Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. PROVINCIAAL NIEUWS Vierde Blad. Onteigeningsplan vastgesteld. De gemeentewoningen in de Mr. Cooth- straat (Westzijde). NUMMER 8. ZATERDAG 28 JANUARI 1939. 62c JAARGANG. riT III W m S <f K Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De raad dezer gemeente kwam gisterenavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtbaren Heer Burge. meester E. C. J. Moonen. Secretaris de heer J. van Mierlo. Aanwezig alle leden. Nieuwjaarswensch. De Voorzitter spreekt als volgt: Alvorens een aanvang te maken met de behartiging der gemeente belangen voor hel jaar 1939 in dit college wil ik beginnen met U mijn hartelijke gelukwenschen aan te bieden en de hoop uit te spreken dat het U en Uwe gezinnen in 1939 naar wensch zal gaan. Ik hoop dat gekoesterde wenschen, als deze billijk zijn, in vervulling zuilen mogen gaan. De toestand van onze gemeente is U bekend, U zult die misschien niet in concrete cijfers kunnen weergeven evenmin als ik dat op het oogenblik kan, maar gezien in het licht van de tijds omstandigheden is de toestand in onze gemeente bevredigend te noe men, Ik hoop dat onze gemeente in 1939 voor tegenslagen zal worden gespaard opdat we ook dit jaar de eindjes weer op bevredigeude wijze aan elkaar zullen kunnen knoopen. Het oudste raadslid de heer Boxs antwoord als volgt Namens den raad dank ik U voor de ons toegesproken nieuwjaars wensch en wensch U wederkeerig voor U en de gemeente het beste toe. Moge 1939 in het bijzonder voor Uw geachte familie een ge lukkig jaar zijn. De notulen der vorige vergadering worden hierna zonder opmerkingen vastgesteld. Aan de orde: Ingekomen stukken. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Goedgekeurde raadsbesluiten van 30 December 1938 tot wijziging der begrooting 1938. oedgekeurd raadsbesluit an 30 December 1938 tot het angaan eener kasgeldrege- ing, groot 40.000,met de .V. „Noord-Braband", Maat schappij van Verzekering op het Leven, te Waalwijk, eer Spijkerman zegt van mee- te zijn, dat bij de laatste be sprekingen over deze kasgeldleening alleen gesproken was over de Rot- terdamsche Bankvereeniging en de Nederl. Handelsmaatschappij. Nu komt het voorstel om deze leening met de N.V. Noord-Braband alhier aan te gaan. De Voorzitter brengt in herinne ring, dat in de vorige vergadering, waarin de heer Spijkerman niet aan. wezig was, door den heer van der Waerden is gevraagd of ook andere instellingen in aanmerking konden komen. B. en W. hebben toen toe-" gezegd, ook bij andere Waalwijksche instellingen, die zij vergeten hadden, condities aan te vragen. Daarbij is gebleken dat de «Noord-Braband» de laagste was. b. Van den Directeur van het Rijks- proefstation en Voorlichtings dienst ten bate van de Leder- en Schoenindustrie alhier. Verslag over 1937. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. 2. Voorstel tot aanvaarding van een voorschot van het werk fonds voor doortrekking der be strating in de Kerkstraat en ver nieuwing der rioleering in de Putstraat. De heer Roxs merkt op dat hij destijds gevraagd heeft om ook aan de bestrating van de Groensteeg nabij den Dijk aandacht te willen besteden, hetgeen toen ook is toe gezegd. Hij vraagt of het de bedoe ling is, dit in orde te maken tegelijk met de voorgestelde vernieuwing in de Putstraat. De Voorzitter zegt dat het inder- daad de bedoeling is om ook de Groensteeg in deze vernieuwing te betrekken het is bij vergissing niet in het voorstel vermeld. De heer van Loon wijst erop dat hel eenigszins eigenaardig aandoet, dat de bestrating in de Kerkstraat welke thans uit keien bestaat met klinkers wordt doorgetrokken. De Voorzitter merkt op, dat door het Werkfonds er prijs op gesteld wordt, dat Nederlandsch materiaal wordt gebruikt. Daarom wordt deze klinkerbestrating voorgesteld daar de granietkeien uit Zweden komen. Wethouder Eibers zegt, dat de heer van Loon deze kwestie ook met hem besproken heeft. Hij had nog geen ge legenheid deze kwestie in het college van B. en W. te bespreken. Het zou z.i. te overwegen zijn, de aanbesteding op twee verschillende manieren te doen geschieden n.l. zooals nu is voorge steld en bestrating van de geheele Kerkstraat met klinkers, waarbij dan de bestaande kei-bestrating er uit ge haald zou moeten worden. Dan was de zaak ineens in orde en de keien die nog voor 100% hun waarde behouden hebben kan de gemeente ten allen tijde op andere plaatsen gebruiken. De Voorzitter meent, dat het te pro- beeren zou zijn of het Werkfonds ook voor dit laatste plan subsidie zal ver strekken. B. en W. zullen dit nader onder het oog zien. Het voorstel wordt nu z.h.st. aange nomen. 3. Voorstel tot wijziging der be grooting 1938 en 1939. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 4. Voorstel tot vaststelling van een onteigeningsplan in het belang der volkshuisvesting. De heer Pullens: Het is U bekend, dat de bezwaren, die destijds door mij naar voren zijn gebracht, niet betrekking hebben op 't uitbreidingsplan als zoodanig, doch dat naar mijne meening de grondprijs voor sommige perceelen te laag was gesteld en alzoo niet voldoende reke ning werd gehouden met mogelijke bijzondere belangen, die de eigenaren bij het behoud van hun eigendom konden hebben. Ik betreur het derhalve, dat niet met alle eigenaren overeenstemming is bereikt en dat niet allen gevolg hebben gegeven aan Uw verzoek om over den verkoop dezer gronden van gedachten te wisselen. Weliswaar is tevoren door den Raad de prijs per H.A. bepaald en wellicht ook is de meening van sommige eige naren geweest, dat in verband hier mede verdere bespreking als overbo dig kon worden beschouwd. De mogelijkheid was echter niet uit gesloten, dat partijen, na elkaar te hebben geboord, eikaars bezwaren (misschien ook finantieëele bezwaren) beter hadden begrepen en hierdoor wellicht toch tol een oplossing had den kunnen komen. Het besluit, dat hier aan den Raad wordt voorgesteld te nemen, houdt niet in een bepaling over de waarde vaststelling van deze perceelen en het gaat hier slechts over de vraag of de Raad met onteigening der daarin ge noemde gronden accoord kan gaan. Hiertegen bestaan" 'bij mij geen be zwaren, echter vertrouw ik, dat alvo rens straks na de goedkeuring dooi de Kroon een procedure hierover zal aanvangen, waarbij de Rechtbank ook den prijs zal hebben vast te stellen, er tocli nog gelegenheid- zal bestaan (en hiervan ook gebruik zal worden ge maakt), om tot een minnelijke schik king te komen. Het komt mij nog steeds voor, dat indien bij beide partijen den goeden wil aanwezig is, op deze wijze beider belangen het best kunnen worden ge diend. De Voorzitter merkt op, dat de wet voorschrijft dat zoodra de Kon. Be williging is verleend de procedure een aanvang neemt en onderhandelingen met de grondeigenaren moeten wor den aangeknoopt. Het onteigeningsplan wordt hierna z.h.st. vastgesteld. 5. Benoeming/herbenoeming leden stembureau en hoofdstembu reau. Het resultaat der gehouden stem ming is, dat alle aftredenden met alge- mecne resp. met groote meerderheid van stemmen herkozen werden. De stembureaux zijn dus weer als volgt samengesteld Hoofdstembureau Leden: J. H. van Mierlo, F. Passier, F .C. Smolders en J. C. Spapens. Plaatsvervangers: J. W. de Graaft', F. C. Roxs en J. A. Thijssen. Stembureaux. District I Leden: A. C. M. Eibers en J. H. Wiesman. Plaatsvervangers: A. van Gent en J. C. Spapens. •District II: Voorzitter: W. P. C. Eibers. Leden: A. W. A. Jansen en J. H. van Mierlo Plaatsvervangers: W. F. P. Teur- lings en P. G. van Vliet. District III Voorzitter: F". Passier. Leden: J. W. de Graaf en J. v. Nispen. Plaatsvervangers: A. C. v. d. Heij den en L J. Slaats. District IV: Voorzitter: F. C. Roxs. Leden: Th. M. Bakkers en M. van Driel. Plaatsvervangers: H. Both en G. F. Couwenbergh. District V Voorzitter: C. W. Pullens. Leden: J. H. J. Klijn en J. A. Loeff. Plaatsvervangers: E. P. van Beijnen en J. A. Thijssen. Aanvullende agenda. 6. Aankoop grond achter de ge meente-woningen aan de Westzijde der Mr. van Coothstraat. Dit voorstel betreft het aankoopen van grond, om hierdoor de bewoners voor de gemeentewoningen gelegen aan de Westzijde van de Mr. van Coothstraat een tuintje'te bezorgen. De heer Passier acht dit nogal een dure koop. Als men de rente van 5000 gulden vergelijkt met de huur- verhooging van 25 cent per week die de nieuwe huurders zullen moeten be talen, kan men niet zeggen, dat hel voor de gemeente financieele baten afwerpt. De heer v. d. Waerden zegt met ge noegen te hebben gezien, dat de toe stand daar verbeterd wordt. Hij zou echter in overweging willen geven om in plaats van een nieuwen betonmuur een haag als afscheiding te nemen, hetgeen voor de bewoners een vroo- lijker uitzicht biedt." Ook meent hij dat niet alle bewoners even zeer met deze verbetering gebaat zijn, daar sommigen nog hinder zullen blijven ondervinden van de schuur. Wethouder Eibers zegt, dat het de gemeente vrijstaat de perceelen af te nemen zooals zij dit verkiest. Het was te overwegen of een haag hier niet beter op zijn plaats zou zijn, dan een betonmuur. Wat betreft de hinder die men nog van die schuur zou ondervinden dit kan hoogstens nog voor een woning het geval zijn. Spreker heeft persoon lijk de situatie opgenomen en is van meening, dat deze geen belemmering zal vormen. De heer v. d. Waerden wil nog even terugkomen op de financieele kwestie die door dhr. Passier is aangeroerd. Op het oog kan dit geen goede geld belegging schijnen, maar zooals de toestand op het oogenblik was zou den op den duur steeds meer wonin gen leeg komen. Nu er eindelijk door den eigenaar een billijke prijs bedongen wordt, die ongeveer overeenkomt met het bedrag dat we aan de Oost-zijde voor die strook hebben moeten betalen, komt het spreker gewensebt voor, verbete ring in den toestand te brengen. De heer Pullens meent, dat B. en W. de financiéele zijde van het vraagstuk anders hebben bekeken dan de heer Passier. Men moet zich niet alleen af vragen: wat brengen de woningen nu meer op, maar of we ze in de toekomst nog hadden kunnen verhuren als er geen verbetering was aangebracht. Als men ziet welke aardige woningen tegenwoordig voor een billijken prijs te huur zijn, dan acht spreker de kans groot, dat de gemeente die woningen niet meer kwijt raakt als de bestaan de toestand gehandhaafd blijft. Wethouder Eibers acht de bereke ning van den heer Passier zeer logisch doch oppervlakkig. Als men nagaat dat de woning, waar vroeger de heer Klerks gewoond heeft een jaar heeft leeg gestaan en een andere woning reeds drie maanden lang, dan vloeit hieruit een groote huurderving voort, die in de toekomst misschien steeds grooter vormen zal gaan aannemen. Nu er sprake is van verbetering is er vandaag reeds een gegadigde gekomen om een der woningen. Als we kunnen voorkomen, dat er zooals nu geregeld twee of drie leegstaan, krijgen we een beter rendement. De heer Pullens vraagt, hoe de er varing geweest is na verbetering aan de Oost-zijde van dezelfde straat. Wethouder Eibers antwoordt, dat er na de verbetering nooit een woning meer heeft leeggestaan. Zelfs een vroe gere huurder is er weer terug in ge komen. De heer Spijkerman is van meening, dat deze kosten voor verbetering wel verantwoord zijn. Hij heuianert zich, -d ei destijds nogal hinder ottdervon. den werd van een nabij gelegen var kensstal. De voorzitter merkt op, dat dit eu vel reeds jaren geleden uit de wereld is geholpen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna zonder h.st. aangenomen. De voorzitter zegt dat hij nog een punt aan de agenda wil toevoegen. Het oude schoolhuis in de Minister Loeffstraat komt per 1 Februari a.s. vrij. Voor den heer van Beynen, die plan heeft te gaan rentenieren, is deze woning zeer aantrekkelijk met het oog op zijn nabijgelegen bedrijf. Nu doet zich echter de moeilijkheid voor, dat de lieer van Beijnen, indien dit huis wordt verhuurd op de gebrui kelijke manier door toewijzing, hij niet in aanmerking hiervoor mag ko men, aangezien hij raadslid is en daar om stelt de voorzitter voor, om dit pand bij openbare inschrijving te ver lui ren, aangezien dan ook de heer van Beijnen aanspraken op de woning kan maken. Z.h.st. wordt dit besloten. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de openbare vergadering. Ver. „Koninginnedag" vm. Besoijen. Bovengenoemde vereeniging houdt Dinsdag a.s. in het café van den heer M. Leenheers haar jaarverga dering, welke zal aanvangen om hall negen. Het bestuur rekent op een druk bezoek. Jaarvergadering K J M.V. De Katholieke Jonge Midden standsver. hield Vrijdagavond in de bovenzaal van den R.K. Gildenbond eene algemeene jaarvergadering. Vooraf werd in de kapel van de Eerw. Broeders door den weleerw. heer adviseur kapelaan van Lierop een plechtig Lof opgedragen waarbij alle leden tegenwoordig waren. Door den Adviseur werden hierna een achttal nieuwe leden aangeno men en geinstalleerd, waarna de voorzitter de heer J. Raaijmakers een overzicht gaf over het afgeloopen jaar. De jaarvei slagen van secretaris en penningmeester gaven blijk van een gezond vertenigingsleven. In de vacature van een tweetal bestuursleden, ontstaan door het bedanken van L. Aarts en N. Du- moulin werden gekozen de heeren B. Bayens en W. Hornman. Na dit zakelijke gedeelte van den avond begon het vroolijke met een ontgroening van de acht nieuwe leden. Waaruit deze ontgroening bestond zullen wij maar ï.iet ver tellen, voldoer.de zij dat het zeer aanstekelijk weikte op de lachspie ren. Verder werd de avond met tal van voordrachten, zang en humor op genoegelijke wijze gevuld. Trottoir ingezakt. Gisteravond moest aan het Hoog- eind te Baardwijk een onbekend gebleven vrachtauto een boerenkar passeeren. die zich evenals de auto in de richting Waalwijk begaf Daar er langs den weg nog een wagen geparkeerd stond, bleef er voorden vrachtauto onvoldoende ruimte over met het gevolg dat hij over het trottoir moest rijden. Dit had tot gevolg dat het over een lengte van 15 Meter bijna een halve Meter verzakte. Het nummer van de vrachtauto is bekend. De Echo van het Zuiden, en Langstraatscbe (onrant, Gemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 11