Plaatselijke Berichten. H.deBoot-v.Hulten DE TUIN IN HET LAND OP! Fa. ANTON H0LTGREFE Heerenkleediag naar maat Zaterdag 1 April 1939 No. 26 De Echo van het Zuiden Derde Blad Kijkt alles eens na, kijkt eens bij°ons Een goed stuk gereedschap en goed materiaal vergemakkelijkt uw werk* Ook de prijzen liggen nu voor U beter Een prachtig voorbeeld. N.V. G. van Loon's Import-Mij te Naar wij vernemen is de heer J. Smarius opgenomen in de directie van bovengenoemde vennootechap en met ingang van l April benoemd tot Adjunct-Direc eur. Op dezen zelfden dag herdenkt de heer Smarius zijn 12'/a-iar,8 jubileum in dienst van N an Loon s Import-Mij. Met beide onze hartelijke geluk. wenschen. Ontvanger Directe Belastingen. Bii beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der directe belastingen, enz. W.J. Schee pers verplaatst van het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Oisterwijk naar het kantoor der invoerrechten en accijnzen te Dor drecht. Onderscheiding. Zijne Heiligheid de Paus heettaan mevrouw de weduwe H. J. M. Ha ming, geboren Hofsteegen, Ulven- houtsche Laan 12 te Ginniken, het gouden kruis van verdienste »Pro Ecclesia et Ponlifice« verleend. LUCHTBESCHERMING Radio-lezing. Op Woensdag 5 April a.s. des avonds om 7 uur zal door den Voorzitter van de Afd. Waalwijk der N. V. L., voor de aangeslotenen aan het plaatselijk Radio-Distributie bedrijf over de 3e programma-mo gelijkheid wederom een ciuserie worden gehouden over luchtbe scherming. Hierbij zal een samen vatting worden gegeven van het werk der afdeelingin hetafgeloopen jaar en een en ander worden mede gedeeld over de verdere plannen. Voorts zal speciaal de aandacht worden gevestigd op de door den Minister van Binnenl.Zaken onlangs aangekondigde algemeene verduiste ringsproef, welke binnenkort in ons geheele land zal gehouden worden. Verschillende wenken betreffende de lichtdooving en afscherming zullen gegeven worden, terwijl men hooren zal wat men wel en wat men niet doen moet. Aan de aangeslotenen van het Radio-distributiebedrijf wordt d us de raad gegeven, hun toestel Woensdag avond op het 3e programma aan te sluiten. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast MIDDENSTANDS- BORGSTELLINGSFONDS VOOR DE LANGSTRAAT. In de achterzaal van Hotel Verwiel hield het algemeen bestuur van dit fonds zijn gebruikelijke voorjaarsver gadering. Wegens verhindering van den voor zitter, den heer J. Tielen alhier, stond de vergadering onder leiding van den heer A. D. C. Snels uit Dongen, vice- voorzitter van het fonds. Door den secretaris, den heer Jac. van Mierlo, werd verslag uitgebracht over de werkzaamheden van het fonds in liet afgeloopen jaar, waaruit bleek dat weer veel vruchtdragend werk, vooral op hel gebied van saneering en bemiddeling is verricht ten bate van in moeilijkheden verkeerende midden standers. Het verslag werd ongewijzigd goed gekeurd en zal aan alle bestuursleden verschillende officieele instanties en ook aan de pers worden toegezonden. Wij hopen hierop dus t.z.t. nog nader uitvoeriger terug te komen. Het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer J. C. Frederiks Kaatsheuvel, werd eveneens goedge keurd. Waar er slechts één vrij gerin ge verliespost over het afgeloopen jaar behoefde te worden geboekt was het finantieele resultaat zeer gunstig, n.l. een batig saldo van 2106,06, dat ge heel aan de inkomsten van 1939 ten goede kan komen. Hierdoor en mede door toetreding van drie nieuwe gemeenten tot hel fonds, n.l. de gemeenten 's-Grave- ïnoer, Deunen en Raamsdonk werd de crediet-capaciteit van he fonds voor 1939 zeer verruimd. Het maximum bedrag der gezamelijke borgstellingen kon hiervoor voor 1939 worden vast gesteld op 10215.—. De heeren A. Snels, Dongen en W. Eibers, Waalwijk, resp. dagelijksch bestuurslid en plaatsvervangend-da- gelijksch bestuurslid, werden als zoo danig door het bestuur herkozen. De wijze waarop het dagelijksch be stuur zich van zijn omvangrijke taak kwijt kon de volledige instemming van de vergadering wegdragen. JAARVERGADERING R.K. M1DDENSTANDSVEREENIGING. Ondanks attracties weinig belangstelling. Woensdagavond kwamen de leden van de R.K. Middenstandsvereeniging in een feestelijke jaarvergadering in de Twee Kolommen bijeen. De heer J. C. v. Eickelenburg, de voorzitter van de vereeniging wees in zijn openingswoord op de bedroeven de opkomst. Nog niet 1/4 van de le den was aanwezig. Dhr. A. Meijs, secr.-penningmeester van de Santos-commissie bracht na mens deze verslag uit, waarbij wij op merkten dat in het afgeloopen jaar door de afdeeling Waalwijk 157.80 aan het hoofdbestuur werd afgedra gen. De Weleerw. heer kapelaan Bekkers uit Den Bosch hield hierna een cau serie over de werkwijze en het doel der Santos-commissie, en dat deze lezing succes had bewees wel hel feit, dat staande de vergadering zich alle aanwezigen opgaven als donateur van de Santos. De Weleerw. heer kapelaan van Lierop, geestelijk-adviseur der ver eeniging, sprak vervolgens een kort woord over de verhouding tusschen de stand- en vakorganisatie en behan delde hierbij ook de verplichtingen die op den Middenstand rusten. Het jaarverslag van den secretaris dat hierna aan de orde kwam, memo reerde de voornaamste gebeurtenis sen van het afgeloopen jaar. Hieruit bleek, dat op 31 December de afdeeling 94 leden telde, behalve nog de brandstofhandelaren, die on langs en bloc zijn toegetreden. Blijkens het jaarverslag van den penningmeester, staan de financiën er thans wat beter voor dan een jaar ge leden. Toen toch was er slechts een batig saldo van 132.80 en thans van 2i7.81 De inkomsten in 1938 hebben 728.17 bedragen, terwijl voor de uit- Op de volgende bijeenkomst is ech ter de lezing over het Middenstands- borgstellingsfonds tegemoet te zien. Spreker hoopt dan echter op meer be langstelling. NED. R.K. FABRIEKSARBEIDERS- BOND, GROEP LEDER BEWERKERS. Algemeene Jaarvergadering op Maandag 3 April 1939 in de groote zaal der R.K. Werkliedenvereeniging. Aanvang 8.15 uur. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag Secretaris. 4. Jaarverslag Penningmeester. 5. Verslag controle-commissie. 6. Verkiezing nieuw lid controle commissie. 7. Bestuursverkiezing wegens perio diek aftreden van N. van Gorcuin, L. Schapendonk en H. Castelijns. Laatstgenoemde wenscht niet meer als bestuurslid in aanmer king te komen. Eerstgenocmden stellen zich weer herkiesbaar. 8. Mededeeling in verband "met het collectieve contract. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. BLINDENAVOND IN HET BONDSGEBOUW. Op loffelijk initiatief van den R. K. Vrouwenbond werd Woensdagavond in den Gildenbond alhier een blinden- avond gehouden, waar o.m. de twee be kende films zouden worden getoond: Levenslang en Ziende handen. De belangstelling was helaas maar zeer matig. Mej. van Iersel, de penningmees- teresse, opende deze bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder tot de verschillende heeren geestelijken, die aanwezig waren. De film die werd vertoond toonde ons het levenslange leed van de blin den. die gedeeltelijk in de gestichten en gedeeltelijk in de maatschappij leven. En ongetwijfeld zullen de aanwezigen, die een sprekend beeld hebben gekre gen van het blindenleed ijveraars zijn geworden voor de Noordbrabantsche R.K. Blindenzorg-vereeniging St. An- tonius van Padua. Mej. Betsie van der Pennen decla meerde hierna een schitterend vers, waarvoor zij een welverdiend applaus »DE GROOTE IJZERHANDEL^ WAALWIJK - HOEK RAADHUISPLEIN. gaven was te volstaan met 643.16. Nadat vervolgens nog een 12-tal nieuwe leden werden geballoteerd werden de boeken en bescheiden door de kascommissie onderzocht, waar na de voorzitter den penningmeester namens de vergadering décharge ver lende. Het attractieve gedeelte van dezen avond stond in het teeken der Paasch- vreugde en dank zij de slechte op komst trokken na de verloting bijna alle dames en heeren met paascheieren en paaschmandjes huiswaarts. Bij de rondvraag werd verder de wenschelijkheid naar voren gebracht, van intensievere samenwerking tus schen de Middenstandsvereeniging en de Jonge Middenstandsbonden. Verder werd gevraagd wanneer de lezing over het Borgslellingsfonds voor den middenstand zou worden ge geven. De voorzitter antwoordde, dat die lezing dezen avond niet kon worden ge houden, omdat beide sprekers, n.l. kapelaan Bekkers en v. Lierop reeds vroeger hun lezing hadden aange vraagd. Tevens verklaarde hij wat huiverig tegenover lezingen te staan, gezien de magere belangstelling die er in Mid denstandskringen voor vergaderingen blijkt te bestaan. in ontvangst had te nemen. Rede van Pater Andreas. Hierna sprak de blinden Capucijner Pater Andreas over het doel van de vereeniging. De Pater lichtte toe, dat er in ons laad ongeveer 4000 blinden zijn, waar van ongeveer 12 a 1300 Katholiek. 200 zijn hiervan ondergebracht in de blindeninstituten van Grave. De overi gen leven echter nog in de maatschap pij. Een heel klein gedeelte hiervan heb ben geen zorgen voor hun noodzakelijk levensonderhoud, maar het overgroote deel echter wel. Het doel van de blindenzorgvereeni- ging is, om aan die menschen werk te geven, dat zij thuis kunnen verrichten en hen zoodoende het leven eenigszins dragelijk te maken. Om dit werk te kunnen voortzetten heeft de vereeni ging de hulp noodig van de medemen- schen. Om de blinden in de werkin richtingen te werk te stellen zooals dit gebeurt in Rotterdam en Amsterdam, heeft de vereeniging geen geld genoeg. Het doel is om den blinden aan huis werk te verschaffen, dat zij met hun „ziende handen" doen kunnen. Daar is echter veel geld voor noodig. Ieder jaar moet de vereeniging ongeveer een bedrag van 10 a 12000 julden bijpassen en dat alles om den OP 83-JARIGEN LEEFTIJD VRIJ VAN RHEUMATISCHE PIJN. Na jaren vreeselijke pijnen te hebben geleden. Deze oude dame kreeg in 1931 rheu- matiek en langzamerhand breidde dit zich over haar geheele lichaam uit. Toen begon zij Kruschen Salts te ne men en nu zendt zij ons dezen eigen handig geschreven brief: „Sinds 1931 lijd ik aan rheumatische pijnen. Eerst kwam het in mijn beide armen en het werd steeds erger, tot het in de toppen van mijn vingers gekomen was. Toen kwam het in mijn enkels en knieën en dat maakte mij langen tijd hulpe loos. Een vriendin raadde mij aan, Kruschen te gaan gebruiken en ik vind dat het mij meer goed doet dan eenig ander middel. Ik schrijf dit zelf, hoe wel ik bijna 84 jaar ben." Mevr. H. De pijnen en stijfheid door rheuma- tiek worden bijna altijd veroorzaakt door een overmaat van urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts spoort Uw organen aan tot regelmatige, krachtige werking en helpt ze, het urinezuur en andere schadelijke afvalstoffen volko men te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothe kers en erkende drogisten. blinden nog maar een heel schraal loontje te geven. Een blinde huisvader die den geheelen dag hard werkt, kan zoo ongeveer aan een loon komen van 10.— per week. Dit is wel het maxi mum. Dit is natuurlijk veel te weinig, maar wij kunnen onmogelijk meer ge ven. ,De pater eindigde dan zijn rede met een beroep te doen op de vrijgevigheid van de aanwezigen. Tot slot werd nog de film „Ziende Handen' gedraaid, die ons evenals de vorige een levendig beeld gaf van het leven der blinden. Wij vertrouwen er op, dat, hoewel niet veel personen aanwezig waren, de gedachte dat blindenzorg de plicht is van iederen mensch, door deze bijeen komst verder zal zijn uitgedragen. TOESTAND P. MUSKENS. Naar wij vernemen is de toestand van den heer P. Muskens uit Drunen, die eenigen tijd geleden in de Groote straat te Waalwijk met zijn motorrij wiel in botsing is gekomen met een auto uit Rotterdam, en waarbij hij zeer ernstig werd gewond, zoo zelfs, dat men voor zijn leven ernstig vreesde, steeds vooruitgaande. WATERLEIDINGMAATSCHAPPIJ „OOST-BRABANT". Ir. Petit tot directeur benoemd. In de Woensdag ten Provinciehuize te 's-Hertogenbosch gehouden verga dering van aandeelhouders der Water leidingmaatschappij „Oost-Brabant" is tot Directeur benoemd de heer Ir. J. Petit, ingenieur bij den provincialen Waterstaat van Gelderland te Arnhem. VERGADERING B. V. L. REDE PATER HENRICUS. JAARL1JKSCHE PRIJSUITREIKING. Voor deze vergadering, welke Don derdagavond in den R.K. Gildenbond werd gehouden, bestond veel belang stelling. De benedenzaal was geheel gevuld toen de heer L. Mombers, als plaatselijk leider van den B.V.L. alhier de bijeenkomst opende. Vervolgens' kreeg de Edelachlb. heer F. W. van Beek, burgemeester van Boxtel, voorzitter der Gewestelijke Landstormcommissie „De Meijerij" bet woord. Spreker betoogde, dat men zich geen illusies mocht maken door de betrek kelijke rust die er in ons land op po litiek gebied heerscht. De hooge waarden die wij bezitten in onze vrijheid van geweten, kerk, pers, gezinsleven, cultuur, enz. mag men niet als iets vanzelfsprekend be schouwen. De tijd draait snel. Men weet niet wat de toekomst ons in den schoot zal werpen. Zal de grootste strijd tusschen de tegen elkaar botsen de wereldbeschouwingen in de ons omringende landen ons land onbe roerd laten? Ook hier wijzen de hon derdduizenden werkloozen en andere mistoestanden er op, dat er iets ziek is in onze maatschappij en men hun kert naar een nieuwe wereld. Spreker waarschuwt de B.V.L.'ers niet op bun lauweren te rusten; er mag geen pauze zijn. De groote krdcht van den B.V.L. is zijn preventieve werking. Steeds paraat zijn, onder de leuze: „Als het moetblijft ook voor de toekomst dringend geboden. Hierna betrad de bekende redenaar Pater Henricus het spreekgestoelte. Terwijl alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven, herdacht Pater Hen ricus in treffende woorden den'on langs overleden Bosschen comman dant Hafkemeijer. Spreker schilderde hem als een prachtmensch, met groote Oranje-liefde en godsdienstige over tuiging. Hij zal blijven voorleven in aller dankbare herinnering en ieder geloovige zal hopen, dat hij bij God reeds zijn loon moge hebben ontvan- V Een »oud-Waalwijker«, die 1 V absoluut anonym wenscht te Hl J te blijven zona aan 't Coinilé een gilt van 1 25, niet ue vol- geuüe vermelding: Voor huldeblijk «Groenen en Wit-üelew-Muis van een oud-Waaiwijker. j Vervolgens schetste spreker op de hem eigen vlotte, boeiende wijze de noodzakelijkheid van den B.V.L. Nu en dan gekruid met kostelijken humor waarvan hij een bijzonder re cept schijnt te bezitten, dan weer diep- menschelijk ontroerend, met verbluf- lende woordsbepalingen, kortom met liet groote redenaarstalent waarmee Pater Henricus in het geheele land zijn gehoor weet te begeesteren, zoo hield hij ook hier een bezielend pleidooi voor een krachtigen, paraten B.V.L. 'Hij zette uiteen wat de B.V.L. wil en wat hij niet wil. Hij wil ons land en volk behoeden voor de revolutie. Door sterk en paraat te zijn zal hij hel beste voorbehoedmiddel zijn tegen dezen ramp. Zijn preventieve werking is zijn voornaamste taak. Zij wil ech ter geen stevig militairistische organi satie zijn en niets te maken henben met „een webbe van terreur om een angstg volk" of met methoden als de Duitsche Gestapo. Sprekers visie op den B.V.L. werd aardig geïllustreerd door zijn origi- neele woordspelingen over de betee- kenis der letters B.V.L. zooals: Bijzon der Vooruitziend Leven, Bezorgd Voor Lammigheden, Beleid Vóór Leed, Bij zonder V rdienstelijke Lui. Spreker houdt niet van hoera pa triottisme, van een ziekelijke vereering van een vorstenhuis, doch als men nuchter zijn hart laat spreken dan zal ieder vaderlander bezield zijn met trotsch en liefde voor onze geeerbie- digde koningin waarvan Je geheele wereld getuigt, dat zij een model-lands vrouwe is met een rotsvast geloof, een gave vrouw op wier gedrag nooit een smet viel, die zich angstig er voor waakt geen stap te zetten buiten haar bevoegdheid, doch die daarbinnen ook haar volle energie ban haar taak geeft. Steeds in lief en leed één met haar volk, dat innig met haar mee leeft in de droeve en blijde gebeurte nissen in het Oranjehuis. Geen krachtpatser moge hel wagen Haar van den troon te verjagen, geen vitale levensbelangen mogen worden aangeraakt. Vrijheid van woord, vrij heid van godsdienst, vrijheid van pers, gelijke rechten en kansen van alle partijen, maar probeer het niet om langs den weg van geweld naar de macht te grijpen, want dan: „Als het moetdan zal men een machtig corps van vastberaden, gewa pende en geoefende mannen tegenover zich vinden, die de wettige regeering en onze beminde Landsvrouwe trouw zullen zijn en desnoods met bloed elk oproer zullen onderdrukken. In pakkende bewoordingen schilder de Pater Henricus zijn gehoor de wor- dings-geschiedenis van den B.V.L. n.l. de roerige dagen van November '1918, toen Troelstra eischte dat gene raal Snijders van zijn post moest en de regeering zou aftreden en betoogde dat ons land rijp was voor de roode republiek. Maar de regeering met Ruijs aan het hoofd week niet en on vergetelijk is de reactie in het land geweest die zijn hoogtepunt bereikte in de ontroerende vaderlandsliefde en oranje-gezindheid die tot uiting kwam in de betooging van 18 Novem- ber 1918, toen men de paarden voor de koets van H.M. de Koningin uit spande en zelf het rijtuig voorttrok. Sindsdien zijn 20 jaar vervlogen en er is niets meer gebeurd waarvoor de hulp van den B.V.L. noodig was. De band tusschen ons volk en Oranje lijkt sterker dan ooit. Is de B.V.L. dan nog wel noodig? Zeker, want zijn taak is juist te zorgen dat er niets gebeurt. Hij dient slechts om „de overkant" te waarschuwen het niet te wagen het wettig gezag aan te tasten. Spreker wees aan de hand van ver schillende feiten in eigen land en het buitenland er op hoe gevaarlijk het is in dit opzicht al te gerust te zijn. De B.V.L. moet steeds op haar hoede blijven. Spreker spoorde allen aan zooveel mogelijk ook financieel of door het beschikbaar stellen van prijzen e.d. den B.V.L. te steunen. Het is als een verzekerings-premie, tot behoud van orde en rust in ons dierbaar vader land. Ten slotte hield Pater Henricus alle geloovige B.V.L.-ers het devies van H.M. de Koningin voor oogen „Le Christ avant tous", doch niet vertaald zooals door sommigen „Christus af en toe", maar „Christus vóór alles". Het luidde applaus dat na zijn rede

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 9