WAKKER f i NIEUWS UITni: cpuiiiyr iiw j FVFP LANGSTBAAT EN OMGEVING f™ Kamer van Koophandel en Fabrieken v. d. Langstraat RECHTZAKEN. KANTONGERECHT 1/ AMMERZODEN. 8ABiL0NiENBR0EK, DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. RAAMSDONK. WASPIK. II Het verkeersongeval te Dussen. Op 9 November van het vorig jaar, des namiddags omstreeks 4 uur, heelt op den Rijksweg naar Breda, onder de gemeente Dussen, een ver keersongeval plaats gehad. Een vrachtauto, bestuurd door M. van H. uit Valburg, reed legen een langs den weg staanden vracht auto aan, welke met steenen was Leiaden. Steenen en plavuizen vlogen in 't rond en de chauffeur die de aan rijding had veioorzaakt, reed door alsof er niets gebeurd was. Er werd een auto gerequireerd en de achtervolging werd ingezet. De chauffeur werd achterhaald en tegen hem werd proces-vtrbaal op gemaakt. Woensdagmorgen stond hij terecht voor den kantonrechter te 's-Her- togenboscb, omdat hij de veiligheid van het verkeer in gevaar heeft gebracht. Hij werd veroordeeld tol 110 boete subs. 10 dagen hechtenis en voorts werd hij veroordeeld tot het betalen van de civiele vordering groot f 33.B5. De oplichtingsaffaire te Ginneken, De rechtbank te Breda heeft heden uitspraak gedaan in de befaamde zaak der beide D.'s, vader en zoon die ervan verdacht werden in den loop van 1938 mevrouw K. te Ginneken voor meer dan een ton te hebben opgelicht. D. sr., tegen wien het Openbaar Ministerie een gevangenisstral had geëischt van twee jaar, werd vrijge sproken, terwijl D. jr. tegen wien de maximumstraf van drie jaar was geëischt, zonder aftrek van voor arrest, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van preventief UITSPRAKEN. De Kantonrechter te 's Hertogenbosch wees o.m. de volgende vonnissen: W. J. J. van O., arbeidswet, herhaling, 6.boete A. G. K., Eethen, geen achterlicht, 3.boete A. M., Vlij men, geen achterlicht, 3.boete J. H., Vlijmen, geen achterlicht, 3. boete C.- K., Wijk en Aalburg, geen achterlicht, 3.boete M. van E., Waspik, geen achterlicht, 3.boete J. van R., Andel, geen achterlicht, 3. boete A. M. v. B., Loonopzand, los rij den, 3.boete A. J. van B., Vlij men, rijden over gesloten weg, schuldig verklaring zonder toepassing van straf A. J. K., Elshout, jachtwet, 30. boete P. M. van B., Wijk en Aalburg, crisis varkensbesluit, 10.boete G. J. B., Wijk en Aalburg, crisis varkens besluit, 10.— boete M. W. S., Was pik, doorgang niet vrijlaten, 10.boe te M. K., Andel, loopen op verboden grond, 3.boete A. K., Vlijmen, geen achterlicht, 3.boete J. de V., Veen, geen achterlicht, 3.boete J. V., Eethen, geen achterlicht, 3. boete A. v. A:, Nederhemert, gen ach terlicht, 3.boete D. v. d. S., Loon opzand, geen achterlicht, 3.boete M. F. K.. Eethen, rijwiel zonder achter licht, 2 x 3.boete. de heer A. A. van Erp, voordien bur- en ""„VbTd r^riïKrHPlHtKer oevolking welkom geheeten door den heer J. Baselaar, voorzitter van het feestcomité. Vervolgéns is men in op tocht naar het gemeentehuis getrokken, waar in de versierde raadszaal, de offi- cieele installatie heeft plaats gehad. Nadat de loco-burgemeester, wet houder van de Graft, het woord had gevoerd, hing hij den heer van Erp de ambtsketen om. Burgemeester van Erp beloofde zijn beste krachten te zullen wijden aan de gemeente Ammerzoden. Vervolgens is nog het woord ge voerd door wethouder De Groot, den gemeente-secretaris, het raadslid van lierkei, oud-burgemeester de Leeuw, burgemeester Dronkers uit Hedel en pastoor '1 rienekens uit Ammerzoden. Tegenwoordig waren o.m. pastoor van Erp er burgemeester Verwiel. 1 De aangekondigde uitvoering van de gemengde Zang- en Tooneelver- eeniging „Volharding" op Zaterdag 4 Febr. gaat niet door wegens sterfgeval en is uitgesteld tot Zaterdag 25 Febr. Eindelijk is dan de beslissing ge vallen inzake het secretarisschap van den Zuid-Holl. Polder alhier. Deze aangelegenheid heeft reeds veel stof doen opwaaien. Op 10 Febr. a.s. zal de stemming hiervoor plaats hebben, doch het secretariaat is gescheiden van het penningmeesterschap. Voor beide func ties zijn evenwel dezelfde candidaten: no. 1 A. Z. Snoek Jr., 2 L. A. van Moergestel, 3 J. v Etten. Zooals men weet behaalden de bei de eerste candidaten in de vergadering van eind 1937 ongeveer evenveel stem men. Door den dijkgraaf A. Z. Snoek Sr. werden toen enkele stemmen uitge bracht op den heer v. Moergestel nie tig verklaard. Hierdoor zou A. Z. Snoek Jr. gekozen zijn. Hiertegen werd door belanghebbenden een protest in gediend, met als gevolg dat thans, ruim een iaar later, de stemming opnieuw wordt vastgesteld. De heer L. A. v. Moergestel is steeds waarnemend secretaris-penningmeester geweest. Op de papierfabriek „Maasmond" alhier geraakte de heer Meijers tus- schen een der machines bekneld. Hij bekwam ernstige verwondingen over 't geheele lichaam, doch voornamelijk aan hoofd, handen en voeten. In zorgwekkenden toestand is hij naar 't ziekenhuis te Raamsdonksveer overgebracht. Doordat een schipper in de Maas alhier zijn anker te laag had hangen, werden de kabels van de pont aan het Capelsche veer afgeknapt. Hierdoor moest de pont, die tevens nog ontzet was, uit de vaart worden genomen. Thans wordt de overtocht onderhou den door een gierpont. HANK. Bij de laatstgehouden schoolin spectie werden van de R.K. school te Hank verschillende lokalen afgekeurd. Naar we vernemen bestaan er thans plannen deze geheel te verbouwen. Dezer dagen reed een zekere de H. per rijwiel over het rijwielpad, gele gen langs den Rijksweg alhier. Door een verkeerde manouvre reed hij plot seling in een diepen sloot met water langs het rijwielpad. Door juist passee- rende personen werd hij uit zijn benar de positie verlost. Met den schrik en een nat pak liep dit ongeval verder goed af. Woensdagmorgen werd door bri gadier de Ridder en de rijksambtenaren op den Rijksweg alhier een wielrijder aangehouden, die een zware koffer ach ter op zijn fiets vervoerde. Bij controle bleek dat deze koffer geheel gevuld was met gesmokkeld Belgisch sigarettenpa pier. Tegen den wielrijder, een zekere T. V. uit Leerdam, werd proces ver baal opgemaakt, terwijl het sigaretten papier, eenige honderden boekjes, en het rijwiel in beslag werden genomen. De 42-jarige schippersknecht J. L. de Vries, wonende in deze gemeente, is in de gemeente Velsen over boord ge slagen en verdronken. Zijn liik werd door de politie aldaar in de Kalkhaven opgehaald. De in deze gemeente woon achtige familieleden van den overlede ne zijn door de gemeente-politie van deze verdrinking in kennis gesteld. Voor de Ned. Herv. Gemeente gaat Zondag a.s. des v.m. 10 uur voor Ds. Plomp uit Oosterhout. RAAMSDONKSVEER. Aan het Postkantoor Raams donksveer en het daaronder behooren- de ambtsgebied is gedurende de maand Januari j.l. op de Rijkspostspaarbank ingelegd 55825.41 en terugbetaald 52387.21. De arbeider J. H. K. wonende aan het Sandoel, had het ongeluk op zijr werk met zijn hand tusschen een vijzel machine te komen, met het gevolg dat een paar vingers ernstig toegetakeld werden. Na in het Ziekenhuis te zijn verbonden, is hij naar zijn woning ver voerd. Op 31 Januari 1.1. vierde de heer A. Smeur zijn gouden jubileum als lid der Vincentiusvereeniging. Des mor gens werd door Pastoor Huibers een H. Mis van dankzegging opgedragen. Na de H. Mis sprak pastoor Huibers een woord van felicitatie tot den jubilaris. Zijn Eerw. liet hierbij vooral uitkomen wat de heer Smeur gedurende 50 lan ge jaren voor den minderbedeelde me- demensch gedaan heeft en drukte zijn groote spijt uit dat er van die zijde to taal geen belangstelling was. Het is te genwoordig de orde van den dag te ^spreken over de nieuwe gemeenschap, doch hier viel te constateeren dat men nog niet op het punt is aangekomen waar begonnen moet worden, daar men alvorens dit punt te bereiken, toch ook de weg van dankbaarheid zal hebben te volgen. Gister had een militaire motorrij der het ongeluk op een draai van den weg in Benedenkerk te vallen. Bij een der buurtbewoners binnengedragen zijnde bleek dat hij zijn arm gebroken had en werd hij na voorloopig door Dr. Wijffels behandeld te zijn door de au- todienst Roovers naar zijn standplaats ESp Sip* De aankomst van de Nederlandsche kruiser „Sumatra" in de haven van Va- letta. Britsche matrozen helpen een handje bij het meren van Hr. Ms. kruiser „Sumatra". Schcepsbouwindustric. De opleving in de scheepsbouwindustrie, die zich in 1937 sterk accentueerde, heeft zich in het afgeloopen jaar in het algemeen niet kun nen handhaven, zoodat ook in het verslagjaar niet meer dan de helft van normale capaciteit kon worden opgewerkt. De rivier- en kanaal vaart in Duitschland nam in de laatste maanden van 1938 aanmerkelijk toe, waardoor de vraag naar de voor die vaart geëigende schepen steeg; ook in 't district der Kamer werden opdrachten geplaatst. De klacht wordt vernomen, dat de scheepsbouw nog steeds te kampen heeft met de omstandigheid, dat vele werklieden door lang durige werkloosheid hun vak voor een goed deel verleerd hebben, zoodat zij eerst opnieuw geoefend moeten worden, alvorens zij volkomen bruikbare krachten zijn. Door de lage prijzen, die tengevolge van zeer scherpe concurrentie en de algemeene conjunc tuur konden bedongen worden, zijn de bedrijfs- uitkomsten onbevredigend te noemen. De reparatiewerven waren in 1938 in het al gemeen goed van opdrachten voorzien, zoodat vrijwel het geheele jaar met volledige perso neelsbezetting kon worden gewerkt. Ook de ver wachtingen voor 1939 zijn hoopvol. Chemische Industrie. In deze industrie is nog geen verbetering in getreden. De groote binnen- en buitenlandsche concurrentie, waarvan de laatste voor een groot gedeelte gesteund wordt door export-premies, drukte de prijzen dermate, dat wederom van een behoorlijke winstmarge geen sprake kon zijn. De toenemende exportmoeilijkheden en den nog onbevredigenden gang van zaken in de schoen industrie, waarvan de chemische industrie in het district onzer Kamer in hoofdzaak afhankelijk is, geven nog weinig uitzicht voor het ingetre den jaar. Papier-Industrie. In de eerste helft van 1938 trad een scherpe reactie in op den vrij gunstigen toestand in 1937, zoodat in de eerste maanden van het verslag jaar slechts op zeer beperkte schaal kon wor den geproduceerd. Tengevolge van de scherpe daling van de celluloseprijzen in het najaar van 1937 zijn de exportprijzen in 1938 voortdurend afgebrokkeld en zijn zij thans op een niveau gekomen, dat nog moeilijk loonend kan worden gefabriceerd. In verband met de gedurende 1937 door de handelaren gevormde voorraden, is de vraag in het verslagjaar slechts gering geweest, waardoor de productie van de geheele Neder- landsche papierindustrie voor de binnenlandsche markt verre bij de productie-capaciteit is ach tergebleven. In liet najaar van 1938 is een ze kere herleving van de vraag merkbaar en wordt daarom een vage hoop gekoesterd voor een gunstiger 1939. Tankfabricage. De einde 1937 in deze industrie geconstateer de opleving, welke goede verwachtingen voor 1938 inhield, had in dit jaar geen voortgang, zoodat niet van bevredigende resultaten kon worden gesproken. De emailleerfabriek onder vond den terugslag van de minder gunstige con junctuur; de uitkomsten der perserij werden gunstig beïnvloed door opdrachten, verband houdende met de toenemende algemeene bewa pening. Haarwasscherijen. Doordat het artikel het geheele jaar zeer moei lijk te plaatsen was, de prijzen steeds teruglie pen en het haar daarentegen op contract wordt gekocht, is het vanzelfsprekend, dat de resulta ten slecht moeten worden genoemd. Vleeschlijm-Industrie. Reeds begin 1938 werd in deze industrie een groote inzinking geconstateerd. Door weinig vraag daalden de prijzen beduidend. Daartegen over kocht Duitschland hier het lijmvleesch, de grondstof voor de lijmfabricage, tegen abnormaal hooge prijzen. Een en ander was oorzaak, dat de productiè van het artikel gedurende enkele maanden aanmerkelijk moest worden beperkt. De tweede helft van het verslagjaar bracht weer opleving, zoodat het bedrijf allengs weer op volle capaciteit kon worden ingesteld. Looiextract-Industrie. In deze industrie kon de binnenlandsche afzet op peil worden gehouden. De export toonde eenige daling, veroorzaakt door het inkrimpen der bedragen, welke vanwege de clearing wer den beschikbaar gesteld door Duitschland. De resultaten over 1938 waren bevredigend. Kousen-Industrie. Gedurende het eerste halfjaar was de ver koop bevredigend. Ook in den aanvang van de tweede helft kon deze nog behoorlijk wor den genoemd. Geleidelijk werd-toen echter de vrkoop sterker beïnvloed door de buitenland sche concurrentie, voornamelijk van Italië, dat door hooge export-premies de prijzen en daar door ook de resultaten beduidend drukte. Meubel-Industrie. Waren de orders in den aanvang van 1938 schaarsch, in het voorjaar trad een verbetering •in, welke ongeveer het geheele jaar aanhield. De prijzen waren laag en de concurrentie hevig. Het aanbod en de verscheidenheid in de meubel branche is dusdanig uitgebreid, dat nabestellin gen van eenzelfde model weinig meer voorko men. Zoodoende wordt de massa-productie zeer beperkt en blijft het steeds zoeken naar iets anders, dat attractief is. De in het disrict der Kamer gevesigde industrieën waren op het ein de van 1938 in het algemeen ruimschoots van orders voorzien, zoodat het nieuwe jaar hoop vol is ingezet. Graan-, meel- en veevoederbedrijven. De graanoogst was ook in 1938 overvloedig, zoodat de markt weder daalde en de regeering genoodzaakt was meerdere monopolierechten te verhoogen, waardoor de graan- en meelhandel niet zelden werd gedupeerd. De vraag naar de vroeger algemeen gebruikte krachtvoeders nam steeds af en moesten deze plaats maken voor goedkooper samengestelde voederartikelen. De in het bakkersbedrijf doorgevoerde orde ning heeft voor den meelhandel in het algemeen gunstige resultaten opgeleverd, al is daarbij het dalen der grondstoffenprijzen terdege van in vloed geweest. Binnenscheepvaart. Het aantal bevrachtingen, geslpten door tus- schenkomst der Bevrachtingscommissie K, ge vestigd te 's-Hertogenbosch, bedroeg 614 tegen 800 in 1937. Deze bevrachtingen hadden betrek king op 74.670 ton goederen in 1938 tegen 92.486 ton in 1937. Vooral het laatste kwartaal van 1938 werd gekenmerkt door een aanmer kelijke inzinking der bedrijvigheid. Als een der oorzaken hiervan is aan te wijzen de verande ring van ligplaats van een zandzuiger, die begin 1938 naar een ander bevrachtingsdistrict werd versleept. In hoofdzaak werden verscheept: kunstmest, granen, telefoonpalen, stroo, beton werken, ijzer-aarde, zand en grint. Het vervoer uit het gedeelte va nhet district der Kamer, dat het gebied dezer Commissie be hoort, bleef beperkt tot enkele partijen oud ijzer en straatkeien. In het district der Bevrachtingscommissie L, gevestigd te Breda, bedroeg het aantal bevrach tingen 711 tegen 1206 in 1937 en de hoeveelheid bevrachte goederen 69.087 ton tegen 118.901 ton in 1937. Daarenboven werden bevracht 119.900 bossen riet en hout tegen 74.675 in 1937. Het aantal bevrachtingen dezer commissie uit plaat sen, gelegen in het gebied der Kamer bedroeg 129 tegen 227 in 1937 en de bevrachte hoeveel heid 8936 ton tegen 17.311 in 1937; bovendien 115.600 bossen riet en hout tegen 74.675 in 1937. Middenstand. De verslagen der Middenstandsvereenigingen in het district der Kamer blijven, behoudens een enkele uitzondering, nog steeds in mineur klin ken. Bij een vrijwel constante werkloosheid en den nog immer onbevredigenden toestand in industrie en landbouw kon moeilijk anders ver wacht worden, terwijl ook op symptomen van te verwachten verbetering niet kan orden gewe zen. Zooals gezegd worden de oorzaken, welke ook in vorige jaren voor het bereiken van meestal ongunstige resultaten werden gerele veerd, thans weder en niet zelden in verhoogde mate aangetroffen: groote werkloosheid en klei ne loonen met als gevolg terugloopende omzet ten en langere credieten tgeenover constante of nog toegenomen lasten, de geliefde trek naar de stad, d grootwarenhuizen, d filiaalbedrijven op het platteland, die het publiek tot in de kleinste gehuchten door intense reclame en geregeld huis- aan-huis-bzoek tot koopen lokken. Van regee- ringszijde is ongetwijfeld getoond, dat ingrijpen en helpen noodig was. Gememoreerd dienen te worden de borgstellingsfondsen, de wet op het afbetalingsbedrijf, de wet op het opruimen en uitverkoopen in het winkelbedrijf, het vesti gingsverbod voor vreemdelingen in enkele bran ches en de Vestigingswet Kleinbedrijf, waaron der reeds een dertiental bedrijfsgroepen zijn be trokken en die een natuurlijke inkrimping van het aantal middenstandszaken tot gevolg zal hebben. Daarnaast blijven echter nog diverse behoeften en toestanden bestaan, die om wij ziging of verbetering vragen. Gedacht wordt hierbij aan het grootwinkelbedrijf, het cadeau stelsel, den welig tierenden leurhandel, het ver strekken van lange credieten, het innen van kleine vorderingen e.a. Het mag als een verheugend feit worden be schouwd, dat in den loop van 1938 weder 3 gemeenten (Drunen, 's-Gravemoer en Raams- donk) tot het Borgstellingsfonds toetraden, zoo dat thans van de 15 gemeenten in het district der Kamer 11 zijn aangesloten. Tot heden kwa men bij het Fonds 71 aanvragen binnen, waar van 41 in het verslagjaar. In totaal werden 20 credieten toegestaan, terwijl in 23 gevallen kon worden volstaan met saneering of bemiddeling. Het saneerings- en bemiddelingswerk van het Fonds komt steeds meer op het eerste plan. Daarmede werden ook in 1938 zeer gunstige resultaten bereikt. Het aantal faillissementen in het district be droeg in 1938 22 tegen 24 in 1937 en 35 in 1936. Tot de 22 faillissementen behoorden 11 middenstandsbedrijven. Landbouw, tuinbouw en veeteelt. De resultaten van den oogst waren voor den landbouw in het algemeen goed, al werd de kwaliteit van enkele graanproducten ongunstig beïnvloed door de slechte weersomstandigheden gedurende den oogsttijd. In de prijzen der ge wassen kwam weinig verandering. De prijs der aardappelen was laag, die van suikerbieten vrij' goed. Voor gerst, haver en rogge bleef de reeds bestaande steunregeling nog geldig. In den tuinbouw waren de gewassen over vloedig, doch de toenemende uitvoermoeilijk- heden stonden het bereiken van gunstige eind resultaten in den weg. In het algemeen waren de uitkomsten der fruitteelt slecht. Door de strenge nachtvorsten in de bloeiperiode werd in het district der Kamer sporadisch een perceel fruit aangetroffen. De totale omzet van de Vei- lingvereeniging „De Langstraat" te Drunen steeg nog van 381.388.36 in 1937 tot 397.274.21 in het verslagjaar. In het veeteeltbedrijf waren de prijzen van kalf- en melkvee hoog. het slachtvee was goed koop. Door het mond- en klauwzeer werd aan den veestapel weder groote schade toegebracht. Deze ziekte oefende mede een ongunstigen in vloed uit op de melkopbrengst, zoodat in dit opzicht de veehouders dubbel werden getroffen. Werkzaamheden der Kamer. Ter inschrijving in het Handelsregister wer den aangeboden 601 opgaven tegen 749 in 1937. Het aantal dossiers klom van 2831 tot 2928. Afgegeven werden 281 afschriften uit het Han delsegister tegen 272 in 1937. 743 maal werd inzage van het Handelsregister gevraagd tegen 813 in het voorafgaande jaar. Het aantal verstrekte certificaten van oor-, sprong, legalisaties, enz. steeg van 539 in 1937 tot 747 in 1938. Er werden behandeld 10 aan vragen voor vergunning tot het houden van uit verkoopen of opruimingen in het winkelbedrijf, waarvan één werd geweigerd. Verder werden afgegeven 9 colportagevergunningen. Aan de Arrondissementsrechtbanken werden uitgebracht 4 adviezen inzake aanvragen tot toelating voor de beëediging als makelaar; omtrent drie aan vragen werd een gunstig advies uitgebracht. Het aantal verstrekte handelsinlichtingen bedroeg 1115. Hieronder zijn niet begrepen de inlich tingen betreffende de contingenteering, de Ves tigingswet en het gebruik van handelsnamen. De Commissie voor de Vestigingswet behandelde 9 aanvragen voor vestigingsvergunning, waarvan er vier werden afgewezen. Daarenboven werden behandeld talrijke aanvragen ter bekoming van een Ministrieele verklaring inzake handelsken nis en vakbekwaamheid. Een en ander vergde uitgebreide onderzoeken en besprekingen, die vel tijd in beslag namen. Afgegeven werden 3946 invoervergunningen tegen 3174 in 1937. Aan consentgelden werd ontvangen 6649.38 tegen 9039.75 in het voorafgaande jaar. Dat het bedrag der con sentgelden terugliep bij een niet onbeteekenende stijging van het aantal consenten vindt zijn oor zaak in de verlaging van het tarief, dat door het Crisis-Invoerbureau in bepaalde gevallen zelfs tot 1 [3 van de vorige heffing werd terugge bracht. Vermeld zij nog, dat het aantal ingekomen en uitgegane stukken (drukwerken, circulaires, enz. niet medegerekend) van 6742 in 1937 klom tot 6812 in het verslagjaar. een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bü apothekers en drogisten, f. U.75. - De nieuwbenoemde burgemeester ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN gemeester van de gemeente Dreumel, is iederen dag moet Uw lever minstens een liter gal op feestelijke wijze inqehaald en Dlech- ,n Uw ""gewanaen doen stroomen. Wanneer deze i stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel tig 111 zijn ambt geïnstalleerd. niet. het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt d» jj verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent Bij de grens \an de gemeente IS de humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber ln. nieuwe burgemeester uit naam van de r,De m.e^ieJ^n^i(jrvnSI,üil? ri?S?il.iopRliddelen' U moet CARTER S LEVERPILLbTJES nemen om

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2