BINNENLAND GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. i Sport Namens 't gemeente-personeel wordt hierna een cadeau aangeboden, een prachtige rooktafel, met bijbehooren. De burgemeester, die zooals hij ons zelf vertelde een verwoed rooker is, dankt hiervoor in een geestig speechje. Verder werd nog het woord gevoerd door den heer Braun, Directeur der Pa pierfabriek „De Maasmond", die voor al dank bracht voor de uitmuntende zorg, die de burgemeester had besteed in het begin van de crisisperiode aan de verschillende crisisorganisaties. U hebt, aldus spreker, een zeer werkzaam leven gehad en ik hoop van harte, dat u in de schoone landelijke omgeving van Vught een verdiende rust mag vin den. Namens de directie van „De Maas mond en het Burgerlijk Armbestuur bood spreker bloemen aan. Hierna dankte de gemeente-veld wachter Keiler den burgemeester voor zijn goede leiding en samenwerking, terwijl vervolgens de heer Juliaanz, hoofd der Chr. School te Hank, dankte voor de goede samenwerking. Verder werd nog het woord gevoerd door Bri gade-commandant Alers, namens de brigade Dussen, door den Edelachtb. heer Burgemeester van der Schans uit Andel, die namens de Vereeniging van Burgemeesters van het land van Heus- den en Altena het woord voerde en die in het bijzonder de verdiensten van den scheidende burgemeester naar voren bracht als voorzitter van genoemde vereeniging; tevens doet spreker mede- deeling, dat hij nu het voorzitterschap van de vereeniging zal moeten gaan bekleden, terwijl - het eere-voorzitter- schap vervult zal worden door den scheidende. Spreker bood namens de vereeniging van burgemeesters in het land van Heusden en Altena een schitterend zil veren aschbak aan, met in relief er op: het wapen van het land van Heusden en Altena. Dan sprak burgemeester Blok uit Almkerk, die vooral het licht liet vallen op de vele verdiensten die de burge meester had als voorzitter van den Bouw- en Woningdienst. Tot slot werd nog het woord gevoerd door den Edelachtb. heer Steemers, burgemeester van Heusden. Hierna dankte de scheidende burger vader in eTikele woorden alle sprekers voor hun mooie woorden en goede wenschen. Hij deed nog mededeeling van een ingekomen schrijven van de Eerw. Zusters van Liefde, die hem van harte feliciteerden en dank brachten voor de vele verdiensten. Tevens was hem ook van deze zijde een cadeau aangeboden. Hierna was deze plechtigheid geëin digd. Record Engeland—Australië v.v. Alex Henstiaw, de piloot die tijdens het jongste weekend binnen de 40 uur van Londen naar Kaapstad vloog, heeft thans wij meidden 't reeüs in het kort ook het record voor de retourvlucht op zijn naam gebracht. Vanmiddag 2,11 uur(Amst. lijd) is hij behouden en wel op het vliegveld te Gravesend geland. De vlucht van Kaapstad naar Engeland heelt evenals de heenvlucht, 30'/a uur geduurd. Gaat de K.N.I.L.M naar Hongkong vliegen? Volgens luchtvaartkringen in Hongkong aldus meldt hel Chineese lelegiaalschap, zal de K.N.l.L M.de lyn Java baigon verlengen tot Hong kong, teneinde aldus een verbinding lot stand te brengen met de lijn Hongkong—San Fransisco der Pan- amencan Airways. Arbeidsdienst voor Nederland? Op een lunchvergadering van het Departement Breda van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid van Handel iu het Zuid-Hollandsche Koiliehuis te Breda heelt prof J.ae Quay van de Kath. Handelshooge- acnool te Tilburg een rede gehouden over den arbeidsdienst. Prof. de Quay gaf eerst een schets van de opkomst van den verplichten en vi ij willigen arbeidsdienst in Bulgarije Duitschland en Zwitscherland en betoogde voorts, pat dit instituut door de werkloosheid veel aan beteekenis gewonnen heeft. Ook in ons land won de gedachte van den arbeidsdienst veld, maar in de vrij willige en dergelijke wist men tot nu toe slechts 17 pet, van de werk- looze jongelui op te vangen. Prof. ONTBINDING VAN DE KATH DEMOCRATISCHE PARTIJ. Wij lezep in De Tijd: Naar wij vernemen hebben in den loop van Januari te Amersfoort bespre kingen plaats gehad tusschen eenige le den van de R.K. Staatspartij en eenige vertegenwoordigers van de Kath. Dem. Partij. Aan deze besprekingen, die door oud-minister Marchant werden geleid, namen van de zijde der R.K. Staatspar tij deel pastoor Hooyman en de heeren dr. Moerdijk, Nijkamp en Plomp en van de zijde der K.D.P. de heeren Prof. Veraart, Bloemkolk, Houtsma en Wa terloo. Aansluitend aan deze besprekingen heeft een delegatie der K.D.P. Vrijdag 1.1. een onderhoud gehad met eenige le den van het dagelijksch bestuur der R. K. Staatspartij. Naar wij vernemen heeft het bestuur der K.D.P. met algemeene stemmen be sloten aan een op 19 Februari a.s. te houden buitengewone partijvergade ring een voorstel tot ontbinding van de K.D.P. voor te leggen. Ongeluk met doodelijken afloop. Ie Eefde is een wielrijder door een auto aangereden, tengevolge waarvan het slachtoffer is overleden. De 39-jarige heer H. C. Wuyster, crisis—ambtenaar te Warnsveld, slipte met zijn rijwiel ter hoogte van' calé Bood tengevolge van de glad heid van den weg. Op hetzelfde oogenblik naderde een vrachtauto uit Nijverdal. De bestuurder trachtte een aan rijding te voorkomea, doch zijn wagen slipte eveneens en kwam tegen een lichtmast terecht. Daarop Grieksch schip op de Noordzee gezonken. Opvarenden gered. Woensdagmiddag is op vijf mijl bezuiden 'i Humber-licütschip bet Giieksche schip «Kalina Bulgaria» ui aanvaring geweest met een on bekend schip. Lie botsing geschiedde ui zwaien mist. Het Griekscheschip bekwam zulke ernsuge schaue dat het veel water maakte. De kapitein besloot daarom noodseinen te doen uitzenden. Deze werden opgevangen door het Amerikaanschestoomscnip «Meaniicut» en het te Sandeljoiü thuisbehoorende, onder Panamee- sche vlag varenoe stoomschip «Nor- iys». Beide schepen begaven zich naar de aangegeven plaats van de botsing. Het duurde echter eenigen tijd voordat men den in nood ver keerenden Griek in den mist had gevonden. Intusscben voer ook de Neder- landsche sleepboot «Schelde» van L. Smit en Go's internationalen sleepdienst uit Yarmouth uit om assistentie te bieden. De «Meanticut» was het eerste ter plaatse en nam de bemanning van het reeds zinkende schip over. Niet lang daarna is de «Katina Bulgaris» m de golven verdwenen. I zullen zij vooral den weVsVrbd^usTchén De «Katina Buigaris» mat 45b? E.S.V. en Hero met volle spannin» vol- bruto ton en 2878 netto ton. Het b'en- schip behoorde toe aan de reederij N. Th. Bulgaris te Andros. Botsing tusschen twee Fransche oorlogsschepen. Drie dooden en negen vermisten. De fransche kruiser «Georges gens alles op alles zullen zetten om de puntjes thuis te houden, want zouden zij verliezen, dan staan ze er lang niet mooi meer voor. In de lagere regionen zullen Roermond en Juliana op het terrein van eerstgenoemde den strijd aanbinden. Over het resultaat valt niets te zeggen. Beide clubs hebben ongeveer hetzelfde gepresteerd in dit seizoen. Bleyerheide die Zondag haar eersten wedstrijd wis' te wmnen zal ongetwijfeld trachien ook legen L.O.N.G.A. dit resultaat te behalen doch wij betwijfelen of zy er in zal sla gen. f)e Tilburgsche derby tusschen Wil lem II en N.O.A.D. is ook één van die wedstrijden, waarvan met geen mogelijk heid iets te zeggen valt. Tot slot in deze klasse krijgt de leider het Bossche B.V.V op bezoek. De beste kansen staaii aan de zijde van Kindhoven, maar er wordt ge voetbald en zoodoende is alles mogelijk. Tweede klasse B. Hier dringt zich allereerst de vraae naar voren, of Hero in staat zal zijn i0ni%^S-V. c,e baas te blijven. Gezien de uitstekende resultaten van Hero de nïï i«- ,weken> achten wij dit mogelijk. De leider van deze afdeeling komt te staan tegen een lid van den middenmoot en wel De Valk. Wij verwachten dat Hel mond beide puntjes mee naar huis zal weten te nemen. Tot slot speelt hier regelen tegen het Bossche Wilhelmina. Heide teams beschikken over dezelfde capaciteiten. Het resultaat van dezen wedstrijd is niet te voorzien. Onze Waalwijksche W.S.C.'ers kunnen Zondag weer eens toekijken hoe hun •sporl-broeders het maken en ongetwijfeld Zuid-Oosten van Penmarch, naar men gelooft ten gevolge van den mist, met elkander in botsinggeweest Britsch-Fransche bemiddeling Franco in contact met Miaja? Op het oogenblik, waarop men zich afvraagt, of na den val van Latalonië aan den Spaanschen burgeroorlog een einde zal komen of dat de republikeinsche bewind voerders zullen besluiten tot een verder, hopeloos lijkend verzet, gelagen tal van berichten van de groote activiteit van Parijs en Londen om de balans ten gunste van een staken van den strijd te doen doorslaan. In dit licht bezien wint de vrij onverwacht gekomen reis van den Franschen senator Bérard naar Burgos nog steeds aan belangrijk heid. Tusschen Frankrijk en het nationalistische Spanje vallen, zoo Havas gelooven mag, de eerste teekenen van een ontspanning waar te nemen en van Fransche zijde ook komen de berichten dat' er reeds contact lot sland zou zijn gekomen tusschen personen, die bemiddelen tusschen de generale staven van Franco en zijn republi- keinschen tegenstander in 't centrale gebied, generaal Miaja. Ook de bemiddelende activiteit van de Engelschen is aanmerkelijk toegenomen. Nauwelijks nadat be- kend was geworden, dat de Britsche bemiddeling zich vooral scheen te richten op de overgave van het eiland Minorca, wordt gemeld, dat de Engelsche kruiser »Devonshire« reeds een bezoek heeft gebracht aan Mahon (de hoofdstad van het kleine eiland der Balearen) en alweer met onbekende bestemming vertrokken is De autoriteiten te Londen ontkennen noch bevestigen het gerucht, dat wil, dat de Britsche marine er in toegestemd zou hebben aan boord van een harer oorlogs bodems een afgezant van Franco naar Minorca over te brengen. President Azana kwam heden ochtend met den sneltrein uit Genève te Parijs aan. ADVERTEERT IN DIT BLAD de Quay concludeerde,datdearbeids- dienst verplichtend moet worden gesteld, althans voor de werklooze jongeren. De staat mag dezen dwang opleggen,omdatde lagere organismen hier tekort schieten. Verder meende hij, dat de opzet confessioneel moet blijven, omdat den arbeidsdienst tevens een sociaal-paedagogische instelling is. Wat de werkobjecten voor den arbeidsdienst betreft, wees prof. de Quay tenslotte met nadruk op de mogelijkheid om met de jongere werklooze thans toch nood zakelijke verdedigingswerken tot stand te brengen. Na de heldere en uitvoerige uit eenzetting van prof. de Quay was er gelegenheid tot discussie, waar aan werd deelgenomen door dr A. van de Poel, mr. van der Valk.mr. van Dal, mr. Struycken, de heeren Burgers en Kortewtg en ir. Lange de Boer. Bij deze discussie trad speciaal teleurstelling aan den dag over het feit dat het betoog van prof. de Quay sle:bts academische waarde had, omdatde Regeering van de invoering van verplichten arbeids dienst heeft afgezien Ook wenschle men liever een algemeenen arbeids dienst, dus niet uitsluitend voor werkloozen, en betwijfelde men, of men bij een confessioneele opzet de massa der werklooze jongeren wel deugdelijk zou kunnen doen deelen in de beoogde regeneratie. sloeg de wagen terug, als een tol over den weg draaiend. De heer Wyster werd hierbij gegrepen en ernstig gewond. Een geneesheer was spoedig ter plaatse, zijn hulp kon echter niet meer baten. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. H. M. DE KONINGIN NAAR BELGIË. Gelijk men zich zal herinneren heeft H. M. de Koningin besloten ter beant woording van het bezoek, dat Z. M. Koning Leopold Haar onlangs heeft gebracht, in het komende voorjaar een officieel tegenbezoek te brengen aan Brussel. In dit verband seint de Brusselsche correspondent van de Maasbode: Volgens een niet bevestigd bericht, dat wij met het noodige voorbehoud mededeelen, zal het officieel bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina aan Bel gië van 21 tot 23 Mei a.s. plaats heb ben. K.L.M. KOOPT ZES D.C.-4. Een millioenen-order. Naar we vernemen heeft de K. L. M. thans definitief besloten tot het aan schaffen van de Douglas D.C. 4 ma chines. Uit New-York wordt geseint, dat de Douglas Aircraft Co. thans een bestel ling van de K.L.M. van zes dezer vlieg tuigen heeft gekregen. De vliegtuigen hebben een capaciteit van 42 passa giers. De kostprijs is 2.400.000 dollar. Vliegongeluk in Italië. Een driemotorig vliegtuig is neer gestort op een loods van een fabriek te San Giovanni (Italië). Tweeleden der bemanning en twee arbeiders, die in de loods werkten, werden gedood. Een doodelijk ongeluk bij Bunnik- De elecirische trein uit Arnhem' die om 7,45 Bunnik passeert, heel1 op den zg Melkoverweg een boeren- landweg, een 26-jarigen ongehuwden timmerman, J. van W. uit Bunnik, die op zijn fiets de spoorbaan over. stak, gegrepen en een eind meege sleurd. Het slachtoffer was op slag dood. De bestuurder van den trein" die het ongeluk had bemerkt, heeft den trein een eindje teruggereden, waarna men het stoffelijk overschot op de spoorbaan vond. Het is naar de algemeene begraafplaatste Bunnik overgebracht. De trein had 20minuten vertraging. Wielrijder verongelukt. Vanochtend om zeven uur is in Kapperallee te Eefde tengevolge van de gladheid van den weg een doode lijk ongeluk gebeurd. De 38-jarige H. H. C, uit Warns veld reed midden op den weg toen van den tegenovergestelöen kant 'n vrachtauto van de Thermo chemische fabrieken bestuurd door Z. naderde de wielrijder wilde voor den auto uitwijken doch viel. De vrachtauto remde uit alle macht, doch door de gladheid van den weg draaide hij rond waardoor den wielrijder aan het hoofd werd geraakt. Hij werd in café Rood binnengedragen waar bij spoedig aan de gevolgen is overleden Inbrekers aan het werk. De bewoners waren afwezig. Toen de bewoners van de eerste etage van een perceel in de Helmer straat van een uitstapjethuiskwamen ontdekten zij tot hun schrik, dat gr in de loop van den dag ongewenschte bezoekers waren geweest. De woning was grondig doorzocht en met een buit van 200 gulden, enkele gouden tientjes, een obligatie van de stad Amsterdam en eenige spaarbankboekjes waren de bezoe kers, zonder spoor achter te laten, verdwenen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Derde klasse D. Baardwijk, no. 2 van de lijst bovenaan, zal den kamp aan gaan binden met Vlij men, no. 2 van de lijst van onderaf ge rekend. Baardwijk heeft in dit voetbal seizoen getoond in alle opzichten de meerdere te zyn van Vlijmen en, zoo ver wachten wij dan ook, dat met een flinke o— I ?e®'e ('e Punljes hier zullen blijven. Zall Leygues» en de Fransche torpedo- f"""1'1 8aat (,t'" strijd aanbinden met jager «Bison» zijn op 15 mul ten L,no,\™ „o? u.ubs bebben dagen van J - p J 1 g°ed en van slecht spel, maar op slot van zaken, is er weinig krachtsverschil te be speuren Degene, die er Zondag het eerst zal inzitten, zal met de puntjes gaan slee- pen. Een verdeeling van de begeerde punten lijkt ons echter wel het meest met de krachten van de strijdenden overeen komen. Het sterke Nevelo zal Haaften zeker onder den duim weten te houden. DlJ, Is, ®cbt9r niet bet geval met Heusden Hlcr komen twee volkomen ge lijke tegenstanders in het veld en een spannenden wedstrijd zal hiervan het ge volg zijn. De hekkensluiter gaat op be zoek hij Oistemvyk. Gezien de schitteren de resultaten waarover laatstgenoemde beschikt, kan men hier een overwinning voor de thuisclub verwachten. Reserve tweede klasse B. De reserves van W.S.C. krijgen 't derde elftal van B.V.V. op bezoek, een sterke tegenstander dus, maar wanneer W.S.C. haar uiterste krachten inspant valt er toch wel iets te hereiken. Hetzelfde, geldt voor R.W.B. 2, dat de reserves van Wil helmina op bezoek krijgt. De «Georges Leygues» heeft de »Bison» midscheeps getroffen. Twee personen zijn gedood.dertig gewond. De kruiser „Montcalm" heeft op bet eiland Groix de lijken van twee kwartiermeesters ontscheept, die gedood werden aan boord van den torpedojager „Bison" bij de reeds gemelde aanvaring. De marinecommandant teLorient rapporteert,dal bovendien aan boord van de „Bison''negen manschappen veidwenen zijn. Het werd echter wel mogelijk geacht, dat er nog meer vermisten waien. Ook werden er tengevolge van de botsing, twee personen gewond en en twaalf licht gekwetst. De „Bison'' werd aan den voor kant bijna in tweeën gesneden en men gelooft niet, dat de torpedo jager Lorient zal kunnen bereiken. Een officieel communique van. het ministerie van marine meld/' dat bij de botsingtusschen de „Bison en de „Georges Leygus" 3 dooden zijn te betreuren. Er zijn 9 ver misten. K. N. V. B. AFDEELING IV. Eerste klasse. N.A.C.—P.S.V. RoermondJuliana RleijerheideL.O.N.G.A. Willem IIN.O.A.D. EindhovenB.V.V. Tweede klasse B. E.S.V.Hero De ValkHelmond TegelenWilhelmina Derde klasse D. Baardwijk—Vlijmen, W. Boere ZaltbommelP.A.Z.O. NeveloHaaften HeusdenG.V.V. OisterwykZ.B.V.V. Reserve tweede klasse B. W.S.C. 2—B.V.V. 3 R.W.B. 2Wilhelmina 2 Eerste klasse. De voetbalcompetitie spoedt ten einde. Iedere Zondag naderen we al meer de beslissing. In sommige af deelingen is de beslissing zelfs al gevallen. De spanning wordt steeds grooter. In deze afdeeling kan de spanning ech ter moeilijk grooter worden want gezien de positie en de spelcapaciteiten van de drie leiders, valt er nog niet het minste over den afloop van deze competitie te vertellen. Komenden Zondag zal ons mis schien eenig houvast geven voor de toe komst. N.A.G., dat door de overwinning van M.V.V. op Eindhoven naar de derde plaats is gedrongen, komt op eigen ter rein te staan tegen de mannen van Phi lips. Ongetwijfeld zal er in Breda een spannende kamp te zien zijn. Wij geven de beste kansen echter aan N.A.C. On- noodig te zeggen, dat de Bredasche jon- WA AL WIJK. W. S. C. Het eerste elftal Ys morgen vrij. I)e re serves daarentegen krijgen het sterke derde elftal van B.V.V. op bezoek. Deze wedstrijd begint om 2.30 uur. Om 12 uur speelt W.S.C. 4 een thuis wedstrijd tegen R.W.B. 3. JULIANA. 'Wederom is voor het eerste elftal mor gen een thuiswedstrijd vastgesteld, welke tevens is de laatste K.N.V.B.-ontmoeting ter plaatse. De vereeniging Vlijmen zal in den Overlaat een bezoek aan de Geel zwarten komen brengen. Dit is weer zoo'n ploeg waarvan men nooit kan zeg gen in welken vorm zij verkeert, zoodal men ook evenmin van te voren den uit slag kan voorspellen. Immers, Vlijmen is een club die zeer wispelturig speelt en daarom ook in staat geacht moet worden verrassende uitslagen te bevechten. En om hiervan een recent voorbeeld aan te halen zou men o.m. kunnen nemen het zeer fraaie gelijke spel, dat zij wist te behalen op de zeer sterke Oisterwijksche ploeg, Nevelo. Gewoonlijk spelen de V1 ij - menaren tegen de Juliana-mannen hun beste spel, zoodat de onzen verplicht zul len zijn zich den geheelen wedstrijd ten volle te geven, hetgeen aan het beeld van de ontmoeting, slechts ten goede kan ko men. Met (lit beeld echter voor oogen meenen wij toch een gunstigen uitslag voor de onzen, die in een ietwat gewij zigde opstelling zullen uitkomen, niet een eenigszins gerust hart te kunnen tegemoet zien. temeer nog met het oog op de nog steeds goede kampioenspapieren. De reserves gaan naar Den Bosch om B.V.V. te bekampen. Dit is een lastige kip die omzeild moet worden. Toch mee nen wij, dat, wanneer jullie werken voor wat ge waard bent, de puntjes mee naar Baardwijk komen. Tenslotte speelt het derde elftal om 12 uur een thuiswedstrijd tegen Vlijmen 2. Jongens, zoo gespeeld als vorige week en dan is er een goede kans op succes. R.W.B. 2—WILHELMINA 2 Voor het tweede elftal staat er voor Zondag een belangrijke thuiswedstrijd op het program. Onze reserves krijgen bezoek van Wilhelmina 2 uit 's-Bosch. Zijn de ontmoetingen tusschen deze twee elftallen altijd spannend geweest, Zondag zal dit zeker wel zijn daar beiden een uitstekende kans maken op de bovenste plaats beslag te leggen, zoodat dit zeker er toe zal bijdragen van een spannende ontmoeting verzekerd te zijn, temeer nog daar beiden van gelijke kracht zijn. Een voorspelling, wie hier de beste kansen v heeft is moeilijk te zeggen, daarvoor ach ten wij den wedstrijd voor beiden te be langrijk, terwijl zij elkaar dit seizoen nog niet hebben ontmoet. Een volkomen open strijd is hier zeker te verwachten en wij vertrouwen dat beide elftallen elkaar op faire wijze zullen betwisten.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6