GEMENGD NIEUWS AKKERTJE BINNENLAND. NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. BURGERLIJKE STAND: KAATSHEUVEL. DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. NIEUWKU1JK. SPRANG—CAPELLE. M i nisterRomme's program. Minister Romtfte doet in de Me morie van Antwoord .over de be grooting van Sociale Zaken enkele mededeelingen aan de Eerste Kamer, waarvan de belangrijkste zijn Een ontwerp van een wettelijke vacantie-regeling is in voorbereiding; de regeling in zake vervroegde pen^ionneering in het typografisch bedrijf zal waarschijnlijk op 1 April a.s. in werking kunnen treden; het wetsontwerp op de onderne mingspensioenfondsen zal, naar ver trouwd wordt, binnen niettelangen tijd het departement kunnen ver laten in voorbereiding is een algemeene maatregel van bestuur, welke moge lijk maakt het plakken van rente zegels te vervangen door machinale stempeling in voorbereiding is een ontwerp tot wijziging van de invaliditeitswet, waarbij een voorziening wordt ge troffen ten behoeve van z.g. kleine zelfstandigen, ouder dan 35 jaar, die tengevolge van de crisis lpon- arbeider zijn geworden een ontwerp tot wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering is voor advies bij den Hoogen Raad van Arbeid een ontwerp-algemeene maatregel van bestuur inzake verdeeling van den beschikbaren arbeid isaanhangig bij den Hoogen Raad van Arbeid de regeering vertrouwt zeer bin nenkort nadere mededeelingen aan de Staten-Generaal te kunnen doen met betrekking tot het rapport Westhoff. Kermisgunning Voor kermis 1939 te Kaatsheuvel zijn de volgende standplaatsen toege wezen A. Sips, Ermelo met panorama kijk- tent. Gez. Vogel, Amsterdam met galan- teriekraam. I). Onrust, Zaandam met schiettent. M. Pleune, Rotterdam met kijktent (Daphne Diana). L. Bakker, Apeldoorn, met U-boot (golf van Biscaje). A. Janssen-van Giezen, 's-Bosch met suikerkraam. A. Galle, Rotterdam met gebak wagen. P. Vale, Bergen op Zoom met twee knikkersporten, één vogelpiek, en een coektail-paleospel. J. van Zwietering, Sprang met ijs. B. Giezen, Orthen met carroussel, luchtschommel en rubsbaan. K. Mulder, Amsterdam met minia tuur racebaan. C. van Zulem, K'heuvel met fruit. Rijks Post Spaarbank. Aan het Postkantoor Kaatsheuvel en het daaronder behoorend ambtsge bied werd gedurende de maand Febr- 1939 ingelegd 24510.87 en terugbe taald 15646.68. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9767. Een lustrum. Zonder dat hieraan ruchtbaarheid gegeven was herdacht onzen Weled. Achtb. Heer Burgemeester J. A. Fr. Mallens Woensdag den dag, dat hij voor vijf jaren als burgemeester van de gemeente Loonopzand werd geïn stalleerd. Er had natuurlijk geen of- ficieele receptie plaats of ander hulde betoon, doch deze gelegenheid werd door de ambtenaren van de verschil lende takken van dienst en naast dezen door verschillende anderen aan gegrepen om zijn EdelAchtb. hunne opwachting te maken. Het woonhuis* was in een bloementuin herschapen, terwijl zeer vele schriftelijke, telefo nische en telegrafische gelukwen- schen binnenkwamen. Damclub. Maandagavond wordt om 7 uur in den Gildenbond een vergadering gehouden om tot oprichtinglekomen van een damclub Verschillende personenen gaven zi:h reeds op. LOON OP ZAND. Kon. Erk. Harm. „Concordia". Door de R.K. Federatie van Harmo niegezelschappen van het Bisdom Den Bosch, is in een dezer dagen gehouden vergadering besloten d^ Kon. ,.Erk. Harm. „Concordia" binnen afzienba-7* ren tijd in de gelegenheid te stellen verschillende nummers voor de K.R.- -microfoon uit te voeren. De harmonie „Concordia" zal het eerste muziekgezelschap zijn wien deze eer, middels de R.K. Federatie, te beurt valt. 124 Jarig jubileum bij bet R.K. Onderwijs. In alle bescheidenheid werd in de Fraterschool het feit herdacht dat de Congregatie der Fraters 12£ jaar ge leden 't bijzonder onderwijs ter plaat se overnam. Om half acht werd in de parochiekerk een H. Mis van dank baarheid opgedragen, waarbij de ge zangen werden uitgevoerd door een knapenkoor. Om ruim 9 uur werden vanwege de kinderen der school den Fraters bloemen aangeboden. Na den besloten tijd zal hel feit iets meer feestelijk worden herdacht. BERKDIJK Biljartclub. Zondag is in het café van den heer van Dinteren een vergadering gehouden om tot de oprichting te komen van een biljartclub. Verschillende personen gaven zich op terwijl als bestuursleden werden gekozen de heeren N. Verschuren, Voorzitter; H. de Kok, secretaris; W. v. d. Hoven, penningm. Besloten werd o.m. de biljartavond vast te stellen op Maandagavond en de vergaderingen te houden op de 2de Zondag der maand. Berkdijk. Het eerste elftal gaat Zondag naar Tilburg om Roda te bekampen. De wedstrijden tegen Roda zijn altijd hard en spannend geweest. Ook nu kunnen onze jongens zich op een spannende kamp voorbereiden. Wie zal winnen is niet te zeggen. Als de Berkdijkers hun uiterste bestdoen en de volle 90 minuten werken hebben zij een goede kans. Scheidsrechter is de heer Rejack. Meikever gevangen. Mej. Gr. ving dezer dagen een meikever wat zeer zeker een vroe gertje genoemd kan worden. Ook de natuur schijnt in de war te komen In de Bijzondere School in «Den Hoek» alhier werd 'n «Oudera vond» onder leiding van ds. Henkricks en mej. Boender gegeven. Vele ouders hadden hieraan gehoor gegeven. Als Sprekers traden op ds. Hendriks, de heer van den Hoven en mej. Boender. De door de kinderen zelf vervaar digde kleedingslukken en handwerk jes konden worden bezichtigd. HANK. Dezer dagen werd door de Mare chaussee een Aalschaar in beslag genomen, waarmede gevisebt werd in een sloot gelegen in de polder «Nieuw Boerenverdriet. De visch- strooper koos het hazenpad en wist te ontkomen. Bij een zekere R. wonend alhier werd Maandagavond jl. met een steen door een glasruit zijner woning gegooid. De politie stelt naar een en ander een onderzoek in. Naar wij van beAoegder zijde ver nemen bestaan alhier plannen om te komen tot oprichting van een centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen. Aanmelding van deze jeugdige werkloozen heeft reeds plaats gehad in het R.K. Parochie hnis alhier. De wacht is nu nog op de departementale beslissing. Voor de Ned. Herv. gemeente hoopt Zondag a.s. des v.m. 10 uur Ds. van de Meiden uit Drimmelen een vacaturebeurt te vervullen. Naar we vernemen hebb°n zich reeds meer dan 50 jeugdwerk- loozen uit deze gemeente opgegeven voor de Centrale Werkplaat, en het aantal neemt nog steeds toe, want dagelijks komen zich nog meerdere deelnemers aanmelden. Aan het Postkantoor te Raams- donksveer en het daaronder behoo- rende ambtsgebied werd gedurende de maand Febmari jl. op de Rijks postspaarbank ingelegd f 59954,12 en terugbetaald f42211,33. In het Patronaat werd door de R.K, Werkliedenvereeniging haar algemeene jaarvergadering gehouden De Secretaris, de heer A. Krol gaf een uitgebreid verslag waaruit bleek dat er een batig slot was. Er werden gedurende dezen winter door den geest, adviseur 16 ontwikkelings avonden gegeven. Tot toevoegend Commissielid in het bestuur bouwvakarbeidersbond »Herwonnen Levenskracht» werd aangewezen de heer A. Krol. De aftredende bestuursleden G. Brok, A. van Drunen en C. van Heivoort werden 'met algemeene stemmen herkozen. Men besloot gedurende de goede week door bemiddeling van de z.g. collecte zakjes ten bate geestelijke en lichamelijke ontwikkeling der werklooze bij alle ingezetenen hier voor te collecteeren. Donderdagavond hield de bond van groote gezinnen in het Bonds- gebouw een algemeene ledenverga dering. Als spreker hiervoor trad op de Edelachtb. Heer J. Keestra, Burgemeester van Culemborg met het onderwerp «Volkshuisvesting.» Zakelijk en in een duideiijk betoog zette hij de zaken uiteen op een wijze die iedereen boeide.' De Voorzitter, de heer Loonen, sloot met een dankwoord aan den spreker de vergadering. SPRANG. Predikbeurten Zondag 5 Maart '39: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur lees- dienstn.m. 2 uur Ds. R. de Bruyn van Waspik. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. B. A. van Lummel. De afdeeling Sprang van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond kwam j.l. Dinsdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier, onder leiding van haar voorzitter de heer H. Bogers, in 10e jaarvergadering bijeen. De voorzitter opende de vergadering en ging voor in gebed, waarna hij voorlas Jacobus 4. In zijn openingswoord heette de voorzitter den leden welkom en wenschte hen voor 1939 Gods besten zegen toe. Spr. wees daarna op de zegeningen Gods die de afdeeling in de 10 jaren van haar bestaan mocht ontvangen. Begonnen met 23 leden is de afdeeling thans uitgegroeid tot 46 leden. In 1938 was er onder de le den der afdeeling minder werk bros heid dan in de voorgaande jaren. Spr. hoopte dat 1939 in dit opzicht ook gunstiger mag zijn. Na het lezen der notulen werden enkele ingekomen stukken behandeld, waarna de secretaris de heer C. van Caem een breedvoerig jaarverslag uit bracht, waarin hij tevens verschillen de bijzonderheden over de afgeloopen 10-jarige periode de revue liet pnssee- ren. Den-secretaris werd voor z'n werk dank gebracht. De penningmeester, dhr. W. Bras penning Jzn., bracht verslag uit om trent den financieelcn toestand der afdeeling. Hieruit bleek dat aan bonds- contributie werd ontvangen 523.38 en aan contributie voor de werkloo- zenkas 730.37. De uitkeering aan werklooze leden bedroeg over 1938 2280.70. Aan vaeantiebonnen werd een bedrag van 686.22 verzilverd. De penningmeester werd dank gezegd voor zijn accuraat beheer. De heer J. C. Maijers gaf een over zicht over het werk der plaatselijke contact-commissie. De aftredende be stuursleden de heeren H. Bogers, C. v. Caem en J. C. Maijers werden met meerderheid van stemmen herkozen; allen namen onder dank voor het bij vernieuwing in hem gestelde vertrou wen hunne benoeming aan, waarbij de voorzitter den wensch uitsprak voor een goede samenwerking. Besloten werd in den loop van en kele weken het 2e lustrum feestelijk te herdenken. Bij de rondvraag werden enkele huishoudelijke aangelegenheden ter sprake gebracht, waarna de voorzitter dankte voor de opkomst en de verga dering met dankgebed sloot. Aan het Hulpposlkantoor alhier werd gedurende de maand Februari 1939 voor de Rijkspostspaarbank in gelegd 3230.13 en terugbetaald 4720.68. Vanwege den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle zal a.s. Maandagavond om half 8 in de zaal van den Chr. Volksbond alhier ^een bijeenkomst worden gehouden in samenwerking met de Ned. Vereeniging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, waar toe alle geestverwante kantoor-, win kel- en magazijnbedienden zijn uitge- noodigd. Als spreker zal optreden de heer H. J. Vermeulen, voorzitter van genoemde vereeniging, met het on derwerp: „Doel, inrichting en werk wijze onzer Vereeniging". De bedoeling is te trachten een af deeling Sprang-Capelle en Omstreken .van genoejnde Vereeniging op te rich ten. Vergadering der Ned. Herv. Man- nenvereeniging „Troffels en Zwaard" op a.s. Dinsdag des avond 8 uur in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Aan de orde is een onderwerp over Art. 28 Ned. Geloofsbelijdenis, in te leiden door den heer Jac. van dei- Schans Azn. Op 20 Maart a.s. zal in de zaal van den Chr. Volksbond alhier, van wege de plaatselijke Commissie van de Centrale voor Werkloozenzorg, ge sticht op initiatief van den Raad van Ned. Kerken voor Practisch Christen dom, een film worden vertoond van het kampwerk dezer Centrale. CAPELLE. Gedurende de maand Februari 1939 werd op hel hulpposikantoor te dezer plaatse in de Rijkspostspaarbank in gelegd 7392,68 en terugbetaald 7058.05. Het aantal inlagen bedroeg 73, dat der terugbetalingen 49. -1A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddag half drie hoopt voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse op te treden Ds. Oostenbrug. 's Namiddags doopsbediening. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags twee uur op te treden Ds. Vroeg in de Weij. De Spaarkasvereeniging „Vele Kleintjes maken één Groote", houdt a.s. Zaterdagavond in het café van mej. Wed. v. d. Haart aan de Nieuwe- vaart, haar jaarvergadering met jaar- lijkschen teeravond. Naar wij vernemen zal de Huis- houdcursus, uitgaande van de afdee ling Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. Plattelands vrouwen, welke cursus wordt gegeven in het gymnastieklokaal der O. L.- school in de Kom, a.s. Dinsdagmor gen officieel worden geopend. DE DUITSCHE VOLKSAUTO. Een gunstig oordeel. Een Nederlander, die enkele dagen te Berlijn verblijf houdt, bracht ook een bezoek aan de internationale auto tentoonstelling. Hij had in de volks auto, den KDF-wagen gereden. Den heelen Avus langs! 30 K.M. heen en 30 K.M. terug! Met een vaartje van 110 K.M. Je zit, aldus onze landgenoot, in bel «n i i In het Vredespaleis had een zitting plaats van het Permanente Hof van Internationale Justitie; aan de ortje was een zaak betreffende de Electri- citeits Mij. van Sofia en Bulgarije. Achter de tafel v.l.n.r.: Papazoff - Vis- scher - Churg - van Eysinga - Anzilloti - Fromageot - Sir Cecil Hurst - Guer- ro - Comle Rostworowski - Altamira - Urutia - Nagaoka- Hudson - Erich en-Lopez Olivan. Neem dadelijk 'n als Ge U grieperig voelf. Wa-:ht niet totdal die besmetting de overhand krijgt. Ga naar bed en neem nog 'n "Akkertje". Die griep zet dan niet door en morgen zijt ge wè'er „fit". Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Por doos van 2 stuks - 2 stuivers. RAP AN Tl F ^'1 Qarandeeren de goede U H IA HII II L werking van „AKKERTJES", want ze bevatten een bijzondere combina tie van uiterst geneeskrachtige stoffen, volgens recept van Apotheker Dumont. t. wagentje werkelijk voortreffelijk. Je hebt ruimte voor je lange beenen. Je voelt je er op je gemak. De wagen v stuurt gemakkelijk, trekt snel op en remt regelmatig af. Met een snelheid van 30 K.M. kan de wagen keeren met een straal van ongeveer 8 meter, zon der, dat hij hinderlijk naar buiten uit slaat. De motor is heel opmerkelijk, namelijk 4 cylinders, die twee aan twee tegenover elkaar liggen in een horizontaal vlak. Het geheele aggre gaat is zeer sterk geribd en vervolgens ingebouwd in een winddoos, waar door de lucht circuleert. Ecn lucht- turbine vangt de windstroom op en stuwt hem over het dak naar achte ren, zoodat stof en vuil niet binnen kunnen komen. Verder is de olie luchtgekoeld, waardoor de wagen het gemakkelijk op liooge snelheden uit houdt. Het koetswerk is voortreffe lijk, rammelvrij en ook bij de vensters hermetisch afgesloten. Aangezien de motor achterin is gebouwd, zijn de zitplaatsen vrij ver naar voren ge bracht, wat tegen het schokken de aangewezen weg is. Het chasis be staat eigenlijk uit een centralen cha- siskoker met aangebouwde stalen vloerplaat voor de verstijving. Een van de aardige dingen is de centrale verwarming. De verhitte lucht uit de luchtturbine kan namelijk door den chasisbalk worden binnengelaten en circuleert dan langs de beenen en zelfs achter het dekbord langs de ramen. Alles bij elkaar is het inder daad een bijzonder geslaagde kleine wagen, <1 ie ook bij hooge snelheden niet dreunt. Het eenige bezwaar is het looien van de windturbine. DE ONTPLOFFING TE HIRAKATA. Bij den brand te Hirakata zijn on geveer 200 personen gewond en ande ren, naar men vreest, gedood. Offi cieel wordt medegedeeld, dat de brand ontstaan is in een arsenaal. Ongeveer 600 huizen zijn uitgebrand, tengevolge waarvan omstreeks 5800 personen dakloos zijn. De oorzaak van de ontploffing in het arsenaal van Hirakata wordt toe geschreven aan de onvoorzichtigheid van een arbeider, die een bom zou hebben laten vallen op buskruit., Hij zelf zou bij de ontploffing zijn omge komen. w Walvischvaarders gered. I)e opvarenden der Noorsche walvischvaarders »Nyken Saltdalin- gen« en »Ishfell«, die in den Allan- tisehen Oceaan in nood verkeerden, zijn thans door het Zweedsche schip »Brotningholm« aan boord ge nomen. LOON OP ZAND. Van 23 Febr. tot en met 1 Maart '39. Geboren .Jacobus Arnoldus Johannes, zv. J. A. Damen en Ca. Aa. v. Muilekom Pieter Michael Gerardus, zv. J. A. J. v. Biel en Aa. P. Driessen Franciscus Laurén- tius, zv. J. v. d. Ven en Pa. Ma. v. d. Velden Robert Theodoor Petrus, zv. Th. Baart en Cla. La. Jonkheijm Jo hanna Elisabeth Goleta Josepha, dv. J. W. van l'oije en Ja. Ea. v. d. Schoor. Overleden: Ha. Ea. Slits, oud 41 jaren P. J. Moolenschot, oud 6 jaren. Ingekomen: Aa. Ma. Biekens, van Eindhoven A. G. Klijndijk, van Amsterdam Ea. Ja. La. Steenberghe, van Koekelberg (B.) Chr. Mertens, van Dongen Pa. M. Bee- rens, van Vught P. v. Boxtel, van Dor drecht. ïf

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6