NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. DRUNEN. DUSSEN. KAATSHEUVEL. GEERTRUIDENBERG. SPRANG-CAPELLE. GEMEENTELIJKE AVONDTEEKEN- SCHOOL TE WAALWIJK. Jaarlijksche prijsuitreiking. Maandagavond om 7 uur had in de Gemeentelijke Teekenschool in de Sta tionsstraat te Waalwijk de jaarlijk sche diploma- en prijsuitreiking plaats. Hierbij waren aanwezig het voltal lig college van B. en W. van Waal wijk, de heeren A. van Huiten Jr. en G. Hens namens de commissie van toezicht, de directeur, de heer Th. v. Delft, de leeraren en de leerlingen. De heer Raming had bericht van verhindering gezonden. De Edelachfbare Heer Burgemeestei E. C. J. Moonen opende deze bijeen komst met een toespraak, waarbij hij o.a. wees op de plichtsbetrachting eener- en het schoolverzuim ander zijds. De leerlingen dienen er aan te den ken, dat zij alleen bij een uiterste plichtsbetrachting in het leven ieis bereiken kunnen. In verband hiermede maande hij hen aan, het verzuim voor taan tot een minimum te reduceeren. Hierna ging de burgemeester over tot de prijsuitreiking. Uitslag van den cursus 1938/'39. Ie klasse. Ie prijs: Wim van der Wiel te Drunen en Henk van Heesch te Kaatsheuvel. Diploma: Wim van Ravenstein te Waalwijk. 20 Leerlingen bevorderd tot de 2e klasse. 2e klasse. Schilders. Allen bevorderd tot de 3e kasse. Geen prijzen toegekend. Metaalbewerkers. 2e prijsHenk Over steeg te Capclle en Adrianus Vugts Ie Waalwijk. Diploma: Johannes Stevens te Waalwijk. Alle leerlingen bevorderd tot de 3e klasse. Bouwvaklieden. DiplomaCornelis van der Aa te Elshout. 4 Leerlingen bevorderd naar de 3e klasse. Schoenontwerpers. 2e prijs: Gerardus Vos te Waalwijk. Diploma: Theodorus Trimbach te Waalwijk en Cornelis de Brouwer te Waalwijk. 3e klasse. Schilders. 2e prijs: Arnoldus de Hond Ie Waspik. Alle leerlingen bevorderd tot de 4e klasse. Metaalbewerkers. Ie prijs: Louis van Heesch te Kaatsheuvel. 1 Leerling bevorderd tot de 4e klasse. Bouwvaklieden. Ie prijs: Jan Verhagen te Drunen. 3 Leerlingen bevorderd tot de 4e klasse. Schoenontwerpers. 2e prijsFrans Trimbach te Waalwijk en Johannes Goedhart te Waalwijk. Allen bevorderd tot de 4e klasse. -4e klasse. Schilders. Diploma: Robertus de Geus te Drunen. Allen bevorderd tot de 5e klasse. Metaalbewerkers. Ie prijs: Martinus van Dieni te Drunen. Beide leerlingen bevorderd tot de 5e klasse. Bouwvaklieden. Ie prijs; Joseplius van Oers te Drunen. Diploma: Andreas Schelle te Nieuwkuijk. 7 Leerlingen bevorderd tot de 5e klasse. Schoenontwerpers: 2e prijs: Piet van der Wiel te Drunen en Leo van Seist te Waalwijk. 5e klasse. Schilders. Een prijs kan in deze klas niet worden toegekend. Metaalbewerkers. Een prijs kan in deze klas niet worden toegekend. Bouwvaklieden. Ie prijs: Hendrik de Jong te Capelle. Einddiploma. Schilders. Marinus van Brunschot te Waalwijk. Metaalbewerkers. Martinus Faro te Capelle en Cornelis van Hevst te Waal wijk. Bouwvaklieden. Hendrik de Jong te Capelle. Schoenontwerpers. Piet van der Wiel te Drunen en Leo van Seist te Waalwijk. De eerste-prijswinnaar van de bouw vaklieden in de vijfde klasse, de heer H. de Jong uit Capelle, sprak hierna namens de leerlingen een dankwoord, terwijl vervolgens de directeur der school, de heer Th. van Delft nog het woord voerde, waarin hij den burge meester dankte voor zijn bereidwil ligheid deze prijsuitreiking te willen verrichten. Nadat vervolgens de burgemeester nog een slotwoord had gesproken, was de plechtigheid geëindigd. DE OOIEVAAR WEER TERUG. Zondagochtend kwamen de ooie vaars hier weer aan en betrokken hun nest in den tuin van mevr. de Wed. Gragtmans. BOND VAN HARMONIE- EN FANFARE-GEZELSCHAPPEN „DE LANGSTRAAT." Zondagnamiddag hield in café Th. van der Geld te Nieuwkuijk de Bond van Harmoniën en Fanfare-gezelschap pen „De Langstraat" haar algemeene jaarvergadering. De Voorzitter, de heer Buijs uit Herpt, opende deze bijeenkomst met een woord van welkom tot de leden van t bestuur, die van alle afdeelingen present waren. Spr. herdacht met en kele welgekozen woorden het 20-jarig bestaan der vereeniging en hoopte dat de onderlinge goede verstandhouding zooals die bij de vereeniging steeds is geweest, ook in de toekomst zoo zal blijven. Door den secretaris dhr. Nic. de Bont werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Hieruit bleek dat er een klein nadeelig saldo was. Men be sloot dit jaar het festival te doen hou den in Herpt. Het solisten-concours zal dit jaar in Drunen plaats vinden. Na een woord van dank aan den secreta ris voor diens beheer sloot de voorzit ter deze geanimeerde vergadering. GEZELLIG SAMENZIJN IN DE LANGSTRAAT. Onder voorzitterschap van den heer W. van Sprang uit Vlijmen, kwamen de bij dezen bond aangesloten vereeni- gingen in algemeene vergadering bij een. Nu gebleken is dat de kleine bon den mogen blijven bestaan, besloot de vergadering lid te blijven van St. Se- bastiaan. Het eerste concours zal ge geven worden op 7 Mei op de banen der handboogschutterij Claudius Civi- lis te Haarsteeg. Als geestelijk adviseur zal worden aangevraagd kapelaan Hoek uit Vlijmen. De Déwéfabriek. Naar wij vernemen is het thans of ficieel, dat de Déwé-fabriek geheel on der directie gekomen is van den heer H. de Wijs. De heer van Drunen, zal, zooals wij reeds vroeger meldden een andere fabriek openen en daar schoe nen gaan produceeren onder het gepa tenteerde merk „Reform". De „Marionfabriek". Zooals gemeld wordt de fabriek van de Gebr. van Gorcum-v. d. Lee be langrijk uitgebreid, welke uitbreiding binnen vier weken gereed moet zijn. De bekende Marion-schoenfabrieken uit Amsterdam hebben een belangenge meenschap gesloten met de voornoem de fabriek en haar bedrijf alzoo naar Drunen overgeplaatst. Behalve de werkkrachten die vanuit Amsterdam meekomen, zullen ook verschillende nieuwe krachten moeten worden aan genomen. Wij vernemen, dat de firma ruim schoots van orders is voorzien en het in de bedoeling ligt om de productie in korten tijd sterk op te voeren. Tegen auto aangeloopen. Bij het spelen bij de boterfabriek liep het zoontje van den heer Heeffer tegen een uit de richting Elshout naderende auto, bestuurd door den heer M. Het knaapje kwam te vallen en kreeg een hoofdwonde. Na in de kliniek van het Wit-Gele Kruis verbonden te zijn, werd het slachtoffer naar huis ver voerd. Constantia. Zondag hield de handboogschutterij „Constantia" haar jaarvergadering in de zaal van café Th. Elshout, onder presidium van den heer Jan Veltman. De rekening en verantwoording van den secretaris, den heer A. Obbens, werd met een batig saldo van 51.43 onder dank goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd het bestuur als volgt samengesteld: voor zitter Jan Veltman; secretaris A. Ob bens; penningmeester M. Schopendonk; leden Th. Elshout en Adr. v. Delft. Besloten werd het Koningschieten in de maand Juni te houden. Zondag j.l. hield de R.K. Werk liedenvereniging St. Wernerus in het Patronaat alhier een algemeene ledenvergadering. Tot secretaris werd in de plaats van den beer A. v. d. Broek, die deze functie tijdelijk waarnam, ge kozen de heer L. Domenie. In hotel Leemans hield de Boerenleenbank afd. Dussen haar algemeene jaarvergadering. De op komst der leden was goed. Uit het jaarverslag van den kas sier, de heer J. van Beurden, bleek dat 't ledental in 't afgeloopen jaar met 5 is vooruitgegaan en thans 56 bedraagt. Op 1 Januari 1938 bedroegen de spaargelden f 69.335.97. Gedurende 1938 zijn ingelegd f39.398,17, terug betaald f 41.078,76. Saldo perl Januari 1939 is f 67 655,38. Aan voorschotten was op 1 Ja nuari 1938 verstrekt f7478,47. Nieu we voorschotten f 3100,-. Afgelost f 1621,42. Thans nog verstrekt aan voorschotten f 8957,05. Ontvangen in loopende rekening van de leden f 22.290,90. Uitgaven in loopende rekening f 21.440,49. Bij verkiezing van een lid van den raad van toezicht werd de heer W. Middelkoop met algemeene stemmen herkozen. De rente der voorschotten werd verlaagd van 43/4 op 4V4 °/0. loopende rekening ook van 43/4 op 4'/4 °/0 debet. Dinsdagavond had ten gemeen tehuize alhier een vergaderingplaats van het feestcomité dat is samen gesteld voor de installatie van bur gemeester Mol op 15 April a.s. Dit comité, dat de vorige week werd opgericht werd thans nog met enkele leden uitgebreid en bestaat uit de notabelen der gemeente. Ter vergadering werd met alge meene stemmen den heer F. S. Braun tot voorzitter gekozen en tot secretaris.penningmeester de heer A. J. Snijders, zoon van oud-bur gemeester Snijders. In het eere-comité hebben zitting Pastoor Jansens de Horion, pastoor Damen, Ds. Hendriks. Ds. Hooy- kaas, notaris Rielra en oud-wet houder M. v. d. Pluym. Hangende enkele aangelegenheden kon nog niet tot definitieve samen stelling van het programma worden overgegaan. Vast staat evenwel dat de nieuw benoemde burgervader nabij de Keizersveersche brug, bij het begin van Dussens grondgebied zal worden ingehaald, waarna plechtige instal latie ten gemeentehuize en zang- hulde der schoolkinderen. Daarna wordt naar Har.k getrok ken alwaar in het bondsgebouw wederom een hulde plaats heeft Zij nog gemeld dat »Hank Voor uit® met de Oranjevereeniging »Beatrix« in samenwerking 't feest te Hank organiseert. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Dussen te houden op Donderdag 6 April 1939, des v.m. om 10 uur. Agenda 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Benoeming leden stembureaux. 3. Vaststelling presentiegeld leden stembureaux. 4. Vaststelling begrootingswijzi- gingen. HANK. Alhier gevonden een bankbiljet. In lichtingen te bekomen bij den ge meenteveldwachter, Keiler te Hank. Dezer (lagen kwam een zekere S. bij B. alhier om contributiegeld op te halen voor een vereeniging. In plaats van geld kreeg hij een pak slaag, wat wel een eigenaardige manier van be talen is. De veldwachter is met een en ander in kennis gesteld. Zondag j.l. hield de R.K. Staats partij atdeeling Hank een ledenver gadering in het Bondsgebouw onder voorzitterschap van den heer H. van Daal. De opkomst was zeer goed. Vervolgens enkele mededeelingen van den voorzitter. De gemeente raadsverkiezingen zullen hoogst waarschijnlijk 14 Juni a.s. plaats hebben. In dit verband wees de voorzitter er op, dat, mits door de katholieken goed wordt gestemd, het aantal zetels tot 8 kan worden opgevoerd, maar zeker tot 7, zoo dat dan de verhouding in den Raad wordt 7 4 zoo niet 8 3. De vorige maal waren voor de katholieken pl.m. 300 stemmen verloren gegaan. Met klem drong de voorzitter er op aan versnippering te voorkomen. Daarna sprak pastoor Damen, drong aan op eenheid; die weesop de slechte woningtoestanden, de wegenverbeteringen enz. Z.Eerw.gaf daarna een verhandeling over'tz.g. politieke katholicisme. Het bestuur is uitgebreid met de dames van Dongen en Heere. Van de rondvraag werd een ge animeerd gebruik gemaakt. kele ribben gekneusd of gebroken zijn. Dit zal het doktersonderzoek nog moeten uitwijzen. Bij het sluiten van de cursus 1938 1939 van de Geertruidenberg- sche Avondnijverheidsschool were aan de leerlingen Kerremans, Gamers en van lersel het diploma bouw kundig teekenen uitgereikt, hetgeen geschiedde met een toepasselijk woord van den voorzitter, de heer G. J Offermans. Voorts wees spr. er op dat dezen avond iets bijzonders had, want het was de laatste keer dat de directeur der school, de heer van Wijck uit Teteringen, les had gegeven. Het bestuur was nl. gedwongen door wettelijke bepalingen den heer v. Wijck bij het bereiken van den 65 jarigen leefiijd zijn ontslag te geven. Spr. schetste den heer v. Wijck, dieruim31 jaren aan de teekenschool verbonden is geweest als een plicht getrouw leeraar die er alles voor over had de leerlingen datgene bij te brengen wat voor hun latere leven zoo noodzakelijk was. Het bestuur had gemeend bij het vertrek van den heer van Wijck van zijn erkentelijkheid bewijs te geven door hem een stoffelijk bewijs van aandenken te schenken in den vorm van een fraaie leeslamp. De heer van Wijck dankte met eenige welgekozen woorden den voorzitter voor de woorden tot hem gericht, terwijl hij het bestuur dank zegde voor het fraaie cadeau. Vervolgens trad een derleerlingen naar voren die den heer van Wijck dank bracht voor het onderwijs dat hij zoo vele jaren aan de leerlingen had gegeven. Namens hen overhan digde hij hem een keurige bureau, lamp als aandenken, zoodat de heer van Wijck wel in het licht werd gezet, aldus Ir. Oomes, als symbool van het licht dat de heer van Wijck hier altijd had verspreid. De heer van Wijck dankte de leerlingen voor het mooie cadeau en wees er de leerlingen op dal zij ook volgend jaar, wanneer er een nieuwe leeraar is, naar de school moesten terugkeeren en hun best moesten doen om goede ambachts lieden te worden. GEMEENTERAAD LOON OP ZAND. Vrijdagmorgen is den land bouwer B. Dirven, die 4 weken geleden door hollende paarden over een afstand van ongeveer 200 Meter over de straatsteenen werd voort gesleept waardoor hij ernstige uit en inwendige kneuzingen opliep en in het ziekenhuis moest worden opgenomen, andermaal met zijn paarden een ongeval overkomen. D. die pas veertien dagen geleden uit het ziekenhuis was ontslagen en nog niet in staat is te werken, stond Vrijdagmorgen voor zijn woning terwijl zijn broer op het erf bezig was zakken haver op een wagen, bespannen met 2 paarden, te laden. Plotseling schrokken de paarden en gingen er tusschen uit, D. die zulks zag wilde de paarden grijpen, doch aangezien hij nog niet goed ter been is kwam hij te vallen met het gevolg dat hij in botsing kwam met de paarden en de wagen. Hierdoor liep hij een zeer groole gapende hoofd wonde op, zijn oorschelp werd ge deeltelijk afgescheuid terwijl hij ernstig inwendig werd gekneusd. In bewusteloozen toestand werd D. in zijn woning binnengedragen. Geneeskundige hulp van dokter Jaspers werd ingeroepen die de wonde hechtte. Bij het afzenden van dit bericht was D. weer tot bewustzijn terug gekeerd. Hij klaagde echter nogover inwendige pijnen, zoodat ofwel en- in de gisteravond gehouden verga dering van den gemeenteraad van Loon op Zand is besloten de verorde ning, regelende de eisehen van be noembaarheid en bezoldiging van de gemeente-veldwachters te wijzigen. Een verzoek van een 15-tal ouders om vergoeding in de reiskosten voor liun kinderen, die een school buiten de gemeente bezoeken werd afgewezen. Bij een verzoek van een 24-tal café houders om het politieuur op Zater dag, Zondag en Maandag op 12 uur te stellen, staakten de stemmen, zoodat dit punt tot de volgende vergadering wordt aangehouden. De begrooting 1939 is thans na tal rijke wijzigingen goedgekeurd. Het vergunningsrecht zal volgend jaar worden verhoogd van 7.50 op 12.50 per 50.huurwaarde. De zekerheidstelling van den ge meente-ontvanger wordt door aanslui ting bij 't fraude-risico opgeheven. Een commissie met een nauwkeurig omschreven laak zal worden ingesteld, om te onderzoeken in hoeverre de thans geldende ziekteregeling voor de werkloozen te kort schiet. (Na langdu rige discussies). In ons volgend nummer plaatsen wij een uitvoerig raadsverslag. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het Postkantoor Kaatsheuvel en het dsiAronder behoorend ambtsge bied, werd gedurende de maand Maart 1939 ingelegd ƒ23.480.15 en terugbe taald ƒ23.475.01. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9785. JAARVERGADERING COÖPERATIEVE VEREENIGING BROEDERHULP U.A. Maandagavond werd in de zaal van den R.K. Gildenbond de jaarvergade ring gehouden van de R.K. Coöpera tieve vereeniging Broederhulp U.A. al hier. De voorzitter drukte bij de opening der vergadering zijn spijt uit, dat de vergadering zoo slecht bezocht was (plm. 100 leden). Dit was eensdeels te wijten aan het feit, dat de leden het verslag is thuisgezonden en ander deels aan het bewustzijn, dat de lei ding in goede handen is en de leden het volle vertrouwen in het bestuur stellen, voorts aan de wetenschap, dat het uit te keeren dividend later nog he kend gemaakt wordt. Het uitgegeven verslag werd behan deld en ongewijzigd goedgekeurd. Uit dit verslag blijkt, dat liet bestuur is samengesteld uit de heeren J. Beerens, voorzitter, H. Sips, Secretaris, P. Schoenmakers, Penningmeester, G. Molenschot Kaatsheuvel en A. Kerk hof Waalwijk leden. De commissie van toezicht bestaat uit de heeren J. Pols, Kaatsheuvel, C. van Dongen, Kaatsheuvel en J. Wou ters Loonopzand. Van de Handelskamer te Rotterdam waarvan de instelling lid is, werd voor een bedrag van ƒ120.381.— af genomen in 1938. Het ledental bedroeg per 31 Dec. 1938 in totaal 700, waarvan 474 te Kaatsheuvel, 172 te Waalwijk, 46 te Loonopzand en 8 te Sprang. Toename 19 leden. In totaal zijn 33 personen bij de coöperatie in vasten dienst, waarvan 28 te Kaatsheuvel en 5 te Waalwijk. Aan sociale doeleinden werd over 1938 uitgekeerd: 296.32 bij ziektege vallen en 395.05 bij gezinsvermeerde ring, terwijl in het fonds Werkmans- belangen uitgekeerd-werd 1037,— sa men: 1728.37. De geldelijke omzet van de bakkerij was: ƒ86.933.of 1.295 meer dan in 193/. Als bevredigend overschot kan van de bakkerij geboekt worden een be drag van 7974.45. Afgenomen werd door leden te Kaatsheuvel voor 89.339, te Waal- wijk voor ƒ25.169.te Loonopzand voor ƒ6.345,te Sprang voor ƒ1.148 samen voor 122.001.Door andere verbruikers te Kaatsheuvel voor 6.306 te' Waalwijk voor 7.223.te Loon opzand voor 557.te Sprang voor 1.423.samen voor 15.529. Aan brandstoffen werd omgezet voor 19.235.in totaal 994.700 kg. Het pand Mgr. Volkerstraat gaf in 1938 een exploitatie overschot van 184.31.—. De administratie werd zooals ge bruikelijk gecontroleerd door de af- deeling accountancy der Handelska mer, die rapporteerde, dat de totale omzet over 1938 was 287.856.het overschot 16.069.en het ledental 709. De omzetvermeerdering bedroeg 12.275,De gemiddelde afname per lid in winkel in geld: p.m. ƒ.230.in bakkerij ƒ108.in kilo brood 486 kg., in brandstoffen 30 HL. Het lid Dingemans memoreerde nog het feit, dat de voorzitter in hel afge loopen jaar 12J/£ jaar voorzitter was, en bracht daarbij in herinnering, dat de heer Beerens in die jaren voor de instelling heeft gedaan. Hij bracht dank aan den bedrijfsleider, de heer v. d. Lee, die zich met zijn uitstekende capaciteiten voor de volle 100 procent aan de instelling geeft en aan het be stuur voor de vele moeite dat het zich voor de coöperatie geeft. Hij verzocht een soepele toepassing in verband met het overschot van bijna ƒ400.bij het fonds werkmansbelangen. Aan de R.K. Werkliedenvereeniging' werd een subsidie verleend van 100 voor het gebruik van de zaal bij di verse gelegenheden. Aan de Jonge Werkman werd een subsidie toegewezen van 35. De voorzitter sprak een woord van dank ook aan het personeel der in stelling. Bij de rondvraag werd door een lid verzocht, om bij de nieuwbouw te Waalwijk 90% georganiseerden te werk te stellen. De voorzitter kon hierop moeilijk toezegging doen, doch wil wel zijn bemiddeling toezeggen. Hierna sluiting. SPRANG. Predikbeurten Goeden Vrijdag: Geref. Kerk, des avonds half 8 Ds. van Lummel. Ned. Herv. Kerk, des avonds half negen Ds. Vroegindewey. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand Maart 1939 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 6500.en terugbetaald 4987.90. Jaarvergadering der Afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" op Donderdag 6 April des avonds half acht, in de zaal van den Chr. Volksbond alhier. Aan de orde: Opening, Notulen, In gekomen stukken, Jaarverslagen secre taris en penningmeester, Bestuursver kiezing, aftredend dhrn. J. W. Genuït, G. v. d. Hoven, Joh. Schiedon en H. M. Zwart; Bestuursvoorstellen; Onder werp door dhr. W. Braspenning, Rond vraag en Sluiting. Donderdagavond 8 uur zal in het gebouw van den Chr. Volskbond al hier een districts-vergadering worden gehouden voor de besturen der afdee lingen Waalwijk, Dongen, 's-Graven- moer, Sprang en Capelle van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders, ter bespreking van de ver nieuwing der Collectieve Arbeidsover eenkomst in de Schoenindustrie. Het aantal werklooze leden der afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders bedraagt momenteel 48, waarvan 39 geheel- en 9 gedeeltelijk werkloos zijn; 12 leden zijn opgenomen in de ge-

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6