SCHUDT UW LEVER WAKKER NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. DRUNEN, DUSSEN. GEERTRUIOENBERG. SPRANG—CAPELLE. J*)****"6**?1 I m to*:4* De commaaaant van de eerste divisie, generaal majoor jhr. J. T. Alting von Geusau, heeft de vlaggestoel onthuld voor de nieuwe Elias Beeckman-kazer- ne te Ede. Na de onthulling brengt de commandant een driewerf hoera uit op H. M. de Koningin. Overijsel 300.703; Groningen 231.547 Drente 104.102 en Limburg 269.243. BOEKDRUKKERS- EN RASTER- DIEPDRUKBEDRIJF. De Regeeringspersdienst meldt: In de Nederlandsche Staatscourant is opgenomen de beschikking van den minister van Sociale Zaken van 29 Maart 1939, waarbij een aantal bepa lingen van de collectieve arbeidsover eenkomst voor het boekdrukkers- en ïasterdiepdrukbedrijf algemeen ver bindend zijn verklaard voor de werk gevers en arbeiders in dat bedrijf. De verbindendverklaring is geschied voor het tijdvak van 1 Mei 1939 tot en met 31 Maart 1940. Bij het departement van Sociale Za ken zijn afdrukken van bedoelde be schikking verkrijgbaar. Aan belang hebbenden, die daartoe den wensch te kennnen geven, zal, zoolang de voor raad strekt, gratis een exemplaar wor den toegezonden. Wees voorzichtig. Kinderen rijden gaarne mee met kar of wagen, doch de voorzichtig heid woidt daarbij door de jeugd niet altijd in acht genomen. In hun overmoed gaan ze soms te ver, met het gevolg, dat er ongelukken van komen. Zoo kwam het zoontje van J. Vrijhoeven van den wagen van landDouwer v. Weert te vallen. Een der wielen (luchtbanden) ging over het beentje van den kleinen. D t lichaamsdeel werd ernstig gekwetst Dr. Akkermans verleende genees kundige hulp. Boterfabriek vergaderde. De boterfabriek hield haai alge- meene jaarvergadering in de zaal der Meisjes-Congregatie onder pre sidium van den heer van Halder. De Voorzitter riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe, waarna hit jaarverslag door den directeur werd behandeld. Daaruit ontleenen wij het volgende De vereeniging telde 31 Dec. '38 422 leden. 51441)56 K.G. melk wer den verwerkt met een gem. vet gehalte van 3.29°/0- Totaal werd 205513 KG. boter geproduceerd, waarvan de Coöp. Z.E.V. «Brabant» er 193200 K.G. verkocht, werd en detail 06313 K.G. aan den man werd gebracht tegen de rep. prijzen van f 1.40f 1 50 per K.G. wat een ge middelde geeft van f 1.44 per K.G. Bij de boterkeuringeu van den Brabantschen Zuivelbond te Breda werd aan de boterfabi iek te Drunen weer een premie toegekend. Totaal weid 102870 L. melk en 177 L. room verkocht. Van den geleverden melk is 80°/0 als onder- melk teruggegeven of verkocht ten voordeele der leveranciers. De heffing en steun op de boter was gelijk. Betaald werd voor l°/0 vet jaar na de wonderlijke tocht van Blondin kwamen drie mannen, Ro binson, Jones en Mac-Intyre, op hel idee om in dat bootje door de koken de stroom heen naar het Ontoriomeer Ie varen. En dit lukte hun ook! Nog een paar mensen probeerden Blandin te evenaren en liepen onder de moeilijkste omstandigheden over de Niagara heen. Maar toen kwam er een einde aan deze kunsten, want langzamerhand vond men er niets bij zonders meer aan. Nu bedachten de waaghalzen iets anders. Maar direct de eerste, die zich aan iets „nieuws" waagde, verloor daarbij het leven. Het was de zwemmer Matthew Web, die al met goed gevolg het Kanaal over had gezwommen. Maar tegen de kracht van de Niagara kon hij toch niet op. Dat was in 1883. Drie jaar na zijn dood probeerde een politie-agent uit Boston, William Kendall, hetzelfde en hij had meer succes. Hoe langer hoe gekker. Al gauw daarna kwamen twee man nen, Hazlitt en Allen, op het idee om zich in een ton te laten opsluiten en zich zo door het water naar beneden te laten voeren. Ze kwamen levend op de andere oever aan. Dat vonden de mensen grappig en er kwamen er steeds meer om zch te laten opsluiten en in de Niagara te laten werpen. v Maar nu begon de luchtvaart te ko men en zo kwam men op andere ide- en. Lincoln Beachy, een van de Ame rikaanse pioniers der lucht, vloog met zijn nog slechte toestel onder een brug van de Niagara door. Daarna sprong een zekere Leach met een valscherm van de grote hang- f 1,505, dat is voor 100 K.G. melk f4 95. 5 cent van iedere K.G. melk werd bijgeschreven bij het tegoed van het ledenkapitaal. De onkosten bedroegen f0.63'/a per 100 K.G. ontvangen melk. Be. taald werd voor melk f269747.01: voor ondermelk f3782,87 en on kosten 1 34185.66. De balans sluit met f51737.86. Zes leden traden wegens beëindi ging van het bedrijf uit de vereeni ging. Hei bestuur werd gemachtigd tot vernieuwing der gebouwen en de aanschalfing van machines. Hierna sluiting. A s. Zondag houdt deR.K.Werk liedenvereeniging St. Wernerus in het Patronaat een zeer belangrijke vergadering. Hierop zal 't volledig bestuur definitief worden samenge steld. Bij de laatst gehouden vergade ring was de secretaris voorloopig deze functie blijvpn vervullen. HANK. Bij den heer Coüjn alhier, ont stond dezer dagen een schoorsteen brand, die een begin van brand veroorzaakte. Men wist gelukkig met enkele emmers water bet vuur uit te gieten De schade is gering. Op het gehouden examen voor Lingerie, slaagde Mej.A G.J.Keller alhier. Zij genoot hare opleiding bij de Eerwaarde Zusters te Raams- 'donksveer. De arbeider W. Gerritsen die aan de voormalige suikerfabriek Staten dam bezig was met het lossen van boonen voor de N.V. Castor-oliefa- briek alhier viel, doordat de loop plank door het vallen van het water van het schipschoot, met een zware zak boonen te water. In zijn val wist hij den zak nog van zich af te werpen waardoor hij er niet onder viel. Toegeschoten hulp wist G. die niet zwemmen kon, spoedig op het droge te krijgen. Na zich van droge kleeren te hebben voorzien, kon hij zijn werkzaam heden weer hervatten. Het verbouwen van een hee renhuis voor rekening van Ir. H. de Groen alhier is opgedragen aan de firma Wed. A. J. du Pont Zn. Aan schilder R. Heesters alhier is opgedragen het verfwerk van 3 woningen voor rekening van den heer L. Rulges en het verfwerk van een dubbel woonhuis voor rekening van den heer B. van Berkel. SPRANG. Predikbeurten Zondag 2 April: brug. Die brug was 67 meter hoog, maar toch lukte het den springer om levend uit de rivier te komen. Ook liet hij zich nog een keer in een ton afdrijven. Het is wel wonderlijk dan te bedenken, dat deze man, die ner gens bang voor was, en de gevaarlijk ste kunsten met succes uithaalde, la ter stierf, doordat hij over een bana nenschil struikelde en zijn nek brak. Het is werkelijk jammer, dat de .Niagara niet kan praten, want dan zouden we heel vreemde verhalen kunnen horen! OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL. 1. ijsvermaak; 2. silo; 3. vla; 4. eo; 5. moer; 6. arme; 7. Aden; 8. Kenau; 9. arena; 10a. temen; 10b. tam; 11. orde; 12. K.R.O.; 13. rede; 14. Oder; 15. erg. NIEUWE RAADSELS. 1. Een jager schoot met zijn geweer In 't bosch een koningstijger neer, En schoon hij ook maar één keer [schoot, Was toch het dier ineens morsdood, 'k Zag Jan's portret eens in een zaal, En 'k zei; „Hij is het helemaal!" Hetzelfde zei ook iedereen Wat anders zei er zeker geen: Wat zijn schot en portret? 2. Welke havens zouden het wezen Waarvan alle zeelui hopen, Dat ze die op hunne reizen Nergens moeten binnenlopen? 3. Zij is een klok, maar 't is gewis, Dat zij nooit zegt hoe laat het is. Toch is zij, wat zfj wezen moet En voor haar doel volkomen goed Welke klok is dat? Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. Hofman van Waalwijk; n.m. 2 uur Ds. Vroegindewey van Loonschendijk. Openbare Geloofsbelijdenis. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. B. A. v. Lummel. Bediening H. Avondmaal. De afdeeling Sprang van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond kwam j.l. Dinsdagavond onder leiding van haar voorzitter de heer H. Bogers, in de zaal van den Chr. Volksbond alhier bijeen, ter viering van haar tweede lustrum. De voorzitter opende de vergadering en verzocht te zingen Psalm 150 1, waarna hij voorlas Jacobus 5 en voor ging in gebed. In zijn openingswoord heette de voorzitter de talrijke aanwezigen wel kom, in 't bijzonder de heer Bakker, beambte van den bond, de afgevaardig den van de erschillende plaatselijke vereenigingen en dé" reciteer- en mond- accordeon-vereeniging „Onder Ons' met haar directeur dhr. L. Versteeg. De voorzitter gaat dan na het ver loop der afdeeling gedurende deze 10 jaar en wijst er op dat er reden tot dankbaarheid jegens God is voor ont vangen zegeningen. Spr. wijst vervol gens op de moeilijke tijden waarin wij leven en op de moeilijke omstandighe den van de werklooze leden, en op de roeping van Christenarbeiders om zich bij hen aan te sluiten. Tot het bestuurslid dhr. Braspenning richt spr. woorden van dank en hulde voor al het werk dat hij gedurende deze 10 jaren voor de afdeeling heeft ver richt. De secretaris dhr. v. Caem, merkt op dat de voorzitter heeft nagelaten mede te deelen dat hij zelf ook 10 jaar be stuurslid der afdeeling is. Spr. felici teert den voorz. hiermede en spreekt daarbij den wensch uit dat beide be stuurders ook in de toekomst in het be lang der afd. zullen werkzaam zijn, on der biddend opzien tot God. Hij deelt mede dat het bestuur beide heeren na mens de afdeeling als blijk van waar deering een vulpen heeft aangeboden. De heer Bakker sprak hierna namens het Hoofdbestuur de feestvergadering toe. Hij feliciteert de afdeeling met haar tweede lustrum en spreekt daarbij de beste wenschen uit voor de toe komst. Spr. zegt verder dat zoo vaak door ons vergeten wordt dat wij een Chr. organisatie zijn en dat moet toch niet. Wij hebben een roeping van Godswe ge om ons beginsel dat uit Gods Woord is uit te dragen. Wij moeten steeds pa raat zijn en ons kunnen verdedigen te genover hen die zeggen dat het begin sel er niet op aan komt. Spr. wekt op tot trouw bezoek der vergaderingen. Met de opwekking om moedig voor waarts te gaan, strijdende achter de ba nier van Koning Jezus, opdat het voor ons worde naar de uitspraak van H. M. de Koningin: „Christus voor alles", eindigt spr. Het feestprogramma bestaande uit zang, muziek en .voordracht, wordt hierna vlot afgewerkt. Ondertusschen worden ruimschoots tractaties rondge diend. De afgevaardigden van Chr. Bestu renbond, Chr. Volksbond, Fabrieks- en Transportarbeiders en afd. Capelle N. C. B„ voerden het woord en brachten de beste wenschen hunner vereenigin gen over. Aan het slot dankte de voorzitter de afgevaardigden en dhr. Bakker voor de goede woorden tot de afdeeling gericht en meer in 't bijzonder de vereeniging „Onder Ons" voor de medewerking, waarna op gebruikelijke wijze wordt gesloten. CAPELLE. Tot onderwijzer aan een Bijz. school te Waddinxveen is benoemd onze dorpsgenoote mej. H. P. Dekkers Pd., thans in gelijke betrekking werk zaam te Stellendam. -Naar we vernemen heeft de in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden extra collecte ten bate van de kerk ruim 150.opgebracht. De tooneelvereeniging „Oefening en Volharding" uit Vrijhoeve-Capelle gaf j.l. Woensdagavond half acht in het café Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart een uitvoering, welke niet druk bezocht was, maar desondanks een schitterend verloop heeft gehad. Namens de vereeniging werden de aanwezigen hartelijk welkom geheeten door den voorzitter, den heer T. M. Pronk, waarna voor het voetlicht werd gebracht „De Twee Ringen", tooneel- spel in drie bedrijven door A. Ruysch, herzien door Antonie, schrijver van „Het Lied van Moeder". De verschillende rollen werden op verdienstelijke wijze vertolkt en ge tuigden van ernstige studie onder de gelijke leiding. Dat de aanwezigen ge boeid werden bewees de stilte onder het spelen. Na ieder bedrijf hadden de medespeienden dan ook een welver diend appiaus in ontvangst te nemen. In de pauzes zorgde de accordeonist Adr. van der Linden voor opgewekte muziek, welke er niet weinig toe bij droeg de stemming in de zaal te ver- liocgen. Jammer voor de vereeniging, dat de belangstelling niet grooter was, want het spel had een grootcre. belangstel ling verdiend. We verwachten dan ook, dat, wanneer voigenden winter weer een uitvoering w >rdt gegeven en dan wat vroeger in het voorjaar, de belangstelling grooter zi' vezen, want in deze jonge vereeniging schuilen wer kelijk goede krachten. In' het voormalig gemeentehuis werd j.l. Woensdagavond 7 uur door Ds. T. H. Oostenbrug de door de Vrouwenvereeniging „Dorcas" geor ganiseerde verkoopdag ten bate van den Geref. Zendingsbond in tegen woordigheid van vele belangstellenden geopend. Na de. officieele opening werden de verschillende stands van handwerken en andere artikelen bezientigd en ver koopsters maakten dezer, avond reeds coede zaken. Ook van de gelegenheid tot het bezichtigen der Zendingskist. welke verschillende voorwerpen bevat bij de Toradja's in gebruik, werd een druk gebruik gemaakt. Hierbij zorgde de heer Jac. van Beek Wzn. voor de noodige toelichting. Tevens was een der zalen van het voormalig gemeente huis, waar deze verkoopdag werd ge houden, ingericht tot koffie- en thee salon, waar men onder het genot van een kopje thee, koffie of chocolade met gebak even kon uitrusten. Donderdagnamiddag en avond werd deze verkooping voortgezet en ook toen, vooral des avonds, was er weer een flinke belangstelling, zoodat we wel verwachten, dat de opzet, waar mede deze verkoopdag werd georgani seerd, geslaagd mag worden genoemd en een aardig bedrag aan de Zendings- kas zal worden afgedragen. De voetbalvereeniging „Excel sior" speelt a.s. Zaterdagmiddag op 't sportterrein aan de Willem van Gents vaart een vriendschappelijken wedstrijd tegen „Sparta" uit Vrijhoeve-Capelle. Door de postduivenvereeniging „De Luchtvaart" wordt a.s. Zondag een oefenvlucht gehouden vanaf Rijs- bergen, waarvoor de deelnemende dui ven Zaterdagavond tusschen 6 en 8 u., in het café v. d. Haart worden inge- korfd. Voor de Ned. Herv. gemeente alhier hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk des morgens half tien en des avonds half zeven Ds. Vroeginde wey. Op Donderdag 6 April a.s. des avonds half acht houdt dé afd. Sprang- Capelle van den Ned. Bond van Boe rinnen e.a. Plattelandsvrouwen in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje te Vrijhoeve-Capelle een al- gemeene ledenvergadering, waarop o. m. aan de orde komt een lezing over: „Het minderwaardigheidsgevoel bij kinderen" door mevr. J. S. Schaper- Beukema uit Leiden. Naar men ons mededeelt is deze ver gadering ook toegankelijk voor niet- leden. Ouderavond. Maandagavond j.l. werd in de school m. d. Bijbel te Capelle de jaarlijkse ouderavond gehouden. Tussen half 7 en 7 uur toonden reeds velen hun be langstelling in het werk der kinderen. Als de voorzitter der schoolvereniging, de heer Kerst, om 7 uur de vergadering opent, zijn beide vergaderlokalen ge heel bezet en weldra weerklinkt de lof psalm: „Loof, loof den Heer, mijn ziel. met alle krachten". Hierna gaat de voorzitter voor in gebed en leest en kele gedeelten voor uit Matth. 18 en 21. De heer Kerst wijst dan allereerst op het groote voorrecht weer een ouder avond te kunnen bijwonen. Niet allen kunnen dat. Hij wijst er op, hoe de Schoolvereniging twee toegewijde le den verloren heeft door het overlijden van mevr. Addink en dhr. Spierings. De voorzitter brengt in herinnering de rede van H. M. onze geëerbiedigde Koningin, waarin opgeroepen wordt tot morele en geestelijke herbewapening. Duidelijk wordt gemaakt hoe in t al gemeen die roep beantwoord wordt. Maar Christenouders behoren zichzelf af te vragen: „wat heeft die oproep tot ons te zeggen". Het is niet de eerste maal dat die oproep komt. Vele, zeer vele malen heeft die zelfde oproep reeds weerklonken van den Koning der Ko ningen. Het is ouderplicht steeds meer op te voeden in de vermaning des Hee ren. Dat kost strijd, 't gaat met vallen en opstaan, doch God wil ons schenken wat ons ontbreekt. Daarna worden al len welkom geheten, in t bijzonder ech ter de ereleden Ds. Oostenbrug en Ds. Dijk. Nadat dhr. Kerst er op wijst hoe door 't aanbieden van dit erelidmaat schap de plaats geëerd wordt, welke de kerk in het schoolleven inneemt, wordt overgegaan tot 't tweede punt van 't programma, het zingen van de VS«. «P** i <**au*- I ca^uM*" I M «vu: tu* O ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. iederen dag moet Uw lever minstens een Ilier gal ,n Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zfjn.slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal "te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. y %®«a\

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6