KLGDSTERBALSEM GESPRONGEN HANDEN Zaterdag 11 Februari 1939 No. 12 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Denken gedresseerde dieren Ook dezen spreker brengt de voor zitter dank voor zijn mooie rede en zijn goede wenschen. De heer van Rijswijk, Commies der Rijksbelastingen, brengt hierna hulde voor het vele goede dat de voorzitter gedaan heeft voor de gemeente en dankt voor de goede verstandhouding die er steeds tusschen de Rijksbelastin gen en den burgemeester heeft ge- heerscht. Spreker hoopt, dat deze mijl paal in het leven van den burgemeester niet te zwaar zal vallen, maar dat hij kan gaan genieten van een welverdien de rust. Ook hier brengt de scheidenden bur gemeester dank aan den heer van Rijs wijk voor zijn goede wenschen en ver leent vervolgens het woord aan den" heer van Zouden, die als raadslid, maar voornamelijk als vertegenwoordiger van den Dussenschen Polder enkele woorden van dank brengt voor de goe de samenwerking die er steeds tusschen de verschillende instanties heeft ge- heerscht.- Ook hier sluit spreker zijn rede, met de beste wenschen uit te spre ken voor het verder leven van den bur gemeester en natuurlijk moet ook hier de echtgenoote van den burgemeester deelen in den dank en de goede wen schen. De Burgemeester dankt hierna den spreker en spreekt de hoop uit, dat het den Polder steeds voor de wind mag blijven gaan. Hierna wordt de openbare vergade ring gesloten. Na de sluiting van de openbare ver gadering wordt op voorstel van den burgemeester allereerst de eere-wijn aangeboden en een toast uitgebracht op het Koninklijk Gezag. Dan verleent de burgemeester het woord aan den Zeereerw. heer Pastoor Damen van de parochie Hank. Aller eerst deelt deze mede, dat de Zeereerw. heer pastoor van Dussen wegens ambts bezigheden verhinderd is bij dit af scheid tegenwoordig te zijn. Verder memoreert spreker, dat voor een goe de 40 jaar geleden de burgemeester ook door een schaar van vrienden was om ringd, toen hij als secretaris zijn intrede deed in Dussen, thans is ook een groote vriendenschaar aanwezig, maar in af wijking met voor 40 jaren thans ten afscheid. Niet ieder is in de gelegen heid als Burgemeester den dag te be leven dat hij met pensioen gaat, en daaram geeft dit afscheid ondanks een zekere weemoed, toch nog reden tot vreugde. „Als men aan den weg timmert", zoo gaat spreker verder, „heeft ieder kritiek uit te oefenen, maar ondanks deze kri tiek zal thans eenieder moeten toege ven, dat er onder Uw ambtsperiode veel voor Dussen is gedaan. Zijn Eerw. dankt ook namens de Polderbewoners voor het vele goede, dat de scheidende burgemeester heeft verricht. De Burgemeester dankt den Z.Eerw. heer Pastoor voor zijn goede wenschen. Namens de Ned. Herv. Kerk spreekt hierna Ds. Hooijkaas, die ook evenals de vorige spreker niets dan lof heeft voor den burgemeester. In het bijzon der maakt spreker gewag van de goe de verstandhouding, die er in navolging van het goede voorbeeld van den bur gemeester steeds in onze gemeente tus schen de verschillende kerkelijke ge nootschappen heeft bestaan. Ook dezen spreker dankt de ma gistraat voor zijn mooie woorden en spreekt de hoop uit, dat de goede ver standhouding ook zal mogen heerschen onder het bestuur van zijn opvolger. Ds. Hendriksen spreekt hierna na mens de Geref. Kerk enkele woorden. Spreker is dankbaar voor de prettige samenwerking en de groote hartelijk heid. Verder getuigt spreker van de groote werkkracht van den burgemees ter. Als er geholpen moest worden, on verschillig waarmede, stond burgemees ter Snijders bovenaan. Spreker besloot zijn rede met d ehoop uit te spreken „Dat God de Heere U en de Uwe nog lange jaren mag sparen". Ook gemeente-ontvanger van Moer gestel voerde nog het woord. zijn pijnlijk, lastig en leelijk om te zien! Maar dó.ó.raan sukkelen is nu niet meer noo- digGe behoeft ze niet te krijgen en Ge kunt er dadelijk af zijn, mits Ge Uw handen met den verzachtenden Kloosterbalsem verzorgt. AKKER'S De Edelachtbare Heer Burge meester J. J. H. Snijders neemt afscheid van zijn gemeente. Woensdagvoormiddag om half elf kwam de raad der gemeente Dussen in openbare vergadering bijeen, teneinde afscheid te kunnen nemen van den Ed. Achtb. heer Burgemeester J. J. H. Snij ders. Onder de aanwezigen merkten wij tal van burgemeesters op uit omliggen de gemeenten, zoo waren aanwezig de Edelachtbare heeren D. A. van der Schans, burgemeester van Eethen. Blok, burgemeester van Almkerk, A. D. v. d. Schans, burgemeester van Andel. Stee- mers, burgemeester van Heusden, A. Smit. burgemeester van Sprang-Capel- le en notaris Rietra. Voorts waren nog aanwezig den Z. Eerw. heer Pastoor Damen van het kerkdorp Hank, den Weleerw. heer Ds. Hendriksen. den Weleerw. heer Ds. Hooijkaas. Ook de echtgenoote van den schei denden burgemeester was aanwezig evenals zijn zoon. Een weelde van schitterende bloe men luisterde deze plechtigheid op. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de talrijke aanwezigen. De voorzit ter stelde voor de notulen aan te houden tot de volgende zitting. Hierna las de burgemeester enkele ingekomen stuk ken voor, alle brieven van verhinde ring. Hieruit bleek, dat de Zeereerw. heer pastoor van Dussen wegens ambts bezigheden was verhinderd, evenals de heer Hoog uit 's-Gravenhage. Ook de burgemeester van Woudrichem had be richt van verhindering gezonden. Hierna las de voorzitter het schrijven voor van den commissaris der Konin gin, waarin hem eervol ontslag werd verleend met dankbetuiging voor de vele diensten die hij aan de gemeente Dussen had bewezen. Dan hield spreker een afscheids rede, waarin hij zeide, dat het oogen- blik om zijn ambt neer te leggen thans is aangebroken. Hierbij treft mij, aldus de burgemeester, een gevoel van wee moed. Er is echter ook reden tot vreug de en dankbaarheid en spreker dankt God den Heer Almachtig, die hem de kracht heeft gegeven zoovele jaren het burgemeester en secretaris-ambt te blij ven vervullen. De scheidende memo reerde dan, hoe hij in 1896 werd be noemd tot secretaris de gemeente Dus sen. Na ongeveer \9 jaren dit ambt te hebben vervuld volgde zijn benoeming Het is altijd al een grote vraag ge- geweest of dieren nadenken of alles uit instinct doen. Tegenwoordig neemt men aan, dat niet alles instinct is, wat ze doen. Maar zeker is het een feit, dat veel dingen, waarvan men denkt, dat liet toch wel heel knap van de dieren is, gewoon een aanwendsel of een be paalde reactie is. Er wordt bijvoorbeeld op de deur geklopt. Nog voor iemand iets heeft kunnen zeggen, roept de papegaai: „Binnen De hond ziet, dat zijn baas een jas aantrekt en begint meteen blij te blaf fen om toch maar mee naar buiten te kunnen gaan. Een jager vertelde, dat hij met twee vrienden in een kraaien- huisje ging. Na een tijdje kwamen 2 jagers naar buiten, maar de kraaien durfden niet meer in de hut te gaan, want ze begrepen, dat er nog een ja ger in de hut moest zijn. Ze konden zeker tot drie tellen! Hetzelfde rekenkunstje kende een nachtegaal. Een dresseur had een nachtegaal «eraan gewend om altijd drie meel wormen te nemen. Na een tijdje gaf hij de vogel er maar twee en het dier verlangde toen duidelijk naai de derde, maar nooit bedelde hij na de derde worm om meer. Sprekende honden en rekenende paarden komen tegenwoordig ook al voor. In 1904 was'er in Duitsland een tot burgemeester. Spreker vertelde hoe hij in 1921 op luisterrijke wijze zijn 25-jarig ambts jubileum als gemeente-secretaris vier de en in 1936 zijn 40jarig jubileum als zoodanig. Bij deze mededeeling mocht hij de vreugdevolle tijding ontvangen, dat het H. M. de Koningin had be haagd hem te benoemen tot ridder in de Orde va nOranje Nassau. Voor al deze feiten is spreker zeer erkentelijk en dankbaar, maar het succes van zijn werk was veelal afhankelijk van de me dewerking van anderen. Deze mede werking is uitmuntend geweest en hier voor dan ook aan allen dank. In het bijzonder herdacht de burgemeester hierbij de goede samenwerking en ver standhouding met den Raad der ge meente en de Wethouders. Verder me moreerde hij de goede verstandhouding en samenwerking die er steeds bestond onder de ambtenaren ter secretarie, den gemeente-ontvanger en verder bij alle takken van den gemeentelijken dienst. Ook de gemeente-veldwachter Keiler en de Kon. Marechaussée te Woudri chem moesten woorden van lof en dank in ontvangst nemen voor hun voortref felijke samenwerking, waarvan den burgemeester in de afgeloopen periode getuige had mogen zijn. Met vreugde maakte spreker vervolgens melding van de uitnemende verstandhouding die er in de gemeente Dussen steeds heeft be staan tusschen de verschillende gods diensten. Hiervoor bracht hij dank aan de betreffende autoriteiten en tot slot dankte de voorzitter de pers, voor de uitmuntende voorlichting, die hij in den loop van de jaren van deze zijde mocht ondervinden. Verder sprak hij de hoop uit, dat ook zijn opvolger denzelfden steun en eerbied zou ondervinden, die men hem steeds had verleend. Het werk van een burgemeester-secretaris is zeer moeilijk en eischt een groote werk kracht en spreker dankt God, aan wien hij alles te danken heeft, dat hij zijn werk thans mag neerleggen in een goe de gezondheid. Ook al heb ik nog zoo goed mijn best gedaan, aldus spreker, het blijft toch altijd menschenwerk, maar naar beste weten heb ik altijd het algemeen belang en het gemeentebe lang gediend. Mijn taak loopt heden ten einde en ik zal mij elders gaan ves tigen, maar altijd zal de gemeente Dus sen mijn sterke sympathie hebben en ik hoop dan ook van harte, dat Gods mildste zegen steeds op de gemeente en de bevolking mag blijven drukken. Een langdurig en hartelijk applaus paard, dat overal aan de mensen werd voorgesteld als een paard, dat kon re kenen. Hij kon optellen, aftrekken en zelfs vermenigvuldigen en delen. Als hij hel portret van iemand had gezien, herkende hij die persoon later weer. Niemand begreep hoe het kwam. Pas later werd het wonder verklaard. De dresseur, dacht werkelijk dat zijn paard zo knap was. Hij had er geen idee van, dat hij het publiek bedroog. Maar het paard klopte zolang met zijn hoef tegen de grond, tot hij, bij een kleine beweging van het hoofd van zijn baas, ophield met kloppen. De mensen konden die beweging niet zien maar de dresseur wist er zelf ook niets van. Hij deed het zonder dat hij er erg in had. Hij was zo gespannen of zijn rekenpaard het goed zou doen, dat hij in gedachten meetelde en op het goede ogenblik onwillekeurig een klei ne beweging maakte. Het paard had geleerd daarop te letten en zo hielp zijn baas hem onbewust mee. Dit is nu een echt voorbeeld van zelfdres- suur, die dikwijls veel meer helpt dan dressuur van mensen. Maar niet alleen dieren, ook men sen kunnen zich erg aan bepaalde din gen wennen. Een professor nam daar eens een proef mee. Hij klopte 48-, daarna 50- en daarna 54 keer op de tafel en vroeg de studenten om niet mee te tellen, maar te schatten wan- beloonde den burgemeester voor zijn schitterende rede. Vervolgens sprak Wethouder B. G. Koekoek. Deze dankte voor de goede wenschen die de burgemeester voor de gemeente Dussen heeft uitgesproken. Spreker vindt het jammer dat de bur gemeester thans heengaat. Er is zijns inziens geen reden tot blijdschap, maar eerder tot een gedrukte stemming. Niet temin geeft spreker de meest hartelijke felicitaties aan den scheidenden burge meester, want het woord eervol be wijst zijn vele goede werken die hij heeft verricht. Een periode van 42 jaar sluit zich af, een periode vol waardee ring en toewijding voor de gemeente belangen. Dit werk was vaak heel moeilijk, aangezien de omstandigheden ongunstig waren door de geïsoleerde ligging. Uw streven was altijd eenheid te brengen, waar verdeeldheid was of dreigde. Uw streven was alles te doen door gezamenlijk overleg. Zoowel eco nomisch als magistraal had de burge meester steeds het vertrouwen van de bevolking. Wat- er redelijkerwijs ge sproken te bereiken was hebt U be reikt. Verder memoreerde spreker de uitmuntende verstandhouding die er steeds heeft bestaan in het college van B. en W. Ook namens zijn collega van Etten dankt spreker den burgemeester hiervoor. Deze dank komt ook toe aan mevrouvr Snijders, die altijd een groote steun is geweest voor den voorzitter van ons college. Spreker besluit zijn rede, met de hoop uit te spreken, „dat de Allerhoogste U mag bewaren en dat Hij U mag zegenen tot vreugde en blijdschap van allen. De burgemeester dankt Wethouder Koekoek voor zijn mooie woorden. Hierna richt het raaslid A. Berm het woord tot den voorzitter. Deze dankt ook voor de goede samenwerking, voor de welwillendheid en de vriendschap die men steeds van den burgemeester mocht ondervinden. De raad van deze gemeente weet, dat er veel onder Uw bewind tot stand is gekomen. Van de groote werken, die in de ambtsperiode van den burgemeester zijn verricht noemt spreker dan allereerst: de overbrugging van de Maas bij Kei- zersveer, verder de aansluiting bij het electrisch lichtnet, de verbetering van verschillende wegen, het in cultuur brengen van gronden, de aankoop van het historische kasteel ter verbouwing tot gemeentehuis. „Door het heldere inzicht", aldus spreker, „wist gij het scheepje van Dus sen in een veilige haven te loodsen". Spreker hoopt, dat na de lange periode van 40 jaar van noesten arbeid voor den scheidenden burgemeester een tijd perk van rust en een nog lange ge zondheid mag zijn weggelegd. neer hij langer cn wanneer hij korter dan de vorige keer klopte. Alle stu denten raadden er maar naar, maar één zij precies hoe dikwijls er geklopt was. Hij vertelde dat hij al van klein kind af vlak hij een spoorbaan had gewoond. In het begin telden de kin deren de wagens van de goederentrei nen ieder apart, maar na jaren schat ten ze alleen nog maar het geluid van de wielen tegen de rails. Ze telden daarbij niet en keken ook niet naar de klok. Maar zo groeide hel gevoel voor tijd en rythme helemaal samen met hen. Dit gevoel voor tijd kennen de die ren ook. Olifanten in Indië, die bij een of ander werk bezig zijn, houden pre cies op de tijd, dat gepauseerd wordt op, ook zonder dat er een teken gege ven wordt. Een kraai kan niet tot drie tellen, maar twee mensen of drie men sen is voor hem 'n heel ander gezicht. Zo is het ook bij de nachtegaal. Daar komt nog bij, dat het heel goedmogc- lijk is, dat die nachtegaal bij de derde, meelworm echt „genoeg" had. De pa pegaai wist ook niet, wat het woord „binnen" betekende, maar hij was er op gedresseerd om „binnen" te roepen als er op de deur geklopt werd. Hij dacht er zelf helemaal niet bij na, als hij „binnen" riep. De mensen, die zelf dieren hebbén, zeggen al heel gauw, dat hun hond of hun poes toch zo bijzonder verstandig is, maar dat komt meestal voor een deel omdat ze zoveel van die dieren houden en daarom elke kleinigheid als een blijk van het bijzondere verstand van hun vriend beschouwen. Als de baas zijn hond een vraag stelt en het dier begint daarop hard te blaffen, zegt de baas al gauw: „Geloof me jnaar, dat dier verstaat elk woord dat je zegt!" Precies kunnen we toch nooit na gaan in hoever een hond of een ander dier werkelijk begrijpt, wat er tegen hem gezegd wordt en in hoever hij al leen maar reageert op een paar vaste klanten of op een paar bewegingen. Dikwijs ook alleen op de uitdrukking van het gezicht van zijn baas. In ieder geval hebben de mensen, die beweren, dat dieren geen verstand hebben, on gelijk WONDEREN DER KOUDE. Als het builen 10° onder nul is, vinden wij het al heel erg koud en kruipen diep weg in onze jassen. Maar toch is de temperatuur niet zo bijzon der koud. De geleerden hebben zich al eeuwen lang bezig gehouden met de vraag, welke de laagste temperatuur is. Steeds weer heeft men nieuwe la boratoria gebouwd en verschillende middelen beproefd om de laagste tem peratuur te krijgen, die er kan be staan. Het gaat daarbij niet alleen om de theorie, maar ook practisch is het van groot belang om te weten, hoe laag de temperatuur kan zijn en wat men bij de verschillende temperatu ren kan doen. Vooral voor de indu strie is het heel belangrijk, omdat bij heel lage temperaturen grote verande ringen in de verschillende stoffen plaats hebben. Een paar honderd gra den hebben de geleerden de tempera tuur al naar omlaag kunnen brengen. Dat was een ontzettend moeilijk werk en de geleerden zijn heel langzaam vooruit gekomen. Ze hebben uitgere kend, dat de laagste temperatuur, die bestaat, 273.16° Celsius onder nul is. Zo laag zijn ze nog nooit gekomen, maar veel scheelt het niet meer. Deze temperatuur wordt de temperatuur van het absolute nulpunt genoemd. Rij een temperatuur van 190° on der nul wordt de lucht vloeibaar. Die vloeibare lucht kan je in een thermos- flesch doen! Bloemen, die met vloei bare lucht in aanraking worden ge bracht, worden breekbaar als glas en vallen in splinters als je er met iets hards tegen aan slaat. Wanneer men een dof klinkende klok van lood in de vloeibare lucht brengt, heeft hij daarna een klank, zo helder alsof hij van zilver is. Dat is dus wel een bewijs, dat bij een zo gro te kou een heel bijzondere verandering in het metaal plaats vindt. Wanneer je je vingers zou bewegen bij die lage temperatuur, zouden meteen al je weefsels een stoornis ondervinden en zou je grote brandblaren op je han den krijgen. Bij 183° onder nul is het mogelijk om vloeibare zuurstof uit de lucht te winnen. Onder de nvloed van deze zuurstof wordt ijzerdraad zo brand baar, dat het bijna als een blkseni- straal ontbrandt. Als men nog tien graden lager komt dus op een temperatuur van 193° C. is het mogelijk om de stikstof uit de lucht te winnen. De stikstof verbindt zich met waterstof tot ammoniak. Bij 247° kan neongas gewonnen wor den, dat bijzonder sterk licht geety en bij de lichtbuizen een grote rol speelt. Nog 6° lager, bij 253 gr. onder nul, heeft de afsplitsing van waterstof plaats. Nog steeds gaat men verder. De ge leerden willen proberen om het abso lute nulpunt te bereiken. Grote labo ratoria zijn ertoe ingericht. Heel be kend is de Hollandse geleerde Karaer- lingh Onnes geweest, die zijn labora torium in Leiden had. OPLOSSINGEN RAADSELS van vorige week. 1. Een vlieger of een klini-op. 2. Een gat in de kous of in wat an ders. 3. Mijn neus. NIEUWE RAADSELS. 4. Wie komen er, al loop ik traag Mij nimmer toch voorbij, Ja, blyven zelfs nog, als ik zil, Maar altijd achter mij? 5. Welke tafel heeft geen poten? Welke tafel heeft geen blad? Welke tafel heeft geen lade En geen tafelkleed gehad? fi. Nu eens zuur cn dan eens zoet, Blijf ik duur, doch smaak ik goed, Weet je wat dit wezen kan? Zeg het dan aan alle man. 7. Veel groen en veel roodgeel, Heel netjes hü mekaar, Zag ik eens. Wat was dat? En 'k zag het, zeg eens waar? 8. Ik wou toch wel eens weten, Hoe of het kleed mag heten, Waarmee geen vrouw of man, Geen kind zich kleeden kan. 9. Zeg eens, wat steekt je vader Toch altijd in zyn mouw Bij 't uitgaan? Zo je 't weet, och, Zeg het dan eens gauw. Gemeenteraad Dussen. Klooaterbalsem ia een bijzondere balsem die heerlijk verzacht en die Uw huid prachtig glad en gaaf maakt, dank zij de aromatische en huidgenezende bestan d- deelen die Uw huid als 't^-are verjongen Klooaterbalsem dringt diep in de weef sels en maakt deze weer gezond en soepel Akker's Kloosterbalsem bijt niet, zooals andere middelen en is ook niet te ver gelijken met geparfumeerde crèmes, die wel aangenaam ruiken, maar niet genezen. Onovertroffen als huidgenezend middel bü brandwonden, schaafwonden, schrale huid, open huid, kloven en wintervoeten Per pot van 25 Gram f 0.621/2, pot van 50 Gram f l.'H

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5