Chamberlain's rede in het Lagerhuis. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. SCHUDT UW LEVER WAKKER Steun aan Roemenië en Griekenland. DRUNEN. DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. KAATSHEUVEL. NiEUWKUIJK. WASPIK. TILBURG. SPRANG—CAPELLE. In parlemcntsredevoeringen van Chamberlain en Halifax en een tegelijker tijd voor de pers afgelegde verklaring van Daladier hebben Engeland en Frankrijk Donderdag de garanties tegen agressie uitgebreid door een toe zegging van steun aan Griekenland en Roemenië, wanneer deze landen het slachtoffer zouden worden van een aanval. In zijn rede heeft Chamberlain nog het volgende medegedeeld: lo. Het Britsch-Italiaansch accoord zal niet worden opgezegd. 2o. Engeland acht zich ten nauwste betrokken bij elke poging, om den status quo in de Middellandsche Zee en op den Balkan door geweld of dreigen met geweld te verstoren. 3o. Rome heeft toegezegd, dat de Italiaansche troepen, ook de vliegers met hun toestellen, na de groote parade op 2 Mei te Madrid naar hun land zullen terugkeeren. De Fransche premier, Daladier, deelde in zijn verklaring nog mede, dat militaire maatregelen genomen zijn, die Frankrijks grenzen beveiligen tegen elke verrassing. Er wordt voortdurend contact onderhouden met Engeland, de V.S., de Sovjet-Unie, Polen en de Balkan-Entente, ten einde te komen tot een samenwerking tusschen de landen, die niemand bedreigen. INDRUKKEN IN DE HOOFD STEDEN. De rede van Chamberlain is te Lon den en ook reeds in het Lagerhuis niet met onverdeelde instemming ontvan gen. Van de zijde der oppositie werd de meening geuit, dat de premier te veel vertrouwen stelt in de Italiaansche toe zeggingen en niet ver genoeg gaat in het streven naar samenwerking met de Sovjet-Unie. Te Parijs meent men, dat Chamber lain's rede de spanning ietwat zal doen verminderen, met name doordat het ac coord met Rome niet is opgezegd. Met de verplichtingen, die Frankrijk zelf thans heeft aangegaan, gaat de open bare meening volkomen accoord. Het is opgevallen, dat noch te Parijs, noch te Londen gewag is gemaakt van een garantie aan Joegoslavië. Men neemt aan, dat dit op verzoek van Belgrado zelf is geschied. Te Berlijn heeft de rede van Cham berlain een slechten indruk gemaakt. Men acht de garanties overbodig en meent, dat ze uitsluitend ten doel heb ben, de kleine staten in een omsinge lingsfront te drijven. De betrekkelijk gematigde woorden, welke de Britsche premier aan Italië wijdde, hebben achterdocht gewekt; men ziet ze als een nieuwe poging om de as te verzwakken. Te Rome hebben de verklaringen der Britsche en Fransche regeeringen ook geen gunstig onthaal gevonden, al toont men zich meer gereserveerd dan te Berlijn. Men meent in fascistische kringen, dat de houding van Londen en Parijs Roemenië intransigenter zal ma ken ren opzichte van de Hongaarsche verlangens. Llit een en ander blijkt dat elk be dreigd punt van Z. O. Europa vrijwel door de Fransch-Engelsche garantie gedekt wordt, met uitzondering van Jocgo-Slavic, want Turkije zal weldra volgen. De oppositie in t Engelsche Lager huis vond de toon tegenover Italië te vriendelijk en eischte meer samenwer king met Rusland. In de Duitsche pers is men zeer ge beten op Engeland en Chamberlain; maar ook voor Nederland is 't van be lang te weten, dat men onze militaire maatregelen, ondanks de duidelijke ver klaringen der regeering, dus tegen be ter weten in, gaat beschouwen als ge richt tegen „Duitsche eventualiteiten". Men ziet in de Engelsche berichten over een Duitschen inval een Britsche maneouvre tegenover Duitschland. Men weet dat wij ons verdedigen ,,naar alle kanten" en toch acht men dit al is het „onwillens" in de koers der Britsche politiek. Intusschen is de toestand geenszins veel helderder geworden door de nieu we verklaringen en valt af te wachten of Duitschland en Italië zich in de toe komst zullen gedragen naar de Fransch Engelsche garantie-besluiten. Iets wat lang niet zeker is. De nieuwe Frederik Hendrik-kazerne van het tweede regiment Huzaren mo torrijders, werd door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Brabant, Jhr. Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, officieel in gebruik ge steld. Tijdens de inspectie der troepen. In het midden de Commissaris der Ko ningin, Jhr. Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel en rechts van hem de com. mandant, luitenant-kolonel A. J. E. Ma thon. Eerste steenlegging van het Nieuwe Raadhuis. Zaterdagmiddag zal om drie uur de plechtige eerste steenlegging plaats hebben van het nieuwe raad huis te Drunen. Daarbij zijn de leden van den raad gei oodigd en de verschillende autoriteiten. Biljarten. Het is bekend dat ieder jaar ge durende de wintermaanden een competitie gespeeld wordt tusschen de biljartclubs der jongens-congre gatiën van Drunen en Elshout. Het is gedurende al die maanden zeer spannend toegegaan. Het einde is gekomen met een flinken voorsprong voor de club der jongens-Congregatie uit Drunen. Missie-actie. In Drunen, waar doorgaans veel gedaan wordt voor de Missie zal de Jonge Wacht daarvoor nog eens extra gaan medewerken. Zij hebben daarvoor echter de hulp van de parochianen noodig. Zaterdag 22 April a.s. zullen zij in de parochie van huis tot huis trekken en dan alles verzamelen, wat voor de Missie van waarde is. Zij vragen daarom de aandacht voor lood en zink, van zilverpapier en postzegels. Weg naar Giersbergen. De werkzaamheden aan den weg naar Giersbergen zijn reeds langen tijd in vollen gang. Tot nog toe was dat voor een groot gedeelte over den Heidijk waardoor de oppervlak kige beschouwer heelemaal geen in druk kreeg van hetgeen er aan de wegen in Drunen verbeterd werd. Thans is men bezig met het ge deelte vanaf den klinkerweg ter hoogte van de v.m. tramremise. Men is reeds zoover gevorderd dat er eenige teekening in begint te komen. Het is nu even ongemakkelijk, maar na verloop van enkele maan den zal hier een stuk nuttig werk gereed zijn, waarmede niet direct de bewoners en eigenaren van voor en over den weg mee gediend worden, maar is er tevens weer een stap in de goede richting gedaan voor de bevordering van het vreem delingen verkeer Wij hebben er al eens meer op gewezen, dat er met een doelmatige exploitatie zeker nog heel wat te bereiken zou zijn en met deze verkeersverbetering willen wij het de neringdoenden nog eens in overweging geven om aan een en ander eens intens aandacht te schenken. ELSHOUT. Collecte. Zondag 23 April wordt in alle H. Missen een collecte gehouden voor de vruchten der aarde. A.s. Zondag heeft alhier de stem ming plaats voor de lijst van R.K. candidaten voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen. Hierbij zij opgemerkt dat ook niet leden der R.K. Staatspartij aan deze stemming kunnen deelnemen, daar deze actie geen initiatief is van de Dussensche afdeeling der Staats partij. Door de Protestante kiesvereeni- ging zullen als candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing gesteld worden 1 C. C. H. Boon; 2 H. K.Neder- lof3 R. J. van Dongen; 4 P. Hof man 5 H. Zeijlmans van Emmic hoven. BOND VAN GROOTE GEZINNEN. De bond van groote gezinnen houdt op Dinsdag 18 April in het patronaat zijn jaar- en feestvergadering. Buiten de gewone agenda, die ope ning, verslagen van secretaris en pen ningmeester, verkiezing van bestuurs leden etc. bevat, staat op de agenda een voorstel tot wijziging van art. 13 der statuten. Het voorstel luidt: Bij vacatures kunnen de leden can didaten stellen. Deze candidaatstel- ling moet schriftelijk geschieden min stens drie dagen voor de ledenverga dering. Bij een ledental beneden de 100 moet deze door minstens 5 leden ge- teekend worden, bij een ledental boven de 100 door minstens 10 leden. Worden door de leden geen candi daten gesteld, dan voorziet het be stuur in de vacatures. De vereeniging lelt momenteel 110 leden. Om de vergadering wat meer af- tractief te maken heeft het bestuur ge meend de bekende parodist-humorist Harry Woodward bij deze jaarverga dering te doen optreden in de overtui ging, dat de vaders en moeders der groote gezinnen wel een aparte gele genheid mag geboden worden, om eens hartelijk te lachen. Wie Woodward ziet en beluistert loopt gevaar met lachkrampen naar huis te gaan. Doch niets geneest ge makkelijker dan dat, zegt de voorzitter van de afdeeling Kaatsheuvel van den Ned. R.K. Bond van groote gezinnen. GESLAAGD. De heer H. van Dun alhier slaagde te Tilburg met lof voor het diploma van de Herscholingsvakcursus voor het Hotel-Café en Restaurant-bedrijf. Van de 18 cursisten, waarmede de lessen voor dit diploma aanvingen, namen slechts 7 aan het examen deel, waarvan slechts twee een diploma ver wierven. GEEN RECLTME - GEEN BEZOEK. Een dergelijke bijeenkomst, als in on ze gemeente aangekondigd, bestrijdt men niet, men negeert ze. Geen enkele reclame, zelfs geen vermelding. De eenige goede raad dien we geven kun nen: straal negeeren en zeker niet met een bezoek vereeren. BERKDIJK. PRINS HENDRIK. Prins Hendrik opende 2de Paasch- dag den doel met een onderlingen schietwedstrijd. De hoogste schutters waren: 1 Sj. Voogd 45 p.; 2 Th. v. d. Houdt 45 p.; 3 M. v. d. Houdt 45 p.; 4 G. Lensvelt 42 p.; 5 A. Lensvelt 42 p.; 6 G. v. d. Linden 41 p.; 7 A. Soe- terboek 41 p.; 8 Th. van Boxtel 41 p.; 9 A. van Gooi 41 p.; 10 M. Lensvelt 41 punten. Bijdoel 1 A. Soeterboek 14 p.; 2 M. Lensvelt 14 p.; 3 A. Lensvelt 14 p.; 4 S. Voogd 14 punten. Het echtpaar Th. v. Gulik-Pruimboom dat heden zijn gouden huwelijksfeest viert. WILLEM TELL. Het kruisbooggezelschap Willem Teil vergaderde Zondag in hel café van den heer van Dinteren. Besloten werd o.m. op 30 April de officieele opening van den doel te doen plaats vinden waarbij Onderlinge Vriend schap en Oefening in den Wijngaard zullen worden uitgenoodigd. Het eerste treffen tusschen genoemde vereeni- gingen heeft dan plaats om den wis selbeker. Voor de personeele banen zijn luxe prijzen beschikbaar gesteld. BERKDIJK—VEERSCHE BOYS. Zondag speelde het eerste elftal van Berkdijk een vriendschappelijke wed strijd tegen Veersche Boys. De Boys wisten met 43 te winnen. Zondag komen de Berkdijkers in het veld te gen WIK in Oisterwijk. Dit kan weel een overwinning worden. Scheids rechter is de heer van Peer uit Kaats heuvel. HERWONNEN LEVENSKRACHT. Dinsdag j.l. hield de vereeniging Herwonnen Levenskracht haar jaar lij ksche film-propaganda-avond. Om half acht opende de voorzitter der R.K.W.V. de heer J. Beerens de bij eenkomst en zette hel doel en streven van Herwonnen Levenskracht uiteen. Hierna werd een mooie film vertoond. In de pauze werd nog een propagan distisch woord gesproken door den heer Hover, secretaris van Herwon nen Levenskracht te Utrecht. Nog zei gemeld, dat zich een twintig-tal leden opgaven voor de vijf-cents-actie. ST. JOACHIMSMOER. HUISHOUDCURSUS N. C. B. Uit goede bron vernemen wij, dat op initiatief van de plaatselijke af deeling van den N.C.B. in onze plaats een cursus zal geopend worden, waai de meisjes zich kunnen bekwamen in koken en naaien. Voorwaar een mooie gedachte, die van harte toe te juichen is. Eén 16-tal deelneemsters gaven reeds hun toezegging voor het volgen van dezen cursus. De R.K.J.B. besloot in haar jong ste vergadering om over te gaan tot oprichting eener rijvereeniging. Er zal hiervoor een spreker worden uitge noodigd. Op 2den Paaschdag speelde Raichenbach te Waspik een simul- taan-wedstrijd in het hotel P. Roovers- Montens. Ilij speelde tegen 41 borden. Twee partijen verloor hij n.l. tegen de heeren P. Leijtens uit Oosterhout en de Graag uit Heusden, verder waren er 7 partijen remise, zoodat hij 32 partijen won. Er was zeer veel be langstelling, en er waren uit andere gemeenten veel damliefhebbers aan wezig. Men meldt uit Waspik aan de Prov. Crt.: Tijdens het afgraven van het Markt veld heeft men eenige urnen gevon den. PROV. NOORD-BRABANTSCHE BOND HET WIT-GELE-KRUIS. Op Woensdag alhier onder voorzit terschap van dr. P. E. G. v. d. Heyden uit 's-Hertogenbosch gehouden verga dering is besloten tot samensmelting van de beide federaties uit de bisdom men Breda en Den Bosch in één pro vincialen bond. Overeenkomstig den historisch ge- groeiden toestand zal de provincie verdeeld worden in drie districten, n.l. Breda en twee districten den Bosch. Tegen hel voorstel om de bestuurs zetels te verdeelen in 5 voor Breda en 6 voor den Bosch rees eenig verzet. 's-Hertogenbosch heeft n.l. 118 afdee- lingen met 65.000 leden en Breda heeft slechts 50 afdeelingen met 26.000 le den. Nadat van bestuurszijde de beweeg redenen waren uiteengezet van de voorgestelde verdeeling, werd zij hij wijze van overgangsmaatregel goedge keurd. Toen uit de vergadering ontstem ming werd geuit over het feit, dat het provinciale bestuur zijn subsidie had ingetrokken, deelde de voorzitter me de, dat juist heden van Gedeputeerde Staten bericht was ontvangen, dal op nieuw in overweging zou worden ge nomen subsidie te verleenen. De bestuursverkiezing werd uitge steld tot de volgende najaarsvergade ring. SPRANG. Predikbeurten Zondag 16 April: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur lees- dienst; n.m. 2 uur Ds. Mühlnickel van Waalwijk. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. half drie Ds. B. A. van Lummel. Op verzoek van den Chr. Bestu renbond Sprang-Capelle is door het Chr. Nationaal Vakverbond in Neder land een adres gericht tot den betrok ken Minister met verzoek het uurloon der tewerkgestelden in de werkver schaffing te Sprang-Capelle te willen verhoogen. Tevens werd door het be stuur van den Chr. Besturenbond in een schrijven aan B. en W. der ge meente verzocht een dergelijk verzoek tot verhooging van het uurloon vanwe ge het gemeentebestuur tot den Minis- Z. K. H. Prins Bernard bracht een bezoek aan de N.V. Koolhovenvliegtui- genfabriek te Rotterdam, ter bijwoning van een demonstratie van het Kool- hoven-jachtvliegtuig FK 58, op het vliegveld Waalhaven. Z. K. H. Prins Bernhard voor de FK. 58. .J, -- ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult '8 morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bü apothekers en drogisten, f. Ü.75.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6