Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. DE VOLKENBOND. f „NOORD- BRABAND 1843 Binnenlandsch Nieuws. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD Heerlijke Chocoladebollen Automatiek PULLES-HEESBEEN. NUMMER 30. ZATERDAG 15 APRIL 1939. 62c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE» WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. DE „DIEPERE ZIN". Als het niet zoo tragisch was, zou men zich kunnen vermaken met het hoofdartikel van het Nationale Dgbl. (nat. soc.) over de bezetting van Alba nië, aldus de N.R.Ct. De Duitsche claque in Nederland bij de inlijving van Tsjechië doet thans dienst als Italiaansche claque. Enge land had Albanië tot springplank wil len gebruiken om Italië in het hart te treffen, maar eigenlijk hebben de Joden het weer gedaan. Wij lezen in dat ar tikel namelijk: „De Britsche omsingelingspolitiek is doorbroken, dat is de diepere zin der militaire bezetting van Albanië. Groot- Brittannië had Albanië tot springplank willen gebruiken om Italië in het hart te treffen. Italië heeft de speer omge draaid en thans het voormalige rijk van Zogoe gemaakt tot het bruggenhoofd op uen Balkan, van waaruit elke ver dere poging der Britsche Joden om de Y autoritaire staten te omsingelen kan J worden gebroken." En voorts hebben volgens het Nat. Dgbl. ,,de met koloniën verzadigde ka- pitalistische staten van het Westen" (Behooren wij daar dan soms ook niet toe?) door de toetreding van Spanje tot 'het anti-Komintern-pact „een laatste waarschuwing gekregen „om hun po gingen, de Centrale mogendheden Duitschland en Italië in der eeuwigheid tot een proletarischen levensstandaard te veroordeelen, nu eindelijk te staken". Kenschetsend is ook het vooruitloo- pen in het artikel op een mogelijken aanval op Roemenië, waarvoor dit land bij voorbaat, nadat het overleg heeft gepleegd met de Turksche regeering, schuldig wordt geacht tegenover zijn zooveel grootere en machtiger tegen standers: „De Koning van Roemenië, die door den binnenlandschen toestand van het land in zijn troon bedreigd wordt, toont ook in zijn buitenlandsch beleid een buitengewoon groote onstabiliteit. Wie de kaart bestudeert zal bemerken, dat Roemenië weliswaar iets verder buiten het machtbereik der Centrale mogend heden ligt, maar dat juist door de be zetting van Albanië een snelle beant woording van een vijandige daad van Roemenië door de Centrale mogendhe den zeer is vergemakkelijkt". Voorts natuurlijk kritiek op de terug komst van de ministers Colijn en Van Dijk uit België en op het terugroepen van onze militairen van hun Paasch- verlof, omdat daarmede de „indruk (wordt) gevestigd, dat uit het Itali- aansch-Albaneesch conflict rechtstreeks gevaar voor Nederland dreigde, het geen op zijn minst nog al belachelijk is" en omdat „het zich laat aanzien, dat vóór onze soldaten de grensverdedi- gingswerken goed en wel hebben be zet, in Albanië het laatste schot reeds gevallen is, dat evengoed gevallen zou zijn, indien onze jongens niet van hun Paaschverlof waren teruggeroepen". Dit staat dan bij een bericht van den Regeeringsdienst, waarin o.rn. te lezen is, dat het niet de gebeurtenissen in Al banië zijn, die naar het oordeel der Ne- derlandsche regeering reden tot onge rustheid geven! Aldus een Nederlandsch blad over de militaire voorzorgsmaatregelen der Nederlandsche regeering. Wat is ook daarvan „de diepere zin"? En dat is nu de partij waarop onze goede Nederlanders a.s. Woensdag moeten stemmen! Welk rechtgeaard, vrijheidlievend Nederlander kan er een oogenblik aan denken. Laat die salieten, claqueurs enz. rus tig in hun hemdje staan! Weer hebben drie landen den Vol kenbond verlaten, Hongarije, Peru en Spanje, en weer riepen drie staten „vaarwel Genève". Van de 60 landen, die in de goede jaren van den Volkenbond lid zijn ge weest, hebben er reeds 20 Wilson den rug toegekeerd. Argentinië was het al jaren moe in het enge volkenbondskeurslijf, maar keerde in 1933 terug. Spanje weifelde in 1926, maar bleef de idee getrouw, totdat Franco door zijn beide vrienden tot opzegging van het lidmaatschap gedwongen werd. Costa Rica verdween in 1927 en het jaar nadien volgde Brazilië. Mexico koos in 1932 denzelfden weg en in 1933 verdwenen ook de Duitsche diplomaten uit de wandelgangen van het Volken bondspaleis. Houduras. Nicaraguae, Paraguay en Salvator volgden het voorbeeld van vele anderen en Italië, boos om de sancties, volgde in 1937 het Duitsche voorbeeld. Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Al banië verdwenen van de landkaart, dus ook uit den Volkenbond. Chili, Vene zuela en Guatemala kondigden hun vertrek aan en nu alle Zuid-Ameri- kaansche staten weer tot hun wereld deel zijn teruggekeerd, overweegt Co lumbia denzelfden stap. Na de jarenlange actie tegen China oordeelden ook de Japaneezen het be ter het instituut van Wilson te verla ten. Zoo zijn nu 20 leden weggeloopen. Wie volgt? Een derde deel heeft bedankt, of is van de kaart weggevaagd en hieronder zijn vele machtigen en grooten. De Volkenbond heeft in ernstige tij den bewezen geen levensvatbaarheid te bezitten, althans geen levensvatbaar heid wat betreft zijn eigenlijk doel: col lectieve veiligheid. Niet één keer, maar meerdere malen hebben de heeren in Genève gefaald om den vrede te redden en daarmede was het lot van den bond beschoren. De naam „Volkenbond" dient hij reeds niet meer te voeren. Het is slechts een ver- eeniging van staten. De overblijvers hebben bovendien zelf op eigen houtje, verschillende bepalingen in het leven 'geroepen, waardoor de idee van collec tieve veiligheid heelemaal verloren is gegaan. De Volkenbond van Wilson heeft afgedaan. Maar, ver in de toekomst moet zich 'n nieuwe wereld afteekenen. Ver achter de politieke strubbelingen gloort de da geraad in 'n andere wereld-mentaliteit, een mentaliteit van onderlinge samen werking en een elkaar begrijpen. Dan zal er een nieuwe volkenbond ontstaan, als vervolg op Wilson's creatie. Want altijd zal de wereld een „Volkenbond", al is dat dan misschien ook in anderen vorm dan den tegenwoordige, noodig hebben. Zonder zijn verdiensten te onder schatten kunnen wij gevoeglijk aanne men, dat Wilson's idee mislukt is. Was dan de grond-idee verkeerd? Zeker niet. Integendeel. Wanneer de wereld met scha en schande weer tot grootere rust en meer evenwicht is gekomen, zal men opnieuw gaan zoe ken. naar een instituut dat dien toe stand zal bestendigen en onherroepelijk zal men dan belanden bij het tegen woordige „rompparlement". Dat zal dan tot fundament kunnen dienen, waarop een nieuwen Volkenbond zal verrijzen, tot heil der menschheid! 4 DE VERKIEZINGEN NADEREN. Wij staan thans aan den vooravond van de verkiezingen. Achtereenvolgens zal stemgerechtigd Nederland de leden voor de Provinciale Staten en den Ge meenteraad aanwijzen. Reeds eerder hebben wij gewezen op de rust, waarin zich deze verkiezings strijd volstrekt. Mag er nog wel van strijd worden gesproken? Alles gaat zoo rustig in zijn werk, dat men nauwe lijks kan bemerken, dat spoedig hon derdduizenden Nederlanders ter stem bus zullen tijgen om het onherroepelijke vonnis te vellen. Ontegenzeglijk treffen sommige, meer op het buitenland georiënteerde partij tjes het alles behalve goed. De periode toch die de verkiezingen vooraf gaat, kenmerkt zich door een groote onrust op het gebied van de buitenlandsche politiek. Wij leven bij voortduring on der oorlogsdreiging. Heel Europa staat op zijn kop; ieder oogenblik kan de bom losbarsten. Het lont ligt al in het kruit vat. Een klein vlammetje er bij en Eu- LEVENSVERZEKERING WAALWIJK ropa is ondergegaan in onderlinge te genstellingen. De tegenstellingen tusschen demo- cratiën en totalitairen worden door de wandaden van de laatstgenoemden steeds grooter en hiermede neemt ook de gespannen internationalen toestand steeds ernstiger vormen aan. Het be grip recht is bij de totalitairen sterk verwrongen. Vrijheid is in het begin reeds over boord geworpen en de be trouwbaarheid is bij deze klasse een fictie. Ieder kwaad brengt echter iets goeds voort. Ook hier is dit het geval. Steeds in breeder lage verafschuwt men deze methoden en handelswijze en steeds grooter wordt „Der Weg zu- ruck". Zij die op het punt stonden in democratie een verouderd onding te zien en reeds mee blaften over gefin geerde of in ieder geval toch sterk ge flatteerde statistieken, waarin de toe stand in sommige landen als een para dijs op aarde wordt voorgesteld, kee- ren terug naar de democratische denk beelden en levensopvatting, die de vrij heid waarborgen; dezelfde vrijheid, waarvoor onze voorouders hun bloed lieten. Dit feit stemt tot groote voldoening. Want ontegenzeglijk moet dit in de ko mende verkiezingen tot uiting komen. Partijtjes die zich nationaal noemen, maar waarmede dan ook ieder verband met het begrip „nationaal" ophoudt, hebben in ons vaderland geen recht van bestaan en dienen met alle krach ten geweerd te worden. Hoewel het aantal van deze „nationalisten" in ons land den laatsten tijd al aanzienlijk ge slonken is, bestaan er toch nog altijd lieden die zich de mooiste beloften la ten voorpraten, beloften, waar de leu gens dik opliggen. Het kan echter niet anders of ook zij, moeten zich steeds meer gaan afwenden van hun „leiders", die in werkelijkheid slechts knechten van buitenlanders zijn. Deze tijd. met zijn vele gevaren, zal hun dit steeds duidelijker doen inzien, en daarom is het mogelijk, ja zelfs wel zeer waar schijnlijk dat de huidige moeilijkheden nog een batig saldo zullen hebben. Dat dit in de verkiezingen tot uiting moge komen. Vanzelfsprekend kennen onze katho lieke en christelijke kiezers hun plicht a.s. Woensdag. Kalm en waardig zul len zij dien vervullen, wars van alle „totalitaire" neigingen en wat dies meer zij. KOMT EVEN SMULLEN. met slagroom. MINISTER STEENBERGHE NIET NAAR NEW-YORK. De minister van Economische Za ken, mr. M. P. L. Steenberghe, zal wegens drukke ambtsbezigheden geen gevolg- kunnen geven aan zijn voor nemen, op 4 Mei a.s. liet Nederland sche paviljoen op de tentoonstelling te New-York officieel te openen. Hr. {Ms. gezant te Washington, dr. A. Loudon, zal de openingsplechtigheid namens de Nederlandsche regeering verrichten. GEEN DUITSCHE MAATREGELEN TEGEN NEDERLAND. Het Duitsche nieuwsbureau meldt: „De „Deutscher dienst" keert zich in scherpe bewoordingen tegen een valsch bericht van de „News Chro nicle", volgens hetwelk Duitschland voorbereidende maatregelen tegen Ne derland genomen zou hebben. De „Deutscher Dienst" uit bet ver moeden, dat achter dergelijke berich ten zeer bepaalde semi-officieele Engelsche instanties staan". De „Voelkische Beobachter" ver langt van het Londensche blad, dat het den naam zal noemen van de of- ficieele Duitsche instantie, welke deze berichten beeft medegedeeld. Indien het blad hiertoe niet in staat is, dan zal het voor de geheele wereld gebrand merkt zijn als een genieene leugenaar en met het blad zijn opdrachtgevers in Londen. Een regeeringssysteein evenwel, dat een dergelijke schandaal- pers rustig laat voortgaan, mag zich er niet over verwonderen, wanneer men het dit bewust dulden en bevorderen van de ophitsing van bet volk door de journalistiek, kwalijk neemt. Tenslotte merkt de Voelkische Beo bachter op, dat liet niet noodig is te zeggen, dat Duitschland geen enkel soldaat gereed heeft staan tegen het bevriende Nederland. De Berliner Boerenzeitung schrijft, dat de vraag zich opdringt, of de be wering, dat Duitschland een inval zou willen doen in Nederland, niet is inge geven door bet verlangen Nederland tegen Duitschland op te hitsen in het kader van de omsingelingspolitiek. Kort geleden heeft men iets dergelijks getracht met Griekenland. Het blad noemt het opmerkelijk, dat de militaire voorzorgsmaatregelen van de Nederlandsche regeering niet alleen zijn genomen aan de landgrenzen van Nederland, doch ook aan de kust, waar de havens niet liggen in de rich ting, waar men thans zoo ontzaglijk bezorgd is voor de onaantastbaarheid van Nederland en het blad vraagt zich af, of de Nederlanders zelf niet hun eigen meening hebben over het „on baatzuchtige" aanbod van Engeland tot bescherming, welke meening sterk afwijkt van die van de News Chro nicle. Ondanks deze duidelijke verklaring, dat Duitschland geen agressieve plan nen tegen Nederland heeft (wat ook niemand in Nederland beweerd heeft), meenen eenige Duitsche bladen over onze veiligheidsmaatregelen ironisch te moeten schrijven. Men spreekt van „belachelijke", van „kinderachtige" maatregelen, van een Paaschpaniek, en zoo meer, achter welke uitdrukkin gen zich evenwel een ernstige ontstem ming verbergt. In officieele Duitsche kringen was men terdege verbolgen over bet feit, dat de Nederlandsche regeering haar maatregelen nam en ofschoon onze l remier, dr. Colijn, in zijn radio-rede duidelijk de noodzakelijkheid en de beteekenis dezer maatregelen heeft medegedeeld, schijnt inen toch in Duitsche kringen deze wijze van ban delen op te vatten als een geste van wantrouwen jegens het Rijk. Die opvatting in Duitschland zal menigeen bevreemden, te meer, daar juist van Duitsche, nationaal-socialis- tische zijde altijd de stelling is ver kondigd, dat elk land verplicht is voor zijn eigen veiligheid te zorgen. Waar om zou dus Nederland niet bet recht hebben, die maatregelen te treffen, welke liet met het oog op zijn veilig heid noodig acht? VRIJSTELLING VAN PORT VOOR MILITAIREN. Voor briefkaarten en kranten. Bij Kon. Besluit van 12 April (Stbld. No. 385) is het volgende bepaald: Met ingang van 12 April 1939 wordt, tol nadere beschikking, vrijstelling van port verleend voor de verzending, door en aan in werkelijken dienst zijnde vrijwillig dienenden en dienst plichtigen, beneden den rang van 2en luitenant (luitenant ter zee der 3e klas) en de met ben in rang gelijk ge- stelden, van: a. briefkaarten, met uitzondering van die, welke berichten omtrent han delszaken of bestellingen of aanbie dingen van handels- of fabrieksgoe- deren bevatten; b. nieuwsbladen en bijvoegsels, welke voldoen aan de in artikel 1 van de Post wet (Staatsblad 1919, No. 543) voor deze stukken gegeven omschrij ving, niet zwaarder dan 100 gram. OPKOMST VOOR HERHALINGS OEFENINGEN. De regeeringspersdienst meldt: De inlijving van de tot gewoon dienstplichtigen bestemde personen, alsmede de opkomst van dienstplich tigen voor eerste oefening en herha lingsoefeningen, gaat op de gewone wijze door, althans voor zooVer de dienstplichtigen zich niet reeds we gens de buitengewone oproeping in werkelijken dienst bevinden. De opkomst van de ploeg dienst plichtigen, die op 20 April 1939 (de onder-officieren op 13 April 1939) bij de wielrijders voor herhalingsoefe ningen moeten opkomen, wordt ech ter tot een naderen datum verschoven. VERKEERSONGEVALLEN IN FEBRUARI. DE ONVEILIGHEID OP DEN WEG BLIJFT TOENEMEN De cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende ver keersongevallen in de maand Februari 1939 toonen een minder gunstig beeld dan in de overeenkomstige maand van bet vorig jaar, schrijft de K.N.A.C. De cijfers voor de laatste zes maan den zijn als volgt (tusschen haakjes de ABONNEERT U OP DIT BLAD. De Echo van het Zuiden, laalwpscSe en Laiiptraatschc Conranti VI

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1