Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. In Memoriam Paus Pius XI Diplomaten van den Driehoek* Buitenlandsch Nieuws. „NOORD- BRABAND 1843 en samenwerking. - •-. u* Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD Croquetten en Bitterbollen, Automatiek PULLES-HEESBEEN. NUMMER 13. WOENSDAG 15 FEBRUARI 1939. 62e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Eenigen tijd geleden is de N. R. Crt. in de bres gesprongen voorde verdrukte belangen van de protes- tantsche minderheid in het Katho lieke Zuiden. Algemeen neemt men aan, dat de schrijver hiervan een Bredasche journalist is. De samen werking tusschen deze twee bevol kingsgroepen zou in ons gewest ontbreken. In een serie artikelen van zeer dubieuzen inhoud verkon digt de schrijver deze leugen. Met welk aoel? Het eenige gevolg, dat daaruit voortvloeit kan zijn dat hij met zijn beweringen die vaak kant noch wal raken juist een slechtere samenwerking bereikt. Verschillende bladen hebben reeds met succes pogingen aangewend om de waarheid in dit opzicht te doen zegevieren. Wij onzerzijds willen thans nog eens het licht laten vallen op de voortreffelijke samenwerking, die er heerscht tusschen beide ge noemde bevolkingsgroepen in onze gemeente en die dezer dagen met de viering van het zilveren jubileum van het Algemeen Groene Kruis weer eens duidelijk aan het licht is gekomen. In de jaarvergadering van genoem de vereeniging deelde de voorzitter mede, dat ook het Wit Gele-Kruis rond denzelfden tijd zijn 25 jarig be staan herdacht en in onderling over leg had men daarom besloten de her denking hiervan gezamenlijk te doen plaats hebben. Beide vereenigingen zouden samen een grooten feest avond organiseeren. Door een oor zaak geheel buiten de jubilaressen liggend, is dit helaas echter niet tot stand kunnen komen. Hoe de N.R.Crt. er nu ook over denkt, het bovenstaande getuigt toch wel, niet alleen van een groote ver draagzaamheid, maar zelfs van een hechte samenwerking tusschen ka tholieken en protestanten in het Zuiden. Ook uit de jubileumviering van't Algeméene Groene Kruis zelf is dit dit weer eens duidelijk gedemon. streerd. Defeestavondter herdenking van dit jubileum werd namelijk ge houden in 't gebouw v. d. R. K. Werk liedenvereeniging en op de circulai res, waardoor bekendheid werd gegeven aan dezen feestavond stond loffelijk vermeld, dat de groote zaal van dit gebouw hiervoor door de R. K. W. V. tegen een heel kleine vergoeding met veel bereidwilligheid was beschikbaar gesteld. Onder de aanwezigen zagen wij naast verschillende katholieken, bovendien een zeereerw. heer pas toor terwijl bovendien de voorzitter van het Wit-Gele-Kruis nog een toe spraak hield, waarin hij met vreugde gewag maakte van de voortreffelijke samenwerking die er tusschen beide vereenigingen steeds vanaf de op richting heeft bestaan. Bovendien lieten ook de voorzitter en de secre taris van de jubileerende vereeniging herhaaldelijk het licht vallen op dit feit. Ook de vereeniging Waalwijks Belang stelt zich voor de besturen der beide vereenigingen gezamenlijk te huldigen. Zoo gaat het in onze gemeente, die toch ook in het katholieke Zuiden ligt. De redactie van de N.R.Crt. heeft weer eens laten zien, dat zij blijkbaar haar kolommen graag afstaat ook aan onbevoegden, wanneer het gaat over Brabant en dan vooral het katholieke Brabant. De schrijver zou bovendien goed doen met voortaan wat meer aan dacht ie besteden aan het oude spreekwoord van de klok en den klepel. Een onzer medewerkers, die een reis maakt, zooals hij 't noemt, langs de kruislijnen der Europeesche Impiria, en die onlangs Z. H. den Paus bezocht, schrijft ons: Ik heb het al eens meer gezegd: de Nederlandsche pers kan in alle opzich ten de toets der critiek met de buiten- landsche persorganen doorstaan. Ach teraf weet ik nu, dat de Paus reeds weer eenige dagen bedlegerig was vóór zijn verscheiden, maar de kranten hier in Tunis, waar ik op mijn rond reis tijdelijk vertoef hadden er met geen woord melding van gemaakt. En zoo kon het gebeuren, dat ik vandaag op m n ochtendwandelingetje in de zon, n dagbladbureau passeerde en op n groot zwart bord las: ,,S.S. Ie Pape Pius XI est décédé ce matin a 5 heures 31." In speciale edities verschenen toen dra de bijzonderheden, óók omtrent het jongste ziekbed des Pausen en over het afstervenVrede! Vrede!" waren de laatste woorden geweest, de laatste bede van den Hoogepriester. Toen gaf hij zijn zegen en was niet meer. Franschen, Italianen, Arabieren, zij allen, die hier in Tunis wonen, too- nen een groote bewondering voor den overleden kerkvorst. Vooral de Fran schen, geloovigen en ongeloovigen. Dra hing de vlag halfstok van het paleis van den Gouverneur-Generaal, van de openbare gebouwen en kerken, van consulaten, van hotels en particu liere woningen Het wil nog niet tot me doordringen: de Paus is dood. Als mensch is hij ge- liik aan ieder ander mensch. maar geleden, nauwelijks 'n paar weken, dat ik met anderen eerbiedig vóór hem stond in de Vaticaansche audiëntiezaal en dat hij me imponeerde door de vita liteit, welke zijn grijsheid kenmerkte. En door de enorme wilskracht, waar mee hij zijn toch reeds zoo lang aange taste physieke vermogen, beheerschte; zijn zending tot het einde willende vol brengen, in God's naam, als Zijn eer ste dienaar. Deze Paus laat een leegte na in de harten van velen, van millioenen, en niet alleen in de harten van katho lieken. Ik denk hier aan den onwankelbaren moed, waarmee de grijze Kerkvorst in onze bewogen dagen de partij van de vervolgden" en gekwelden van Chris tenen en Joden heeft verdedigd te gen de waanwijsheid en de wreedheid van de heerschers van den dag. Ik denk aan de wijze, waarop deze Paus, die om het recht den strijd niet schuw de, uit heel zijn hart den vrede minde, voor dit ideaal zijn leven offerde, en het uiteindelijk ook overdroeg, aan zijn Schepper. En ik ben er dankbaar voor, dat ik heb mogen neerknielen, een van de laatste malen, dat de handen van dezen Hoogepriester zegenend gebaarden Moge zijn geest voortleven in het werk van zijn opvolger. En dat zijn vijanden mogen worden verteederd door de grootheid van zijn biddend ver scheiden. „Vrede! Vrede!" Zoo zij het. Tunis, 10 Februari '39. De laatste tijd is rijk aan berichten uit den befaamden driehoek. Eigenlijk is dit echter geen driehoek meer, want de positie van Mussolini in Spanje ;n aanmerking genomen en het feit, dat ook Hongarije sterke sympathieën in dezelfde richting heeft en daar Mans- joekwo nog bijgerekend, zouden eer- fier een zeshoek veronderstellen. De leiding in dezen zeshoek wordt echter aangegeven door de drie eerste leden, die zoodoende toch nog een drieman schap vormen, dat de touwtjes in han den houdt. Steeds hebben genoemde landen in het middelpunt van de belangstelling gestaan, misschien is dit te wijten aan den wazigcn sluier die over de totalitaire staten hangt of aan hel re denaarstalent van hun voorgangers, maar vooral den laatsten tijd hereiken ons weer zeer eigenaardige berichten over de leden van het driemanschap. Uit al deze berichten komt tot ui ting, dat ook hij dit regiem 't hemd nader is dan de rok en dit doet de con sequentie van het staatsprogram wel eens in het gedrang raken door den eisch naar economische welvaart. Ieder die aandachtig naar de jong ste rede van Hitier geluisterd heeft, zal LEVENSVERZEKERING WAALWIJK het opgevallen zijn, dat hij in afwij king met zijn vorige speechen geen woord repte over het groote roode rijk in Europa en Azië. Het is natuurlijk onmogelijk dat Hitler thans maar zon der meer alles voor kennisgeving aan zou nemen, hetgeen elders gebeurde. Neen, hiervoor is wel degelijk een ver klaring te vinden en in dit verband denken^wij dan aan het werk van de Duitsche handelsmissie, die zal trach ten den zeer beperkten Duitsch-Russi- schen handel uit te breiden. Hitier heeft misschien bij zijn rede gedacht aan het bekende spreekwoordSpre ken is zilver maar zwijgen is goud, en daarom deze keer 'ns niet gescholden op het roode schrik-hewind. Ook in Italië gaat men meer en meer inzien, dat Rusland, ondanks 't vijandig regiem, toch nog een goede al nemer van Italiaansehe producten kan zijn en zoodoende zorgde Musso lini dat er te Rome een handelsver drag werd gesloten tusschen rood en zwart. In hel verdrag is bepaald, dat Italië industrie-producten zal inruilen tegen Russische grondstoffen, een oud thema, maar met een nieuwe variatie èrop, want nimmer is tol op heucn een dergelijk verdrag tusschen staten met een zoo groote uiteenloopende politieke schakeering tot stand kun nen komen. De diplomaten van den driehoek zitten ook wel eenigszins in het nauw met de Italiaansehe eischen inzake de Fransche gebieden. Duitschland doet reeds alles 0111 Mussolini hierin zoo veel mogelijk te temperen en ook de stemmen die in Italië opgaan tot ver krijging van het begeerde gebied wor den minder, en thans verklaren zij aan iederen diplomaat die het maar hooren wil, dat hun eischen zeer be scheiden zijn en het slechts over en kele economische kwesties gaat. Heli- hen zij ingezien, dat het democrati sche blok dat zich zonder offieieele pacten tegenover de dictatoriale ei schen stelt te sterk is geworden? In ieder geval bewijst de bemiddeling, die de Duitschors te Parijs verleenen in deze kwestie wel, dat een oorlog met Frankrijk het Derde Rijk alles behalve aangenaam zou zijn. Ook Japan maakt rare sprongen. Eenigen tijd geleden hebben de Ame rikanen, zooals men zich zal herin neren, de bezetting op het eiland Gu am versterkt. Dit maakte toen in Ja pan de longen los en de Nieuwe-We- reld-bewoners moesten het van alle kanten ontgelden. Dezer dagen echter berichtte een Ja- pansche minister, dat er in de ver sterking van de bezetting op genoemd eiland niets steekt dat de tradifionee- le vriendschapsbanden met Amerika zou kunnen verbreken. Ongetwijfeld is het hier Roosevelt's jongste rede die deze woorden den Japanschen mi nister ontlokt heeft, want het feit dal Roosevelt heeft gezegd, zij het dan misschien in minder woorden, dat de Amerikaansche grens aan de Rijn ligt, houdt ook voor de Oosterlingen een waarschuwing in, want het is niet te verwachten dat de Amerikaansche diplomatie zich slechts op een front zou bewegen. Alles hij elkaar genomen krijgt men den indruk, dat ondanks de verschil lende verdragen en de onderlinge vriendschapsbetuigingen de leden van den driehoek niet graag voor anderen de kastanjes uit het vuur willen halen en vrij wat voorzichtiger zijn geworden met hun politiek. Het overlijden van Z. H. Paus Pius XI. Gekleed in volledig Pauselijk or naat, is het gebalsemde stoffelijk overschot Zaterdag naar den Sint Pieter gebracht. Vrijdagnacht lag het opgebaard in de Sixtijnsche kapel, waarheen het werd overge bracht onder bet gebeier der klok ken van de 400 kerken in Rome. In het eerst werden alleen de hoog- waardigheidsbekleeders der kerk, kardinalen, bisschoppen en geprivi legieerde personen der Romeinsche aristocratie in de kapel toegelaten voor een laatste huldebetoon, doch later stond men ook het publiek toe de kapel te betreden. Zondag stroomden honderddui- eenmaal te zien. Er was een leger voor noodig om dien stroom te regelen en nog trad hij telkens builen zijn oevers, doorbrak hij de hem gestelde grenzen. De soldaten vormden, elkanders geweren vast houdend of elkander de hand ge vend, een levende ketting, maar zoodra het publiek even balsturig werd, bezweek deze. De deelneming van de geheele wereld is enorm. De bijzetting van het stoffelijk overschot van Paus Pius XI is Dinsdag voltrokken. De plechtigheid is bij het vallen van den nacht geschieden. De kist werd geplaatst in de crypte van de basiliek van het Vaticaan, naast den sarcophaag van Pius X. KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van Ie kwaliteit kalfsvleesch. verordend, dat Rome en geheel Italië, in verband met het overlijden van Z. H. Paus Pius XI, a.s. Vrijdag nationalen rouwdag zullen houden. Alle scholen, bureaux en theaters zullen dien dag gesloten zijn. Des morgens zal in de kerk van Sant Andrea della Valle een H.Mis van Requiem worden opgedragen, waarbij de koninklijke familie, alle ministeis, de groote fascistische raad, de presidenten van senaat en kamer, alle te Rome aanwezige generaals en het corps diplomatique bij het Quirinaal tegenwoordig zul len zijn. Het défilé. Maandag is de toeloop voor het défilé langs de lijkbaar van Z. H. Paus Pius XI in den St. Pieter zoo groot geweest als men nog zelden te Rome heeft gezien het aantal personen, die in groepen van eenige duizenden tegelijk in den St Pieter werd toegelaten is niet te schatten. Alleen reeds Zondag hebben min stens 400,000 personen langs de lijkbaar gedefileerd. Hoe goed de ordedienst ook was kon men niet voorkomen, dat er in het ontzet tende gedrang een groot aantal personen licht gewond werd of flauw viel. Spanjaarden in Frankrijk. De laatste drie weken zijn 340.000 personen de Spaansche grens over gekomen om de wijk te nemen in Frankrijk; 140.000 werden geëva. cueerd naar verschillende deelen des lands 40.000 zijn op hun ver zoek naar het rechtsche Spanje geleid 170.000 bevinden zich nog in de oostelijke Pyreneeën, waar binnenkort nog 30 tot 40.000 uitge wekenen kunnen bijkomen. Engeland maaktvacantie-oorden voor tweeërlei doel. Sir John Anderson, de Lord Privy Seal, heeft heden in het Lagerhuis op een desbetreffende vraag mede gedeeld, dat de regeering plannen heeft ontworpen voor het bouwen van vacantie-kampen, welke tevens in tijd van oorlog gebruikt kunnen worden voor bet onderbrengen van geëvacueerden. Er zullen om te beginnen vijftig vacantiekampen worden gebouwd, waarvoor de mi nister van Financiën een bedrag van een millioen pond heeft uitge trokken. De Belgische minister-crisis Zooals bekend heeft minister Spaak 't ontslag van 'l ministerie aangeboden. De koning heeft daarna oud- minister Jaspar met de vorming van een nieuw ministerie belast. Deze heeft na herhaalde pogingen ver. zocht om van de opdracht ontheven te worden. De vlootmanoeuvres in de Middellandsche Zee. Van 3 tot 6 en van 10 tot 18 Maart zullen de Engelsche thuisvloot en de Middellandsche Zeevloot geza menlijk manoeuvres houden, waar aan zullen deelnemen 8 liniesche pen, n.l de Nelson, Rodney. Royal Sovereign en Resolution van de thuisvloot en Warspite, Barham, Melaya en Ramillics van de Mid dellandsche Zefcvloot, van elke vloot een vliegtuigkampschip, resp. de nieuwe Ark Royal en de Glorious, resp. 5 kruisers van de thuisvloot - -5 c*w en ld

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1