KARDINAAL PACELLI TOT PAUS GEKOZEN. 10 cent per week. BINNENLAND. Sport w. s. c. Vertrokken A. A. Snoeren en eehlg. naar Dinther A. de Waal naar Est en Opijnen P. Govers en gezin naar Tilburg J. \Y. Kon tags naar .Mi Hen St. Hubert. RAAMSDONK. Van 18 tot en met 25 Februari '39. Geboren: Elisabeth M. C., dv. Antonius Adr. Joore en Cornelia M. F. Vissers Gijsbertus J. W. G. M., zv. Gijsbertus J. A. Nollen en Adriana P. P. M. de Kroon Geer- t rui da P., dv. Petrus H. Broeders en Ja- coba C. Knaapen Petrus Joh., zv. Cor nells .lac. Baijens en Lourentia A. C. Scheepens Hubertus H., zv. Johannes Adr. van den Kieboom en Johanna P. van Seters. Gehuwd: Geen. Overleden: f Hendricus Hubertus van Seters, oud maanden. NIEUWE FASE IN DEN t tAUTOBUSSTRIJD. J)e strijd tegen de wilde autobus diensten is in een nieuwe fase geko men. Nadat het nieuwe R.A.P. op 13 Fe bruari in werking is getreden, is dooi de politie een groot aantal processen- verbaal opgemaakt tegen de wilde busdiensten, die zich aan de nieuwe bepalingen niet stoorden. Thans hebben de eerste strafzaken i voor den Atnsterdamschen kanton rechter, mr. I. van Creveld, gediend. Er Wtl8r' voor de behandeling zeer groote belangstelling uit het autobus bedrijf. Er waren in Amsterdam boeten ge- eischl van ƒ300 en ƒ500; in den Haag van 1000. ALLE EMIGRANTEN NAAR EEN KAMP OP DE VELUWE. H.el ligt, naar wij vernemen, in de bedoeling der regeering om de vluch telingenkampen voor illegale emigran ten op te heffen en te vereenigen tot één.groot kamp. Een terrein op de Ve- luwe met een oppervlakte van 35 ha. zou hiervoor worden bestemd. Zoodra dat kamp gereed zal zijn, zullen ook de vrouwen en kinderen bij de mannen kunnen gaan wonen, waarmede de voornaamste factor van een prikkelbare stemming bij vele vluchtelingen zou zijn verdwenen. Het voornemen zou reeds de princi- pieele instemming van den geheelen ministerraad hebben. Katholieke Illustratie. De lachende kop van den optimist op den omslag en de vlak daarop vol gende aquarel van Lodewijk Schelf houtHet zieke kind van den circus- artist, dat karakteriseerteenigermate deze aflevering, zooals trouwens de meeste nummers van het altoos interessante blad. De tegenstellingen brengen voortdurende afwisseling, het begint met een artikel van Christine van Eyck over de stad Eindhoven bij wintersche beelden die voor menigeen een verrassing zullen zijn. Dpn is er de zooveelste Jarige op Kamers in de bekende rake typeering. Het elfde vervolg van de wereldreis per luchtexpres brengt ons in Rio de Janeiro en na dit verre uitstapje bladeren we in de «boeken der onwetenden», die ons primitieve kerkelijke kunst te genieten geven. Actueele foto's vertellen van de voor. bereidingen op het Conclaaf en de sfeer van den Vastentijd wordt door Henri de Greeve doorgetrokken met Twee Silhouetten. Opeens een partij montere jongenskoppen De Wiener Sangerknaben staan voor de micro foon van de K.R.O. en daar vertelt Ad. Ludgerd leukweg van Griezelig?. Neen, wel nuttig wordt ons op de de middenpagina's voorgehouden als we opeens in den skelettenwinkel van Londen verzeild zijn. Tot meerdere afwisseling wordt vervolgens filmnieuws uit Amerika en uit ons eigen land opgedischt en dit doet Reinaert ter zake kundig. Op de actueele pagina's prijkt natuur, lijk het^pfinselijk'gezin en de sport is even natuurlijk voor den laatsten landenwedsUijd te Rotterdam. Met een fleurige prent van Frans hammers. Straatmuziekanten in Segovia, wordt overgegaan naar de vrouwenwereld, waar de gebruike lijke onderwerpen op prettige wijze worden behandeld. Ook in de romans is die variatie. Tegenover de Zwaar-ernstige Vloek van Hagenwyl staat een luchtige Markies van Carabas. Zoo eveneens met de kleine vertellingenJobke in de klem, door Joost Hermans,en Het spookschip van Foula, door Jaap Potteboom. Diezelfde afwisseling maakt ook het bijblad De Narrenkap, van het begin tot het einde boeiend. ADVERTEERT IN DIT BLAD HIJ NEEMT DEN NAAM VAN PIUS XII AAN. Donderdagmiddag omstreeks half zes (Rom. tijd) deden witte rookwolken, die opstegen uit het schoorsteentje van het aticaan, den talrijken toeschouwers kond, dat een nieuwe paus gekozen is. De oudste kardinaal-diaken verscheen eenigen tijd daarna op de loggia. Een zeer diepe stilte viel over het Sint Pieters plein; duidelijk weerklonk de stem des kardinalen, die mede deelde, dat de Zeereerbiedwaardige Heer Eugenio Pacelli tot Paus was gekozen en dat hij den naam Pius XII had aangeno men. Nog een oogwenk heerschte de groote stilte op het enorme plein en toen barste de onafzienbare menigte in een eindeloos gejuich uit. Om 6 uur 25 (Rom. tijd) verscheen de nieuwe Paus op het balkon tot verleening van den zegen urbi et orbi; op zilveren trompetten werd c(e pauselijke marsch geblazen. Alle klokken van den Sint Pieter beierden, terwijl de Paus de zegeningsfor mule uitsprak en het teeken des kruises maakte boven de op het plein geknielde menigte. Religieuze gezangen weerklon ken over het plein. Om 18 uur 30 trokken Pius XII en zijn gevolg zich terug van de loggia, terwijl de menigte bleef juichen en zingen. I)E VERKIEZING VAN DEN PAUS. Donderdagmiddag tegen half vier hadden de 62 kardinalen hun apparte menten verlaten en zich weer naar de Sixtijnsche Kapel begeven voor een derde stemming. Deze bleef niet zon der resultaat als de twee eerste. Zoodra de vereischte meerderheid van stemmen voor kardinaal Pacelli vaststond, werden de deuren van de Sixtijnsche kapel geopend en werden de secretaris van het conclaaf en de ceremoniemeesters binnengelaten. De kardinaal-deken, omringd door de kardinalen, de hoofden der orden, priesters en diakens, begaf zich naai den gekozene, en vroeg hem in het Latijn: „aanvaardt gij uwe verkiezing tot Paus?" Toen kardinaal Pacelli be vestigend geantwoord had, werden alle baldakijnen boven de zetels dei- kardinalen met één beweging neerge haald, met uitzondering van het bal dakijn boven den zetel van Pacelli. Vervolgens vroeg de deken welken naam de gekozene als Paus zou dra- gcn. Intusschen maakte de secretaris van het conclaaf de officieele acte van de verkiezing en de aanvaarding daarvan op. Terstond daarop begaf de geko zene zich, vergezeld van zijn concla- visten, naar een kleine zaal, waar reeds vóór den aanvang van het con claaf de pontificale kleedij gereed lag. Men bekleedde Pacelli met de pause lijke kleederen, waarna hij plaats nam op den stoel, aan den voet van het al taar in de Sixtijnsche kapel. In volg orde van anciënniteit trokken ver volgens de kardinalen langs den nieu wen Paus. Zij kusten hem den voet, daarna de hand, die hen ophief. Na deze plechtigheid ging de Paus over tot de zegening van het altaar. Eenige oogenblikken later werd de uitslag aan hel volk hekend gemaakt. De luidsprekers hadden de geheele bevolking van Rome uitgenoodigd, zich terstond naar het St. Pietersplein te begeven, waar de naam van den nieuwen Paus bekend zou worden ge maakt. Tevens werd door de luidspre kers bekend gemaakt, dat de nieuwe Paus zou verschijnen in de huiten- loggia der basiliek en daar zijn pau selijken zegen urbi et orbi zou geven. Onder de duizenden belangstellen den op het Sint Pietersplein heerschte een buitengewone geestdrift. Het be richt, dat een nieuwe Paus gekozen was, verspreidde zich met ongelool- lijke snelheid door de stad en door alle straten stroomde een onafzien bare menigte naar het Sint Pieters plein. Er werden troepen samenge trokken om de orde te handhaven. „HABEMUS PONTIF1CEM" (Wij hebben een Paus). „Ik verkondig u een blijde tijding: wij hebben een Paus, Zijne Eminentie Kardinaal Eugenio Pacelli, die zich den naam heeft gekozen van Pius XII". Nauwelijks hadden deze woorden, tegen- half zes Donderdagavond ge sprokenx door den oudste der kardi naal-diakens, van de midden-loggia van den St. Pieter geklonken, of een daverend gejuich barstte los uit de monden der talloozen, die waren toe gestroomd om te vernemen, wie de Stedehouder van Christus, het hoofd der Roomsche Kerk, zou zijn. „Viva il Papa" klonk het, „Habemus pon- lificem" Wij hebben een Paus. Voor dien had er onder de duizenden een diepe stilte geheerscht, zoo gespannen was men om den naam van den nieuw- gekozene te vernemen. Een merkwaardige bijzonderheid is nog, de toevallige omstandigheid, dat kardinaal Pacelli juist op zijn verjaardag lot Paus gekozen is. Hij is Donderdag 63 jaar geworden. De Paus is geboren Romein. ZIJN LEVEN. Eugenio Pacelli is le Rome geboren op 2 Maart 1(876 als zoon van een ad vocaat hij het Vaticaansche consis- tori, Filippo Pacelli en van Virgina Grazioti. Hij studeerde te Rome in de rechten en werd in Maart 1899 tot priester gewijd, om kort daarop een ondergeschikt ambt te aanvaarden hij de congregatie der buitengewone ker kelijke aangelegenheden. Daar hij een knap rechtsgeleerde was, werd hij in 1909 benoemd tot leeraar in de juri sprudentie aan de pauselijke academie der adelijke geestelijken. In die kwa liteit die hij tot 1914 bekleedde, pu bliceerde hij in 1912 een zeer gewaar deerde studie op het gebied van het kanonieke recht. In 1914 werd hij door Paus Pius X aangesteld tot secretaris der congregatie voor kerkelijke zaken, in welk ambt hij door Benedict us XV, die hem zeer hoog schatte, werd be stendigd. Het was deze laatste paus, die hem op 23 April 1917 tot titulair aartsbisschop van Sardi benoemde en tevens als nuntius naar München af vaardigde. In den moeilijken oorlogs- heeft hij, hoewel hij tenslotte Italiaan was, zich door zijn grooten weldadig heidszin en door zijn rechtvaardigheid de liefde van de Bèiersche katholie ken verworven en door zijn groote di plomatieke gaven de achting der Duitsche staatslieden. In 1920 werd hij nuntius te Berlijn. Aan zijn tact en werkzaamheid zijn de belangrijke concordaten met Beieren (1924) en met Pruisen f1930) te danken; dat laatste vormde de kroon op zijn werk en sloot tevens zijn loopbaan als nun tius af. Reeds was hij als secretaris der commissie voor de codificatie van het kanonieke recht een gewaardeerd medewerker van kardinaal Pietro Gaspari, den tocnmaligen staatssecre taris. Op 16 December 1929 werd hij door den paus tot kardinaal gekozen en weinige maanden later wordt hij op volger van kardinaal Gaspari, wiens levenswerk met de Lateraansche ver dragen afgesloten was. Pacelli werd bovendien cainerlcngo der Roomsche kerk. Als staatssecretaris toonde hij bijzondere kwaliteiten en slaagde erin het moeilijke concordaat met het Duitschland van Hitier af te sluiten. Hij is met de Duitsche zaken zeer ver trouwd en kon den paus ook in de laatste moeilijke jaren met groote deskundigheid ter zijde staan. Het groote vertrouwen, dat Pius XI in hem stelde, bleek duidelijk uit de gewichtige zendingen, welke deze hem opdroeg. In 1934 was hij pauselijk le gaat op de Internationaal Eucharis tisch Congres te Buenos-Aires en in 1935 te Lourdes. In 1936 maakte hij een lange reis door de Ver. Staten, waar o.a. zijn groote rede voor de al- gemeene Amerikaansche Persvereeni- ging een grooten indruk maakte. In 1937 nam hij namens den Paus deel aan de groote feestelijkheden van de inwijding der basiliek ter eere van de H. Theresia te Lisieux, waar wederom zijn groote en schitterende redevoe ringen den weg openden voor een he tere verhouding tusschen Kerk en Fransche regeering. In 1938 was hij nog eens pauselijk legaat op de In ternationale Eucharistisch Congres te Boedapest. Hij is de 262ste paus. Behalve een groot geleerde en di plomaat is de nieuwe Paus een heilig priester, een waar zieleherder, groot vriend van armen en kinderen; om deze laatste hoedanigheden is hij in Rome zelfs zoo gezien. In Italië vooal is deze keuze met on gekend enthousiasme ontvangen, maar ook in de verdere wereld met vreugde begroet o.a. in Frankrijk, Engeland, Spanje, Amerika; in Duitschland was men verrast en misschien ook ecnigs- zins teleurgesteld, daar geen wijziging verwacht wordt ten qpzichte der ras- politiek en godsdienstonderwijs in de totaitaire staten. Laten we gerust z'n „daden" afwachten. De katholieken der geheele wereld zullen God danken voor dezen nieu wen Paus, voor hem bidden opdat hij Zijne Kerk leide langs goede hanen en gaarne den eed van trouw geven aan dezen waardigen plaatsbekleeder Gods. vreemde club niet gemakkelijk thuis raakt. Bovendien plegen de HVC'ers, op- gezweept door het publiek op eigen ter- tein, een dusdanig forsch spelletje weg te geven, dat slechts weinigen hiertegen opgewassen zijn. De HEC'crs dienen zich hier vooral te wapenen door snel samenspel, met vlug afgeven van den bal, en dan vooral van het begin af op volle kracht. Daarmee zijn in dit seizoen heel wat wedstrijden gewonnen. Vooruit Geel-Zwarten, je best nog eens gedaan. Het gaat er nu op aan komen! 10e R.K. Paedagogische week. Het Psycholotisch-Paedagogisch- Instituut der R.K, Leergangen te Tilburg zal dit jaar de 10e R.K. Paedagogische Week organiseeren, en wel op 21, 22 en 23 Augustus. De vroege publicatie van deze data heeft de bedoeling, dat iedereen,die de Paedagogische Week wil bijwonen tijdig maatregelen kan nemen om deze dagen te reserveeren. Een groot aantal deelnemers wordt verwacht. Het algemeeneonderwerp dat behandeld zal worden, nl, Heemkunde, verdient de belangstel ling van allen, die aan eenigerlei tak van onderwijs verbonden zijn. Waarschuwingen. De brigade commandant der Kon, Marechaussee te Leeuwarden geeft een ieder in overweging alvorens in zakenrelatie te treden met Wicbede Vries, koopman, geboren te Melsla- wier 18 Januari 1894 wonende in de gemeente Leeuwarderadeel, onder Lekkum, Groningerstraatw. 12 groot handelaar in zoogenaamde vloerzeil, olie, bij hem inlichtingen in te win nen. Door verschillende politie autoriteiten. is reeds herhaaldelijk tegen de handelspractijken van ge noemden W. de Vries gewaarschuwd. Het is den Commissaris van Politie te Ede gebleken, Bat het nog steeds noodig is om te waarschuwen tegen de handelingen van enkele zg. kippenfokkers in zijn gemeente. Zij bieden kippen aan, die niet aan de gestelde eischen voldoen. Hoewel er nog vele bona fide kippen- handelaren in de gemeente Ede zijn, geeft genoemde Commissaris van Politie belanghebbenden in over weging om. alvorens bestellingen te doen, bij hem nadere inlichtingen in te winnen. Verlichte kerkklokken. Een schitterend werk is in Waal wijk tot stand gekomen met het aanbrengen van de drie nieuwe verlichte wijzerplaten. Ver en lang zal men moeten zoeken alvorens men een kerktoren heeft gevonden, die beschikt over zes wijzerplaten, waarvan er boven dien nog 3 zijn verlicht. Het is iets grootsteedsch en dient naast het gemak der klokkenkijkers ook nog de schoonheid van onze gemeente, want ieder, die een blik heeft geworpen op de verlichte klokken, zal moeten toegeven dat het een schitterende verbetering is. Hiernaast plaatsen wij een toto van de werkzaamheden, genomen vanaf het kopje der kerktoren op de twee klokkenmakers, die gezeten in hun* allesbehalve comfortabel stoeltje als het ware tegen de kerk toren waren geplakt, om de wijzers, wijzerplaten en verlichting aan te brengen. W.S.C.Wil hel mi na uitgesteld. 12 uur; W.S.C. 4Haarsteeg 2. WAALWIJK. R.K.V.V. H. E. C. Met angst en -vree/e zullen Zondag a.s. heel wat supporters naar den uitslag in- formeeren van den wedstrijd HVC—HKC welke in Heesch gespeeld wordt. Dit i> verreweg de lastigste uitwedstrijd van dit seizoen; daar zal niemand ook maar een oogenblik aan twijfelen. Om bij HVC een overwinning uit 't vuur te sleepen moet er heel wat gebeu ren. In de laatste 2 jaren is het slechts één vereeniging gelukt de punten mee naar huis te nemen, zoodat de HEC'ers voor e enzeer zware opgave staan. Wat zijn hier feitelijk de oorzaken van? I)e oplossing hiervan moet ten perste gezocht worden in de te slechte toestand van het smalle speelterrein, waarop een De heer Willem Kuijsten alhier, die 17 Maart a.s. zijn gouden dienst- juhileum herdenkt hij de Timtur- Schoenfabriek te Waalwijk. Waalwijksche en Langstraatsche Courant is het eenige blad dat U de belichten, verslagen van ge meenteraad en andere belang rijke vergaderingen uitvoerig en volledig geeft van Waalwijk.de Langstraat en omgeving. In dit blad vindl men vraag en aanbod van personeel uit de industrie, verkoopingen van notarissen,ingezonden stukken enz. Abonneert U thans op dit blad, de in Maart verschijnende nummers ontvangt men gratie. Abonnementsprijs

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7