Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON DE BEDRIEGLIJKE GELIJKENIS. eskader, 25 en 37 jagers (62 bij el kaar), 3 en 6 duikbooten, twee duikoootdepotschepen, en een net- legger van de Middellandsche Zee- vloot. Vlootvoogden zijn admiraal Sir Charles Forbes op de Nelson en admiraal Sir Dudley Pount op de m Warspite als vlaggeschip. Na de oefeningen keeren alle schepen terug naar Gibraltar alvo rens weer uiteen te gaan. Het terrorisme in Palestina. Maandag is een Jood gewond in een autobus. Te Safed werd een Joodsch poli tieagent gedood tijdens een vu urge, vecht. Op verschillende plaatsen werden bommen geworpen. De Joodsche kolonie Nassiona is aangevallen door een gewapende bende, die van de Arabische plan tages in de omgeving kwam. De aanvallers vermoorden een bewaker en verwondden drie leden van een gezin, den vader, den zoon en de dochter. Vervolgens namen zij de vlucht. De laatste 24 uur zijn bij aansla gen gepleegd door terroristen, drie Joden gedood en vier gewond. Oe griep in het land. Dan Mijnhardtjes bij de hand. Italië en Frankrijk Mussolini zal Zondag a.s. zijn eischen bekend maken. In diplomatieke kringen te Rome verluidt, dat Mussolini in de rede, die hij a s. Zondag te Turijn zal uitspreken, de Italiaansche eischen tegenover Frankrijk bekend zal maken. Verder wordt beweerd, dat het hier de 3 volgende punten betrelt: 1 Gezien de groeiende Italiaan sche bevolking is het noodzakelijk, dat de Italiaansche kolonisatie in het Fransche protectoriaat van Tunis toegestaan wordt en wel «onder zekere voorwaarden«, die de levensrechten van deze kolonis ten garandeeren 2 De vestiging van het imperium maakt de deelname van Italië aan het bestuur van het Suez-kanaal noodzakelijk 3 Djibouti behoort «logisch zoo wel als geographisch tot Italiaansch Oost-Afrika«. Turijn is bijzonder geschikt voor het alleggen van dergelijke ver klaringen, daar deze groote indu striestad in de nabijheid van de Fransche grens ligt. De Belgische regeeringscrisis. Henri Jaspar, die van den Koning opdracht had gekregen, een nieuw kabinet samen te stellen, is niet geslaagd. Hij heeft derhalve afgezien van de hem opgedragen taak. Thans heeft de koning aan Pierlot (R.K.) opdracht gegeven tot vorming van een kabinet. Bijzetting van Z. H. Paus PiusXI. Met groote plechtigheid heeft gis teren de bijzetting van Paus Pius XI plaats gehad, na een grootsche en indrukwekkende plechtigheid in de St. Pieter. van „De Echo van het Zuiden". 20 Dat is allemaal goed en wel, ant woordde <le ander, die Halfont den tijd niet gunde om uit te spreken, maar wat beteekent het dan dat ik u hier zoo bij mijn vrouw zag? Zijn vrouw, die aan de beweging, die Halfont gemaakt had toen haar man dreigend op haar afkwam, gezien had, dat ze op zijn bescherming kon rekenen, kwam hem nu te hulp. Is dat nu zoo wonderbaarlijk? Jullie lijken immers als twee droppels water op elkaar? Zelfs nu, als ik jul lie zoo naast elkaar zie, zou ik jullie niet uit elkander kennen, als ik met een doek voor mijn oogen een paar keer rondgedraaid werd. Of ja toch wel, aan die stop in je broek. Heele- maal trouwens aan jullie kleeren, maar daar heb ik eerst niet op gelet; wie denkt ook aan zooiets? Dus je wilt er een eed op doen dat je hem voor mij hebt aangezien? zei de ander. Natuurlijk. Iedereen zal moeten toegeven, dat men zich gemakkelijk in jelui beiden kan vergissen. Ja, dat is zeker zoo, zei Halfont. Nu we weten, dat het op een vergis sing berust, geloof ik niet, dat we er verder over behoeven te spreken. Maal ais ik vragen mag: Wie bent u eigen lijk? Het gezicht van den ander vertoon de een achterdochtige indruk. Mijn naam wou u weten? Nu, PAUS PIUS XI HERDACHT IN DE STATEN GENERAAL. In de Dinsdagmiddag om 1 uur ge opende vergadering van de Eerste Ka mer heeft de voorzitter, mr. W. L. ba ron de Vos van Steenwijk, terwijl alle leden zich van hun zetels verhieven, een rede uitgesproken ter herdenking van Paus Pius XI. In de Tweede Kamer heeft de voor zitter mr. J. R. H. van Schaik bij den aanvang der zitting een rede uitgespro ken met dit doel. Bij deze herdenkingsrede hebben zich namens de regeering de ministers Go- seling en Slotenmaker de Bruine aan gesloten. De twee leden der Staatk. Ger. frac tie verlieten tijdens de rede van den voorzitter de zaal. ZUID-LIMBURGSCH VLIEGVELD. In de gisteren gehouden vergadering van de commissie van bijstand van het Economisch Technologisch Instituut in Limburg heeft de commissaris der Ko ningin in de provincie Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, medegedeeld, dat de keuze van het terrein voor den aanleg van een vliegveld in Zuid-Lim burg thans vaststaat. Het nieuwe vliegveld zal komen bij BeekGeverik, enkele kilometers ten zuiden van Sittard. IN TWEE EN EN HAL VEN DAG NAAR INDIË. Naar het Nieuws v. d Dag van Ned. Indië" verneemt, worden tusschen de Indische Regeering, het Opperbe stuur en de directie der K.L.M. be sprekingen gevoerd, betreffende de mo gelijkheid om den duur van de Holland- Indië-yliegtuigdienst te verkorten tot twee en een halven dag. Dit zal dan ge heel conform de oorspronkelijke plan nen geschieden. De bedoeling is echter om dezen dienst zoo spoedig mogelijk in te stel len, waarschijnlijk in het begin van 1940, en in totaal zes D. C. 4-vliegtui- gen in gebruik te nemen. Met het oog op de hooge kosten, verbonden aan de aanschaffing van de ze verkeersvliegtuigen, welke de duur ste zijn op de markt, loopen de bespre kingen voornamelijk over de wijze, waarop de Regeeringssubsidie zal moe ten worden geregeld. Omtrent deze kwestie en die van sommige technische aangelegenheden daar hoef ik mij in 't geheel niet voor le schamen: Harland.... Harvey Harland. Ik ben de eigenaar van hel „Berg-hotel", dat u hier in al zijn pracht en praal aanschouwt, en hij maakte een minachtend gebaar. Zeg Mali na, geef eens wat waar mee meneer en ik op onze kennisma king kunnen drinken. Nadat de glazen gevuld waren, klon ken ze op de kennismaking. Onder- tusschen namen ze elkaar nog eens op. Wel allemachtig, viel Harland plotseling weer uit. Ik heb nog nooit zooiets geks meegemaaktWe konden wel tweelingen zijn! En. maar hij maakte zijn zin niet af; inplaats daar van sprong hij op en riep, naar Hal- font's gezicht wijzendNee maar, kijk daar eens, precies dezelfde littee- kens Halfont keek naar zijn dubbelgan ger en bleef sprakeloos zitten. Want inderdaad het gezicht van den ander vertoonde dezelfde litteekens die hij van zijn geboorte af bezeten had. Het was wel een griezelige toevalligheid Het is werkelijk niet te gelooven, bracht hij eindelijk uit. Hebt u die al tijd gehad? Nee, die heb ik opgeloopenhet doet er niet toe wanneer en door wie. Zijn toon was vreesaanjagend, en Hal font, die zich toch al niet erg op zijn gemak voelde, vroeg maar niet verder. Maar ik zal ze mijn leven lang wel hou den, vervolgde Harland. Jullie konden wel een tweeling zijn, zei de vrouw, die weer uit de keuken terug kwam om de tafel te dekken. Werkelijk, er is iets tagati, zooals de inlanders zeggen, aan die geschiedenis. is reeds het advies van het departement van Verkeer en Waterstaat gevraagd. RECHT VAN VEREENIGING EN VERGADERING. De Tweede Kamer heeft gistermid dag met 50 tegen 38 stemmen minister Goseling's wetsontwerp in zake de re geling en de uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering aange nomen. Bij* de stemming ging 't rechtsch tegen de rest van de Kamer: de r.k., a.r. en c.h. stemden voor, de overige fracties tegen. De wet heeft, door een amendement-Donker, dat in gewijzig- den vorm door den minister werd over genomen, een tijdelijk karakter gekre gen: over vijf jaar komt zij opnieuw ter sprake. JAPANSCHE KLACHTEN EN EEN INDISCHE REPLIEK. Naar aanleiding van de zeer onge wone klachten, welke door den nieuw- benoemden Japanschen gezint in Den Haag op doorreis te Soerabaja zijn ge uit over de wenschelijkheid dat Indië meer tegemoetkoming op economisch gebied aan Japan moet betoonen, b.v. door verleening van meer concessies en de toelating van meer Japansche em ploye's, vernemen wij dat Japan tot dusverre niet nakwam de verplichtin gen, welke het op zich heeft genomen bij het z.g.n. Hart-Ishizawa-agreement, waarbij dat land zich verbond om jaar lijks 200.000 ton Java-suiker af te ne men en voorts om den suikeraanplant op Formosa niet uit te breiden. Wat de suikerafname betreft is Japan reeds voor een half millioen ton in gebreke gebleven, terwijl de suikeraanplant op Formosa vrij belangrijk is uitgebreid. Indië daarentegen garandeerde Japan een flink aandeel in den import, hetgeen steeds is nagekomen, hoewel het na deelig verschil in de handelsbalans met Japan thans minstens 20 millioen gul den bedraagt. In zake de toelating van Japansche employé's heeft de Indische Regeering met het oog op de werkloosheid dezelf de beperkingen getroffen als ten aan zien van andere niet-Nederlanders, ter wijl Japan, wat concessieaanvragen be treft, dezelfde kansen voor bona fide aanvragen heeft als ieder ander. Het is echter opvallend dat, zonder redelijke aanleiding, talrijke Japansche aanvra gen worden ontvangen voor bepaalde gebieden,waar concessieverleening in het algemeen om bepaalde redenen min de- wenschelijk wordt geacht. Tel. U zei daarnet, dat u uit de ber gen komt, begon Harland, toen ze met hun drieën aan tafel zaten en eer be wezen aan het kuiken dat de geëxcu- leerde hond gespaard had. Wat doen de inlanders den kant van Matulia ,uit? Niets bizonders, maar ik kan u wel vertellen, wat ze deden langs het laatste stuk van den weg, voor die de vlakte bereikt. Ze waren daar bezig mij van dichtbij te beschieten uit een van die boschjes aan den kant van den weg. Twee kogels waren bijna raak Zijn beide dischgenooten lieten bij na tegelijk hun mes en vork op hun bord vallen. De vrouw was bleek ge worden. Dat moet Ndabamatoba geweest zijn! riep zij uit. Wie wat? stamelde Halfont, die steeds meer het gevoel kreeg, dat er in dit huis iets vreemds en griezelig- geheimzinnigs was. Och, dat is zoo'n zwarte, die het op mij voorzien heeft, zei Harland en hij pr.obeerde zoo onverschillig moge lijk te kijken. O, dat was dus al wéér een ge val, waarin ze mij voor u aanzagen? Harland knikte. Kan het u veel schelen? Nee, zei Halfont, maar het is wel erg opwindend. Na een paar vra gen van zijn gastheer vertelde hij uit voerig, wat hem op weg naar het ho tel overkomen was. Harvey zei de vrouw angstig, ik geloof toch, dat we heter deden met hier vandaan te gaan; het wordt hier zoo nog gevaarlijk! Och wat, antwoordde de aange- Mijne Heeren, Mijn eerste woord in deze eerste ver gadering van Uwen Raad in 1939 is een woord van dank voor de door mij ondervonden belangstelling bij de wis seling des jaars. Gaarne wensch ik U allen wederkeerig met de Uwen een gezegend jaar toe, evenals ik dit ook doe aan de talrijke ingezetenen, die mij hun wenschen deden toekomen. Zooals dit mijn gewoonte tot nu toe was, wil ik ook thans een kort over zicht geven van den toestand der ge meente. Het ligt U nog versch in het geheu gen, dat ook onze gemeente moest over gaan in het afgeloopen jaar tot de hef fing-van 200 opcenten op de Personeele belasting, aangezien een extra-bijdrage uit het werkloosheids-subsidiefonds moest worden gevraagd en de eisch der regeering zulks vorderde. Toch mogen we dit jaar op enkele lichtpunten wijzen. Moest ik toch vorig jaar in de eerste Raadsvergadering vermelden, dat over 1937 het gemiddeld aantal steuntrek- kenden en de in de werkverschaffing geplaatsten per week bedroeg 111, dit jaar kan ik mededeelen dat dit aantal over 1938 belangrijk lager was en wel gemiddeld 85 per week. Een vermindering dus van 26 perso nen per week of pl.m. 25 Waarschijnlijk ligt de oorzaak van deze vermindering voor een gedeelte in de meerdere arbeidsgelegenheid in de bouwvakken, doch hoe dit ook zij, het wordt met verheuging geconstateerd, en U zult met mij. wenschen dat deze ver mindering ook in 1939 voortgang moge hebben. Aan steungelden werd in 1938 uitbe taald 32.445.32, aan werkverschaf- fing 10.086.65, aan toelagen zieken fondspremies der werkloozen 794.55, aan subsidie werkloozenkassen 4400, aan Steuncomité B 1418.70, aan steun voor de kleine boeren 3136.67, aan steun kleine tuinders 114.85, aan sub sidie armbesturen 4175. De schuldenlast der gemeente ver minderde dit jaar met 21.961.58 en bedraagt thans 620.523.15, dit is 122.43 per inwoner tegen 127.03 per inwoner in 1937. Zooals u bekend is, is in deze schuldenlast inbegrepen het aandeelenkapitaal der gemeente in de Waterleiding-Maatschappij Noord- West Brabant, zijnde momenteel 199.009.17 en de woningbouwvoor- schotten ten bedrage van 222.413.98. In het voorbijgegane jaar vertrokken uit de gemeente 168 personen, terwijl door overlijden het inwoneraantal ver minderde met 51, in totaal een vermin dering van 219 personen. Door vestiging vermeerderde het aantal inwoners daarentegen met 127 personen en door geboorte met 92 per sonen, dus een vermeerdering, even groot als de vermindering, n.l. 219 per sonen, zoodat het inwoneraantal der gemeente precies hetzelfde is qebleven n.l. 5068. Met dit beknopt overzicht open ik deze vergadering en spreek den wensch uit dat de Almachtige God in dit jaar alles wél moge maken voor U, Uwe gezinnen, Uw werk, voor de ingezete nen welke gij vertegenwoordigt, voor de gemeente als zoodanig en voor ge heel ons Vaderland. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Beëediging gemeente-secretaris. Hierna komt aa nde orde, de beëedi ging van den nieuwbenoemden gemeen te-secretaris den heer Visscher. De voorzitter benoemt de heeren Verheijden, als nestor van den raad, en Verhoeven, als waarnemend-secretaris, tot de commissie die den nieuwen ge meente-secretaris zal binnen leiden. Als de nieuwe secretaris dan plaats heeft genomen tegenover den burge meester, legt hij allereerst de voorge schreven eeden af. Hierna spreekt de voorzitter als volgt: Mijnheer de Secretaris, Laat mij aanvangen met U, ook na mens den Raad, hartelijk geluk te wen schen met Uwe beëediging en installa tie. Gaarne hoop ik dat de betrekking, waarnaar gij met Succes hebt gedongen, U die bevrediging zal geven, welke gij U daarvan hebt voorgesteld. Het ambt van Gemeente-Secretaris is een ambt, dat niet alleen de noodige bekwaamheid en geschiktheid vereischt en dat zeker in deze dagen van velerlei nieuwe voorschriften en bemoeiingen, waarvoor de gemeentebesturen zich ge plaatst zien, doch daarnaast evenzeer vereischt, voornamelijk op een dorp. tact en geschiktheid om met raadsleden, publiek en ambtenaren om te gaan en op de gemeente-secretarie leiding te geven. Vóór het Stadhuis van Dordrecht, waar ik vroeger de eer had werkzaam te zijn, liggen naast de trappen, welke toegang geven tot het huis der gemeen te twee leeuwen, steenen leeuwen, wel te verstaan. Een dier leeuwen heeft zijn bek open de ander heeft die dicht. Bij een zekere gelegenheid werden deze leeuwen vergeleken bij den Bur gemeester en den Secretaris. De eerste toch heeft in de Raadsvergadering en ook daarbuiten als vertegenwoordiger der gemeente steeds te spreken, de laatste steeds te zwijgen. Dit neemt echter niet weg, dat on danks dit zwijgen er een groote kracht kan uitgaan van een bekwaam en voor zijn taak berekend gemeente-secretaris, ja, hij heeft zelfs een spreekwoord in zijn voordeel, dat luidt ,,Er is geen spreker, die het zwijgen verbetert."' Ik ben overtuigd dat Uw bekwaam heid de gemeente Sprang-Capelle van voordeel zal zijn, eveneens dat gij Uw functie van zwijgende werker met volle ambitie zult verrichten. Laat mij, om misverstand te voorkomen, hieraan toe voegen dat ik mij voor deskundige ad viezen en raad Uwerzijds altijd gaarne aanbevolen houd, zoodat U dat zwij gen niet al te letterlijk moet opvatten. Ik doelde, zooals U zult hebben begre pen, meer op het openbaar optreden, waarvoor ik, ik zeg dit reeds nu, in deze vergadering al een uitzondering wil maken, door U straks het woord te geven. Gij zult de plaats gaan vervullen van een sympathiek en scherpzinnig voor ganger met wien ik als nauwste samen- sprokene grof en uit zijn humeur, ik laat me door iemand als Ndabamato ba niet wegjagen. Als ik hem ergens alleen tegenkom, zal ik hem een stukje staal tusschen zijn ribben steken, maar het ongelukkige is, dat hij wel op zal passen, dat ik hem niet alleen te spreken krijg! Maar als ze vannacht nu hier ko men? hield ze angstig aan. Ze hebben meneer Halfont voor jou aangezien en denken dus dat je weer naar huis bent gegaan. En je weet wat die is- hinga gezegd heeft! Och, schei toch uit, was het on geduldige antwoord. Anders ben je ook niet zoo kinderachtig; wat scheelt je? Nu, ik wou toch maar dat jij Mi- sedok niet neergeschoten had, we had den dan tenminste iets gehad, dat ons kon waarschuwen. Nu kunnen die kerels ons, zonder dat we iets vermoe den, overvallen! Ik voel me onrustig; ik heb een gevoel alsof er .vannacht iets gebeuren zal. Halfont bestudeerde het vreemd soortig echtpaar, dat zeker niet zon der reden zoover van de bewoonde wereld gevlucht was, met aandacht. In den man, die zoo sprekend op hem geleek, was iets, dat hem aantrok en tegelijk iets, tegen de borst stuitte. Zijn manier van spreken wees er op, dat hij óf van lager stand dan Hal font, óf aan lager wal geraakt was. Maar zijn stem leek sprekend op die van Halfont. Er was trouwens niet veel, dat ze niet gemeen hadden. Wat zou het geheim van deze men- schen zijn? vroeg hij zich verwonde rend af. De vrouw was knap en in nemend. Wie was zij en wie was haar man Er was iets in hun verleden, ze wa ren niet een paar menschen, die een vervallen herberg ergens op een afge legen plaats dreven omdat ze niet an ders konden, daarvan was hij over tuigd. Maar waarom pijnigde hij zijn, hersens met zulke gedachten? Morgen ging hij weer verder en dan zouden ze weer voorgoed uit zijn gedachten ver dwijnen. Maar zóu hij morgen wel verder gaan? Iets in den blik van de vrouw scheen hem te zeggen, dat zij een rol in zijn leven zouden spelen. Het drietal praatte verder over al les en nog wat. Na verloop van tijd kwam het gesprek op de toestanden in Natal Als u soms van vechten houdt, zei Harland, terwijl hij de flesch weer eens naar zijn gast toeschoof, dan kunt u plezier beleven. Ik wil vijf tegen een met u wedden, dat we bin nen een week hier in den omtrek ge vechten zullen hebben en ik wil ook wedden, dat ik de plaats weet waar ze beginnen zullen. En als het spel be gint, doe ik óók mee! Toch niet met de inlanders? vroeg Halfont. Waarom niet? Ik vecht aan den kant van diegenen, die mij het best betalen en bovendien heb ik nog zoo mijn particuliere redenen. Wel, ik kan mij begrijpen, dat „iemand zijn redenen heeft", maar practisch beschouwd is 't toch waar schijnlijk, dat u na een paar dagen een kogel in uw lichaam moet krijgen. (Wordt vervolgd). Beëediging gemeente- I gadering bijeen, secretaris. Secretaris de heer Verhoeven (waar- De raad der gemeente Sprang-Ca- nemend), pelle kwam Vrijdagavond onder voor- Afwezig de heer Versteeg, zitterschap van den Edelachtb. heer De voorzitter opende de vergadering Burgemeester A. Smit in openbare ver- met een nieuwjaarsrede en sprak hierbij Doos 30 en 50 ct. als volgt: Gemeenteraait SpranHaiielIe. TtHlËfê doet je qoed!

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2