aak 117 3 Plaatselijke Berichten. Paaschnummer E! Woensdag 5 April 1939 No. 27 De Echo van het Zuiden Tweede Blad u it met blad. >i en zwart an met timend Hobo- meer. jel- en ït duur izetten.s*' 10 cent 25 cent 50 cent 19 cent iet op- 10 cent 35 cent 18 cent noet U adelijk. L0 cent gram 10 cent wijk (Heeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen). .WIJK Het industrie-terrein langs de Haven. Terreinen voor Woningbouw langs Parallel weg achter Besopen. Ver laging opcenten Fondsbelas ting. Cursus Schoenrepa ratie. Volkstuintjes. Nieuwbouw voor opruiming van krotwoningen en voor groote gezinnen. Een Volksbadhuis? Vrijdagavond kwam de raad onzer gemeente in openbare vergadering bijeen. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter de Edelachtb. heer Burge meester E. C. J. Moonen. Secretaris de lieer J. van Mierlo. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd, alsook de Ingekomen btukken en de eerste punten. 5. Voorstel tot aankoop van grond aan de Wester-havenkade. (Zie prae-advies van B. en W. in ons blad van Zaterdag j.l.) Wordt z.h.st. besloten tot dezen aan koop over te gaan. 6. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van een terrein aan de Wester- havenkade. (Zie prae-advies in ons blad van z,aierdag j.l.) De lieer van Driel vraagt ot het de beooeling is de nieuw op te richten fabriek te bouwen op dezelfde lijn als de bestaande fabriek van de firma Gebr. 'leurlings, dus vlak langs de havenkade. ()1 zal er tusschen de fa briek en de haven nog een weg open blijven? De voorzitter zegt, dat zulks verband houdt met de eischen van het betrok ken bedrijf. De firma Teurlings wilde destijds vlak aan het water bouwen in verband met lossen en laden van schepen. De nieuwe fabriek is ook vrij dicht langs den waterkant gepro jecteerd. Wat liet vrijlaten van een weg betreft merkt spreker op, dat de fabrieken die er in de toe komst zulien komen een uitweg krij gen naar den Zomerdijk. Deze Zomer dijk is een tertiaire weg en zal ver moedelijk dezen zomer reeds verbeterd worden. De diepte van het thans be schikbare industrieterrein is 95 meter vanaf de Haven tot den Zomerdijk, zoodat eventueele fabrieksuitbrei- ding altijd nog in Westelijke richting kan geschieden. De heer van Driel vindt het gemak kelijker en economischer als tusschen de fabrieken en de Haven nog een weg vrij blijft, dat ziet men toch algemeen langs de havens. De voorzitter merkt op, dat het juist economisch en gemakkelijk kan zijn voor een bedrijf vlak aan het water te bouwen. De firma Teurlings stelde dat destijds trouwens als voorwaarde en er waren toen ook plannen, dat die fabriek in den Bosch zou gevestigd worden. Wethouder Eibers betoogt, dat men de industrie ter wille moet zijn om haar hier te houden. Het wordt dooi de ondernemers juist nauwkeurig uil- gerekend in hoeverre het voor hen voordeelig kan zijn met het oog op vervoer, laden en lossen. Toen des tijds de firma Teurlings vlak langs de haven wilde bouwen, was dat een be letsel, maar nu de gemeente ook de be schikking heeft over de overige ter reinen Oostelijk en Westelijk van de Haven, nu kunnen we aan de Oostzij de nog een weg langs de Haven pro jecteeren en aan de Westzijde hebben alle fabrieken een uitweg naar de vlak langs gelegen Zomerdijk. Wat de heer van Driel zou wenschen kan, nu de firma Teurlings eenmaal gebouwd heeft toch niet meer bereikt worden en ook kan de raad vanavond geen definitief besluit nemen als hij veranderingen gaat brengen in de met de firma Vermeer en Beerens overeen gekomen voorwaarden. De heer van Loon kan de bezwaren van den heer van Driel niet zoo zwaar aanvoelen. Een eventueele weg langs de Haven zou toch heel vaak door al lerlei goederen belemmerd zijn. De heer v. Driel zou liet veel prac- tischer vinden als een rijweg tusschen de fabrieken en de Haven kon vrijblij- ven die dan achter de bestaande fa briek van de fa. Teurlings op den Zo merdijk uitloopt. Nu zouden alle fa brieken die er in de toekomst mochten komen een afzonderlijke uitweg op den Zomerdijk moeten krijgen hetgeen spreker nogal bezwaarlijk vindt. De heer Spijkerman kan niet geloo- ven dat het voor de nieuwe onder nemers een bezwaar kan zijn iets meer naar het Westen te bouwen en enkele meters tusschen de Haven vrij te laten. Als daar mogelijk nog over gesproken kan worden, acht hij dit wel gewenscht. Wethouder Eibers zegt dat het mo- geen bezwaar hebben. Er zou over te praten zijn. Hij adviseert aan B. en W. de bevoegdheid te geven deze aange» legenheid in overleg met de bouwers te regelen. De voorzitter vestigt nog de aan dacht op een moeilijkheid n.l. dc zwakke ondergrond langs de Haven kade. Als daar een weg zou worden aangelegd die geregeld door zware vrachtwagens zou worden bereden, dan was er allereerst een kostbare harde onderlaag noodzakelijk. Dat kan een dure weg worden. Aan B. en W. wordt het overgelaten deze aangelegenheid in overleg met de bouwers te regelen. Nieuw bouwterrein. Nu de gemeente alle terrein lngs de Haven in eigendom heeft en dus over prachtige industrie-terreinen beschikt is het de bedoeling van B. en W. om de terreinen langs den Parallelweg achter Besoijcn, die in het uitbrei dingsplan als industrie-terrein staan aangegeven, als zoodanig van dit plan af te voeren, zoodat zij voor woning bouw bestemd mogen worden. Hier voor waren reeds herhaaldelijk aan vragen ingekomen, doch deze moch ten niet worden toegestaan. Voor wo ningbouw zijn deze terreinen zeer goed gelegen en er bestaat hieraan groote behoefte. De raad gaat hiermede accoord. 7. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1938 en 1939. Wordt z.h.st. goedgekeurd. Belastingverlaging. 8. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening op de heffing van opcen ten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting voor het belasting jaar 1939/1940. (Zie prae-advies van B. en W. in ons blad van Zaterdag j.l.). De raad blijkt met genoegen van deze verlaging van 8 opcenten kennis te nemen. De heer Passier van de begrootings- commissie merkt nog op, dat het meel is dan de commissie destijds gevraagd had, dus men is zeer tevreden. De voorzitter zegt dat het destijds een beetje,speculatief was, doch nu heeft men voor deze verlaging een ge zonde basis. De raad gaat z.h.st. met het voor stel accoord. Electrificatie industrie terrein. Na afhandeling der agenda zegt dc voorzitter nog enkele punten te willen bespreken. Zoo moeten de industriën die nu langs de Haven hopen te krij gen electrischen stroom kunnen be trekken. De firma Vermeer Beerens was in overleg getreden met de P.N.E.M. Deze begrootte de aanleg- kosten op 1500.waarvan de helft voor rekening van de P.N.E.M. zou komen en 750.door de fa. Ver meer Beerens zou moeten worden voldaan. Daarover heeft deze firma zich tot de gemeente gewend. Deze kan echter geen kosten van aanleg voor haar rekening nemen als de stroom niet van de gemeente maar van de P.N.E.M. betrokken wordt. Na overleg tusschen de gemeente en de P.N.E.M. is de volgende regeling voorgesteld. De P.N.E.M. zal een lei ding langs de Havenkade aanleggen voor haar rekening, als de gemeente een stukje grond van 4x4 M., vlak achter het pakhuis van de fa. Teur lings, gratis aan de P.N.E.M. afstaat om daarop een transformatiehuisje te bouwen. Dit lijkt B. en W. voor de gemeente wel de meest voordeelige op lossing. t De raad kan zich met deze regeling vereenigen. Cursus schoenmaken en -reparatie. In verband met de actie tot geeste lijke en moreele herbewapening heeft ook het gemeentebestuur enkele plan nen uitgedacht om ook eenig aandeel in die actie bij te dragen. Zoo willen B. en W. de oprichting bevorderen van een cursus voor werk- loozen in schoenmaken en schoenrepa ratie. Er zijn hiervoor op het oogen- blik 14 gegadigden. Vroeger is ook eens een dergelijke cursus gehouden, doch de jongens kregen daarbij geen enkele vergoeding. Het was nu het plan aan hen 1 per week zakgeld te geven om de am bitie aan te moedigen. Zij behoeven dan niet te gaan stempelen. De plannen be hoeven nog de goedkeuring van Den Haag en daarom vragen B. en W. voorloopig slechts het principieele ge voelen van den raad. Over het hiervoor benoodigde crediet wordt nader door den raad beslist. Volkstuintjes. Een ander plan betreft het beschik baar stellen van volkstuintjes. Aan de Burgemeester Smeelelaan heeft de ge- 50 M. lengte en ruim 30 M. diep. Daar van zouden een 7-tal tuintjes beschik baar zijn te stellen. Aan de huidige pachters zou een reductie van de pacht en een vergoeding voor gemaakte kos ten moeten worden gegeven. Liever terug in de fabriek. De heer Pullens zegt dat deze plan nen van B. en VV. zijn volle sympathie hebben, doch hij vraagt zich af of die actie niet meer doel zou hebben wan neer er naar gestreefd werd de werk- looze arbeiders weer terug te brengen in hun werk, dat ze geleerd hebben. Ook vroeger heeft spr. hierop al eens gewezen en hij meende dat wethouder Eibers toen wilde trachten in die rich ting iets te bereiken, door verschillen de fabrikanten eens te polsen om een oplossing te vinden. Spr. vraagt of het niet mogelijk is dat B. en W. de koe nog eens flink bij de horens pakken en contact zoeken met diverse industrieelen. Als er een geest van bereidwilligheid tot samenwerking is, kan er heel wat bereikt worden. Wethouder Eibers meent dat de heer Pullens hem weliswaar een mooie, ver heven, doch te moeilijke taak heeft toe gedacht. Ook voor het college van B. en W. zal het niet gemakkelijk zijn in die richting iets te bereiken. Mogelijk kan dit met meer succes toevertrouwd worden aan een ander college dat met steun van B. en W. vermoedelijk bin nenkort in het leven zal worden geroe pen. De heer Pullens zegt dat het hem hetzelfde is hoe men het probeert, als het maar geprobeerd wordt. De voorzitter merkt op dat het col lege van B. en W. zoo nu en dan voor individueele gevallen zijn bemiddeling bij fabrikanten hebben verleend en met succes. Wethouder Smolders zegt dat het hem genoegen doet dit geluid uit den raad te hooren. Hij zal elke actie gaar ne steunen. In het teeken waarin thans allerwege de actie voor geestelijke en moreele herbewapening wordt ingezet, kan misschien met meer succes een be roep op de betrokkenen gedaan wor den. Naar de nieuwe gemeenschap. De heer v. d. Waerden vraagt op welk college wethouder Eibers doelde toen hij als zijn meening uitsprak dat dit het best met deze actie kan worden belast. Wethouder Eibers zegt dat B. en W. plannen vormen om in onze plaats een commissie te formeeren waarin de ver schillende bevolkingsgroepen vertegen woordigd zijn, in het kader van den oproep tot geestelijke herbewapening. De voorzitter vult deze mededeeling nog aan met te zeggen dat het mede tot de voornaamste taak dezer commis sie zal behooren werkgevers en werk nemers dichtèr bij elkander te brengen. Zoo komen er dikwijls grieven voor die al te eenzijdig door de betrokken partij worden belicht en bekeken. Als men deze grieven eens ging onderzoe ken en van beide zijden het voor en te gen eens werd gehoord zou er vaak weinig van het geschilpunt overblijven. De heer v. d. Waerden zou naast deze actie ook de pogingen, die door den heer Pullens zijn voorgesteld, om de arbeiders weer terug te brengen in het werk waarvoor zij vroeger zijn op geleid, willen ondersteunen. Naar spr.'s meening is B. en W. hiervoor het meest aangewezen college. De voorzitter zegt dat hij mogelijk in de volgende vergadering met het voor stel komt om het college van B. en W. voor deze actie met een paar raadsle den uit te breiden. Wat die volkstuintjes betreft, deze zouden slechts verstrekt worden aan werkloozen van bijv. 55 jaar die ver moedelijk toch niet meer in het bedrijfs leven opgenomen zullen worden. Nog meer plannen. Ten slotte zegt de voorzitter dat B. en W. nog andere plannen hebben op dit gebied. Wanneer het terrein daartoe vrij is willen zij daarop woningen bouwen om opruiming van krotwoningen te bevor deren en voor huisvesting van groote gezinnen. Het rijk verleent daarvoor bijdragen. Ook zou daar in de toekomst een volksbadhuis gebouwd kunnen worden. Het kan echter nog wel een paar jaar duren eer de gemeente die terreinen in eigendom heeft. Na deze mededeelingen wordt de vergadering door den voorzitter geslo ten. GESLAAGD. Bij het aan de R. K. Kweekschool voor onderwijzeressen te Oirschot ge houden examen voor Godsdienst-diplo ma, slaagde onze plaatsgenoote mej. Adri Leijtens. BENOEMINGEN ENZ. De heer F. J. Spijkerman, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Zaandam, is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger al daar. NED. HERV. KERK. A.s. Vrijdag, Goeden Vrijdag, hoopt des avonds te half 8 in den dienst des Woords voor te gaan: te v.m. Besoijen Ds. Hofmann; te Waalwijk Ds. Mühlnickel; te v.m. Baardwijk Ds. Louwe Kooij- mans; tevens bediening van het H. Avondmaal. EEN WITTE RAAF! 't Zal in onze dagen wel niet veel voorkomen dat men tot belastingver laging kan overgaan, zooals in onze gemeente en dat nog wel waar het aan tal opcenten op de gemeentefondsbelas ting hier toch slechts 50 bedroeg. Dat deze nog en liefst met 8 opc. verlaagd kan worden en gebracht op 42, zal welhaast een unicum zijn en pleit zeker voor een beleidvol financieel beheer, waar anderzijds onze gemeente niet stilzit en plannen op plannen opzet en doorzet, nu weer betreffende het in dustrie-terrein, woningbouw voor groo te gezinnen, straten-aanleg enz. enz. Dit is zouden we zeggen, werkelijk „een witte raaf" in deze benarde tijden en typisch is 't dat we dezer dagen een dagblad in handen kregen met een raadsverslag, waarin dit vreugdevol voorstel en besluit zelfs absoluut niet vermeld werd, terwijl de N. Rott. Crt. Maandagavond van z'n correspondent 't bericht had, dat de gemeenteraad be sloten had de opcenten van 50 op 48 (42) te brengen. Goed op de hoogte! RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te Waalwijk en het daaronder behoorende ambtsge bied werd gedurende de maand Maart 1939 ingelegd ƒ87.221.72 en terugbe taald ƒ68.311.38. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 21655. BEZOEK AAN WAALWIJK. Zooals wij reeds meermalen mede deelden zal de Ned. Toeristen Kam- peer-Club met de a.s. Paaschdagen met hare gasten een bezoek brengen aan Brabant en hare tenten opslaan in Ois- terwijk. Belang' zal ook een, zij 't kort, bezoek aan onze gemeente worden gebracht. Naar schatting zullen er 100 Belgi sche, 60 Engelsche en 100 Hollandsche kampeerders deelnemen. Vrijdag komt men in Oisterwijk aan, des middags wordt het kasteel van Heeswijk bezocht. Zaterdag vertrekt men per fiets en per autobus ten 8 (8.30) uur naar Waalwijk. De wielrijders gaan met gidsen van de V.V.V. Oisterwijk, ten 8.15 uur ontmoet men de verkenners uit Waalwijk bij Quatre-bras, dan gaat men naar Udenhout, door den Duin over Roestelberg naar Waalwijk. De bussen vertrekken om 8.30 naar Waalwijk. Gezamenlijk komt men ten 9.15 op 't Raadhuisplein, waar het ge meentehuis van Kropholler uitvoerig bezichtigd wordt en wordt vervolgens de koffie aangeboden. Ten 9.30 uur worden de Timtur-schoenfabrieken be zocht, om ten 11 uur (11.30) naar Bre da te vertrekken. BEZOEK TIMTUR-FABRIEKEN. De leerlingen der 4e en 5e klas der R.K. H.B.S. alhier brengen heden een bezoek aan de Timtur-schoenfabrieken. JAARVERGADERING R. K. Fabrieksarbeiders(sters)bond „ST. WILLIBRORDUS". dat de vereeniging in het afgeloopen jaar deed. Het lid de Jong verklaarde namens de controle-commissie dat boeken en bescheiden in de beste orde waren be vonden; als nieuw lid in deze commis sie werd benoemd J. Schalken. Van het bestuur waren aftredend Nic. v. Gorcum, B. Schapendonk en H. Casteleijns; dc beide eerstgenoemden werden bij enkele candidaatstelling herkozen, terwijl in de plaats van H. Castelijns, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd gekozen het lid A. Duquesnoy. Vervolgens werden door den voor zitter diverse mededeelingen gedaan, o.a. betreffende propaganda meisjes, propaganda arbeiders lederindustrie en voorschriften betreffende uitkeering uit de werkloozenkas. Ook beval spreker krachtig aan de actie voor de cultureele werkloozenzorg onder de leus „Een goede daad in de Goede Week". Wat hiervoor gevraagd wordt is het offer van 1 uurloon en spreker hoopt dat al len zoo eenigszins mogelijk dit offer zullen brengen. Tenslotte spoorde hij de leden aan op Goeden Vrijdag, wanneer in de fa briek des middags om 3 uur een oogen- blik den arbeid zal worden onderbro ken, zich als een werkelijk katholiek arbeider te gedragen. Districtsbestuurder Buykx behandel de verder nog de verlenging van de C.A.O. voor de schoenindustrie, waar bij hij mededeelde, dat getracht zal worden op enkele punten wijziging in gunstigen zin daarin aan te brengen. Ook in de lederindustrie zijn onderhan delingen gaande om tot een collectieve arbeidsovereenkomst te geraken, en al zijn vooral daar de moeilijkheden zeer groot, wanneer de arbeiders hun orga nisatie maar in voldoende mate steu nen, zal toch op den duur ook voor deze industrie belangrijk werk kunnen wor den gedaan. Na een bijzonder geani meerde rondvraag werd deze matig be zochte doch goed geslaagde vergade ring gesloten. KLEERMAKERIJ DE GREEFF- VERWIEL. De zakenwereld in Waalwijk slaat haar wieken den laatsten tijd wel meer en meer uit. Thans vernemen wij dat de firma de Greeff-Verwiel naast haar bekende Heeren-kleermakerij te Waalwijk, zich geïnteresseerd heeft in een Dames kleermakerij in Den Haag. En 't is waar, menigeen heeft zich in den loop der tijden zeker meermalen afgevraagd waarom een bekende kleer makerij als de firma de Greeff-Ver wiel zich ook niet toelegde op de ver vaardiging van dameskleeding van de zelfde standing als haar heerenwerk. Dat is niet zoo eenvoudig, want bij alle overeenstemming, is dit echter toch een vak, dat de zorg vraagt van spe ciale vakmenschen. De heer E. de Greeff heeft zich daar voor thans kunnen verzekeren van de medewerking van eenige zeer goede krachten op dit terrein en is er toe overgegaan deel te nemen in de Dames kleermakerij Grevering, vanaf 6 April gevestigd in Den Haag, Koninginne gracht la, Den Haag. Met eenige vooraanstaande buiten- landsche huizen heeft de firma exclusie ve relaties aangeknoopt, zoodat zij steeds de allernieuwste origineele mo dellen kan brengen. Deze dameskleermakerij staat geheel los van de bekende heeren-kleermake rij te Waalwijk, die geheel op denzelf den voet alhier wordt voortgezet. Wij wenschen den heer de Greeff ook in deze nieuwe onderneming 't al lerbeste succes. Maandagavond j.l. hield bovenge noemde vereeniging haar jaarvergade ring onder leiding van voorzitter Jos. van Seters, die in zijn openingswoord de belangrijkste zaken memoreerde welke zich in het afgeloopen jaar had den voorgedaan. Welk een belangrijk jaar de vereeni ging achter de rug heeft, bleek verder wel heel duidelijk uit het uitvoerige en goedverzorgde jaarverslag van den se cretaris Nic. van Gorcum. Het ledental was op 1 Jan. 1938 465 en op 31 Dec. 1938 458, derhalve een teruggang van 7 leden. Deze is echter geheel aan bij zondere omstandigheden toe te schrij ven, vooral is in dit verband te noemen de vrijwel permanente werkloosheid, waardoor nog altijd vele leden worden getroffen. Alleen de werkloozenkas keerde uit een bedrag van 5859.46. Verder werd breedvoerig gerele veerd het tot stand komen van een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst en het algemeen verbindend ver klaren van de voornaamste bepalingen daarvan per 10 Jan. en 1 Juli 1938. Het finantieel verslag vermeldde een contributie-ontvangst van 11722.77. en aan uitgaven totaal (bondscontribu- tie en afdeelingskas) 11841.27. De afdeelingskas gaf een nadeelig saldo van 118.50, wat uitsluitend zijn oor zaak vindt in het vele charitatieve werk Denkt tijdig aan Uwe advertentie voor ons dat een speciale verzorging en verspreiding geniet. BALDADIGHEID. Van verschillende zijden bereiken ons weer klachten over de verregaande baldadigheid der jeugd. We laten nu de meest gewone dingen, als schuttingen en hagen vernielen, belletje trekken enz., er maar buiten, maar als men nu b.v. ziet hoe deuren en kozijnen be schreven, bekrast, gekerfd worden, dan is het toch wel wat erg en doen we maar weer eens een beroep op ouders, onderwijzers en politie. DIEFSTAL. Een jongmensch uit den Bosch is gisteren door de gemeente-politie alhier betrapt op diefstal van een portemon- naie, inhoudende ongeveer 11. Het vermoeden dat bij de politie be stond, dat de dader dezelfde zou zijn. die eenigen tijd geleden in den winkel van K. een portemonnaie weghaalde is bewaarheid geworden. Verdachte heeft na een langdurig verhoor bekend aan beide diefstallen schuldig te zijn. naar den Bosch overgebracht. Gemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5