25-jarig bestaan Algemeen Groene Kruis. Welverzorgde handen! aanwezigen als voor de harmonie en de liedertafel uitstekend geslaagd ge noemd mag worden. Bij de sluiting had de voorzitter nog een mededeeling te doen. Pater Fabia- nus had n.l. voorgesteld om voortaan iederen Maandag van de maand twee conferenties te geven, terwijl dan te vens gelegenheid zou bestaan tot luchten. Den volgenden dag zou deze maandelijksche oefening dan worden besloten met een gezamenlijke H Communie en een gezamenlijk ontbijt. Spoedig zal hierover nader worden beslist. LIEDERTAFEL „TOT BLOEI DER TOONKUNST." Het tweede winterconcert der Lie dertafel „Tot Bloei der Toonkunst" dat morgenavond wordt gegeven in de zaal van den lieer P. van Cromvoirf, wordt blijkens de affiches „bonte avond" aangediend. Inderdaad geeft het programma een bonte afwisseling te zien. Het koor onder leiding van den heer Jo Ver boeven uit Drunen zal een 5-tal mooie zangnummers uitvoeren waaronder ook een compositie „In Paradisium" van den oud-directeur den heer L. v. Cromvoirt. We zullen voorts den heer Jos Boom weer als zangsolist hooren en de heer Fr. Lombarts Jzn. als piano solist. De vroolijke noot ontbreekt even min op het programma. Er zullen ver schillende voordrachten en duetten, alsmede een vermakelijke één-acter worden opgevoerd. Dergelijke aantrekkelijke variatie zal ongetwijfeld bij hei publiek zeer in den smaak vallen en wij verwach ten voor dit tweede winterconcert dan ook veel belangstelling. R.K. VROUWENBOND. MIDDAGLEZING. Aanstaanden Woensdag 15 Februari zal des namiddags 3 uur in het K.J.V.- huis eene lezing worden gehouden door Dr. Th. Piket S.J. over de Ox- fordbeweging, voor de damesleden van den R.K. Vrouwenbond die een contributie van 2.50 per jaar beta len. Deze leden worden beleefd ver zocht hun bewijs van lidmaatschap mede te brengen. Ook dames niet-leden en heeren kunnen deze lezing bijwo nen. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. I)E OUDSTE INWONER OVERLEDEN. Naar wij vernemen is de oudste in woner van onze gemeente de beer A. Pennings Dinsdag j.l. in den ouder dom van til jaar overleden. De eer Waalwijks oudste bur ger te zijn, komt thans toe aan dhr. F. L. van Delft, die op 8 December den respectabelen leeftijd van 90 jaar hoopt te bereiken. ONTWIKKELINGSAVOND R.K. W.V. Voor Maandagavond 13 Februari beeft de U.K.W.V. wederom een van baar interessante ontwikkelingsavon den op haar programma staan. Deze keer zal de Waalwijker, dhr. Chr. Klerkx Jr. een spreekbeurt ver vullen over het onderwerp: „Wit ge pleisterde graven". Zoowel de spreker als het onder werp doen een groote belangstelling verwachten. DE SMOKKELAFFAIRE. Naar aanleiding van de smokkel- affaire te Waalwijk, die Dinsdagavond onze gemoederen in beweging bracht, kunnen wij thans nog mededeelen, dat ook de ontvluchte smokkelaar be kend is. Het is een zekere v. M. even eens uit Eindhoven. Bij het verhoor van den gearresteerde, die door het schot in zijn been niet kon ontvluch ten is bovenstaande aan het licht ge komen. AANRIJDING. Donderdagmiddag omstreeks half een is alhier een aanrijding gebeurd, die gelukkig nog vrij goed is afgeloo pen. De broodbezorger van V. alhier kwam met zijn handwagen vanuit de Burgemeester v. d. Klokkenlaan gere den, terwijl vanuit de richting Sprang een vrachtauto kwam van De Thor, bestuurd door F. eveneens uit Waal wijk. Gelijktijdig kwamen zij bij den viersprong aan den overweg. Door dat v. V. twijfelde en daarna toch doorreed, was een aanrijding niet meer te voorkomen. De vrachtauto reed tegen de bakkerskar op, die een vijftal meters werd weggeslingerd en door deze manoeuvre een wiel ver loor. De auto verzeilde op het trot toir en werd licht beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie heeft de zaak in onderzoek. HET BANDSPEL. Maandag a.s. zal in het café van dhr. Frans van Helvoirt een biljart wedstrijd gespeeld worden tusschen de eerste zestallen van Het Bandspel en de W. B. C. Voor bijartliefbebbers zal er van spannende wedstrijden te genieten zijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Op bet politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen over de vol gende gevonden voorwerpen: 2 Rijwielbelastingmerken, 1 step, 1 pakje met linnengoed, 1 boodschap- pentasch, 1 kinderhandtaschje, enkele handschoenen, dop van een auto en 1 porteinonhaie met inhoud. FEDERATIE VEREENIGING VOOR VREEMDELINGENVERKEER IN NOORDBRABANT. Het algemeen bestuur van boven genoemde federatie zal Donderdag 23 Februari des avonds 7 uur in „Lohen grin" te den Bosch een vergadering houden. Aan de orde komen o.m. jaarversla gen van secretaris en penningmeester, voorstel tot het voeren van Propa ganda voor de bevordering van het vreemdelingenverkeer in Noordbra bant, bespreking eventueel oprich ting van Rijwielpadenvereenigingen in Noordbrabant. KINDJE ONDER AUTO. Het vier-jarig dochtertje van de fa milie L. liep een dezer dagen al spelen de den rijweg over. De kleine was zoo verdiept in haar gedachten ot haar spel dat zij een naderende auto niet had opgemerkt met het gevolg, dat een aanrijding plaats vond. De chauffeur remde zoo hard als maar mogelijk was en juist door zijn tegen woordigheid van geest is het te dan ken, dat dit ongeval zoo bijzonder goed is afgeloopen. Hel kind kwam n.l. tegen den bumper van den wagen terecht en schoof zoo een weinig on der hel voertuig. De chauffeur was natuurlijk ten' zeerste ontdaan, maar toen hij zag hoe het meisje onder den wagen uit kroop en op een draf naar Moeder holde werd hij zijn zenuwen weer meester. Het kind had niet het minste letsel opgeloopen. EEN JUBILEUM BIJ DE N.V. v. SCHIJNDEL SCHOEN FABRIEK. Vrydag j.l. herdacht de heer G. W. van Zeist den dag, waarop hij voor 25 jaren bij de N.V. A. H. van Söhijn- del stoomschoenenfabriek in dienst is getreden. De jubilaris is thans afdeeling-chcf n de onderwerkafdeeling. Om half twaalf had de officieele huldiging plaats van den jubilaris, waar hem door de directie onder een waarderende toespraak een cadeau onder gesloten couveft werd aange boden. Deze huldiging geschiedde dooi den bedrijfsleider den heer A. van Heijst. Namens hel personeel moest dé sympathieke jubilaris een Imishoir- delijk cadeau in ontvangst nemen. Des avonds werd in intiemen kring het feest voortgezet. DE VERGUNNINGHOUDERS VIEREN FEEST. Donderdagavond hebben de Waal- wijksche vergunninghouders hun jaar- lijkschen feestavond gehouden in het café van den heer A. van Berkel, een aangename afwisseling in de maande lijksche vergaderingen. Dezen avond is dan ook aan den naam feestavond alle eer gedaan, want er werd inderdaad feest gevierd. Er heerschte bij de talrijke aanwezigen een uitmuntende stemming. De voorzitter de heer Jos v. d. Lee opende deze bijeenkomst met een kort woord van welkom tot de aanwezigen en wenschte hun verder een aangena- men avond toe. Daarna werd de eigen lijke feestavond ingezet. De heeren vermaakten zich met biljarten en ba- rakspel, terwijl de dames de ongevulde oogenblikjes benutten om elkaar bij de touwtrekkerij de mooie prijzen te be twisten. De uitmuntend verzorgde koffietafel werd alle eer aangedaan. Verder gaven verschillende heeren van de vereeniging aardige voordrach ten ten beste, terwijl tot slot een dansje de goede stemming nog verhoogde. Deze avond stond onder de uitste kende leiding van den ceremoniemees ter den heer E. v. d. Pluijm. Met Purol blijven ze zaeht en mooi. Doos 30 en 60 ct. I)e Jubileumvergdering. De Heer van Gent, Voorzitter van het Alg. Groene Kruis. In de feestelijk versierde zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging her dacht het Groene Kruis gisteravond zijn 25-jarig bestaan. Deze jubileum-vergadering mocht zich in een zeer groote belangstelling uit alle kringen verheugen. Over deze drukke opkomst sprak de voorzitter, de heer A. van Gent, in zijn openingswoord zijn vreugde uit, doch betreurde bet tevens dat de gewone vergaderingen zooveel slechter be zocht worden. Die geringe belangstel ling kwam veelal voort uit een ver keerd begrip van de taak van hel Groene Kruis waarvoor men gewoon lijk alleen wat voelt als men hulp noodig heeft. De voornaamste taak is echter ziekten te voorkomen, de zorg voor de gezondheid in liet algemeen, dus ook van anderen. Spreker verwelkomde speciaal het bestuur van het Wit-Gele Kruis waar mee steeds op zoo aangename wijze is samengewerkt. Voorts de Rijksin specteur voor de Volksgezondheid Dr. Brantjes, de arts van liet consultatie bureau Dr. Weijers, het dames comité waaraan de T.B.C.-bestrijding in onze gemeente zooveel verschuldigd is, de secretaris der T.B.C.-Commissie Notaris Schaap die spreker als een stille werker kenschetste, hel eerelid en mede-oprichter, dhr. v. d. Hammen die Waalwijk die hel Groene Kruis .nog niet vergeten blijkt te zijn, de Verte genwoordigers van de zustervereeni- gingen in Sprang-Capelle, de lieer Sprenger secretaris van het provin ciaal bestuur, de heeren predikanten Ds. Louwe Kooymans en Ds. Mülil- nickel met hunne dames die zoo ont zaggelijk veel voor het Groene Kruis gedaan hebben .en ten slotte de secre taris van liet Alg. Ned. Groene Kruis die zijn leven aan dit werk gewijd heeft. Spreker hoopte dat deze avond ertoe zou bijdragen de belangstelling voor 't Groene Kruis-werk te doen toenemen. Verslag secretaris over afge loopen 25 jaar. De secretaris der jubileerende ver eeniging, de heer Wildeman, gaf hier na een overzicht van hetgeen in de afgeloopen 25 jaren zooal tot stand is gekomen. Spreker memoreerde dan, hoe er zich in 1913 een commissie vormde met het doel, te komen tot de oprich ting van een algemeene vereeniging „Het Groene Kruis". Personen van verschillende godsdienstige gezinten hadden hierin zitting. De oprichting geschiedde vlot. De heeren Both, Don ken, Versteeg, van der Hammen, van Everdingen, van Eek, van Heiwij nen, Greve en Schoep werden gekozen om de leiding op zich te nemen. Nadat de functies onderling verdeeld waren konden de werkzaamheden van de vereeniging aanvangen. In Januari van het daaropvolgend jaar werden conferenties belegd met de afdeelin- gen Sprang en Capelle om te komen tot aanstelling van een wijkverpleeg ster. Men kon het echter niet eens worden over de vraag, waar de zuster zou moeten wonen. Precies een maand na de oprichting van de vereeniging was het tastbare bewijs van de werkkracht van het be stuur er al. Toen werd namenlijk de Baker-cursus geopend. Ook het Ka tholieke Groene Kruis was reeds op gericht, en van dien tijd reeds dateert de prima samenwerking met deze ver eeniging. De vereeniging is, zooals verder uit het verslag blijkt, hel steeds voor den wind gegaan, wat uitsluitend te danken is aan de activiteit van hel be stuur en de medewerking die men al- lerwege voor het schoone doel mocht ontvangen. In 1918 verliest de vereeniging haar eersten voorzitter, den heer van Eek. De heer H. Both wordt zijn opvolger. Verder bleek uit dit verslag de zeer groote activiteit die de heer v. d. Ham men aan den dag heeft gelegd als pen ningmeester en secretaris der vereeni- Ook werd nog melding gemaakt van de folkloristische poppententoonstel- ling die in 1934 is gehouden. Ook de verschillende zusters die aan de ver eeniging zijn verbonden geweest moes ten achtereenvolgens de revue passee- ren. Een bijzonder feit in de analen der jubilaresse is ongetwijfeld de oprich ting van een l.b.c.-commissie in hel jaar 1926, terwijl voorts een van de belangrijkste gebeurtenissen de ope ning is van bet Wijkgebouw, hetgeen plaats von op den 19den Januari 1929. In 1932 werd overgegaan tot aan koop van een hoogtezon, die pas kort geleden door een veel modernere in stallatie is vervangen. Dit, en nog veel meer belangrijks kwam in dit uitge breid overzicht tot klaarheid. Een schitterend verslag door den eminenten secretaris der vereeniging, voorgelezen, waarvoor deze den wel verdienden dank van den voorzitter moest aanvaarden. Verder, werden nog woorden van felicitatie gesproken door den secre taris van het Nederlandsche Groene Kruis, die den heer Versteeg de zil veren medaille van het Groene Kruïg* uitreikte, wegens het zilveren jubi- ambt. De voorzitter van-dé pïahttfélijke af- deeling van het Wit-Gelè Ki-lris, de heer A. Verwiel, voegde zijn wensc^ien bij de vele andere en legde den na druk op de uitstekende verstandhou ding die er ten allen tijde heeft be staan tusschen het Groene- ep U Wit- Gele Kruis. Juist door deze goede samenwerking is er zoovel goeds tot stand kunnen komen. Spreker zegt, dat het Wit-Gele Kruis deze ver standhouding ten zeerste waardeert en spreekt de hoop uit, dal ook in de toekomst dit zoo zal blijven. De voorzitter de l^er van Gent, dankte ook dezen spreker voor zijn mooie woorden en verklaarde, dat ook het Groenej Kruis de goede samenwer king met haar zuslervereenigiag lep zeerste op prijs stelt. De voorzitter doel dan mededeeling van een heele stapel schriftelijke feli citaties. Deze waren ingekomen van..-, den oud-voorzitter, thans eere-voor zitter, den heer H. Both, Zeergerw. heer pastoor Heezemans, Dr. Kolste- ren, Ds. Hoffman, Nederlandsche Rop-, de Kruis, Waalwijks Belang, den Edel- achtbaren heer Burgemeester Moopen, Wethouder Eibers, den gem.eente-se cretaris den heer van Mierlo, Dr. HoffT. man,'den minister van Sociale Zaken, Dr. J. van Gils uit Den Haag en Mevr. Philips uit Eindhoven. Na deze mededeeling werd nog liet h wooi'd gevoerd door den sécre^aéis'Vttn-W het Groene Kruis te Sprang-Cap&le, den heer Colet, die met een korte toe-h spraak bloemen aanbood. De voorzitter sprak nog benige waardeerendé wóórden tdt Wethou der Smolders als vertegenwoordiger van het Waalwijksche gemeentebe stuur waarbij hij dunk bracht voor dd medewerking die'de vereeniging steeds van deze zijde mocht ontvangen. Spr. stelde duidelijk in het liclit, dat* gezondheid bovenaan staal-,' want geéii enkel gemeentebestuur, aldus spreker, is in dit opzieh zoo actief. - Het officieele gedeelte was biermede gesloten en na een korte pauze draaide dan de film „Roeping" een film spe ciaal voor het Groene Kruis vervaar digd, die ons de moeilijkheden toont van een meisje, dat een schitterende loopbaan, als zangeres in den steek liet om haar roeping te volgen: Wijkver pleegster. Een film, die zoowel uil technisch als propagandistisch oog punt er zijn mag. Boyendien trad dezen avond op de bekende Waalwijksche humorist en conl ercncicr dhr. van Tingelen op wien het opgedragen was de vroolifke d ia taaa y g&igiiaav- Wijkgebouw van het Alg. Groene leuin dat deze vierde als bestuurslid van de vereeniging. Hierna voerde Dr. Brantjes als in specteur en als vriend nog het woord. Ook de heer Sprengers uit Breda bood als provinciaal secretaris zijn geluk-, wenschen aan, waarbij vooral de heer Wildeman een open doekje in ont vangst had te nemen, wegens 't schit terend vervullen van zijn secretaris- Kruis in de Mr. van Goothstraat. kï li pw .itsndbf^ noot te verzorgen en dat de heer van Engelen hierin weer uitstekend ge slaagd is, behoeft vóór allen die hem kennen geen betoog. altijd ver gastte bij "de aanwezigen op goeden zang en gezonden humor. Hel was een in elk opzicht welge slaagde avond. Ook wij bieden de jubileerende ver eeniging onze beste golukwcnsclien. en ,<r. HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. Bestuur en genoodigden bij de opening van het Wijkgebouw. De heer P. Broos jubileert. Reeds een comité7gevormd. Gisterenavond was door 't school bestuur van de R.K. Jongensschool te vm. Besoijen een vergadering belegd ter bespreking van de her denking van het 25-jarig ambts jubileum van den heer P. Broos, waartoe verschillende personén waren uitgenoodigd; ^Uit deze vergadering is een comité gekozen dat voor de verdere voor bereidingen van deze jubileum- herdenking zal zorgen. Dit comité ziet er als volgt uit: Zeereerw. Heer Pastoor Kemps, voorzitter. De heeren J, B. de Leyer en J. Zeegers, resp. penningmeester en secretaris. De datum van de herdenking is vastgesteld op 20 April. Verder is besloten om dien dag des v.m. een receptie te houden, terwijl voorts* 's avonds de scHóófc" kinderen een kinder-operette zullen opvoeren. t I ö'ntv .H O nsooa 3iïj SÓL „iè'lÖZ

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 10