Plaatselijke Berichten. H.deBont-v.Hulten AFLOOP BAL. NA RENTEBOEKJE BICO VOOR 50 JAREN, j VOOR 25 JAREN. Heerenkleeding naar maat EEN D U B B E L T J E, bij ons uitgegeven, evert U weer EEN HALVE CENT OP! Zaterdag 28 Januari 1939 No. 8 De Echo van het Zuiden Derde blad MAANDAG 6 FEBRUARI door de Tooneelclub „DE SHOWBOAT" uit TILBURG. Tooneeluitvoering ten bate der T. B. C. vereeniging. Geslaagd Melden wij vorige week dat den heer M. Brouwers te Genderen met gunstig gevolg het examen in boek. houden van Vereen, van Leeraren had afgelegd, thans kreeg hiervoren genoemde bericht dat hij eveneens geslaagd was voor het Mercurius examen boekhouden, waarvoor hij ook zijn opleiding genoot bij ac countantskantoor G. de Rooy, alhier. Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Langstraat te Waalwijk. Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat op Woensdag 1 Febr.'39. De agenda vermeldt o.m.: 1. Jaarrede uit te spreken door den Algemeenen Voorzitter der Kamer. 2. Verkiezing van a. Algemeen Voorzitter. b. Voorzitter Afdeeling Groot bedrijf. c. Voorzitter Afdeeling Klein- bedrijf. 3. Benoeming leden van de diverse commissies. 4. Verzoek van het Middenstands- horgstellingsfonds voor de Lang straat om advies over een voorge nomen wijziging van de statuten van het Fonds. 5. Innen van onbetwiste kleine vorderingen. 6. Beschermingen versterking van het Handelsonderwijs. „Het Groene Kruis." Zooals we in het nummer van 21 Januari j.l. mededeelden, hoopt »Het Groene Kruis», afdeeling Waalwijk een herdenkingsavond te houden ter viering van haar 25-jarig bestaan. Deze avond is thans definitief vast gesteld op 10 Febr a.s. om 8 uur in het gebouw van de R.K. Werk- lienenvereeniging te Waalwijk. Gezien het programma dat thans vastgesteld is, beloofd het een buiten gewoon gezellige, genotvolle en leerzame avond te worden. Het bestuur heeft zich voorgesteld het zilveren jubileum op waardige wijze en in overeenstemming met het karakter dat de vereeniging draagt, te vieren. Tot dit doel heeft ze. zij het met veel moeite, beslag weten te leggen op de nieuwe schitterende Groene Kruisfilm «Roeping.» Deze eerste geluidsfilm van het Groene Kruis maakt een ware zegetocht door het land en was reeds maanden vooruit elke avond bezet. Per gratie heeft een vereen, in Gelderland, die recht had op dezen avond, haar avond aan Waalwijk afgestaan. Verder zullen verschillende spre kers het woord voeren. Voegen we hier dan nog bij dat de bekende Waalwijkscheconferen cier. de heer H. van Engelen zijn hulp heeft toegezegd teneinde zijn liedjes in overeenstemming met het karakter van den avond, ten gehoore te brengen, dan meenen we niet te veel te zeggen wanneer we be weren dat het een avond zal worden waarop de thuisblijvers ongelijk zullen krijgen. Gezien het aantal zitplaatsen, dat uiteraard zelfs voor het grootere gebouw beperkt is, zal het Bestuur toegangskaarten doen verkoopen aan de huizen. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 Dr. VEENEKLAAS OVER ABESSINIë. Een zeer interessante lezing. Mooie propaganda voor het Roode Kruis. Voor de afdeeling Waalwijk van het Nederlandsche Roode Kruis werd Woensdagavond in de zaal van den R.K. Gildenbond een zeer geslaagde propaganda-avond gegeven. Wij ge- looven wel dat deze avond meer be langstelling voor dit mooie werk van naastenliefde zal hebben verwekt en dit was voor onze zeer bloeiende en ;oed geoutilleerde afdeeling ook wenschelijk en noodig. Het was im mers zoo dat onze plaatselijke al dee ling niet allerwege die belangstelling geniet waarop zij feitelijk recht zou hebben. Wij hopen dat daarin door de mooie propaganda van Woensdag ver andering ten goede zal zijn gekomen. Het openingswoord van den voorzitter. De voorzitter van deze afdeeling, de EdelAchtb. Heer Burgemeester E. C. J. Moonen, sprak de goed bezette zaal een hartelijk woord van welkom toe. Hel doel van deze vergadering, aldus spreker, is meer bekendheid te geven en belangstelling te wekken voor het mooie werk van naastenliefde dat het Roode Kruis beoefent. Misschien zal het wel niet algemeen bekend zijn, dat hel Roode Kruis in zijn tegen- Dr. Veeneklaas. Hierna was het woord aan Dr. Vee- lieklaas, lid van de Nederlandsche am bulance naar Abessinië, die op buiten gewoon heldere en humoristische wijze de lotgevallen van de ambulance in genoemd land schetste. Abessinië, aldus spreker, wordt ook wel genoemd het Duizendjarig Afri- kaansch Keizerrijk. Men moet daarbij echter niet aan het geheele land den ken maar meer aan een gedeelte daar van, dat bestond uit een bijna ontoe gankelijk bergland, ook wel Amhara genoemd. De bewoners daarvan wa ren de eigenlijke Abessijnen. Onge veer 50 jaar geleden werd Menelik hun leider en keizer, en hij was het die Abessinië groot gemaakt heeft. Hij voerde de Amhara's naar het laagland en veroverde dit nagenoeg geheel. Zoo werden deze laaglandbe woners schatplichtig aan een enkele bergprovincie die hen geheel be- heerschte. Daardoor kwam het dat er tusschen deze 2 gebieden nooit een goede verstandhouding heeft bestaan, hetgeen nog bovendien veroorzaakt werd door het feit dat de Abessijnen Christelijk en de laaglandbewoners Mohammedanen waren. De gevolgen daarvan heeft men in den Italiaansch Abessijnschen oorlog kunnen zien, waarbij de laaglandbewoners bijna geheel op de hand der Italianen wa ren. In dit bergland heerschte nog een beschaving die nagenoeg gelijk was aan 2000 jaar daarvoor. De Italianen hadden met hun moderne legers dus 'n ter dit geheele laagland leeg. Ten slotte bereikten zij dan hel Noorde lijk of Westelijk front. Een verbin ding tusschen de verschillende deelen bestond niet, evenmin als discipline en organisatie. Als leger had het dus geen waarde en alleen in gevechten van man tegen man konden de Abes sijnen bewijzen geduchte strijders te zijn. De gevallenen en zwaar gewon den werden een prooi van hyenas en gieren. Dit had tot voordeel dat geen lijken bleven liggen met alle gevolgen die daaraan 0 verbonden zijn. Een lichtgewonde was bovendien een last post die door anderen bespot werd en zich dus niet meer in het openbaar durfde verloonen. Het nut van het Roode Kruis werd door deze men- schen nog niet zoo vlug ingezien. Haile Selassi was zijn volk evenwel ver vooruit en wilde Abessinië modev- niseeren. Dit was niet naar den zin van anderen die onder Menelik, ook zonder moderne middelen, waren groot geworden. Die anderen begre pen niet waar de aanleg van wegen, het bouwen van ziekenhuizen en scho len voor dienen moest. Dat de Negus toch in een en ander geslaagd is moet als een bijzondere prestatie van hem worden aangemerkt. Hij was hel ook die in den oorlog om drie ambu lances verzocht. Zes zijn er gegaan, n.l. Zweden, Noorwegen, Denemarken, Engeland, Egypte en Nederland. De Nederlandsche bestond uit 5 doktoren, 1 ingenieur en een aantal verplegers. Bovendien werden nog meegenomen EEN WARME, DIKKE JAS EN EEN DIKKE SHAWL IS GOED VOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. Dan denkt U dat U het gevonden hebt. Maar als het zoo eenvoudig was, zou men U in de apotheek immers geen fleschje meegeven, maar een warme jas! Want U kunt niet zooveel aan trekken of U hebt het toch weer zoo te pakken, omdat een rheumatieklijder door de bij rheumatische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie overgevoelig is voor koude, vocht etc. Wees verstandig en neem serieus de bestrijding van de oorzaak ter hand, die ligt in het onvoldoende werken van de afvoerorganen, als lever, nieren en ingewanden, waardoor afvalstoffen ge legenheid krijgen zich op te hopen. Wat ge noodig hebt is een bloedzui verende kuur met Kruschen Salts, dat Uw organisme reinigt van het overtol lige urinezuur, dat Uw pijnen veroor zaakt. En als U Kruschen trouw blijft, zullen Uw pijnen geleidelijk verdwij nen, om nooit terug te keeren. Kruschen Salts' is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). MERKARTIKELEN Friedr. Herder Abr.Sohn J. A. Henckels Wellner D. R. U. B. K. Enz. Enz tegen prijzen aan de tijds- omstandw4uwteri aangepast !.K. Studie- en Propagandaclub De R.K. Studie- en Propaganda- ;lub afdeeling Waalwijk van de |LK. Staatspartij hield Donderdag- ivond in een der bovenzalen van len R.K. Gildenbond hare gewone taandelijksche vergadering. De voorzitter, de heer H v. Well Ihield daarbij een inleiding over ■brochure II. »De actueele Onder wijspolitiek van de Gemeente«, waarover een geanimeerde gedach- [tenwisseling ontstond. Ter voorkoming van misverstand over een vroeger verschenen bericht werd er de aandacht nog op ge vestigd dat men reeds vóór 31 December 1938 lid moest zijn van de R.K. S P. om aan de stemming van de groslijst te kunnen deel nemen. De volgende vergadering werd voorloopig vastgesteld op 23 Fe bruari a.s. woordigen vorm nog geen 75 jaar be staat. Voor dien tijd liet de verpleging van zieken en gewonden, vooral op het slachtveld, alles te wenschen over- Duizenden bezweken door niettijdig medisch ingrijpen. Wanneer er vol doende hulp was geweest had veel kommer en leed kunnen worden ver zacht. De grondlegger voor het Roode Kruis was de Zwitser Henri Dunant. Deze was als'toerist ooggetuige van de verschrikkingen van den slag in 1859 bij Solferino. Van zijn hand verscheen daarop een boek getiteld: Un souvenir de Solferino. Daarin schelste hij de groote ontberingen die de gewonden en zieken op het slachtveld hadden te doorstaan, in de geheele beschaafde wereld heeft dit boek diepen weer klank gevonden en het was voor an deren de aanleiding om te pogen tus schen de mogendheden overeenkom sten te sluiten om tot verbetering te geraken in het lot van de zieken en gewonden op het slachtveld. Deze po gingen hadden succes en leidden tot de Conventie van Genève (22 Aug. 1864). Daarin werd geregeld de ver pleging en het vervoer van de zieken en gewonden, de onschendbaarheid van de verplegers, doktoren en hel pers. In nadere overeenkomsten is deze Conventie uitgewerkt en zoo is over de geheele beschaafde wereld een organisatie ontstaan die zich noemt 't Roode Kruis. Het propagandistische doel van de zen avond bestaat niet alleen uil het belangstelling wekken voor het werk van het Roode Kruis maar vooral om te leiden tot moreelen en financieelen steun Met aller steun kan het Roode Kruis een mooie taak vervullen. Het kan op het slachtveld niet alleen de redding beteekenen van onbekende soldaten van vreemde mogendheden, maar ook van uwe eigen echtgenooten en kinderen. De financieele en ino- reele steun aan het Roode Kruis is al- zoo gelijk te stellen aan een premie tegen leven en invaliditeit. Deze avond is georganiseerd door enkele leden van de Transportoolonne en spreker hoopt dat het doel Jat zij er zich van voorgesteld hebben zal worden bereikt. Uitreiking diploma's. Onder leiding van den ploegcom- mandant, dhr. A. H. Mulders kwam hierna een elftal pas geslaagde cur sisten binnengemarcheerd, die voor de zaal front maakten. De sectiecomman dant Dr. M. H. C. Kolster reikte hen hierna onder een toepasselijk woord, waarin hij wees op de rechten ^en plichten van de gediplomeerden, de diploma's uit. Verder bracht hij hen dank voor de betoonde plichtsbe trachting in de afgeloopen 16 maan den van studie en richt tevens woor den van dank tot Dr. Akkermans die hen bij die studie geleid heeft. niet al te moeilijke taak. Hun tegen standers hadden in het geheel geen gemoderniseerd leger. Toen de oorlog uitbrak ging de mare daarvan door het land. In ieder dorp werden ver gaderingen belegd en de weerbare mannen stelden zich beschikbaar om tegen den vijand op te trekken. De helft bleef dan achter om de dorpen te verdedigen. Zoo trokken deze hor den uit ieder dorp weg en sloten zich onderweg aan bij andere troepen. In groote massa's daalden zij daarna in het laagland af, waar zij zich een aan voerder kozen. Eerst roofden zij ech- Glaswerk Porcelein en Aardewerk Emaille Aluminium Slaalwaren Tin werk Gegalvaniseei de Artikelen Bijouterieën Galanterieën Luxe Artikelen Toiletartikelen Parfumerie Tafelcouverts Kampeer- en Sportartikelen Speelgoederen Papierwaren Schrijtbehoeften Borstelwerk Schoonmaakart. Houtwaren Touwwaren Spiegels en Schilderijen Vogelkooien Verlichtingsartikelen Gloeilampen Rubberartikelen Verven en Bijtsen Enz. Enz. GEEN ENKELE SPAARBANK U 5°n R ENTEl GEEFT WIJJOEN DIT WEL 1 HOEK RAADHUISPLEIN WAALWIJK. TELEFOON 72' Doet by een kleyntje dickmael wat, Soo wort' et noch een groote schat! Ijzerwaren Gereedschappen Houder van het Renteboekje Adres Woonplaats VOOR RIJK EN ARM l WANT IEDEREEN GEEFT DUBBELTJES UIT 1 600 kisten bagage en enkele Ford-au to's. In December 1935 kwam men in Addis Abeba aan. Na enkele weken van voorbereiding vertrok men per ka ravaan naar het Noordelijk Front. De Nederlandsche ambulance had hel groote geluk te kunnen werken in vas te gebouwen. Dit was in Dessie, in de gebouwen van de Fransche Missie. Al spoedig kon daar met het werk wor den begonnen, terwijl de Nederlan ders een goeden naam kregen, mede door een bezoek van den Negus en als de eenige ambulance die de beschik king had over een röntgenapparaat. Ook werd de Nederlandsche ambu lance nimmer gebombardeerd. |Spreker verhaalt verder van de ge weldige moeilijkheden waarmee men te kampen had en vertelt typisch bij zonderheden over de gewoonten van dit volk. Hij noemde de Abessijnen aardige menschen, niet gespeend van een gevoel voor humor. Zij waren geen negers, maar misten toch iedere op voeding, zonder direct onbeschaafd genoemd te kunnen worden. Van Des sie werd verder getrokken, meer naar het front, naar Quoram. Toen de En- gelsche ambulance, door bombarde menten geheel met den grond gelijk gemaakt was, ging de Nederlandsche uit vrees voor eenzelfde lot in grotten werken. Langzamerhand verloren de Abessijnen terrein en dit had tot ge volg dat er een haat ontstond tegen al wat blank was. Roovcnde legerben den trokken het land af en daardoor werd men genoodzaakt te vluchten. In de laatste auto die over was bereikte de Nederlandsche Ambulance Addis Abeba. Vandaar per trein naar Dji- boeti en tenslotte per boot weer naar het vaderland terug. Resumeerend zegt spreker dat de Nederlandsche ambulance duizenden volmaakt geholpen heeft. Zij droeg den lof der Engelschen weg en zij wa ren jaloersch op haar werk. Deze fraaie en boeiende lezing van Dr. Veenenklaas werd met een langdu rig applaus begroet. Na een korte pauze werd de film vertoond die het gesprokene nog eens in beeld verhaalde. Daaruit kreeg men welhaast nog beter een indruk van de geweldige moeilijkheden waarmee men te kampen heeft gehad en het kan welhaast niet anders of de vele aan wezigen moeten groote bewondering hebben gekregen voor het schitteren de Roode Kruis-werk. Laten zij die belangstelling ook daadwerkelijk loonen! Feestavond R.K. Grafische Bond. De afdeeling Waalwijk van den R.K. Grafischen Rond hield Don derdagavond in de café-zaal van de R K. Werkliedenvereeniging een feestvergadering ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de C.A.O. De voorzitter, de heer M. C. van Loon, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, speciaal tot het boofdbesiuurslid, den heer Hoog hiemstra en den Weleerw. Adviseur, Kapelaan Völker^ De secretaris, da heer Litzroth, las hierna de notulen voor der vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Hierna was het woord aan den heer Hooghiemstra. Deze drukte er zijn spijt over uit dat de vrouwen der leden niet mede op dezen feest avond aanwezig waren. Spreker zegt dat de vrouwen doorgaans nog te weinig van de organisatie afweten, terwijl deze avond een mooie gele. genheid zou zijn geweest om haar wat meer organisatiekennis bij te brengen. Vooral om een vergelijk te krijgen met de toestanden van vroeger en nu. Verder memoreert spreker de tot stand koming der C.A.O en den toestand, zooals die door de jaren heen gegroeid is, tot den omvang van thans. Ook wijst spreker op het ideaal dat de R.K. Arbeidersbeweging zich gesteld heeft n 1.: Naar de Nieuwe Gemeenschap. Hij roept de medewerking van alle Wij lezen in »DE ECHO VAN HET ZUIDEN van 24 Januari 1889 Bij Koniuklijk besluit is benoemd tot notaris ie Dinlelooiü J. H. Siruyk van Bergen, thans te Drunen. Het accu old door ue onl- eigeningscomuiiasie voor de lande, rijen, nuudig voor vei legging van üe Maasmond, gestolen met de lainilie Lyiboveii, over het veer te Drongeieu, is door den Minister niet goeugekeuid. In tiet geüeel zullen een 3'J perceeien gerechtelijk moeien onteigend woiuen, waar onder ook de brug te Uanzooien. Op innialiel van Jhr. Mr. E. Verheijeu te Loon op Zand, schooi, opziener in het arrondissement Waalwijk, ciculeert aan de hooiden der scnolen een lijst ter leekening, oin al ol niet adhaesie te betuigen aan hel adres der onderwijzers in het arioudissiment Rotiiuond, leneinde ook aan de weduwen der ondei wijzers het pensioen ten goede le doen komen. 27" Januari 1889 De heer File van leisel, de ge vierde bariton onzer liederlalel, verleent hedenavond zijn mede- welking op een leeslconcert, door ue vereeniging Haarlems Zanggenot te geven, ter uerdenking van haar twintig jaiig bestaan. De Koning heeft de beide laatste dagen kalm doorgebracht en heeft veel rust genomen. De krachten blijven ongeveer op de- zeilde boogie. De eetlust neenil toe. 4, 22 Januari 1914 In den buitenpolder hadden schaatswedstrijden plaats, uitge schreven door de vereen. »Waul- wijks beiang«. De uitslagen warep Hardrijuen voor jongena. 1 F. van Suylekom, Labbegal, 2 C. Didden, Waalwijk, 3 N. van Dongen, Waal wijk, 4 A. .Spijkerman, Waalwijk. Hardrijden voor volwassenen. 1 P. Dekkers, Capelle, 2 Jus de Folter, Waalwijk, C. Dekkers, Capelle L.l. Donderdag wei d de Baker cursus vanwege het Groene Kruis geopend. Zestien aanwezigen woon den de eerste les bij. Bij de schoenlabriek der firma Blankers is aan 14U personen ont slag aangezegd, daar geen dezer personen het lidmaatschap van den R K. NederJandschen Bond van Schoen- en Leei hew eikeis wilden opzeggen. Nader bleek echter dat het een uitsluiting betrof daar het personeel in slaking wilde gaan omdat een persoon ontslagen was. Bereids hebben zich 10U leden van het personeel weei aangemeld. georganiseerden in om dit doel te bereiken. Een hartelijk applaus beloonde spi eker voor deze keurige woorden. Hierna reikte de heer Hooghiem stra met een toepasselijk woord het diploma van het R.K. Werklieden verbond en de draagmedailles van den R K. Grafischen Bond uit aan de heeren Kooien, Kerkhof en Win- gels, die 25 jaren lid zijn van de R.K. Arbeidersbeweging. De heer A. Kerkhui dankte na mens zijn medecollega's voor deze hulde. Hierna werd door Kapelaan vol- ker een zeer leerzame film vertoond over de H. Mis, teneinde daaimee het innige geloofsleven en bet aan dachtiger volgen van de H. Mis meer en meer te bevorderen. Deze zeer interessante film,die was opeenomen inde Benedictijner-Abdij van Heeswijk, werd door de aan wezigen met groote belangstelling gevolgd. De voorzitter dankte den Adviseur voor deze schitterende film en hij sprak de hoop uitdat het vertoonde vrucht zal mogen dragen. Hierna begon het meer vroolijke gedeelte van den avond. Zoo werd er een tombola zonder nieten ge houden, die buitengewoon in den smaak viel. Bovendien werden allen nog onthaald op consumpties en sigaren. Alles te samen genomen kan van een zeer genoegelijken avond gesproken worden. Wij zijn van de Typografen trouwens niet anders gewend. De heer Fr. Smolders sprak tot slot nog een dankwoord tot allen die er aan hebben meegewerkt om dezen avond zoo tot ieders genoegen te doen slagen. ABONNEERT U OP DIT BLAD. „BET BUIS DEB MÏSTERIES" (Jacob Cats) WIJ SPAREN VOOR U. VOOR IEDERÉÉN! Nadruk verboden. Zie Achterzijde. I

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 9