H.deBont-v.Hulten GERRIT VAN DER LAAN CpeJiujeot Heerenkleediog naar maat Luxe Auto-verhuur - Grootestraat 52, 6-persoons TELEFOON 98. Nieuwe parkeervoorschriften* Te werkstelling Waalwijksche arbeidskrachten* JU. jt: a& scheidsrechter. Voorgesteld werd de entréeprijzen te reduceeren, waarna de Voorzitter de vergadering sloot, met de hoop dat hel plan naar voldoening zou mogen slagen en dat de Waalwijk- sche sportliefhebbers een open oog mogen hebben voor deze mooie instelling en door hun belangstelling de goede zaak mogen steunen. Jammer dat H. E. C. door een promotie-wedstrijd verhinderd is en W. S. C. om een of andere reden niet aan dit tournooi zal deelnemen, daar de zaak dan een beter geheel had. Deed de «Centrale» vorig jaar nog meer Naast het werk voor meisjes en jongens, de vrouwen en mannen, die door de crisis werden getroffen, hebben een groot aantal comité's zich beijverd om in de plaatsen, waar zij gevestigd waren, de zorg der werkloozen te helpen verlichten. Morecle steun werd geboden aan vrouwen, die dreigden door den nood der werkloosheid overstelpt te worden. Mannen kwamen in diverse lo kalen bijeen voor lezingen en cur sussen, waar tevens ontspanning geboden werd. Met de vrouwen der werkloozen werden cursussen opgericht om van «oud» weer «nieuw te maken. Voor lichting werd gegeven op het gebied der voedselbereiding. Gepoogd werd de jongens, die uit de kampen kwamen, een plaats in het bedrijfsleven te bezorgen. Naast dit alles hebben we in het afgeloopen jaar een aanvang gemaakt met vakopleiding van jonge land arbeiders, nf. om hen tot goede melkers te vormen. Ook werd een cursus geopend tot de opleiding voor de kust en Rijnvaart. Reeds werden, ook builen den de cursus om, vanuit de kampen, tientallen jongens in de schipperij geplaatst, Meerdere landbouwcursussen zijn begonnen of in voorbereiding. Terwijl in alle kampen, naast de algemeene Vorming door cursussen voordrachten, lezingen, ook opzet telijk verplicht onderricht in de schoolvakken wordt gegeven. Dit alles mocht de «Centrale» Stadhouderslaan 4345, te Utrecht doen door de offervaardigheid van Neerlands' Christenheid. Voor de vijfde maal vragen wij nu opnieuw Uwe medewarking. Als collectant of in den vorm van de gift Meerdere inlichtingen verstrekt het plaatselijk comité te Waalwijk. Adres: J. A. Mandemakers Groote straat 95b. Daar kunt U zich ook opgeven voor deelname aan de vijfde collecte die van 8 tot 13 Mei ge houden wordt. Grootestraat 231 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast TENNISSPORT. De nieuwe tennisbaan achter Hotel Vei wiel is wel zeer vlug gereed geko men. Ongeveer 3 weken geleden be gon met met de eerste werkzaam heden en thans is de nieuwe baan, welke een juweeltje is in haar soort, reeds klaar, zoodat Zaterdagmiddag de eerste wedstrijd kan worden ge speeld, hetwelk zal geschieden door de senioren onder de Waalwijksche tennisclubs „Tioltib". De tennisbaan is van de bekende fa. All weather Tennisbaan N. V. te 's-Gravenhage; onze plaatsgenoot de heer Dorus van Eggelen zorgde weer op uitstekende wijze voor put en pomp, kortom voor 't waterwerk. OPENING TENNISBAAN. Naar men ons mededeelt zal Zondag a.s. des namiddags om 1 uur de ope ning plaats vinden van de nieuwe ten nisbaan achter hotel „De Twee Kolom men". Biljart demonstratie. Zondagmiddag a s. 30 April zal om 12 uur in café »City» bij den heer H. de Ruijter, de bekende prof. der biljart, de heer Valkhof, een wedstrijd spelen tegen een van de sterkste spelers van Waalwijk. Daar de heer Valkhof den laatsten tijd geweldig in vorm is en de heer de Ruijter zijn prima Wilhelmina bericht hiermede de aan schaffing van een nieuwe De meest comfortabele en veilige wagen voor Uw uitstapjes. VRAAG ONZE CONCURREERENDE TARIEVEN. biljart geheel heelt laten vernieuwen is het wel zeker dat de heer Valkhof iets geweldigs van zijn kunde zal laten zien. Wij raden daarom biljartliefhebbers aan in café »Cily» eens een kijkje te gaan nemen, daar de heer Valkhof u tevens zal vergasten op de aller nieuwste kunst— en fantasiestooten. Ook in café »de Lindeboom» zal een scéance gegeven worden door Rossini, de bekende biljart- meester. Zie advertentie, Politiek en zakendoen. Wij lezen in »De Schoen»: Wij leven nog steeds in weken en dagen van spanning en onwillekeu rig blijft dit zijn stempel drukken op het zakenleven. Hoe zeer bij voorbeeld de kooplust verband houdt met de politieke situatie, bleek ons dezer dagen uit een markant voor beeld. Wij ontmoetten namelijk een directeur van een groote onder neming, die in den lande zoo'n 4000 winkeliers in een bepaalde branche tot klant heeft. Gemiddeld komen daar per dag 250 300 ordertjes per post binnen. Gedurende de dagen nu, dat hier plotseling al de soldaten werden opgeroepen voor de grensbeveiliging en Dr. Colijn zijn radio-rede sprak, was dit aantal ordertjes gedaald tot gemiddeld 50 per dag, terwijl ook de grootte van deze orders bedui dend minder geworden was. Zoo duurde het eenigen tijd voort, totdat tegen het einde van de vorige week het vertrouwen plots weergekeerd bleek, want opeens stortte zich een lawine van postorders over de be treffende zaak uit en telde men tot ongeveer 400 a 500 bestellingen. Dit aardige voorbeeld slechts ten bewijze hoe zeer de politiek ons leven be- heersclit. Kapitaalsvermindering bij Bat'a. Naar «Schuh und Leder» dd. 24 April '39 uit Praag verneemt, heeft de Rata Mij, tegen 2 Mei a.s. een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders uitgeschreven waarin tot een vermindering van 't tot dusver 526 millioen kronen be dragende aandeelenkapitaal moet worden besloten. De kapitaalsver mindering blijkt een noodzakelijk gevolg van de gebiedsveranderingen te zijn. Kantoor van Bat'a naar Londen. Ruim honderd man verhuizen. De plannen van het Rat'a concern tot overplaatsing van haar admini stratief personeel naar Londen, blijken hun beslag te krijgen Onge veer een jaar geleden heeft de Bat'a voordat de inlijving van Cecho- Slovakije een feit geworden was, reeds veiligheidshalve een groot deel van haar administratie overge plaatst naar Eindhoven, waar in 'n leegstaande sigarenfabriek aan de Tonglreschestraat ruim honderd employé's van het kantoor waren te werk gesteld. Eenen ander zal nu echter opnieuw in Londen worden geconcentreerd. MUSIS SACRUM. „Marie Antoinette." Met «Marie Antoinette" verschijnt deze week op het «Musis-doek» het beste van de Amerikaansche film productie. Over het algemeen weten de film exploitanten hun waar met een stort vloed van bijvoeglijke naamwoorden aan te prijzen. Ook hier is dit het geval, maar terecht. Amerika heeft het groote Euro- peesche drama uit de 18e eeuw verfilmd, op een wijze zooals alleen Amerika dat kan. »Marie Antoinette» is een der grootste, duursteen beste producten van de Amerikaansche fiilmindustrie geworden. De fotografie is schitte rend en de geluidsvel zorging perfect. De filmtechniek bereikt hier een hoogtepunt. Metro Goldwyn.Mayer, heeft haar beste paarden er voor gespannen. In de handen van A. S. van Dijke werd de regie gelegd, terwijl Norma Shearer en Pyrone Power werden gewonnen voor de hoofdrollen. Het onnavolgbare spel van Norma Shearer.de grootheid der décors, de pracht der toiletten en de groote tragedie strijden hier om den voor rang. Het verhaal is ieder, die op school zijn geschiedenislesje heeft geleerd, voldoende bekend. De dochter van de Oostenrijksche Keizerin Maria Theresia trouwt met met den Dauphin van Frankrijk, die later Lodewijk XVI wordt. Het huwelijk vlot echter niet, en een andere Graaf Axel der Persen (Tirone Power) verschijnt op het tooneel en heeft meer succes. Frankrijk leeft echter in den voor avond van de groote revolutie. Wanneer zich reeds een heel ver haal heeft afgespeeld trekken donkere wolken zich samen. De revolutie breekt uit. Koning Lodewijk wordt onthoofd. Op den zelfden dag ontrukt men Marie Antoinette haar jeugdigen zoon en in de gevangenis wacht zij haar eigen vonnis Op den.zestienden October, op het plein der revolutie, rijst nog eenmaal de blinkende valbijl, en onder het geroffel der trommels en het gejuich des volks valt 't blonde hoofd van Maria Theresia's dochter, Lodewijk's gemalin. LUXOR BIOSCOOP, Geheime zender L. B. 17. «Geheime zender L. B. l7« is een spannende detectieve-film In een land waar anarchistische aanslagen legio zijn krijgt Commis saris Borel, opdracht een revoluti- onnair complot te ontmaskeren. De eenige aanwijzigingen die hij heeft zijn een sigarettenpeukje en een lucifer-doosje, zoodat hij het alles behalve gemakkelijk heeft. Niettemin gaat hij ijverig aan het werk en ten slotte leidt het spoor naar Kapitein Ferro, die eveneens naar de daders zocht. Beide werken dar» samen en het onderzoek leidt hen naar het cabaret »Cascade«, waar inderdaad verschillende personen der beweging worden aangetroffen. De leiders blijven echter achter de schermen, doch ook zij worden tenslotte ont dekt. Hoe? Dat willen wij niet verklappen, daarvoor is het een detective-film. In de hoofdrollen Willy Birgel, Hilde Weissner en Otto Wermiche. Artistenbloed. Marta Eggerth, Frits van Dongen, Paul Hörbiger e.a. zien wij deze week in de uitmuntendeTobisfilm »Artistenbloed«, die onder regie van Carl Lamac lot stand is gekomen. Het verhaal heeft eigenlijk weinig om het lijf, maar juist door de goede regie en door het vlotte spel van de bekende artisten is het toch een vlotte rolprent geworden, vol met komische maar ook gevoelige momenten, terwijl bovendien voor de noodige spanning is zorg gedra gen. Een jonge revue-ster, (Marta Eg gerth) trouwt met een eenzamen Hollander (Frits van Dongen),doch na een kort maar gelukkig huwe lijksleven komt haar artistenbloed boven en sluit zij zich aan bij haar oude troep. Uiteindelijk echter is ook hier de liefde het beste «plak middel® zoodat een happy end het einde is. Vergadering K. A. V. De Woensdagavond gehouden vergadering van de K. A. V. werd door de voorzitster met den chris- telijken groet geopend. Verder heette zij de aanwezigen hartelijk welkom en wees er op, dat ook in de zomer maanden de actie niet mag verslap pen, maar dat zij ijverig moeten werken om nieuwe leden te krijgen. Hierna werd overeengekomen een bezoek te brengen aan de H. Land stichting te Nijmegen. De voorzitster gaf dan het woord aan den heer Buijckx, die een uit eenzetting hield overdevakbeweging. De contributie zegt spreker is het grootste struikelblok voor het op richten eener organisatie. Men moet de vakbeweging zien als een orgaan voor beteie belangen van den ar beider. Vroeger waren er voor de arbeiders lange dagen, lage loonen enz. De toestand voor den arbeider was dus heel slecht. Op hel oogenblik is de toestand weer slecht. Toch mogen we rustig vaststellen dat het beter is dan 50 jaar geleden. Bij ziekte, ongeval, invalide geniet men uitkeering en bij ouderdom ouderdomsrente. Deze verbeteringen zijn door de vakbe. weging tot stand gekomen. Vroeger was men afhankelijk van den werkgever en had de arbeider geen rechten. Thans is er een col lectief arbeidscontract door de wet vastgelegd. Ook de meisjes moeten georgani seerd zijn. Ook deze krijgen niet altijd haar rechtvaardig loon.Alsde meisjes begrepen welke macht ze hadden als ze georganiseerd zijn, dan konden ze in korten tijd alle wantoestanden en misbruiken door haar macht uit den weg ruimen. De Sociaal-democratische vakbe weging telt zooveel leden als de katholieke en christelijke vakorga nisatie samen. Er zijn 600000 meisjes georganiseerd. Hiervan zijn er200000 katholiek en 100000 christelijk ge organiseerd, zoodoende is de so- cialistische partij net zoo sterk als de katholieke en christelijke samen. De vakbond is een lichaam om mistoestanden uitden weg teruimen. De organisatieis sterk naar gelang er leden zijn, Het collectief contract is er gekomen door den vakbond, ook de vakhond controleert de na leving van dit contract. De organi satie bezit een groot weerstands vermogen en kan weerstand bieden aan verkeerde eischen van de werk gevers. De meisjes moeten ook de orga nisatie versterken door er lid van te worden. Ook het vakblad aan dachtig lezen. De voorzitster dankte hierna den spreker namens allen en hoopte dat zijn nuttig woord ook in de toe komst nut af zal werpen om de fabrieksmeisjes te organiseeren. Hierna werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. KEESJE DE RUIJTER. i 11 i Men schrijft uit Alphen a.d. Rijn aan de N. Rott. Crt.ï Hoewel het biljartwonder Keesje de Ruijter dezer dagen 14 jaar is gewor den, zoodat inen meende, dat hij thans ongestoord zijn talenten op het g^gene laken zou mogen demonstreeren, blijkt de arbeidsinspectie nog steeds ernstige bezwaren te hebben tegen hel optre den van den jeugdigen queue-koning in het openbaar. Tot de vele toeschouwers, die in hotel De Vergulde Wagen te Alphen a.d. Rijn de verrichtingen van Keesje gadesloegen, behoorde althans ook een ambtenaar van de arbeidsinspectie, die speciaal voor deze séance uit Leiden was gekomen en de assistentie der Rijkspolitie had ingeroepen om tegen den eigenaar van het hotel proces-ver- baal te doen opmaken. Weliswaar is Keesje nu 14 jaar, maar de wet verbiedt het verrichten van arbeid door personen beneden den leeftijd van 18 jaar 's avonds na 8 uur in koffiehuizen en daar deze be paling werd overtreden, zal tegen den hoteleigenaar een vervolging worden ingesteld. Naar wij vernemen, is in deze op last van den minister door de arbeids inspectie opgetreden. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent Vervol gende gevonden voorwerpen: een handschoen, jas, portemonnaie met inhoud en' een duimstok. »h Gisterenavond kwam de raad onzer gemeente in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer burge meester E. C J. Moonen. Afwezig met kennisgeving, wegens uitstedigheid de heer Spijkermen. De notulen der vorige vergade ring worden zonder opmerkingen goedgekeurd. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Van de Gedeputeerde Staten. 1Goedgekeurde raadsbesluiten van 31 Maart 1939 tot wijziging der begrootingen 1938 en 1939. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 31 Maart 1939 tot aankoop van grond aan de Wester-havenka- de van de N.V. „Noord-Bra- band", Maatschappij van Ver zekering op het Leven, alhier. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 31 Maart 1939 tot gratis-afstand van een stukje grond aan de ha ven aan de N. V. Provinciale Noord-Brabantsche Electr. Mij. De voorzitter merkt hierbij op, dat in de vorige raadszitting ge sproken is over een stukje grond van 4 x 4 M. doch thans vraagt de PNEM afstand van een stukje van 5 x 572 M. met het oog op het overstekend dak van het te bouwen huisje. De raad gaat hiermee accoord. 4. Goedgekeurd raadsbesluit van 31 Maart 1939 tot uitgifte in erf pacht van een terrein aan de ha ven aan de firma Vermeer Beerens, alhier. Alle ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel tot vaststelling van nieu we parkeervoorschriften. (Zie prae-advies in ons blad van Zaterdag j 1.) Dit voorstel wordt z.h. st vast gesteld. 3. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor het verbou wen van een winkelhuis aan de St. Crispijnstraat tot twee woonhui zen. Op een vraag van den heer Fr. Passier welk huis het hier betreft antwoordt de voorzitter dat hier het winkelhuis wordt bedoeld op den hoek van de St. Crispijnstraat-Twee- de Zeine. Dhr. van Gent vraagt nog of er reeds huurders voor de nieuwe wo ningen zijn, waarop de voorzitter ontkennend antwoordt. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 4. Vaststelling vergoeding irigevolge artikel 101 der lager-onderwijswet 1920 voor de bijzondere scholen over 1937 en tot verrekening dier vergoeding over de jaren 1934 t.m. 1937. Dit voorstel gaat eveneens onder den hamer door. 5. Benoeming van een bestuurslid van het Oude-Mannen-Huis te Baard wijk wegens verleend eervol ont slag als zoodanig aan J. A. J. M. van Heyst. Door B. en W. worden aanbevo. len Nr. 1 Th. van Leent—Vermeer en als Nr. 2 Jos. Loefl-Verfyoeven. Bij stemming behaalt de heer van Leent 11 stemmen en deheerLoeff 1 stem, zoodat de heer van Leent is benoemd. 6. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1938 en 1939. Wordt z.h.st. goedgekeurd. De voorzitter zegt verder nog, dat in de vorige vergadering door den heer Pullens de vraag is gesteld of B. en W. pogingen wilden aan wenden om te bevorderen dat zoo veel mogelijk Waalwijksche=ar_ beidskrachten bij vacatures zouden worden te werk gesteld. B. en W. hebben zich daarover beraden en zijn gaarne bereid in die richting stappen te doen. Zij stellen voor nog twee raadsleden aan hun college toe te voegen, waarbij zij de aandacht zouden willen vestigen op de heer Passier en Pullens. De raad blijkt het zoowel met het beginsel als met de voorgestelde personen eens te zijn en verlangt geen stemming over dit voorstel. Aan het slot der vergadering deelt de voorzitter nog mede, dat in de volgende raadszitting de wijziging van het uitbreidingsplan aan de orde komt, in verband met de nieuwe aanwijzing van industrie terrein. Gemeenteraad Waalwijk. I - vj*

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 10