Plaatselijke Berichten. Tweede Blad Wosn sdag 22 Maart 1939 No- 23 De Echo van het Zuiden Verkiezing Provinciale Staten. Lijsten en candidaten gehandhaafd, Maandag heeft le *s Bosch de zit ting plaats gehad van het hoofd- stembureau voor verkiezing van leden der Prov, Staten in den kies kring 's Hertogenbosch. Het resultaat was, dat alle lijsten en alle candidaten gehandhaafd kon den blijven. Luchtbescherming. Vrijdag 1.1 had in het Raadhuis een bestuursvergadering plaats van de Afd. Waalwijk der Ned. Vereen voor Luchtbescherming. Allereerst werden de werkzaamheden der wijk commissies besproken. De „huis- a a n-huis"-voorlichting aangaande de zelfbescherming tegen lucht aanvallen is in de meeste wijken in gang gezet; in sommige wijken ge schiedt zij met groote voortvarend heid en ijver, Voorts werd de a.s. landelijke verduisterings-oefe^ing besproken, waarover men de vorige week reeds in dit blad heeft kunnen lezen; de wijkcommissies zullen worden uitgenoodigd, hierop bij hun nog te geven voorlichting de aan dacht te vestigen. Op Woensdag 5 April des avonds 7 uur zal verder voor het gemeente lijk radio-distributiebedrijf door den voorzitter wederom een lezing worden gehouden, waarin een over zicht zal worden gegeven van de tot nu toe verrichte werkzaamheden der Afdeeling en de plannen voor de toekomst. Hierbij komt dan tevens de a.s. verduisteringsoefening in bespreking, De vergadering ging accoord met het voorstel van den voorzitjer, om een z.g. gezinsooorlichlinyskaait te doen vervaardigen, waarop de voor naamste gegevens betreffende de zelfbescherming tegen luchtaan vallen vermeldt zullen worden. Het ligt in de bedoeling deze kaart t z.t, aan a'le woningen te Waalwijk ter ophanging te verstrekken, zoodat alle inwonners zich steeds zullen kunnen vergewissen van het lucht- gevaar en de voornaamste maat regelen ertegen. Tenslotte werd besloten, pogingen in het werk te stellen om te trachten in onze ge meente een model-schuil- loopgraaf alsmede een op eenvou dige wijze te maken schuilkelder aan te brengen, welke als voorbeeld zouden moeten dienen voor de be volking. ZIEKENKAS VAN I)E R.K. WERKLIEDENVEREENIGING. Bovengenoemde instelling hield Maandag j.l. haar gewone halfjaarlijk- sche vergadering, die zeer slecht be zocht was. De voorzitter, de heer J. Leijtens, opende de vergadering met den Chr. Groet en zeide, het te betreuren, dat zoo weinig leden tegenwoordig waren. Hij spoorde de aanwezigen aan propa ganda te maken om voortaan meer leden naar de vergadering te krijgen. Vervolgens gaf hij het woord aan den secretaris, den heer N. van Hoof, om de notulen van de vorige vergadering voor te lezen. Deze werden zonder op- of aanmer kingen goedgekeurd en vastgesteld. Daarna kwam aan de orde punt 3: Verslag van den penningmeester over het 2e halfjaar 1938. Hieraan ontleenen wij het volgende Ziekenkas. Inkomsten Uitgaven Batig saldo 690.65 633.14 57.51 In kas op 1 Juli 1938 7310.80 Batig saldo 57.51 In kas op 1 Jan. 1939 Steunfonds. Inkomsten Uitgaven Nadeelig saldo In kas op 1 Juli 1938 Nadeelig saldo 7368.31 271.60 314.50 42.90 3075.34 42.90 In kas op 1 Jan. 1939 3032.44 Namens de controle-commissie bracht de heer J. Swinkels verslag uit. Hij verklaarde, mede namens zijn mede-controleur, de boeken en be scheiden, alsmede de gelden, te heb ben nagezien en in de beste orde be vonden te hebben. Hij bracht dan ook den penningmeester, den heer N. van Hoof, een woord van dank voor zijn accuraat beheer. De voorziter bracht de controleurs dank voor hun werkzaamheden, ter wijl hij ook den den penningmeester dank bracht voor de wijze waarop hij zijn functie vervult. Punt 5 bracht aan de orde: Verkie zing van 2 bestuursleden, wegens pe riodieke aftreding van de heeren N. van Hoof en C. Siegenthaler. Daar geen candidatenlijsten waren ingekomen, werden de aftredenden herkozen. Bij de mededeelingen zeide de voor zitter dat er tegenwoordig nog al eens moeilijkheden zijn met de ziektebe- wijzen, die de leden voor de uitkeering noodig hebben. Er zijn namelijk Be- drijfsvereenigingen, die geen ziektebe- wijs verlangen. De leden van de Zie kenkas moeten echter voor hun uit keering een ziektebewijs kunnen in leveren, hetgeen ze dan zelf moeten betalen. Om de leden nu daarin tege moet te komen kan het Bestuur er ook wel mede accoord gaan, dat, wan neer voor de Bedrijfsvereenigingen geen bewijs noodig is, ook volstaan kan worden met een verklaring, dooi den betrokken patroon afgegeven. De voorzitter zeide, dat er dan toch nog een controle bestaat en de leden behoeven dan geen geld voor een be wijs uit te geven. De werklooze leden moeten evenwel een ziektebewijs hebben, dat echter door het Bestuur wordt vergoed. Een der leden merkte op, dat de pa troons niet altijd bereid zijn zoo'n ver klaring te geven. De heer Fransen merkte op, dat het misschien wenschelijk was dat het Be stuur van de Ziekenkas de onwillige patroons een schrijven zond om hun te verzoeken dat bewijs te verstrekken. De heer Passier zeide, dat het voor de patroons toch een kleine moeite was om dat bewijs te geven. De heer Smolders achtte het beter, de patroons pas te schrijven, als zulks noodig was. Er werd besloten, dat, wanneer de leden geen bewijs van hun patroon kunnen bekomen, zij daarvan direct kennis geven aan het Bestuur, dat dan den betrokken patroon zal verzoeken het bewijs alsnog te verstrekken. Den aanwezigen ward daarna een consumptie aangeboden. Bij de rondvraag bracht de heer J. de Leeuw iets naar voren, wat feitelijk bij het Doktersfonds thuis hoorde. De heer Smolders gaf daarop een toelichting, die den heer de Leeuw volkomen bevredigde. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangen de, sloot de voorzitter onder dankzeg ging de vergadering met den Chr. groet. Hotel café-restaurant „De Twee Kolommen". Het café-restaurant „De Twee Kolommen" heeft een grondige res tauratie ondergaan, het is geheel opnieuw geschilderd en behangen, van nieuwe lampen voorzien enz. kortom het heeft een geheel nieuw en smaakvol cachet gekregen. De fa W. Hens en Zonen heeft hier wederom iets smaakvols tot stand gebracht. A.s. Zaterdag zal de heropening plaats hebben, terwijl deze restaura tie ook a.s. Zondag op het bitter uur zal worden herdacht. Men zie daarvoor de advertentie- Dit is nog niet 't eenige wat de heer Boers't publiek van Waalwijk en omstreken voorzet. Het ligt nl. in zijn bedoeling zijn bekende inrichting mettertijd aan merkelijk uit te breiden. We hebben hiervan geen melding gemaakt voor datde zaak definitief in orde was maar nu kunnen we zeggen dat deze uitbreiding inhoudt, dat de heer Boers 't naast z'n bedrijf gelege pand van den heer K. de Mol heeft aangekocht om d t ter gelegenertijd hij z'n zaak te betrekken. Voor- loopig blijft het zooals 't is, maar later is het de bedoeling de beneden verdieping te bestemmen voor biljartzaal en daarachter voor ver gader- en repetitielokaal. Achter deze twee panden komt thans reeds een moderne greffel- tennisbaan, geheel volgens deeischen van den Bond, met zitjes rondom, terwijl de kegelbaan verplaatst wordt en ingericht geheel volgens de eischen. De heer Boers zal dus mettertijd een prachtig geheel krijgen, een sierraad voor onze plaats, dat niet zal nalaten belangstelling tetrekken. Bij voorbaat wenschen wij hem alle succes. Muziekavond leerlingen Joh Vernoeven Drunen. In de achterzaal Hotel Verwiel, welke te klein bleek om de vele belangstellenden een plaatsje te be zorgen, gaf de muziekleeraar de heer Joh. Verhoeven uit Drunen een muziekavond waarop zijn Waalwijk- sche leerlingen hun kunnen demon streerden. Zulk een jaarlijksche „kracht meeting" is natu ui lijk een gebeurte nis voor de jeugdige excutanlen en zal ongetwijfeld ook een krachtige stimulans zijn voor ijverige studie. üok voor de ouders en verdere belangstellenden zijn dit zeer inte ressai.te avonden mede dank zijde afwisseling die in het programma gebracht wordt door het optreden van enkele gasten. Op dezen avond verleenden hun medewerking: Mej. Aglaé Keunen uit Heusden en de heer Willem Eberle uit Rotterdam. Mej. Keunen bleek over een fijne doch nog vrij lichte sopraanstem te beschikken, die aan draagkrachten expressie nog aanmerkelijk winnen kan. Haar onzeker begin verriedt nog gemis aan planken-routine, doch als dilettante verdient haar optreden alle lof. Haar zuivere nielodieuse stem houdt epn goede belofte in en haar mooie n ummers getuigden van artistieken smaak en oogstten veel bijval. Een der meisjes leerlingen bood haar na haar laatste optreden bloemen aan onder algemeene in stemming van het publiek. De viool-soli van den heer Eberle vormden ook een zeer aantrekkelijk onderdeel van het programma. Zijn prestaties stonden op hoog muzikaal peil, al bleken enkele nummers nog iets te hooge eischen te stellen aan zijn technische vaardigheid. Hij beschikt reeds over 'n fijn rylhmisch gevoel de toonkwaliteit was be houdens een enkele kleine inzin king zeer goed. Deze jeugdige violist, uit een echte musici-familie af komstig, zal zekerz'n weg wel vinden. Ook hem werden aan het slot bloemen geoffreerd. Dat de piano.begeleiding van zangeres en violist bij den heer Joh. Verhoeven in uitstekende handen was, behoeven wij eigeulijk niet te vermelden. Het optreden van de verschillende leerlingen kunnen we hier niet afzonderlijk gaan bespreken. De meisjes en jongens deden allen hun uiterste best en als we het applaus na elk nummertje als maatstaf mochten beschouwen, kunnen ze stuk voor stuk trotsch zijn op hun prestatie. Een enkele struikeling wordt hen zoo zwaar niet aangere kend. Het spel van enkele jeugdige krachten verriedt reeds een Hinken muzikalen aanleg en gevoel voor rythme, en ook onder de meer ge vorderden waren er wier nummers reeds een hoog muzikaal peil be reikten. Het heerlijke klank.volume van het nieuwste type Förster piano, dat voor deze gelegenheid door de firma Goosen en Swagerman uit 's Bosch beschikbaar was gesteld, deden de nummers wel heel vocrdeelig tot hun rpcht komen. Het ietwat overladen programma werd in een non.stop tempo afge werkt. Aan het slot sprak de heer v. Vliet namens de ouders een harte lijk dankwoord tot den heer Ver hoeven voor de toewijding die hij bij hetmuziekonderrichi hunner kin deren aan den dag legde en hij prees de degelijkheid van dit onderricht waarvan deze avond weer het bewijs heelt geleverd. Namens alle leerlingen werden den heer Verhoeven bloemen aange boden. Ook tot Mej. Keunen en den heer Eberle werd 'n hartelijk dankwoord gesproken. Gouden Bruiloften. Dezer dagen kwamen buurt bewoners bijeen ter bespreking der goudeii bruiloft van het echtpaar F. Pulles van Baardwijk, le Zeine die op 7 November van dit jaar wordt herdacht. Het echtpaar A. v. d. Broek- Meulensteen in de Grootestraat, dat Zaterdag na Pinksteren a.s. zijn 50 jarige echtvereeniging herdenkt, zal dit in alle stilte vieren. Men weuscht geen openlijke fees telijkheid. Pater Henricus Maandagavond vervulde Pater Henricus in het Patronaat te v.m. Baardwijk op uitnoodiging van de R.K.W.V. een spreekbeurt en zij die de onderhoudende betoogtrant van dezen spreker kennen zullen het zeer begrijpelijk vinden, dat de zaal propvol was. Aanwezig waren o m. de Zeereerw. Heer Pastoor en de Weleerw. Heer kap. Allard. Het onderwerp waarover Pater Henricus zou spreken was De Nieuwe Gemeenschap en na een korte inleiding komt spreker dan tot de overtuiging, dat de kracht tot verwezenlijking van het ideaal der N G. grootendeels moet uitgaan van het platteland. Van de groote steden kunnen we hiervan zonder ze te onderschatten weinig verwach ten. Onze tijd is vol van risico's, maar ook vol van perspectieven. Indien we denken aan de risico's, dan denken we aan Japan, China, Spanje, enz., kortom tal van problemen ver ontrusten de sfeer. Heel modern Europa leeft op een vuurspuwende berg, het bruut-stoffelijke gaat weer heerschen, maar gclijKlijdig blijkt, dat het uitsluitend stotieiijke den mensch ge n voldoening schenkt en het verlangen naar idealen wordt sterker. In dit sterker worden van dat verlangen zit een heel belang rijk punt en spreker distilleert hier uit dan het veilangen tot sarneu- werking. Het andere kamp zit na genoeg vast. Ze kunnen niet verder meer en zij willen ons de hand reiken Voor de verwezenlijking van de N. G. moet een volksbeweging ont staan, die de bonden nieuw leven geeft en de Staatspartij vooruit stuwt. De stroefheid die op het oogenblik in alle geledingen agio doet moet verdwijnen. De huidige maatschap pij is niet goed. De geldhandel, de diplomatie, de economie en de po litiek gaat lijnrecht langs God heen, het gezin is ontredderd, de tegen woordige maatschappij nreekt met de gewetensnormen, God bestaal niet, je moet leven zooals ie hel zeil het beste vindt, het egoïsme viert hoogtij en dat zelfde egoïsme is oorzaak van veel kwaad, en hierbij laakt spreker Hitiers optreden in Tsjecho-Slowakije. De ruggegraal van Europa is heelemaal ontstoken, van de menschenrechten komt niets meer terecht, de eerbied voor het leven is verdwenen en het gezag ontaardt op verschillende plaatsen in despotisme. Vervolgens schetst spreker het groote nut van de medewerking van de jeugd. Hitler en Mussolini heb ben de jeugd en ook achter onze beweging moet de jeugd staan. De jeugd moet wakker worden geschud voor het mooie ideaal van de Nieuwe Gemeenschap. Dan komt spreker aan de vraag hoe de nieuwe maatschappij die de Nieuwe Gemeenschap beoogt eruii zal zien, en alleieerst merkt hij hierbij op, dat niemand dat juist aan kan geven. Spreker is echter van meening, dat in een nieuwe maatschappij allereerst een gloed nieuwe volkenbond moet zijn. Verder moet er worden gestreefd naar ontwapening, niet alleen ont wapening van kanonnen, mairook ontwapening in den handelsoorlog, rassenoorlog en klassenstrijd. Ver der moet er harmonie komen lus- schen Kerk en Staat, het machtsbe grip moet worden vervangen door het rechtvaardigheidsbegrip, en hier bij bepleit spreker medezeggingschap van de arbeiders in de verschillende ondernemingen oud er staatscontrole. Dit kunnen wij niet bereiken door revolutie, want dat lost de proble men niet op, maar verschuift ze slechts. Evolutie, dat is de aange wezen weg. VerdCr slaat spreker nog een blik op het tegenwoordige Duitschland en roemt de talrijke verbeteringen die daar onder het Hitler-regiem in een korte spanne tijds tot stand zijn gebracht, maar hieibij dienen we er ook aan te denken, zoo gaal spreker verder, dat in Duitschland de geldbasis absoluut ongezond is evenals de bedrijfsbasis. Indien de dictatuur in Duitschland valt koml er direct nadien een geweldige in flatie, zooals de wereld nog nimmer heeft gekend. Innerlijk is Duitsch land bovendien sterk verscheurd. Spr. is van meening, dat hel Hi ler- regiem pl.m. 4 millioen commu nisten telt. Spreker is hiermedeaan het einde van zijn betoog gekomen en wordt hiervoor door den Weleerw. Heer Kapelaan Allard hartelijk in welge kozen woorden bedankt. Na het zingen van het lied Room sche Blijdschap ging de vergadering uiteen. VOETBALVEREENIGING JULIANA. VIERING 20-JARIG BESTAAN. Van het uitgebreide feestprogram ma ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der voetbalvereen. „Juliana" zijn j.l. Zaterdag en Zondag de hoofdnummers afgewerkt. Een lange periode van voorberei ding is aan deze feestviering vooraf gegaan, doch het feestcomité en allen die aan deze voorbereiding heb ben meegewerkt hebben groot succes van hun werk gehad en den Juliana- leden en juniores een onvergetelijke dag bezorgd. Voor de ouders der leden, de dona teurs en verdere genoodigden staat voor Zondag 16 April nog een mooie avond op het program. Zaterdag stond in het teeken van de jeugdvreugde. Des middags werd een wedstrijd gehouden voor de Juliana - junioren tegen een selectie-elftal van de Waalwijksche jeugdcompetitie. De Junioren moesten, hoewel zij uitmuntend speelden en zich inet hand en tand verzetten, dezen wedstrijd met 41 verliezen. Voor den wedstrijd had de heer Kleijn, alhier namens de Langstraat- sche Jeugdcompetitie de vereeniging Juliana een schitterende bloemen mand aangeboden, welke door den voorzitter den heer Klerkx in dank werd aanvaard. Des avonds is er in café W. de Haan voorts nog een feestbijeenkomst ge houden voor de Junioren en dat het hier gezellig naar toe ging, zal ieder, die den Juliana-geest kent, duidelijk zijn.. Zondag was het de eigenlijke her denkingsdag. Des middags van 12 tol 1 uur hield het bestuur receptie in de zaal van den heer W. van Helvoirt. Verschillende deputaties van ver- eenigingen alsmede particulieren kwa men hun gelukwenschen aanbieden. Onder de aanwezigen merkten wij op de verschillende Waalwijksche voetbalclubs, van de Harmonie SI. Jan, van hel Gilde St. Ambrosius, van de Biljartclub E.B.B., Vischclub Maar geduld hebben e.a. Voorts waren* er lal van schriftelijke gelukwenschen binnengekomen, o.a. van het ge meentebestuur, een telegrafische ge- lukwensch van Waalwijks Belang, van de Liedertafel, verder van de K.N.V.B. en van den heer B. Verhoe ven uil Amerika. Bloemen waren aangeboden door de Langstraatsche Jeugdcompetitie, de voetbalvereeniging S.D.O. uit Sprang, de voetbalver. W.S.C., de gymnastiek vereniging Kunst en Kracht, de vischclub „Maar geduld hebben", den heer P. van Cromvoirt en de Fam. W. van Helvoirt. Te 6 uur n.m. ving de groote feest avond aan voor de leden met hunne dames. Een vroolijk gezelschap van bijna 190 personen vulde de feestelijk versierde zaal van den heer W. van Helvoirt. De voorzitter van de jubileerende vereeniging, de heer Klerkx sprak een openingswoord, waarbij hij na het gebruikelijk welkom dank bracht voor de groote opkomst en medewerking. Vervolgens memoreerde hij het wel en wee der vereeniging (waarbij wij in ons blad van 11 Maart reeds uitvoerig hebben stilgestaan). Na de overledene leden door een minuut stilte te hebben herdacht sloot spreker, met de hoop uit le spreken, dat de leden steeds hun kleuren trouw zouden blijven. Na deze gloedvolle rede van den voorzitter ging men over tot het eerste deel van de revue: ,,'t les toch te gek". In deze revue worden tal van ge beurtenissen uit het afgeloopen 20- jarig tijdsbestek in beeld gebracht. We noemen o.a. de scenes „Be nauwde oogenblikken op de Zand- schel", „De verongelukte geldbuil". „Onvergetelijke klanten" en „Joris de onverbeterlijke". De aanwezigen hebben zich buiten gewoon geamuseerd met deze flitsen uit vroegere dagèn. Deze revue is een knap stukje werk van den heer H. Maas, die met z'n schetsen en liedjes verschillende zeer origineele ideën bracht. Jammer, dat hij soms te veel humor zocht in al te platte taal, in het gebruik van bij namen van haast alle personen die in de scènes voorkwamen. Die verfoei lijke gewoonte van vroeger, toen men verschillende personen niet anders dan bij hun bij-naam kende, slijt gelukkig sterk af;-laten we aan de uitroeiing daarvan liever meewerken. Deze opmerking sluit echter niet onze groote waardeering uit voor deze in alle onderdeelcn goed verzorgde revue, waarvoor we den schrijver en de uitvoerenden gaarne hulde bren gen. Zij hebben veel en welverdiend succes geoogst en alle aanwezigen een vroolijken avond bezorgd. Verschillende leden gaven in den loop van den avond nog een nummer tje ten beste, zoodat de lijd al te gauw voorbij vloog. Aan de koffietafel, die door de hospita keurig verzorgd was, werd alle eer aangedaan. Na de koffietafel werd door den heer J. Boom, (onder een vlot speech- je) namens de supportersclub een schitterend geschenk aangeboden, zijnde een groote foto van de club, hetgeen door den voorzitter onder 4 A 4

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5