LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS ADVERTENTIEN. Sluiting Barahconcours Zondag 12 Februari GROOTE PRIJSVERLAGING 111 Schitterende prijzen. lederen Zaterdag en Zondag dagprijzen. PRIMA Jaffa SINAASAPPELEN 8 stuks voor 25 cent. EXTRA groole 7 sluks voor 25 cent. Een opkomende griep. HAAST U. in café Passier 30 stuks voor 1 gulden. Ie soort FYFFES BANANEN 33 cent per Kilo!! 17 cent per pond!! CITROENEN 3 voor 10 ets. - 8 voor 25 ets. Zoolang de voorraad strekt ZOUTE SNIJEOONEN 15 ets. per pond II STATIONSSTRAAT 21. H. ^S^mers. &y voor gasaanvallen. Verder moet de kans op luchtaanvallen met *fi$$q{ '?$ijdgassen in het algemeen ge ring worden geacht; ik heb 't vorig j&0l3ft>$nzen voorlichtingsavond in De Kolommen de (enorme!) kosten becij ferd voor één rationeele mosterdgas- aanVal op een plaats als Waalwijk. De aanvaller zal m.i. hiertoe slechts dan py§qgaan, wanneer dit voor hem een belangrijk positief voordeel oplevert, bijv. bij het gelegerd zijn van de troe pen temidden van de bevolking. Bij luchtaanvallen houde men dan ook al lereerst rekening met brisant- en brandbommen, met mogelijk hier en flaar er tusschcn door eenige gasbom men. Tegen laatstgenoemde biedt de doelmatig ingerichte schuilplaats in 't algemeen voldoende beveiliging. I Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Ir. C. VAN DER HOEVEN Voorzitter van de Afd. Waalwijk van de Nederl. Vereeniging voor Lucht bescherming. Waalwijk, 3 Februari 1939 Mijnheer de Redacteur. Naar een ieder in uw blad van j.l. Woensdag beeft kunnen lezen, viert de ZeerEerw. Heer Pastoor van de Parochie St. Jan op 6 Juni a.s. zijn 25-jarig priesterjubileum en is er een plan, om bij die gelegenheid, den parochianen in stnat te stellen hunne sympathie tegenover onzen geachten Heer Pastoor te uiten. Het voorstel om dit te doen in den vorm van de aanbieding van een nieuwen kruisweg in de parochie kerk verdient zeker ieders goed keuring, daar deze in onze prachtige basiliek nog maar al te zeer gemist wordt. Ik las nu ir» het betreffende berichl dat een eere-corailé gevormd zal worden en dat eene commissie van deskundigen dit onderwerp in studie zal nemen, welke laatste voorstellen aan eerstgenoemd comité zal doen. Alles zeer prijzenswaardig, doch dan rijst bij mij de vraag; is men niet erg laat met deze voorberei dingen Ik stel me zoo voor, en U Mijnh. de Redacteur schreef dit ook reeds, dat een kruisweg zal moeten worden uitgevoerd, »geheel in overeenstem ming met de architectuur van de kerka en zal dit naar mijn meening zeer veel tijd vragen terwijl toch gezorgd zou moeten worden dat er op den dag van het jubileum iels van gereed is, opdat de jubilaris zien kan wat hem door zijne pa. rochianen aangeboden wordt. Vanzelfsprekend zal ook het te vormen eeie-comilé ervan door drongen zijn dat dit geschenk een flink offer van de ingezetenen van de parochie St. Jan zal vragen en ik twijfel niet of daar zal men ook meerendeels gaarne toe bereid zijn. Hoewel misschien geheel over- bodig, daar het betreffende comilé dit ook wel zal overwegen, koml het mij toch goed voor even naar voren te brengen, dat onze parochie het groote voorrecht geniet een geacht en bekwaam kunstenaar in zijn midden te hebben, wiens werken algemeen gewaardeerd zijn. Gemakkelijk zal ook elders een zeer bekwaam kunstenaar gevonden kunnen worden die voor eene der gelijke opdracht in aanmerking komt, doch het lijkt mij, dat zoolang er niet de absolute noodzakelijkheid bestaat hun hulp te moeten inroepen, zoowel de kerk, als Waalwijk als gemeente zelf, er slechts in aanzien bij winnen kunnen, indien eene der gelijke vereerendeopdracht dooreen geboren en getogen Waalwijker,die zich op zijn gebied met de meest erkende kunstenaars meten kan, zal worden uitgevoerd. Ik zou het zeer jammer vinden indien voor Waalwijk ook het spreekwoord van toepassing zou worden»Geen profeet is geëerd in zijn eigen land«. Afgezien van deze esthetische gronden zal waarschijnlijk de finan- tieele kwestie van dit plan niet on gunstig beinvloed woiden, indiende parochianen weten, dat hunne giften in overeenstemming met de gevoe lens van het meerendeel hunner, aangewend zullen worden. WAALWIJKER Wij hebben den geachten inzender gaarne de gelegenheid geboden zijne meening, die ook die van velen vertolkt, in ons blad weer te geven, zij het overi gens dat wij van deze aangelegenheid geen voorwerp van discussie wensehen te maken. Zooals in ons vorig nummer werd medegedeeld, is juist een commissie van deskundigen benoemd die het voorstel in studie heeft te nemen en te onderzoe ken welke de kruisweg is, die in onze kerk moet worden aangebracht, 't meest in overeenstemming met architectuur der kerk, duurzaamheid enz. Van dit onderzoek zal deze commissie rapport uitbrengen waarna de keuze zal volgen, begrijpelijk in overleg met den jubilaris, den pastoor der kerk. Dat het eere-comité de beslissing zal hebben te nemen, schreven wij niet; konden wij ook niet schrijven, omdat dit ons niet bekend is. We zuilen dus ten deze eerst het rap port der deskundige commissie moeten afwachten, waarvan we t.z.t. wel zullen hooren. Het is overigens o.i. vanzelfsprekend dat deze commissie zeer zeker ernstig zal overwegen hetgeen de geachte in zender hierboven ter sprake brengt. RED. ROOSEVELT ZET DE ZAAK RECHT. De dezer dagen van vele zijden ge uite beschuldiging, dat president Roo- sevet er een geheime poitiek op na zou houden, met het doel Frankrijk en En geland materieel te steunen, is Vrijdag door den president zelf weerlegd in een uitvoerige verkaring, waarin hij tijdens een personferentie de buitenlandsche politiek der V. S. besprak. ,,Het is een bewuste leugen aldus de president, „wanneer men beweert dat ik aan de Senaatscommissie van militaire aangelegenheden zou hebben gezegd, dat de grens der V.S. in Frank rijk of aan den Rijn ligt". Roosevelt gaf vervolgens een uiteen zetting van zijn buitenlandsche politiek, ten einde, naar hij zeide, „weder recht te zetten, wat in de heftige polemieken der laatste dagen scheef of valsch was voorgesteld". Het doel van de buitenlandsche poli tiek der V.S. vatte de president in de volgende vier punten samen. lo. De regeering der V.S. wenscht zich niet aan bondgenootschappen vast te leggen. 2o. De V.S. moedigen den wereld handel aan tusschen alle mogendheden. 3o. Elke poging om de bewapening te beperken, heeft de sympathie der V. S. en wordt ook door de regeering der V.S. gesteund. 4o. De sympathie der V.S. gaat uit naar een vreedzame instandhouding van de politieke, economische en socia le onafhankelijkheid van alle mogend heden der wereld. De Amerikaansche ambassadeur te Rome, William Philipps, heeft, naar D. N. B. meldt, aan het Italiaansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken een nota overhandigd, waarin hij minister Ciano om opheldering verzoekt over de houding van de fascistische pers ten aanzien van president Roosevelt. ENGELAND WIL BERLIJN POLSEN. Naar wij van zéér bevoegde en be trouwbare zijde vernemen, heeft het Britsche kabinet als resultaat van Hit ler's vredelievende woorden, Maandag uitgesproken. Donderdag, besloten, zich langs de gebruikelijke diplomatieke we gen met Duitschland in verbinding te stellen, om te onderzoeken, in hoeverre die vredelievende plannen tastbaar zijn. BEPERKTE TREINENLOOP IN DUITSCHLAND. Met het oog op de toenemend ernstige situatie der spoorwegen in Duitschland zullen thans, naar gemeld wordt, op groote schaal personentrei nen komen te vervallen. Speciale treinen, extra-treinen, ple- ziertreinen en wintertreinen zullen uit de dienstregeling worden geschrapt. Volgens de spoorwegautoriteiten zijn deze schrappingen niet alleen veroor zaakt door de toegenomen eischen voor iet goederenverkeer. De electriciteits- voorziening voor het spoorwegverkeer, in het bijzonder in Zuid-Duitschland, is onvoldoende voor de behoeften. Daar om zullen de motorwagens worden ver vangen door eenige honderden locomo tieven. HET ONDERZOEK NAAR DE MOLESTATIE VAN MINISTER SPAAK. Minister-president Spaak, die bij het relletje van Donderdagavond slechts licht gewond werd aan hel hoofd en die eenige kneuzingen aan borst en ledematen opliep, heeft Vrijdag ge woon zijn werkzaamheden verricht. In de ochtenduren had hij een on derhoud met den procureur des Ko- nings, die de twee kabinets-attaché's, welke den heer Spaak op het oogen- blik van de aanranding vergezelden, langdurig heeft ondervraagd. Minister-president Spaak presideer de in den loop van den middag een kabinetsraad, die tot half acht duur de. In deze bijeenkomst werden het vraagstuk van de bevordering van het toerisme in de Ardennen speciaal te Spa en omstreken en enkele begroo- iings-kwesties besproken. Minister Marck, vice-voorzitter van den mi nisterraad, maakte van de gelegen heid gebruik om den heer Spaak ge luk te wensehen met zijn moedige houding en de verwachting uit te spreken, dat hij spoedig volkomen hersteld zou zijn. Alle leden van het kabinet sloten zich daarbij aan. Hoewel de motie van vertrouwen Donderdag slechts met twee stemmen meerderheid in de Kamer aangeno men werd, denkt de regeering er op dit oogenblik niet aan, ontslag te ne men. JAPANSCHE DUIKBOOT GEZONKEN. 48 man omgekomen. De Japansche marine maakt be kend, dat de onderzeeër I 63 in het Bungokanaal ten Zuidwesten van Ja pan in de omgeving van Beppoe tij dens manoeuvres gezonken is. Het schip was met een andere duik boot in botsing geraakt; naar verluidt bevinden zich 48 man aan boord. Het ongeluk is Donderdag reeds ge schied, doch tot Vrijdag was er niets over gepubliceerd. Met man en macht heeft men ge tracht de gezonken duikboot te lichten of op andere wijze de opvarenden te redden. Inmiddels werden de manoeu vres gestaakt. Na gedurende ander half etmaal het uiterste beproefd te hebben, heeft men de reddingspogin gen moeten opgeven. Mijnhardtjes stuiten haar voortgang Doos 30 en 50 ci FRANCO VORDERT IN DE RICHTING VAN GERONA. Naar Havas uit Figueras meldt, zet ten de troepen van Franco in alle sec- lorentoren van het Catalaansche front hun opmarsch voort. In den kust- sector, waar de tegenstand der re- geeringstroepen krachtiger is, trek ken de rechtschen op in de richting van Gerona. De republikeinen trekken in goede orde terug. Iedere stelling wordt hard nekkig verdedigd. Ten Noorden van Vich, waar de rechtsche druk zeer sterk is, trachten de regeeringstroepen een verdedigingslinie te vormen van de Salterra-bergen door de Sierra de San Gregoria, de Amer-bergen en langs den linkeroever van de Ter. Volgens een bericht uit Burgos heeft hel snelle oprukken der rechtsche voorhoede de verbindingen met het gros van het leger moeilijk gemaakt. De troepen zijn aangekomen in de nabijheid van Santa Coloma de Far oes en Llagoste;a, op 15 K,M. van Gerona. TWEE BOMMEN ONTPLOFT IN LONDEN. Twee bomontploffingen, die Vrijdag morgen tegen 6 uur, dicht na elkander in twee stations van den ondergrond- schen spoorweg gebeurden, hebben Londen in rep en roer gebracht. Zeven personen werden er door gewond, van wie twee ernstig, terwijl vrij wat scha de werd aangericht. Het lijdt geen twij fel, dat in deze aanslagen opnieuw Ier- sche revolutionnairen de hand hebben gehad. Wijziging karakter van werkverschaifing. Bestrijding der werkloosheid zal plaats innemen van leniging der gevolgen. De minister van Sociale Zaken heeft d d. 3 Februari 1939 aan de gemeentebesturen een schrijven ge. richt, waarin bij in herinnering brengt, dat de regeering heeft be sloten het karakter van de werkver schaffing te wijzigen. Vooropstellende de beteekenis van den arbeid, zal geleidelijk bestrijding van de werkloosheid zelf de plaats innemen van leniging dergevolgen, gelijk thans het geval is. Draaiende as grijpt arbeider. Een arbeider uit Woerden, die gistermiddag op de dakpannenfa- briek »De Rijn« te Barwoutswader aan het werk was, is daarbij gegre pen door de as van een Jacobslad- der en zoodanig gewond, dat hij is overleden. Een halve meter boven de plaats waar de man, de 19-jarige H. S., zat te werken, bevond zich een draaiende as Toen de man opstond, is wat poetskatoen, dat in den ach terzak van zijn overall zat, door de as gegrepen. De zak scheurde niet uit, zoodat ook de overige klee- dingstukken werden gegrepen en de man met geweld in de rondte werd gedraaid. Eerst toen alle kleedingstukken van het lichaam waren gescheurd, is hij losgeraakt en toen circa 2'/a meter lager op den grond terecht gekomen. Zwaar gewond werd hij daar door enkele medearbeiders gevonden. De machine werd on middellijk stil gezet en een dokter en de politie gewaarschuwd. Onder toezicht van twee doktoren, die spoedig arriveeiden, werd met groote moeite het slachtoffer uit den machinekelder gehaald. Per ziekenauto is de jongeman naar het Algemeen Ziekenhuis te Woerden vervoerd, waar hij aan zijn kwetsu ren is overleden. Jongetje in Den Haag verdronken. Het vierjarige jongetje B. G., uit de Bullstraat 38 te 'sGravenhage, is gistermiddag door het ijs in de Laakkade gezakt en verdronken. Hij had een takje op het ijs ge gooid en wilde dit gaan halen. Het ijs bleek echter nog te zwak voor zijn gewicht en de jongen verdween in de diepte. Zekere B., wonende Spilstraat 26, bracht den jongen op 't droge en de geneeskundige dienste vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar men nog geprobeerd heeft met toepassing van kunstmatige ademhaling den jongen in het leven te houden; zulks was tevergeefs. Vijf kinderen na veel moeite gered. Gistermiddag waagden zich vijf jongens op het ijs van de onder water geloopen uiterwaarden bij Opheusden, dat pas sedert een nacht was dichtgevroren. Aangezien het nog niet sterk genoeg was zakten de jongens er allen doorheen. Een hulpbehoevende, die in de buurt woont, zag van zijn woning uit het ongeluk gebeuren en waarschuwde door luidkeels roepen eenige voorbij gangers, die onmiddellijk reddings pogingen in het werk stelden. Met veel moeite konden de kin deren op het droge worden gebracht. Vier van hen kwamen er met een nat pak af. De vijfde, een jongen van tien jaar, was buiten bewustzijn geraakt, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hij kon spoedig bij kennis worden gebracht, waarna de jongen naar zijn woning is vervoerd. Twee dooden op onbewaakte overweg bij Assen. Op den onbewaakten overweg bij Oudemolen, op korten afstand van Assen, is Vrijdagmorgen omstreeks kwart over negen een vrachtauto van de firma B. Ganzeveld uit Vries door een passeerenden Dieseltrein gegrepen De twee inzittenden, beiden in dienst van de firma Ganzeveld, de 18-jarige J. Hoogenberk uit Vries en de 24- jarige W. Wielsema uit Grootegast, hebben hierbij het leven gelaten. De bestuurder van den auto, die met de situatie bekend was, heefteerst bij den onbewaakten overweg gestopt om een z.g. „sik" te laten passeeren. Toen deze voorbij was, reed de be stuurder den overweg op. Het uitzicht ter plaatse wordt aan de rechterzijde eenigszins belemmerd door twee hui zen, waardoor de chauffeur den aan- denderenden Dieseltrein niet heeft opgemerkt, juist op het moment dat de Diesel kwam aansnellen, bevond de vrachtauto zich midden op den overweg, zoodat een botsing moest volgen. De auto werd gegrepen en met een geweldigen klap kwam de wagen totaal vernield langs den kant van den spoorweg terecht. De beide inzittenden werden door de aanrijding uit den vernielden auto langs de rails van de spoorbaan ge slingerd. Zij moeten op slag zijn ge dood. Weduwe levend verbrand Onzettend ongeluk in de Hoofdstad. In een woning aan de Lijnbaans gracht 308 is vanmorgen een ont zettend ongeluk gebeurd, waarbij de bejaarde alleenwonende weduwe C. Kerkelaan het leven heeft ver loren De vrouw is in haar kamer door tot nog toe niet opgehelderde oorzaak met vuur in aanraking gekomen en zonder dat iemand er aanvankelijk iets van heeft be merkt, totaal verbrand. De ramp in Chili. 50.000 slachtoffers. Het aantal slachtoffers van de aardbeving in Chili zou 25 procent bediagen van de bevo'Ling in het geteisterde gebied, dat 200.000 be woners telt, verdeeld over de steden Retiro, Parral, Cauquenes, Quirihue, San Carlos, Florida,Cambrera.Yum- bel, Monte Aguila, Coelemu, Pengo Tome en Liquen, die geheel ver woest zijn en Concepcion, dat ten deele verwoest is. De opruimingswerkzaamheden duren in het heele gebied voort. De sanitaire toestand is bijna weer normaal De levensmiddelen zijner weer voldoende te krijgen sedert het herstel van de spoorwegen. Het ge. vaar voor epidemieën is voorbij. De regeering zou van de diensten van het leger gebruik willen maken voor den oogst aangezien oogstuit- val voor het land rampspoedig zou zijn. 200.000 vluchtelingen. Meer dan 200.000 vluchtelingen zijn op weg van Spanje naar Frankrijk. Zij hebben aan alles gebrek en de wegen zijn versperd door deze duizenden vee, wagens en voertuigen 't Is een gruwelijke ellende, vooral voor vrouwen en kinderen. De ge vluchte soldaten worden geïnter neerd. Steeds neemt de stroom toe, in- plaats dat deniet strijders,vrouwen en kinderen rustig in Barcelona blijven, waar ze tenminste door de Franco troepen gevoed worden. En toch gaat de Catalaansche re. geering, die al lang gevlucht is, voort met te verkondigen dat de strijd wordt voortgezet. Ondergeteekenden beluigen hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstel ling ontvangen bij hun 40-jarig dienst jubileum bij de firma DE GREEFF - VERWIEL alhier, in het bijzonder aan den WelEd. Heer EUG. DE GREEFF, voor de waardeeren- de woorden en fraaie cadeaux. M. HEYNEN F. VAN WELL TH. DE PEFFER. Waalwijk, Febr. '39. 12 uur n.m. precies. Verlenging tot 1 uur. 5 cent per 5 stooten. Stand der punten nog ge makkelijk te overtreffen. DIT ZIJN MARKTPRIJZEN:

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 12