Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. „NOORD- BRABAND 1843 Buitenlandsch Nieuws. Misdrijven-Statistiek. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD N.S.B. en Stembus. Wat wil Italië met Albanië. Heerlijke Chocoladebollen Automatiek PULLES-HEESBEEN. NUMMER 28. ZATERDAG 8 APRIL 1939. 62c JAARGANG. -> Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. 2000 jaar zijn verloopen sinds op dien bewusten Paaschmorgen de leden van den Hoogen Raad der Joden voor het ledige graf stonden en de omge kochte wachters moesten verklaren: „terwijl wij sliepen hebben zijn leer lingen het lijk weggehaald Hij, de gehate Gallileeër moest im mers uit het Rijk der levenden verban nen blijven. De Gallileër, de onruststoker, die zoo n geweldige invloed had op de massa, moest uit de gedachten der men. schen worden verbannen. Zoo spoedig mogelijk moesten Zijn Goddelijke ver schijning, zijn wonderen, zijn liefde tot de armen en de boetvaardige zondaars vergeten worden. Maar ondanks deze valsche getuige nis van de wachters, en ondanks de hevige intrige van den Hoogen Raad leeft de verrezen Christus nog in de harten der menschen. Door Zijn Heilig Lijden heeft Chris tus de wereld verlost, maar ook daarna is het op de aarde een tranendal geble ven. Iedere eeuw had haar eigen groote tragedie en ieder jaar bracht zijn eigen ellende mee. De 20ste eeuw is het meest actueel in die ellende, en de tragedie van deze eeuw heeft een ongekend sterken vorm aangenomen. Het werkloosheidsspook slaat zijn klauwen links en rechts op onze eco nomie en de klappen die er vallen zijn raak en doen pijn. De mensch heeft, ondanks zijn hard werken, niet meer wat hij wil. Ontevredenheid sluipt zijn hart binnen, hetzelfde hart dat door Christus' Kruisdood was gezuiverd. De tijden zijn rijp voor extremisti sche richtingen, die zich onder allerlei schoon klinkende namen en leuzen aan de menschheid voordoen. Zij houden de ontevredenheid wakker en doen haar ernstiger vormen aannemen. Weer is het Paschen. Al bijna 2000 maal is Gods schepping getuige ge weest van de herdenking van Christus verrijzenis. Dit Paaschfeest wordt echter ge vierd op een maatschappelijk keerpunt, want ondanks de tragedie van deze eeuw, die zich openbaart in kerkver volging, oorlog, oorlogsdreiging, werk loosheid en ontevredenheid, is er een andere geest onder de menschheid vaardig geworden, een geest van recht vaardigheid en naastenliefde. Het licht van den stralenden Chris tus krijgt in onzen veelbewogen tijd weer nieuwen glans, een glans, steeds feller stralend: Nieuwe Gemeenschap en Geestelijke en Moreele Herbewape ning. Na bijna 2000 jaar tevergeefs ge tracht te hebben het zonder God te stel len, komt men in steeds breeder kring tot de ontdekking, dat dit onmogelijk is. Steeds in grootere getale komt de menschheid tot de overtuiging, dat rechtvaardigheid en naastenliefde de twee eenige grondpeilen zijn, waarop een gezonde maatschappij moet be staan en steeds beter gaat men begrij pen, dat geen communisme, socialisme, nationaal-socialisme, of welke „isme"' ook onzen zorgenvollen tijd kan om zetten in een gezonde samenleving. Weer, na 2000 jaar, verrijst Jezus Christus. Laat dit ons een ware Paaschvreug- de schenken. Het totaal aantal onherroepelijke veroordeelingen van strafrechtelijk meerderjarigen bedroeg in het derde kwartaal van 1937 4073 tegen 3920 in het overeenkomstige kwartaal van 1936 of 153 meer dan in het vorige jaar. In niet alle groepen van strafbare feiten deed zich vergeleken met het vorige jaar. In niet alle groepen van strafbare feiten deed zich vergeleken met het vorige jaar een stijging voor. Voor de rubriek misdrijven tegen de zeden was het absolute cijfer van het derde kwar taal belangrijk lager dan in 1936 (der de kwartaal 1936 334, 1937 271Sterk vermeerderde daarentegen wederom 't aantal onherroepelijke veroordeelingen wegens economische misdrijven (1936 1750, 1937 1980, d.i. 230 of ruim 13 pet. hooger). Blijkbaar heeft de opleving de beweging der economische criminaliteit nog niet in gunstigen zin beïnvloed. Bij raadpleging der cijfers valt trouwens altijd te bedenken, dat tusschen het ple gen van strafbare feiten en het onher roepelijk worden van de desbetreffende veroordeelingen eenigen tijd verloopt. Verder was er in het derde kwartaal van 1937 vermeerdering van het aantal veroordeelingen wegens misdrijven te gen de openbare orde en het openbaar gezag (1936 302, 1937 321) en wegens ruwheidsmisdrijven (1936 208, 1937 228). Het totaal aantal onherroepelijke ver oordeelingen van strafrechtelijke min derjarigen bedroeg in het derde kwar taal 525 tegen 477 in 1936. Vergelijking met het overeenkomstig cijfer van 1934 (354) geeft een duidelijke aanwijzing betreffende de toeneming van de jeugd criminaliteit in de laatste jaren. Hoofd zakelijk moet deze stijging worden toe geschreven aan de vermeerdering van het aantal veroordeelingen van straf rechtelijk minderjarigen wegens econo mische misdrijven: derde kwartaal 1934 248, 1937 419, d.i. 171 of bijna 69 pet. meer. Het cijfer der misdrijven tegen de zeden was voor het derde kwartaal 37 een weinig lager dan in 1936 (resp. 36 en 29) Betreffende de veroordeelingen van strafrechtelijk meerderjarigen en min derjarigen tezamen van het eerste, tweede en derde kwartaal van 1937 was het totaalindexcijfer voor alle drie kwartalen van 1937 hooger dan voor de overeenkomstige perioden van het vorige jaar: 1936 resp. 106, 120 en 115, 1937 resp. 109, 127 en 119. onze gewestelijke besturen. De Eerste Kamer toch is als deel van de Staten-Generaal ten nauwste betrokken bij onze buitenlandsche politiek, bij onze zelfstandigheidspo- litiek. Zij is ook, als vertegenwoor digster van het Nederlandsche volk, een van de instituten, door middel waarvan ons volk kan getuigen van zijn onwrikbaren wil die zelfstandig- LEVENSVERZEKERING WAALWIJK heid en onze onafhankelijkheid te verdedigen, tegen ieder die ons te na zou willen komen, hetzij alleen po litiek of economisch, hetzij door mili tair geweld. Waar die Eerste Kamer door de Provinciale Staten en deze weer door ons allen wordt gekozen, is het onze dure plicht de Staten te we ren allen, die ten aanzien van Neder- land's buitenlandsche politiek een verkeerd standpunt huldigen. Het behoeft geen betoog, dat hier bij de nadruk valt op het weren van de candidaten der N.S.B., welke partij het is de laatste weken ten overvloede opnieuw bewezen een zóó eenzijdig op Duitschland georiën teerd standpunt inneemt, dat waar- lijke neutraliteit voor haar onmoge lijk is geworden, waardoor de hand having onzer onafhankelijkheid, wa re zij aan deze groep overgelaten, zooveel te moeilijker zou vallen, zoo niet onmogelijk zou worden. Wij behoeven thans niet opnieuw op de gevaarlijke houding der N. S. B. bij gelegenheid van de overweldi ging van Tsjecho-Slowakije in te gaan. Genoeg is het, te constateeren, dat het een landbelang is, het aantal vertegenwoordigers van deze groep in de Provinciale Staten en dus in de Eerste Kamer nog geringer te doen worden dan het nu al is. Met het oog op de taak der Prov. Staten als kiescollege voor de Eerste Kamer, waarschuwt de c.-h. „Neder lander" tegen de verkiezing van perso nen uit de Mussert-partij tot leden van In ons vorig nummer hebben we nog kunnen vermelden dat Italië blijkbaar iets met Albanië in den zin had. Was dat een maatregel tegen een dreigende omsingeling. De berichten waren ver ward, want anderzijds bleek dat Alba nië van geen toegeven of geen bezet ting of protectoraat wilde weten. Toen kwamen Italiaansche meeningen die spraken van onderhandelingen met Al banië, die niet wilden vlotten. Waarom liepen deze? Men weet het niet, maar wel was 't teekenend dat koning Zogoe maar steeds sprak over de handhaving van de zelfstandigheid van 't land en dat hij overigens tot veel concessies be reid was. In het Lagerhuis heeft de Britsche premier Chamberlain Donderdag enke le inlichtingen verstrekt waaruit blijkt, dat er inderdaad moeilijkheden zijn ge rezen tusschen Italië en Albanië. Op 4 April, aldus de premier, heeft de Britsche ambassadeur te Rome de aandacht gevestigd van den Italiaan- schen minister van Buitenlandsche Za ken op geruchten over het concentree- ren van Italiaansche troepen en trans portschepen te Bari en Brindisi en over de onderhandelingen met Albanië. De Italiaansche minister antwoordde, dat de koning van Albanië op 8 Maart het denkbeeld had geopperd het tusschen Italië en Albanië bestaande bondge nootschapsverdrag te verstevigen. Sindsdien zijn er tusschen de twee regeeringen van genoemde landen be sprekingen hierover gevoerd, doch het ziet er naar uit, dat in den loop van die onderhandelingen zekere moeilijkheden zijn gerezen, welker aard niet recht duidelijk is. Volgens den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken zouden Italiaansche belangen bedreigd worden. Oorlogsschepen voor Durazzo. Zoo juist heb ik vernomen, dat een Italiaansche kruiser en twee kleinere oorlogsschepen vanochtend vroeg voor Durazzo (de voornaamste haven van Albanië) zijn aangekomen; ik heb ech ter nog geen nauwkeurig rapport ont vangen over het standpunt van de Al- baneesche regeering. Wel heb ik zooeven van haar de te genspraak ontvangen van alle berich ten, volgens welke zij voorwaarden zou hebben aanvaard, die niet vereenigbaar zijn met Albanië's souvereiniteit of met 's lands integriteit. Het laatste nieuws in dit terrein is het volgende: Albanië is bereid de meeste Italiaan sche eischen in te willigen, doch Italië moet inzien, dat het de Albaneesche regeering en zelfs den koning onmo gelijk is aan het bewind te blijven, in dien de onafhankelijkheid van het land verloren gaat", aldus heeft, naar Uni ted Press verneemt, de Albaneesche gezant Sereggi te Rome in een onder houd met den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Ciano, het Albaneesche standpunt uiteengezet. Groot-Brittannië zal, naar men te Londen aanneemt, onmiddellijk een di plomatieke démarche doen, indien er een wijziging komt in den status quo in het MiddeHandsche Zee-gebied. Dus ook hier is afwachten de bood schap, wat ons de naaste uren zullen brengen. EEN BLIJVEND ACCOORD ENGELAND—POLEN. Irr het Lagerhuis heeft minister-pre sident Chamberlain Donderdag me degedeeld, dat Polen en Engeland be reid zijn een blijvende en wederkeerige overeenkomst te sluiten. Antwoordend op een derbetreffende vraag van Greenwood, zeide Chamber lain: „Ik kan het Huis het volgende verslag geven van de met minister Beek gevoerde besprekingen. Dit ver slag is gemeenschappelijk opgesteld door kolonel Geck namens de Pool- sche regeering, alsmede door minister Halifax en mij namens de Britsche re geering. De besprekingen met kolonel Beek besloegen een uitgestrekt terrein en toonen aan, dat beide regeeringen in bepaalde algemeene beginselen volko men met elkander overeenstemmen. Er werd vastgesteld, dat beide regeerin gen bereid zijn een overeenkomst van blijvenden en wederkeerigen aard aan te gaan, die in de plaats zal treden van de huidige tijdelijke en unilaterale ga rantie, door de Britsche regeering aan het Poolsche gouvernement gegeven. In afwachting van de voltooiing de- KOMT EVEN SMULLEN. met slagroom. zer permanente overeenkomst heeft mi nister Beek de verzekering gegeven, dat de Poolsche regeering zich ver plicht acht, aan de Britsche regeering bijstand te verleenen onder dezelfde omstandigheden, als die, welke in de tijdelijke door de Britsche regeering aan Polen gegeven garantie werden aange duid. De blijvende overeenkomst is niet te gen een of ander land gericht, maar heeft tot doel, Groot-Brittannië en Po len wederzijdschen bijstand te verzeke ren, in geval de onafhankelijkheid van een van beide landen direct of indirect bedreigd wordt. Het met Polen getroffen accoord wordt, al staat het ook nog niet op pa pier, zoowel in Britsche als Poolsche kringen van het grootste gewicht ge acht. Zooals de premier Chamberlain in het Lagerhuis deed uitkomen, geldt het hier een verzekering van Weder zijdschen bijstand, niet alleen in geval van een directe bedreiging van de on afhankelijkheid van een van beide partijen, doch ook en men acht deze vermelding in Chamberlain's verkla ring veelbeteekenend in geval van indirecte bedreiging. I)e officieele zegslieden waren er moeilijk toe te brengen om een nadere definitie te geven van hetgeen precies onder zulk een indirecte bedreiging zou moeten worden verstaan. Men weet echter, dat Groot-Brittannië het standpunt inneemt, dat zijn levensbe langen in het geding zouden komen wanneer de onafhankelijkheid van de Westelijke neutrale staten, in het bij zonder België en Nederland, zou wor den bedreigd. Men zou zich kunnen indenken, dat Polen ten aanzien van tie onafhankelijkheid der Baltische sta ten, in 't bijzonder Litauwen, een der gelijk standpunt inneemt. ITALIANEN VERTREKKEN NA FRANCO'S INTOCHT. Van officieele zijde worden te Bur gos de geruchten ontkend, aldus Reu ter, dat nieuwe Italiaansche troepen afdeel ingen te Cadiz aan land zouden zijn gegaan. Integendeel, zoo verklaart men, wordt verwacht, dat de Italiaansche strijdkrachten, die op het oogenblik in Spanje vertoeven, zeer kort na den of- ficieelen intocht van Franco en zijn troepen te Madrid, zullen vertrekken. DE REGEERING IN BELGIë. EEN KATHOLIEK-LIBERALE COMBINATIE VRIJWEL ONMOGELIJK GEACHT. In den politieleen toestand is Don derdag niet veel verandering geko men. Ministerpresident Pierlot con fereerde langdurig met de socialisti sche leiders Spaak, Wauters en Sou dan. In den loop van dit onderhoud zou men tot de conclusie zijn geko men, dat een katholiek-liberale regee- ringscoalitie vrijwel onmogelijk moet worden geacht. In de Kamer zou zij weliswaar over een meerderheid van tien stemmen beschikken, maar in den Senaat zal dit waarschijnlijk niet het geval zijn. Het zal dus wel weer tot een drie partijen ministerie komen. De Echo van het Zuiden, WaalwUksclie en Langstraatsche Conrant* PASCHEN f9

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1