Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. „NOORD- BRABAND 1843 Rost van Tonningen uit de Kamer gezet. Boekhouder gevraagd, goed kunnende melken". Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERST E BLAD We maken 'n goed figuur! Onze Staatsschuld. Afweergeschut een burgerlijke zorg? V Afstanden (en het geld) verdwijnen. Heerlijke Chocoladebollen Automatiek PULLES-HEESBEEN. Inde politiek is al les mogelijk, Verkouden - Grieperig! ampo lucht op en geneestl NUMMER 18. ZATERDAG 4 MAART 1939. 62c JAARGANG. ider idio tem 3hi- het ken den met ity, laat hij een »pel va~ al- oor om i te v-V bij Dor od. er- ito Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE i WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. a Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Oad jrstaande gegevens omtrent het verbruik van alcoholhoudende dranken, zijn ontleend aan het Sta tistisch Jaarboekje van het Centraal Bureau voor de Statistiek Ook de cijfers omtrbnt het ver bruik van alcobolhoudendedrankea hebben ons iets te zeggen, vooral indien wij deze vergelijken met het veroruik in het buitenland. Per hoofd der bevolking vermin derde in Nederland van 1912'14 op 1937 het verbruik van bier van 38,1 tot 14,1 liter en van gedistil leerd van 2,36 op 1,53 liter; het wijnverbruik daarentegen wist zich goed te handhaven met een daling van slechts 1,23 tot 1,07 liter. Wist u, dat België relatief verre weg 't belangrijkste bierverbruik kan aanwijzen, meer dan 2'/a maal zoo veel als welk ander land ook? Ib6 liter per jaar per hoofd der bevol king; dat wil dus zeggen; bijna een halven liter per dag per persoon, vrouwen en kinderen meegerekend... Het bierverbruik bedroeg in 1935- '37 per jaar en per hoofd der be volking voor België 166.33 1.; voor Engeland: 60,94 1.; voor Duitsch land: 60,61 1.; voor Denemarken: 56,18 1 voor Zwitserland 52,421.; voor Frankrijk: 27,87 1 voor Ne derland: 14,47 1.; voor Italië: 0,96 liter. Wie zou meenen, dat Nederland bij de overeenkomstige cijfers voor gedistilleerd (50 pet.) op den voor grond zou staan, vergist zich. Ziet hier de bewijzen Frankrijk: 4,661; Duitschland: 2,13 1.; Nederland: 1,53 1.; Engeland: 1,27 1.; Belgie: 1,191.; Denemarken: 0,871.; Italië: 0,40 liter. Het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert den stand van de geconsolideerde Staatsschuld per 1 Januari 1939 in vergelijking met een aantal vooraf gaande jaren. Uit de samenstelling blijkt, dat de totale gevestigde schuld in 1938 voor het eerst sedert 1933 eenige vermindering bedroeg echter slechts circa f32 millioen, zoo-lat het totaal-cijfer der Staatsschuld desondanks nog op h°t zeer hooge bedrag van f3 221.125 000 staat en met uitzondering van het jaar tevoren vormt dit cijfer een record voor alle tijden. In verband mei de noodzakelijke groote uitgaven voor de versterking der defensie, moet bovendien ge vreesd worden, dat de Staatsschuld in dit jaar en de volgende nog verder zal toenemen, dit te eerder waar de Rijksbegrooting nog altijd met te- korten moet worden afgesloten en het niet waarschijnlijk is, dat hierin op korten termijn een verandering zal komen. Berekent men de totale schuld per hoofd onzer bevolking, dan komt men tot een cijfer van circa f400 per inwoner. Maakt men een vergelijking met enkele andere landen, dan blijkt, dat het cijfer voor Nederland in het alge meen nog niet zoo ongunstig is. De Engelsche Staatsschuld komt nl. overeen met ca. f 1500 per hoofd der bevolking, die van de Vereenigde Staten met ca. f550,dievan Frankrijk met ca. f500 (ondanks de verschil lende devaluaties van den franc, terwijl de gulden slechts éénmaal gedevalueerd werd), die van Duitsch. land met ca. f350 en die van België (waar ook meer dan één devaluatie plaats vond) met ca. f220. Het lijkt een vreemde geschie denis, dat Ged. Staten van Friesland aan Prov. Stalen een voorstel heb ben gedaan een voorstel.dat werd aangenomen om zestig duizend gulden uit te trekken tot het plaat sen van afweergeschut op de Cen trale van het provinciaal electrici- teitsbedrijf te Leeuwarden. Dat men voorname bedrijven zoo veel mogelijk wil beveiligen, is be grijpelijk. Maar is dat niet een zaak van militaire zorg, voor zoover het tenminste militaire afweermiddelen betieft Hoe stellen Ged. Staten zich de bediening van dat afweergeschut voor? Moet deze door militairen geschiede! Wie beveelt deze mili. tairen dan? Hebben Ged. Staten eener provincie het recht om aldus dwingend in te grijpen in de mili taire plannen tot afweer van vijan. delijke vliegtuigen? Kunnen ook particuliere industrieën zich veilig heid koopen door de aanschaffing van afweergeschut, door militair personeel le bedienen.? Ons dunkt, dat de weermacht er is voor de nationale verdedigingen dat ze haar taak op geen enkele wijze in gevaar mag laten brengen door zorgen voor de behartiging van bijzondere belangen. Bediening van het aan tekoopen afweergeschut door eigen, burgerlijk personeel, zal wel niet in de be doeling liggen. Het antwoord op de vraag, of en waar op eventuele overkomende vliegtuigen moet wor den geschoten, behoort aan de leger leiding te worden overgelaten. Bovendien zal elke vijandelijke legermacht de bediening van afweer geschut door burgers als een on rechtmatig optreden van franc-ti- reurs beschouwen en bestraffen op de gewelddadige en onmeedoogen- looze wijze, welke door deoorlogs- gebruiken wordt bepaald. In zoo'n geval zou niet slechts de Centrale, maar heel de stad met den grond worden gelijk gemaakt. LEVENSVERZEKERING ff WAALWIJK In de ..Leeuwarder Courant" kwam onlangseen advertentie voor met den navolgenden tekst: GEROUTINEERDE BOEKHOUDER gevraagd, op 1 of 12 Mei a.s., op fouragebedrijf annex vee houderij in het Noorden van Friesland Melken tevens ver. eischt. Diploma boekhouden strekt tot aanbeveling. Woning disponibel. Naar aanleiding hiervan schrijft het »Utrechtsch Dagblad» de vol gende ontboezeming: »Het is inderdaat niet gemakkelijk, vandaag aan den dag aan den slag te komen daarvan kan een van mijn kennissen, die „momenteel zonder" is, meepraten, In den loop der maanden is hij expert in het op stellen van sollicitatie - brieven ge worden; hij schudt ze spelender wijze uit de mouw, en daarbij heeft hij langzamerhand zulk een stapel van diploma's verworven, dat vrij wel elke brief die hij verzendt, te zwaar is voor het minimum post- tarief. De arme jongen heeft geblokt en geblokt, bij stenografeert met de snelheid van een Diesseltrein, hij typt dat het lykt of er om den hoek een mitrailleur staat te knallen, hij schrijft Fransche, Duitsche, Engelsche en Italiaansche brieven met grooter gemak dan ik de mijne in het Nederlandsch. De meest in gewikkelde boekhoudkundige vraag stukken, waarbij het een gewoon sterveling begint te duizelen, zijn voor hem simpeler dan een druppel water; voor zijn liefhebberij net zooals u postzegels verzamelt en ik wel eens ga visschen doet hij aan statistiek en staatsinrichting, en als hij tenslotte toch eens even wat wil uitblazen van al dat gestudeer, dan neemt hij stok en hoed en gaat naar de openbare leeszaal. Toen ik hem onlangs opzocht, vertelde zijn hos pita mij, dat hij naar een boerderij was. „Meneer is bezig zijn diploma melken te halen", vertrouwde de oude dame me toe. Ik fietste naar de boerderij en trof in den stal mijn zeergeleerden vriend aan, op een krukje de zwartbonte met vasle hand melkend. „Ha, ben je daar!" riep hij uit. „Het gaat al goed, zooals je ziet. De volgende week heb ik mijn diploma »geoefend« melker in den zak, let eens op". „Maar waarom doe je dat vroeg ik verbaasd en ontweek op 't laatste oogenblik nog een forsche staart- zwaai van de rood-bonte, die teeke nen van ongeduld begon te ver- toonen. „Man. een reuze baantje. Heb je die advertentie dan niet gelezen- Zoo'n kans krijg ik nooit meer", triomfeerde mijn makker en wischte zich een kluit modder van 't klamme voorhoofd, welke de zwart - bonte daar even tevoren onder droefgeestig geloei had gedeponeerd Daarom; eenige toelichting is wel vereischt op het voorstel van de Gedeputeerde -en het besluilvande Provinciale Staten van Friesland Onder het kopje „afstanden ver dwijnen" brachten de dagbladen het bericht, dat de K. L. M. het plan heeft om den vliegt ij d op Indië tot twee en een halven dag te bekorten. Daarvoor zouden zes D. C. 4-vlieg tuigen in Amerika worden gekocht. We lezen dan verder: Met het oog op de hooge kosten, verbonden aan de aan schaffing van deze verkeers vliegtuigen, welke de duurste zijn op de markt, loopen de besprekingen voornamelijk over de wijze, waarop de Regeerings- subsidie zal moeien worden ge regeld. De zaak zelve schijnt dus vrijwel een uitgemaakte te zijn. De vraag is nog slechts hoe de subsidie moet worden geregeld m.a.w. hoe men het geld er voor uit de publieke kas zal kunnen beuren. Is dat alles nu werkelijk noodig? In onzen tijd moeten de hoogst noodige dingen worden uitgesteld of afgewezen omdat er geen geld voor is. De K. L. M. kost ons volk mil- lioenen, goed, een behoorlijke burgerlijke luchtvaart moet er zijn. Een passage naar Indië is slechts te betalen door eenige menschen en door hooge regeeringsambtenaren, die hun declaratie kunnen indienen bij den beheerder der publieke mid delen. Iedere Nederlander of buitenlander, die op Indië vliegt, ontvangt via de rijks-subsidie aan de K.L.M.een belangrijke tinancieele ondersteuning van den staat. Is dat werkelijk een nationaal belang? Dat belangrijk zwaarder weegt dan die vele andere nationale belangen, welke door gebrek aan geld niet kunnen worden behartigd? Of is het alleen 'n prestige-k westie? KOMT EVEN SMULLEN. met slagroom. In Warschau en in Dantzig hebben ernstige demonstraties tegen de Duilschers plaats gehad, zoo zelfs dat de Duitsche delegatie in War schau steenen door de ruiten kreeg en alles behalve vleiende kreten over Duitschland en het nationaal- socialisme werden gehoord. Maar de Duitsche pers zwijgt als het graf. Geen woord leest men er over. In Hongarijë wordt de nationaal- socialistische partij geheel ontbonden alle eigendommen enz. in beslag genomenmen beschouwt dit in Duitschland als een zuiver Hongaar, sche aangeleger heid. In de politiek blijkt alles mogelijk. Nu eens beschouwt men 'nknikker- of een windbuksgaatje (katapult- schoten) in ruiten van Duitsche diplomaten-woningen als bewijzen van een duister complot, maakt nun daarover een weergaloos tumult, dat de geheele wereld in bewtging brengt en dan weer vat men partij* onlbinging licht op en acht men het insmijten van ruiten in een ambas sade en beleediging van het land, geen zaak om er eenige notitie van te nemen 1 HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. Een zeer ongewoon voorval heeft zich Woensdagmiddag bij den aan vang der vergadering van de Tweede Kamer afgespeeld. Het zal wel zeer lang geleden zijn, dat binnen de mu ren van 's lands vergaderzaal de ge- dachtenwisseling in een handgemeen is ontaard. Voor het eerst sinds veler heugenis is dit Woensdag gebeurd: de heer Rost van Tonningen is bij een weige ring om op last van den voorzitter de vergaderzaal te verlaten, onder hevig verzet door de Kamerboden uit de zaal gebracht, evenals zijn partijge noot de heer Woudenberg, die hem te hulp kwam. Nadat de voorzitter den heer Rost van Tonningen tweemaal tot de orde had geroepen, naar aanleiding van ge zegden over Hof en de Kamerleden, ontzegt hij den heer Rost van Ton ningen het recht, verder aan de verga dering deel te nemen. (Geroep: Eruit!) Als de heer Rost van Tonningen weigert de zaal te verlaten, wordt hij onder hevig verzet door de boden naar buiten gebracht, evenals zijn fractiege noot, de heer Woudenberg, die hem te hulp kwam. De vergadering werd daarna voor een tiental minuten geschorst. Toen de heer Rost van Tonningen geen aanstalten maakte om aan het bevel van den voorzitter te voldoen en verschillende leden dicht om hem op drongen, kon een begin van handge meen moeilijk uitblijven. Hoe het kwam hebben we niet kun nen constateeren, maar op een gege ven oogenblik raakten de heeren Van der Putt en Rost van Tonningen el kaar aan, hetgeen voor den nationaal- socialist Woudenberg aanleiding was om den heer Van der Putt bij den schouder te grijpen en in een bankje neer te drukken. Daarna werd hij door de boden bui ten de zaal gebracht. Het kamerlid de Ruyter zou tegen hem toen het woord „landverrader" hebben toegevoegd, waarover hij een klacht heeft inge diend. 9 t -% De Echo van het Zuiden, Waalwykscbe en Langstraatsclie €onrant> Dan Dampo inwrijven en diep inademen. Pot 50. Doos JO ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1