Binnenlandsch Nieuws. DRUKWERK NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING, Waalwijksche Stoomdrukken} Antoon Tielen Voorkomt verkoudheid en keelpijn, KAATSHEUVEL. zonder te worden aangevallen hun doel kunnen naderen. Reeds in de ruimte voor de grens moeten zij wor den vernietigd of tot terugkeeren wor den gedwongen. Daarom is tegelijker tijd met de Duitsche Maginotlinie daarachter een luchtverdedigings zone ingericht. FRANKRIJK VERSTERKT ZIJN WEERMACHT. Het bij de Fransche Kamer inge diende wetsontwerp, waarbij de wet van 1936 ook op de nieuwe contingen ten van toepassing verklaard wordt, is nader toegelicht door den rapporteur Des Isnards, die betoogde, dat het noodzakelijk is, het ernstige gevaar te bezweren, dat voor Frankrijk in de intensieve herbewapening van Duitschland gelegen is, ook al zul len de recruten-arme jaren voor Frankrijk verdwijnen. Het. Duitsche leger, zoo betoogde hij, bestaat uit 900.000 man en 41 di visies, terwijl het Fransche leger slechts 450.000 man en 28 divisies telt. Bovendien moet rekening worden gehouden met het Italiaansche leger, dat ongeveer' 38 divisies telt. Om aan dezen toestand het hoofd te bieden, moet, volgens den rapporteur, het Fransche leger met 100.000 man wor den vergroot. Hij wijst er ten slotte op, dat de luchtartillerie en hel lucht- leger eveneens versterkt moeten wor den en dat voor de toepassing van plan 5 der luchtmacht 83.700 man noodig zijn. De Kamer heeft, na kennis te heb ben genomen van dit rapport, hel wetsontwerp aangenomen. De vloot. In een persbijeenkomst heeft de Fransche minister van Koopvaardij De Chappedelaine verklaard, dal bin nen het kader der toegestane credie- ten opnieuw 100.000 ton scheeps- ruimte op stapel kan worden gezet. Zoodoende zal de Fransche koopvaar dijvloot binnen tien maanden met 250.000 ton toenemen. Dit, aldus de minister, is de eerste stap naar een verniewing van de Fransche vloot. ITALIAANSCHE WAARDEERING VOOR CHAMBERLAIN. a. v r.-i, jo 'ob. Engeland nioet zich van Frankrijk scheiden. In een artikel getiteld „Goede wil" bespreekt de Giornale d'Italia de rede voering van Chamberlain. Deze rede, •zoo schrijft «liet blad, met haar eer lijke, ophelderende en verzoenende bedoelingen, is een nieuw middel der politiek van goeden wil, waarvan Europa de bescherming van vrede, orde en beschaving verwacht. De Brit- sche minister-president is gevoelig geweest voor de betuigingen van sym- phatie; welke het Italiaansche volk hem tijdens zijn jongste reis door Italië heeft bewezen. Wij maken van deze gelegenheid gebruik om te her halen, dat wij jegens Groot-Brittannië met hartelijke gevoelens bezield zijn, en dat deze gevoelens nog zullen toe nemen, wanneer Londen zijn actie volledig scheidt van die van Parijs. Wij hebben van Engeland niets te eischen, maar misschien hebben wij iets aan te bieden, b.v. de vriendschap van een fier en jong volk en een vruchtbare samenwerking. De Italiaansche pers is wel erg op timistisch. DE NIEUWE TAAK VAN SCHACHT. Naar de Telegraaf meldt, doen in Berlijn geruchten de ronde, dat dr. Schacht, die onlangs door Funk werd opgevolgd, als Rijksbankpresident, met een bijzondere taak zal worden belast en wel in dienst van een sterke stimuleering van den Duitschen export. Schacht zou leider worden der nieuwe Duitsche exportcampagne. DE NATIONALISTEN TREKKEN VOORT IN SPANJE. Uit de berichten, die de laatste 24 uur zijn binnengekomen blijkt, dat Franco's troepen dagelijks nieuwe stukken van Catalonië in bezit nemen. De bezetting van de kustplaatsen Ca- lella, Pineda en Malgrat nabij de bocht waar de weg van Barcelona naar het Noorden buigt, wijst erop, dat de nationalisten de grens van de provincie Gerona zijn genaderd, wel ker hoofdplaats een der zetels van de republikeinsche regeering vormt. NIEUWE ACTIVITEIT DER JAPANNERS. De Japanners ontplooiden een groote activiteit in het achterland van Macao. Zij hebben geprobeerd bij Ton Ka troepen aan land te zetten, doch zij werden door de Chineeen terugge worpen. De Chineezen hebben bij deze gelgenheid twee booten tot zinken ge bracht. Naar het Chineesche persbureau voorts nog meldt, neemt de kracht van hel Japansche offensief in Zuid Sjansi af. Daartegen wordt in Midden- Hoepeh heftig gestreden. PROPAGANDAVLUCHT BERLIJN—TOKIO. In Berlijn worden plannen voorbe reid om in den herfst van dit jaar een drietal Arado-vliegtuigen een pro- pagandavlucht te laten ondernemen naar het verre Oosten. De route zou o.a. zijn via Saigon naar Japan en van daar via Manilla en Batavia terug naar Duitschland. (Tel.) ZWARTE DAG VOOR SPAAK. De Belgische premier Paul Spaak heeft gisteren wel een van de bitterst# dagen van zijn ministerieele loop baan doorgemaakt. Niet alleen zag hij het zich in de Kamer zoo moeilijk gemaakt, dat hij zich liet verleiden tot een feilen uitval op zijn partijgenoo- ten, ook lichamelijk heeft men hem niet met rust gelaten. Toen hij zich naar zijn particuliere woning wilde begeven, werd hij door oud-strijders en andere demonstranten aangeval len. Men diende hem eenige slagen toe, doch de verwondingen daarbij opge- loopen, zijn niet van ernstigen aard. „Ik ben ontmoedigd en moe van dit vak. Er gaal geen dag voorbij, of men werpt de regeering, die werken wil, sinaasappelschillen voor de voeten. Ik heb er genoeg van. Men wil, dat ik mij met ernstige zaken bezighoud en men verhindert mij zulks te doen. Ik ver klaar hierbij, dat de Kamer mij zal helpen en dat ik anders aftreden zal. Men dient hier onverhoeds de meest ernstige voorstellen in en men wil mij niet den tijd laten, er over na te den ken". De regeering behaalde bij de motie stemming een zeer geringe meerder heid. SO WJ ET-RUSLAND VERBREEKT DE D1PLMATIEKE BETREKKINGEN MET HONGARIJE. Litwinow, de Russische volkscom missaris van buitenlandsche zaken, heeft den Horigaarschen gezant te Moskou er van in kennis gesteld, dat de Sowjet-regeering heeft besloten, de diplomatieke betrekkingen met Hon garije te verbreken. Naar de correspondent van Reuter te Moskou hieraan toevoegt, heeft Litwinow den Hongaarschen gezant medegedeeld, dat de Sowjet-regee ring hel besluit lot verbreking der diplomatieke betrekkingen genomen heeft met hel oog op den Duitschen druk op de Hongaarsche aangelegen heden en de toe treding van Hongarije tot het anti-komintern-verdrag. SCHEIDING VAN KERK EN STAAT IN DUITSCHLAND. De Osservatore Romana schrijft naar aanleiding van Hitler's rede o.m. „Het zou interessant geweest zijn, van de lippen van den Führer zelf te vernemen, of de scheiding van kerk en staat volgens zijn opvatting ook een vrije uitoefening van den gods dienst in dit land beteekent, zonder welke de scheiding zelf zou neerko men op een nieuwen en nog onrecht vaardiger vorm van .vervolging, en of deze scheiding ook de vrijheid van spreken, van pers en vereeniging, van onderwijs en verdediging medebrengt. Dit zijn vrijheden waarop men op godsdienstig en kerkelijk terrein, het gebied dus, dat zuiver de kerk aan gaat, in het Derde Rijk bijna alle recht verloren heeft. DE BEUL VAN FRANKRIJK. Anatole Deibier, de bekende scherp rechter van Frankrijk Monsieur de Paris, zooals zijn euphemistische be naming luidt is op vijf-en-zeventig jarigen leeftijd te Parijs overleden. Zooals bekend, had Deibier, die tal van ter dood veroordeelden terecht gesteld heeft, zich reeds eenige jaren teruggetrokken. OP ELK GEBIED NEDERLAND EN BELGIë. Te Den Bosch heeft de Diocesane R.K. Werkgevers-vereeniging haar vierde lustrum gevierd. Er was een of- ficieele ontvangst op het stadhuis, er werden groepsvergaderingen gehou den, waarop verschillende vooraan staande Nederlanders inleidingen hielden en er was een feestdiner, waaraan mede aanzat de Belgische oud-minister van handel en Nijver heid Ph. van Isacker. Oudminister Van Isacker hield aan tafel een inleiding over de economi sche verhoudingen tusschen België en Nederland. „Wij staan," aldus spreker, voor een nieuwe poging lol toenadering en dit wel in zeer gunstige omstandigheden. Er is op het gebied van de internatio nale handelsbetrekkingen wel iels ge beurd sedert de Oslo-staten voor het eerst zijn bijeengekomen en het ac- coord van Ouchy werd afgesloten. De voornaamste gebeurtenis waarop on ze aandacht dient gevestigd te zijn, is het afsluiten van de overeenkomsten van Washington. Deze overeenkom sten geven iederen voorstander van ruime handelsvrijheid een nieuwe en zeer gewettigde hoop. De formule van Ouchy kunnen we als een tweede ver dedigingsstelling voorbehouden voor het geval onze hoop in de richting door de Vereenigde Staten aangewezen, op nieuw teleurgesteld mocht wbrden. In onze toenadering mag niets van dien aard zijn, dat het in tegenstrijd zou komen met het grondbeginsel van de meestbegunstiging. Ik blijf er van overtuigd, dat buiten de tol-unie en buiten het systeem van preferenttarieven, voor België en Ne derland nog een ruim veld ligt van practische middelen om nader samen te werken. Hier évenwei past het, over te gaan tol hel instellen van een zeer concreet en gedetailleerd onderzoek van de ruilmogelijkheden tusschen onze beide landen. Ik stel me dé vraag of een syste matische herzieriing van deze bescher. mingsmaatregelèn, die in hoofdzaak onze wederzijdsehe handelsbetrekkin gen hebben geschaad, niet het practi sche programma van toenadering is, dat we* in de eerste jaren moeten uit voeren. Een dergelijke herziening acht ik mogelijk, zoowel op het gebied van de contingenteeringen als op dat van de toltarieven. De uitvoering van een dergelijk programma is een arbeid van langen duur, die grondige voorstudie vraagt. Het blijft mijn overtuiging, dal hoe wel de ontwikkeling van de industrie en landbouw in Nederland en België op menig gebied gelijkloopcnd is ge weest, zoodat sommige belangen te genstrijdig zijn; op veel andere gebie den onze beide landen elkander blijven aanvullen en een meer innige samen werking voor onze gemeenschappelij ke belangen hoogst gewenscht is. Het is op deze gebieden dat wij moeten trachten elkander te vinden." DERTIG MILLIOEN VOOR DE DEFENSIE VAN NED.-INDIë. Bij den Volksraad is thans inge diend de aanvullende begrooting-'39, van het Departement van Oorlog, ten bedrage van 30.300.000, waarvan omstreeks 27.000.000 bestemd is voor aanschaffing van luchtdoelge schut met munitie, zoeklichten en zwa re mortieren met munitie; voor ver snelde completeering der uitrusting van de bestaande en in oprichting zijnde legereenheden en van de oor- logs- en reserve-voorraden. Verder ten behoeve van een versnelde vervanging van verouderd en, binnenkort opge bruikt materieel, voor de versnelde uitvoering van maatregelen op het ge bied van luchtbescherming; voor den bouw van kampementen en woningen en voor den aanleg én uitrusting van vliegvelden en de aanschaffing van kustgeschut. VOORRAADVORMING. Een groote opslagplaats voor groenten en vruchten te Utrecht. De Vereeniging Groenten- en vruch tenveiling Utrecht en omstreken over weegt plannen tot den bouw van een zeer groote en volgens de eischen dei- moderne koel- en conserveeringstech- niek ingerichte groenten- en vruchten- opslagplaats met steun van het werk fonds. De bedoeling daarvan is aan den eenen kant de schommelingen in den aanvoer op te vangen, die samen hangen met de weersomstandigheden, aa^ den anderen kant voorraden te vormen voor tijden van oorlog. Utrecht is daarbij als centraal punt gekozen van een geheel voorzieningsgebied. PER SPORT VLIEGTUIG NAAR INDIë. De sportvliegers D. W. Rous en J. Hymans zullen 15 Februari a.s. gevolg geven aan hun voornemen om per sportvliegtuig den tocht naar Ned.- Indië te maken. Zij zullen dien dag in den loop van den ochtend met het Hornet Moth eenmolorige sportvlieg tuig P.K.-W.D.R., dat het eigendom is van den heer Rous, van Schiphol ver trekken en zooveel mogelijk de gebrui kelijke route volgen, waarbij zij uiter aard meer tusschenlandingen zullen moeten maken. Overigens zullen zij de vlucht in een kalm tempo volbrengen. Zij rekenen er ongeveer twee weken over te doen, zoodal zij begin Maart in Bandoeng, dat het einddoel van den tocht is, zullen arriveeren. Na onge veer een maand keeren zij weer naar Nederland terug. Uitvoer van Tuinbouwproducten naar Engeland in gevaar? Nog geen beslissing genomen Er zijn berichten gelanceerd, volgens welke de Britsche regeering in princiepe zou hebben besloten besloten den invoer van sommige mige land- en tuinbouwproducten uit een groot gedeelte van ons land met ingang van 15 Mei a.s. te ver bieden, uit vrees voor het binnen, sleepen, met die productenvan den Colorado kever. Ivorol gebruikers zijn zelden verkouden en hebben ztlden keelpijn, omdai deze tandpasta den mond dagelijks grond g desinfecteert Naar aanleiding daarvan deelt de regeeringspersdienst mede, dat be doelde berichten in den gegeven gegeven vorm overdreven en voor barig zijn. Zooals bekend mag worden ver onderstelt, heelt de Britsche regee ring reeds sinds eenige jaren den invoer van sommige land- en tuin bouwproducten uit Frankrijk, Zwil- serland, België en Luxemburg ver boden gedurende het geheele jaar of een deel van het jaar op grond van het veelvuldig voorkomen van den Colorado-kever in genoemde landen. Nu die kever in den loop van 1938 ook in het Zuiden van ons land op meerdere plaatsen is aan getroffen, heelt de Britsche regeering aan de Nederlandsche regeering doen weten dat zij zich genoodzaakt ziet, ook ten aanzien van den in voer van soortgelijke producten nit Nederland maatregelen te nemen. Omtrent deze maatregelen zijn besprekingen tusschen Neder landsche en Britsche officieele instanties gaande een beslissing is nog niet gevonden. Geestelijke en moreele herbewapening Naar aanleiding van de doot H M. de Koninging uitgesproken radiorede over geestelijke en moreele herbewapening heeft't hoofdbestuur van de Nederlandsche Beweging voor eenheid voor Democratie het volgende schrijven tot Hare Maje steit gericht »Het hoofdbestuur van de Neder landsche Beweging voor Eenheid door Democratie, kennis genomen hebbende van dedoor Uwe Majesteit op 27 Januari j.l. uitgesproken rede over geestelijke en moreele herbe wapening, veroorlooft zich, met de aan deze rede ten grondslag liggende gedachten zijïi eerbiedige en diep gevoelde instemming te betuigen.» Vertrek Duitsche Meisjes Het eerste contingent Duitsche dienstmeisjes is vertrokken. Velen werden door de families waarbij zij in dienst waren naar 't station uitgeleide gedaan en ontroerende tooneeltjes vonden hierbij plaats. Naar wij verder vernemen is het voor de Duilsche meisjes zeer moeilijk om van Holland te schei den. Uit de voorloopige gegevens kan men opmaken, dat een groot ge deelte in Holland zal blijven. Als mede ooi zaak van het groot aantal achtergeblevenen wordt ook het feit genoemd, dat dezen verlof hebben gekregen om te blijven, daar zij kostwinsters zijn vóórhaar familie in Duitschland. Rijkspostspaarbank. Aan het Postkantoor Kaatsheuvel en het daaronder behoorend ambtsgebied werd gedurende de maand Januari 1939 ingelegd 29149.99 en terugbetaald 17175.29. Het laatste door het kan toor uitgegeven boekje draagt het cijfer 9749. W isselconcert. Zondag 5 Februari wordt in de zaal van het Kon. Muz. Gez. Euphonia het derde wisselconcert gegeven tusschen de beide harmonieën en de zangvereeni- ging Bel Canto. Bij deze gelegenheid zijn aan de beurt van optreden de har monie Apollo onder leiding van den heer P. B. Bisselink en de Zangvereeni- ging Bel Canto onder leiding van den heer J. Teurlings. Er wordt een mooi programma gebo den, dat naar we mogen veronderstel len voor een volle zaal zal worden af gewerkt. Des-Nieuws. Zondag komen de Dessers tegen Ve- loc uit Eindhoven. De vereeniging be schikt over een -prima elftal waarbij vooral de voorhoede met de midvoor aan het hoofd zeer gevaarlijk en be weeglijk is. De Dessers krijgen een moeilijke tegenstander die ook aanspra ken maakt op het kampioenschap. We krijgen dus een wedstrijd welke een groote beslissing kan brengen voor het kampioenschap. Winnen de Dessers, dan blijven zij het heft in handen hou den, terwijl bij een eventueel verlies de kampioenskans sterk verkleind wordt. Onze jongens moeten Zondag hun bes te beentje maar eens voor zetten.' vanaf het begin tot het einde werken en den tegenstander geen min. vrij spel geven. Dan zien we met vertrouwen den uitslag tegemoet. We verwachten groote belangstelling voor deze span nende kamp. Rood-BlauwDes 2. R.K. T.V.V. 5 ontvangt Des 4. BERKDIJK. Voetbal. Berkdijk kan Zondag'zijn kracht eens toonen door Wik in Oosterwijk te klop pen. Dit zal echter niet zonder slag of stoot gaan, maar een kans is er toch vooral als allen hun uiterste best doen. De Berkdijkers moeten zich maar eens herstellen van de geleden nederlaag tegen R.K.T.V.V. en kunnen het goed maken door Zondag met de overwin ning thuis te komen. Scheidsrechter is v. d. Staak. Berkdijk's Belang. Zondag hield bovengenoemde ver eeniging een vergadering voor de le den van Wijk 3. De voorzitter de heer v. d. Houdt, opende de vergadering en gaf het woord aan den heer v. d. Ven. Deze wenschte allen een zalig en voor spoedig nieuwjaar en ontvouwde de plannen van Berkdijk's Belang in dit jaar. De secretaris gaf hierna een over zicht van de sinds de oprichting ver richtte werkzaamheden. Een 3-tal be stuursleden werden voor wijk 3 bijge kozen, zijnde de heeren G. v. d. Lin den, C. van Wanrooy en A. Netten. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna de vergadering werd gesloten. Statiedag. Het kaartgezelschap Vriendschap hield in het café van den heer Th. van Boxtel Zaterdag z'n jaarlijkschen statie dag. De middag en avond werd in groote genoeglijkheid doorgebracht en de prima verzorgde koffietafel werd alle eer aangedaan. Het hoogtepunt: van den avond was wel toen de heer v. B. met zijn „man" voor den dag kwam en een der leden schaatsdemon- straties gaf. Te vroeg kwam dan ook het uur van scheiden, maar allen gin gen huiswaarts met mooie prijzen wel ke een blijvende herinnering aan dezen avond zijn. Kruisboogvereeniging. In het café van den heer H. Netten wordt Zondag om 12 uur een verga dering gehouden ten einde tot de op richting te komen van een kruisboog vereeniging. LOON-OP-ZAND. Vestiging Nieuwe Industrie. Naar wij uit goede bron vernemen, zal in onze plaats een nieuwe industrie worden gevestigd. Nabij Kraamven

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6