SCHUDT UW LEVER WAKKER VOOR 50 JAREN, j' VOOR 25 JAREN, f GEMENGD NIEUWS, ADVERTENTIEN. Diplomatieke activiteit in Centraal-Europa. nette R.K, Dienstbode, CHITPMI ANfl Wij lezen in »DE ECHO VAN HET ZUIDEN» van 17 Januari 1889. Door den gemeenteraad van Vlijmen is Zaterdag tot hoofd dei- openbare school aldaar benoemd de heer G. Goossens, eerste onder, wijzer aan de openbare school te Waalwijk. Te Baardwijk is Zaterdag een onderlinge veeverzekering opgericht, waarbij terstond 20 leden toetraden. Het bestuur werd alsvolgt samen gesteld A: van Iersel, bestuurslid, W. van Woensel, secr.-penningm., M. van Helvoirt, A. van Huiten en L. Pullens, schatters. 20 Januari 1889. De stukken betreffende de ont eigening ten algemeenen nutte voor het maken van een nieuw station te 's Hertogenbosch, met daarmee in verband staande werken, zijn, na in de betrokken gemeenten ter inzage van belanghebbenden te hebben gelegen, verder aan de regeering opgezonden. Naar men verneemt zijn geen bezwaren tegen dit plan ingebracht. 4 Betreffende den gezondheids toestand van Koning Willem III wordt meegedeeld dat deze zeer ernstig is, alhoewel het chronisch lijden niet belangrijk verergerd is. 15 Januari 1914. Door Z.D.H. Mgr. W. v. d. Ven is de bisschoppelijke goedkeuring verleend aan de statuten der ver- eeniging R.K. Groene Kruis voor Waalwijk en Besoijen en is benoemd tot adviseur de ZeerEerw. heer L. Brans, pastoor. 18 Januari 1914. Bij K.B. is de Edelachtb. heer G. G. Verwiel herbenoemd tot burgemeester van Besoijen. Het gemis dat er te Kaats heuvel tot nu toe bestaan heeft aan een lokaal groot genoeg om bij algemeene vergaderingen vol doende volk te bevatten,zal, hebben tenminste de pogingen, die er op het oogenblik aangewend worden succes, eindelijk verholpen worden. Er is nl. een commissie benoemd bestaande uit de heeren C Boesten- berg, W. Broeders en Bern. Vesters, met het doel het daarheen te leiden, dat een genoegzaam ruim lokaal voor de verschillende socialearbeids- vereenigingen tot stand kome. Groot Winterconcert Op Zondag 22 Januari om half acht des avonds zal in de groote zaal van de R.K. Werkliedenver eeniging een groot winterconcert gegeven worden door de harmonie »St. Crispijn« en de liedertafel «De Vereenigde Zangers«. Hierbij hebben toegang de leden en vrouwelijke leden der R. K. W.V., J. W. en K.A.V. en voorts de vrouwen van de leden der R.K. W.V. Een programma van een keur muziek en zangnummers en ko mische duets belooft een prettige avond. t Bijeenkomst V. H. Maandag j.l. hield de vereeniging V. H. haar algemeene bijeenkomst. Onder de aanwezigen merkten wij tevens op enkele belangstellenden uit Drunen en Nieuwkuik, terwijl de pers eveneens vertegenwoordigd was. Nadat de agenda, dus het zake. iijke gedeelte, was afgewerkt, kwa men de tongen los, terwijl de vroo- lijke noot ook niet vergeten werd. De clou van den avond was zeker weer de spreuk van de lerz terwijl ook de ouderen zich goed aan 't gezelschap aanpasten. Alles bij elkaar was het weer 'n avond om te onthouden en tevens een bewijs dat er 'n goede geest onder de V. H.-leden heerscht. AANRANDER. Zooals men zich herinnert werden in de maand December in den Baard- ijkschen Overlaat ecnige meisjes aangerand. Woensdag nu zagen deze meisjes op de Markt hun aanrander terug. Zij waarschuwden de politie en even later was hij gesnapt. Hij bleek te zijn 24- jarige W. uit Sprang-Capelle. Na bekend te hebben is hij ter be schikking gesteld van den burgemees ter van Drunen en naar Den Bosch overgebracht. GEVONDEN VOORWERPEN. Blauw petje, rijwielbelastingmerk in etui, bruin beursje met inhoud, huis sleutel, dames handschoen, vulpen en een ceintuur. AANRIJDING. Donderdagmorgen heeft om onge veer 10 uur in de Grootestraat alhier een aanrijding plaats gehad, welke nog zeer goed is afgeloopen. Een met paard bespannen wagen, die voor het per ceel van den heer Holtgrefe stond en die toebehoorde aan O. Verschuren uit Capelle, werd aangereden door een luxe-auto van den heer H. alhier, die waarschijnlijk niet ver genoeg is uit geweken. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor, terwijl de schade slechts onaanzienlijk is. BLOEMENKWEEKERIJ „v. d. DUSSEN" JUBILEERT. Donderdag was het 40 jaar geleden, dat de' bloemenkweekerij van P. v. d. Dussen te s-Gravemoer werd opge richt. Een ondernemend man, P. v. d. Dus sen richtte 40 jaar geleden te 's-Gra vemoer een bescheiden bloemen kweekerij op en die kweekerij heeft gebloeid en gegroeid, tot het grootbe drijf is ontstaan, dal thans den naam 'sGravemoer overal hekend maakt. 's-Gravemoer gaat trots op de schitterende bloemenpracht, die P. v. d. Dussen er ten toon speidt, want niet alleen geeft van der Dussen aan tal van arbeiders werk, maar hij is ook een bekend persoon op vereenigings- gebied en sedert enkele jaren ook wethouder der gemeente. MUSIS SACRUM. Test piloot Jim Lane, de beroemde »invlie- ger« onderneemt een poging om het snelheidsrecord San Fransisco-New \ork op zijn naam te brengen. Onderweg bemerkt hij echter een lek in de benzineleiding van zijn toestel en maakt hij een noodlan ding vlak bij een boerderij, «waar de charmante Ann Baiton (Myrna Loy) woont. Enkele dagen later zijn zij getrouwd. Jim vraagt zijn direc teur Mr. Drake (Lionel Barrymore) 10 dagen verlof voor zijn huwe lijksreis, die hem echter geweigerd worden, hetgeen aanleiding is tot Jim's ontslag. Dit ontslag noopt hem om in een lace een minder veilige machine in te vliegen, waarmede hij echter toch den eersten prijs behaalt terwijl de piloot Benson, die voor Drake vliegt naar beneden stort. Jim geeft aan Benson's we duwe de helft van den prijs, 5000 dollar en boemelt de rest er in een paar dagen door om aldus den dood van Benson te vergeten. Ann is intusschen steeds ongerust, dat een zelfde lot ook Jim zal overkomen, maar toch blijft zij uiterlijk het zeltde levenslustige vrouwtje van vroeger. Op zekeren dag stort Jim's toestel naar beneden en zijn goede vriend Gunner (Spencer Tracy) verliest hierbij het leven. Ann raakt over tuigd, dat haar man meer van zijn bravourstukjes houdt dan van haar en wil scheiden. Drake echter weet dit te verhinderen en doet de twee echtgenooten inzien hoeveel zij van elkaar houden en wanneer dan Jim een minder gevaarlijke baan heeft gekregen als opleider van de leger- vliegers lacht hun een gouden toe. komst vol van geluk tegemoet. Wal moeten wij nog van deze schitterende film vertellen. In de meeste theaters moest zij geprolon geerd worden en bovendien waar borgen de namen van de sterren en den regisseur, Victor Flemming den bezoekers van Musis een bijzonder aantrekkelijk programma LUXOR THEATER. De tijger van Eschnapoer. Vrijdag, Zaterdag en Zondag draait er in Luxor een schitterende film. Een meesterwerk, zoowel uit filmtechnisch als uit tooneelistisch oogpunt. De Ne- derlandsche ster, Frits van Dongen vervult er de hoofdrol in bijgestaan door enkele van de beste artisten .Deze film speelt in het Oosten en geeft ons schitterende kijkjes van de -Ooster- sche zeden en gewoonten, terwijl er een roman in verwerkt is, die niet zal nalaten een diepen indruk te maken op de bezoekers, want hij zit vol spanning, temperament, misdaad en liefde, factoren, die in deze film goed geschakeerd zijn en daarom zeer dui delijk spreken. Het verhaal is te lang om het hier eenigszins begrijpelijk te kunnen weergeven. Laat het genoeg zijn, dat hel dialoog hijzonder boeiend is en aangenaam verwerkt. De Tijger van Eschnapoer is een ver volgfilm, waarvan volgende week de tweede at deeling zal draaien. Hoe wel dit principe lang niet nieuw meer is, en het in de meeste theaters niet meer wordt toegepast, zijn er toch veel bezoekers, waarbij het nog al tijd inslaat en bovendien zoo voor een lieer kan het geen kwaad, het is weer eens wat anders en ongetwijfeld zal het publiek trekken. De film is vol met prachtige opna men, die schatten hebben gekost. La Jana speelt de vrouwelijke hoofdrol, terwijl voorts nog Alexander Colling en Hans Stüwe op den voorgrond treden. De regie is in handen van Richard Euchberg. Maandag draait er een geheel nieuw -programma. Luxor komt dan niet de groote film „Sterrenparade." Hel verhaal is in deze film geen hoofdzaak, maar verbindt op onge dwongen en pakkende wijze de vele dansen, shows en kijkjes achter de schermen van een groot filmatelier, welke in deze Sterrenparade de hoofd schotel vormen. PHILIPS's PERSONEEL NAAR BLOEMENDAAL. Een vijftigtal employés van Philips te Eindhoven, werkzaam op de Neder- landsche verkoopafdeeling, heeft ge heel onverwacht aanzegging gekregen, dat zij met ingang van Dinsdag a.s. worden overgeplaatst naar Bloemen- daal, waar de N.V. een depot gaat op luchten. Dit feit, dat door de N.V. werd bevestigd, wordt, evenals de zetelver plaatsing der N.V. naar Den Haag, waaromtrent wij onlangs berichten, in Eindhoven niet gaarne gezien, temeer wijl de N.V. nog pas Woensdag op een vraag van de pers liet weten, dat on danks zetelverplaatsing, de kantoren en fabrieken te Eindhoven gevestigd zouden blijven. Men vraagt zich in Eindhoven af, hoever de door de N.V. noodig geoor deelde maatregelen zullen gaan. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Baarn geeft belanghebbenden ernstig in overweging, alvorens een overeen komst aan te gaan met de Holland- sche Bank voor Staatspremie-aandee- len, van welke instelling de hoofdver tegenwoordiger is gevestigd te Baarn, de Ruijterlaan 12, en welke zaak in verbinding staat met het Administr-n- tie-kantoor voor Affofcbare Waarden, ook wel genaamd Nationaal Kantoor voor Staatspremie-aandeelen, geves tigd te Soest, Hartmanlaan 45, aan dacht te wijden aan de voorwaarden, waaronder die overeenkomst zal wor den gesloten en er zich rekenschap van te geven, welke tegenwaarde voor de door gestorte of te storten gelden wordt verkregen. LANDSDRUKKERIJ 125 JAAR. De Algemeene Landsdrukkerij viert een bijzonder jubileum. Op 20 Januari 4814 werd het souvereine besluit af gekondigd, waarbij besloten werd tot oprichting van de Algemeene Lands drukkerij, welke in den loop van haar 125-jarig bestaan een voorname plaats is gaan innemen in het officieele leven in den lande. Zij is het oudste staats bedrijf in ons land. DE RAMP IN DE VALKENSTEEG. De gemeente Rotterdam heeft in haar jongste conclusie in de procedu re van de weduwe Kok-Den Dunnen contra de gemeente om een schade vergoeding in verband met de gevol gen, welke de muurinstorting in de Valkensteeg voor haar heeft gehad, een aanbod gedaan, dat door de tegen partij is aanvaard. Deze schikking komt neer op de uitkeering aan de weduwe Kok van een wekelijksche toelage ten bedrage van 30 gulden tot aan haar dood of eventueel tweede huwelijk. Geëischt was een uitkeering van 40 gulden per week. Voor het vijfjarig zoontje wil de gemeente tot aan zijn meerderja righeid een toelage verstrekken van 7.50 per week. De definitieve uitspraak van de rechtbank, die op 13 Februari is be paald, zal zich slechts hebben te be perken tot de bepaling der kosten van het geding. MEISJE ZET HUIS OP STELTEN. In den afgeloopen nacht kwam eien 17-jarig meisje tegen drie uur in de ouderlijke woning aan de Boele van Hensbroekstraat thuis. De ouders lie ten duidelijk merken, dat zij dit late thuiskomen scherp afkeurden, waarop het 17-jarige kind een zoodanige scène tegen haar familie maakte, dat de bu ren er wakker van werden. De politie werd in den arm genomen en op ver zoek van de ouders werd het kwaad aardige kind naar het politiebureau aan den ijswijkschen weg getransporteerd. In plaats van door het politie-ingrij- pen tot bedaren te zijn gekomen, bleek Nu zoowel de Engelsche als de Fransche regeering duidelijk en zonder omwegen hebben verklaard, dat zij zich van iedere inmenging inzake de Spaansche kwestie, die, naar men algemeen aanneemt haar einde nadert, zullen onthouden; zells van de inmenging die de totalitaire staten zich veroorloven is het wel opmerkelijk, dat de alge meene belangstelling zich weer meer en meer gaat richten op Centraal-Luropa, waar zich den laatston tijd een bijzonder drukke politieke activiteit ontplooit. Het ligt voor de hand, dat zoowel Frankrijk als Engeland een bij- zondere interesse hebben voor de vraag naar welke zijde de toe komstige Duitsche activiteit zich zal ontplooien, d.w.z. zal Duitsch- land zijn krachten gaan bewegen naar het Oosten of zal het verderen druk gaan uitoefenen op de Wester- sche mogendheden ter verweze- lijking van zijn koloniale verlangens. Duitschland is den laatsten tijd erg rustig en het ligt voor de hand, dat Hitier zich kalm houdt om des te gemakkelijker de verlangens van zijn grooten vriend Mussolini ver- wezelijkt te zien. Men kan over deze vraag zijn gedachte laten gaan, men kan er zelfs over gaan fanta- seeren, maar een juist antwoord er op is niet te vinden. Met dat al ontplooien de diplo maten in Centraal-Europa echter een activiteit, die allerwegen met groote belangstelling wordt gade geslagen. Want beide deelen van de »as« dus zoowel Duitschland als Italië hebben in Midden-Europa belangen op het spel staan. Men kan nijet zeggen, dat beide landen hetzelfde schijnen te wenschen t.a.v. Centraal-Europa; hier en daar is zelfs een soort wedijver te bemer ken, maar hoe het ook zij, de belangen die beide totalitaire staten in genoemd deel van Europa hebben schijnen gewichtig genoeg te zijn om de diplomaten op reis te sturen. We zullen hier niet in bijzonder heden treden, men weet immers, haar woede zoo te zijn toegenomen, dat zij op het politiebureau haar scheld partij voortzette. De politie was eerst van plan geweest het kind na verhoor weer naar huis te zenden. Door haar optreden .besloot de politie haar een lesje te geven hoe zij zich te gedragen heeft en sloot haar voor den verderen nacht in. Heden is zij ter beschikking van de kinderpolitie gesteld. HEETE KOFFIE OVER KIND. Het anderhalf-jarig dochtertje van de wed. Kleinreesink, in de buurtschap Keijenburg, trok een pot met lieele koffie van de tafel en kreeg daarbij den geheelen inhoud over haar li chaampje. Kort na aankomst in het „Maria Postel Gesticht" aldaar, waar heen het vervoerd werd, is het kind aan de bekomen brandwonden over leden. Het hoog water in Portugal. De overstroomingen der rivieren van Portugal hebben rampspoedige afmetingen aangenomen. De uiter waarden langs den benedenloop van den Taag staan zoo hoog onder water, als in tientallen jaren niet is voorgekomen. In de dalen staat het water hier en daar vier meter hoog. Het auto en spoorwegverkeer in de overstroomde gebieden is ge staakt. Steden en dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden. Ont zaglijke schade is aangericht. Tijdens het noodweer ontstonden in de buurt van Coimbra in een olijf boomgaard scheuren van 450 m2 in den bodem, waaruit groote mas. sa s modder en steenen stroomden, als had er een aardbeving plaats gehad. dat buiten de gebruikelijke jacht partijtjes, waar de heeren bewind voerders en dicipelen elkaar plegen tc ontmoeten de Hongaar Csacy naar Berlijn is geweest en dat binnen enkele dagen ook de Tsje chische minister van Buitenlandsche Zaken zijn Hongaarschen collega zal volgen. De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken graaf Ciano had na het bezoek van Chamberlain schijnbaar een poosje vacantie noodig en hij is die nu aan het doorbrengen op Joego— Slavisch grondgebied, terwijl hij sterk van plan is om ook in Polen eens een kijkje te gaan nemen. Wat hebben al deze bezoeken tot achtergrond. Spelen Duitschland en Italië in eikaars kaart of kijken zij in eikaars kaart teneinde elkaar dwars te kunnen zitten. De belangen van de »as«-genooten zijn nu wel niet precies tegenstrijdig in Hongarije (want hier schijnt het wel voornamenlijk om te gaan) maar van den anderen kant zal Italië toch ook niet dulden, dat Duitschland zijn macht aanmerkelijk zal gaan versterken ten koste van Hongarije hetgeen zou neerkomen op een verzwakking van de Itali aansche positie in Hongarije. Niettemin trachten zoowel Duitschland als Hongarije op het oogenblik zooveel mogelijk voor deel van elkaar te trekken, zonder de noodzakelijkheid uit het oog te verliezen om Italië tot goede vriend te houden, een vriend, die ichter op het oogenblik alleen maar mag toezien. Zal Italië met dit toezien genoegen nemen? Op 't oogenblik hebben de Italiaansche diplomaten het druk, maar wanneer zij weer wat tijd kunnen vinden, is het te voorzien, dat ook zij daadwerkelijk zullen trachten om zooveel moge lijk voordeel te behalen in Midden- Europa, al zal het dan ook moeten gaan ten koste van den anderen »as«-genoot. FRANCO VLIEGT BOVEN BARCELONA. De radio van Burgos meldt, dat ge neraal Franco, die thans persoonlijk de operaties in Catalonië leidt. Woensdag ternauwernood aan den dood ontsnapt is. De leider van het nationalistische Spanje was Woensdag met een oor logsvliegtuig opgestegen, ten einde een inspectievlucht over de Catalaansche fronten te maken. Het vliegtuig, dat door andere toestellen vergezeld werd, bereikte op dezen tocht ook de buiten wijken van Barcelona. Tegelijkertijd trad echter het linksche afweergeschut in werking, met het gevolg, dat een der vliegtuigen, die Franco escorteerden, getroffen werd en omlaag tuimelde. De piloot slaagde er ternauwernood in, Franco's toestel buiten het bereik van het geschut te brengen. BOM ONTPLOFT OP SPOORWEG IN PALESTINA. Op den spoorweg van Jeruzalem naar Lydda is nabij Ramleh een bom ontploft onder een lorrie, waarop eeni- ge soldaten de lijn afreden om deze te controleeren. Eén soldaat kwam om het leven, vijf anderen werden gewond. Men heeft naar aanleiding va ndit in cident bepaald, dat de bewoners van Ramleh gedurende een etmaal hun hui zen niet zullen mogen verlaten. GöBBELS OP VACANTIE. Dr. Göbbels heeft eenige weken va cantie gekregen, die hij met zijn gezin op uitnoodiging van Hitier op den Obersalzberg doorbrengt. Voor 30 Ja nuari keert hij te Berlijn terug. Hij was vandaag te Berlijn om eenige zaken te behandelen, en heeft bij die gelegen heid de vertegenwoordigers der nieuwsagentschappen ontvangen, om de velerlei geruchten, die over hem in omloop zijn, tegen te spreken. GEVRAAGD VOOR TILBURG legen 1 Maart eene kunnende koken en zelfstandig werken. Aanmelden Mevr. Mr. TH. TAMINIAU- TIELEN, Ringbaan Oost 161 Tilburg of bij Mevr. J. TIELEN-VAN WELY, Mr. van Coothstraat 35, Waalwijk. (Hulp van werkster aanwezig). ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult *8 morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende Is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam la vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eisclit Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. U.75.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3