Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Plaatselijke Berichten. Een lofwaardig initiatief. HLdeBont-v.Hulten r» Heerenkleeding naar maat Derde Blad. NUMMER 12. ZATERDAG 11 FEBRUARI 1939. 62e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel: minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. m Werkloozen zouden niet meer behoeven te gaan „stempelen". In hel kader van den Werkloozen- dag 1939 door de R.K. Werklieden- vereeniging alhier aan haar werk- looze leden aangeboden, had Woens dagmorgen een vergadering plaats in den R.K. Gildenhond, waarin de heer E. v. d. Voo, Rijkscontroleur van het Departement van Sociale Zaken, als spreker oplred. De vergadering werd o.m. bijge woond door den ZeerEerw. heer pas toor Heezemans en den Edelachtb. lieer burgemeester E. C. J. Moonen. Na door den voorzitter, dhr. Pas sier te zijn ingeleid gaf de heer v. d. Voo een overzicht van hetgeen in ver schillende gemeenten, met bijzondere instemming van minister Romme, reeds is gedaan om aan de werkloo zen eenige nuttige bezigheid en aflei ding te verschaffen en daarbij te ko men tot opheffing van het z.g. „stem pelen"' dat veelal een demoraliseeren den invloed uitoefent op de werkloo; zen („werkzoekenden" vond spreker een gepaster benaming). In Breda werd vorig jaar een proef genomen en in enkele maanden t ij cl s liep het aantal deelnemers op van 400 tot 900, zijnde 00% van hel aan tal stempelende werkzoekenden. De deelname is geheel vrijwillig; die liever afzijdig blijft is echter ver plicht te gaan.stempelen. Er wordt in liet geheel geen dwang tot deelname uitgeoefend. Na 8 maanden proef in Breda werd spreker door het Departement van Sociale Zaken aangezocht om in ver schillende andere gemeenten in dit diocees tot invoering van deze werk en ontspannings-clubs te geraken. Het resultaat is geweest, dat reeds in 14 gemeenten dit werk ter hand is ge nomen en thans wil hij ook in Waal wijk belangstelling hiervoor vragen. Spreker haalt verschillende voor beelden aan hoe in andere gemeen ten de werkzoekenden worden bezig gehouden. Men treft er wandel- en I ietsclubs aan die er onder deskun dige leiding op uil trekken om be zienswaardigheden als kerken, musea, natuurschoon e.d. te gaan bezichtigen. Er worden zangkoortjes gevormd, muziekensembles, alle mogelijke spor ten en spelen worden in club-verband beoefend. In Helmond bestaat zelfs een cursus in beicnteelt. Men maakt daar zelf de noodige kasten en kor ven voor. Elders verzorgt men volks tuintjes. Men vervaardigt speelgoed, houtsnijwerk; men brengt alle mo gelijke meubelen en andere huisraad ter reparatie mee, enz. Dergelijke clubs vormen gewoon lijk hechte vriendschapsbanden; de een is handig in dit vak, de ander is weer op ander gebied beter op de hoogte en zoo helpt men elkaar in het maken of repareeren van alle moge lijke zaken. Als dit werk goed wordt aange pakt dan zal men ook op de belang stelling en medewerking van anderen kunnen rekenen. Daarvan haalde spre ker tal van navolgenswaardige voor beelden aan. In Breda werden voor een gehou den sportdag voor werkloozen niet minder dan 500 prijzen geschonken. Als gevolg van de actie voor geeste lijke herbewapening stellen vele in- tellectueelen en anderen zich be schikbaar om in hun vrijen tijd lei ding te geven aan de verschillende clubs als geleider bij uitstapjes, ais muziek-, zang- of sportleeraar, enz. Sommigen stelden grond beschikbaar voor volkstuintjes. Van de geestelijk heid vooral wordt overal veel mede werking ondervonden. Het behoeft geen groote plaats te zijn om dit werk goed te doen slagen; ook in kleinere genieenten zijn mooie resultaten verkregen. Hel is sprekers overtuiging dal, het geen in andere plaatsen kan, ook in Waalwijk mogelijk is als de zaak goed wordt aangepakt en niet te veel in eens ondernomen wordt. Als met enkele onderdeden kan worden be gonnen ontwikkelt zich dit werk van zelf. Na deze interessante uiteenzetting volgde een instemmend applaus dei- aanwezigen en nam de zeereerw. heer pastoor Heezemans het woord. Hel ideaal blijft werk te krijgen voor iedereen, doch zoolang daarop noodgedwongen moet worden ge wacht moet ieder middel worden te baat genomen om de werkzoekenden te onttrekken aan het geestdoodende niets-doen. De door dhr. v. d. Voo toegelichte methoden om deze inen- schen nuttig en prettig werk te ver schaffen en bezig te houden met iets wat hun interesseert, ontwikkelt, ont spanning bezorgt of voor nu of latei- baten kan afwerpen, hebben de volle instemming en medewerking van den Diocesanen Werkliedenbond. Spreker is er van overtuigd, dat dit werk ook hier in Waalwijk moet en zal slagen (applaus). Hierop volgde een gedachtenwisse- ling waaraan door verschillende aan wezige werkloozen werd deelgenomen. Enkele mogelijkheden als vak cursus in handschoenmaken en repa ratie, wandelsport, lioutsprokkelen, e.a. werden naar voren gebracht, doch men was van meening, dat staande (leze vergadering bezwaarlijk defini tieve plannen konden worden ge maakt. Men dient de werkloozen ge legenheid te geven onderling over deze aangelegenheid van gedachten te wisselen om dan in een volgen de bijeenkomst met voorstellen te komen en zich voor eventueele deel name op te geven. Burgemeester Moonen sprak, in ver band met het geopperde idee tot vor ming van een cursus in schoenma ken en herstellen, als zijn meening uit dat vanwege het departement hiervoor wel steun zou zijn te krijgen bij be hoorlijke deelname. Resultaat der besprekingen was, dat tegen a.s. Woensdag v.m. half elf een nieuwe bijeenkomst werd vastgesteld waarop de plannen nader kunnen worden vastgesteld en men zich voor deelname kan opgeven. Die deze vergadering wenschen te bezoeken met het oog zich voor een der cursussen op te geven behoeft niet te gaan stempelen, doch kan zijn kaart ter vergadering meebrengen. Naar den geest der vergadering te oordeelen zal dit werk ook hier in aalwijk zeker met succes en met flinke deelname worden aangevat, wat wij van harte hopen. „WAALWIJKS BELANG." De algemeene jaarvergadering der vereeniging „Waalwijks Belang" zal plaats hebben op Maandag 27 Februari a.s. des avonds ten 8J/£ uur in de achterzaal van hotel Verwiel. Aan de orde: 1. Opening en notulen. 2. Jaarverslag door den secretaris. 3. Periodieke aftreding der be stuursleden de heeren Jacq. Spij kerman, J. Timmermans Phzn., Gerard Verwiel. 4. Voorstel huldiging Wit-Gele- en Groene Kruis ter gelegenheid van hun 25-jarig bestaansjubi- leum. 5. Medcdeelingen en plannen. (i. Rondvraag en sluiting. Door liet Bestuur van „Waalwijks Belang" was er de aandacht van B. en W. dezer gemeente op gevestigd dat herhaaldelijk in algemeene vergade ringen der vereeniging de vraag was gesteld of het niet mogelijk was om in onze gemeente te komen tol een „Volksbad". Algemeen werd hiervan het nut en de noodzakelijkheid, ook met het oog op de hygiënische toe standen in onze plaats, ingezien. Thans is bij het bestuur van W.B. van B. en W. bericht ontvangen dat, eventueele stichting van een Volks badhuis ter plaatse reeds een onder werp van bespreking heeft uitge maakt op de conferentie, welke on langs heeft plaats gehad met de hee ren medici inzake T.B.C.-bestrijding, zoodat dit vraagstuk reeds de volle aandacht heeft van B. en W. Zijn wij goed ingelicht, dan houden de plannen van de stichting van een volksbadhuis verband met den aanleg van de geprojecteerde straten (Oost zijde) en zal deze eventueel in de om geving gasfabriek worden opgericht. De vereeniging W.B. heeft plan nen lot het houden van een expositie van producten van Waalwijksche nij verheid, foto's van de voornaaamste gebouwen en van het prachtige na tuurschoon in onze omgeving in het nieuwe gebouw der Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer in den Haag, waaarvoor reeds toestemming is ver kregen. Voorbereidende maatregelen ten deze zijn reeds getroffen. Een prachtige reclame voor plaats en industrie. VRIJWILLIGE REGELING VAN DE DISTRIBUTIEVRIJHEID IN DE SCHOENBRANCHE. In verband met eenerzijds het af- loopen van den spertijd voor de vesti ging van schoenwinkels ingevolge de Vestigingswet-Kleinbedrijf 1937 per 8 Februari 1939 en anderzijds de wen- schelijkheid om de periode van rust in de ontwikkeling van het schoenen distributiebedrijf, welke met name van groot belang is om de schoenwinke liers in staat te stellen zich geleide lijk aan te passen aan de beperking van de credietverlecning als gevolg van de verbindend verklaarde leve- rings- en betalingscondities, nog eeni- gen tijd te laten voortduren, met het oog ook op de mogelijkheid om tij dens deze periode van rust te werken aan regelingen, die over de geheele lijn meer gezonde verhoudingen in de schoenenbranche zullen kunnen bren gen, zijn in overleg met het Departe ment van Economische Zaken door de schoenfabrikanten, de schoenprodu centen met eigen winkels, de onder nemingen niet schoenproducenten met filialen en de verdere groot- distribuenten van schoenen bespre kingen gevoerd om te komen tot een tijdelijke regeling van de distributie vrijheid, practisch neerkomende op een verlenging voor den duur van maanden van den spertijd voor de vestiging van schoenwinkels. De betreffende regeling is reeds in een vergevorderd stadium van voor bereiding. De organisaties van de bovenge noemde groepen van belanghebben den, alsook de firma's Bata en Ivo van Haren, hebben bereids haar mede werking toegezegd, dat gedurende de eerste maanden behoudens de noodzakelijke uitzonderingen in ver band met reeds getroffen voorzienin- gen geen nieuwe zaken of al'dee- lingen voor den verkoop van schoe nen zullen worden gevestigd. Hel ligt in de bedoeling het over leg voort te zetten, ook met de andere groepen van belanghebbenden. Met name zal ook een beroep worden ge daan op de medewerking van de schoenwinkeliers, die geen filialen hebben. Teneinde de ontworpen regeling meer effectief te kunnen doen zijn en haar kracht bij te zetten, hebben de schoenfabrikanten gemeend zich op bet standpunt te moeten stellen, dat zij zich zullen onthouden van levering aan nieuw-gevestigde zaken, met dien verstande, dat een Commissie van enkele onpartijdige personen buiten de branche in speciale gevallen, wan neer het doel van de overeenkomst hierdoor niet wordt geschaad, afwij king van deze verplichting zal kun nen toestaan. Degenen, die nadere inlichtingen over een en ander wenschen te ont vangen, kunnen zich daartoe wenden lot bun eigen organisatie. NED HERV. KERK WAALWIJK. Zesde lezing op Dinsdag 14 Februari 1939 des avonds«te 8 uur precies. Spre ker de Weleerw. heer Ds. P. de Veij Mestdach predikant der Ned. Herv. gemeente te Rotterdam. Onderwerp: Het Testament Gods. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast DE WERKLOOZE LEDEN VAN DE R.K. W.V. VIEREN FEEST. Reeds eerder hebben wij het licht laten vallen op het triduum, dal Maandag, Dinsdag en Woensdag werd gegeven voor de werklooze leden van de R.K.W.V. In ons blad van Woens dag hebben wij een en ander over het slagen van dit triduum verteld. De climax was natuurlijk de feestdag van Woensdag. Des middags werd er een vrije bijeenkomst gehouden in het honds- gebouw. Ook hier was de belangstel ling overweldigend. Aan deze vrije bijeenkomst waren verschillende wed strijden verbonden. Zoo was er o.a. een rookwedstrijd. De firma van Nelle had hiervoor gra tis pijpen en tabak beschikbaar ge steld. Degene wiens pijp het langst aan bleef, had den eersten prijs, de volgende den tweede enz. De eerste prijs bestond uit tabak, door de firma van Nelle ter beschik king gesteld ter waarde van 4 gulden, 2de prijs, tabak voor 3 gulden, 3de prijs tabak ter waarde van 2 gulden, 4de prijs, tabak ter waarde voor 1 gulden. Verder waren er nog 5 troost prijzen. Het is te begrijpen, dat het er bij dezen geanimeerden wedstrijd bijzon der aardig naar toe ging. Verder was i nog een wedstrijd in liet cigaretten maken. Met de handige apparaatjes van de lirma van Nelle moest men trachten in een bepaald tijdstip zoo veel mogelijk sigaretten te fabricee- ren. De rest van den middag werd ge vuld met zang en kaartspel. Het hoogtepunt was echter de feestvergadering des avonds om 8 uur. Ook hierbij was een zeer groote be langstelling. De neer N. van Gprkuin opende deze avond als voorzitter der commissie van voorbereiding, bracht dank aan de legen woord igcn en aan de werk loozen voor de wijze waarop allen heb ben meegewerkt het triduum te doen slagen en voor de stichtende manier waarop dit des morgens was besloten, bet bewijs dat de katholiek georgani seerde een nog hooger doei na streeft dan alleen verbetering van het stoffelijke. Hij wees voorts op de moeilijkheden van de werkloozen. Ook al wordt hier en daar de tijd een weinig beter, deze moeilijkheden blij ven zeer groot. De werkloozen moeten er van doordrongen zijn, dat onze re geering alles doet om het lot van de werkloozen te verzachten, ook al zijn volgens sommigen de maatregelen die de regeering hiervoor treft niet ra dicaal genoeg; de regeering heeft met alles en allen rekening te houden. Spreker wees verder op de Nieuwe Gemeenschap en de taak, die de werk looze arbeider hierbij te vervullen heeft, terwijl hij tevens aanspoorde tot trouw vergaderingbezoek. Ten slot te besprak hij nog even den culturee- len werkloosheidsdienst, waarover des morgens al gesproken was. Hij vroeg daarvoor aller medewerking wenschte ten slotte allen een genoege lijke avond. Na dit openingswoord bracht harmonie haar klanken de zaal in. Een keurcollectie van schitterende nummers bracht zij ten gehoore, pa allereerst het mooie strijdlied van de R.K.W.V. te hebben gespeeld, wat door allen staande werd medegezon- gen. Den leden van de harmonie, die zoo spontaan hun medewerking aan dezen avond hebben gegeven komt alle eer toe, voor het mooie program ma, dat zij afwerkten. i Na het concert werd een tombola gehouden zonder nieten, die natuur lijk zeer in den smaak viel. Hierna gaf dhr. v. d. Hoven een solo ten beste op zijn piston. Aan den vleugel werd hij zeer verdienstelijk begeleid door den heer Wilmont. De stilte in de zaal en het uitbundige ap plaus na afloop van deze solo bewees, hoe het spel van den heer v. d. Hoven op prijs werd gesteld. Thans kwam de Liedertafel op de planken. In het programma, dat zij afwerkte waren eenige wijzigingen ge komen, maar wij kunnen niet zeggen, dat dit afbreuk deed aan het geheel. Verschillende nummers werden door haar ten gehoore gebracht en ook hier bewezen de aanwezigen door een dankbaar applaus, dat zij een en an der zeer op prijs stelden. Bijzonder aardig was het komische duet „Een onrustige Nacht" waarin wij de heeren v. d. Griend en Hurk- mans konden bewonderen. Tevens komt een extra woord van lof toe aan de heeren H. Bruurmijn, G. van Rijen en J. de Vaan die op schitteren de wijze het zangnummer „Die Tou- risten" ten beste gaven. Ook met het nummer Er was ereis oogstte De Liedertafel, groot succes. En hierna kwam het einde van den avond. Een avond, die zoowel voor da en de .4 De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Laixsfraatsrke Conrant,

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 9