smakelijk ejW SPORT BURGERLIJKE STAND FEUILLET™ KAATSHEUVEL. m Marktberichten PRESTO ZEEPPOEDER SLECHTS 5er. PER PAK DE BEDRIEGLIJKE GELIJKENIS. Schoon maakrecepten. v-'i 34) p „Zangvogeltjes". Als le nummer wordt gezongen: Kent gij het Land" en vervolgens „Ochtendliedje", die zeer goed werden gezongen en zeer in den smaak vielen. Ter afwisseling treden enkele leer lingen op om een versje te reciteren. Geen wonder dat voor de ouders het zingen en reciteren dé attractie van de avond vormden, 't Is altijd aardig die jonge debutantjes zo echt naief en on bevangen te zien optreden. Alle" biachten het er gelukkig weer heel goed af. De diepe stilte waarmee het Proza~ stukje „Vergelding" werd aangehoord, bewees wel dat ook dit zeer in de smaak viel. Na nog verschillende zang- nummertjes vormt het mooie opstan- dingslied een goed slot voor dit rijk gevarieerd programma. Een compli ment voor dirigent en koor is niet mis- Pl DsSt'Oostenbrug nu het woord ver- krijqende houdt een toespraak naar aanleiding van Ps. 78 4-6en wijst op de zware taak welke de ouders heb ben. Ook zij moeten de kinderen laten zien wie God is en wie de mens is. Evenals het voorgeslacht hen de waar heden Gods heeft doen zien, zo is het ouderplicht ook weer het nageslacht op de „loffelijkheden des Heeren" te wij zen. Dit moet gebeuren door gebruik te maken van alle instellingen die daarbij kunnen helpen. Vanzelf neemt de Chr. school hierbij een belangrijke plaats in. Spreker wijst er op hoe het tegenwoor dige geslacht de vruchten plukt van de schoolstrijd. Toch is het doorgeven niet voldoende. Ds. Oostenbrug besluit z'n toespraak met er op te wijzen dat „doorgeven" alleen niet voldoende is. maar ervaring aan eigen hart en leven noodzakelijk is. In de pauze die volgt, wordt door ve len 't gewone werk en de handwerken der leerlingen bekeken en daarover met het onderwijzend personeel gesproken. Met het zingen van Ps. 89 8 wordt de vergadering heropend, waarna h'et Hoofd der School gelegenheid krijgt z'n lezing te houden getiteld: „Verho ging en zitten blijven op school". Spr. begint met er op te wijzen welk een gewichtige dag de dag van de „verho ging" op school, zowel voor kinderen als ouders is. Getekend wordt de vrees die vaak nog bestaat bij mooie rappor ten. Ook voor den betrokken onderwij zer is de beslissing vaak moeilijk door de „twijfelgevallen". Duidelijk worden de bezwaren van klassikaal onderwijs getekend. Gewezen wordt op groot verschil in aanleg. Geen twee kinderen zijn door God gelijk geschapen. Dhr. Rijken wijst er voorts op hoe domheid geen schande is. Als oorzaken van zit ten blijven worden genoemd: le gerin ge aanleg, 2e groot schoolverzuim, 3e de aard van het kind. Tegenover lui heid, gemakzucht, afwezigheid, is het nodig streng eisend op te treden. Spr. tekent de gemoedsgesteldheid van kin deren, die hoewel ze niet mee konden, toch overgingen. Dat gevoel van: ik kan het toch niet", kan levenslang bij blijven. Bij het zitten blijven neemt de lust tot leren weer toe en keert vaak het zelfrespect terug. Tenslotte wijst spr. er op hoe „verandering van school niet aan te bevelen is bij zitten blijven, daar door de andere methoden het in werken vaak moeilijk wordt, terwijl ze anders dezelfde stof nog eens door- werken. Deze practische, leerzame lezing werd onder grote stilte aangehoord, wel een bewijs dat ze bij de aanwezigen in de smaak viel. Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd door enkele leden gebruik gemaakt. De heer Kerst dankte het Hoofd der School voor de mooie lezing en voor de moeite die hij zich getroost had de „Zangvogeltjes" op deze wijze te laten zingen". Ds. Dijk, nu het woord verkrijgend, dankt allereerst voor het erelidmaat schap en belooft samenwerking bij het mooie schoolwerk. Op het belang van een opvoeding in de vreeze des Heeren wordt gewezen. Bij de doop hebben de ouders reeds beloofd ook hun kinde ren te doèn onderwijzen. Als gehoor zaamheid aan God moeten de kinderen gaan op een school m. d. bijbel. Daar gaat het om den Christus en wordt on derwijs gegeven op grond van Gods Woord. Ds. Dijk wekt ten slotte allen op levende propagandisten te zijn van het Chr. onderwijs. Dan aleen zal God door ons geëerd worden. Na deze toespraak dankt de voorzit ter alle sprekers, inzonderheid de ere leden voor hun medewerking en sluit Ds. Oostenbrug na psalmgezang de vergadering met dankgebed. 't Was weer een mooie, leerrijke avond, weer hebben we sterker de band gevoeld, die ouders en school bindt. Gegund. Het bouwen van een nieuw woonhuis aan de boerderij van den heer Jos. van Noye onder architectuur van den heer J. A. Prins is gegund aan Gebr. Bre- kelmans alhier voor de som van 3438.-. Kegelsport. 5. Sluiting. Volgens de bepaling der statuten zijn dit jaar aftredend van het bestuur de heeren J. Beerens, G. Molenschot en P. Schoenmakers, en van de commissie van toezicht de heer J. Wouters te L.- op-Zand. De aftredende leden stellen zich allen herkiesbaar. BERKDIJK. Prins Hendrik. In de Zondag gehouden vergadering van het kruisbooggezelschap Pr. Hen drik werd o.m. besloten den doel te openen op Tweeden Paaschdag met on derlinge schietwedstrijden. Kippendief. Bij verschillende personen werden in het begin der week een 40-tal kippen dood in de hokken gevonden, waarbij bleek dat een hond den dader moet zijn. Men zij dus op zijn hoede daar tot heden den dader nog niet is gevangen. Uitvoering. Maandag Tweeden Paaschdag geeft de harmonie haar laatste seizoenuitvoe ring. Een mooi programma zal ten ge- hoore worden gebracht. Voor dezen avond zal ook een humorist geënga geerd worden. Een volledig program ma plaatsen we volgende week. De bij de Tilburgsche Kegelbond aangesloten vereenigingen waren j.l. Woensdagavond op haar bekende rondgang op bezoek bij de Kegelclub „N.O.P." alhier. Er werd met veel am bitie gekegeld en heel wat hout ge gooid. De uitslag was: Vijftallen: Ontmoeting Totaal Kaatsh. ontm. N.O.P. 657 1649 Vriendschapskring 613 1701 K.I.K. 609 1724 Herinnering 612 1841 Alle Negen 530 1456 Onder Ons 565 1685 Strijdlust 509 1549 Vereeniging 588 1758 Drietallen: Elf Provinciën 340 1075 Herinnering le 348 950 Herinnering 2e 221 875 Geslaagd. Voor het godsdienstexamen aan de R. K. Kweekschool Juvinaat Eikelen burg te Eindhoven, slaagde o.m. Br. Geofridus in de wereld J. Molenschot. R.K. Coöp. Ver. Broederhulp. Maandag a.s. wordt de algemeene vergadering gehouden van bovenge noemde coöperatie. De agenda luidt als volgt: 1Opening door den voorzitter. 2. Voorstel tot goedkeuring van de balans, het jaarverslag en verdeeling overschot van het boekjaar 1938. 3. Verkiezing van bestuur en com missie van toezicht. 4. Rondvraag. Het voorjaar is voor de uit zijn winterslaap ontwakende natuur een tijdperk van buitengewone activiteit, welke ons huisviouwen, niet onbe roerd laat. De eerste zonnige dagen van Febr.—Maart zijn voorde vuor- irekster het begin van het groote gebeuren: De Voor|aarsschoonmaak en alle anderen volgen vioeg ot laat. Dit groote en belangrijke werk doet ons alles, wat uitstel kan lijden, tot later uitstellen. De voeding moet echter regelmatig doorgaan. Zooveel mogelijk passen wij hierbij trucjes en middelen toe, om op bet kost bare artikel «tijd» te bespaien. We bereiden dus maaltijden, die volledig zijn, weinig arbeid viagen en flink verzadigen, zooals bruine boonen, erwtensoep, macaronischotel, stamp pot en dergelijke. Bij het klaar maken van dieschoon- maakpotjes moeten wij ookweerin het bijzonder de woorden lijd en geld in het oog houden en methoden volgen, die voor de meeste onztr misschien een beetje ongewoon zijn. Daar is b.v. erwtensoep; maken we die klaar volgens ons recept, dan hebben we volop groenten, die ook in eiwtensoep onmisbaar zijn, maar we hebben niet die dure versche te koopen en verliezen geen tijd om die schoon te maken. Ook het vleeschkoken vraagt dan geen tijd; eiwit leveren de erwten vol- dcende en een stuk natuurboter zorgt voor vitaminenrijk vet..Ook voor vleeschlooze dagen is deze erwtensoep geschikt. Te Amsterdam vond het jaarlijksclie diner van het Corps Consulaire plaats in het Amstel Hotel. V.r.n.l. de burgemeester van Amsterdam dr. W. de Vlugt, de president van het Corps Consulaire J. van Haute (consul van België te Amsterdam), de commissaris in de provincie Noord-Holland mr. dr. A. baron Roëll, de heer Möller en de command ant van de marine te Amsterdam, ka pitein ter Zee N. A. Rost v. Tongeren. Stamppot is eveneens met behulp van zoo'n Maggi's Soeptablet in luttel tijd gereed; in plaais van lang durig schoonmaken en koken van de versche groenten wrijfi men in enkele oogen blik ken het tablet fijn en kookt het tegelijk met de aard- appellen gaar. Het verdient aanbeveling om van zoo'n stamppot een flinke portie extra door te koken, desnoods een dubbele portie. Doen we dit dan maken we er met tsevoegirg van 'n paar rauwe eierdooiers voor den volgenden dag of voor s avonds «Groenteballen» van (zie recept). Het vormen van deze ballen kunnen we al den vorigen dag in een ver loren oogenblik doen. wat zelfs aanbeveling verdient. Door even wat slaolie of vet aan den kook te brengen en de groenteballen daarin bruin te koken, is zoo'n maal in enkele oogenhlikken gereed. PIKANTE MACARONI (4 personen). y2 pond macaroni, 2 pakjes Maggi's Groente met Vermicellisoep, 1 ons geraspte kaas, y2 h- kokend water, een stukje boter, paneermeel. Breek tie macaroni in stukjes en werp ze in een pan met kokend wa ter, zonder toevoeging van zout en kook ze gaar in plm. y2 uur. Laat ze uitlekken in een vergiet. Strooi de in houd van twee pakjes Groente met Vermicelli in y2 L. kokend water en laat ze 20 min. op een zacht vuur tot een dikke pap inkoken en roer ze door de macaroni. Doe de massa in een vuurvaste schaal, strooi er de geraspte kaas en wal paneermeel over, leg hier en daar een stukje boter en laat den schotel in den oven lichtbruin wor den. DRUNEN. Geboren Adr., zv. Moonen-Bergmans Maria, dv. Oosterhout-v. Beynen Petronella, dv. v. Wezel-v. Daelen. Overleden Leon. v. d. Sanden, wedr. van Ant. Laarakker, oud 8D jaren. SCHAKEN. DRUNEN. De uitslag van den competitie-wed strijd van SDJC.is als volgt: Th. KouwenbergF. v. d. Leest 10 M. van HuitenEd. IJsseldijk 10 W. BrokB. van Huiten 10 H. KouwenbergF. van Leest 01 Waalwijk, 30 Maart 1939. Op de Maandmarkt werden de volgende prijzen betaald Eieren 4-5 cent. Bigg< n f 15.50 f18 50 van „De Echo van het Zuiden' HOOFDSTUK XXI. Thuiskomst. Op Halfont heerschte de grootste opwinding. Iets meer dan een maand was ver streken, sinds men het bericht ont vangen had van de vermissing van den zoon-en-erfgenaam, een bericht, dat bijna direct gevolgd was door een telegram van den vermiste, dat hij vei lig ontkomen was en van plan was om met de eerste de beste gelegenheid naar huis terug te keeren. Dit tele gram werd weer gevolgd door een, waarin hij meedeelde, dat hij zich in gescheept had. Nu werdhij vanavond thuis verwacht. Het ifericht van zijn vermissing had zijn familie ongeveer in dezelfde mate getroffen als Paul Ingatrew; in ieder geval heel wat minder dan Agnes In gatrew. Vermist wilde nog niet zeggen dood en er was dus nog een kans, dat hij nog wel terug zou komen. Mis schien trok zijn vader zich van de drie er nog het meest van aan. Halfont was zijn eenige zoon, en al konden zij het nu niet erg goed samen vinden, er was toch een tijd geweest veel te kort wel is waar dat dit anders was. Maar het bericht van de terug komst van zijn zoon vervulde den va der toch met groote vreugde. En nu zou hij binnen enkele uren huiskomen. Onder de scheepsberich ten in het ochtendblad hadden zij de aankomst van de Molesden Castle ge meld gezien. Den vorigen avond, tegen middernacht was hij in Plymouth aan gekomen. Hij zou wel vroeg genoeg in Londen zijn, om met den trein van 5.40 van Victoria te vertrekken, dan kon hij juist tegen het diner thuisko men. Sybil zou met Ethel naar het sta tion East Welstead gaan om hem af te halen. Toen ze met een boek op het gras veld voor het huis zat, trof een geluid haar oor, het gekraak van wielen op hel grind. Er kwam een rijtuig de op rijlaan in en zij sprong overeind. Ethel, riep zij onder het raam van de kamer van haar oudere zuster, kom naar beneden. Halfont is er. Een huurrijtuig je reed voor. Met veel geknars en gekraak draaide het voor de voordeur; een gebruinde hand kwam naar buiten om het portier te openen. Wel, Halfont, riep het meisje, je hebt ons allemaal erg in angst la ten zitten en we zijn blij, dat je nu gezond en wel weer komt opdagen. Heb je zoo in angst gezeten? De ernstige toon waarop hij dit zei, tezamen met den eigenaardig strak- ken blik, scheen haar te ontroeren. Zij omhelsde hem en kustte hem herhaal delijk. Zij werd zich bewust, dat zijn afwezigheid en het gevaar, waarin hij verkeerd had, een verandering in haar broer teweeg gebracht had. Natuurlijk hebben wij dat, toen we dachten, dat. Wel, blijf je buiten staan? Het was Ethel, die Sybil's relaas onderbrak. Ze stond deftig en vrien delijk glimlachend in de hall en haai ontvangst van den „verloren zoon" miste de hartelijkheid, die zijn jong ste zuster direct getoond had. Het rijtuigje werd naar den stal ge zonden om afgeladen te worden en 't paard te verkwikken en de reiziger ging met zijn beide zusters naar bin nen. Hoe staat het met vader? vroeg hij. Zooals gewoonlijk in de biblio theek, zei Sybil. Ga nu eens naar hem toe en verras hem. Maar Halfont aarzelde. Ik geloof, dat het beter is als jij eerst even gaat zeggen, dat ik er ben, Sybil. Ze keek hem eens even aan. Sybil? Vroeger zei hij altijd „Syb", dacht ze. En hij wilde aangediend worden. Halfont was wèl veranderd. Ga dan mee, zei zij. Hij ging achter haar aan de trappen op. Ze klopte aan de deur van de bi bliotheek en nadat een stem „binnen" had geroepen, deed zij de deur open. Hier is Halfont, vader. De squire stond met beide handen uitgestrekt op. Wel jongen, zei hij, je hebt ons leelijk in angst laten zitten. Maar eind goed enzoovoortWe dachten dat je met een lateien trein zou komen. Waarom heb je niet even getelegra feerd, dan had iemand je kunnen af halen Hij keek zijn zoon eens aandachtig aan en merkte ook een verandering aan hem op, die hij echter niet zou hebben kunnen onder woorden bren gen. Halfont zag er ouder uit en alsof hij ernstige zorg enhad gehad; alsof hij iets ondervonden had, dat hem in korten tijd ouder gemaakt had en het overmoedige uit zijn houding had doen verdwijnen. Het spijt mij, antwoordde hij, maar je kunt nooit precies den tijd van aankomst van een schip opgeven. En ik dacht, dat het maar het beste was zoo gauw mogelijk hier naar toe te gaan, om jullie te verrassen. Nu, nu, het is in elk geval een aangename verrassing. En je zal ons heel wat van je avonturen te vertellen hebben. Maar voor alles.. ..En hij belde. O, laat u maar vader. Op het oogenblik wil ik niets. Wat ziet het er'hier toch aardig uit, vervolgde hij, naar het raam gaande, en met een bewonderenden blik keek hij naar de boomen, die door de ondergaande zon met een gouden waas overgoten wer den. Wat een verandering, ja, dit is toch heel wat anders dan in Afrika, ik ben toch blij, dat ik weer thuis ben. Ja, het is nog geen jaar geleden, dat je hier vandaan ging, maar je hebt in dien tijd heel wat doorge maakt Ja, maar ik moet toch zeggen, dat het mij niet spijt, dat ik dit alles meegemaakt heb. Ik heb er een tijd vol gevaar doorgebracht, maar 't heett mij toch ook wel goed gedaan en ook wel veranderd, vindt u niet? Flinker gemaakt niet? en hij lachte mee. En hoe gaat het met iedereen? Allemaal hetzelfde. Ik zal je niet vervelen, met alle mogelijke kleine, onbeduidende nieuwtjes. Dat zullen de meisjes en andere menschen je wel vertellen. Maar hoe slaagde jij er in daar uit die gevaarlijke positie daar in.... in de.... ach, hoe heet het daar nu ook weer. te komen? De Gcoma-vellei, bedoelt u? Juist, ik kan die namen niet meer onthouden. O, ik heb mij in de bergen ver stopt gehouden tot de negers weg wa ren. Ik was zoo'n neger nagegaan en had hem bijna te pakken gekregen, toen de onzen terugtrokken; nu, toen heeft hij mij bijna te pakken gekre gen, maar ik heb mij weten te verber gen, tot ik een paar dagen later weg kon komen. En in dien tusschentijd zijn de kranten beginnen te vertellen, dat ik vermist was, het is allemaal de schuld van de kranten. ("Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7