tt is et wèg van! Hi) is LdODE STER CORRESPONDENTIE. GEMENGD NIEUWS sr£R wm.Cods sTEB Gemeenteraad. ROÓDE] TABAK Nèt heeft de cliënt z'n pijpje opgestoken uit een versch pakje en hij is er wèg van! Zelfs kenners op het gebied van tabak zijn wèg van zulk een weergaloos geurig en smakelijk rooken: Niemeijer's Roode Ster Tabak! v Sport. van de Duilsche bevolking zoo dui delijk was. Ken journalist, die destijds in Duitschland vertoefde teekende het zoo goed met zijn woorden„De Duilschers waren inwendig gek van blijdschap, toen de overeenkomst van München be kend weid, maar de een na den ander behield uiterlijk zijn kiijgs hallige houding." Wanneer men dit alles bedenkt, komt men tot de overtuiging, dat er heel wat moet gebeuren, wil er werkelijk '11 wereldbrand uitbreken, hoewel er anderzijds natuurlijk vol doende aanleiding te vinden is. Wij doelen vooral op 't geschil tusschen Frankrijk en Italië, en hoewel beide landen elkaar door middel van de pers in de haren vliegen, kunnen wij moeilijk gelooven dat, boe scherp de toon van beide mogend heden ook is, het alsnog tot een gewapend conilict zal komen. De verantwoordelijke staatslieden hebben hier weer een geweldige taak te vervullen en ons vertrouwen gaat nog steeds uit naar de staats, lieden die in September 1.1. de wereld voor een ramp hebben behoed. DUSSEN. De xaad dezer gemeente kwam onder leiding van Burgemeester Snijders in openbare vergadering bijeen. Na opening door den voorzitter wenscht deze de leden en hunne fami lie het beste voor 1939. De algemeene toestand van de gemeente heeft in het afgeloopen jaar weinig verandering on dergaan, hetgeen tot tevredenheid mag stemmen. Het aantal inwoners daalde met 10. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Van den Commissaris der Ko ningin, bericht dat bij K. B. aan bur gemeester J. J. H. Snijders met ingang van 9 Februari eervol ontslag is ver leend uit genoemde functie. Wordt voor kennisgeving aangeno men. b. Van den B.V.L. afd. Dussen, verzoek om een subsidie van tien gul den. Op voorstel van B. en W. wordt dit met algemeene stemmen goedgekeurd. c. Van Ged. Staten, kennisgeving dat bezwaar wordt gemaakt tegen het raadsbesluit, waarbij B. en W. werden gemachtigd om gedurende 1939 de loo- pende kasgeldleening zoo noodig elke drie maanden te verlengen. B. en W. stellen daarom voor dit raadsbesluit in te trekken en een nieu we kasgeldleening aan te gaan van 44050.-. Wordt goedgekeurd. Met algemeene stemmen wordt be sloten de vaststelling van de kohieren van de Hondenbelasting voortaan door B. en W. te doen geschieden. De Voorzitter deelt mede dat er bij het departement van sociale zaken op gewezen is dat het uurloon in werk verschaffing in de gemeente Almkerk 22 cent bedraagt en hier 21. Hopelijk zal daarin thans verandering worden gebracht daar dit verschil de goede verstandhouding zeer zou kunnen scha den. Aan den eersten ambtenaar van den Burgerl. Stand, den Edelachtb. heer Snijders, wordt met ingang van 9 Fe bruari a.s. eervol ontslag uit die functie verleend. Weth. van Etten wordt gemachtigd om namens de gemeente stem uit te brengen op de vergadering van den polder Noorderveld. De heer van Rijswijk vraagt of er niet twee personen afgevaardigd kun nen worden. De voorzitter zegt dat dit bezwaarlijk gaat. Bij de rondvraag vestigt de heer v. Rijswijk de aandacht op de werkver schaffing aan den Rommegatschen dijk. Daar zijn schuilketen geplaats, die evenwel naderhand naar Meeuwen overgebracht zijn, terwijl zij nog goed te gebruiken zouden zijn geweest in de Werkverschaffing aan het Noorder veld. De Voorzitter zegt dat voor het ge bruik der keten wordt betaald. De heer Millenaar zegt dat de nieu we keten op het Noorderveld door het Waterschap zelf zijn aangeschaft. Hierna sluit de voorzitter deze open bare vergadering. A. P., Capelle. Het spijt ons zeer, maar wij kunnen Uwe dichterlijke ont boezemingen niet opnemen. RED. JUWEELENDIEFSTAL IN DEN HAAG. Waarde 50.000. Donderdagmorgen is in de juwe lierszaak van de firma George Merkle, Spui 167a, te Den Haag een brutale in braak ontdekt, welke in den afgeloo pen nacht is gepleegden waarbij de in brekers, na halsbrekende toeren met ladders over daken te hebben ver richt, alle in den winkel en magazijn aanwezige briljanten en gouden voor werpen hebben medegenomen, waar van de waarde door den heer Merkle op minstens ƒ50.000 wordt geschat, aldus de Telegraaf. Het zilver, dat in groote voorraden aanwezig was met tal van zilveren staven, welke voor het meenemen la gen, hebben de inbrekers niet aange roerd. De inbrekers moeten van te voren een uitvoerige studie van de situatie hebben gemaakt, want het geheele winkelperceel en het aangrenzende magazijn en de werkplaats voor het smelten van gouden en zilveren voor werpen waren door een cordon van dikke ijzeren tralies afgesloten, omdat men steeds voor inbrekers vreesde. De genomen maatregelen met spe ciale sluitingen waren zoodanig, dat men het vrijwel onmogelijk achtte, dat ongenoode gasten zouden binnenko men. Dat dit, niettegenstaande alles, toch is gelukt, bewijst wel, dat bier zware jongens uit de Haagsche onderwereld aan het werk zijn geweest, die verder met handschoenen hebben gewerkt en bovendien op alle plaatsen in het per ceel groote hoeveelheden peper hebben gestrooid om politiehonden het spoor bijster te maken. Voorts zijn de inbre kers bij de keuze der mede te nemen voorwerpen zoo vakkundig te werk ge gaan, dat dit eveneens in de-richting van beroepsinbrekers wijst. Na in het magazijn alles wat van goud was en de juweelen te hebben in gepakt en bovendien twee reserve-sleu tels van de voordeur van den winkel te hebben weggenomen, om na de inbraak op gemakkelijke wijze weer op 't Spui te kunnen komen, ging men naar den winkel, waar de grootste buit lag. Twee groote staande vitrines prop vol met schitterend zilverwerk werden niet aangekeken, evenmin het zilver op de toonbank in een vitrine liggend, maar wel werd netjes uitgezocht wat er aan goud en juweelen naast lag. De grootste waarde haalde men uit de groote etalage. Hier bevonden zich talrijke plateaux met kostbare juwee len armbanden, hangers en ringen. Het duurste stuk, wat de inbrekers hier buit maakten was een briljanten armband van 3500 en daar vlak naast een plateau met vier briljanten banden ter waarde van resp. ƒ2000, 1200 en ƒ1100. Voorts verschillende plateaux met series juweelen variee- rende van ƒ500 tot ƒ100. De plateaux werden op den grond gelegd, waar ze vanmorgen nog netjes lagen met de hooge prijzen er naast. Doch de inhoud was verdwenen. De firma, welke zich ook met den inkoop van goud en zilver bezighoudt vermiste voorts uit een lade nog acht gouden tasschen. Juist gisteravond had de heer Merkle nog een kostbare gouden dainestasch ingekocht, welke hij meteen had willen smelten. Daar hij hel voorwerp zeer mooi vond had hij het nog even in de etalagekast ge hangen. De inbrekers hebben hem de moeite van het smelten bespaard, van talrijke andere gouden voorwerpen eveneens, welke voor den smeltkroes gereed lagen. Van de daders ontbreekt tot nu toe ieder spoor. door de chauffeur den wagen niet meer in zijn macht had. De aulo gleed van den dijk af en kwam in een .diepe vaart terecht. Even te voren had de bestuurder zekeren M. Goeudersen uit Doodewaard op diens eigen verzoek in de cabine opgenomen om mee naar Eist te rijden. Het gelukte den chauffeur het portier te openen waardoor beide gelegenheid kregen op de kap van den wagen te klimmen en zich zoo voorioopig in veiligheid te brengen. Plotseling zakte loen echter de auto verder weg en geraakten beide personen te water. De chauffeur wist zwemmend den wal te bereiken. Coendersen, die niet zwemmen kon, verdween in de diepte en verdronk. Zijn lijk werd eanige tijd later opgehaald. Het slachtoffer was 35 jaar en ongehuwd Aardbeving in Chili. 20.000 dooden en vele dorpen in brand. De aardbeving, die Chili en ook Argentinië getroffen heeft schijnt aan 20.000 menschen het leven gekost te hebben. De schade is zeer groot en breidt zich nog steeds uit, daar op vele plaatsen brand uitgebroken is, waardoor geherle dorpen en steden in de asch gelegd dreigen te worden. Aangezien telefoon en telegraaf niet meer werken en de spoorlijnen op verschillende plaatsen vernield zijn, kunnen het verlies aan men- schenlevens en materieele schade eerst enkele dagen nauwkeurig vastgesteld worden. Het onderzoek en de hulpverleening worden boven dien bemoeilijkt door de omstan digheid, dat juist ook vele afgelegen dorpen en kleine stadjes getroffen zijn, Het gebied, waar de aardbeving gewoed heeft, telt een bevolking van ruim 1.600 OCO zielen het is 650 km lang en 160 km. breed. In de hoofdstad van Chili, San tiago heerscht een zenuwachtige stamming, daar juist den laatsten tijd vele vacantiegangers naar het grootendeels vernielde Concepcion (450 km. ten Z. van Valparaisa) vertrokken zijn. Deze stad is op twee na de grootste van Chili en heeft een bevolking van 80.000 in woners. Uit Valdivia wordt echter gemeld, dat het aantal dooden te Concepcion betrekkelijk laag is,na melijk 60. In Talcahvana (bij Concepcion gelegen) is de strat van beleg afge kondigd daar destad voor een kwart verwoest is en de vlootbasis zwaar is beschadigd. Een sleepboot, die te Talcuhuano aangekomen is, heeft gemeld, dat de f'abriekswijk van het 30 km. Noorde lijker gelegen Tome zeer zwaar ge- ledeu heeft; velen schijnen daar gedood en gewond te zijn. In de zakenwijk van Temuco (verder naar het Zuiden) is groote schade aangericht, naar per radio vernomen is. Deze stad ligt bijna 800 km. ten Zuiden van Santiago en heeft 45 000 inwoners. Uit Valparaiso wordt gemeld, dat de aardbeving een paniek onder de bevolking veroorzaakte. Er zijn hier verscheidene gebouwen ingestort. NIEMEIJER'S Zeldzaam zacht en licht in de pijpl 6, 10 en 13 ct. per half ons het aantal dooden bij de aardbevings ramp weer enkele duizenden meer bedraagt dan bij de voorgaande op gave1 Thans wordt gemeld, dat er alleen in de vier steden Concepcion Chilian, .Talcahuana en Cauquenes 20 000 slachtoffers zijn in de laatst genoemde plaats, geiegen in de pro vincie Maule, alleen al 5.000 van de 12000 inwoners. KIND TE VONDELING GELEGD. In de portiek van een huis aan de Bankaslraat te Amsterdam is in den afgeloopen nacht een zuigeling te von deling gelegd. Het was omstreeks half twee in den nacht toen de bewo ner thuiskomende in de donkere por tiek het geschrei van een kind hoorde. Het gehuil kwam uit een pakje, dat op den grond lag en tot groote ontstel tenis van den vinder, een kind bevat te. De man nam de kleine direct mee naar binnen en waarschuwde de po litie, die een voorioopig onderzoek in stelde. Hierbij bleek, dat het kind, een meisje, naar schatting 14 dagen oud, daar tusschen één uur en half twee in den nacht in de portiek moest zijn neergelegd. Te één uur waren er nog menschen de portiek gepasseerd en loen had men niets gezien, terwijl de bewoner, die het kindje vond, te circa half twee thuis kwam. Het kleine wicht was vrij goed verzorgd en had betrekkelijk goede kleertjes aan. Voorts was het zoo dik ingepakt, dat het vermoedelijk niet van de koude heeft geleden. Degene, die het kind in de portiek had nergelegd had blijk baar uit voorzorg tegen de koude eerst nog een aantal kranten op den grond neergelegd. De vondeling is naar het Burger Weeshuis gebracht, waar zij voorioopig zal worden verzorgd. De politie stelt intusschen alle pogingen de moeder van het meisj; op te sporen. Vrachtauto te water gereden. On Ier Hien, gemeente Doodewaar<j geraakte hat stuur van de vracht, auto van den eupediteur G. J. vpü Haltum uit Kesleren defect* waar Een verslaggever van de United Press, die met een vliegtuig bij Chilian landde, geeft de volgende aangrijpende schildering van de si tuatie, waarin deze moderne en eens zoo schilderachtige stad thans ver keert, »Het aantal dooden is volgens mijn schatting tweemaal zoo groot als men van olficieele zijde heeft gemeld. De stad is één groote puin hoop. De straten zijn onbegaanbaar en liggen bedekt met het puin van de verwoeste huizen en gebouwen. Onder vele steenmassa's liggen nog de lijken van de velen, die zoo on verwacht door den ramp getroffen werden Verschrikkelijk is de aanblik van twee theaters, «lie geheel en al bezet waren en juist tijdens de voorstelling door de aarbeving verwoest werden. Met man en macht is men aan het werk getogen om de tallooze slacht offers uit dezen ontzettenden puin hoop te halen. Blijkbaar is het aan eenige personen nog gelukt, den uilgang te bereiken,doch zij werden op straat door weggeslingerde steen brokken verpletterd. De meeste lij- kenzijnon herkenbaarvermin kt. Van de infanteriekazerne te Chilian is nog slechts een wirwar over van verwrongen ijzeren binten, houten balken en steen. De meeste openbare gebouwen van de stad zijn aan de aardbeving ten offer gevallen. Op vele punlen is daarenboven nog een brand uitge broken dikke rookkolommen stijgen uit de ruines op en bedekken de ver woeste stad met eengranwen nevel. Van een gebied van 144 huizen blokken staan nog slechts driehui zen overeind. Met haast eentonige regelmaat komen de berichten, volgens welke Verduistering van een bedrag van rond f25 OOO. Door de politie te Leiden is op verzoek van den Officier van J ustistie in Deo Haag aangehouden den 52- jarigen J, B, handelaar in effecten te Leiden. Deze heeft enkele weken geleden zijn betalingen gestaakt en Kort daarna werd hij failliet ver klaard. Uit een ingesteld onder zoek is gebleken, dat effecten en obligaties, welke bij B. ter om wisse ling werden gedeponeerd, door hem doorgezonden werden naar een bankkantoor te Amsterdam zonder op te geven dat ze voor omwisseling oestemd waren. Het bankkantoor plaatste deze op de privé-rekening van B. Het tekort dat daardoor ontstaan is loopt rond f25.000. B. heeft vermoedelijk gespeculeerd met hem ter beschikki ïggestelde waarde papieren. Hij is naar den Haag overgebracht. Voetganger gedood. re Helmond is de 44 jarige fa brieksarbeider P. van Dijk. door een vrachtauto van de bierbrouwerij Bavaria uit Lieshout aangereden en zwaar gewond. Het slachtoffar, dat naar het gasthuis is vervoerd, is daar overleden. De chauffeur van de vrachtauto verklaarde dat hij aoor een tegen ligger verblind was en den voet ganger niet had opgemerkt. Van D. was gehuwd en vader van twee kinderen. Schip vergaan. 31 Opvarenden omgekomen. Lloyds heeft een bericht van de de kustwacht te Santives in Cornwall ontvangen.waarin gezegd wordt.dat een reddingsboei met den naam »s. s. Wilston Glasgow» gevonden is. Ook is het li|k van een man opgehaald. Zes mijl ten westen van Sai-itives is een aan den grond ge- loopen schip gezien, terwijl lijken in de nabijheid dreven. Op grond van «leze berichten vreest men, dat de Wilston» met de ge heele bemanning, bestaande uit 31 koppen, in den laatsten storm ver. gaan is. K.N. V. B. WAALWIJK. RWB—PAZO Voor Zondag staat er voor het eerste elftal een thuiswedstrijd tegen PAZO op het program. In de eerste ontmoeting toonde RWB zich met 32 de meerdere, zoodat men ook nu, nu op eigen terrein wordt gespeeld de beste kansen heeft. Men dient er echter rekening mede te houden, dat men dezen wedstrijd niet te licht moet opnemen, daar men dan wel eens met een nederlaag genoegen zou moeten nemen. PAZO is heusch niet zoo zwak als haar positie op den ranglijst doet vermoeden en daarom zijn wij er van overtuigd dat zij het onze jongens lastig genoeg zal maken. Wij verwachten dan ook een spannende ontmoeting tusschen vrijwel gelijkwaardige elftallen die elkaar op faire wijze de zege zullen betwisten. Wij raden dan ook de sportliefhebbers aan dezen wedstrijd niet te missen, te meer nog, daar in onze plaats geen enke le belangrijke wedstrijd wordt gespeeld. De wedstrijd vangt aan om half drie. Het tweede elftal is vrij. I. V. C. B. Programma voor Zondag a.s.: Eerste klas. WilhelminaBrabantia Best VooruitKolping Venlosche BoysRKTVV MuloZwaluw SchijndelEendracht Tweede ktasse. DESKTubantia v. Gastel ODIWit Zwart VelocWoensel STV—SVD St. Mich. Gestel—VSV Derde klasse. Uno AnimoWIK v. Peer WaspikHilvarenbeek VOABVelocitas RKTVV 2—Roda OVERZICHT. Eerste klas. Wilhelmina ontvangt Brabantia. We achten de bezoekers iets sterker, temeer daar de kampioenskans nog niet is ver keken. Best Vooruit heeft weinig kans tegen Kolping evenals Mulo tegen de Zwaluw en Eendracht tegen Schijndel. Venlosche Boys maakten vorige week reeds rare sprongen en wellicht wordt hier RKTVV ook de dupe van. Tweede klasse. Dit is wel de spannendste afdeeling DESK ontvangt Tubantia thuis. De Hel mondenaren schijnen, gezien hun laatste prestaties, geweldig in vorm. Hoewel zij thans hekkensluiter zijn zal DES terdege op moeten passen. Een kleine overwin ning voor de Sportnarkbewoners lijkt o.i. hier zeer waarschijnlijk. ODIWit Zwart is voor de Weerte- naren. Veloc kan Woensel een puntje af handig maken. STVSVD wordt een wedstrijd met gelijke kansen. We zullen ons niet aan een voorspelling wagen, daar van de uitslag niets te zeggen valt. St. Michielsgestel geven we tegen VSV geen kans. Derde klasse. Uno Animo kan weer twee punten rij ker worden door WIK te kloppen. Was pik zal heel wat moeite hebben met Hil varenbeek. VOABVelocitas is voor de Goirle-naren. RKTVV 2 ontvangt Roda. Dit kan wel eens op een gelijk spel uit draaien. WAALWIJK. R.K.V.V. H. E. C. Van de drie resteerende thuiswedstrij den staat er Zondag a.s. wederom een op het programma, n.l. tegen Sporters uit Drunen. Nu het einde der competitie zoo langzamerhand in zich begint te komen, wordt de spanning natuurlijk met iede- ren wedstrijd grooter. Ons elftal heeft een prachtige voor sprong van 5 punten op haar concurren ten, wat no<t niet wil zeggen, dat de HEC- ers er al zijn. Het tegendeel is waar; de komende wedstrijden bieden nog even- zooveel vraagstukken. Elke vereeniging zit er op te vlassen de leiders te laten struikelen, wat door de beide vorige wed strijden wel bewezen is. In deze ontmoe tingen waren de HEC'ers bovendien lang niet in vorm en dat is toch hard noodig voor een succesvolle eindspurt. Daarom jongens, zal er heel anders ge voetbald moeten worden om Sporters te

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2