Butenlandsch Nieuws GEMENGD NIEUWS SPORT FEUILLETON DE BEDRIEGLIJKE GELIJKENIS. VICTOR EMANUEL KONING VAN ALBANIë. I)e nieuwe Albaneesche Nationale vergadering heeft Woensdagmiddag met algemeene stemmen het regime van Koning Zog en de onder zijn he- stuur afgekondigde grondwet afge schaft en koning-keizer Victor Ema nuel de kroon van Albanië aangebo den. Albanië blijft, volgens een te Tirana afgelegde verklaring, een afzonder lijke staat met een eigen regeering en eigen vlag, doch is voortaan door een personeele unie verbonden met Italië, dat de Albaneesche grenzen zal be schermen. Het leven en de lotsbestemming van Albanië wordt „allerinnigst met het leven en de lotsbestemming van Italië verbonden door nog op te stellen ac- coorden, waarin de nauwste solidari teit tusschen heide landen tot uitdruk king zal komen". DE ITALIANEN UIT SPANJE. Woensdagavond is te Rome het vol gende officieele communiqué uitgege ven: „Generaal Gambara, de opperbevel hebber der Italiaansche legionnairs in Spanje, heeft aan den duce rapport uitgebracht over de repatriatie van de Italiaansche vrijwilligers en den da tum van deze repatriatie." De Italiaansche zaakgelastigde te Londen heeft hiervan mededeeling ge daan aan het Foreign Office. Uit Burgos wordt aan de Deutsche Allgemeine Zeitung gemeld, dat de plechtige marsch, die het einde van den burgeroorlog zal vieren, op 2 Mei zal worden gehouden in Madrid voor generaal Franco en met deelneming van alle Spaansche strijdkrachten, d.w.z. 500.000 manschappen en 700 vliegtuigen, de Italiaansche troepen, welker hoofdkwartier te Alicante is gevestigd, en de Duitsche vrijwilligers zullen aan het défilé deelnemen. Het bericht van genoemd blad zou de strekking hebben aan te toonen, dat de Italiaansche en Duitsche troepen niet uit Spanje zullen worden terug getrokken vóór 2 Mei. Het blad geeft echter toe, dat een belangrijk deel van de buitenlandsche troepen na dien da tum zal kunnen worden teruggeroe pen. KONING LEOPOLD GRIJPT WEER IN. Nu, na de verkiezingen op 2 April j.l., het ontslag van het kabinet, dat tot dien tijd door Koning Leopold was opgeschort, een feit was geworden, heeft de Koning op het paleis te Lae- ken een conferentie belegd van voor aanstaande leden der drie groote par tijen, waaronder minister Spaak en burgemeester Max, benevens vele an dere ministers. Pierlot heeft na afloop van de con ferentie tegenover de pers de volgende verklaring afgelegd: „De Koning heeft aan de aanwezi gen bepaalde beginselen, die de basis voor het programma van de toekom stige regeering moeten vormen, voor gelegd. De Koning heeft mij, tijdens de con ferentie de opdracht verstrekt, de re- gèering te formeeren. Ik koester echter niet het plan hier toe oogenblikkelijk over te gaan; ik zal mij namelijk voorloopig verstaan met een kleine groep vooraanstaande personen uit verschillende politieke groepeeringen voor de opstelling van liet programma. Wanneer mijn voor stellen gunstig worden ontvangen, zal deze voorloopige toestand niet van langen duur zijn, en in ieder geval Vrijdag eindigen. Zaterdag kan ik mij dan bezig gaan houden met de uitnoo- digingen om zitting te nemen in de Regeering. Het is duidelijk, dat wij er ons nu op moeten toeleggen om zonder ver wijl tot een gunstig einde te komen. 400.000 SLACHTOFFERS VAN DEN BURGERSTRIJD In kerkelijke Spaansche kringen te Rome wordt vernomen, dat, volgens een eerste telling, het aantal religieu zen en leeken dat als slachtotfer van den burgeroorlog is omgekomen, 400.000 bedraagt. Inbraak te Tilburg. Ruim f400 verdwenen. Na een rustpooze van eenige dagen laat de inbrekersbende.dieden laat sten tijd in Tilburg opereert, op nieuw van zich hooren. Tijdens de afwezigheid, die nog geen vo! uur duurde, van de be woners, verschaften dieven zich toegang tot de woning van de familie H. P. aan de Veestraat, aldaar. De ongewenschte bezoekers kwamen binnen door uitsnijding van een ruit aan de voorzijde van het huis. Een kast in de voorkamer werd gefor ceerd en het daarin aanwezige bedrag van f425 aan zilvergeld verdween in de zakken der'.inbrekers. De bende, die nu reeds verschei dene weken links en rechts in de stad haar slag slaat, maakt steeds handig gebruik van de afwezigheid der bewoners en bepaalt er zich steeds uitsluitend toe om geld te stelen. Deze laatste omstandigheid vooral bemoeilijkt in hooge mate het onderzoek der politie, daar hier door het helers-element, dat zoo vaak bij het opsporingswerk een niet onbelangrijke rol speelt, vol komen komt te vervallen. Jongetje verdronken te Helmond. Woensdagavond om zeven uur is het zes jarige knaapje T. uit de Tiendstraat bij het spelen langs de Zuid Willemsvaart nabij de spoor- haven te Helmond te water geraakt en verdronken. Een uur later werd het lijkje opgehaald. Een „losse zakcent" verloren. Op de te Venray gehouden vee markt had een boer het ongeluk om een portemónnaie met inhoud van circa f4500 te verliezen. Uit een vrachtauto gevallen en gedood. Woensdagavond om half negen reed op den Utreehtschenweg te Ooslerbeek een zeswielige vracht auto van den bouwmaterialenhandel te Westervoort, op weg naar Wijk bij Duurstede. Plotseling sloeg het portier van de cabine open, waar door de naast den bestuurder ge zeten 39-jarige B. Jansen uit Wes tervoort uit den auto viel en op den straatweg terecht kwam. Hij was op slag dood. De man was gehuwd en vader van vier kinderen. Het stof felijk overschot is naar het politie bureau te Oosterbeek gebracht. Kolendampvergiftiging in Breda. Woensdagmorgen heeft zich te Breda een geval van kolendamp vergiftiging voorgedaan in de woning van de wed. Vlaminse in de Nieuwe Boschestraat. Toen de dienstbode, zooals gewoonlijk, 's morgens om zeven uur aanbelde, kreeg zij na herhaald bellen, geen gehoor. De buren en tevens de politie werden gewaarschuwdzij drongen even later het huis aan den achterkant binnen. Hier troffen zij de vrouw bewusteloos aan. Een bij haar in wonende nicht verkeerde eveneens in zorgelijken toestand. De dokter, die spoedig ter plaatse was, con stateerde kolendampvergiftiging. De oude dame verkeert thans in zor gelijken toestandhaar nicht is reeds tot bewustzijn teruggekeerd. Kind in kokend water gevallen. Een ruim eenjarig kindje is te Nieuwenhagen in een bak kokend water gevallen. Het kind is zwaar gewond naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd, waar het is over leden. Soldaat schiet zich in den buik. De 20-jarige dienstplichtige Haas broek uit Doetinchem, te Lent in garnizoen, had het ongeluk,zich bij het schoonmaken van zijn geweer in den buik te schieten. De onge lukkige werd naar het ziekenhuis te Nijmegen overgebracht, waar hij vrij spoedig aan de opgeloopen wonden is bezweken. Astbestfabriek te Apeldoorn verbrand. In den nacht van Woensdag op Donderdag is de Asbest- en Kurk- plateufabriek van den heer H. Geerdink aan het Apeldoornsch Dierensche kanaal te Apeldoorn door vuur vernield. De brand werd ongeveer één uur ontdekt door een nachtwaker, die eerst trachtte het vuur met een brandbluschapparaat te bedwingen. Hij slaagde hierin echter niet en alarmeerde de Apeldoornschebrand weer, die het vuur met dertien stralen aanpakte. De vlammen vonden veel voedsel in de aanwezige kurkvoorraden en oe brandweer kon dan ook niet verhinderen, dat de fabriek ter grootte van 18 bij 28 meter in vlam men opging. Een nabij de fabriek gelegen loods van een coöperatie werd eveneens door het vuur aangetast, doch met groote krachtsinspanning wist men hier het vuur meester te worden. De schade, welke belangrijk is, wordt ten deele door verzekering gedekt. De heer Geerdink hoopt een ge deelte van het personeel aan het werk te kunnen houden in het ge spaarde gedeelte, zoodat slechts 30 personen zonder werk zouden komen. HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. VOETBAL K. N. V. B. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. NECAchilles DWSAjax AFDEELING IV. Tweede klasse B. WilhelminaDe Valk Derde klasse D. Baardwijk—RWB HaaftenVlijmen ZBVVZalt bommel PROMOTIEWEDSTRIJDEN. BleijerhaideLimburgia OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De strfjd der matadoren wordt morgen voortgezet. NEC, dat Zondag kans zag van Eindhoven te winnen, zal het nu gaan probeeren tegen Achilles. Op het allereerste oogenblik zou men zeggen, dat het ook hier een groote Nijmeegsche overwinning zou worden, gezien het goe de resultaat van NEC en het slechte dito van de Noorderlingen. Toch is dit echter niet zoo heel zeker. Weliswaar heeft NEC van Eindhoven weten te winnen, maar het was op het kantje af en van een overwicht van de Nijmeegsche menschcn viel niets te bespeuren, eer het tegendeel. DWS gaat den strijd aanbinden met Ajax en wat hiervan het resultaat zal zijn, valt niet te zeggen. Beide ploegen hebben goede dingen laten zien en beide ploegen hebben slechte dagen gehad, zoo dat we af zullen moeten wachten wie hier met de puntjes gaat sleepen. AFDEELING IV. Tweede klasse B. Wilhelmina, dat Zondag van het Waal- wijkschc WSC moest verliezen, gaat mor gen probeeren om tegen De Valk een beter resultaat te behalen. Wij achten de Bosschenaren hiertoe echter niet in staat. Derde klasse D. In deze afdeeling krijgen wij aan het einde van de competitie nog een derby te zien. Baardwijk zal op eigen teirein den strijd aanbinden met RWB en na tuurlijk zal hel er hier gaan spannen. Over het resultaat is weinig of niets te zeggen, aangezien beide clubs over de zelfde papieren beschikken. Haaften zal het gaan probeeren met Vlijmen en de eerstgenoemde achten wij in staat een mooi resultaat te behalen, wanneer zij tenminste hetzelfde spelpeil houdt van eenige weken. In de Betuwe wordt de strijd gestreden tusschen ZBVV en Zaltbommel en de gasten zullen hier wel met de puntjes gaan sleepen. SPORTLIEFHEBBERS MISSIE VRIENDEN NAAR RIJEN. Zondag a.s. is de lang verwachte groote Missiewedstrijd BredaDen Bosch. Deze wedstrijd wordt gespeeld op het R.A.C.- terrein, vlak bij het station te Rijen, waar plaatsruimte is voor pl.ni. 6000 toe schouwers. Het pinkje der Brabantsche spelers zullen elkanders krachten meten. Geen sport- of missievriend mag dit evenement missen. van „De Echo van het Zuiden' 38) HOOFDSTUK XXV. Voor het opperhoofd. Ndabamatoba was in een somber gesprek gewikkeld met zijn stokouden raadsman en „Rijkskanselier", Bula- ningi, toen de patrouille met haar blanken gevangene bij de plek in het bosch kwam, waar de verslagen kaf fers hun schuilplaats hadden gezocht. Ze werden met een groot vreugde-ge- huil ontvangen en de opwinding der wilden nam nog toe, toen ze zagen wie de gevangene was. U Haviriepen de mannen in koor. Er waren er, die verbaasd wa ren. Hier was een blanke, die in relatie tot Ndabamatoba stond een vriend van hem was en die werd nu ge- honden hierheen gebracht? Anderen, die wisten, dat de beiden twist hadden gehad, verbaasden zich echter niet. Maar opgewonden waren zij allen. Halfont, die nu voor het opperhoofd stond, keek hem onderzoekend aan. Hij had hem nog nooit gezien, al leen maar van hem gehoord. Hij zag een goed gebouwden Zoeloe, met een verre van ongunstig uiterlijk, in zijn soort was de man zelfs knap. En het drong tot hem door, dat hij weer voor Harland werd aangezien. Ndabamatoba en de mannen om hem heen staarden zwijgend naar den gevangene. De blik van den ouden Bulaningi scheen door hem heen te gaan; met vooruitgestoken hoofd en open mond keek hij naar Halfont. Na geruimen tijd schudde hij zijn hoofd en mompelde wat binnensmonds. Wel, Havi, zei Ndabamatoba eindelijk, zoo zien wij elkaar dan weer. Zien wij elkaar weer, herhaalde Halfont, die voor alles tijd wilde win nen. Het is een heelen tijd geleden, dat we elkaar voor het laatst zagen. Deze opmerking deed een geheel nieuwe gedachte hij Halfont opkomen. Ndabamatoba, noch een van zijn man nen was den laatsten tijd meer in de buurt van het „Berg-hotel" geweest, behalve de paar mannen, die een nachtelijke poging gedaan hadden, om hem te vermoorden en bijgevolg wis ten zij niets van die wonderbaarlijke gelijkenis tusschen hem en Harland. Hij vroeg zich af of hij hen op dit punt al of niet zou inlichten. Maar toen hij den ouden Bulaningi zoo zijn hoofd zag schudden begreep hij, dat de beslissing hierover niet meer bij hem lag. Met zijn doordringenden blik steeds op Halfont gevestigd begon Bu laningi hem te ondervragen. De oude heer deed hem allerlei vra gen en steeds was die doordringende blik op den ondervraagde gevestigd. Hal font, die nog niet wist welke hou ding hij aan moest nemen, gaf slechts zeer spaarzaam antwoord en onder- tusschen probeerde hij er achter te komen, of het verstandig was de rol van Harland verder te spelen of niet. Maar Halfont's kennis van de Zoeloe- taal was maar zeer gering. En zoo kwam het, dat na eenigen tijd Bulanin gi op fluisterenden toon tegen het op perhoofd zei Dat is U Havi niet! Ndabamatoba schrok op en een kreet van verbazing en ongeloof ontsnapte hem. Niet U Havi? fluisterde hij terug. Wie dan? Er kunnen er geen twee zijn. Hij is het niet; hij kan maar wei nig praten. Dan is het zijn tweelingbroer, zei het opperhoofd, er kunnen er geen twee zijn. Het is U Havi niet, hield de oude vol. Ik heb hem over twee dingen ge sproken en daar wist hij niets van af en hij heeft het niet kunnen voorwen den. Maar als hij het niet is, wie is het dan wel? vroeg het opperhoofd. Kijk, hij staat daar en hoort ons niet, hield de ander overtuigend vol. U Havi zou den heelen tijd gepraat hebben en ons gesmeekt en beloofd hebben. Deze begrijpt ons niet. Een heele tijd keken de beide man nen met scherpe blikken naar den ge vangene voor hen, wat dezen niet in het minst van zijn stuk bracht. Toen sprak Ndabamatoba: Waar is U Havi Dat weel ik niet, was het ant woord. Ik ben U Havi niet. Uw man nen hier, hebben mij bij de Gcoma ge vonden. Ik was verwond en zij brach ten mij hierheen. Waarvoor ik hun dankbaar ben. Eens zal ik hen beloo- nen, want ik ben niet arm. En daar ik hier de gast van het opperhoofd ben wel deze touwen zijn ongemak kelijk. Invergelijking met de vloeiende ma nier, waarop Harland de Zoeloetaal kon spreken, waren Halfont's woor den hulpeloos gestamel. Maar wie is u dan? vroeg het opperhoofd. Zijn broer? - Neen, ik ben geen familie van hem. Een gemompel van verbazing steeg uit de groep, die steeds dichter om den gevangene heen gedrongen was en al zijn woorden met aandacht gevolgd had. Het is vreemd heel vreemd, mompelde Ndabamatoba. Opeens kwam over de toppen der hoornen de sombere klank van artil lerievuur aangewaaid. Allen luister den gespannen en de uitwerking was niet bepaald gunstig voor den gevan gene. Het is tagati! riep er een uil den troep. Ye-bo! Tagati! riepen de ande ren nu ook, op een allesbehalve vrien delijken toon. De blanke man zal hier anderen brengen. We moeten hem in stukken hakken. Dit voorstel vond algemeenen bijval bij de omstanders, die nu om 't hardst schreeuwden We moeten hem in stukken hak ken. Hij heeft het uiterlijk van U Havi aangenomen en dat kan alleen maar doordat hij tagati is. Hij moet sterven. Assegaaien werden dreigend opge heven. De troep, die tot nu toe alleen maar nieuwsgierigheid getoond had, gaf nu duidelijk blijk van woede en haat. Hun gezichten, die door de op winding afzichtelijk vertrokken wa ren, waren naar Ndabamatoba gericht. Geef hem ons, vader, hij is blank en tagati In enkele seconden schenen de man nen in een troep wilde, bloeddorstige honden veranderd te zijn. Weer dreunde het geluid van de verwijderde artillerie. Geef hem ons, geef hem ons, va der! De stemmen hadden niets mensche- lijks meer; een zelfde rilling scheen door allen heen te gaaneen rilling van dierlijken bloeddorst. De wilden, die het dichtst bij Halfont stonden, schudden hun speren voor zijn ge zicht. Halfonl werd er zich van be wust dat de dood niet zoo heel veraf meer zou kunnen zijn. Reeds vaker was hij in den oorlog tegen de kaffers in doodsgevaar geweest, maar iets was er dat hem zei, dat de kans om er dézen keer levend af te komen, gerin ger was één der vorige keeren. Onophoudelijk dreunde het geschut van de Engelschen, zijn landslieden, die niet ver-af waren en hem toch niet konden redden! HOOFDSTUK XXVI. De vliegende mieren. Hel geluid had de uitwerking van olie op het vuur van haat. Bracht de stem van de „baibnai" hun niet een boodschap? vroegen de wilden zich af. Sprak zij niet van hun stamgenooten, die daar bij honderden en honderden in de Gcoma-vallei lagen in stukken gescheurd, door den ijzeren regen, die de blanken op hen hadden doen neer dalen? Nu hadden ze een van hen, die dit gedaan had, te pakken? Moesten ze hem ook niet in stukken scheuren? Niet zóó maar, o neeHet zou nog een genot op zichzelf zijn hem te zien pijn lijden. Halfont, die het grootste deel ver staan had wat er om hem heen gezegd werd, voelde dat zijn uur geslagen had, dat niets op aarde hem meer kon redden. Het vooruitzicht van den dood was hem niet bepaald aangenaam, maar de marteling, die hij zou moeten ondergaan, deed zijn adem in zijn keel stokken. Wat had hij voor kans? vroeg hij zich verward af, niet om aan den dood, maar om aan de martelingen te ont komen? Zou hij Ndabamatoba zóö kunnen beleedigen, dat zijn verwoede onderdanen oogenblikkelijk een einde aan zijn leven zouden maken Neen. Daarvoor kende hij niet genoeg van hun taal. Als hij Harland geweest was, zou hij dit gekund hebben. Toen kwam er plotseling een plan bij hem op, dat hem de eenige uitweg scheen; als hij maar den moed en de handig heid had om het ten uitvoer te bren gen. Als hij het niet waagde, stonden de vreeselijkste martelingen hem te wachten. Hel halfduister van het om ringende woud scheen vervuld met de geluiden van wachtende demonen. Er was een oogenblik stilte en op een bijna onzichtbaar teeken van Nda bamatoba voelde Halfont zich plotse ling door een aantal sterke handen ge grepen. Maak een vuur, riepen sommi gen, dan kunnen we hem braden. Nee, geen vuur, de rook zou de bai-bnai op ons opmerkbaam maken. Dit was een heel verstandige op merking. De vliegende mieren, luidde een ander voorstel. Het verschrikkelijke plan werd met gejuich begroet en dadelijk renden eenigen naar het bosch om naar een nest vliegende mieren te zoeken. De man, dien zoo'n vreeselijk eind te wachten stond, wachtte te midden van zijn vijanden, doodsbleek en niet in staat ook maar den minsten tegen stand te bieden. Hij herinnerde zich hoe hij eens in een boek de beschrij ving van deze marteling gelezen had; hoe het slachtoffer eenvoudig levend opgegeten was. Het had uren geduurd en de man was krankzinnig geworden onder de pijnlijke beten van de in secten. En nu stond hij hier, veroor deeld tot die marteling. De kaffers, die Halfont vasthielden, duwden hem nu vooruit, in de rich ting van een geluid, dat uit het woud tot hen doordrong. Tegenstand zou geen nut meer hebben, het zou hen alleen maar vermaken. (Wordt vervolgd). TNëi doetje qoed!

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 8