BINNENLAND SPORT GEERTRU1DENBERG. Meeuwen. RAAMSDONK. SPRANG—CAPELLE WASPIK. TILBURG. was als volgt: M. van Loosdrecht 107, 1 A. de Loos 105, Jos Stokkermans 104 en M. Maas 98. De dagprijzen werden gewonnen door: Fr. Mutsacrs 97, M. Abrahams 93, J. v. Wei je 93, M. Maas 93 en A. Biemans 88. ST. JOACHIMSMOER. Vrijdagavond had de sluiting plaats van den Algemeenen Landbouw- cursus gegeven voor de leden van den Boerenstand alhier, door den land- bouwleeraar den heer H. v. d. Zanden uit Tilburg. Van de genoodigden voor deze eindles waren enkele bestuursle den van N.C.B.-afdeeling LoonopZand de Moer aanwezig. Over 't trouwe bezoefk was de leeraar zeer tevreden, ook de leerstof bleek goed verwerkt. De vlotte beantwoording der gestelde vragen bewees zulks. Alle leerlingen konden een aanteekening verwerven op 't reeds eerder behaalde diploma. Onze stadgenoot de heer F. Oomes is benoemd tot voorzitter van de vereenigir.g Jong Katholiek Leven, de heer G. S. P. de Bar tot voorzitter der N.V. Woningbouw Zondag werd alhier een Jonge Wachtdag gehouden waaraan deel namen de at'deelingen uit Waspik, Hank, Raamsdonksveer en Geer- truidenberg. De dag werd ingezet met een al- gemeene H. Communie onder de H. Mis van 7 uur. 's Middags werd een plechtig Lof gecelebreerd in de kapel van de Zusters, welk Lol door alle Jonge Wachters gezamelijk werd gezongen. Na het Lol volgde een Bonte Middag in het parochiehuis welke door de verschillende afdeelingen werd varzorgd en die bestond uit yells, stunts, afgewisseld door het Bergsche K. J. C. Orkest. Het geheel slaagde schitterend. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer C. Heesters aan de Doelestraat, hoek Zuidwal alhier, is onderhands op gedragen aan de firma Wed. A. J. du Pont eveneens alhier. Zondag jl. werd in de Ned. Herv. Kerk alhier door Ds. Zandt uit Delft, in zijn ambt als predikant beves tigd Ds. Jonkh. Van Heufft van Velsen van Ter Aar. Len groote schare vulde het kerkgebouw. Ds. Zandt herinnerde er aan dat het ruim 18 jaren geleden is dat deze gemeente een eigen predikant had en dat deze dag dus wel een zeer gedenkwaardige en blijde dag was voor de kerkelijke gemeente Tot tekstwoord nam spr. Jeremia 15: 19. Na de bevestiging werd den nieuwen predikant toegezongen Ps. 131: 3, terwijl als slotzang werd genomen Ps. 89 7. In het middaguur was het kerk gebouw zoo overvol, dat velen zich met een staanplaats moesten tevre den stellen. Ds. van Heufft nam tot tekstwoord 2 Cor. 4 7. Na de predikatie werden de ver schillende ambtsdragers toegespro ken, onder dankzegging voor de hartelijke ontvangst te dezer plaatse. Daarna namen de verschillende aanwezigen ringpredikanten het woord, gevolgd door de ouderlingen en werd den nieuwen herder en leeraar toegezongen Ps 121 4. Met den slotzang Ps. 976 werd deze plechtige middag besloten. RAAMSDONKSVEER. De jaarvergadering van de R.K. Cöaperatie Broederhulp was druk bezocht. Na opening door den voor zitter, werd door den heer Bindels de balans over het afgeloopen jaar op keurige wijze uiteengezet. De winst over het afgeloopen jaar van winkel en bakkerij bedroeg f3087. de geheele omzet van winkel, bakkerij en steenkolen be droeg f46215., welke aanmerkelijk hooier is dan vorig jaar. Het dividend der leden werd vastgesteld op 6Va °/o, en dat der niet leden op 3 De uitkeering voor de leden is over het afgeloopen jaar dus weer een half procent hooger dan het jaar daar voor, wel een bewijs dat.de zaak goed gaat. Daarna werd overgegaan tot be stuursverkiezing van de aftredende leden, de heeren J. van Gils, voor zitter en A Blom, welke laatste niet herkiesbiar was. Candida-en waren P. de Mijer en J. van Seters. Het lid J. van Gils werd weer herkozen en in plaats van A. Blom werd ge kozen de heer J van Seters. Verder werd door den voorzitter bekend gemaakt dat met ingang van Maandag 20 Maart den prijs van het witte melkbrood verlaagd zou wor- i len van 20 ct. op 16 cent, waarmee Ie leden zich konden vereenigen. Aan het slot der vergadering maakte de voorzitter bekend,dat op 14 October 1940 het 25-jarig bestaan der coöperatie feestelijk herdacht zal worden. SPRANG. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, kwam de Ned. Herv. Knapen- vereeniging op Geref. Grondslag „Sa muel'' j.i. Vrijdagavond in de- Consis toriekamer der Ned. Herv. Kerk in feestelijke vergadering bijeen. De leiding beruste bij den leider der vereeniging dhr. H. A. v. d. Ham, die liet zingen Psalm 68 10, waarna hij den 103en Psalm voorlas en voorging in gebed. In zijn openingswoord heette de heer v. d. Ham de aanwezigen hartelijk wel kom, in 't bijzonder de ouders der le den en de atgevaardigden en sprak er zijn dankbaarheid over uit dat zoovelen aan de uitnoodiging gehoor hadden ge geven om dit 25-jarig bestaan mede leestelijk te herdenken. Spr. wijst er dan op dat opvoeden 'n moeilijk werk is, speciaal in den kna- penleeftijd en dat er zoo weinig vrucht gevonden wordt. Doch God laat geen arbeid ledig wedekeeren; de leiders hebben tot taak om het zaad uit te strooien en om de Heere te bidden om Zijn zegen en wasdom. Spr. roept de medewerking der ouders daartoe in en vraagt ook om hun gebed voor dezen arbeid. De voorzitter zegt dan dat de Kna- penvereeniging een dubbel feit te her denken heeft, n.l. het 25-jarig bestaan en dat den hoofdleider dhr. C. B. Tim mermans 25 jaar als leider aan de ver eeniging verbonden is. Hij feliciteert dhr. Timmermans hiermee, namens de K.V. betuigt hij hem dank voor al dien arbeid en wenscht hem Gods onmisba- ren zegen toe, de hoop uitsprekende dat dhr. Timmermans dit werk met liefde en blijdschap zal blijven doen. De secretaris der vereeniging, H. Verhoeven, bracht hierna een keurig jaarverslag uit, waaruit bleek dat het ledental tot 36 gestegen is. De pen ningmeester, T. Bosch, bracht het fi- nantieel verslag uit; het boekjaar sloot met een klein batig saldo. Ook de bibli othecaris bracht nog verslag uit, T. Heij, die mededeelde dat van de biblio theek een druk gebruik werd gemaakt en deze met verschillende nieuwe boe ken werd aangevuld. Namens den Kerkeraad sprak de heer J. Vos Mzn., terwijl verder -na mens de K.V. te Capelle en Besoijen en de Geref. K.V. alhier de beste wen- schen werden overgebracht. Door het lid J. Kuijsten werd een op stel geleverd over: „De geboorte van den Zaligmaker door J. Craajo over: „Mohammed": door T. Bosch, over: „De Romeinen": door H. Verhoeven, over: „De bloedbruiloft"; door J. Thie- len, over: „De gevolgen der kruistoch ten"; door J. Haverhals over: „De eer ste Christengemeente" en door T. Heij over: „Maarten Luther". Een groot aantal voordrachten wer den verder ten beste gegeven; onder- tusschen werden de aanwezigen getrac- teerd op chocolademelk met koek. Te omstreeks half 12 sprak de voor zitter een danwoord tot de afgevaar digden, de ouders en de jongens, waar na de bijeenkomst met psalmgezang en dankgebed werd gesloten en allen vol daan huiswaarts keerden. J.I. Maandagavond werd in de zaal van den Chr. Volksbond alhier, vanwege de plaatselijke commissie van Sprang-Capelle van de Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Ned. Kerken voor Practisch Christendom, een samen komst gehouden, met het doel meerde re bekendheid te geven aan het werk van genoemde Centrale. Bij verhindering van den voorzitter der plaatselijke commissie, den heer C. B. Timmermans, wegens huiselijke om standigheden, stond de bijeenkomst on der leiding van den heer C, van Caem. De zaal was goed bezet, toen de heer van Caem in een kort openingswoord de aanwezigen welkom heette, en zich daarbij in het bijzonder richtte tot Ds. van Lummel, die bereid was gevonden een opwekkend slotwoord te spreken, en tot den operateur van de Centrale, dhr. „Hans", die een film zou laten zien welke een beeld gaf van het werk der Centrale in de werkkampen voor jeug dige werkloozen enz. Het doel van deze samenkomst is, meer bekendheid te geven aan het werk der Centrale, opdat men bij een eerst volgende collecte voor dit werk ook weet op welke wijze het geld besteed wordt. De Centrale wil de werkloos heid onder de jeugd mede helpen be strijden. Spr. wekt tot slot op het werk der Centrale in het gebed op te dragen en bij de collecte zijn gave bij te dra gen tot instandhouding van dit werk. Hierna werden een tweetal schitte rende natuurfilms vertoond, die bij de aanwezigen zeer in den smaak vielen. De film over het eigenlijke werk der Centrale, het kampwerk, de opleiding in internaten enz. enz., die ongeveer een uur in beslag nam, werd dan ge draaid; vooraf deelde de operateur nog een en ander betreffende dit werk van de Centrale mede, waarbij hij er op wees dat bij de eerstvolgende collecte op een bedrag van 100.000 gerekend wordt, wat met de subsidie van het rijk een bedrag wordt van 400.000, dat voor de instandhouding van het werk der Centrale noodig is. Tot slot sprak Ds. van Lummel een opwekkend woord. Z.Eerw. herinnerde daarbij aan de rede van H.M. de Ko ningin, Die n.l. zeide dat wanneer er één vraagstuk is dat om oplossing vraagt, dit zeker wel is het vraagstuk van de werkeloosheid. Bij al het kla gen over de gevolgen van de werke loosheid, zijn er toch zoo heel weinig die de handen uitsteken om daarin ver betering te brengen. Wij hebben hier ge2ien de bestrij ding van de werkeloosheid uit Christe lijk gezichtspunt, zegt spr. en wekt dan krachtig op bij de eerstvolgende collec te dit werk naar vermogen te steunen. Na het zingen van: Een Vaste Burgt is onze God, sluit Ds. v. Lummel met dankgebed. Toen de landbouwer A. S. alhier j.l. Maandag in den tuin achter zijn woning eenig graafwerk verrichtte, vond hij een 137-tal scherpe geweer patronen. Hiervan werd aangifte ge daan bij den Burgemeester, waarna de patronen door veldwachter Overeen werden opgehaald. Naar wij vernemen bestaan alhier plannen om te komen tot oprichting van een Christelijk Historische Kiesvereeni- ging. VRIJHOEVE-CAPELLE. Donderdag 16 Maart gaf 't fanfare corps Sirena in de zaal van den heer Ant. van Dijk haar tweede en tevens laatste uitvoering van dit seizoen, met medewerking van „Duo Kleijn" te Waalwijk. De weersgesteldheid ten spijl, was de zaal zeer goed bezet. De door „Duo Kleijn" gebrachte nummers vielen in den smaak van alle aanwezigen, wat bewees een flink applaus telkens na afloop van elk nummer. Voordracnt en muzikale begeleiding was in één woord af. Na sluiting gingen allen zeer voldaan huiswaarts. Sirena kan op een zeer geslaagden feestavond terugzien. CAPELLE. Bij den gemeenteveldwachter Keynemans is als gevonden aangege ven: een rijwielbelastingplaatje en een Lipssleutel, terwijl aangifte werd ge daan van het komen aanloopen van een hond, kleur grijs-zwart, hoogte 55 a 60 cm. Naar we vernemen is tot secreta ris der plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis benoemd de heer M. de Visser, gemeente-secretaris. J.l. Zaterdag overleed alhier op ruim 43-jarigen leeftijd de heer Alb. Christ, organist der Ned. Herv. Kerk. Met hem is heengegaan iemand wien de muziek als het ware in het bloed zat. Ook was hij jaren lang directeur van het muziekgezelschap „Kunst na Ar beid" te dezer plaatse, alsmede van het muziekgezelschap „Euterpe" te 's-Gra- vemoer, de Chr. Gemengde Zangver- eeniging „Excelsior" te 's-Gravemoer, de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Excelsior" en het daaraan verbonden Kinderkoor te Sprang en de Chr. Ge mengde Zangvereeniging „Hallelujah" te Almkerk. Zijn echtgenoote en jeugdige kinde ren verliezen in hem een liefdevol en oppassend man en vader en de ver- eenigingen een verdienstelijk en ge waardeerd directeur. De verkoopdag ten bate van den Geref. Zendingsbond, welke Donder dag 30 dezer op het voormalig Raad huis in de Kom wodt gehouden, za Woensdag 29 Maart des avonds 7 uur door Ds. Oostenbrug worden geopend. In de zaal van den heer H. v. Iersel werd Zondag j.l. aan de leden van de vereeniging „Volksvlijt en Volksver maak" de 2de winteruitvoering aan geboden. Door de tooneelvereeniging „Entre Nous" werd opgevoerd het stuk „De Universeele Erfgenaam". Voor airactie en door omstandigheden kan het soms noodig zijn vreemde ge zelschappen te doen optreden. Voor goed spel is dit overbodig, daar ook deze uitvoering weer bewezen heeft dat „Entre Nous" niet voor een vreemd gezelschap behoeft onder te doen. De goed bezette zaal getuigde dan I ook dat men dit op prijs weet te stel len. In den Bovenkerksche polder is men drug bezig met opmetingen be treffende de Ruilverkavelingen die in dezen polder zal plaats hebbe*. Het zal een groot werk worden, want naar wij vernemen zullen de slooten die nu richting Noord-Zuid hebben, omgelegd worden in de richting Oost-West, ter wijl enkele flinke wegen in den polder zullen worden aangelegd. Volgens des kundigen zal dit een betere opbrengst en goedkoopere exploitatie teweeg brengen. Echter zullen de ingelanden gedurende 30 jaar met 9.per hec tare belast worden. Uit oogpunt van werkverschaffing is het een heel mooi werk. Tilburg krijgt geen overdekt zwembad. De directeur van het Zwembad te Tilburg had zich eenige maanden geleden tot den gemeenteraad van iilburg gewend met het verzoek hem een som van f35.uit te Ifcenen, teneinde hem in staat te stellen een gedeelle van zijn inrich ting te doen overdekken. Adressant verklaarde deze overdekking te kun. nen tot stand brengen voor een som van 15U.OU0 De ontbrekende f 15 ÜUU zouden door particulieren worJen gefourneeid. B. en W. van Tilburg deden den gemeenteraad het voor tot het uileenen van genoemde som te besluiten, maar bij openbare be handeling van het voorstel in den Baad, bleek de meerderheid van den Baad van oordeel te zijn, dat de gevraagde financieele medewerking slechts kon worden verleend, indien liet werk van de overdekking in het openbaar zou worden aanbesteed. De openbare aanbesteding had inderdaad plaals, waarbij evenwel de laagsten inschrijver nog boven het bedrag van 150.000 bleef. B. en W, deelen den Baad thans officieel mede, dal van den direc teur een schrijven is ingekomen, waarin hij bericht, dat zijn N V. in verband met de in den Baad ge voerde besprekingen en de in ver band daarmede door particulieren die èen deelneming in het kapitaal van f 15.00J hadden toegezegd en zich aanvankelijk tegenover B. en W. met de gestelde voorwaarden had den accoord verklaard nieuw gestelde eischen, niet meer bereid is om tot overdekking van een gedeelte harer zweminrichling. Onder deze omstandighedenstellen B. en W. den Baad voor 't bedoelde raadsbesluit in te trekken. Prinselijk gezin terug. Gisterenmorgen is het Prinselijk gezin via Nijmegen weer in ons land teruggekeerd.! H. K. Hoogheden arriveerden 8 06 uur te Nijmegen met den D.-trein uil Bazel. Examen maatschappelijk werker. Voor het nieuw ingestelde examen Maatschappelijk Werker, hetwelk in 1911 voor de eerste maal zal worden afgenomen, wordt door de B. K. Leergrngen op Zaterdag 25 Maart, een cursus te Tilburg geopend. Op 1 April volgt de opening van een zelfden cursus te Eindhoven terwij- na Paschen te Breda, 's Hertogen bosch en Nijmegen nog cursussen zullen beginnen. Inlichtingen omtrent deze cur- cussen kunnen worden aangevraagd bij den Rector der R.K. Leergangen te Tilburg. Segoba werk. Minister Romme sprak de vorige week door de radio over het z.g. Segoba-werk, waarmee hij bedoelde het werk van Lichamelijke en Geestelijke Ontspanning en Ont wikkeling van Werkloozen. Hij heeft dit werk zéér dringend aon aller belangstelling en daad werkelijke hulp aanbevolen. Ons Bisdom heeft de eer en de last tevens van dit werk den pioniers arbeid op groote schaal te zien verricht. Want nadat in de stad Breda de stedelijke Overheid dit werkals proef ondernam en deed slagen, werd in overleg met het Departement van Sociale Zaken dit werk definitief en op groote schaal aangepakt door den Bossche Diocesa nen Werk lied en- bond. Maar de voordeelen die vooreen proef wel eens gelden, vielen nu weg en met geheel eigen middelen en op geheel eigen initiatief werd nu het werk op pooten gezet. Niet zonder moeite en met veel zorgen vooral van finantieelen aard, is het er toch van gekomen De 5 steden in het Bisdom 's Bosch zijn er reeds maanden mee bezig en een twintigtal andere plaatsen, hrooter ot kleiner, hebben dit voor beeld gevolgd. Eenige duizende werkloozen trek ken er dagelijks hun profijt van en heffen zich door dit werk omhoog. Honderde menschen, intellec- tueelen en werkende arbeiders, helpen mee door hun persoonlijk conlaci, door onderrichtiLg of sptl- leiding. Van duizende anderen verwachten wij nu een finantieelen sleun, een duit in het zakje, dat U in de Goede Week wordt thuis bezorgd. Dan kan dit werk pas gedijen als de „nervus rerum" de centen op tafel komen. Verkeersongevallen in Januari. 42 duouen tegen 52 in Januari 1V38. De K.N.A.C schrijft: De door het Centraal Bureau voor de Slalislitk verstrekte voorloopige gegevens omtrent het aantal verkeersonge vallen over de maand Januari 1939 toont, althans wat betreft het aantal gedoode slachtoffers, een aanzienlijk gunstiger beeld dan in de overeen komstige maand van hel vorige jaar. De cijlers voor de laatste zes maanden zijn als volgt (tusschen haakjes de cijfers van vorig jaar) Ernstig Gedood, gewond. Augustus 1938 68 (61) 429 (471) September 1938 68 f61) 452 (417) October 1938 90 (47) 408 (404) November 1938 68 (öz) 365 (329) December 1938 42 (45) 312 (314) Januari 1939 42 f51.) 326 f306) Nieuwe rubrieken in De Nederlandsche Illustratie. Waar wij er steeds op bedacht zijn deze uitgave zoo aantrekkelijk mo gelijk te maken, is het ons een bij zonder genoegMi U te kunnen be richten, dat wij erin geslaagd zijn U en ook uw gezin met ingang van dit nummer buitengewoon interes sante nieuwe rubiieken aan te bieden De series "Wat is de wereld toch wonderlijk" en "Weet U het ant woord?'' alsmed onze uitgebreide jeugdrubriek zullen zonder eenigen twijfel uw warmen bijval oogsten. Wij zijn ervan overtuigd ons weekblad aanmerkelijk vei beleid te hebben. R.K.V.V. H. E. C. Het wordt den HEC'ers niet gemakke lijk gemaakt op hun weg tot den kam pioenstitel. Na den emotioneelen wed strijd in lleesch wachtte hen in Vlijmen een even hartig onthaal, waarbij de geel zwarten slechts met de grootste moeite Vlijmen zonder kleerscheuren konden verlaten. Nu moet dit niet letterlijk ver staan worden, want de ontmoeting werd in de beste verstandhouding gespeeld, maar de Boys schijnen bijzonder graag van HEC te winnen, zooveel te meer, na er voor de Waalwykers zooveel op het spel staat. En niet alleen dat ze als leeuwen op den bal zaten, maar ook de kwaliteit van hun spel stond op hoog peil. De HEC'ers stonden dus voor een zeer zware taak, die slechts met de uiter ste krachtsinspanning tot een goed einde gebracht kon worden. Vooral de achter hoede kwam meermalen onder hooge druk te staan, en moest bergen werk ver zetten. Het eerste gedeelte van den strijd ver liep zonder dat van een overwicht ge sproken kon worden. De verdedigingen van beide parlijen moesten beurtelings handelend optreden wat hun zoo goed afging, dat in den blanco stand nog geen wijziging kwam. Er is byna een half uur. gespeeld wan neer onze linksbuiten een pass van zijn buurman oppikt, den back passeert om dan handig den hal langs den uitgeloo- pen keeper in het verlaten doel te trek ken. Enkele minuten later zet de rechts buiten afgemeten voor en wederom is het de linksbuiten die scoort, thans met een kopbal, 02. De voorhoede van de Vlijmensche Boys weert zich ook terdege, zoodat de HEC- veste enkele malen in scorings-gevaar komt te verkeeren. Een hard schot tegen den paal had beter lot verdiend. De HEC'ers waren met hun 20 voor sprong nog lang niet veilig. Voortdurend was Vlijmen in den aanval, wat na onge veer 20 minuten succes opleverde toen haar linksbuiten uit een corner 12 maakte. Dit was het sein om beter aan te pakken en wat meer op den aanval te gaan spelen. Toch wordt nog onverwacht de voorsprong vergroot door toedoen van de Vlijmensche verdediging, die zoo in het nauw kwam dat de bal in eigen doel werd gewerkt, 13. Spoedig evenwel was het weer 23, wat aanleiding gaf tot hevige spanning binnen en buiten <le lijnen. De HEC'ers gaven echter geen krimp meer en werd het in de laatste minuten nog 24 door een mooi doelpunt van van onze rechts buiten. Nog twee wedstrijden zijn nu af te werken, waaruit slechts 1 punt behaald behoefd te worden om definitief kampi oen te zijn. Zondag a.s. is hiervoor reeds gelegen heid, wanneer ODC hier te gast is. ODC

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7