NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. Overzicht Gas-, Electriciteit- en Waterbedrijven dienstjaar 1938. DRUNEN. DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. in handen van dhr. J. Leijtens. Op deze vergadering is een feest comité gevormd. I)e functies zijn als volgt verdeeld. De heeren W. Eibers eere-voorzit- ter, J. van Loon, voorzitter, H. Hop staken, secretaris, C. Eibers Jr. pen ningmeester. Verder hebben in dit comité de heeren J. v. Boxtel, J. Leij tens, W. Hens en J. Pot zitting geno men als leden. Verder werden er besprekingen ge voerd over een te organiseeren buurt feest en naar verluidt, zal dit plaats vinden op Maandag 22 Mei. OUDSTE INWONER. Ons bericht omtrent den oudsten in woner onzer gemeente in ons vorig nummer, blijkt niet juist geweest te zijn. De heer Jan Baptist Bergmans wordt met de a.s. kermis 90 jaar, ter wijl mej. van Drunen-van Ba vel 15 Augustus dezen leeftijd bereikt, alzoo zijn er nog twee vóór dhr. F. van Delft, die eerst in December de 90 be reikt. PROTEST-VERGADERING VAN DEN R.K. MIDDENSTAND. Groote vergadering voor de afdee- lingen: Vlijmen, Kaatsheuvel, Waspik, Raamsdonksveer, Made, Hank, Zeven- bergschenboek, Zevenbergen. Lange- weg en Waalwijk te houden op Dins dag 28 Februari in hotel Verwiel. Spreker: den WelEd.Gestr. beer IJ. E. van den Brule te Rotterdam. (Lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal en bekend redenaar inzake middenstandsaangelegenheden), over de onderwerpen: Beteugeling van bet cadeaustelsel; Wettelijke beschermen de maatregelen tegen de overwoeke ring door het kapitalistische groot winkelbedrijf. HET BANDSPEL. Maandagavond werd in bet café van dhr. Frans van Helvoirt de aan gekondigde biljartwedstrijd gespeeld tusschcn de eerste zestallen van Het Bandspel en de W.B.C. met den vol genden uilslag. Fr. v. HelvoirtFr. Slaats 10043 Jac. v. HelvoirtL. v. Berkel 10070 L. MoonenC. v. Berkel 10094 J. WillemseChr. v. Berkel 10084 A. v. Oudheusden-A. v. Berkel 10051 A. RomboutsP. Danckaert 10070 Totaal 000-418 W.B.C. hoogste serie Fr. Slaats 22. Bandspel hoogste serie Fr. v. Hel voirt 52. R.K. BOND VAN P.T.T.- PERSONEEL. Zondag hield „St. Jan", de plaat selijke afdeeling van den R.K. Bond van P.T.T.-personeel haar jaarverga dering in Hotel „De Twee Kolom men". Deze bijeenkomst werd gepre sideerd door den beer O. L. de Rouw. Deze opende dan deze vergadering met een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezigen. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. Hierna werden de jaarverslagen voorgelezen. Uit het jaarverslag van den pen ningmeester bleek, dat de kas een voordeelig saldo te zien geeft van 75. De voorzitter stelde hierna voor dit jaar gezamenlijk een reisje te maken en bet is te begrijpen dat de vergade ring hiervoor te vinden was. Aldus werd dan ook besloten. Verder stond op de agenda een spreekbeurt van den bondsvoorzitter, den heer M. v. d. Broek uit Utrecht. In deze rede behandelde spreker vele belangrijke aangelegenbeden voor bet P .T.T.-personeel Als bijzonderheid kwam in deze spreekbeurt naar voren, dat dank zij de gevoerde actie in die richting de verhouding tusschcn den minister en den directeur-generaal der P.T.T. eenerzijds en het personeel der P.T.T. anderzijds, soepeler is geworden. Na deze rede ontwikkelde zich een leven dige gedachtenwisseling. BEëDIGI) VERTALER. Na in 1938 beëdigd te zijn als ver taler voor Esperanto, werd onze vroegere stadsgenoot, de heer C. W. Wouters, Donderdag 9 Februari j.l. door de Arrondissements-Rechtbank te Maastricht beëdigd als vertaler voor de Fransche, Itaiaansche, Spaansche, Engelsche en Duitsche taal. De heer Wouters is als buiten- landsch correspondent en vertaler werkzaam bij de Staatsmijnen in Limburg te Heerlen. BEGIN VAN BRAND. Maandagavond ten /"ongeveer half zes ontstond in de cambereur-fabriek der firma A. van Gent en Co. alhier een begin van brand, door bet vlam vatten van een oliebad. Gas. Productie Gewoon Gas (voor alle doeleinden) Muntgas Openbare verlichting Aflevering totaal Electriciteit. Sirooininkoop Aflevering Gemengde tarieven Krachttarieven Openbare verlichting Aflevering totaal Water Opgepompt Aflevering Per watermeter: Aan particulieren Aan industrie, gemeentebedrijven en -diensten en bouwwater Per abonnement: Aantal verbruikers op 31 Dec. Gasverbruikers Gewone gasmeters Muntgasmeters Electriciteitsverbruikers Lichtstroom verbruikers Krachtstroomverbruikers Waterverbruikers per meter Huishoudelijk waterverbruik Industrieverbruik, woningbouw, gemeente bedrijven en gemeentediensten Per abonnement waarvan onbewoond 1938 m3 De politie was in minder dan geen tijd ter plaatse en wist erger te voor komen. PLECHTIGE UITVAART. In den jeugdigen leeftijd -van 44 ja ren overleed dhr. J. L. van Bladel, na latende eene weduwe en vijf jeugdige kindertjes. De heer van Bladel is jaren voor zitter en steeds een trouw lid van de Veteranen - gymnastiek - vereeniging „Ons Huis", zooals hij dat in zijn jonge jaren was van de voetbalclub „Quick" en de gymnastiek vereeniging „de Frank" en W.G.V.. „Ons Huis" zette,begrijpelijk aan de droeve begrafenis zooveel mogelijk luister bij. Met omfloerst vaandel der vereeniging voorop, werd het stoffe lijk overschot gedragen door de ve teranen; leden der vereeniging volg den de lijkbaar, alsook de bescherm heer der vereen, dhr. Gerard Verwiel, de oud-leider de heer A. Princen uit Tilburg en een groot aantal vrienden en bekenden van den ontslapene. Hij ruste in vrede. BURGEMEESTER VAN DER SCHANS. Bij Kon. Besluit van 11 Februari 1939 is aan A. D. van der Schans, op zijn verzoek, met ingang van 28 Febr. 1939, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Andel, Giessen en Rijswijk, met dankbetui ging voor de langdurige diensten in die betrekkingen bewezen. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Leerdam geeft belanghebbenden in overweging al vorens aan H. R. Julsing, lichtdrukin richting, Brinklaan 30 te Apeldoorn, zonder betaling bestek en teekening af te geven, bij hem, burgemeester in lichtingen in te winnen. „Tot Bloei der Toonkunst". Het tweede winterconcert door de Liedertafel »Tot Bloei der Toon- kunst« Zondagavond gegeven mocht zich in een flinke belangstelling verheugen. Het »bonte-avond« pro gramma bleek zeer in den smaak te vallen. Er werd dan ook volop afwisseling geboden. De koren door deliedertafel,onder leiding van den heer J. Verhoeven uit Drunen, bleken er goed in te zitten en werden mooi,genuanceerd gezongen. Vooral »In Paradisum« van L. v. Cromvoirt, kreeg een stemmige, gevoelvolle vertolking. De heer Sjef Boom, hoewel eenigs- zins door verkoudheidgehandicapt, deed ons weer genieten van zijn beide soli »Aria uit Die Schöpfungcc en »In den Herfst« De heer Fr. Lombartsdebuteerde zeer verdienstelijk als piano-soirsL Zijn solo-Valse no. 1 van Durand en vooral de 4-tiandige nummers tesamen met zijn leeraar, den heer J. Verhoeven, uitgevoerd, oogstten veel succes. Diverse leden der liedertafel en vooral de jongere garde, maakte zich dezen avond bijzonder ver dienstelijk met de verzorging van het humoristische gedeelte. Zij gaven verschillende vermakelijke scènes ten beste waarmee veel gelachenrs. Dat niet alle spelers even rolvast waren werd daarbij graag door de vingers gezien en zij oogstten dan ook telkens een welverdiendapplaus. Met een hartelijk dankwoord van den voorzitter, den heer W. v. d. Mee, tot publiek, spelers, directeur en zangers werd de avond besloten. Commandant Burgerwacht. Naar wij vernemen is de heer M. J. P. van Loon, reserve kapitein infanterie alhier, benoemd tot com mandant van de Burgerwacht af deeling Waalwijk. Zwijntjesjagers Maandagavond hebben zwijntjes jagers slager v, d. Ven van zijn rijwiel afgeholpen. Terwijl hij bij een klant in Elshout binnen was, namen onbekenden zijn fiets mee en kon hij tevoet naar huis. Uitvoering. Zondagavond gaf de harmonie »De Volharding« met medewerking van den illusionist-goochelaar Sa- karini haar eerste winteruitvoering in de zaal van café Th. Elshout. Nadat de Volharding onder leiding van directeur Ant. v. Huiten de muziekliefhebbers had voldaan, hield de heer Sakarini het publiek gedu rende enkele uren aangenaam bezig en de aanwezigen hadden wederom genoten van een prettigen avond. De Nieuwe Gemeenschap. Zondag na de Hoogmis zal op initiatief van de B.K.W.V.afdeeling Drunen in de zaal der meisjescon gregatie een bijeenkomst plaats hebben, waarvoor alle vereenigingen uit de gemeente zullen worden uit- genoodigd. Het doel van deze bijeenkomst is het samenstellen van een comité met daarnaast een comité van actie, dat tot taak heeft de idee der Nieuwe Gemeenschap te verbreiden. Opdracht. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van B v. Oosterhout, alhier is opgedragen aan de firma's H. Jehoel en L. v. Oers, alhier. Damestooneelvereeniging. Voor de a.s. uitvoering met Pa- schen is door de damestooneelver eeniging in studie genomen «Geesje moet weg«. blijspel van Agatha van Wessem. Werkloosheid. Bij het agentschap der arbeidsbe middeling stonden ingeschreven 140 werkzoekenden, waarvan 119 als geheel en 21 gedeeltelijk werk loos. Bij 't spelen brak het zoontje van den heer O. de Ruyter zijn arm. Door Dr. van Vuuren werd de eerste geneeskundige hulp verleend. In hotel Leemans alhier hield de afdeeling Dussen van den NCB haar algemeene jaarvergadering, waarop de heer G. Schalken na een diensttijd van 15 jaar als bode en zaaier ontslag nam. Het jaarverslag van den penning meester sloot met een batig saldo van ruim f30,— Besloten werd een lezing te hou den over Kali-bemesting. In hotel Heessels alhier had de met zooveel spanning tegemoet geziene vergadering van Stemge rechtigde Ingelanden van 't Water schap de Zuid-Holl. Polder plaats, ter verkiezing van een secretaris en een penningmeester. De zaal van hotel »De Zwaanor was tot in de uiterste hoeken ge vuld en er was een groote spanning onder de aanwezigen. Bij de eerste stemming, die voor secretaris, behaalde de heer A. Z. Snoek Jr. te Hank 180 en de heer L. van Moergestel te Dussen 168 stemmen. Op volkomen regelmatige wijze behaalde hierbij de heer Snoek een meerderheid van 12 stemmen, hoewel 't feit dat er één stem meer werd uitgebiacht dan aanwezig was, door den Dijkgraaf niet bezwaarlijk werd geacht. Bij de stemming voor penning meester bleef het een eindeloos getelaande bestuurstafel. Men wist er blijkbaar niet goed weg mee. Men telde en hertelde nogmaals. Zonder den uitslag der stemming bekend te maken en ook zonder opgaaf van redenen deelde de Dijkgraaf de heer A. Z. Snoek Sr. mede dat hij de vergadering sloot. Hierlegen werd door een groot deel der Ingelanden, vooral ook door Mr. H. Allard, oud-burge. meester van G'berg heftig geprotes teerd. Een groot tumult ontstond in de zaal, doch de deur bleef gesloten. Nader vernamen we nog dat bij de stemming voor penningmeester de heer Snoek 173 en de heer van Moergestel 174 zou hebben behaald. Hierdoor werd dus laatst genoemde gekozen voordeze functie. Na afloop der vergadering waren we nog in de gelegenheid een vooraanstaande en ter plaatse onder de Ingelanden goed bekende per soon, die zeer goed met de stem ming onder deze op de hoogte is, te spreken. Deze dan kon wel aannemen dat het leiden van een vergadering voor stemming van een dergelijk voor. name en verantwoordelijke functie altijd wel eenige inspanning vergt, maar dat het toch niet opgaat om op een gegeven oogenblik, de ver gadering te sluiten, zonder de zaak te hebben afgewerkt en het protest der Ingelanden totaal te negeeren. Hij verwachtte thans dat de Inge landen de handen ineen zouden slaan en een beroep zouden doen op de autoriteiten om deze zaak in het reine te brengen. Spreker oordeelde dat het beter ware geweest de vergadering te schorsen dan om het eenvoudige tellen der stemmen, deze te sluiten. Naar zijn meening kon de dijkgraaf dan ook geen andere reden om de zaak onafgewerkt te laten, hebben gehad, dan dat hij vreesde, dat bij een noodige herstemming, zijn zoon, een der candidaten voor deze functie slechte kansen zou hebben gehad. Het ware te wenschen, aldus spreker, dat de overheid aan deze middeleeuwsche toestanden paaien perk zou stellen en dat dergelijk optreden zich niet meer zou kunnen voordoen. HANK. Zaterdagavond vergaderde de ver eeniging «Hank Vooruit» in bet bondsgebouw. Aanwezig waren zeer vele leden. De heer Braun, eere voorzitter was wegens ziekte ver hinderd. Uit het finanlieele verslag bleek, dat de inkomsten over 1938 f54.01 beliepen, de uitgaven f59.10. Der halve een nadeelig saldo van f5.09. Tot leden der kascommissie wer den benoemd de heeren Vermeer en L. van Dortmont. De Voorzitter gaf eenige mede- deelingen. De kwestie Buitendijk heelt nog steeds de volle belang stelling van het bestuur. Tijdens de laatste bestuursvergadering werd weer een telegram naar den betrok ken minister verzonden om een spoedige oplossing te verkrijgen. Over de electrificatie der rand gebieden deelde hij mede, dat het bestuur wachtte op antwoord van de P.N.E.M. Hierna kwam aan de orde het bouwen van een wielerbaan. De baan zal een lengte krijgen van 375 M. De bouwstoffen zullen gratis door de papierfabriek «Maasmond» wor den verstrekt, evenals de deskundige leiding. De eventueele baten zullen ten goede komen aan de liefdadige in stellingen van het dorp. Het plan werd door de leden met enthousiasme begroet. Het lid v. d. Zouwen had echter bezwaren. Bij stemming bleken er drie leden tegen te zijn. Besloten werd de buurtcommissies op te roepen, die een en ander zullen regelen, zoodat het werk spoedig kan worden begonnen. Bij de rondvraag verzocht men pogingen aan te wenden, teneinde het tarief der waterleiding verlaagd te krijgen. De voorzitter zegde toe slappen dienaangaande te doen Ook het woningbouw vraagstuk bleek de warme belangstelling van het bestuur te hebben. Door de rijksambtenaren werd een zekere H. uit Woudrichem aangehouden verdacht van het smokkelen van Belgisch sigaretten papier. Bij onderzoek bleek hij 500 boekjes te vervoeren. Rijwiel en papier werden in beslag genomen en procesverbaal opgemaakt. In deze gemeente is een protes- tansche kiesvereeniging opgericht. In het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren H. K. Nederlof, A. Dolks en H. Zeijlmans van Emmichoven. In de eerstvolgende vergadering zal de definitieve bestuursverkiezing plaats hebben en het reglement worden vastgesteld. -L Zondagavond had in het pa rochiehuis alhier de oprichting plaats van een cursus in Eerste Hulp bij Ongelukken. Staande de vergadering gaven zich 56 leden op. Gezien dit groote aantal zal de cursus waarschijnlijk in tweëen worden gesplitst. Dokter Jaspers zal de leiding op zich nemen. Het geheel gaat uit van het Wit Gele Kruis. De avond werd opgeluisterd met muziek terwijl tevens een demon stratie in Eerste Hulp bij Ongelukken werd gegeven. Bij de Nederlandsche Spoor wegen bestaan ernstige plannen tot opheffing van de bewaking van den overweg bij K.M. 14 255 van den spoorweg Lage Zwaluwe—'s Her togenbosch, gelegen bij villa Pinkster bloem in deze gemeente. Daar deze overweg gelegen is in den verkeers weg Langstraat—Rotterdam ver wachten wij dat de betreffende autoriteiten zich tegen deze ophef fing met klem zullen verzetten, Hoogst gevaarlijk als het is wanneer de bewaking van deze drukke spoor wegovergang wordt opgegeven. In de parochiekerk alhier vond een treffende plechtigheid plaats. Doordeken Wouters werd namenlijk een tiental nieuwe leden opgedragen in de Aartsbroederschap der H Familie. De heeren v. d. Pol, Ver. hoeven, Schreuder en Swagemakers mochten onder de gebruikelijke ceremoniën de gouden medaille in ontvangst nemen, wegens hun 50- jarig lidmaatschap. De zilveren medaille werd uitgereikt aan de heeren Noten. Dankers, Verhoeven, Aflevering 1937 m3 846455 839506 minder 6949 m3 of 0.82% 455607 224751 91729 442116 232163 91512 minder meer minder 13491 m3 7412 m3 217 m3 of of of 2.96% 3.30% 0.24 772087 kWh 626569 765791 kWh 670799 minder meer 6296 m3 44230 kWh of of 0,81% 7.04% 370830 182968 3290 375549 225553 3290 meer Na de wijziging der tarieven op 1-7-36 Is de krachtstroom afgifte niet meer nauwkeurig zijn deze opgaven slechts benaderand. 57 kWh of 1.76% 557031 604392 meer 47361 kWh ot Ö.5U /o m3 227951 mJ 259034 meer 21083 m3 of 13.64% 59740 63793 meer 4053 m3 of 6.78% 39619 112592 50284 119227 meer meer 10665 m3 6635 m3 of of 26.92% 5.80% 211951 233304 meer 21353 m3 of 10.07% 992 940 1932 990 968 1958 1618 108 1726 1676 113 1789 915 951 38 1300 32 953 1268 46 1293 21 997 1272 2221 2269

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6