Binnenlandsch Nieuws. adviseert eenM Zaterdag 28 Januari 1939 No. 8 De Echo van het Zuiden Tweede Blad HET PRINSES BEATRIX-FONDS. Het bestuur van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden herin nert aan de oprichting op den ge boortedag van Prinses Beatrix, 31 Januari 1938, van het Prinses Beatrix- fonds dat hulp biedt in gezinnen, waar door geboorte, ziekte of onvol waardigheid van een kind bijzondere nood is ontstaan. Dit fonds ontving gedurende zijn één-jarig bestaan: in Nederland 13.297, in Oost-Indië 7375, in Suriname 75, in Curasao 2485. De in de overzeesche gebiedsdeelen bijeengebrachte gelden zullen worden besteed tot steun van instellingen voor moeder en kind in die gebieds deelen; het Tonds heeft in Nederland een bedrag uitgekeerd van 6691 in 92 gemeenten. Een contribuant schreef onlangs aan het fonds: „Indien een ieder, die gaarne aan Prinses Beatrix op haar eersten verjaardag een geschenk zou willen aanbieden, dit nu eens deed in den vorm van een bijdrage aran uw fonds, wat zou dat nuttig zijn." Mocht deze sympathieke gedachte in breeden kring invoering vinden Hel gironummer van het Prinses Beatrix-Fonds is 's-Gravenhage 75000. KONINKLIJKE FAMILIE NAAR ZWITSERLAND. Naar wij vernemen bestaat bij de Koninklijke Familie het voornemen zich ongeveer 15 Februari voor eenigen tijd naar Zwitserland te begeven en wel naar Grindelwald. Het hotel „Adler" aldaar is voor het verblijf gereserveerd. Grindelwald is een uitgelezen plaats voor wintersport en ligt in het Berner Oberland op een hoogte van 1050 me ter. Van Kerstmis tot Paschen is er door de overvloedige sneeuw gelegen heid om prachtige ski-tochten te ma ken. Het klimaat kenmerkt zich door kou de nachten en helderen zonneschijn overdag. Ook voor alle andere winter sport als schaatsenrijden, hockey, bob slee enz. is er prachtige gelegenheid. Het hotel „Adler" ligt in een prach tige omgeving en biedt naar alle kan ten schoone'vergezichten. EEN EEUW SPOORWEGEN. Ter herdenking van het feit, dat honderd jaar geleden de spoorweg AmsterdamHaarlem als eerste „ijze ren weg" in Nederland in gebruik werd genomen, zal in September a.s. te Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden. Deze tentoonstelling, welke de ont wikkeling van het spoorwegverkeer over de afgeloopen honderd jaar aan schouwelijk zal voorstellen en een volledig inzicht zal geven in het hui dige moderne spoorwegbedrijf, wordt ondergebracht in een op het terrein van het voormalig Paleis van Volks vlijt aan het Frederiksplein te plaat sen tentoonstellingshal. De Nederland- sche spoorwegen zullen op het terrein een completen trein naar* het voor beeld van den eersten trein, welke tusschen Amsterdam en Haarlem heeft dienst gedaan, in bedrijf stellen, waar van bij wijze van attractie de bezoekers der tentoonstelling tegen een geringe vergoeding kunnen gebruik maken. B. en W. van Amsterdam achten het inrichten van de tentoonstelling een zeer geschikt object voor jongere werkloozen. Het Amsterdamsch cen traal comité voor jongere werkloozen deelt deze meening en zegde zijn me- deAverking toe. B. en W.' stellen thans den raad voor een crediet van ten hoogste 125.090 gulden beschikbaar te stellen voor het door jongere werkloozen doen inrichten van de tentoonstelling en voorts een voorschot van ten hoogste 20.000 voor de exploitatie. ZOMERPOSTZEGELS 1939. Ook dit jaar zullen er weer zomer- postzegels uitgege\Ten worden, waar van de extra-opbrengst besteed zal worden voor cultureele en soqiale doeleinden. De eene helft is bestemd voor cultureel werk, ter tegemoetko ming in den huidigen nood der cultu reele werkers. Van de andere helft komt 50 pet. ten goede aan de tuber culosebestrijding, 30 pet. aan het werk van de A.V.O. (Arbeid voor Onvol- waardigen) en 20 pet*, aan de kanker bestrijding. De postzegels zullen verkrijgbaar zijn van 1 Mei tot 1 Juli en zij zullen de beeltenis dragen van Nicolaas Beets, Mathijs Maris, Anton Mauve, Peter Stuyvesandt en Gerard van Swieten. De frankeerwaarde dei- postzegels zijn: 1 \/2, 3, 4, 5 en 12V£ cent, de prijzen met toeslag 3, 5, 6. 8 en 16 cent. Welke de juiste verdeeling van de portretten over de verschillende post zegels zal zijn is nog niet met zeker heid vastgesteld. Er is een uitgebreid centraal pro- paganda-comité gevormd, dat reeds met zijn werkzaamheden begonnen is. NIEUW VLAGGESCHIP VOOR DE ROTTERDAMSCHE LLOYD. In tegenwoordigheid van de leden der directie van de Rotterdamsche Lloyd, en van de N.V. Koninklijke Maatschappij ,,De Schelde" is op de werf van de Koninklijke Maatschappij ,,De Schelde de kiel gelegd van het grootste schip, dat ooit door ,,de Schel de" is gebouwd. Dit passagier-motor schip meet 22000 ton en is bestemd voor de Rotterdamsche Lloyd, waar van het tevens het vlaggeschip zal wor den. Het schip dat 186 meter lang zal worden, staat thans nog enkel bekend onder het bouwfiummer 214. Deze kiel legging is niet alleen voor de Rotter damsche Lloyd en maatschappij ,,De Schelde" zeer belangrijk, maar ook voor Vlissingen zelf, omdat honderden arbeiders geruimen tijd aan dit schip zullen werken. HERHALINGSOEFENINGEN IN 1939. Wie onder de wapenen moeten komen. Door den minister van Defensie is bepaald, dat in 1939 voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst moe ten komen de dienstplichtigen hieron der vermeld. Van de lichting 1929 ne men geen deel aan deze herhalings oefeningen de dienstplichtigen, die be- hooren tot legeronderdeelen, waarvan het personeel is bestemd voor „Buiten gewone oproeping uitwendige veilig heid". De regimenten infanterie, het regi ment wielrijders en de regimenten hu zaren der lichting 1933 en 1935. De regimenten artillerie en de regi- bepaalde betrekkingen en bij solicita- tie naar pachtbedrijven, bijv. in den Wieringermeer, het bezit van een di ploma rijkslandbouw-winterschool of -cursus als een aanbeveling geldt, de belangstelling voor het landbouwon derwijs groeiende is. Bovendien wordt onder de jongeren uit landbouwkrin- gen de overtuiging, dat een goede theoretische en practische opleiding voor het bedrijf onontbeerlijk is, steeds meer gemeen goed. Daardoor is Avel eens de vraag gerezen, of het geen aanbeveling zou verdienen toekom stige landbouwers te verplichten landbouwonderwijs te volgen. Algemeen was men van oordeel, dat voor een dergelijke verplichting, welke zou neerkomen op het stellen van een vestigingseisch, voorshands de gees ten nog niet rijp zijn. Echter is de vraag gerezen of, gezien de groote belangstelling voor land bouwonderwijs in allerlei vorm, de bestaande inrichtingen van onderwijs voldoende zijn voor de behoefte en of met name de personeelsvoorziening aan scholen en cursussen niet te wen- menten genietroepen, de lichting 1929, 1933 en 1935. Het bataljon geneeskundige troepen, de lichting 1933 en 1935. De dienstplichtigen die in 1938 hun herhalingsoefeningen hadden moeten volbrengen, doch door de opgetreden buitengewone omstandigheden in Sep tember j.l. niet aan die oefeningen heb ben deelgenomen. Van de lichtingen 1927 en 1928 ne men geen deel aan deze oefeningen de dienstplichtigen die in 1937 verplicht waren, herhalingsoefeningen te vol brengen. De dienstplichtige, die in een vorig jaar oorspronkelijk voor een korteren duur dan 17 dagen (voor een onderof ficier van 24 dagen) voor herhalings oefeningen had moeten opkomen, doch tengevolge van uitstel van opkomst of om een andere reden die oefeningen in 1939 moet vervullen, wordt, behou dens bijzondere omstandigheden, na het verstrijken van dezen duur, in het ge not van groot veilof gesteld. VERPLICHT LANDBOUW ONDERWIJS Onder leiding van den heer H. D. Louwes te Ulrum werd dezer dagen de maandelijksche vergadering dei- eerste afdeeling van het Kon. Ned. Landb. Comité te 's-Gravenhage ge houden. O'p deze vergadering werd gecon stateerd, dat, mede in verband met het feit, dat \'oor het vervullen van bepaalde betrekkingen en bij sollicita- aangaande te bevoegder plaatse te in- formeeren. BLIJVENDE DUITSCHE DIENSTBODEN. Volgens een bericht in de Telegraaf zouden de Duitsehe dienstmeisjes die op 1 Februari a.s. niet naar Duitsch- land teruggaan en wier passen daar door op 1 Februari vervallen zijn, op nieuw een werkvergunning moeten aanvragen. De inspecteur der Kon. Marechaussee zou dan, volgens het blad over het al of niet verleenen van de werkvergunning hebben te beslis sen. Naar de Msb. van bevoegde zijde verneemt, is deze voorstelling van za ken geheel onjuist. Vooreerst heeft de inspecteur der Kon. Marechaussee met het al dan niet verleenen van werkvergunningen niets te maken. Daarover beslist het departement van Sociale Zaken. Verder werd ons er op gewezen, dat als een werkvergunning loopende is, geen nieuwe vergunning behoeft te worden aangevraagd. Aan de Duitsehe dienstmeisjes, die hier willen blijven, zullen als zij geen gevaar opleveren voor de openbare orde of zedelijkheid, van de zijde der Nederlandsche Regeering geen moei lijkheden in den weg Avorden gelegd en zeker zullen ze niet worden achter gesteld bij de Joden, die uit Duitsch- land hierheen zijn gekomen en aan wie hier verblijfrecht is verleend. SPAREN. De Persil-producten Persil, Henco, Ata, iMi en Sil mogen in geen enkel huis ontbreken. Zij zijn voor de huis- viouav, die haar bezigheden in de puntjes en'tevens vlug en goedkoop Avil verrichten, onmisbare hulpmid delen in de huishouding. De Persil-producten sparen werk en tijd. Enzij sparen geld, niet alleen, omdat zij het allerminst in het gebruik zijn, maar ook, omdat zich nu op iedere verpakking van de Persil- producten, Persil, Henco, Ata, IMi en Sil spaarzegels bevinden. Deze spaar- Er komt thans teekening in de fundeering voor de te zijner tijd af te breken Delftsche Poort te Rotterdam, welke verplaatst zal worden. Reeds is men begonnen met het steigerwerk rond de Delftsche Poort aan te brengen, waarna men binnenkort een aanvang zal maken met het afbreken. Overzicht der werkzaamheden. MUZIEK EN WISKUNDE. Meneer Kramer, de strenge wiskun- de-leraar had het hele bord al met ingewikkelde cijfers en tekeningen bedekl en de arme jongens begrepen er niets meer van. Ze keken eikaar wanhopig aan, alsof ze zeggen wilden: „Zou hij nooit ophouden?" Toen midden in al dat ernstige gecijfer hoorden ze tonen van een draaiorgel buiten. Een ogenblik keek de leraar A'eiAvonderd op, maar toen draade hij zich naar de kinderen toe en lot hun grote verwondering zagen ze, dat hij lachte. Dat was iets heel bij zonders, want hij lachte bijna nooit. Toen legde hij het krijtje zelfs neer bij het bord en Avonder boven won der ging hij naar het raam en lui sterde aandachtig naar de muziek. „We zullen maar een kleine pauze houden", zei hij, „Avant het heeft niet veel zin oin nu verder te gaan met de sommen Het leek Avel alsof hij zich veront schuldigde, dat hij naar de muziek luisterde. Dat was anders heus niet nodig geweest. Nadat ze een beetje van hun verbazing waren bekomen, keken ze allemaal vroolijk om zich heen en genoten van dit buitenkansje. Hugo neuride zelfs het liedje al mee, dat buiten Averd gespeeld. Hans keek voor de derde maal naar zijn horloge. Over drie minuten was het uur om! Precies een Aveek later gebeurde 't zelfde. Weer kwam onder het wiskun- de uur een draaiorgel en weer luister de meneer Kramer aan het raam naar de liedjes, die gespeeld AArerden. Nie mand begreep, Avat er met hem Avas gebeurd, maar hij vond opeens alles goed. Misschien haalde hij jeugdher inneringen op of misschien had hij besloten om de jeugd voortaan meer toe te geven. In ieder geval was het bijzonder prettig en ze hoopten maar, dat dat nog lange tijd zo door zou gaan. Daarom hadden ze ook een plan gesmeed. Ze Avaren benieuwd of hel zou lukken. De derde Aveek ging het \veer zo. Weer kwam precies op dat uur de draaiorgelman en bleef vlak onder 't raam staan spelen. Maar de volgende week kwam het draaiorgel niet. Nu bleef meneer Kramer op het podium zitten. Hij keek de leerlingen eens aan en zijn ogen glansden, alsof hij een binnenpretje had. I)e klas werd on rustig. Ze hadden allemaal al 'ns naar hun horloge gekeken en fluisterden hier en daar zachtjes met elkaar. En nu zei meneer Kramer plotse- ling: Beste jongens, ik moet jullie teleur stellen. Vandaag zal jullie draaiorgel man niet komen. Omdat het mijn plicht is jullie Aviskundeles te geven en omdat ik niet geloof dat al die mu- ziekuurtjes jullie erg ten goede ko men, heb ik het salaris, dat jullie den man gaven met een dubbeltje ver hoogd. Jullie zien, dat het geholpen heeft. De man is niet gekomen. Ik weet nu ook, dat jullie hier 30 cent voor over hadden en dat Avil heel wat zeg gen voor een schooljongen. Maar ik ben maar een arme man en verzoek daarom vriendelijk, om het salaris niet nog eens te verhogen, want dat zou voor mij en mijn vrouAv en kinderen een grote slag zijn!" Hel bleef een seconde heel stil in de klas en toen bastten allen in een hartelijk lachen uit. Daarna ging me neer Kramer door met zijn les. W ETEN S W A A RI) IG H ED EN In een museum in Chicago is een heel interessante proef gelukt. In een tinflaag in Mandsjoerije waren zaden van de lotus-bloem gevonden. Die za den moesten daar al ongeveer 500 jaar in gelegen hebben. Ze waren helemaal hard geworden A'an buiten en het leek wel, alsof ze gepolijst waren. Daardoor Avaren de zaden niet door de vochtig heid en ook niet door zuurstof of iets anders aangetast. Toen de zaden naar Chicago werden gebracht deed men er een paar proeven mee. Na heel lang proberen lukte het om de harde bui tenkant er door ZAvavelzuren af te krij gen. Daarna werden de korrels in een waterbad gelegd en na zes dagen ont kiemden ze! Dat is Averkelijk iets heel bijzónders, want zaadkorrels blijven over het algemeen hoogstens 20 of 30 jaar zo goed, dat er nog planten uit kunnen komen. Dr. Reid in Amerika ontdekte in 't brongebied van de rivier de James in Virginia een kleine vis, die tot de fa milie van de spiegelkarpers behoort. Deze vis kan niet, zoals de andere vis sen in hel water blijven drijven. Als hij zich niet steeds blijft beAvegen, zinkt hij direct naar de bodem van de rivier. Na onderzoek bleek, dat dat kwam, omdat het diertje de zwem blaas miste, die de andere vissen ge bruiken om zich in evenwicht te hou den. De geleerde denkt, dat het kond omdat het Avater erg wild stroomt in brongebieden en de vis heel klein is, zoodat het diertje altijd mee wordt gesleurd door het water en alleen uit kan rusten door op de bodem te zak ken. Daardoor is de zwemblaas waar schijnlijk steeds kleiner geAvorden en tenslotte helemaal Aveggebleven. Natuurlijk is daar een hele tijd over heen geggaan. Het visje werd A'oor het eerst in 1896 gevonden en nu, 40 jaar later pas Aveer ontdekt. Een prospectusverzameling. Er bestaan de meest verschillende soorten verzamelingen. Een postzegel verzameling is wel een van de ge woonste. In Buffalo in Amerika heeft een zekere meneer Scranton een museum van reis-prospectussen aangelegd. Hij heeft al meer dan 150.000 exempla ren, die genummerd zijn, zodat hij ze direct volgens een kaart-systeem kan vinden. Vooral heeft hij er veel uit de tropen. Hij voert er een briefwisseling voor over de hele Avereld en het neemt al zijn tijd in beslag. Tijd om zelf eens te gaan kijken, hoe het er op die vreemde plaatsen uitziet, heeft hij niet. (iedul\d moet je hebben. De Pruisische koning Frederik'Il had een grote sympathie voor den gouverneur van Maagdenburg, gene raal von Saldern. Dat liet hij hem ook dikwijls merken. Op een keer Avas de koning in een slecht humeur en zei iets onaardigs tegen den generaal. Deze antAvoordde daarop niet, maar het was heel goed aan zijn gezicht te zien, dat hij zich de boze Avoorden van den koning aan trok. Dat merkte de koning zelf ook en hij zij toen op veel vriendelijker toon„Men moet geduld hebben met oude mensen. En neemt u me toch iets kwalijk, beste Saldern? Op die manier maakte hij zijn onaardige Avoorden Aveer goed en liet merken, dat het hem speet. NIgUWE RAADSELS. 1. Weet je allen goed, Wat iemand altijd doet, Vóór hij een woordje spreken moet! 2. Zeg mij zo vlug eens als het kan, Wie graaf is, maar geen edelman. 3. Welk kussen is er, dat op bed Bü ieder heeft ontbroken, En wordt met scherpe dingen steeds De hele dag gestoken? 4. Wie gooit er altijd zonder straf Van de vruchtboom vruchten af? 5. Met twee grote, scherpe tanden Ben ik hij den boer op 't land. Met vier kleine, scherpe tanden Heb je mij vaak in de hand. 6. Het was geen felle wind, Dien ik aan 't blazen vond. Het was een ding, en 't blies Heel hard, maar zonder mond. Wat was het? bij Hoofdpijn, Kiespijn, GevaUe Koude, Griep, Spitenz. De pijn- en kouverdrijver bij uitnemendheid. 1 „Mijnhordtje" 5 ct. 12 ituks 50 ct. Bij Apothekers en Drogisten.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5