j VOOR 50 JAREN, I VOOR 25 JAREN. Uw Zenuwen Bij is e* wèfl van' ROODE STER Z B. Paos Pins II overleden. ■f Sport 'n Moment geleden stak hij er zijn pijpje bij op - en hij is er wèg van! Meteen wèg van het hoogste rookgenot: Niemeijer's Roode Ster! 100 Geur! Hedenmorgen om 4.51 uur is Z. H. Paus Pius XI, na de H.H. Sacramenten der Stervendente hebben ontvangen, overleden, De H. Vader heeft den nieuwen hart aanval en de longont steking niet kunnen doorstaan en is ont slapen aan den voor avond der herdenking van het Verdrag van Lateranen en van den zeventienden verjaar dag der Pauskroning. 9 Februari 1899. R.K. Groene Kruis. Woningnood. Mijnhardt's Zenuwtabletten NIEMEIJER'S 6, 10 en 13 ct. per half ons ÜTJiiOOfi sTEh Zeldzaam zacht en licht in de pijp! r I I Wij lezen in »De Echo van het Zuiden« van De Kamer van Koophandel heeft de heeren J. B. Timmermans en J. S. Fano benoemd tot resp. voorzitter en plaatsvervangend voorzitter van de kamer. 1 Febr. 1914. Mochten wij in ons vorig nummer schrijven, dat de Groene Kruisver- eeniging hard werkt, thans kunnen we berichten dat de vereeniging R.K Groene Kruis voor Waalwijk en Besoyen a.s. Maandag 2 Febr. haar werkzaamheden aanvangt, n.l. de wijkverpleging met twee zusters van üuze Lieve Vrouw van het Heilig Hart. De magazijnen zullen alsdan ook ter beschikking zijn van de leden. Het magazijn is zooals men weet, gevestigd in een lokaal bij de Eerw. Zusters in de Groote straat. Het woningvraagstuk, wij bedoe len hier het gemis aan voldoende flinke billijke arbeiderswoningen, houdt wederom velen in onze ge meente bezig. Men ziet het zoo leede aan, dat zoovelen, die op onze fabrieken werkzaam worden gesteld wegens gebrek aan goede woningen verplicht zijn elders te gaan wonen. Het is een brandende kwestie voor onze gemeente, dat er in deze spoedig worde gehandeld en er zijn toekenen, die er op wijzen, dat men daartoe weldra zal geraken. NED. ELFTAL. De keuzecommissie van den Konink lijken Nederlandschen Voetbalbond heeft het Nederlandsch bondselftal, dat op Woensdag 15 Februari te Rotterdam te gen de Engelsche derde divisieclub Wat ford een oefenwedstrijd speelt als volgt samengesteld Doel: Van Male, Feyenoord. Achter: Blomvliet, Ajax en Caldenhove DWS. Midden: Stam, VUC, Anderiessen, Ajax en Bool, HVV. Vóór: Draeger, DWS, Lenstra, Heeren veen, van Spaandonck, Neptunus, of de Boer, KFC, C. de Harder en B. de Harder, beiden VUC. Het ligt in de bedoeling, dat v. Spaan donck in de eerste helft uitkomt, de Boer na de pauze als midvoor fungeert. slaap wordt weer rustig door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten WIELERSPORT. DE ZESDAAGSCHE VAN KOPENHAGEN. Hoe 't er toeging. Het schijnt, volgens de Tel., tot de on vermijdelijke gebeurtenissen van den Kopenhaagsche Zesdaagsche te gaan be- hooren, dat de best betaalde man van 't peloton, de nationale kampioen Willy Falck Hansen, in het midden van den wedstrijd een soort aanval van woede krijgt. Twee jaren geleden was het zoo erg met hem, dat hij den wedstrijd in den steek liet en zijn huis opzocht. Zoover is het thans niet gekomen, doch zijn aanval van „vervolgingswaanzin" heeft Falck Hansen ook ditmaal gehad. In den afgeloopen nacht vatte plotse ling de idee bij hem post, dat het meeren- deel der buitenlandsche renners, voor namelijk de Nederlanders, tegen hem sa menspande en zijn toorn ging zoover, dat 'Ui althans volgens de bewering van Frans Slaafs den Nederlander in hel gelaat sloeg. Hoe het ook zij, in ieder ge val werden de Nederlanders thans in derdaad bitter gestemd jegens Falck Han sen. Daar kwam nog bij, dat Falck Han sen gisterenmorgen, toén de Belg De Bruycker na eene val door den dokter onderzocht werd en deswege eenigen tijd uit de baan was, protesteerde tegen de neutralisatie van den Belg. Gezien de populariteit van Falck Han sen te .Kopenhagen vormde dit geval het sportgesprek van den dag. Zelfs werd overal rondverteld, dat Falck Hansen den strijd weer gestaakt had. Daarentegen verloor zijn partner, Wals, zijn humor niet. Vanmorgen vroeg verscheen hij plotseling bij het bord, waarop de klassementen vermeld wor den en veranderde den stand naar eigen goeddunken. Het paar Falck Hansen Wals prijkte eensklaps aan de spits en als allerlaatsten stonden genoteerd Peï- lenaarsSlaats. Zoo nam Wals revanche. De eind-uitslag is als volgt: 1 KaersDe Bruycker; 2 Grundahl Stieler; 3 SlaatsPellenaars. WAALWIJK. SCHAKEN. Hedenavond vindt de return-match plaats tusschen SCHIK, Waalwijk en S. D.J.C., Drunen. Het belooft ditmaal een spannende kamp te worden. SCHIK, dat immers in Drunen een nederlaag incasseerde, zint op revanche en zal natuurlijk trachten de punten in „eigen home" te houden. De wedstrijd wordt gespeeld in café M. Klijn. Aanvang 8 uur. SCHAAKCLUB „WAALWIJK". Naar wij vernemen staat er ons op schaakgebied een zeer interessante dag te wachten. Woensdag a.s., 8 uur nam., zal de Dordrechtsche Schaakvereeniging door „Waalwijk" uitgedaagd met een 15-tal spelers den strijd aanbinden met een 15-tal Waalwijksche schakers. Alles wijst er op dat het een harde strijd zal worden, daar Dordrecht met een aan tal zeer sterke spelers zal uitkomen, waaronder o.m. dhr. Casteleijn, kampi oen van Dordrecht. „Waalwijk" beschikt echter eveneens over een aantal promi nente spelers. Noemen wij slechts dhr. Goudberg, drs. Vader, Mustert, Blok, Vclt- man, en Pullens, spelers die hun naam hebben hoog te houden. Van den uitslag is natuurlijk weinig te zeggen. Technisch zullen de spelers voor elkaar weinig on der doen, alleen de meerdere routine van Dordrecht kan den doorslag geven. Het belooft dus Woensdag in ,,I)e Mo lenvliet" een geweldige krachtmeting te worden, waarbij alle belangstellende Waalwijksche schaakliefhebbers van har te welkom zijn. arcs Aan het sterfbed van den Paus wa ren aanwezig: dr. Ratti, alsmede ver scheidene hooge geestelijken en profes sor Aminta Milani, de lijfarts van Zijne Heiligheid, die hem in zijn laatste oogenblikken bijstand heeft verleend. Mgr. Gonfalioneri, de geheim kamer heer, heeft het overlijden getelefoneerd aan de kerklijke autoriteiten, de' kardi naals Eugenio Pacelli, staatssecretaris en Caccia Dominici, alsmede markies Serafini, gouverneur van Vaticaan stad, begaven zich terstond na 't over lijden naar de pauselijke vertrekken op de tweede verdieping. De Paus heeft tot het einde toe zijn volkomen helderheid van geest be waard. Aan de beweging der lippen viel te zien, dat hij de gebeden volgde van hen, die om hem heen geschaard stonden. Alvorens den laatsten zucht te ge ven, maakte hij een gebaar, alsof hij zijn omstanders wilde zegenen. Toen de dood intrad, was zijn gelaat bleek, maar met zeer zuivere en verhe ven trekken. In het Vaticaan is afgekondigd, dat een volkomen stilzwijgen in acht geno men moet worden. De poorten van Va- ticaan-stad zijn gesloten. Alle vreemde lingen hebben de omgeving van het Vaticaan moeten verlaten. Het bestuur over de kerkelijke zaken is thans in handen van den kardinaal staatssecretaris Mgr. Pacelli, en van een commissie van kerkelijke hoog- waardigheidsbekleeders, die door den Paus kort voor zijn dood benoemd wa ren. Twee wachters met den getrokken sabel naar den grond gericht staan voor de deur van de sterfkamer. Kort na het overlijden werden de veertig in Rome aanwezige kardinalen tot de sterfka mer toegelaten, waar zij een voor een neerknielden en den H. Vader de hand kusten. De prefect der ceremoniën, Mgr. Respighi, kleedde den Paus daarop in zijn pontificaal gewaad. Het balsemen van het stoffelijk overschot zal eenigen tijd in beslag nemen, en waarschijnlijk zal het twee dagen duren alvorens het publiek in de Sint Pieter den Paus zijn eerbied kan betoonen. Naar Reuter verneemt, zullen de kar dinalen der Katholieke Kerk op 28 Fe bruari in een Conclave bijeenkomen om den nieuwen Paus te kiezen. De autoriteiten van het Vaticaan hebben terstond Mussolini van het overlijden in kennis gesteld, die daarop onverwijld koning Victor Emmanuël op de hoogte stelde. Paus Pius XI, wiens dood de katholie ke wereld met droefheid vervult, zal in de wereld blijven voortleven als een heilig priester, een groot geleerde en een roemrucht opperherder der kerk. De groote beteekenis van zijn ponti ficaat wordt door de geheele wereld erkend. Zijn priesterlijke en diplomatie ke arbeid deden den roem van den nieuwen herder der kerk voorafgaan en z'n daden en werken gedurende zijn Pausschap hebben die grootsche ver wachtingen niet beschaamd. Met talrijke landen sloot Pius XI een concordaat, de verstandhouding met Frankrijk, de Vereenigde Staten en En geland werd steeds beter. De irfvloed van het Vaticaan in de wereld blijkt wel duidelijk uit het feit, dat het aantal landen, welke het groote belang inzagen om bij het pauselijk hof een diplomatieke vertegenwoordiger te bezitten, tijdens de regeering van Paus Pius XI van 28 tot 39 gestegen is. De voornaamste gebeurtenissen op kerkelijk-politiek terrein was echter de oplossing van de Romeinsche kwestie, waardoor tevens een einde werd ge maakt aan 's Pausen gevangenschap in t Vaticaan. Van verstrekkende betee kenis ook is het volledig inschakelen van het leeken-element in het hiërar chisch apostolaat der Kerk door de Ka tholieke actie, om zoodoende heel de samenleving te doordringen met den geest van het Christendom. Onder de beroemde zendbrieven, die door Paus Pius XI zijn uitgevaardigd, noemen we slechts de encyclieken over ,,De Christelijke Opvoeding", het „Hu welijk" en „Quadragesimo Anno", over de nieuwe maatschappelijke ordening, over het goddelooze communisme, het nationaal-socialisme, over de kerkver- volging in Mexico, over de beteekenis van den H. Rozenkrans. Welke enorme werkkracht Pius XI veelzijdig ontwikkeld heeft, moge men ook hieruit opmaken, dat de thans ont slapen Paus aan het missiewerk een heel nieuwe richting gaf door speciaal werk te maken van de opleiding der in- landsche geestelijkheid. De kerkelijke studiën bevorderde Pius XI door het oprichten van talrijke colleges, door de instelling van de pau selijke commissie voor christelijke oud heidkunde en het instituut voor christe lijke archeologie, en door de hervor ming van de kerkelijke universiteiten. Ook voor de kunst heeft Pius XI zich groote verdiensten verworven; we noe men slechts de nieuwe Vaticaansche Pinacotheek, die in 1932 gereed kwam, de aanschaffing van hoogst waarde volle werken voor de Vaticaansche bi bliotheek en de bevordering van het machtige werk der catalogiseering van alle voorradige boeken. Onder de regeering van Paus Pius XI werden zeer vele gelukzaligen tot de eer der altaren verheven, o.a. de H. Theresia van het Kindje Jezus, de H. Pastoor van Ars, Don Bosco, Peter Ca- nisius, Conrad van Parzham, Thomas More en Kardinaal John Fisher, die als lichtende figuren onzen tijd ten voor beeld strekken. Herhaalde malen heeft Paus Pius XI zijn groote droefheid te kennen gege ven, dat de wereld zijn regeeringspro- gram, het herstel van den vrede van Christus in Christus Rijk, niet wilde be grijpen. Onverschrokken klonk 's Pausen woord „Dissipa gentes quae bellum vo- lunt verstrooi de volken, die den oorlog willen". Op grootsche wijze heeft Paus Pius XI den nood van onzen tijd zoeken te lenigen: wij herinneren slechts aan de Pauselijke hulpactie voor Duitschland en Rusland, en de groote giften, waar mede deze Paus den slachtoffers van verschillende ernstige rampen bijstand verleende. Sedert het wonderbare herstel op het einde van 1936 van een zware ziekte, heeft de H. Vader zich den onver schrokken strijder getoond voor de in dezen verwarden, geestelijk ontredder den tijd zoo bedreigde vrijheid der Kerk, om Haar goddelijke zending naar behooren te vervullen. Tegen de aanmatiging van de natio- naal-socialistische levensbeschouwing, tegen rassenwaan en staatsabsolutisme, heeft de Paus met christelijke deernis ten opzichte van de dwalenden, doch met onverzettelijke gestrengheid, waar het de dwaling zelf betrof, stelling ge nomen. Niet alleen in zijn bekende, reeds ge noemde encycliek van Maart 1937 over het nationaal-socialisme, doch daar naast in verschillende toespraken, ge durende de laatste twee jaar bij audiën ties tot geestelijkheid en geloovigen ge richt, en vooral in den „Syllabus tegen de rassenleer", in het voorjaar van 1938 toegezonden aan alle katholieke univer siteiten ter wereld. „De Paus is dood", een ontroering gaat er door de volkeren der wereld en met diepen indruk herinnert de we reld zich het vruchtbaar leven van de zen grooten Opperherder, die 17 jaren lang het bestuur der Kerk heeft getorst. Millioenen zullen een hartelijk gebed storten voor dezen Vader en Leidsman, die de zorgen en bekommernissen van dezen zoo ongewissen tijd met alle zwaarte heeft gedragen. En met de Kerk bidden wij: „Dat Hij ruste in Vrede".

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2