RECHTZAKEN WASPIK KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. TILBURG. WASPIK. Moijelind en Remie. De Zeereerw. Heer Pastoor W ernen uit Vlijmen hield een treffende toespraak. Liefdadigheidsconcert Bel Canto. Voor een goed bezette, doch niet ge heel uitverkochte zaal, gaf Bel Canto Zondag zijn 10e Liefdadigheidsconcert kten bate van de Spijskokerij der St. Vin- centiusvereeniging. De Zangvereeni- ging gaf een klein, doch fijn program ma vooraf, waarin de directeur een kleine wijziging bracht, door het Ja gerskoor van Weber te laten vervallen en daarvoor het zeer piëteitvolle Beati Mortui van Mendelsohn Bartholdy als attentie voor het overlijden van Z H. Paus Pius XI in te lasschen. Was het gemengd koor niet geheel gelukkig in Sneeuwklokjes van Zijderlaan, daarte genover waren de andere mannenko ren. het dameskoor en vooral Ivano- vici s Donauwellen meesterwerkjes van samenzang en uitvoering. De clou van den avond werd echter gevormd door het optreden van de be kende Tilburgsche Tooneelvereeniging „Ars Longa Vita Brevis", onder leiding van den heer Chr. Emmers, die mèt zijn groot, machtig spel als Fergus Wimbusch het fijne spel van list en liefde van Douglas Murray „Polly Per kins" geheel droeg. Een pracht tegen speelster was mevr. Calthorpe in mej. v. Amelsfoort, terwijl geen enkel der andere rollen in minder goede handen was. Het zeer belangstellend publiek heeft intens genoten van het fijne spel van Ars Longa. Werken als Polly Per kins, zoo tintelend van geest en zonder banale flauwigheidjes of nietszeggende aardigheidjes palmen het publiek in en houden het in spanning van het begin tot het steeds te vroege einde. K. J. C. De K.J.C. gaf met zijn tooneelver eeniging „Kunst en Vermaak" Zondag zijn laatste tooneeluitvoering van dit seizoen. De zaal was zooals gewoonlijk vol. Onder goede leiding van den heer v. Odijk was in studie genomen een van diens laatste werken „De vloek van een roeping"; 'n bekend thema, 'n afge dwaalde en 'n goede zoon; 'n oude va der, die de roeping van z'n zoon kapot maakt voor en door z'n zaak, en één die z'n zaak wil opofferen voor de roe ping van z'n zoon. Prachtig waren de tegenstellingen van geweldige neer slachtigheid en uitbundige 't kan-me- niet-schelen-momenten door Henk v. Buren uitgebeeld. Ook de rol van Va der Jos Dingenians was in goede handen. De oudste zoon,, A. Kroot speelde z'n rol voortreffelijk. De Stu dent was wel wat jong, doch belooft iets voor de toekomst. Bos was in S. Zacht goed uitgebeeld. Ook de andere rollen waren goed gekend en gety peerd. 't Publiek heeft een genotvolle avond gehad en Kunst en Vermaak een qoede reclame. Jonge Boerenstand. Zondagavond gaf de Jonge Boeren stand een groote tooneeluitvoering in het parochiehuis. De groote zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. Opge voerd werd „De duivelsschuur", een Brabantsch spel van Constant Linde mans. Anders, als wat we gewoonlijk in onze plaats te genieten, stak dit spel alleen al door inhoud en strek king gunstig daarbij af, terwijl de spe lers het spel aan konden. Frater Ru- inoldus heeft eer van zijn werk. Het blijspel „Jonas de Recruut" was heel aardig en viel zeer in den smaak. LOONOPZAND. Kon. Erk. Harmonie Sophia's Vereeniging. Har- haar Zaterdag vierde de Kon. Erk. monie „Sophia's Vereeniging" traditioneel jaarfeest. Dat dit jaar den statiedag een zeer bijzonder feestelijk karakter droeg is te verklare feit, dat dit jaar een dubbel jubileum werd gevierd, n.l. tevens het jubileum als lid van den directeur den heer J. v. d. Nieuwenhuizen. Om ongeveer .'1| uur verzamelden bestuur en leden zich in de harmonie zaal die prachtig was versierd, waar na de jubilaris en diens familie aan hun woning werden afgehaald. Met een driewerf „heil" werd de jubilaris en diens familie bij het betreden der zaal begroet. Dan nam de voorzitter, de heer Joh. v. d. Heuvel het woord, teneinde den heer v. d. Nieuwenhuizen en diens familie namens het corps ge- lukwenschen aan te bieden. In een gloedvolle feestrede schetste deze den schitterenden staat van dienst die de heer v. d. Nieuwenhuizen als lid en later als directeur der harmonie heeft. Spreker wilde niet ingaan op bijzon derheden, doch meende toch te moeten vaststellen dat bijna alle leden, door zijn energie en opoffering gepaard aan kundige leiding, van hem hun muzikale ontwikkeling ontvangen hebben. De heer v. d. Nieuwenhuizen legde voor het grootste deel het muzi kale fundament en bleef tot op heden de grootste steunpilaar voor het corps. Na den jubilaris tot voorbeeld te hebben gesteld aan de jongeren hier tegenwoordig, bood de voorzitter den jubilaris een zeer fraaien fauteuil aan. Na den voorzitter voerde de Inspec teur de heer P. v. Abeelen 't woord en sprak tot slot den wensch uit, dat de heer v. d. Nieuwenhuizen nog lang aan de harmonie verbonden zal mogen zijn en dat tevens de goede verstand houding die er onder 't corps heerscht, in lengte van dagen zal blijven voort bestaan. Zeer onder den indruk dankte de heer v. d. Nieuwenhuizen, mede na mens zijn familie voor de hem hier gebrachte hulde, tevens voor het stof felijk blijk van waardeering, de hoop uitsprekende, dat hij nog vele jaren zijn beste krachten aan de vereeniging zal mogen geven. Naast zeer mooie bloemstukken kwamen zeer veel telegrammen en schriftelijke gelukwenschen binnen. In den avond werd een diner aan geboden, waarna de voorzitter een toe spraak hield in verband met het 75- jarig bestaan,van de harmonie, waar in hij vooral de nagedachtenis eerde van den oprichter Jhr. Mr. A. J. M. Verheijen, en van hen die als lid der harmonie zijn overleden. Verder werd de avond in genoeglijk amenzijn gesleten. In aansluiting op den statiedag, bood de harmonie haar leden en be gunstigers met hun dames een groote tooneeluitvoering aan, waaraan me dewerkte de Tilburgsche Gemengde Tooneelvereenging DOTO, die op voerde het blijspel in drie bedrijven: Frans knapt 't op. Het gebodene van den avond viel den aanwezigen goed in den smaak. De gehouden T.B.C.-collecte bij die gelegenheid bracht 6,78 op. SPRANG. De Ned. Herv. Mannenvereeni- ging „Troffel en Zwaard" kwam j.l. Vrijdagavond in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier, onder lei ding van haar 2e voorzitter, den heer Nic. van Ommeren, in 3e jaarvergade ring bijeen, met afgevaardigden van kerkeraad, zustervereenigingen enz., terwijl tevens de dames der leden uit- genoodigd waren. De bijeenkomst werd door den voor zitter geopend, die verzocht te zingen Ps. 138 1 en voorging in gebed, waar na hij las Prediker 3. In zijn openings woord heette de voorzitter vervolgens de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de afgevaardigden en den Weleerw. heer Ds. Vroegindewey, die bereid was voor de vergadering een onderwerp te behandelen. De secretaris, de heer Jac. van der Schans, gaf een overzicht van den ar beid der vereeniging in het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat er een opge wekt vereenigingsleven heerschtte. De vereeniging was dit jaar toegetreden tot den Bond van Ned. Herv. Mannenver- eenigingen op Geref. Grondslag. Ds. Vroegindewey hield hierna een referaat over „Jeremia", waarop eenige bespreking volgde. Door den heer J. Vos-Spuijbroek werd Psalm 42 als solo-zang ten beste gegeven. Namens den kerkeraad sprak ouder ling Jac. Timmermans, terwijl verder het woord werd gevoerd namens de Jongelingsvereeniging, de Meisjesver- eeniging, de Knapenvereeniging, de Ned. Herv. Mannenver. te Capelle, de Geref. Mannenvereeniging alhier. In de pauze werd thee met koek ge presenteerd. Dhr. J. Vos-Spuijbroek gaf hierna een gedicht ten beste: „Een Huis, niet met handen gemaakt, waarna door den heer E. Barbier een onderwerp werd in geleid over: „Het Huisgezin", waarop een flinke bespreking volgde. De heer C. B. Timmermans handelde nog over: „Onze omgang met den bijbel Aan het slot bracht de voorzitter een woord van dank aan de afgevaardig den, aan Ds. Vroegindewey en de in leiders der vereeniging, waarna de ge slaagde vergadering met dankgebed door Ds. Vroegindewey werd gesloten. Zaterdagavond j.l. hield de afdee- ling Sprang-Capelle en Omstreken van den Ned. Chr. Werkmeestersbond haar feestelijke jaarvergadering in de zaal van den Chr. Volksbond. Te 6.30 uur opende de voorzitter, den heer J. Heij, de bijeenkomst met het lezen der. H. Schrift. Naast afgevaardigden van verschil lende plaatselijke vereenigingen en van de afd. Zwijndrecht, waren o.a. aan wezig de heeren T. Hokken en G. J. van Riet, resp. voorzitter en secr.-penn. van den bond. Ook waren de dames der leden aanwezig. In zijn kort openingswoord heette de voorzitter de aanwezigen hartelijk welkom en herdacht in korte woorden het overlijden van den oud-voorzitter, wijlen den heer A. Spierings; het gemis van dhr. Spierings zal nog steeds op de afd. en den bond, waarvan hij 2de voorzitter was, drukken. Tevens her dacht de voorzitter het plotselinge ver scheiden van het lid Treffers. De scheidende secretaris, de heer C. Pomper, bracht een goed verzorgd jaar verslag uit, waarna de heer van Riet het woord verkreeg, die in waardeeren- de woorden den oud-voorzitter wijlen dhr. Spierings herdacht en verder een opwekkend woord sprak over „Ons be ginsel - onze kracht." De heer v. Riet dankte ook den heer Pomper voor de wijze waarop hij gedu rende de oprichting de afdeeling in de functie van secretaris had gediend. De oudste zoon dankte namens de fa milie Spierings nog voor het me deleven betoond. De afgevaardigden der verschillen de vereenigingen voerden hierna het woord. Verder werd de avond aangenaam doorgebracht met voordrachten, zang en muziek. De orgel- en vioolmuziek van de heeren Buddingh en Both viel zeer in den smaak. Door de heeren v. Heijst, L. Blom en Schoondermark wer. den op uitstekende wijze zang- en voor drachten ten beste gegeven. Tevens oogstte het kwartet bestaande uit de dames M. v d. Kolk en L. Both en de heeren L. Blom en C. v. Heijst veel bij val. De voordrachten van den heer G. v. d. Schans brachten de lachspieren der aanwezigen danig in beweging. De heer A. v. d. Kolk, die als impresario fungeerde, heeft schitterend werk gele verd en aan hem is dan ook voor een groot deel het succes van den avond te danken. De voorzitter dankte aan het slot al len voor de medewerking, waarna men te 11 uur hoogst voldaan over dezen feestavond naar huis keerde. 46 geheel- en 13 gedeeltelijk werkloo- zen; 9 leden zijn opgenomen in de werk verschaffing of steunregeling. De vori ge maand waren deze cijfers resp. 67, 52, 15 en 10. Blijkens het aan den raad dezer gemeente ingezonden verslag van de Commissie tot wering van Schoolver zuim. kwam deze in het afgeloopen jaar 11 maal in vergadering bijeen. 28 per sonen verschenen voor de commissie; )ij 12 gevallen lieten de ouders niets van zich hooren. De totaal verzuimen waren van 15 jongens 27 verzuimen, van 15 meisjes 38 verzuimen, in totaal 30 leerlingen met 65 verzuimen. In en kele gevallen kon de commissie termen aanwezig achten om de verzuimen als nog verschoonbaar te achten. De voetbalvereeniging S. D. O. hield j.l. Maandagavond in de zaal van den heer G. van Caem haar jaarlijksche I eestavond, die een gezellig verloop had. De voorzitter de heer Spuijbroek opende de feestvergadering met een kort openingswoord, .waarin hij de le den welkom heette, waarna het feest programma werd afgewerkt dat uit zang. muziek en voordracht bestond en waarmede de avond op vroolijke wijze werd doorgebracht. Door B. en W. der gemeente Sprang-Capelle werd j.l. Zaterdag aanbesteed een verbouwing aan het ge meentehuis te Vrijhoeve-Capelle, waar voor als volgt werd ingeschreven: Adr. Rosenbrand, (^apelle 1600 J. Quirijns, Capelle 1585 J. Michaël, Vrijh.-Capelle 1576 D. v. Oversteeg. Vrijh.-Capelle 1556 Maandagavond werd in de zaal van den Chr. Volksbond alhier vanwe ge het plaatselijk comité van het T. B. C.-Fonds „Draagt Elkanders Lasten" onderafdeeling van het Chr. Nationaal Vakverbond in Nederland, een vertoo ning gegeven van den D.E.L.-film. De zaal was geheel gevuld, toen de voor zitter der plaatselijke commissie, de heer C. van Caem Dzn., de bijeenkomst opende en er in zijn openingswoord op wees dat het niet zoo algemeen bekend was op welke manier het C.N.V. mede trachtte de gevreesde ziekte der tuber culose te bestrijden, waarom dezen avond het werk van het Fonds aan schouwelijk zou worden voorgesteld. Hij verbond hieraan een opwekkend propagandistisch woord tot deelname aan het fonds door hen die als C.N.V.- lid nog niet bij het fonds zijn aangeslo ten en wees daarbij op hun roeping om in deze het Goddelijk gebod „Draagt elkanders lasten" te volbrengen. Hierna werd de D.E.L.-film ver toond, die een duidelijk beeld gaf van het omvangrijke werd der T.B.C.-be strijding in sanatorium enz. De film werd door den heer van As, propagan dist van het C.N.V. op duidelijke wijze toegelicht. Verder werd vertoond het Vacantieoord van het C.N.V. te Put ten; alsook een prachtige film met na tuuropnamen, een teekenfilm enz., ter wijl tot slot een zangfilm werd ver toond, waarbij door de aanwezigen de vaderlandsche liederen werden meege zongen. De heer van As sprak nog een kort maar krachtig woord voor het C.S.D. De yoorzitter sprak aan het slot een kort dankwoord, waarna de heer van As in dankgebed voorging. Het was een mooie avond. Maandagmorgen sloeg het paard van den landbouwer Haverhals alhier op hol en reed in volle vaart tegen een boom, waarbij het paard kwam te val len. H. werd hierdoor van de kar ge slingerd en kwam zoodanig terecht dat hij moest worden opgenomen en bin nengedragen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen; Dr. Winkelman consta teerde inwendige kneuzingen en een bloeduitstorting. Dinsdagmiddag kwam het 4-jarig zoontje van dhr. v. Vugt alhier bij het spelen op het erf van den landbouwer de B. onder een jong paard te vallen, waarbij het paard het knaapje op het hoofd trapte, waardoor het kind zoo danig werd verwond dat het kort daar na overleed. Men kan zich de droefheid der ou ders indenken. De voor hedenavond aange kondigde spreekbeurt door Ds. A. Mer- kelijn, emiritus-missionaris-predikant, over de Zending in Ned.-ïndië, gaat wegens ziekte van Ds. Merkelijn niet door. Het aantal werklooze leden bij de afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders bedraagt momenteel 59, waarvan VRIJHOEVE-CAPELLE. In het gebouw voor Chr. Belan gen alhier kwam Dinsdagavond het Comité Sprang-Capelle e.o. van de Centrale voor Werkloozenzorg in ver gadering bijeen, onder leiding van den voorzitter den heer C. B. Timmermans. Besloten werd in de maand Maart een filmavond te organiseeren. Tot afge vaardigden naar de te houden districts vergadering op Dinsdag 21 April a.s. te Ginneken werden aangewezen de heeren C. B. Timmermans, W. Nieu wenhuizen, G. Braspenning, C. van Caem en P. Wagemakers. De schoenfabriek van de firma Gebr. van Drongelen, welke reeds ge- ruimen tijd 32 uur werkt, zal met in gang van deze week weer 48 uur gaan draaien. Door den Ring 's-Grevelduin- Capelle van Ned. Herv. Jongelingsver- eenigingen op G.G. is besloten dit Jaar den landdag te houden op Tweeden Pinksterdag. CAPELLE. G. Paans, Capelle 1200 M. W. Verhagen, Capelle 1177 Gebrs. Spierings, Capelle 1169 A. Willemsz. Sprang 1125 J. W. Nieuwenhuizen. Sprang 1095 J. Molegraaf, Capelle 1035 H. Wagemakers. Capelle 947 Alb. Hoefnagel, Capelle 945 Het werk is opgedragen aan den laagsten inschrijver. Bossche Diocesane Werkliedenbond. Te Tilburg is in de zaal der R.K. Werkliedenvereeniging een Centrale Raadsvergadering gehouden van de Bossche Diocesane Werkliedenver eeniging om afscheid te nemen van den scheidenden Bondsvoorzitter, het lid van Ged. Staten, A. van Rijen. In zijn afscheidsrede, welke door een ongewoon groot aantal afgevaardigden werd aangehoord, gaf de heer van Rijen een historische schets van het ontstaan en den groei van de B.D.W. Des middags werd het afscheid fees telijk gevierd. De nieuwe bondsvoorzitter de heer F. Hoogers, sprak het welkom uit aan de autoriteiten en huldigde den heer v. Rijen om zijn werklust en doorzettings vermogen. Pastoor Heezemans, de bondsadvi- seur, sprak namens de geestelijke advi seurs. De Commissaris der Koningin. Jhr. Mr. Dr. A. v. Rijckevorsel, die met en kele leden van Ged. Staten aanwezig was roemde den heer v. Rijen als een man van verzoening en een geboren bemiddelaar. Vervolgens voerden nog het woord de heer A. C. de Bruijn. Verbondsvoor zitter en deken Sanders. Onder de verdere aanwezigen merk ten wij nog op het college van B. en W. van Tilburg. De heer v. Rijen dankte uitvoerig. In het café van der Haart aan de Nieuwevaart werd j.l. Donderdag avond, ditmaal voor niet-leden, door de gemengde zangvereeniging t Roze- knopje, in samenwerking met de ge mengde zanvereeniging Excelsior uit Raamsdonksveer een uitvoering gege ven, welke in alle opzichten schitterend geslaagd is. Namens de besturen der vereenigin gen opende de heer G. A. S. de Bas de uitvoering met een welkomstwoord en sprak er zijn voldoening over uit, dat de zaal tot in de hoeken gevuld was, waarna hij de leiding overdroeg aan den heer N. Snijers, die met de werkende leden van beide vereenigin gen een her-opvoering gaf van het Donderdag 2 Febr. voor donateurs en huisgenooten voor het voetlicht ge brachte zangspel in drie bedrijven: „Malle Geert", tekst van Mart. Schuil, muziek van Mart. Schuil en Rich. Hol. Ook dezen avond was alles tot in de puntjes verzorgd, aan de stille aan dacht, waarmede het stuk gevolgd werd én aan het stormachtige applaus na elk bedrijf, bleek dat spel en zang ieders voldoening had, hetgeen voor de uit voerenden van veel waarde was, daar sommigen geen gemakkelijke taak had den. Aan het slot van deze uitvoering dankte de heer de Bas de aanwezigen voor hun belangstelling en de leden van de beide vereenigingen met hun direc teur voor het gebodene. Namens de be schermvrouwe van 't Rozeknopje, mevr Middelkoop-de With, werd aan de vertolksters van de beide hoofdrollen, die van vrouw Dibbel en haar klein dochter Geerte, een bouqet witte serin gen aangeboden. De beide vereenigingen kunnen op een paar welgeslaagde uitvoeringen hier ter plaatse terugzien. Jammer is 't, dat verschillenden, die deze tweede op voering hadden willen meemaken, door plaatsgebrek, dit niet konden. De voetbalvereeniging Neerlandia speelde j.l. Zondag voor de le klasse van den Brab. Voetbalbond te Kaats heuvel tegen S.V.K. en verloor met 4-1. Bij Mej. Wed. v. d. Waals werd een dezer dagen als gevonden gedepo neerd en pakje, inhoudende een zestal directoires. \y Voor de verkiezing van bestuurs leden der Chr. Schoolvereeniging a.d. Loonschendijk zijn de volgende dubbel tallen opgemaakt: G. Koene, aftr. C. Ophorst; W. Smits, aftr.W. H. Dek kers; M. van der Hoeven, aftr. H. A. van Achterberg en in de vacature, ont staan door het bedanken va nden heer J. den Hollander, Ds. A. Vroegindewey en W. Konings. Vergadering van den Gemeente raad op Vrijdag 17 Februari a.s., des namiddags te 7 uur ten ge meentehuize. Aan de orde: 1. Mededeelingen. 2. Afstand beheer en onderhoud van een gedeelte parallelweg van den spoorweg. 3. Wijziging ambtenarenreglement 4. Aanwijzing dagen waarop de winkelsluitingwei nietzal gelden. 5. Wijziging van het reglement van orde voor den Raad. 6. Ontslag controleur voor steun- verleening. 7. Besluit verzekering vangemeente gelden tegen fraude. - 8. Wijziging begrooting 1938. 9. Benoeming leden stembureaux. 10. Reclamen tegen belasting. Naar wij vernemen heelt de heer J M. Kamp ontslag genomen als Controleur der Steunregeling en gaat op 4 Maart in dezelfde be trekking in dienst der gemeente Dongen. Reden dat genoemde keer die pas bij Raadsbesluit van 25 No vember 1938 alhier was benoemd nu reeds weer vertrekt is dat zijn salaris in de gemeente Dongen f 200 hooger is dan hier. De Eiervereeniging zal op Woensdag 15 Februari haar jaar- en tevens feestvergadering houden in Hotel P. Roovers Montens. Om 8 uur zal een gratis film vertoond worden. De zaal is dan ook toe gankelijk voor niet leden. Op 19, 20 en 21 Februari zullen de leden van het Sint Aloisiuspa- tronaat wederom een revue opvoe ren in het Patronaatsgebouw. De titel der revue is »Zie de nouw wel«. Gezien wat reeds vroeger werd op gevoerd zal het ook op die dagen weer niet aan belangstelling ont breken. Overtreding van de Arbeidswet te Drunen Wegens overtreding van de Ar beidswet stonden Maandag j.l. te recht voor den Kantonrechter te 's Hertogenbosch, P. v. D. en H de W. wonende te Drunen, die zich te verantwoorden hadden voor het feit, dat zij als hoofd van een schoenmakersonderneming te Dru nen, op 26 November 1938, niet hebben gezorgd, dat na 1 uur des V/

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7