Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Onze jarige prinses Buitenlandsch Nieuws. „NOORD- BRABAND 1843 Wiegen en doodskisten. V 15 millioen werkloozen in 22 landen. Automatiek PULLES-HEESBEEN. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERS1E BLAD DE N.S.B. Croquetten en Bitterbollen NUMMER 34. ZATERDAG 29 APRIL 1939. 62c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven. Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. 1909 Een kroonjaar van onze Kroon prinses. Zes lustra, drie decennia leidde ons „Juliaantje" eenleven als een prinsesje. In alle beteekenissen des woords. Met de teederste zorgen werd ze omringd door haar koninklijke ver wanten, zorgen vooral van haar moe der; zorgen, welke nog haar deel zijn. En gedragen is zij op de handen van een trouw en toegewijd volk, dat in „Juliaantje" een eigen rijk bezit waar deerde, vrucht van 's hemels zegen. Nog omstraalt de jeugd het blije prinsessegelaat, maar ons „Juliaantje" hebben we moeten prijsgeven. „Ons prinsesje" is met haar dertig jaren een jonge en gelukkige vrouw geworden, maar deze metamorphose bracht ons enkel winst en verdubbelde ons bezit. Want, terwijl onze Kroonprinses zoo heeten we ze thans vrouw en moeder werd, schonk ze datgene weer, wat we aan haar hadden verloren, een prinsesje! Dat we in onze een voudige en toegewijde trouw mogen vertroetelen, gelijk we het eerder de moeder deden. Eigenlijk behielden we dus, wat we hadden en de prinses-moeder was onze winste. En wat 'n moeder! 'n Moeder, die door de vervulling van haar plichten als zoodanig ons volk ten voorbeeld is. Een moeder, die de zorgen van een gezegend huwelijk niet schuwt, en daarmee hechter ver ankert de hoop van het volk, dat de Voorzienigheid de mogelijkheid eener bestendiging van het verbond tusschen Nederland en Oranje zou willen verze keren. Onwillekeurig denken we op het oogenblik aan de lotgevallen van een vreemde vorstin, aan die n.l. van de koningin van het kleine Albanië. Die werd in de Paaschweek een zoon geboren, een kroonprins. Hon derd en een kanonschoten daverden ten saluut. Maar nauwelijks waren de echo's van het laatste vreugdeschot in de Albaneesche bergen verklonken, of opnieuw dreunden zware slagen, sla gen van ontploffende bommen uit vijandelijke vliegtuigen; schoten uit de monden van kanonnen, welke wer den bediend om dood en vernieling te zaaien. In een ten vlucht voorgereden ambulance-auto moest zij worden weg gevoerd, want de vreemde overweldi- 1939. ger had geen lijd om een moede moe der tot rust te laten komen. De over weldiger had haast met het inslaan van nieuwe kruisen op den bodem der herinnering aan de Passie van Gol gotha. Waarom wij daar heden aan denken moeten? Omdat wij de zachte, wilskrachtige, vrouwenhand, welke ons volk leidt, wel eens hebben gezien zooals zoo- velen onzer deze hebben gezien als een schutze tegen geweld. Tegenstel lingen zullen er blijven bestaan op de wereld en ze zullen vijandschap wek ken. Maar aan het begrip van „strijd" en „tegenstander" plachten we tot he den de idee van ridderlijkheid te ver binden. Helaas, de ridderlijkheid heeft afgedaan, hinderlijk als ze schijnt te zijn voor het dynamische karakter van het optreden der regeerders, wier grootheidswaan en machtswellust geen „grenzen" kennen. Hel bestuur van vrouwen zeker van onze Oranjevrouwen! ademt vrede. Maar dat alleen waarborgt ons den vrede en de vrijheid niet langer. Waarborg voor vrede en vrijheid is onze volksverbondenheid met het vor stenhuis; onze bereidheid om Oranje te verdedigen; daarmee vechtende voor ons eigen vrije bestaan. Tezamen moeten we sterk zijn en blijven, Oranje getrouw, Gode slechts onderworpen. Naar de leuze van den Vader des Va derlands: „Mijn schild en vertrouwen, zijt Gij, o God, mijn Heer!" Zóó besloten, zóó geloovende en ge tuigende, kunnen we ondanks alles rustig vastberaden de toekomst in zien. In die toekomst moge de jarige Kroonprinses, aan het hoofd van ons volk, een plaats zijn toebedeeld, welke even glorierijk is als die van haar voorvaderen en van haar moeder. Moge echter God aan ons volk en aan onze dierbare koninklijke familie het groote voorrecht schenken, dat Prinses Juliana nog een groote reeks van jaren Kroonprinses zal mogen blijven die als een gelukkige moeder al haar zorgen zal kunnen wijden aan de vruchten van een gezegend huwe- lij ksleven. Zoo bidden we in het bijzonder op heden. Het reeds gedurende lange jaren te- rugloopen van het Fransche geboorte cijfer heeft een Fransch auteur ge noopt een voorstel te doen inzake te voorkomen, dat het aantal Franschen over een halve eeuw gehalveerd zal zijn. Hij wilde hiervoor volksgroepen van de Fransche koloniën overbren gen naar het moederland. Door dezen „invoer" zou het Fransche bevolkings aantal op het zelfde peil moeten blij- ven- We zullen dit voorstel nu voorloo pig nog maar voor kennisgeving aan nemen, het zou wel het allerlaatste redmiddel zijn. Indien de wereldmora liteit toch zoover zou zakken, dat de koloniën bij zouden moeten springen om de Westersche beschaving te red den, is het toch al wel heel erg met onze cultuur gesteld. Niettemin is het een zeer droevig aspect, dat Frankrijk te zien geeft, des te droeviger nog, omdat blijkt, dat het verleden den Franschen niets ge leerd heeft. Ook Italië heeft langen tijd meer doodskisten dan wiegen ge had, maar de regeering heeft het nul ingezien, zoowel uit sociaal als uit economisch oogpunt, van de bestrij ding der geboortebeperking, en tijdig maatregelen genomen, om het groote kwaad, dat den staat bedreigde tegen te gaan. Frankrijk beschikt thans over een geboortecijfer van 14.7 per 1000 levend geborenen tegen 17.5 in 1931. Frank rijk heeft het laagste geboortecijfer van alle landen, waarvan gegevens bekend zijn. Een bewijs, dat deze toestand reeds gedurende langen tijd zoo is, vormt een blik op het sterftecijfer van Frank rijk, dat het hoogste is van alle lan den, n.l. 15. In aanmerking genomen, dat de geneeskunde op hetzelfde peil staal dan in andere landen is dit hooge sterftecijfer alleen tê verklaren uit het groote aantal, althans in verhou ding, oudere personen in Frankrijk. De juiste verhouding tusschen jonge en oude personen is zoek, vandaar het groote sterftecijfer. Nederland steekt bij deze gegevens wel zeer gunstig af. Ons geboorte cijfer is n.l. 19.8. Na Italië het hoogste van allen, terwijl ons sterftecijfer slechts 8.8 beloopt. Een groot ver schil dus met de Franschen. Toch moeten wij ook niet te vroeg juichen, want in tegenstelling met Italië, Duitsehland, Denemarken, Noorwegen en Zweden, is de laatste jaren ook in ons land het geboortecijfer terugge- loopen en wel van 22.2 in 1931 tot 19.8 in 1937, zoodat ook wij op onze hoede dienen te zijn voor verderfelijke acties en de verdorven wereldmoraliteit welke hieruit voortvloeit, en daarom is krachtige propaganda tegen die actie zeer noodzakelijk. Bijzonder gunstig echter teekent het Nederlandsche sterftecijfer zich af. Dat slechts 8.8 per 1000 bedraagt, met welk cijfer wij onder aan de lijst staan. In 1938 is dit wederom gun stiger geworden, en verder gedaald tot 8.5. Dank zij ons klimaat en de goede sociale toestanden vooral op het gebied van den woningbouw hebben wij hiermede een zeer laag sterftecij fer bereikt, het laagste van alle landen. Dit stemt toch in ieder geval tot groote voldoening. 19 LEVENSVERZEKERING WAALWIJK Dezer dagen verscheen wederom de driemaandelijksche statistiek van het internationaal arbeidsbureau over den stand der werkloosheid in de ver schillende landen der wereld en deze statistiek stelt ons in staat de cijfers van de winterperiode voor 1938 te vergelijken met de overeenkomstige periode van 1939. Een kleine vooruitgang is dan te constateeren. Van de 22 landen, waarvan cijfers beschikbaar zijn daalde de werkloos heid in 13 landen, te weten: Dantzig, Denemarken, Duitsehland, Finland, Litauen, Nederland, Nieu w-Zeeland, Noorwegen, Polen, Roemenië, de Vereenigde Staten van Amerika, Zuid-Slavië en Zwitserland. Het aantal werkloozen was daaren tegen nog vermeerderd in de volgen de 9 staten: Australië, België, Canada, Chili, Engeland, Frankrijk, Hongarije, Ierland en Zweden. In deze 22 landen tezamen berekend was de werkloos heid in den winter van 1939 eenigszins teruggeloopen in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1938. Het aantal werkloozen in de ge heele wereld is verminderd van 16.370.000 tot 15.496.000 personen. Het verschil is dus zeer gering. Dat het werkloosheidscijfer alles tezamen nog meer dan 15 millioen be draagt, is voornamelijk te wijten aan het groote werkloozenleger, dat Ame rika in brengt. In de Vereenigde Staten van Ame rika toch zijn nog steeds niet minder dan 11 millioen werkzoekenden en dit, ondanks of misschien door de con- junctuurpolitiek van Roosevelt. Hierboven hebben wij slechts een greep gedaan uit de cijfers die ons om trent de werkloosheid ter beschikking staan, maar deze greep is toch vol doende om de groote ramp van de twintigste eeuw levendig te schetsen. Intusschen dient men ook weer niet te pessimistisch te zijn, want in ver schillende landen, o.a. de Vereenigde Staten zijn factoren aanwezig, die een vooruitgang zouden stimuleeren, wan neer niet de groote rem op iedere eco nomische vooruitgang: de onrustige internationale toestand zulks verhin derde en daarom is het te voorzien, dat, zoodra de wereld weer tot orde en rust is gekomen het werkloozencijfer met sprongen zal dalen. Maar wanneer zal dat zijn? ,,De Avondpost" schrijft: Hoe zijn de stemmen der N.S.B. over het land verdeeld? Wij hebben dit eens uitgezocht. Ziehier onze provincies in volgorde van hun N.S.B.-aandeel. Het spreekt van zelf, dat voor deze volgorde het percentage beslissend is en niet het ab solute stemmen-cijfer: -1. Drente 8.612 8.24 2. Limburg 12.637 5.29 3. Noord-Holland 45.053 5.11 4. Groningen 8.816 4.32 KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van Ie kwaliteit kalfsvleesch. 5. Gelderland 16.346 3.85 6. Overijsel 10.318 3.85 7. Zuid-Holland 39.643 3.81 8. Utrecht 8.423 3.67 9. Zeeland 2.687 2.17 10. Noord-Brabant 6.556 1.52 11. Friesland 3.781 1.34 Deze laatste provincie. Friesland, is de eenige, waar geen nationaal-socia- list in de Staten zit. Drente staat van begin af. dat de N. S.B. werd opgericht, verreweg boven aan. Vele Drentsche boeren laten zich nog altijd vangen door 's vogelaars ge fluit. Opmerkelijk is de hooge plaats van het roomsche Limburg: hier is katho lieke afval in het spel. Neen, dan slaat Noord-Brabant een veel beter figuur. Noord-Holland staat onder den druk van het hooge Amsterdamsche cijfer (24.768), dat scherp afsteekt b.v. tegen Rotterdam (9641). Intusschen moet ter eere van Limburg worden gezegd, dat deze provincie het sterkst van alle sinds 1935 is t.eruggeloopen, namelijk met 6.40 pet.; dan volgen Utrecht met 5.83, ZuidHolland met 4.99, Noord-Holland met 4.51 Intusschen in het heele land is de afval aan den gang. Blijve dit zoo! DIENSTPLICHT AANGENOMEN IN ENGELSCH PARLEMENT. Lager- en Hoogerhuis hebben beide het dienstplicht-ontwerp aangenomen. Het Lagerhuis met 376 tegen 145 stem men, het Hoogerhuis zonder hoofdelij ke stemming. Het amendement van Labour in het Lagerhuis werd verworpen met 380 te gen 143 stemmen. OPLEIDING VAN 6 MAANDEN. De Britsche premier heeft in het La gerhuis medegedeeld, dat de regeering zich, in navolging van de landen op het Europeesche continent, genoodzaakt ziet ook in Engeland den dienstplicht in te voeren. De volgende week wordt de ,,wet op de militaire oefening" ingediend, waar van de voornaamste punten zijn: lo. De volmacht om mannen tus schen de 20 en 21 jaar voor de militaire opleiding op te roepen. 2o. De opleiding wordt alleen in Engeland gegeven, tenzij een oorlog mocht uitbreken, in welk geval voor iedereen gelijkelijk de verplichting geldt ook in het buitenland dienst te doen, onverschillig, of hij onder den dienstplicht valt of niet. 3o. De recruten krijgen een oplei ding van zes maanden, waarna zij met groot verlof worden gezonden en de gelegenheid krijgen, indien er vacatu res zijn, gedurende y/2 jaar deel uit te maken van het territoriale leger. Tre den zij niet tot het territoriale leger, dan gaan zij over naar de speciale re serve van het geregelde leger. Mannen onder de 20 jaar kunnen toetreden tot het hulpleger van de vloot en de lucht macht. 4o. De recruten kunnen den datum van hun indiensttreding vervroegen, of uitstellen, indien zij daarvoor goede re denen aanvoeren en indien het natio naal belang het mogelijk maakt. 5o. Principieele dienstweigeraars kunnen door rechtbanken vrijgesteld worden, mits zij werk van nationaal be lang op zich nemen. Intusschen blijft de vrijwillige recru- teering van kracht voor het beroeps leger, de vloot en de luchtmacht. In zijn verklaring heeft de premier voorts medegedeeld, dat er nieuwe maatregelen zullen worden genomen om de winsten, verkregen ten gevolge van de herbewapening, te beperken. De regeering is voorts van meening, dat in geval van oorlog een wet moet worden aangenomen, waarin speciale straffen worden gesteld op het maken van oor logswinst en waarbij de stijging van individueele inkomens en vermogens wordt ingekort ten behoeve van den staat. Men schat het aantal van diegenen die ,,in werkelijken dienst" zullen moe ten opkomen, op 260.000 man. KROATISCHE KWESTIE OPGELOST. Volgens een officieele mededeeling hebben minister-president Tswetko- witsj en de voorzitter van de Kroati sche boerenpartij dr. Masjek, bij hun laatste, in het regeeringsgebouw te Zagreb gehouden bespreking, de on derhandelingen over de oplossing van de Kroatische kwestie met succes be ëindigd. De bereikte overeenkomst zal bin nenkort worden gepubliceerd. DE VOLMACHTEN VOOR PIERLOT. Met 104 tegen 84 stemmen en 5 stemmen blanco heeft de Belgische Ka mer goedkeuring gehecht aan het voor stel tot toekenning van bijzondere vol machten aan de regeering. De bepalin gen betreffende de landsverdediging werden aangenomen met 178 stemmen tegen 15 stemmen der Vlaamsch natio nalisten. De socialistische en communistische vertegenwoordigers hadden een beroep gedaan op de eenstemmigheid van de kamer voor de bepalingen op de lands verdediging. De toekenning van de bijzondere volmachten aan de regeering houdt het uitspreken van vertrouwen in de regee ring in. WaiiUijkxflif en Langstrantscte Courant*

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1