Binnenlandsch Nieuws. FEUILLET™ pfJP Nl> DE BEDRIEGLIJKE GELIJKENIS. communiqué van het hoofdkwartier verspreid, waarin gezegd wordt: „Na het roode leger te hebben ge vangen genomen en ontwapend, heb ben de nationale troepen hun laatste militaire doel bereikt. De oorlog is ten einde". JAPAN BEZET DE SPRATLEY- EILANDEN. WEER EEN STAP VERDER IN DE RICHTING VAN NED. OOST-INDIë. Door de Japansche regeering is be kend gemaakt, dat de Spratley-elilan- den, een groep koraalriffen voor de kust van Fransch-Indo-China, on der het bestuur van de regeering van Forinosa zijn geplaatst. Deze eilanden behoorden tot dus ver aan geen enkel land toe. Sedeit 1917 zijn ze echter bewoond door Ja- het smaakverbeteringsmiddel met de beste resultaten! Laat Uw ledig Maggi-flesje opnieuw vullen. Dat is voordeliger! pansche onderdanen, die de eilanden economisch ontwikkeld hebben. De Spratley-eilanden hebben slechts strategische waarde. Zij liggen midden in de Chineesche Zee op gelijken af stand van de Philipijnen en Borneo. Met deze daad heeft de Japansche marine dus een nieuwe stap gedaan in de richting van Singapore en Ned. Oost-Indië. Het driemanschap Duitschland, Italië en Japan brengt heel wat onrust in de wereld! gedeeltelijke zon eclips. Naar het Handelsblad aankondigt zal er op 19 April een gedeeltelijke zonsverduistering zijn. Deze vangt aan des namiddags 5 uur 18 min. Het mid den der verduistering zal zeven min. over half zeven plaats vinden; zons ondergang te 7 uur 3. NEDERLANDSCH—BELGISCH HAVENBESTAND. De regeeringspersdiensl meldt: Maandag werd op de Fransche am bassade te Brussel door gevolmach tigden van de Nederlandsche, Belgi sche en Fransche regeering een over eenkomst geteekend tot regeling van verschillende vraagstukken betreffen de de Rijnvaart en meer in het bijzon der dat van het Rijnverkeer van en naar Straatsburg, waarvoor 't douane regime (sortaxe d'origine et d'entrepöt) geleidelijk gelijk zal worden, onver schillig of het verkeer van de Neder landsche dan wel van de Belgische ha vens gebruik maakt. In een gelijk streven naar weder- zijdsche verstandhouding, dat door de Fransche regeering slechts kon wor den bevorderd, hebben de Nederland sche en Belgische regeeringen een ha venbestand gesloten op den grondslag van den status quo op het gebied van de Rijnvaartpremie. Zij hebben wij ders besloten tot instelling van een gemengde Nederlandsch-Begische com missie tot bestudeering van de mo gelijkheid om in gemeen overleg de haventarieven van Antwerpen, Gent, Rotterdam en Amsterdam vast te stel len. Bij het sluiten van deze overeen komst hebben de drie regeeringen zich laten leiden door haar wensch de ge meenschap in zake de Rijnvaart op de basis van volledige gelijkheid van rechten te handhaven. DE BETEUGELING VAN HET CADEAUSTELSEL^ In verband met het door den mi nister van Economische Zaken eeni- gen tijd geleden in de-Tweede Kamer bekend gemaakte standpunt, waarbij hij mededeelde, dal er onder bepaalde omstandigheden, n.l. wanneer artike len van dagelijksch gebruik voor het cadeaustelsel zouden worden gebruikt, aanleiding zou kunnen bestaan met wettelijke maatregelen ter beteugeling van het cadeaustelsel te komen, heeft van „De Echo van het Zuiden". 35) Zijn vader lachte; opgewekt en dankbaar. Je zusters zullen wel het naadje van de kous willen weten! Maar je zult nu wel eerst naar je kamer willen. Je zal de meisjes wel buiten vinden, denk ik. Ik kom zoo dadelijk ook beneden, dan hoor ik wel meer over je heldenfeiten. De squire was opgestaan en met een hand vertrouwelijk op den schouder van zijn zoon, leidde hij dezen naar de deur. Een bediende liep voorbij. Henry, riep hij, zijn de koffers van meneer Halfont al naar zijn ka mer gebracht? Ja, meneer, antwoordde de man, die aanstalten maakte om door te loo- pen. Wacht even, Henry, zei de jonge man. Ik wou wel, dat je mij bij het uitpakken van een paar dingen even hielp. Ja, meneer, zei de man weer, die nu terzijde stapte om Halfont door te laten. Ga maar en begin maar vast, ik denk, dat ik eerst even naar beneden ga. De bediende ging, maar Halfont ver anderde eensklaps van plan en volgde hem. Ik heb spiksplinternieuwen boel, r,a[ hü tnpn hii in zijn gezellig het „Nationaal Comité tot beteugeling van het Cadeaustelsel", zijn stand punt duidelijk uiteengezet. Dit comité is nog steeds van inee- ning, dat alleen een algemeen en vol ledig verbod voor die artikelen, welke een verkeerswaarde hebben, practisch nut zal hebben. Het comité is van meening, dat de handel evenzeer benadeeld wordt dooi de verspreiding van luxe artikelen als z.g. „cadeaux", als door de distributie langs dien weg van artikelen van da gelij ksch gebruik. Voor de verbruikers is er ook geen verschil tusschen de distributie van beide categorieën cadeau-artikelen, waarbij ze worden „gegeven", zijn be rekend, dus moeten worden betaald. Het comité is verder van meening, dat ingrijpen van de overheid op den grondslag, zooals aangegeven door den minister, op moeilijikheden zal stui ten, omdat het in vele gevallen uiterst moeilijk is vast te stellen of een arti kel geacht moet worden tot de luxe ar tikelen dan wel tot die van dagelijksch gebruik te behooren. Tenslotte meent het, dat de uit spraak en waarschuwing van den mi nister geen wijziging hebben gebracht in den aard der sindsdien aangeboden cadeau-artikelen. Daar het comité de overtuiging is toegedaan, dat er onder de z.g. cadeau artikelen een groot aantal artikelen van dagelijksch gebruik zijn, heeft het zich in verbinding gesteld met een aantal nationale vakorganisaties, ten einde aan de hand van de aldus bijeen te brengen deskundige uitspraken den minister hiervan te overtuigen. I)R. H. BRUGMANS TWEEDE KAMERLID. OPVOLGER VAN W. DROP. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van het lid dei- Tweede Kamer, den heer W. Drop, be noemd verklaard dr. H. Brugmans te Amsterdam. OPDRACHT AAN FOKKER. KONINKLIJKE MARINE BESTELT 31 TORPEDO WATERVLIGTUIGEN. De Koninklijke Marine heeft dezer dagen aan de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker opdracht gegeven voor de levering van 31 tor- pedowatervliegtuigen van het -type Fokker T 8-w., bestemd voor den dienst der Koninklijke Marine. Zooals bekend is, hebben de Fok kerfabrieken in opdracht van de ma rine reeds een serie van vijf toestellen van dit type in aanbouw. Het eerste van deze serie bevindt zich te Schel- lingwoude, waar de proefvluchten een gunstig verloop hebben. ingerichte kamers was. Ik moest mijn heele oude boeltje achterlaten, toen wij hals over kop uit dat hotelletje weg moesten. De negers zullen wel in mijn kleeren rondloopen, ik zie ze al met mijn rok aan. U zal daar een gevaarlijke tijd hebben doorgebracht meneer, zei Hen ry, bezig met .uitpakken. We waren al lemaal al bang, dat we u nooit weer zouden zien. Halfont lachte. Onkruid vergaat niet, Henry! Mochten zijn zusters Halfont ver anderd vinden, deze bediende deed 't zeker niet minderHalfont had vroe ger nooit zoo tegen een bediende ge sproken, hij had ze niet uit de hoogte behandeld, maar was toch altijd op een afstand gebleven. De gevaren, waarin hij verkeerd had, hadden hem veranderd en meer toeschietelijk ge maakt, dacht Henry. Toen Halfont zich bij zijn zusters in den tuin voegde, .werd die verandering nog sterker merkbaar. Toen hun vader zich bij hen voegde sprong Halfont op, met een blik vol genegenheid op zijn gezicht en hij ging den ouden man enkele stappen tege moet. Doch toen de familie de terug- keerende aan het praten probeerde te krijgen over zijn avonturen in Natal, antwoordde hij zoo weinig dat 't leek alsof dit onderwerp hem onaangenaam was. En vooral over wat er met hem in de Gcoma vallei gebeurd was en hoe hij daar ontsnapt was, scheen hij niet dan met tegenzin te spreken. Ach, ik weid er niet graag over uit, zei hij verontschuldigend. Ik wil dit alles liefst zoo gauw mogelijk weer L'itbreidiny natuurbad Pleune Wiel" Aankoop van een per ceel aan de Scheidingstraat. Maandagavond kwam de raad der gemeente Drunen in openbare verga dering bijeen. Afwezig was Wethouder Muskens. De voorzitter, de Edelachtbare Heer Mr. R. J. Th. van der Heijden opende de vergadering met den Chr. Groet. Na enkele kleine rectificaties wer den de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken: a. Mededeeling van Gedepueerde Staten d.d. 1 Februari 1939, dat de vordering tot heffing van op centen op de hoofdsom der ge meentefonds-belasting koninklij ke goedkeuring heeft verkregen. b. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, ge houden op 23 Maart 1939. Deze beide ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. 2. Hernieuwde aanbieding van de begrooing 1939 van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur, met voor stel van Burgemeester en Wethou ders deze thans goed te keuren overeenkomstig de bemerkingen in de vorige raadsvergadering ge uit. Z.h.st. wordt dit aangenomen met aanteekening, dat de heer v. d. Wiel tegen is. 3. Adres van den Nederlandschen R.K. Politiebond „St. Michael" tot wijziging der verordening, rege lende de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging der ge meente-veldwachters. De voorziter deelt mede, dat de sa laris-regeling, wat de kindertoeslag betreft thans bij de politie-ambtenaren hetzelfde is als bij de overige ambte naren. Deze loopt n.l. tot de 14 jaar. De voorziter verklaart zich tegen dit verzoek, aangezien thans in geheel Noord-Brabant voor alle ambtenaren dezelfde regeling geldt. Hij acht het in principe onjuist hiervan af te wijken, aangezien alle ambtenaren over een kam dienen te worden geschoren. Het zou niet eerlijk zijn alleen de politie ambtenaren een betere kindertoeslag- regeling te verschaffen door dit voor stel in te willigen. B. en W. advisee- ren daarom afwijzend over dit ver zoek te beslissen. Aldus wordt besloten. 4. Wijziging gemeentebegrooting '38. Het betreft hier slechts een wijzi ging in verband met de steunregeling voor de werkverschaffing en de kleine tuinders. Dit voorstel lokt geen op merkingen uit en gaat onder den ha mer door. 5. Uitbreiding Natuurbad „Pleune Wiel". 48, Tijdens het gebruik van het zwem bad „Pleune Wiel" gedurende het sei zoen 1938 zijn, niettegenstaande de voor een dergelijk bad vrij goede uit rusting, nog eenige gebreken en on volmaaktheden aan het licht gekomen, welke naar onze meening behooren te worden verholpen. Het betreft hier op de eerste plaats eenige voorzieningen voor de veiligheid van de gebruikers van hel bad, n.l. het aanbrengen van een loopbrug op de scheiding van diep en iniddeldiep over een lengte van 40 meter, het verbeteren van kade en loopplanken naar en langs het diepe gedeelte en verbetering van de filter- installatie. Verder is er ook behoefte aan eenige verbetering en uitbreiding, als het vermeerderen van hel aantal badhokjes met tien stuks, het vergroo- ten en verbeteren van de kleerenberg- plaats, het maken van een nieuwe rij wielstalling en wel voor 100 rijwielen, het uitbreiden van het kinderbad, het verbeteren van de toegang tot het bad en het plaatsen van een springplank in hel middeldiep. De kosten dezer verbeteringen wor den geraamd op 1800.af te schrij ven in 12 jaar, zoodat de kosten per jaar, buiten rentederving c.a. -vergoe ding, kunnen worden geraamd op 150.Gezien de te verwachten toe name van het gebruik van het bad, mag dekking van deze jaarlijksche uitgave door hoogere jaarlijksche ont vangsten aanwezig worden geacht; waar deze kapitaalsuitgave uit eigen beleggingsiniddelen kan worden be streden, is het hoogste bedrag aan rentederving n.l. het eerste jaar, te stellen op 63.50. Hel ligt in de be doeling deze werkzaamheden zooveel mogelijk in eigen beheer, n.l. door den badmeester, voorzoover noodig gehol pen door andere arbeidskrachten, te doen uitvoeren. Burgemeester en Wethouders stel len voor, hun te machtigen tot hel doen uitvoeren van bovengenoemde werken. r De voorzitter zegt verder nog, dat het bad zelf ongeschonden zal blijven, maar het kinderbad dient uitgebreid te worden .aangezien het thans voor de allerkleinsten te gevaarlijk is. Bij het kleuterbad zal dan ongeveer een 200 M* bijkomen op een diepte van ongeveer 30 c.M. De heer de Wijs is van meening, dat er door deze verbeteringen aan merkelijk meer bezoekers zullen ko men, terwijl bovendien de verbetering van het kinderbad hard noodig was. De heer van der Wiel verklaarde zich tegen het voorstel. Zonder verdere opmerkingen wordt het aangenomen. 6. Voorstel tot aankoop van perceel sectie A no. 342 aan de Scheiding straat, eigendom van wijlen Adr. van Gorcum, voor de som van 400.—. De toegang tol de Scheidingstraat vanaf de Wolfshoek (Provinciale weg Drunen-Heusden) wordt aan de Zuid zijde ten zeerste belemmerd door een aldaar staande woning. Deze woning, zeer oud en van weinig waarde met slechts een zeer klein erf, is tengevol ge van een sterfgeval te koop geko men. Behoudens goedkeuring van den raad en Ged. Staten hebben B. en W. met de erfgenamen van den overlede ne een voorloopige overeenkomst kun nen treffen tot verkoop van dat huis met erf aan de gemeente. Gezien het voor dezen aankoop benoodigde ge ringe bedrag, n.l. 400.en 'l groo- te belang van een verbetering van den toegang tot de Scheidingstraat, stellen wij voor deze overeenkomst te be krachtigen. Hel ligt in de bedoeling het huis af te breken. De voorzitter deelt mede, dat de ver dwijning van dit huis beslist noodig is. Nu was het huis le koop wegens sterfgeval. Spreker is van meening, dat wanneer de raad thans niet tot koopen zou overgaan, men het later veel duurder zou moeten betalen. Dhr. van Drunen is echter van mee ning, dat de prijs veel en veel te hoog is. Het huis is bijna waardeloos. Spr. acht zich niet verantwoord zijn stem er aan te geven. Verder heeft hij nog gehoord, da.t de hypotheekhouder er achter zit en dat de gemeente door het huis thans voor 400 gulden te koopen voor hem in den bres zou moeten springen. De voorzitter deelt mede, dat de juiste prijs van het huis moeilijk te bepalen is. Wanneer iemand er in woont is het zeker 400. waard, want door voor een kleine 100 gulden er aan te verbeteren is het huis zeer goed bewoonbaar. Hij is van meening (lat het niet te duur is, hij acht 400 vergeten. Ik heb daar een slag op m n hoofd gekregen, moet je weten en. Wat!, riepen de heide meisjes tegelijk tijdig uit. Hij glimlachte. Ja, het was een verschrikkelijk avontuur. Zooals ik daar in het bosch geleden heb, tusschen lijken, die op alle mogelijke manieren misvormd waren.... granaatvuur hè?.... het heeft zoo'n indruk op mij gemaakt, dat ik er het liefst maar niet meer over spreek en 't vergeet. De meisjes lieten een gemompel van begrijpen en medelijden hooren. Zijn vader knikte eens. Natuurlijk, zei hij. Maar daar zal je hier wel de gelegenheid toe krijgen, Halfont. Een rustig verblijf in de oude omgeving zal spoedig al die avonturen uit je herinnering verdrijven; en je kan altijd nog eens naar Londen gaan als je wat afwisseling noodig hebt. En toen de oogen van den ouden man op een paar hooge schoorsteenen van een boerderij in de verte bleven rusten, vroeg hij zich af, of zijn zoon onder dat dak ook iets zou terugvin den, dat hem zijn avonturen in Natal zou helpen vergeten! HOOFDSTUK XXII. Weerzien. Het nieuws, eerst van Haltont's red ding en later van zijn terugkeer be reikte de boerderij van de Bicksteds bijna even snel als het op „Halfonl aankwam. Even voor de vermiste thuis ver wacht werd, zei Paul, onderzoekend: Zullen we hier blijven? Natuurlijk, had Agnes rustig ge antwoord. Ik zie geen reden, waarom we dal niet zouden. Nu, het doet mij plezier dat te hooren, was het wederwoord. Agnes was voor zichzelf tot de con clusie gekomen, dat het gevoel van 'n jaar geleden totaal uitgesleten was. En als het op stuk van zaken niet zou blijken zoo te zijn, wel, dan zou ze er tegen vechten en dat kon je niet doen, als je wegliep. Ze had zich de moge lijkheid, dat Halfont dood was, erg aangetrokken; er was weer even een opvlamming van haar gevoel voor hem gekomen, die echter door het be richt van zijn behoud weer gedoofd was. Ze hoefden elkaar niet te ontmoeten. Het was niet zeer waarschijnlijk, dat hij haar zou opzoeken en dan zou het heusch niet zoo moeilijk zijn hem uil den weg te blijven. In elk geval zag zij niet in waarom zij hun plannen voor dezen zomer zouden opgeven. Het zou niet gemakkelijk zijn nu nog andere te maken en Paul zou het ver schrikkelijk vinden. Het zou hem in zijn werk storen. Neen, zij zag werke lijk geen reden, waarom zij hier van daan zouden gaan. Halfont is weer terug, Agnes, zei Paul, toen hij op een avond bin nenkwam. Ik ben hem op den weg van het station tegengekomen, maar ik geloof niet, dat hij mij zag. Ik dacht er eerst nog over hem aan te roepen, hij zat in een rijtuig, maar ik heb het maar niet gedaan. Misschien wel zoo goed, zei zij onverschillig. Paul keek haar eens op merkzaam aan en het deed hem ge noegen te zien, dat die onverschillig heid niet gemaakt was. En ze leefden verder alsof er geen Halfont bestond Op een middag, loen ze zich voor een fietstochtje klaar maakten, hoor den zij stappen op het pad voor het huis en even later werd er geklopt. Agnes ging naar de deur en deed. Halfont en zijn jongste zuster open. Ze wist niet hoe zij zoo kalm kwam, maar ze was het, misschien wel om dat ze geen tijd had gehad om na te denken. Maar als zij uiterlijk kalm en rustig was, hij was het nog veel meer. Het leek wel alsof zij elkaar vandaag voor het eerst zagen! Goeden dag, juffrouw Ingatrew, begon Sybil. We hadden gehoord, dat u weer hier in de buurt woonde en we waren al lang eens van plan geweest u op te zoeken, het is gewoon of het gisteren was, dat u hier vandaan ge gaan is. En terwijl Sybil doorratelde, had Agnes Halfont een hand gegeven ongedwongen, maar ook niet met bij zondere hartelijkheid. Op dat oogen- blik kwam Paul, die zich met de fiet sen beziggehouden had, de achterdeur binnen. Hallo, Halfont! Hoe gaat het er mee? Ik dacht dat ik je, toen je aan kwam, op den Stationsweg tegenge komen was, maar ik zou er geen eed op willen doen. Juffrouw Halfont, hoe maakt u het? Hier zijn we weer zoo als u ziet! (Wordt vervolgd). doetje qoed!

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2