Buitenlandsch Nieuws. N Binnenlandsch Nieuws. Meer Italiaansche troepen naar Noord-Afrika Naar verluidt, heeft Italië ge- durende de laatste weken meer troepen naar Tripolis en Lybië gezonden. Dit wordt in officiëele kringen niet tegengesproken. Binnenkort zal de Britsche re geering hiervan mededeeling worden gedaan bij de uitwisseling van militaire informaties krachtens het Britsch.Italiaansche verdrag. In 't lagerhuis heeft Chamberlain medegedeeld, dat volgens een van de Italiaansche regeering ontvangen informatie het aantal» Italiaansche soldaten in Lyüië tusschen de 30,000 en 32,000 bedraagt. Italiaansche troepen en vlieg tuigen worden geconcentreerd te ',ëi'8a> 30 mijlen ten Westen van Britsch Somaliland en 125 mijlen ten Zuiden van Fransch Somaliland. Na een boycot van 6 maanden van den spoorweg Djiboeti - Addis Abeba heeft de Italiaansche regee ring een accoord getroffen met de spoorwegautoriteiten voor het ver voer van 5000 ton meel. De lersche terroristen in Engeland De terroristen hebhen hun acti viteit thans voornamelijk op de telefooncellen in de voorsteden van Londen geconcentreerd. Telefoon, draden werden doorgesneden, tele- foonboeken stuk gescheurd 'en de glazen ruiten vernield. Als een gevolg van verscheiden bedreigingen, die Scotland Yard wederom per telefoon bereiken, zijn extra-wachten bij het ministerie van binnenlandsche zaken, Temple- Station en bij de Old Bailev ge plaatst. J e Buitengewone maatregelen worden genomen met het oog op de rugby match Engeland-Ierland te Twicken ham op Zaterdag a.s. Men verwacht daar meer dan 10,000 Ieren. Valera heeft krachtig geprotesteerd. De geruchten over een Zwarte- Zee-pact Van doorgaans betrouwbare zijde wordt hier bevestigd, dat de laatste dagen in verscheidene Zuid Oost Europeesche hoofdsteden stappen zijn ondernomen om te komen tot vorming van een veiligheidspact tusschen de Zwarte zee-mogend- heden. Naar men gelooft, is van de Sowjetunie het denkbeeld hiertoe uitgegaan. Het pact zou de Sowjet unie, Roemenië, Turkijë, Bulgarije en Griekenland omvatten en het doel ervan zou zijn, iedere wijziging in den tegenwoordigen slatus in 't gebied der Zwarte Zee te verhin deren. De partijen zouden ook de middelen tot wederzijdschen bij stand met het oog op het bevor- dei en en handhaven van den vrede bestudeeren. Een hooge Roemeenscheautoriteit heeft toegegeven, dat hij van het denkbeeld wist, doch hij ontken de, dat concrete voorstellen wer den bestudeerd. De strijd in China De Japansche aanval op Koeling is, naar Reuter uit Sjanghai meldt uitgesteld ingevolge een vertoog van den Britschen ambassadeur te 1 okio tot het Japansche departe ment van buitenlandsche zaken. Uit" Tsjoengking Cetta wordt ge. meld, dat de Japanners tijdens het afgeloopen weekeinde twee steden in West.China hebben gebombar deerd, waarbij naar schatting meer dan 1500 dooden en gewonden zijn gevaden duizend slachtoffers vielen Wansjen en meer dan 500 te Kweijang, waar een derde der ge bouwen verwoest zou zijn. De twee Britsche kustvaartuigen, welke de Japanners te Tsjefoe hadden vastgehouden, zijn na een vertoog der Britsche autoriteiten vrijgegeven; aldus meldt Reuter uit Sjanggai Al weer 'n politieke moord aanslag teSjanghai Het slachtoffer van een vierden moordaanslag te Sjanghai binnen ,°..uur Ljds is een zekere Toeng lsjikao, een 26-jarige defectieve, die in dienst stond van de onder Japansche controle s'aande Chi- neesche politie. Hij is door drie lieden doodgeschoten. Minorca door Franco bezet. De rechtsche troepen zijn gisteren te Cludadela aan de Westkust van Minorca geland. Eenheden van het plaatselijke plaatselijke garnizoen, die tegen'de republikeinsche autoriteiten in op stand waren gekomen, sloten zich bij hen aan, Ie Burgos wordt ver klaard, dat de eerste republikeinsche leiders van Minorca zijn gevlucht Gezegd wordt, dat het'eiland zich vrijwel^ geheel in handen der recht- schen 'bevind. De landingstroepen bestonden uit twee bataljons infan terie, twee batterijen artillerie, een afdeeling genietroepen en hulp diensten. I oen de troepen aan land gingen, waren de dissidente plaatselijke troepen, onder bevel van kolone Rodriguez, reeds meester van het grootste deel van hel eiland. Een rechtsche devisie onder hevel van kolonel López Bravo is uit Barcelona naar Minorca vertrokken ter ver sterking der troepen, die daar onder .bevel van kolonel Rovira aan land zijn gegaan. gevolgd hebben, een omweg ge maakt hebben en den terugtocht van zekere achterblijvers hebben afge sneden. Hiermee is geheel CdTolonie bezet. Het Kabinet Spaak afgetreden. Het geval- xYIartens heeft Donder dagmiddag tot den val van het kabinst—Spaak geleid. In den loop van den ochtend hadden de liberale ministers Jansen, Dierckx en Jen- nissen zich naar den minister president begeven om hem mee te deel en, dat, indien de benoeming van dr. Marlens als lid van de Koninklij ke laamsche Academie van Ge neeskunde werd gehandhaafd, de libeialen niet langer hun medewer king aan bet huidige kabinet zouden kunnen verzekeren. Onmiddellijk na dit onderhoud werd een kabinetsraad belegd, die tot 2 uur 40 (Belgischen tijd)duurde. Na afloop van de kabinetsraad deed minister-president Spaak voor lezing van 't volgende communiqué: „De liberale ministers hebben in den kabinetsraad meegedeeld, dat. indien dr. Martens geen ontslag neemt als lid van de Vlaamsche Academie van Geneeskunde, de medewerking van de liberalen aan de regeering onmogelijk zou worden. De eerste minister, van oordeel zijnde, dat een dergelijke houding alle verdere regeering onmogelijk maakt, heeft besloten den Koning te verzoeken het ontslag van het kabinet te willen aanvaaiden". Minister president Spaak heeft zieh vervolgens ten paleize, naar den Koning begeven. 3? r* m Kranslegging bij de beeltenis van Henry Deterding. Franco's leger verschijnt aan Fransche grenS. Mugger nog dan men algemeen verwacht had, zijn de troepen van franco bij Le Perthus aan de grens verschenen. Terwijl men hen nog op 10 of 14 K.M. afstand waande, zag men plotseling uit de verte hun auto s met goud rood gouden vlag gen en bemand met Navarre troepen heikenbaar aan hun roode mutsen naderen. Op den kreet; „De Francisten, de francisten," maakte zich een onbeschrijfelijke paniek van de nog op Spaansch grondgebied vertoeven de vluchtelingen meester. Zij lieten mies in den steek en holden het fiansche grondgebied op, waar zij onmiddelijk door de gardes mobiles nog één Km. teruggedrongen werden Volgens sommige berichten zouden de troepen van Franco in plaats van den grooten weg van Figueras OH Veilig voor Griep en Keelpijn de antiseptische tandpasta Ivorol zuivert den mond van bactenënen vermindertbesmettines' gevaar in tijden van griep en verkoudheden. De Palestijnsche conferentie Ie Londen Na een bespreking van twee uren met de leden van de delegatie der Arabische verdedigingspartij, welke werd bijgewoond door den minister van buitenlandsche zaken van Irak en den eersten gedelegeerde van oaoedie—Arabië, is minister Mac Donald gisteren naar het departe ment van koloniën teruggekeerd. Kort daarna begaf hij zich op nieuw naar het hotel, waar de delegatie onder leiding van Nasjas Jibi logeert. Na nogmaals een onderhoud van anderhalf uur met de delegatie der Arabische Verdedigingspartij te hebben gehad, verliet MacDonald gisteravond om 11 uur het hotel der delegatie. Een der leden van de delegatie verklaarde aan de pers, dat nog geen enkel definitief resul. taal was bereikt. De terreur In den loop van den dag hebben vijf personen, t.w. drie Joden en twee Arabieren, bij aanslagen in 1 alestina het leven verloren. Nieuw schip voor de Holland Afrika- lijn. Naar wij vernemen, zal op 4 Maart a.s. de »Klipfonteinc<r, het nieuwste schip van de Holland- Afnka-lijn, van de werf der firma P. Smit Jr. te Rotterdam te water worden gelaten door mevrouw Bee- laerts van Blokland, echtgenoote van den vice-voorzitter van den Raad van State, die zelf als vertegenwoor diger van de regeering de Dingaans. vlucht der K.L.M. naar Zuid-Afrika medemaakte. mlenteel TsZendr^'Xtzig^Zt d^rAlx- anderkazerne aan de Alkemadelaan te Den Haag. Britsche militairen hebben 26 mannen gearresteerd, die zij ver rasten in een huis in een dorp aan de Noordelijke grens. Zij hebben ^en aantal geweren en een hoeveel heid ammunitie in beslaggenomen. Een man, die probeerde te ont snappen, werd doodgeschoten. Bonnet in den Franschen Senaat De rede, die de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Bonnet, in den Senaat heeft gehouden, vindt warme instemming bij de pers, die er zich bijzonder over verheugt, dat de Senaat de eenstemmigheid der Fransche openbare meening over de buitenlandsche politiek bekrachtigde door met 210 tegen 16 stemmen zijn goedkeuring in de regeering uit te spreken Het zijn vooral de passages over Spanje, welks onafhankelijkheid gewaar borgd moet blijven en die betreffende de handhaving der integriteit van het Fransche imperium, die de aandacht der bladen trekken, doch daarnaast wordt ook gewezen op Bonnet's vredelievende verklaringen ten aanzien van Italië. Hij zeide betreffende dat laatste punt namelijk o a. dat er tusschen Italië en Frankrijk een drievoudige gemeenschap van taal, cultuur en vergoten bloed bestaat. Wij kunnen ons moeilijk een Italië yoorslellen, dat tot een aanval op Frankrijk overgaat en er bestaat zeer zeker geen Franschman, die ooit er aan gedacht heeft, dat zijn vaderland tegen Italië een oorlog zou kunnen ontketenen. HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. Gaat K.N.I.L.M. naar Hongkong vliegen Verlenging van de lijn Java—Saigon. Volgens luchtvaartkringen in Hong kong, aldus meldt het Chineesche telegraaf-agentschap, zal de KNILM de lijn Java—Saigon verlengen tot Hongkong, teneinde aldus een ver binding tot stand te brengen met de lijn Hongkong San Francisco der Pan American Airways. De lijn Java-Saigon vormt een aftakking van de lijn Batavia- Palembaog-Singapore. Eenmaal per week vliegt een KNILM-toestel dit traject. Het nieuwe stadhuis te Amsterdam. Verschenen is het rapport van de jury inzake de openbare en de be sloten prijsvraag voor het nieuwe raadhuis van Amsterdam. Bij de beoordeeling van de be sloten prijsvraag, welke, naar men weet, volgde op de openbare prijs vraag, bij welke laatste bekroond werden vier ontwerpen, afkomstig van de architecten prof. ir. H. T Zwiers, J. F. en Arthur Staal, Ma^ rius Duintjer en Auke Komter en van J. F. Berghoef en ir.J.J.Vegter, komt de jury tot de conclusie, dat het definitieve schetsontwerp in den zin van art. A. 9 van het prijsvraag- jeglement, door deze prijsvraag niet is verkregen, ondanks de groote moeite, die de inzenders zich heb ben gegeven en het voortreffelijke werk, dat in vele opzichten is tot stand gebracht. Dr. W. de Vlugt blijft. De regeeringspersdienst deelt me de, dat de regeering op den burge meester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, aandrang heeft uitgeoefend, nog gedurende eenigen tijd zijn ambt te willen blijven vervullen. Burgemeester De Vlugt heeft zich naar aanleiding van dat verzoek oereid verklaard nog gedurende korten tijd zijn ambt waar te nemen en zich in verband daarmede een herbenoeming te zullen laten wel gevallen. Het bijkantoor van den A.N.W.B' In verschillende steden van ons land heeft, zooals bekend is. de Kon. Ned- Toeristenbond A.N.W.B, een bijkantoor gevestigd, bij voorkeur in plaatsen, welke door haar ligging aangewezen zijn op een druk toe ristenverkeer, ook over de grenzen des lands en die ook elk voor zich een centrum zijn van toeristisch vei keer voor een heele streek of provincie Door deze bijkantoren, welke niet alleen zijn ten dienste van de inwo ners der plaatsen waar zege\estigd zijn, maar van de geheeleprovincie en aangrenzend gebied en ook van passanten, die in den vacanlielijd in die plaatsen of in de omgeving daarvan tijdelijk verblijf houden, wordt het» contact vergemakkelijkt met hen, die van de diensten van den A.N.W B. gebruik maken. Men kan daar niet alleen de vereischte grensdocumenten verkrijgen (trip tieken, carnets, enz.) voor reizen per auto, motorrijwiel of fiets naar hef buitenland, maar men kan er ook de gewenschte reisinlichtingen aanvragen en zich voorzien van reisgidsen, kaarten en verdere bonds uitgaven. Uit het jaaroverzicht van het bij kantoor te Breda (gevestigd Vee. markt 8) blijkt, dat daar een niet onbelangrijke stijging kon worden geconstateerd van het getal ver- j strekte grensdocumenten. Er werden in totaal afgegeven 5322 grensdocu menten, tegen 4582 het jaar te voren, een toeneming dus van 740, of ruim 16 pCt.de toeneming van afgegeven triptieken en carnets bedroeg ruim 23 pCt. Van deze 5522 grensdocu menten waren 3707 triptieken, 144 carnets, 705 int. rijbewijzen en 739 int. wagenbewijzen. De afgifte liep van Januari tot en met Augustus regelmatig op, van 137 in Januari tot 616 in Augustus; daarna trad een daling in. Gedurende October werden afgegeven 317 triptieken, tegen 145 in het jaar tevoren, welk verschilgrootendeels het gevolg is van de bijzondere maatregelen, welke wegens den gespannen inter nationalen toestand werden genomen ten opzichte van inlevering van gratis weder uitreiking van deze grensdocumenten. De meeste trip- S" werden afgegeven voor België: 2985 (vorig jaar 2389) en verder voor Duitschland 377 (v j 379) voor Frankrijk 183 (v. j. 180). voor Zwitserland 25(v.j. 26). Voor België was er dus een stijging van bijna" pl.t. In bovenstaanstaande cijfers zijn begrepen de triptieken, afgegeven door de A.N.W.B.-grenskiosken te Wernhout en te Sluis, welke een druk bezoek hadden. De kiosk te Wernhout werd bezocht door 67 verschillende nationaliteiten die te Sluis geopend van 23 Aug. tot 9 Sept.) door 26 nationaliteiten. Hoewel dit bijkantoor in hoofd zaak bestemd is om inwoners uit de provincie Noord-Brabant van dienst te zijn, werden daar in 1938 bovendien 271 personen van buiten de provincie geholpen, van wie 113 uit Zeeland, 69 uit Zuid-Holland 36 uit Noord-Holland, 20 uit Utrecht 10 uit Gelderland, 9 uit Limburg, 6 uit Groningen, 4 uit Friesland, 3 uit Overijssel en 1 uit Drenthe. In het bijkantoor werden in den loop van het jaar 350 nieuwe leden in geschreven. Uit het bovenstaande blijkt, dat er van dit bijkantoor een dankbaar gebruik gemaakt wordl, niet alleen om zich van grensdocumenten te voorzien, maar ook om er inlich tingen aan te vragen voor uitstapjes of voor grootere reizen en om zich*" v bondsuitga'ven aan te schaffan welke men noodig heeft.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 8