I Buitenlandsch Nieuws. NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. SPRANG—GAPELLE. Brandwonden zegels knipt of snijdt U uit, bestrijkt den achterkant met een weinig plaksel en plakt ze vervolgens op de bij Uwen winkelier gratis verkrijgbaar gestelde spaarzegel-verzamelkaart der Persil- producten. Een geheel volgeplakte kaart kpn bij Uw winkelier worden ingewisseld; U ontvangt hiervoor één gulden in con tanten. Dezen gulden kunt U naar eigen goeddunken besteden. U kunt er iets nuttigs of aardigs voor koopen. Dit dus in tegenstelling met het cadeau-stelsel, waarbij U slechts de keuze hebt uit een bepaald aantal ar tikelen. die vaak niet in Uw smaak vallen en welke in den regel, wat de kwaliteit betreft, veel te wenschen overlaten. Gebruikt dus, Dames, voor al Uw huishoudelijke bezigheden op wasch- cn reinigingsgebied de onovertroffen Persil-producten Persil, Henco, Ata, iMi en Sil enga sparen! REGEER'NGSERWTENSOEP MET KLUIF. Een proef te Haarlem. Haarlem's werkloozen zullen bin nenkort de primeur hebben van den aankoop van goedkoope regeerings- erwtensoep met kluif in blik. Ze zal 15 cent per blik kosten. De regeering neemt een proef en heeft Haarlem daarvoor aangewezen. INDISCH MARINE-ESKADER HOUDT EINDE APRIL GROOTE MANOEUVRES. J)e voorgenomen groote marinema noeuvres in Indië zijn vervroegd tot dc tweede helft van April. Vermoede lijk zullen zij worden gehouden ouder leiding van den commandant der zee macht. Er zal aan worden deelgeno men door het geheele eskader krui sers, jagers, onderzeebooten en vlieg tuigen, terwijl ditmaal ook enkele schepen van de Gouvernementsmarine en eenige koopvaardijschepen zullen worden ingeschakeld. De manoeuvres zullen veertien dagen duren. (Tel.) DE 80STE VERJAARDAG VAN DEN EX-KEIZER. De ex-keizer vierde Donderdag op Huize Doorn onder groote belangstel ling zijn 80sten verjaardag. Bij den ouden keizer kwam op dezen dag vooral een gevoel van bijzondere dankbaarheid op voor de gastvrijheid, die hij nu reeds 20 jaar in Nederland ondervindt. De hartelijkheid, die hij in die jaren heeft mogen merken, het medeleven in zün lot, hebben het leed van zijn ballingschap aanzienlijk ver licht. Vanzelfsprekend is het hart van den ex-keizer „in der Heimat", maar daarnaast zal „der Kaiser" want voor de naaste omgeving van den balling is hij nog steeds „der Kaiser" gebleven zich sterk verbonden we ten met de gemeente Doorn, waar hij thans in teruggetrokkenheid leeft. Dit verjaringsfeest is een uitgespro ken familiefeest geweest, waarop na genoeg al zijn kinderen en kleinkin deren tegenwoordig waren. Ook H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zijn hunne gelukwen- schen komen aanbieden. BARCELONA DOOR DE TROEPEN VAN FRANCO BEZET. De nationalistische vlag wappert boven de hoofdstad van Catalonië. Zij staat hoog boven het fort van Mont- juich en op den heuvel Tibidabo, die hun rol van hechte verdedigers dei- stad niet hebben moeten vervullen, zij staat ook op de gebouwen rorul de haven, die tijdens den geheelen bur geroorlog zoo zwaar door de vlieg- .uigbommen is geteisterd. De troe pen van generaal Franco zijn meester van de stad en zij zijn er met uitbun dig enthousiasme door een groot deel der bevolking ontvangen, die na den zwaren oorlogsdruk en de bombarde menten nu op kalmer tijden hoopt. De eerste nood wordt gelenigd, voedsel wordt uitgedeeld en de eenige wan orde, die onderdrukt moet worden, is hel gedrang rond de plaatsen, waar de uitdeeling plaats heeft. Twee millioen menschen zijn in Barcelona achtergebleven, maar dui zenden zijn naar het Noorden ge vlucht, in de hoop in Frankrijk te worden toegelaten. Men verwacht, dat 50.000 lot 100.000 vluchtelingen aan de grens zullen arriveeren. Morgen wor den er slechts 2000 in Frankrijk toe gelaten, over d: vestiging der anderen in speciale zones wordt nog overleg gepleegd. De systematisch voorbereide bezet ting is geheel volgens program ver- loopen. Over de boulevards in het Westen en Noorden marcheerden de eerste afdeelingen binnen en spoedig waren de hoofdstraten, waar men maandenlang slechts de uniform der republikeinsche militie had gezien, gevuld met mannen, die de uniformen loop van den middag van de buiten wereld zou zijn afgesneden. IN ROME IS MEN EVEN ENTHOUSIAST ALS IN SPANJE. Met groote vreugde is in Italië het bericht ontvangen van den val van Barcelona. Mussolini, die op den Ter- minillo bij Rome aan het skiën was, werd er van verwittigd, en keerde on middellijk naar zijn paleis terug, waarvoor zich een enthousiaste me nigte had opgesteld, die luidkeels om den duce vroeg. Nadat Mussolini op het balkon was verschenen, sprak hij de menigte als volgt toe: „Uw- kreten van trotsche gerecht vaardigde vreugde vermengen zich met die, welke opstijgen in alle Spaan- sche steden, die bevrijd zijn van de schande der roode tirannie, alsmede met de kreten der anti-bolsjewisten in de geheele wereld. De schitterende overwinning van Barcelona vormt een nieuw hooidstuk in de geschiedenis van het nieuwe Europa, dat wij schep pen. Door de prachtige troepen van generaal Franco en onze stoutmoedige legionnairs is niet alleen de regeering van Negrin verslagen, maar bijten ook vele ander vijanden van ons in het zand. De leuze der rooden was: „no pasaran" (zij komen er niet door), maar wij zijn er door gekomen, en ik zeg u: wij zullen voortgaan met er door te komen." Luid gejuich steeg op uit de gewel dige menigte, naar schatting 40.000 menschen, die zich voor het paleis had verzameld, en die daar in stoeten, uit verschillende deelen van de stad was heengetrokken. Terwijl men op het verschijnen van Mussolini wachtte. VIERMOGENDHEDEN- CONFERENTIE? Plannen van Mussolini. De correspondent van de „Daily Mail" te Rome meldt aan zijn blad: „Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat Mussolini, direct na den val van Barcelona, een conferentie-van -vier zou*willen bijeenroepen. Hij zou wenschen, dat vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië de volgende drie punten inzake Spanje zouden bespre ken: 1Spanje te sparen voor verder bloedvergieten; 2) De positie van het Spaansche volk te bepalen, in overeenstemming met Duitschland en Italië, die Franco hebben geholpen; 3) Te bewerken, dat de vier mo gendheden zich verplichten de weder instelling te verhinderen van een re geering der communisten of van het volksfront in Catalonië of bij Madrid. KLEINGEESTIG. Een nadrukkelijk verbod is uitge vaardigd aan de joden om een der 500 functies te vervullen van het carnaval te München, waarvan de voorbereiding in vollen gang is. Reeds eerder was aan de Joden verboden de Beiersche klee derdracht te dragen. «ROOSEVELT NAAR EUROPA? De koning en de koningin van Enge land zullen dezen zomer tijdens hun verblijf in Washington waarschijnlijk den president en mevrouw Roosevelt uitnoodigen, naar Londen te komen. Wanneer zij aan deze zijde van den Atlantischen Oceaan zijn, zullen Roo sevelt en zijn echtgenoote eveneens een officieel bezoek aan Parijs kunnen bren gen. van het rechtsche leger droeger. Zij liepen over de beroemde Ramblas, de geliefkoosde pantoffelparade der Bar- celoneezen, zij marcheerden onder de triomfpoort, die herinnert aan de we reldtentoonstelling van 1888, en zij bezetten de haven, de levensader van Catalonië. Barcelono is dus zonder slag of stoot gevallen. Een Reuter-bericht uit Burgos meldt, dat de nationalisten Donderdagmiddag om 12 uur de Cata- laansche hoofdstad zijn binnenge rukt, zonder op verzet te stuiten. Aan het hoofd van de binnenrukkende troepenmacht marcheerden de Navar- reafdeelingen. Hoewel te verwachten was, dat de republikeinen de stad niet zouden kunnen houden, komt de verovering toch nog onverwacht. Nog kort te vo ren had United Press uit Perpignan gemeld, dat de omsingeling van Bar celona haar voltooiing naderde en dat men verwachtte, dat de stad in den Ondanks het feit, dat de ex-keizer van Duitschland, Wilhelm, pas. Vrijdag zijn tachtigsten verjaardag herdacht, bracht een der Doornsche muzikanten dezer dagen den ex-keizer reeds een muzikale hulde. riepen, naar Reuter meldt, eenige groepen officieren: Tunis, Parijs. Na Mussolini's rede hoorde men niet al leen Savoia, Nice Corsica, Djiboeti, Tunis roepen, doch ook de kreet weer klinken: „Naar Parijs, naar Parijs". Wel tienmaal moest Mussolini op het balkon verschijnen. minister bonnet over DEN TOESTAND. De Fransche minister van Buiten- lanusclie zaïven Bonnet heelt in de Kamer een gruote en met Deiangstei- nng verwacute rede genouden. Ken energieKe veralaring, dat Franarijk geen duimbreed gronds zal ai staan, een piecntige verzeaei ing, dat geen neureigmg aer verointiingswe- gen in de Miuaellandsciie Zee geduid zal worden, een verneeriijKing van de r ranscümigeische vrienascnap, een aankondiging, dat de politiek van non-interventie in Spanje voortgezel en tie nestaande vrtenuschapsoanden met een aantal landen geiiancihaaid zullen woruen, alsmede veruediging van de politiek van Munchen en van de kransenbuilsche verklaring van December j.l., meer bevatte de rede van oen minister niet. Hij bracht allereerst onder applaus van een groot deel van de Kamer hul de aan de FranschEngelsche vriend schap, die nooit hechter geweest is dan op dit oogenblik en die de hoek steen der Fransche buitenlandsche politiek blijft. Alle Fransche strijd krachten zullen, zoo verklaarde Bon net, wanneer dit noodig mocht blij ken, ter beschikking van Engeland staan, gelijk de Engelsche strijdkrach ten ter beschikking van Frankrijk staan. Sprekende over de Italiaansche kwestie zeide Bonnet o.m.: Intüsschen is er niets gebeurd, zeide Bonnet, dat het stellen van nieuwe eischen zou kunnen rechtvaardigen. Hij gewaagde er met voldoening van, dat Engeland in deze kwestie geheel achter Frankrijk staat en dit ook bij de jongste besprekingen te Rome te kennen gegeven heeft. Niemand kan Frankrijk ook maaï het minste ver wijt maken (applaus). Frankrijk zal dan ook niets afstaan.van wat door Fransch bloed en Franschen arbeid verkregen werd. (Levendige toejui chingen op alle banken, behalve bij, de communisten). Dat de overzeesche bevolking het hiermede volkomen eens is, heeft de reis van Daladier naar NoordAfrika duidelijk genoeg bewezen (applaus). De toon der Fransche minister en die der Fransche pers wordt steeds heftiger en minder vredelievender, zeker een gevaarlijk symptoon. LEGEROEFENINGEN IN ITALIË. Er wordt van Italiaansche zijde een officieel communiqué gepubliceerd van den volgenden inhoud: „Met ingang van 1 Februari a.s. zul len herhalingsoefeningen worden ge houden van lichting 1901. De eerste groep, welke onder de wa penen komt, zal 60.000 man sterk zijn. DE DUITSCHE RIJKSDAG OP 30 JANUARI BIJEEN. Hitier zal een rede houden. Van officieuze zijde wordt uit Ber lijn medegedeeld: De Rijksdag is tegen Maandag 30 Jan. des avonds 8 uur bijeengeroepen. Het betreft hier de constitueerende zit ting na de verkiezingen van 10 April 1938. Voor de eerste maal zullen de afge vaardigden uit de Oostmark en de Su- detengouw aanwezig zijn. Op de agenda staat o.m. een rede van Hitier. Naar Havas meldt, zal Hitier des avonds half negen (Ned. tijd 7.45) het woord nemen. SPRANG. Predikbeurten Zondag 29 Jan. 1939: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur lees- dienst; n.m. 2 uur een ringpredikant. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. B. A. van Lummel. Ds. J. de Lange van Wilsum (bij Kampen), beroepen predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, bracht Don derdag een bezoek aan deze gemeente, ter kennismaking met kerkeraad en kerkvoogdij. Ds. de Lange bracht ook een bezoek aan het werk bij den bouw der nieuwe pastorie. Des avonds ging Ds. de Lange in een Godsdienstoefening in het Ned. Herv. Kerkgebouw voor, waarbij Zijn Eerw. als tekst voor zijn predikatie koos Lucas 10 41 en 42. Het kerkge bouw was geheel gevuld. De Sociale Studieclub van den Christel. Besturenbond Sprang-Capelle komt a.s. Maandagavond 8 uur in de zaal van den Chr. Volksbond alhier in vergadering bijeen. Aan de orde komt een onderwerp over: „De machine doet haar intrede", in te leiden door den heer G. Braspenning Jr. Vergadering van de Ned. Herv. Mannenvereen. „Troffel en Zwaard" alhier, op a.s. Dinsdag 31 Januari, ten huize van haar voorzitter den heer C. Nieuwenhuizen. Door den heer Paans zal een onderwerp ter bespreking wor den ingeleid over Art. 22 van de Ned. Geloofsbelijdenis. Op Maandag 6 Februari a.s. zal in het Geref. Kerkgebouw alhier de JavaSoemba - Zendingsfilm worden vertoond, uitgaande van de Geref. Zen- dings-Commissie alhier. Voor de kin deren zal vooraf een voorstelling wor den gegeven. De Afdeeling Sprang-Capelle van den Bijz. Vrijw. Landstorm hield j.l. Woensdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond eene vergadering on der leiding van Burgemeester Smit. Burgemeester Smit sprak een wel komstwoord op dezen herdenkings avond van het 20-jarig bestaan van den B. V. L., waarbij Z.E.A. den toestand schetste bij de oprichting in 1918. De burgemeester wees er op dat de zen avond een propaganda-avond was want ook thans nog dreigt er revolutie. De sprekers de Ed. achtb. heeren van Beek, burgemeester van Boxtel en voorzitter van de Gew. Afd., en bur gemeester Viening uit Clinge (Z.) werden in het bijzonder hartelijk wel kom geheeten. De voorzitter van de Gew. Afdee ling van den B.V.L., burgemeester van Beek, verkreeg hierna het woord, die in het kort de onzekere toestand in Eu ropa schetste en er op wees dat het daarom noodig was waakzaam te blij ven. Spr. herinnerde nog aan het Re- geeringsjubileum van H. M. de Ko ningin, waarna hij, in dezen tijd van oorlogsdreiging en revolutie, opwekte tot trouw aan den B.V.L. en steun aan net wettige gezag. Ter afwisseling werden hierna door den heer Boender enkele voordrachten geleverd, terwijl de dames van Dron- gelen eenige muzieknummers (orgel en mandoline) ten beste gaven, die zeer bij de talrijk aanwezigen in den smaak vielen. Hierna sprak burgemeester Viening uit Clinge over „Het Gezag", Spr. schilderde hoe in 1918 de handen wer den uitgestoken naar het wettige ge zag, maar hoe zich terstond vele vrij willigers opmaakten om den troon van Oranje te beschermen. Ons land kan niet zonder gezag zijn, evenmin als een school zonder schoolmeester. Een krachtig gezag is een schutse der vrijheid. Spr. wees op Rusland, waar Stalin het volk den voet op den nek heeft gezet; daarom moeten wij waak zaam zijn, dat nooit een communist zijn voet voorwaarts durft te zetten om het wettige gezag aan te randen, omdat 94.000 B.V.L.'ers klaar staan om als 't moet als één man den troon van Oran je te omringen. Het moet hier ook niet gaan als in landen waar een dictator heerscht, die niet wordt gecontroleerd. Laten wij dat nooit in ons land binnen halen, om onze kinderen die God ons gaf aan den staat te moeten overgeven. Wij moeten een gezag hebben van mannen die de roeping Gods verstaan en leven naar Zijn Woord. Het moet hier blijven: „Wij „Wilhelmina", bij de gratie Gods". Daarom danken wij den B.V.L., die medewerkt tot behoud van ons vaderland en waakt voor het mo derne heidendom. Staande werd door de vergadering gezongen het „Mijn Schild en de be trouwen", waarmede burgemeester Vie- nings zijn met aandacht gevolgd be toog eindigde. In de pauze werden de aanwezigen getracteerd, waarna door den Korps commandant, Overste Hafkemeijer de brevetten aan Koningschutter en acht scherpschutters met een toepasselijk woord werden uitgereikt. Tevens wer den de prijzen uitgereikt aan de leden der afdeeling die bij de gehouden schiet wedstrijden werden behaald. Overste Hafkemeijer sprak nog een woord van dank tot burgemeester Smit voor wat Z.E.A. voor de afdeeling deed en tevens tot den plaatselijken commandant dhr. P. v. d. Schans. Burgemeester Smit dankte hierna met enkele woorden voor de medewer king tot het welslagen van dezen avond, waarna Ds. B. A. van Lummel nog een opwekkend slotwoord sprak, waarbij Z.E. de leden opwekte niet traag te zijn, wat ons Nederlanders zou kenmerken, maar te strijden tot het einde. Tot slot werd nog staande en uit volle borst gezongen: „Zij zullen het ni<>t hebben, ons oude Nederland". De afdeeling mag op een bijzonder goed geslaagden avond terugzien. r Snijwonden, Ontvellingen UROL_ geneest zonder litteeken» Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6