Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen; Plaatselijke Berichten. 5TMIM8SIRMI 71 st&edó fcae0e.0#.e*t op JCwaiit&Ct. J. G. DE LEIJ ER 6 ZN. W'Lj< &<Ly.v-ejn om.s Derde Blad. 21 Januari 1939 MAANDAG 6 FEBRUARI Tooneeluitvoering ten bate der T. B. C. vereeniging. NUMMER 6. ZATERDAG 21 JANUARI 1939. 62e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. a. GEMEENTERAADSVERGADERING. Openbare vergadering van den ge meenteraad te houden op Vrijdag, 27 Januari 1939, om 19 uur ten gemeen te huize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Goedgekeurde raadsbesluiten van 30 December 1938 tot wijziging der begrooting 1938. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 December 1938 tot het aangaan eener kasgeldrege ling, groot 40.000,met de N.V. „Noord-Braband", Maat schappij van Verzekering op het Leven, te Waalwijk. Van den Directeur van het Rijks proefstation en Voorlichtings dienst ten bate van de Leder- en Schoenindustrie alhier. Verslag over 1937. Voorstel tot aanvaarding van een voorschot van het werk fonds voor doortrekking der be strating in de Kerkstraat en ver nieuwing der rioleering in de Putstraat. Voorstel tot wijziging der be grooting 1938 en 1939. Voorstel tot vaststelling van een onteigeningsplan in het belang der volkshuisvesting. Benoeming/herbenoeming leden stembureau en hoofdstembu reau. BURGERWACHT. Naar wij vernemen heeft de heer Jac. Spijkerman bedankt als comman dant van de Waalwijksche Burger wacht. LEVERINGS- EN BETALINGS VOORWAARDEN EN EEN C.A.O. IN DE LEDERINDUSTRIE. Maandag kwamen te Tilburg de com missie van de R.K. Vereeniging van Nederlandsche Lederfabrikanten en de Bond van Nederlandsche Lederfabri kanten in een algemeene vergadering bijeen ter bespreking van de mogelijk heden om te komen tot een collectieve arbeidsovereenkomst in de lederindus trie. De overlederfabrikanten waren op enkele uitzonderingen na, voor een der gelijke overeenkomst. De zoollederfabrikanten echter, waarbij de arbeidsloonen op lager basis worden uitbetaald, waren aanvankelijk van meening dat een C.A.O. hunne productiekosten zoodanig zou opvoe ren, dat men de buitenlandsche concur rentie niet verder het hoofd zou kun nen bieden. Later gaven de zoollederlooiers zich echter voor de idee gewonnen onder voorwaarde dat tegelijkertijd een con- tingenteering voor zooileder in het le ven zou worden geroepen, als compen satie. Deze gestelde voorwaarde zal aan een nadere bespreking worden onder worpen. In den namiddag vergaderde de Federatie van Vereenigingen van Nederlandsche Lederfabrikanten en werd in deze vergadering besloten aan den Minister te verzoeken het bindend besluit betreffende de leverings- en be talingsvoorwaarden voor de lederin dustrie, dat in Juni a.s. afloopt, voor een jaar te verlengen. Een voorstel om een 2-jarige verlen ging aan te vragen kon geen voldoen den steun vinden. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS, AFDEELING WAALWIJK. Algemeene ledenvergadering. Donderdagavond hield de afdeeling Waalwijk van het Nederlandsche Roo- de Kruis haar algemeene ledenvergade ring onder voorzitterschap van den Ed. achtb. heer Burgemeester E. C. J. Moo- nen. Jammer is het dat de leden voor de vergadering zoo weinig belangstel ling aan den dag legden. De voorzitter opende de vergadering en gaf vervolgens het woord aan de secretaresse Mej. Willy Moonen, voor het lezen der notulen, die behoudens een kleine wijziging werden goedge keurd. Als punt I van de agenda stelt de voorzitter dan aan de orde het jaarver slag van den penningmeester, den heer Th. Bakkers, waaruit blijkt dat de to tale ontvangsten in het afgeloopen jaar hebben bedragen 840.97 (contributies 163.50) en de totale uitgaven 278.87, zoodat er 'n batig saldo is van 562.04, hetgeen de voorzitter doet opmerken, dat de afdeeling dus een 20 gulden is achteruit gesukkeld, aangezien het vo rige jaar het saldo 582.44 bedroeg. Vervolgens brengt de heer Bos, na mens de commissie van onderzoek ver slag uit over de rekening van den pen ningmeester en verklaart, dat hij alles in uitstekende orde heeft gevonden. De voorzitter dankt hierna den penning- haar recht kan komen, aangezien de le den geen .patiënten worden toever trouwd. Het totaal aantal leden der af deeling bedraagt thans 146 tegen in het vorige jaar 135. Dit is dus reeds een vooruitgang, maar het is te voorzien, dat dit ledental nog verder zal stijgen, gezien de propaganda van de transport- colonne en den propaganda-avond, die a.s. Woensdag wordt gehouden. Naar aanleiding van het jaarverslag vraagt de heer C. Witlox, of het niet mogelijk is de helpsters practisch werk te laten verrichten in de ziekenhuizen, of als helpsters van het Wit-Gele- en Groene Kruis. De voorzitter antwoordt, dat het Be stuur hiervoor reeds alles heeft gedaan, maar het stuitte daarbij op zeer groote moeilijkheden, aangezien de patiënten op de eerste plaats niet door de help sters, die toch eigenlijk nog maar leer lingen zijn geholpen willen worden, ter wijl voorts het Wit-Gele en Groene Kruis meenen dat het aan hun reputatie zal schaden. De heer Witlox vraagt dan of het niet mogelijk is de helpsters te werk ge steld te krijgen op andere plaatsen. De secretaresse antwoordt, dat dit ook groote moeilijkheden met zich brengt, aangezien de dames overdag ook haar taak hebben te verrichten, ter wijl zich voorts ook dezelfde moeilijk heden zullen voordoen. Het bestuur blijft echter te dien aanzien actief. De Voorzitter brengt dank aan de secretaresse voor haar uitstekend jaar verslag. Voor de commissie voor kasonder- zoek voor het jaar 1939 zijn benoemd de heeren van Osch, v. d. Pluijm en Mulders, zijnde de ploegcomjnandan- op Brood- en Banketbakkerij. van Iersel, de secretaresse der ver eeniging uitstedig was. Zijn Eerw. spreker heette de aanwezigen harte lijk welkom en wenschtehen tevens nog Zalig Nieuwjaar. Hierna kwam »OROVA» op de planken allereerst met een soort showrevue, waarbij alle leden aan traden en het tooneel vol was van groote en kleine dames in zwarten wit. Hierna werden door verschjl lende groepen zeer verdienstelijk enkele reidansen uitgevoerd* De muziek hiervoor werd verzorgd door den heer Kila van het R. D. B. De operette «Doornroosje» viel bij de meester voor zijn uitstekend beheer. Hierna doet de penningmeester me- dedeeling van de begrooting voor het jaar 1939. De inkomsten zullen worden geraamd op 247 gulden, terwijl ook de uitgaven dit bedrag zullen beloopen. Bij het jaarverslag van de secretares se komen enkele zeer belangrijke feiten naar voren. Allereerst memoreert de secretaresse de groote doelmatigheid van de weke- lijksche of twee-wekelijksche bijeen komsten. Zij vindt het echter zoo jam mer, dat niet alle voetbalvereenigingen de geregelde hulp van het Roode Kruis inroepen, want, gezien het beschikbare materiaal is dit zeer goed mogelijk. Ver" der laat zij even het licht vallen op de hulp, die de afdeeling heeft verleend bij de voetbalwedstrijden, den athlethiek- dag op 15 Augustus en bij de feestelijk heden ter gelegenheid van het regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin. Ook noemde zij nog even het examen dat 13 November is gehouden, waar aan 15 candidaten deelnamen en 12 slaagden. De transport-colonne bestaat thans uit 3 ploeg-commandanten, n.l. de hee ren van Osch, v. d. Pluijm en Mulders, 20 gediplomeerden, 18 cursisten en 3 ongediplomeerde leden. Het tweede gedeelte van het jaar verslag was gewijd aan de vrouwelijke afdeeling. Hierbij sprak de secretaresse haar spijt erover uit, dat de practische beoefening van de verpleging niet tot ten. De Voorzitter doet dan mededeeling van den propaganda-avond, die a.s. Woensdag, 25 Januari, zal gehouden worden en waar Dr. Veeneklaas zal spreken, terwijl voorts de film gedraaid zal worden, die in Abessinië tijdens den oorlog met Italië is opgenomen. Van de rondvraag maakt de heer G. Verwiel gebruik, door te vragen of het Roode Kruis ook een taak heeft bij de luchtbescherming. De Voorzitter zegt dat het Roode Kruis hierbij zijn taak heeft. Zoo is ten dienste van de afdeeling door de ge meente reeds een wielerbrancard aan geschaft en een sirene, terwijl voorts nog een zeventigtal gasmaskers worden beschikbaar gesteld. Hierna sluiting. Uitvoering R. K. Vrouwenbond. Woensdagavond gaf de Vrouwen bond in het Bondsgebouw een uit voering voor haar leden, waarbij ook de echtgenooten waren uitge- noodigd. De zaal was goed bezet en dit bewijst weer eens, dat er nog steeds een groote belangstelling be staat voor de verrichtingen van de R. K. Damesgymnastiekvereeniging «OROVA», door wie deze uitvoering was aangeboden. De ZeerEerw. Pastoor Heezeraans opende deze bijeenkomst met den Christelijken groet en deelde mede, dat de presidente Mevr. Hoffmans- v. d. Schoot belet was, terwijl Mej. aanwezigen wel zeer in den smaak en het spel trof dubbel doel aange zien het werd uitgevoerd door de kleintjes van de vereeniging. In de pauze werd door een pro pagandist van Tromp en Rueb azijn- fabrieken te Rotterdam een propa gandistisch woord gevoerd voor haar producten, waarbij spreker duidelijk uiteenzette hoe dit goede en nuttige product wordt geproduceerd. Jam mer dat hierbij de dames zoo weinig belangstelling aan den dag legden, maar misschien duurde bet ook wat lang en vielen de verrassingen niet zoo erg in den smaak. Direct na de pauze kwam «Orova» weer aan de beurt en thans met een succesnummer nl. «De Nachtlicht jes» waarbij we de jongeactrices op het donkere tooneel zagen in baar hand een nachtlichtje, hetgeen een feëeriek schouwspel vormde. Ook de «vlaggenparade», uitgevoerd door een oudere afdeeling van «Orova» viel zeer goed in den smaak en werd uitmuntend gegeven. Het laatste nummer van het pro gramma, dat als hoofdnummer werd vertoond genoot een dergelijke uitvoering, dat het tot voldoening /an het publiek gebiseerd werd. In dit nummer kwamen de ouderen op de planken in schitterende costuums en op de maat van de muziek werd een rythmische reidans uitgevoerd, die aller bewondering wekte. Hierna sloot Mej. Verwiel de penningmeesteresse van den Vrou wenbond, deze bijeenkomst met den Christelijken groet. Was dat ook niet iets voor ons? Deze vraag kwam onwillekeurig bij ons op toen wij in de pers berichten lazen over verschillende gemeenten die hunne werkloozen met nuttige zaken zooveel mogelijk plegen bezig te houden. Het mag toch wel algemeen bekend worden geacht dat, vooral bij een langdurige werkloosheid, de betrokken personen zoowel op gees telijk alslichamelijkgebied afstompen waardoor zij meer en meer onge schikt worden om nog eenmaul arbeid te kunnen verrichten. De steeds weer meer terugkeerende dagelijksche sleurvan straatslenteren met alle gevolgen van dien, laat niet na een zeer nadeeligen invloed uit te oefenen en het zou daarom zoo mooi zijn wanneer daaraan een einde kon worden gemaakt. Wij widen niet verhelen dat de werkloozendagen die op een geluk kig initiatief van het bestuur van de R. K. Werkliedenvereniging voort aan jaarlijks in onze gemeente gehouden worden reeds veel in de goede richting, vooral op geestelijk terrein doen Kan daarmee echt» r worden volstaan? Naar onze meening zeker niet. Ook op de lichamelijke ontwikkeling van den werkloozen arbeider en vooral van de werklooze jongeren moet acht geslagen worden. Nog onlangs kon men in ons blad lefen dat in Geertruidenbej-g reeds iets in die richting bereikt is. Daar heeft de geestelijkheid in samen werking met het bestuur van de R. K. Werkliedenvereeniging stappen onderncynen om de werkloozen eenige bezigheid te verschatten. Deze was van zeer uiteenloopenden aard en had betrekkingop gezamen. lijke fietstochten, cursussen over luchtbescherming, taal.en steloefe ningen, godsdienstles, lichamelijke oefeningen enz. De groote deelname die ervoor bleek te bestaan, na genoeg alle weikloozen gaven zich op bewees wel dat allen veel voor dit initiatief voelden en de waarde ervan wisten te waardeeren. Ook werden de deelnemers vrijge steld van het veelhestrtden stempelen in het stempellokaal, waarvoor dan gelegenheid zou worden gegeven in een lokaliteit dat geheel voor boven genoemd doel ter beschikking der werkloozen zou worden gesteld. Zou het nu niet mogelijk zijn dat dit mooie voorbeeld hier ter plaatse navolging zou kunnen vinden? Wij weten wel dat de uitvoering derge lijk plan moeilijkheden met zich brengt, maar zijn die er niet*om overwonnen te worden. Wij zijn ervan overtuigd, dal, wanneer de bevoegde instanties de hoofden eens bij elkaar steken er wel iets in de goede richting te bereiken zal zijn. Dit zal door de WTaalwijksche werk loozen zeker met veel vreugde worden begroet en de groote deel name die er steeds voor de Werk loozendagen bestaat laat geen twijfel over de belangstelling die er zal zijn voor 't boven omschrevene. 25 JAAR COLLECTIEF CONTRACT. Zooals wij in ons nummer van 14 Januari schreven werd in het Kolo niaal Museum te Amsterdam met groote plechtigheid herdacht, dat het collectief contract in het Boekdruk- kersbedrijf 25 jaar bestaat. Ook door de afdeeling Waalwijk De Echo van het Zuiden, Waalwpscbe en Laiigstraatsche Conrantj y 3. 4. 5. VElOfÜiïlG „HET HUIS DER MYSTERIES" - SR»

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1