Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Plaatselijke Berichten. Tweede Blad. Instrumentaal muziekleven in Waalwijk. NUMMER 13. WOENSDAG 15 FEBRUARI 1939. 62c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel: minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. - 1 - Men schrijft ons: Hoe staat het op 't oogenblik met het instrumentaalmuziekleven in Waalwijk. Als wij deze vraag moeten beant woorden dan kunnen we const'ateeren, dat wij behalve de radio in onze huis kamer, alleen nog in 't bezit zijn van een harmonie-orkest in Waalwijk, daarnaast eenige piano- en viool stu deerenden, doch verder is 't absoluut dood voor het instrumentaal muziek leven. Jammer is hel dat in een plaats als Waalwijk, die toch als zeer muzikaal hekend staat, zoo bedroevend weinig instrumentale muziek wordt beoefend. Waarom zouden we niet eens trach ten het muzikaal leven van Waalwijk weer op een hooger plan te brengen! Waarom zouden we niet als voor eeni ge jaren terug kunnen komen tot een „muziekschool", waaruit kan worden gevormd een goed strijkensemble. Menigeen zal zich nog herinneren ons 45 man sterk strijkensemble, on ze bloeiende muziekschool. De geheele bevolking leefde met 't muzikaal leven in Waalwijk mee. De muziekschool ondervond den grooten steun der bevolking. Laten we trachten de inzinking wederom te boven te komen. De jon gere generatie moet trachten een strijk- of blaasinstrument te gaan be spelen. Het muzikaal leven in den huiselij- ken kring moeten we gaan bevorde ren. Wij hebben dhrr. Marinus Ogier Jr. muziekleeraar aan de 's-Hertogen- bossche muziekschool en directeur van 't 's-Hertogcnbosch Muziekcorps, die reeds vele jaren in Waalwijk werk zaam is, bereid gevonden de schou ders er onder1 te zetten om te trachten in Waalwijk een meer intens actief muziekleven tot stand te brengen. Er zal een aanvang worden gemaakt met het geven van klassikaal onder wijs, waartoe wij U verwijzen naar de advertentie in dit blad. Bij voldoende deelname zal dhr. Ogier overgaan tot het geven van van dezen cursus. Mogelijk is er dan na verloop van tijd gelegenheid om een bescheiden strijk-ensemble op te richten, om latei- te komen tot een plaatselijk sympho- nie-orkest. Wij hopen dat dhr. Ogier hierin mag slagen. Februari 1939. Wij zijn het volkomen eens met den inzender van bovenstaand artikel tje. In een muzikale plaats als Waal wijk wordt veel te weinig gedaan aan instrumentale muziek. Wij herinneren ons nog het vroe gere orkestje; daaraan konden mis schien onvolkomendheden kleven, maar het had groote verdiensten voor de leden zelf en ook voor lal van uit voeringen die begeleiding vroegen. Hoe heeft het zich niet verdienste lijk gemaakt bij de schitterend ge slaagde operetten van T.A.V.E.N.U., hoe missen wij een symphonie-orkest- je hij tal van gelegenheden, waarbij 'l eigenlijk onmisbaar is. Wij hopen dat bovenstaand stukje en de prachtige gelegenheid die nu ge boden wordt velen, vooral de jongeren, zal aanmoedigen om de instrumentale muziek te gaan beoefenen, een genot voor henzelf en een groot voorrecht voor de Waalwijksche gemeenschap en het muzikale leven ter plaatse. een Belgische school); 1 van een le klas van een lyceum en 1 van de Ie klas van een Muloschool; 20 hadden minstens een jaar les gehad in de Franse taal. Van de 5 aangenomen leerlingen voor de 2e klas waren 3 afkomstig van de 3e klas van een U.L.O.-School, 1 van de 2e klas van een lyceum en een van een college in België. Van de 4 leerlingen voor de 3e klas waren 2 afkomstig van de 4e klas van een Mulo-school en 2 van de 3e klas van een Midd. Handelsschool. Van de 2 leerlingen voor de 4e klas was 1 afkomstig van de 4e klas van een H.B.S. en 1 van de 4e klas van een lyceum. Tussentijds werden 2 leerlingen aangenomen: 1 voor de le klas, af komstig van de 7e klas van een L. S. 1 voor de 5e klas, afkomstig van de (ie klas van een gymnasium. 26 Leerlingen hebben in de loop van het jaar de school verlaten; 12 wegens onvoldoende studie-resulta ten; 1 ging naar een Klein Seminarie; 2 gingen over naar een H.B.S. B; 1 ging naar een R.K. Kweekschool, 1 werd volontair op een Gemeente-se cretarie, 2 gingen in de practijk, 2 gingen naar een M.T.S., 1 werd vo lontair op een zuivelfabriek, 1 ver trok omdat hij de 3-jarige onderbouw had afgemaakt, 1 vertrok wegens hui selijke omstandigheden en 2 wegens verhuizing. R.K. HOGERE BURGERSCHOOL TE WAALWIJK. Verschenen is het jaarverslag over 1938 van bovengenoemde school. Na een opgave van de verschillende besturen, personeel enz., behandelt het verslag het volgende: Onderwijs. Dit jaar is geen wijziging in het leerplan gebracht. Ondergetekende blijft van mening, dat behoud van de driejarige gemeenschappelijke onder bouw voor H.B.S. A en H.B.S. B voor het onderwijs de meest logische in deling, voor de leerlingen, ook voor degenen, die na 3 jaren een andere studie-richting kiezen, de meest ge wenste vooropleiding is. Hij zou hel echter toejuichen, als in de derde of een hogere klas de beginselen van de stereometrie werden onderwezen. Leerlingen. Het aantal leerlingen, dat dit jaar voor de nieuwe cursus werd aange geven, bedroeg 36, waarvan 1 toe hoorder. Er slaagden 25 leerlingen voor de le klas (1 toehoorder), 5 voor de 2e klas, 4 voor de 3e klas en 2 voor de 4e klas. Van de 25 nieuwe leerlingen voor de le klas waren 10 afkomstig van de zesde klas ener lagere school en 13 van de zevende klas (hiervan 2 van Nu het aantal leerlingen groter is dan ooit te voren, komt meer en meer het nadeel van de beperkte afmetin gen der lokalen naar voren. In de les lokalen I en II, met maximaal 30 zit plaatsen, zitten resp. 2 en 3 leerlingen aan tafeltjes voor de klas, wat vooral bij het maken van schriftelijk werk grote moeilijkheden oplevert. Overzicht van het aantal leerlingen gedurende het kalenderjaar 1938: Aantal leerlingen op 1 Jan. 1938 130. Totaal aantal leerlingen op 31 Dec. 1938: 132. De leerlingen waren a.v. over de verschillende klassen verdeeld: Klas I Klas II Klas III Klas IV Klas V (A en B) op 31 Dec. 1938. 32 33 34 20 13 132 op 31 Dec. 1937. Klas I 33 Klas II 32 Klas III (A en B) 37 Klas IV 18 Klas V 10 130 Van de 132 leerlingen waren 67 uit Waalwijk, 65 uit andere gemeenten; 115 waren Katholiek en 17 Protestant. ue rgangsexam ens. De uitslag van de overgangsexamens welke in de eerste week van Juli werden gehouden was als volgt: van I naar II bevorderd: 22 on- voorw.afgewezen11. van II naar III bevorderd: 19 on- voorw.; 4 voorw.; afgewezen: 9. van III naar IV bevorderd: 17 on- voorw.6 voorw.; afgewezen: 12. van IV naar V bevorderd: 11 on- voorw.1 voorw.afgewezen6. Eindexamen. Het eindexamen werd afgenomen volgens het K.B. van 22 Dec. 1937. Tot gecommitteerden waren door Z. Exc. den Minister van O. K. W. be noemd: de Heer H. v. D,uHemen te Tilburg, Mevr. Dra. Schillemans- Kraetzer te 's-Hertogenbosch en de Heer Drs. H. Teulings te 's-Hertogen bosch. Hel schriftelijk gedeelte had plaats van 24 Mei t./m. 3 Juni, het monde ling examen op. 17, 18 en 20 Juni. Schriftelijk examen werd afgelegd in de vakken Nederlands, Frans, Duits, Engels en Handelswetenschap pen. Van de 10 candidaten hadden 7 ruim voldoende voor Boekhouden en Handelsrekenen en waren voor die vakken vrijgesteld, alle leerlingen had den een voldoend cijfer voor Staats inrichting gedurende het jaar be haald en behoefden dus ook in dit vak geen examen af te leggen. De cij fers voor de vreemde talen waren over het geheel minder bevredigend. Van de 10 candidaten slaagden er 6; 4 werden afgewezen, waarvan 1 na stemming. Door een van de gecommitteerden werd in de slotvergadering de op merking gemaakt, dat de, uit Den Haag toegezonden, opgaven voor Boek houden en Handelsrekenen z.i. te een voudig waren, veel evoudiger dan die welke vorige jaren bij het eindexamen Hogere Handelsschool waren opge geven. Een ander gecommitteerde meende, dat op het studieprogramma voor Aardrijkskunde en Geschiedenis te veel uren zijn uitgetrokken, waar tegenover de directeur als zijn ziens wijze te kennen gaf, dat terecht aan die vakken op de H.B.S. A veel tijd wordt besteed, omdat het einddiploma H.B.S. A het recht van studie geeft voor sociale aardrijkskunde. Een eind examen van 20 minuten mondeling is echter daarmede niet in overeenstem ming en geeft niet voldoende gelegen heid om een onderzoek in te stellen naar de voorgeschreven examenstof voor die vakken. Waalwijk, 3 Febr. 1939. De Directeur der R.K. H.B.S. A Waalwijk. Drs. G. J. DE VRIES. ONTWIKKELINGSAVOND R.K. W.V. „Wit gepleisterde graven." Maandagavond kwamen de leden van de R.K.W.V. in den Gildenbond bijeen, alwaar door dhr. Chr. Klerkx Jr. een spreekbeurt zou gehouden wor den over het onderwerp: „Wit geplei sterde graven". De belangstelling was goed. Enkele bestuursleden van de R.K.W.V. als mede de geestelijk-adviseur, de Wel- Eerw. heer kapelaan van Rooij waren aanwezig. De voorzitter der R.K.W.V. de heer Passier opende dezen ontwikkelings avond met den Christelijken groet en een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. In het bijzonder heette hij den spreker welkom. Hierna vroeg hij de aandacht voor de spreek beurt van den heer Klerkx. Het on derwerp, aldus de voorzitter kan veel bijbrengen tot de ontwikkeling van de leden. De heer Chr. Klerkx Jr. spreekt. Spreker begon zijn voordracht met er op te wijzen, dat er rond den titel van zijn voordracht eenige verwar ring is ontstaan. Inplaats van een di recte verklaring voor de woorden: wit gepleisterde graven, geeft speker een korte inleiding, waaruit blijkt, wat hij met die woorden bedoelt. Als we dieper gaan nadenken over de verschillende verschijnselen rond ons heen is de eerste gewaarwording: Onzekerheid. Op ieder gebied heerscht er in den tegenwoordigen tijd onze kerheid. Op economisch gebied, op godsdienstig, op cultureel op weten schappelijk gebied enz. Er is ook een groote onzekerheid op politiek gebied. Door al deze onzekerheid is een groote verwarring ontstaan. Spreker stelt dan de vraag, hoe dat komt. De materie is niet veranderd, maar de mcnschen zelf wel. Het kwaad schuilt hier bij de menschen, omdat de mcn schen een vrije wil hebben gekregen. De vraag dringt zich dan naar voren, waar de menschen hun vrije wil voor moeten gebruiken. Het antwoord hierop geeft het ver stand van den mensch. De mensch toch heeft immers zijn verstand ge kregen, opdat zijn vrijen wil zou kun nen richten op de goede dingen. Op den dag van vandaag hebben zoovelen een verkeerd begrip van die dingen Schijn bedriegt en zoo komt spreker dan aan zijn titel: Wit gepleisterde graven. Doordat de schijn bedriegt, zien wij de dingen veel mooier dan zij zijn. Wit gepleisterde graven. Van buiten schitterend maar van binnen verrot ting. De groote waarheid, dat alles wat hier op aarde bestaat van God is, en ook weer naar God terugmoet mogen wij niet vergeten. Onze eeuw daarentegen ontkent deze waarheid en ligt in aanbidding nedergeknield voor de stof. Men wil God zelfs dienstbaar maken aan de slot en vandaar dan de woorden: Ras Bloed, Bodem. er\ olgens schetst spreker de verschillende mistoestanden in de maatschappij en de vele fouten, om zoo terecht te komen bij: De Nieuwe Gemeenschap. Het is zoo mooi, zoo gaat hij verder, dat het initiatief tot de Nieuwe Gemeenschap juist is uitge gaan van de arbeidersklasse. Maar wij moeten er wel aan denken, dat de Nieuwe Gemeenschap niet maar ons toekomt, maar dat wij naar de Nieuwe Gemeenschap moeten gaan. Verbetert de wereld, maar begint bij u zelf, en geeft anderen de gelegenheid zich te verbeteren. Gij zit in de verwarring, maar hoe komt ge daaruit: Een weg zoeken. Controleert u zelf. Zoekt steun bij lien die u steun kunnen ge ven. Allereerst zijn hiervoor de pries ters de aangewezen personen. Houdt u niet afzijdig, maar blijft een actief lid van de organisatie. Als er critiek uit te oelenen valt, doe dit dan in den geest der Nieuwe Gemeenschap. Gaat met uw critiek naar de bevoegde per sonen, maar gaat er niet mee kanke ren onder uw kameraden. Tot slot schetste spreker nog in zeer mooie bewoordingen de groote verdiensten van den overleden paus. De paus is dood, aldus spreker, maar de steenrots blijft. Wie kan dat van de dictators zeggen. De lezing, die de vragen van den dag op maatschappelijk, economisch en politiek gebied op doorvoelde wel sprekende wijze behandelde, zij het misschien hier en daar voor het pu bliek wel wat hoog opgezet, werd met zeer groote belangstelling aan hoord. De voorzitter, de heer Passier dank te hierna en sloot •met den Christelij ken Groet. VAKSCHOOLBAL. De leerlingen van de Vakschool hadden Maandag een bal georgani seerd en het verheugt ons te kunnen mededeelen, dat dank zij de goede zorgen die men er aan besteed had, dit uitstekend geslaagd is. De belangstelling was goed. Aller eerst werd een kort openingswoord gesproken door dhr. Jac. Niessen en een sluitingswoord door dhr. Stren- gels. Tusschen dit openingswoord en sluitingswoord ligt echter nog heel wat in. Onder de tonen van de schit terend verzorgde muziek van The Rambling Moochers werd menig dansje gemaakt. Bovendien werd er nog prijs gedanst. De juryleden had den hierbij een moeilijke taak te ver richten, maar het moet gezegd wor den, tol volle tevredenheid hebben dhr. en mevr. de Kort, mevr. Knepfle en dhr. Suermondt zich hiervan ge kweten. De prijs die werd uitgeloofd voor de Wiener Walz werd gewonnen door mej. de dhr. Prince, terwijl de prijs voor den Engelschen wals in de wacht werd gesleept door mej. A. Spapens en dhr. H. Benger. Tot het bekende uurtje bleef men onder gezelligen scherts en dans bijeen. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. In Mei a.s. zal, zooals vroeger mede- doeld, het Waalwijksche echtpaar J. Winges zijn gouden huwelijksfeest herdenken. Den herdenking yan dit heugelijke feit is voorloopig vastge steld op 20 Mei. De biljartvereeniging H. K. B. had hiertoe het initiatief genomen voor de feestelijke viering en in café van der Pluijm aan de haven Maandag avond een vergadering belegd. De leiding van deze bijeenkomst beruste cho van het Zuiden, Waalwyksche en Langstraatsche ('giraal,

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5