UILENSPIEGEL ALMANAKKEN BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. SPRANGCAPELLE. Er zijn nog slechts enkele a f 0.15. van de bouw van het Nederla ndsche paviljoen op de wereldtentoon stelling te New York op 9 Januari 1939. heeft de heer van Hoek uit Bilthoven een complex gronden gekocht, waarop naar verluidt reeds volgende maand met den bouw van een woonhuis en een fabriek wordt begonnen. In de fa briek zullen geneeskundige instrumen ten en verbandmiddelen worden ver vaardigd, waarvoor ongeveer 40 a 50 arbeidskrachten noodig zullen zijn. Koninklijk Erkende Harmonie „Sophia's Vereeniging. De Kon. Erk. Harmonie „Sophia s Vereeniging" maakt zich op voor de viering van een groot feest. Immers op 19 Febr. a.s. zal het 75 jaar geleden zijn. dat in 1864 op instignatie van Jhr. Arn. Verheijden twee bestaande corp sen ter plaatse werden saamgevoegd tot één muziekcorps. Het bescherm heerschap van deze nieuwe vereeni ging werd gelegd op de schouders van de broer van den oprichter Jhr. Mr. J. B. Verheijden, Inspecteur van het La ger Onderwijs en lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De nalatenschap bij het verscheiden van zijn hooggeachten vader werd in a-1 len eerbied aanvaard door den oudsten zoon Jhr. Mr. F. X. J. A. Verheijen, Kantonrechter van Zevenbergen, Eere voorzitter van Sophia's Vereeniging. die met dezelfde warme toegenegend- heid en symphatie de jubileerende ver eeniging in alle opzichten terzijde stond en bij zijn streven een blijvende mede werking ondervindt van zijn familie. Als fanfare kreeg de vereeniging de naam van Sophia's Vereeniging, aldus genoemd naar de moeder van den op richter. „Sophia", zooals het corps ter plaatse genoemd wordt, is als het ware met het dorpsleven in Loopopzand sa mengegroeid en ontelbaar zijn zeer ze ker de gelegenheden zoowel kerkelijk als burgerlijke, waarbij ons corps haar medewerking verleende. Naast de plaatselijke directeuren stonden in den loop der jaren aan het hoofd der vereeniging achtereenvol gens de volgende beroepsmucici: de heeren Krever Sr., Jac. Krever Jr. en P. v. d. Abeelen. Laatstgenoemde, die nog steeds over onze harmonie den dirigeerstaf zwaait voerde het corps tot de bekende hoogte in de muziek wereld. In ieder opzicht heeft de jubileerende vereeniging de zinspreuk in haar wa pen. dat ook het wapen der adelijke fa milie Verheijen is: Provide et Constan ter, „Met standvastig beleid", hoogge houden. Moge het zoo blijven dan zal Sophia's Vereeniging blijven wat ze heden is „De trots van Loonopzand, de glorie van Brabant". We bieden de jubileerende vereeni ging onze welgemeende hulde aan en hopen ter gelegenertijd, op eventueele feestelijkheden nader terug te komen. SPRANG. Predikbeurten Zondag 5 Febr.: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur lees- dienst; n.m. 2 uur Ds. v. d. Roest van s-Gravemoer. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. B. A, van Lummel. Ds. J. de Lange van Wilsum heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. Tot onderwijzer (als kweekeling met akte) aan de Chr. School alhier is benoemd de heer A. de Graaf te An- del, zulks in de plaats van dhr. Vrij die een benoeming ontving aan de Chr. School te Tilburg. De „Hulpkas", verbonden aan de Afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" houdt Zater dagavond half 8, in de zaal van -den Chr. Volksbond haar jaarvergadering. Aan de orde komen jaarverslagen van secretaris en penningmeester en be stuursverkiezing. J.l. Dinsdagavond kwam de Ned. Herv. Mannenvereeniging „Troffel en Zwaard" alhier in vergadering bijeen. Door den heer Paans werd een onder werp ingeleid over Art. 22 der Ned. Geloofsbelijdenis, waarop een flinke bespreking volgde De jaarvergadering werd vastgesteld op Vrijdag 10 Febr. O.a. zal op deze vergadering een onderwerp worden be handeld door den Weleerw. heer Ds. Vroegindewey. De Chr. Gemengde Zangvereeni- ging „Excelsior" alhier gaf j.l. Woens dagavond in het Ned. Herv. Kerkge bouw alhier, met medewerking van het Kinderkoor „Klein-Excelsior" haar ge wone jaarlijksche zanguitvoering. De ze uitvoering, waarvoor groote belang stelling bestond, werd geopend door Ds. J. Vroegindewey. Onder leiding van haar directeur, de heer Alb. Christ, werd hierna door de zangvereeniging het uit een 15-tal num mers bestaande programma op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd. Hier bij bleek dat zich zeer goede stemmen onder de leden van Excelsior bevinden. „Het graf onder de meidoorn", trio van H. C. Helleman, werd door de da mes Janny Heij, P. Dekkers en Adra. Hulst op sublieme wijze vertolkt, even als „Doodslaapduo voor sopr. en alt door de dames N. Rijsdijk en M. Va- rossieau. „De laatste kerkgangkoor met soli en orgel, van Bonnet, viel zeer in den smaak, waarbij de soliste, mej. M. v. d. Hoven, bijzonder uitblonk, alsook in de beide solo's van A. Pomper: „Draag nu dan Olijftak aan" en „Bede om Vre de", die op uitstekende wijze werden ten gehoore gebracht. Het Kinderkoor oogstte veel bijval met de concoursnummers „Zondag" van Ferd. Hiller en „Sneeuwklokje" van Kools. Een woord van dank aan den emi- nenten directeur, die met zijn koor wel een zeer goeden avond maakte, is voor zeker niet misplaatst. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand Januari 1939 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 3382.36 en terugbetaald 9317.-. A.s. Maandagavond half 8 zal in het Geref. Kerkgebouw alhier de Java- Soemba-film, van de Zending der Geref. Kerken op Java en Soemba (N.- Indië), worden vertoond. Ds. v. Lum mel zal hierbij een openings- en slot woord spreken. Vooraf zal ook een kindervoorstelling gegeven worden. A.s. Donderdagavond zal in de Geref. Kerk alhier de feestelijke her denking worden gehouden van het 40- jarig bestaan der Geref. Jongelingsver- eeniging „Timotheus". Wij vernemen dat op Woens dag 15 Februari a.s. in de Geref. Kerk alhier voor de Geref. Zendingscom missie alhier zal optreden Ds. A. Mer- kelijn, emeritus-missionaris-predikant van Magalang. Op Woensdag 22 Februari a.s. zal naar wij vernemen voor het Ned. Herv. Comité voor Winterlezingen al hier in het Ned. Herv. Kerkgebouw optreden Ds. Kleine van Oud-Beijer- land. De Ring 's-Grevelduin-Capelle en Omstreken van Ned. Herv. Jongelings- vereenigingen op Geref. Grondslag kwam Donderdagavond in de Consis-. toriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier in vergadering bijeen, onder leiding van haar voorzitter, den Weleerw. heer Ds. J. Vroegindewey. Z. Eerw. opende de vergadering met psalmgezang en gebed en las vervol gens Markus 10 17—27, naar aanlei ding waarvan hij een openingswoord sprak. Na het lezen der notulen, die werden goedgekeurd, werd door den heer P. Dekkers, van de J. V. te Capelle, een onderwerp ingeleid over Lucas 19 1 10, waarop een goede en leerzame be spreking volgde. Na de pauze leidde de heer H. Dek kers, van de J. V. te Loonschendijk, een onderwerp in over „BelijdenisOp dit onderwerp volgde eveneens een leerzame bespreking. Bij de rondvraag werden nog enkele interne Ring-aangelegenheden bespro ken, waarna de vergadering met dank gebed werd gesloten. VRIJHOEVE-CAPELLE. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Prof. K. Dijk van Kampen. In het lokaal der Geref. ge meente aan de Hoogevaart leesdienst. Algemeene ledenvergadering der Coöp. Aankoopvereeniging Capel le, Vrijhoeve-Capelle en Sprang W.A., op Vrijdag 10 Febr. 1939, des avonds half 7 bij Antonie van Dijk te Vrijh.- Capelle. Aan de orde: 1Rekening en verantwoording van den Secretaris-Penningmeester over 't jaar 1938. 2. Aankoop veevoeder, hulpmest stoffen, kolen, enz. Ledige zakken inle veren vóór 9 Februari bij den Secreta ris. CAPELLE. Gedurende de maand Januari 1939 werd ten hulppostkantore alhier in de Rijkspostspaarbank ingelgd 10075.88 en terugbetaald 3963.11. Het aantal inlagen bedroeg 97, dat der terugbeta lingen 50. A.s. Zondag hoopt voor de Ned. Herv. gemeente alhier des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk hoopt Zondagmorgen half tien en des namiddags twee uur op te treden Ds. Vroegindewey. De voetEalvereeniging „Neerlan- dia speelt a.s. Zondag voor de le kl. B. van den Brab. Voetbalbond te Den Bosch tegen B.V.V. 6. Naar wij vernemen zal de nieuwe gemeentesecretaris, de heer M. de Vis ser, a.s. Vrijdag 10 dezer in zijn nieu we functie geïnstalleerd worden. PERSVERSLAG van de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langslraat, gehouden op Woensdag I Februari 1939. 1. De heer M. van der Velden te .Waalwijk werd geïnstalleerd als lid der Afdeeling Grootbedrijf. 2. Door den algemeenen Voorzitter der Kamer, den heer G. N. v. Loon werd een jaarrede uitgesproken, houdende overzicht over 15)38. 3. Gekozen werden: a) tot Algemeen Voorzitter dei- Kamer het aftredend lid, de heer G. N. van Loon; b) tot-Vice-Voorzitter, tevens Voor zitter der afdeeling Grootbedrijf het aftredend lid, de heer A. I. J. Smits; c) tot Vice-Voorzitter, tevens Voor zitter der afdeeling Kleinbedrijf het aftredend lid, de heer A. D. C. Snels. 4. Benoemd werden tot leden van de 1. Commissie voor het Handelsre gister de aftredende leden de heeren G. F. P. van den Assum, J. C. van Eijkelenburg, Th. H. C. J. Raming, J. C. H. M. W. Sas sen en J. B. Verschuren. Tot voorzitter werd gekozen de heer G. F. P. van den Assum; 2. Commissie voor de Verkeersbe- langen de aftredende leden de heeren P. A. van Dongen, C. P. Gijsman en A. de Haan. Tot Voorzitter werd gekozen de heer P. A. van Dongen; 3. Commissie voor het Jaarverslag de aftredende leden de heeren Th. H. C. J. Raming, A. I. J. Smits en A. D. C. Snels. Tot Voorzitter werd gekozen de heer Th. H. C. J. Raming; 4. Commissie inzake Vitverkoopen en Opruimingen de aftredende leden de heeren G. N. van Loon, A. I. J. Smits en A. D. C. Snels. Tot Voorzitter werd gekozen de heer G. N. van Loon; Commissie inzake Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 de aftredende leden de heeren A. D. C. Snels, Voorzitter; P. A. van Dongen, plv. v. Voorzitter; J. C. Frede- riks, W. J. van den Noort en Th. H. C. J. Raming, leden; tot plaatsverv. leden de heeren J. C. van Eijkelenburg, A. de Haan, •I. G. H. M. W. Sassen en J. B. Verschuren. 5. Inzake bestrijding van het Ca deaustelsel besloot de Kamer, on danks de verklaringen van den Minister van Economische Zaken in zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van het Xe Hoofdstuk der Rijksbegroo- ting 1939 en bij de daaropvolgen de Openbare Behandeling van 't zelfde onderwerp de kansen om met succes in deze materie te adresseeren zeqr gering zijn ge worden, toch bij genoemden Be windsman aan te drineng. 6. Het Bestuur van het Midden- standsborgstellingsfonds voor de Langstraat te Waalwijk vroeg overeenkomstig het bepaalde in artikel 11 van de stichtings-acte aan de Kamer advies over een voorgenomen wijziging van de ar tikelen 2, 8 en 9 der statuten. De wijziging-van artikel 2 betreft de uitbreiding van de mogelijkheid personen te helpen, die bij het Fonds aankloppen; werden voor heen alleen zij geholpen, die reeds tenminste 5 jaren- hun zaak ge dreven hadden, thans zou men reeds hulp willen bieden, indien de zaak gedurende tenminste drie jaren bestaan heeft, mits door den eigenaar aan de noodige eischen van bekwaamheid wordt voldaan. De wijziging van de artikelen 8 en 9 betreft de bestemming van de jaarlijksche batige saldi; aan vankelijk was bepaald, dat een batig saldo voor de helft bij hel onaantastbare kapitaal wordt ge voegd en voor de. helft in de ex ploitatie van het .volgende jaar wordt opgenomen, thans wli men vastleggen, dat de verdeeling van de batige saldi tusschen het kapi taal en het volgende exploitatie jaar geschiedt ovedeenkomstig de beslissing van den Minister van Economische Zaken. De Kamei kon zich met de voorgenomen wij zigingen vereenigen. 7. Reeds meerdere malen is in de vergaderingen der Kamer van ge dachten gewisseld over het innen van onbetwiste kleine vorderin gen. Het vereenvoudigen en goed- kooper maken van de inning van deze vorderingen werd voor eeni- ge jaren sterk gepropageerd dooi de Kamer van Koophandel voor Arnhem. De meeste Kamers van Koophandel in Nederland, waar- Stand onder ook deze Kamer, hebben de actie der Arnhemsche Kamer ge steund, helaas tot heden zonder gunstig resultaat. Thans maakte dit onderwerp opnieuw een punt van bespreking uit. Nogmaals zal door verschillende Kamers van Koophandel bij den Minister van Justitie gepoogd worden in deze eenige medewerking te verkrijgen, bij welk pogen de Kamer zich aansloot. 8. Bescherming en versterking van het Handelsonderwijs. Bij de toe passing in de praktijk van de wij zigingen, welke het middelbaar handelsonderwijs bij de laatste wetswijziging heeft ondergaan, werd van vele zijden ernstige be zorgdheid geuit over het gevaar, dat het handelsonderwijs na deze wijzigingen zal gaan vervlakken en de afgestudeerde leerlingen daardoor minder geschikt zullen zijn voor de praktijk. De Kamer besloot, om met andere Kamers bij den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van deze bezorgdheid te doen blijken. LOON OP ZANI). Van 27 Jan. tot en niet 2 Febr. 1939. Geboren Johannes Hendrikus, zv. W. v. Oscli en Ja. Ma. van Venrooij Leonardos Gerardus Antonius Maria, zv. H. J. van Lier en Fr. Wfjtvliet Hubertus Poly- carpus Johannes, zv. H. P. Akkennans en Ma. de Poot Jeannette Baptista Maria Wilhelmina, dv. A. H. Frederiks en Ja. Ja. Ma. Mannie Pieter Christoffel, zv. A. de Rooij en Ha. Ea. de Boon. Overleden: M. P. Sprangers, oud zes weken. Huw. aangiften: P. v. d. Velden, oud 20 jaren en Ja. Aa. Dekkers, oud 20 jaren, beiden alhier. Vertrokken: J. A. G. Jansen, naar Weert E. H. Couwenberg, naar Tilburg - C. M. van Loon, naar Schijndel. Wielrijdster Ie water geraakt Aan de gevolgen overleden. Gisterochtend is te Nieuw-Am- sterdam de 47-jarige mej. T. Koop man, met haar fiets in de Hooge- veensche Vaart gereden. Door hand reiking kon zij spoedig op het droge gebracht worden, doch direct daarna raakte zij bewusteloos. Een dokter bracht de vrouw na eenigen tijd weer bij kennis. Eenige uren later is zij, vermoedelijk tengevolge van de doorgestane koude, overle den. Jongetje verdronken. Woensdagmiddag was het drie jarig zoontje van een familie wo nende aan den Noorder Akerweg bij Amsterdam, zooals hij dat wel vaker deed, alleen buiten gaan spelen. Toen de ouders na verloop van eenigen tijd gingen kijken,was het kind verdwenen. De politie werd van de vermissing in kennis gesteld. Zij heeft den geheelen avond en nacht de slooten van het nabu rige weiland zonder resultaat afge- dregd. Gisterochtend ontdekte een boer het lijkje van het kind in een sloot in de nabijheid van de ouderlijke woning. Dit is voor Arnold Meyer« De man, die indertijd den oud- minister van justitie mr. Van Schaik op den openbaren weg een klap in het gelaat had gegeven met de toevoeging: Dit is voor*Arnold Meyer« en die deswege door den Haagschen politierechter tot zeven «lagen gevangenisstraf werd veroor deeld, stond gisteren in hooger beroep voor het HaagscheGerechts hof terecht. Het was de Amster- damsche accountant B. H. M. B. Op de vraag van den president, waarom hij in hooger beroep was gekomen antwoordde B., dat hij nooit bedoeld had den heer Van Schaik te mishandelen en dat hij zich geen »mishandeling« bewust was. De klap was bedoeld als een soort van tuchtiging of beleedigibg. De president was het met deze opvatting volstrekt oneens en her innerde er aan, dat B drie of veir dagen in Den Haag had vertoefd om op mr. Van Schaik te loeren. De advocaat generaal vrceg be vestiging van het vonnis. Spion te Berlijn terechtgesteld- Heinrich Schaeffner uit Giessen, die 18 November jl. door het volks gerechtshof ter dood veroordeeld was wegens landverraad is terecht gesteld. Schaeffner was wegens een hem dreigenue stral naar hel buitenland gevlucht en had zich daar bij een inlichtingendienst aangesloten, die hem spionnagereizen naar Duitsch- land liet ondernemen. Valsche paspoorten vervaardigd. De Rijksrecherche heelt te^m- sterdam een Duilscher gearresteerd die er zijn werk van maakte, val sche Nederlandsche passen te ver vaardigen. Er zijn den laatsten tijd tal van valsche Nederlandsche passen in omloop gebracht, die bijna niet van de echte zija te onderscheiden. Vooral buitenlandsche grensbe ambten kunnen het onderscheid moeilijk zien. De verdachte die thans gearresteerd is, heeft vermoedelijk een gering aantal valsche passen vervaardigd. 'Hij is voor den rech ter-commissaris geleid en in het huis van bewaring opgesloten. Het vervalschtn van passen brengt met zich mede dat men eveneens de handteekeningen van de Neder landsche autoriteiten, belast melde uitgifte, namaakt, üok de stempels van den geldigheidsduur of verlen gingen zijn vervalscht. Door het ijs gezakt. Twee jongens te Leeuwarden verdronken. Gistermiddag om half 5 zijn vijf jongens, op een vijver aan den üosteisingel te Leeuwarden, door het ijs gezakt. Een van hen redde zichzelt en was spoedig weer op den wal. De vier anderen verkeer, den in levensgevaar. Schippers schoten toe met ladders en redden een anderen jongen. Inmiddelsreed een garagehouder een bootje op een voertuig naar den wal, waarmede men het reddingswerk kon verge makkelijken, zoodat de 11 jarige M. Sinnema op den wal kon worden gehaald. Deze verkeerde in een toestand, dat hij oogenblikkelijk naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Na ongeveer 15 minuien wist men ook de beide andere drenkelingen op te halen. Het waren de 13-jarige W. Slobbe en de 13-jarige W. Six- ma Beiden werden levenloos opge haald. Vier geneesheeren waren aanwezig om de kunstmatige ademhaling toe te passen, hetgeen echter, ook na langdurige toepassing, niet meer mocht hatpp.- Bureau van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7