Middenstandsborgstellingsfonds voor de Langstraat gevestigd te Waalwijk, BAL Biljart-séance» VALKHOF Bossini speelt in café „De Lindeboom" moderne prentjes lolo-prentjes ADVERTENTIEN. Hotel „DeTweeKolommen Zondagmiddag om 12 uur Marktberichten A.s. ZONDAG JAARVERSLAG OVER 1938. Het blijkt nog maar al te vaak, dat velen, ook in de kringen van de be langhebbende middenstanders, geheel onbekend zijn met doel en werkwijze van bovengenoemde stichting, of zich een verkeerde voorstelling daarvjfh gevormd hebben. Daarom lijkt het ons wel nuttig in ons blad een plaats in te ruimen voor een eenigszins uitvoerig uittreksel uit dit jaaroverzicht. In zijn „Algemeene Beschöuwngen" zegt het bestuur: Als het aantal aanvragen, dat ons fonds iri behandeling kreeg (71) een maatstaf mocht worden geacht ter be oordeeling van den gang van zaken in de iniddcnstandsbcdrijvcn in ons dis trict. dan zou het daarmee nog zoo slecht niet gesteld zijn. We weten echter helaas maar al te goed, dat zeer vele van deze zaken in grooten druk verkeeren en den strijd om het bestaan haast niet kunnen volhouden. De vraag waarom niet in nog rui mere mate door die Middenstanders een beroep op het Borgstellingsfonds wordt gedaan is moeilijk afdoende te beantwoorden. Voor een zeer groot gedeelte moet de oorzaak hiervan gezocht worden in het feit, dat men zich een verkeerde voorstelling van doel en werkwijze van het fonds heeft gevormd. Met de ongerijmdste motiveeringen wordt het werk der fondsen vaak ge kleineerd of in een verkeerd daglicht gesteld. Zoo hebben we 0.111. de veronder stelling hooren opperen, dat de hulp der fondsen weinig te beteekenen zou hebben, want „men had nog van geen enkelen plaatselijken middenstander gehoord die door het fonds geholn^;,' zou zijn". En dat in een gemgFdie waar in verschillende ^drijven'met finan- en saneering van het fonds zulke prachtige resultaten waren be reikt. We meenden dat juist die dis crete behandeling als een gunstige fac tor mocht worden aangemerkt! Anderen achten al bij voorbaat de credieten die het fonds verstrekken kan veel te gering om daarmee een in nood verkeerend bedijf nog op de been te houden. Uit evaring weten wij ech ter hoe met een betrekkelijk klein be drag, naast de saneerende-, bemid delende- en adviseerende hulp vaak nog zooveel te redden is. Te veel wordt het fonds als een cre- diet-instelling beschouwd waartoe men zich alleen wendt in uitersten geldnood en men zich daarbij over 't hoofd «ie veel grootere baten die het saneerings- werk kan afwerpen, ook voor grootere bedrijven. De praktijk heeft ook geleerd, dat vaak te lang gewacht wordt met een beroep op het fonds te doen; hoe lan ger men wacht hoe geringer de kans wordt om een uitweg uit de moeilijk heden te vinden. De besturen van plaatselijke Mid- denstandsvereenigingen zouden er veel toe kunnen bijdragen die verkeerde opvattingen over het Borgstellings fonds uit den weg te ruimen, maar jammer genoeg ontbreekt soms bij hen eveneens het juiste inzicht in deze aangelegenheid. Gelukkig breekt bij de gemeentebe sturen een beter inzicht baan en moch ten wij per 1 Januari 1939 weer 3 nieuwe gemeenten tot ons fonds zien toetreden n.l. Raamsdonk, Drunen en 's-Gravemoer. Van de 15 gemeenten in ons district met een totale bevolking van 78239 zielen zijn thans 11 gemeen ten met totaal 63257 inwoners of ruim 80% der bevolking bij ons fonds aan gesloten. Door deze uitbreiding en door een nieuwe financieele maatregel van re- geeringswege die den armslag der fondsen zeer verruimd, zal ons fonds in de toekomst steeds beter aan zijn doel kunnen beantwoorden en op rui mer schaal ook financieele hulp kun nen verstrekken. Verrichte werkzaamheden en resultaten. In 1938 werden 41 nieuwe aanvragen om hulpverleening tot het fonds ge richt. Het totaal aantal aanvragen sinds de inwerkingtreding van het fonds op 15 September 1937 is daarmede geste gen tot 71. Het aantal aanvragen is wel een zeer ongeschikte maatstaf ter beoordeeling van de werkzaamheden die voor een goede afwikkeling daarvan vereisclit worden, vooral waar het fonds de sa- neerings- en bemiddelings-arbeid als het meest vruchtdragende werk heeft vooropgesteld. Dit brengt mee, dat tal van gevallen maandenlang in behandeling zijn en voor telkens nieuwe problemen een oplossing moet worden gevonden. Voor buitenstaanders zal het moei lijk zijn zich een idee te vormen van het werk dal besloten ligt in de woor den „saneering en bemiddeling"'. Het gemis van een eenigszins be hoorlijke boekhouding in verreweg de meeste gevallen maakt het des te moei lijker en tijdroovender om een inzicht in de zaak te krijgen en in de moge lijkheden die nog aanwezig zijn om aanvrager er weer bovenop te helpen. Bij dergelijke saneeringsgevallen kan één aanvraag het fonds soms meer werk bezorgen dan 10 andere, doch hel stemt tevens tot groote voldoe ning dat dit werk zoo vruchtdragend is geweest en dat bijna alle gevallen tot een gunstige oplossing konden worden gebracht. Van de 71 aanvragen die ons fonds in behandeling kreeg kwamen er 20 uit Waalwijk, 14 uit Kaatsheuvel(Loon- opzand), 10 uit Dussen (Hank), 6 uil Dongen, 5 uit Geertruidenberg, 3 uit Heusden, 3 uit Drunen, 3 uit Made, 2 uit Wijk en Aalburg, 1 uit Waspik, 1 uit Raamsdonksveer, 1 uit Sprang- Capelle, 1 uil 's-Gravemoer en 1 uit Hooge Zwaluwe. Er kwamen dus 7 aanvragen uit ge meenten die niet bij het fonds waren aangesloten en welke dus niet in be handeling konden worden genomen. Er werden 20 aanvragen geholpen met een crediet en 12 aanvragers ont vingen alleen bemiddelende saneeren de hulp. Er waren op 31 Dec. 1938 nog 8 aanvragen in behandeling, zoodat van de 63 afgewikkelde aanvragen er 32 of 50% met crediet of_aHderSzins ge holpen werden. Verloop der credietgeving. Er werden in totaal 20 credieten ver strekt tot een bedrag van 5875, verdeeld als volgt: 3 credieten van 500. 1 crediet van 400, 1 crediet van 350, 7 credieten van 300, 1 crediet van 250, 1 crediet van 225, 4 credieten van 200, 1 crediet van 150, 1 crediet van 100, Gemiddeld bedrag der credieten ƒ293,75 gemiddelde looptijd 2y2 jaar. Voor bijna alle credieten, slechts 3 uitgezonderd, werd zekerheid gesteld in den vorm van eigendoms-overdracht en borgstelling. Op 1 Jan. 1939 was reeds 1609,25 aan aflossingen voldaan en beliep het saldo der uitstaande credieten 4165,75. Er werd slechts één verliespost ge hoekt, n.l. een restant van 89,86 van een in 1937 verstrekt crediet. Overi gens werden nog geen verliezen ge constateerd. De achterstand in aflossing bedroeg op 1 Januari 1939 slechts ƒ45,—. Met groote voldoening mogen wij constateeren, dat de overeengekomen aflossings-betalingen over het alge meen zeer prompt geschieden, waaruit de conclusie mag wordep getrokken, dat de verleende financieele hulp in nagenoeg alle gevallen goed op zijn LEGPUZZLE. EEN KANO VAN OSSEVEL. In Britsch-Indië kan je op de Sut- lejrivier nog bootjes zien, die van os- sevel zijn gemaakt. De huid van een os wordt afgestroopt, op een bepaalde manier behandeld en ten slotte opge blazen. In deze vreemde „boten" ste ken de Britsch-Indiars de rivieren over. Al heel vroeger gebruikten de Ba- byloniërs deze opgeblazen dierenhui den ook. Er zijn nog tekeningen ge- plaats is geweest. Een verlies-percen- lage van slechts 1.3/4% en een achter stand in aflossing van nog niet 1% mogen uitzonderlijk gunstig worden genoemd. Wij zullen ons echter in ver- band met dit verblijdend resultaat geen ongemotiveerde illusies maken voor de toekomst. Het gezegde „de laatste loodjes wegen het zwaarst" zal ook wel van toepassing blijken op de aflossing der laatste restantjes van de credieten. De genoemde percentages zullen misschien niet steeds zóó gun stig blijven, doch bij deze verrassen de lage cijfers na een circa lj^-jarige werkzaamheid, is er alle aanleiding de kwestie der z.g. „stroppen" niet te donker in te zien. Eenige resultaten van het be middelend- en saneerend werk van het Fonds. Reeds eerder merkten wij op, dal ons fonds zich steeds meer op dit terrein beweegt en hiermede vaak buitenge woon gunstige resultaten mocht be reiken. Van deze resultaten en van den omvang der werkzaamheden die deze lak van bemoeiingen meebrengt zul len de hierna volgende gegevens eenig idee geven: In 1938 werd door ons fonds ten behoeve van aanvragers bemiddelend opgetreden tegenover 110 verschil lende crediteuren, die te samen ruim 43000,te vorderen hadden. Met 46 crediteuren tot een bedrag van 29890,kwam dit jaar een ac- coord lot stand, waarbij afstand werd gedaan van 18189,Met 32 credi teuren lot een bedrag van 7846, zijn de onderhandelingen over een ac- coord van 15% nog gaande. De over eengekomen bedragen waartegen alge- heele kwijting wordt verleend konden veelal ook in enkele jaarlijksche ter mijnen worden voldaan. Met 30 crediteuren ioi een bedrag yan 5133,kon een afbetalings-rege- ling of uitstel van betaling verkregen worden, waarbij de termijnen varieer den van 1 tot 5 jaar. In verschillende andere gevallen kon uitstel of verlaging van hypo theek-aflossingen worden bereikt, ver laging van hypotheek-rente, verlaging van Notaris-kosten, faillissementen worden voorkomen, boekhoudkundige en andere zakelijke adviezaji worden gegeven, succesvolle bemiddeling wor den verleend voor financieele hulp van andere zijde dan van het fonds o.a. van particulieren, Burgerlijk Armbe stuur, Fonds voor Bijzondere Nooden e.d., en niet te vergeten de gevallen waarin aanvragen om een z.g. B- crediet bij de Ned. Middenstandsbank werden ondersteund. Het zal ieder duidelijk zijn, dat dit bemiddelend- en saneerend optreden een zeer omvangrijk en tijdroovend werk is, vooral waar dikwijls meer dere aanschrijvingen en persoonlijke bezoeken aan crediteuren noodig zijn om hen te bewegen aan een saneering van een zaak mee te werken. Die me dewerking beteekent vaak een zeei ge voelige aderlating voor den betrokken crediteur doch wij brengen daarbij steeds naar voren, dat wij bij onze voorstellen ook het belang van de crediteuren zoo goed mogelijk trach ten te dienen, waar deze in de meeste gevallen zonder saneering een veel grootere schadepost zouden boeken. Tenslotte kan nog worden mede gedeeld, dat de rente voor borgstel lingsfond s-credieten sinds 1 Januari vonden, waarop ze staan afgebeeld. Maar ook vóór de Babyloniërs zijn deze boten die je misschien beter een soort kano's kunt noemen, gebruikt. De mensen hadden al heel gau\\ ge merkt, dat ze dierhuiden voor heel veel verschillende dingen konden ge bruiken. Zo werden bijvoorbeeld hui den gebruikt om wijn in te bewaren. De blaasbalg, die gebruikt werd om vuur aan te wakkeren, kennen jullie waarschijnlijk allemaal wel. In Schol- land vooral wordt de doedelzak veel gebruikt. Dat is een muziekinstrument 1939 is verlaagd van 5% op 4y2%. De uitzet-capaciteit van het fonds is voor 1939, door toetreding van 3 nieuwe gemeenten en de gunstige fi nancieele uitkomsten van 1937 en 1938 belangrijk toegenomen en bedraagt voor 1930 10215.—. WAS BANG DE STRAAT OVER TE STEKEN. Nu bevrijd van alle rheumatische pijnen. „Twaalf maanden leed ik de hevig ste rheumatische pijnen in mijn beide knieën. Tweemaal werd ik behandeld, maar het gaf niets. Ik kon geen trap op of af. Ik was bang de straat over te steken, want ik was al mijn zelfver trouwen kwijt. Veertien dagen geleden begon ik met Kruschen Salts en nu ben ik al een heel ander mensch. Ik loop kwiek en steek de straat met een gerust hart over. Mijn pijnen worden steeds minder". D. L. Rheumatische pijnen ontstaan bijna steeds door de schadelijke afvalstoffen, die in Uw organisme achterblijven, waarvan urinezuur een der voornaam ste is. Kruschen Salts spoort lever, nie ren en ingewanden aan tot regelmatige, krachtige werking, waardoor de afval stoffen langs de natuurlijke kanalen worden verwijderd, waardoor het bloed wordt gezuiverd en de pijnen vermin deren, om binnen korten tijd geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitslui tend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. (3 4 Peterseliesaus (4 personen). '/2 L. kokend water met 2 Maggi's Bouillonblokjes, 40 G. (4 afgestreken eetlepels) bloem 80 G. (4 afgestreken eetiepels) boter, l volle eetlepel fijn gehakte peterselie. Los de Maggi's Bouillonblokjes in het kokende water op. Verwarm op een zacht vuur, onder voortdurend roeren, de bloem met de helft van de boter; giet daarbij steeds roerende ge leidelijk den bouillon en laat de saus even doorkoken tot ze de ver- eischte dikte heelt gekregen. Neem de pan van het vuur en roer er klontje voor klontje denogover- gehouden boter d< or, die met de peterselie is vermengd. Laatvooral de peterselie niet meekoken: èn de geur èn de kleur zouden daaronder te lijden hebben. Wa alwijk, 27 April 1939 Biggen: Ongemerkt f 9—f!3. Gemerkt f 16 20. Eieren Sll2— 4 cent. Marktbericht huiden. De afgeloopen week bracht op de huidenmarkt wat toenemende acti viteit, hoewel de noodige reserve in achtgenomen werd in verband met de politieke toestand. De positie onderging overigens niet veel wijziging. van 7—12 uur. speelt de beroemde Biljart professor 500 caramboles 35/2 tegen een van de sterkste biljart-spelers van Waalwijk. Na afloop de nieuwste kunst en fantasie-stooten. Aanvang 12 uur. Beleefd aanbevelend, H. DE RU1JTER Café „City" - Waalwijk. de beroemde Biljartmeester voor het eerst in Waalwijk, OP ZONDAG 30 APRIL, 12 uur 's middags. Wij hebben nieuwe monsterboeken met een keur-collectie en gereed. Bij voorkomende gele genheid gelieve deze be slist in te zien. Bij bestelling aan tus- schen-personen, gelieve men uitdrukkelijk te vragen naar het monsterboek van onze firma. Hoogachtend, aanbevelend, Wailwijk8cha Stoomdrukkerij Antoon Tiolen waar je op blazen moet. Deze doedel zak is ook een soort blaasbalg. Ook bij het orgelspel worden blaasbalgen ge bruikt. De organist trapt er met zijn voeten op om te kunnen spelen. In Palestina wordt de huid van ezels gebruikt om boter in te maken. De huid wordt ergens opgehangen en dan heen en weer geschud. Zo zien jullie, dat er veel manieren zijn om dierenhuiden te gebruiken. Het lijkt ons niet allemaal even fris toe, maar als wij er dikwijls mee om gingen, zouden we er waarschijnlijk ook wel mee gewend raken. Op deze legkaart zien jullie nu 'n paar Britsch- Indiërs, die hun „bootjes" op 't droge trekken. Je kunt zien, dat er een paar op een huid zitten endat een andere zich met een slok voortbeweegt, zoals je ook in een punter doet. Deze legkaart is een beetje anders dan de meeste anderen, zoals je ziet, want de verschillende stukjes bestaan uit cirkels en bogen. Probeer ze maar eens aan elkaar te passen. n

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 12