ncMPiiinn nieuws mwterDe preitjes iolo-preotjes 25-jarig bestaan Algemeen Groene Kruis. BOEKBESPREKING. LAATSTE BERICHTEN. namiddags, in die onderneming geen arbeid meer werd verricht. Van D. werd veroordeeld tot drie geldboetes van f 7 te vervangen door een hechtenisstraf van drie maal 7 dagen. De W. werd veroordeeld tot drie geldboetes van f3 te vervangen door een hechtenisstraf van drie maal 3 dagen. Motorrijder uit Raamsdonksveer veroordeeld. Op Zondag 9 October van het vorige jaar heeft op den hoek van de Torenstraat en Hinthamerstraat te Den Bosch een verkeersongeval plaats gehad. Een motorrijder wonende te Raamsdonksveer kwam van de Markt gereden en reed naar het Hinthamereinde. Op den hoek van de Torenstraat kwam hij in botsing met een auto, bestuurd door een zekeren J- van der G. De schuld van deze aanrijding lag bij den motorrijder uit Raams donksveer, omdat hij aan de van rechts komende auto den doorgang niet heeft vrijgelaten. Maandag j.l. stond hij deswege terecht voor den kantonrechter te 's-Hertogenbosch, die hem veroor deelde tot f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. (Reeds in een gedeelte van onze vo- rige oplage opgenomen). De Jubileumvergdering. De Heer van Gent, Voorzitter van het Alg. Groene Kruis. Nood in China. Verschenen is de brochure »Nood in China« publicatie van de contact commissie van het CentraalComité voor hulpverleening aan de burger bevolking van China, Wetering schans 7U, Amsterdam. Deze brochure beoogt allereerst rekening en verantwoording af te leggen tegenover het Nederlandsche publiek, van hetgeen het comité tot nu toe heeft verricht. Tevens wordt in bedoelde bro chure een warme propaganda ge voerd voor verdere hulpverleening aan de burgerbevolking van China, terwijl het goed verzorgd met tal van foto's verlucht werkje besluit met de vermelding van het giro nummer van het comité, 2040, ten name van het bankierskanloor N.V. Lissa Kan te Amsterdam met ver melding van China Hulp. WAALWIJK W.G.V. Woensdag van 5.30— 6.45 uur Adspiranten II. W oensdag 78.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gymnastiekl. O. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. W.G.V. Donderdag van 5.15— 6.30 uur Adspiranten I, van 6.30— 6.45 uur Adspiranten III en van 7.30—10 uur leden. Donderdag 8 uur repetitie Ge mengd Koor O. en V. Vrijdag Theater Musis Sacrum »Levensspiegel«. A. N. P. UIT DEN HAAG. Naar van officieele zijde wordt medegedeeld, is thans vastgesteld, dat het bezoek van H.M. de Koningin aan Z.M. deD Koning der Belgen zal plaats vinden van 23 t.m. 26 Mei a.s. Man verdronken bij Nijmegen Dinsdagmiddag is in het Maas- Waalkanaal bij Nijmegen verdron ken de 48-jarige B. uit Nijmegen. De man was vader van vijf kinderen. Bij het oversteken aangereden. Op den Leeweg bij Naaldwijk is de 57-jarige landbouwer A. van de Kruk zoodanig door een auto aan gereden, dat hij levensgevaarlijk is gewond. De landbouwer kwam per fiets van het erf van den landbouwer P Verhagen. Om op het fietspad te komen moest van de K. den rijweg oversteken. Op dit moment kwam een personenauto aanrijden, be stuurd door den heer W. C. uit Naaldwijk. Een hevige botsing volgde, waarbij de landbouwer tegen den weg werd geslingerd, waar hij zwaar gewond bleef liggen. Na dat eerste hulp was verleend, is 't slachtoffer in hoogst zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis Bethel te Delft vervoerd waar hij in den afgeloopen nacht is overleden. In de feestelijk versierde zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging her dacht het Groene Kruis Vrijdagavond zijn 25-jarig bestaan. Deze jubileum-vergadering mocht zich in een zeer groote belangstelling uit alle kringen verheugen. Over deze drukke opkomst sprak de voorzitter, de heer A. van Gent, in zijn openingswoord zijn vreugde uit, doch betreurde het tevens dat de gewone vergaderingen zooveel slechter be zocht worden. Die geringe belangstel ling kwam veelal voort uit een ver keerd begrip van de taak van het Groene Kruis waarvoor men gewoon lijk alleen wat voelt als men hulp noodig heeft. De voornaamste taak is echter ziekten te voorkomen, de zorg voor de gezondheid in het algemeen, dus ook van anderen. Spreker verwelkomde speciaal het bestuur van het Wit-Gele Kruis waar mee steeds op zoo aangename wijze is samengewerkt. Voorts de Rijksin specteur voor de Volksgezondheid Dr. Brantjes, de arts van het consultatie bureau Dr. Weijers, het dames comité waaraan de T.B.C.-bestryding in onze gemeente zooveel verschuldigd is, de secretaris der T.B.C.-Commissie Notaris Schaap die spreker als een stille werker kenschetste, het eerelid en mede-oprichter, dhr. v. d. Hammen die Waalwijk die het Groene Kruis nog niet vergeten blijkt te zijn, de verte genwoordigers van de zustervereni gingen in Sprang-Capelle, de heer Sprenger secretaris van het provin ciaal bestuur, de heeren predikanten Ds. Louwe Kooymans en Ds. Mühl- nickel met hunne dames die zoo ont zaggelijk veel voor het Groene Kruis gedaan hebben en ten slotte de secre taris van het Alg. Ned. Groene Kruis die zijn leven aan dit werk gewijd heeft. Spreker hoopte dat deze avond ertoe zou bijdragen de belangstelling voor 'I Groene Kruis-werk te doen toenemen. Verslag secretaris over afge loopen 25 jaar. De secretaris der jubileerende ver- eeniging, de heer Wildeman, gaf hier na een overzicht van hetgeen in de afgeloopen 25 jaren zooal tot stand is gekomen. gen Sprang en Capelle om te komen tot aanstelling van een wijkverpleeg ster. Men kon het echter niet eens worden over de vraag, waar de zuster zou moeten wonen. Precies een maand na de oprichting van de vereeniging was het tastbare bewijs van de werkkracht van het be stuur er al. rI oen werd namenlijk de Baker-cursus geopend. Ook het Ka tholieke Groene Kruis was reeds op gericht, en van dien tijd reeds dateert de prima samenwerking met deze ver eeniging. De vereeniging is, zooals verder uit het verslag blijkt, het steeds voor den wind gegaan, wat uitsluitend te danken is aan de activiteit van het be stuur en de medewerking die men al- lerwege voor het schoone doel mocht ontvangen. In 1918 verliest de vereeniging haar eersten voorzitter, den heer van Eek. De heer H. Both wordt zijn opvolger. Verder bleek uit dit verslag de zeer groote activiteit die de heer v. d. Ham men aan den dag heeft gelegd als pen ningmeester en secretaris der vereeni ging- Ook werd nog melding gemaakt van de folkloristische poppententoonstel- ling die in 1934 is gehouden. Ook de verschillende zusters die aan de ver eeniging zijn verbonden geweest moes ten achtereenvolgens de revue passee- ren. Een bijzonder feit in de analen der jubilaresse is ongetwijfeld de oprich ting van een t.b.c.-commissie in hel jaar 1926, terwijl voorts een van de belangrijkste gebeurtenissen de ope ning is van het Wijkgebouw, hetgeen plaats von op den 19den Januari 1929. In 1932 werd overgegaan tot aan koop van een hoogtezon, die pas kort geleden door een veel modernere in stallatie is vervangen. Dit, en nog veel meer belangrijks kwam in dit uitge breid overzicht tot klaarheid. Een schitterend verslag door den eminenten secretaris der vereeniging voorgelezen, waarvoor deze den wel verdienden dank van den voorzitter moest aanvaarden. Verder werden nog woorden van felicitatie gesproken door den secre taris van het Nederlandsche Groene Kruis, die den heer Versteeg de zil veren medaille van hel Groene Kruis I uitreikte, wegens het zilveren jubi- ding die er ten allen tijde heeft be staan tusschen het Groene- en 't Wit- Gele Kruis. Juist door deze goede samenwerking is er zoovel goeds tot stand kunnen komen. Spreker zegt, dat het Wit-Gele Kruis deze ver standhouding ten zeerste waardeert en spreekt de hoop uit, dat ook in de toekomst dit zoo zal blijven. De voorzitter de heer van Gent, dankte ook dezen spreker voor zijn mooie woorden en verklaarde, dat ook het Groen© Kruis de goede samenwer- king met haar zustervereeniging ten zeerste op prijs stelt. De voorzitter doet dan mededeeling van een heele stapel schriftelijke feli citaties. Deze waren ingekomen van den oud-voorzitter, thans eere-voor- zitler, den heer H. Both, ZeerEerw. heer pastoor Heezemans, Dr. Kolste- ren, Ds. Hoffman, Nederlandsche Roo de Kruis, Waalwijks Belang, den Edel- achtbaren heer Burgemeester Moonen, Wethouder Eibers, den gemeente-se cretaris den heer van Mierlo, Dr. Hoff man, den minister van Sociale Zaken, Dr. J. van Gils uit Den Haag en Mevr. Philips uit Eindhoven. Na deze mededeeling werd nog het woord gevoerd door den secretaris van het Groene Kruis te Sprang-Capelle, den heer Cotet, die met een korte toe spraak bloemen aanbood. De voorzitter sprak nog eenige waardeerende woorden tot Wethou der Smolders als vertegenwoordiger van het Waalwijksche gemeentebe stuur waarbij hij dank bracht voor de medewerking die de vereeniging steeds van deze zijde mocht ontvangen. Spr. stelde duidelijk in het licht, dat gezondheid bovenaan staat, want geen enkel gemeentebestuur, aldus spreker, is in dit opzich zoo actief. Het officieele gedeelte was hiermede gesloten en na een korte pauze draaide dan de film „Roeping" een film spe ciaal voor het Groene Kruis vervaar digd, die ons de moeilijkheden toont van een meisje, dat een schitterende loopbaan als zangeres in den steek liet om haar roeping te volgen: Wijkver pleegster. Een film, die zoowel uit technisch als propagandistisch oog punt er zijn mag. Bovendien trad dezen avond op de bekende Waalwijksche humorist en conferencier dhr. van Engelen op wien hel opgedragen was de vroolijke noot te verzorgen en dat de heer van Engelen hierin weer uitstekend ge slaagd is, behoeft voor allen die hem kennen geen betoog. Als altijd ver gastte hij de aanwezigen op goeden zang en gezonden humor. Het was een in elk opzicht welge- Spreker memoreerde dan, hoe er zich in 1913 een commissie vormde met het doel, te komen tot de oprich ting van een algemeene vereeniging „Het Groene Kruis". Personen van verschillende godsdienstige gezinten hadden hierin zitting. De oprichting geschiedde vlot. De heeren Both, Don ken, Versteeg, van der Hammen, van Everdingen, van Eek, van Heiwij nen, Greve en Schoep werden gekozen om de leiding op zich te nemen. Nadat de functies onderling verdeeld waren konden de werkzaamheden van de vereeniging aanvangen. In Januari van het daaropvolgend jaar werden conferenties belegd met de afdeelin- Wijkgebouw van het Alg. Groene Kruis in de Mr. van Coothstraat. leum dat deze vierde als bestuurslid van de vereeniging. Hierna voerde Dr. Brantjes als in specteur en als vriend nog het woord. Ook de heer Sprengers uit Breda bood als provinciaal secretaris zijri geluk- wenschen aan, waarbij vooral de heer Wildeman een open doekje in ont vangst had te nemen, wegens 't schit terend vervullen van zijn secretaris-» ambt. De voorzitter van de plaatselijke af- deeling van het Wit-Gele Kruis, de heer A. Verwiel, voegde zijn wenschen bij de vele andere en legde den na druk op de uitstekende verstandhou- slaagde avond. Ook wij bieden de jubileerende ver eeniging onze beste gelukwenschen. Felle brand te Ammerzoden Gistermiddag omstreeks vier uur heeft in de buurtschap Horenkamp bij Ammerzoden een felle brand gewoed, welke drie arbeiders woningen in de asch heeft gelegd. Het vuur is ontstaan in de woning van de familie de Goey. De vlam men sloegen spoedig over naar de aangrenzende woningen van de families Dekkers en van Mil. De brandweer van Ammerzoden was na eenigen tijd op de plaats van den brand aanwezig en be streed het vuur in samenwerking met enkele burgers. Niettemin werden alle drie woningen een prooi der vlammen. De inboedels konden voor een deel worden gered. De oorzaak van den brand moet naar alle waarschijnlijkheid worden gezocht in een lek in den schoor steen. De schade wordt door ver zekering gedekt. New Yorksche Taxichauffeurs krijgen les De wereldtentoonstelling New York 1939 verwacht zestig millioen bezoekers en de voorzitter, Grover Whalen, wenscht dat de taxi chauffeurs, de beambten van den ondergrondschen spoorweg, het buspersoneel en alle andere per sonen, die bij het verkeer betrokken zijn, zich beleefd zullen gedragen. In totaal zijn 38,000 brieven ver zonden aan de New Yorksche taxichauffeurs met bet verzoek de bezoekers van New York in alles behulpzaam te zijn. Vijftienhonderd antwoorden kwamen binnen op de gelijktijdige uitnoodiging deel te nemen aan lezingen over welle vendheid. Meisje gedood. Ie Enschedé is een 5-jarig meisje door een met paard bespannen vrachtwagen overreden. De wagen reed een fabrieksterrein op, Een drietal kinderen stond op dit moment op't trottoir te wachten tot de wagen gepasseerd zou zijn. Een van de kinderen, het dochtertje van de familie Weerkamp. is toen op onverklaarbai e wijze onder den wagen geraakt. Een der wielen van het zware voertuig ging het meisje over het lichaam en met ernstige inwendingen kneuzingen werd het opgenomen. Hoewel spoedig geneeskundige hulp ter plaatse was, overleed de kleine korten tijd na het ongeva Wij hebben nieuwe monsterboeken met een keur-collectie en gereed. Bij voorkomende gele genheid gelieve deze be slist in te zien. Bij bestelling aan tus- schen-personen, gelieve men uitdrukkelijk te vragen naar het monsterboek van onze firma. Hoogachtend, aanbevelend, Wialwijkschi Stiimdrukkirij Antion Tillen Bestuur en genoodigden bij de opening van het Wijkgebouw. Een belangrijk onderdeel van het Amsterdam-Rijnkanaal is de bouw van de groote dubbele sluis te Ravenswaay, gelegen in het pand Betuwe van dit enorme werk, waarvan de voltooiing binnenkort nadert. Daar de werkzaam heden aan de sluis zoo goed als voltooid zijn, is men begonnen met de werk zaamheden rond de sluis zelf.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 8