracht voor de ge zellige samenwerking en de goede vriendschap die zij allen steeds van den heer de Jongh mochten ondervin den. Spreker maakte tevens van de ge legenheid gebruik, om den scheidenden plaatsvervangend-directëur dank te brengen voor de prettige samenwerking in de voorbije periode. Namens het feestcomité, dat zich voor deze gelegenheid gevormd had bood de heer de Rouw nog een prach tige bloemenmand aan de echtgenoote van den jubilaris aan. Zichtbaar ontroerd dankte ten slotte de jubilaris met enkele hartelijke wel gemeende woorden. KLEERMAKERSPATROONS. Gisteren maakte de afd. Waalwijk van den R.K. Kleermakerspatroonsbond per auto-bus van Mulders-Sars een uit stapje naar Rotterdam, waar de Bond van Kleermakerspatroons in hotel Cooi- mans een tentoonstelling heeft georga niseerd an de uitrusting van den „zich respecteerenden mafr - *r. 'gor de eer ste maal een modeshow voorfrfc^lSH gehouden werd. DE JONGE WERKMAN. Op Zondag 29 Januari zal door de Jonge Werkman, hier ter plaatse een groote propaganda-avond gegeven worden. Deze avond zal een ledenwer vingsactie inzetten. Hier zullen we weer kunnen genieten van enkele vroolijke kluchten en zullen de boys van de J.W. weer hun beste beentje voorzetten om het publiek te laten genieten van een paar dolle één-acters. Wij hopen een volle zaal te zien, daar deze avond al ler belangstelling ten volle waard is. Niemand mag dezen avond verzuimen, temeer waar het entree geheel vrij is, alleen een programma wordt verkocht. Komt, ziet en steunt de Jonge Werk man. „DE ZONEN STENDHAL". Zooals we verwacht hadden is de opvoering van „De Zonen Stendhal door de tooneel-afdeeling der Harmo nie St. Jan j.l. Zondag een groot succes geworden. De zaal was over-vol en het publiek heeft van het begin tot het einde met spanning medegeleefd met de familie tragedie in het Huis Stendhal. Van geslacht op geslacht heeft het bankiershuis Stendhal er naar gestreefd zijn rijkdom en macht te verhoogen. Over geheel de wereld zijn de filialen verspreid cn strekt zich zijn invloed uit. Het kan door de macht van zijn geld de politiek in verschillende landen beïnvloeden, volkeren tegen elkaar doen opstaan, revoluties ontketenen en koningstronen omverwerpen. Geen middel wordt ontzien om deze macht te vergrooten en het is de tradi tie dat de geheele familie blindelings gehoorzaamt aan het oudste lid dat de leiding heeft. Andere meening'en. betere gevoelens, moeten daarbij terzijde wor den gesteld. In het stuk ontwikkelen zich de con flicten tusschen bankier Stendhal en zijn 3 zonen. Het strookt immers niet met de be langen van „het Huis", dat de oudste in de keuze van een echtgenoote de stem van zijn hart wil volgen, en de tweede zijn roeping voor dokter, terwijl de derde zulke idealistische neigingen vertoont en de macht van het geld ten zegen inplaats van tot verderf van de menschheid wil aanwenden. Het is een uiterst zware opgaaf ge-

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5