RIJKSDAGREDE VAN HITLER Flinke Loopjongen SORTEERDER VAN 200LLEDER. Dr. van Iersel Dl II. L. 0.-SCM voor Meisjes Stoffen als Bloemen KANTONGERECHT AOVERTENTIEN, HUISHOUDSTER Kostelooze Koepok-inenting P P P P 79 65 79 29 22 12 C. P. van den Hoven DUSSEN, WASPIK. DRUNEN. DIENSTBODE. EEN NETTE DIENSTBODE. gevraagd LEDERFABRIEK ST. NIGOLAAS-ZIEKENHUIS den len en 3en Woensdag der maand van 4-5 uur. Vanaf heden kunnen leer lingen worden Ingeschreven. Vrijdag 5 Mei 1939 Vrijdag 12 Mei 1939 Wij herinneren T*°on DE PELIKAAN' WAALWIJK Laat Uw kamer eens opnieuw behangen. Advertcercn doet verkoopen HiJ °'nk Gematigde rede. Wat nu? In den Rijksdag deelde Hitier heden ochtend mede dat hij den Rijksdag had bijeengeroepen om het antwoord te hooren op een eigenaardig telegram dat hij van president Roosevelt ontvangen had. Hij wees er nogmaals op, wat hij zonder een oorlog en zonder bloedver gieten bereikt had. Hij ging de geschie denis van na den oorlog nogmaals na, het verdrag van Versailles en de ge volgen voor 't Duitsche rijk. Zijn eenig doel is geweest het Duit sche volk z'n vrijheid te hergeven, op te heffen uit z'n vernedering, waarin het Jand door de democratiën was ge bracht. Hij wees op z'n volkomen instem ming met den terugkeer van Elzas-Lo- tharingen naar Frankrijk en rechtvaar digde de verschillende annexaties, van Oostenrijk, de Sudeten-Duitsche lan den en ten slotte Tsjecho Slowakije, dat 'n gepantserde barière vormde in mid den-Europa tegen Duitschland en waar door hij Europa voor een catastrophe heeft gered en welke toestand van thans de Tsjechen zal ten goede komen. Voor Europa zal deze oplossing een goede blijken, de toekomst zal dit uit wijzen. Hij wcnschte geen controle of critiek van Engeland. De besprekingen te München hadden geen betrekking op vraagstukken als Tsjecho-Slowakije, wel op de algemeene verhoudingen tus- schen beide landen, zoo min als Enge land met ons komt of hoeft te praten over Palestina. Ik heb de wereld nooit in twijfel ge laten over m'n meening over de Duitsch Engelsche vriendschap. Hitier kondigde aan dat hij de Britsche re geering zal mededeelen dat aan het vlootverdrag tusschen Duitschland en Engeland den grondslag is ontnomen. Hitler zeide verder dat Polen zijn voorstel dat Dantzig als vrije stad bin nen de grenzen van het rijk zou terug eeren heeft verworpen. Hitier zeide verder: in Engeland wordt een oorlog tegen Duitschland nis vaststaand aangenomen. Ik betreur zulk een ontwikkeling diep, daar de eenige eisch welke ik ooit gesteld heb en welke ik zal blijven stellen aan En geland is. de teruggave van de kolo niën. Ik heb het evenwel steeds zeer duidelijk gemaakt, dat dit nimmer een reden voor een militair conflict zou zijn. Hitier zeide verder, dat, indien de Britsche regeering wederom met Duitschland zou willen onderhandelen over het vlootverdrag. niemand geluk kiger zou zijn dan hij. in het vooruit zichten staat te zijn een eerlijke en dui delijke overeenkomst tot stand te bren gen. Wat de koloniën betreft zeide Hit- Ier. dat gedurende zijn geheele politieke activiteit hij steeds het denkbeeld van nauwe vriendschap en samenwerking tusschen Engeland en Duitschland heeft uiteengezet. Ik heb nimmer ruim te voor eenigen twijfel gelaten aan mijn overtuiging dat het bestaan van het Britsche wereldrijk een onschatbare factor van waarde is voor het geheele cultureele en economische leven van den mensch. Hij zeide verder dat een duurzame vriendschap tusschen Duitschland en Engeland slechts mogelijk is op grond slag van wederkeerige achting, want het Duitsche volk is niet inferieur, maar evenwaardig. In antwoord op de aanduidingen in de boodschap van Roosevelt, dat nieu we daden van aanval overwogen wor den tegen andere onafhankelijke lan den. verklaarde Hitier: ik beschouw elke dusdanige ongegronde insinuatie als een aanval op de rust en dientenge volge op de wereldvrede. In antwoord op de woorden van Roosevelt dat de wereld op weg is naar een catestrophe, zeide Hitier: ik wensch te zeggen dat ik geen enkelen oorlog heb gevoerd, en ik heb mijn af schuw van oorlog steeds te kennen ge geven en weet niet voor welk doel ik oorlog zou moeten voeren. Ten aanzien van de bewering van Roosevelt dat geen regeering gerech tigd is eigen of ander volk in oorlog te dompelen met uitzondering in geval van zelfverdediging, verklaarde Hitier te denken dat elk verstandig mensch van die meening is, doch in alle oor logen hebben beide zijden beweerd dat het een geval van onbetwistbare zelf verdediging was. Hitier beantwoordde alle punten van j Roosevelt s telegram, meermalen op I sarcastische wijze, wat luiden bijval uit- j lokte. Hitier verklaarde zich verder in zijn rede bereid ieder land dat door Roose velt is genoemd een garantie te geven, op voorwaarde van volstrekte weder- keerigheid en op voorwaarde dat de staat zelf het wenscht en zelf zich tot Duitschland richt met het verzoek om zulk een verzekering met geschikte voorstellen. De Fuhrer gaf aan zijn twijfel uiting wat betreft de woorden van Roosevelt, dat alle internationale vraagstukken geschikt zijn aan de ronde tafel te worden opgelost. Doelend op den Vol kenbond als grootste conferentie van alle tijden, wees Hitier er op. dat de eerste staat die voor deze conferentie rug schrok de Vereenigde Staten wa ren en dat de Volkenbond geen enkel beslissend internationaal probleem had opgelost. Hij voegde hieraan toe. dat hij noch in de geschiedenis van zijn eigen land, noch in die van de rest van de wereld een bevestiging had gevonden van het standpunt van president Roo sevelt. Indien Hitier aan Roosevelt een verklaring zou vragen over de Ame- rikaansche politiek, zou de president met recht hem verwijzen naar de mon- roeleer. Wij Duitschers, aldus Hitier, hangen wat betreft Europa eenzelfde leer aan en zullen nooit meer ongewapend ter conferentie verschijnen. Wat betreft de vrees van Roosevelt dat nog meer staten zullen worden aan gevallen. zeide Hitier, dat hij ontken nende antwoorden had ontvangen van alle staten op zijn vraag of zij zich be dreigd gevoelden. Hitier gaf Roosevelt de plechtige verzekering, dat alle beweringen om trent een voorgenomen aanval op Ame- rikaansch gebied grof bedrog en on waarheid zijn, uitsluitend voorgeko men uit domme verbeelding. Onder verwijzing naar de meening van Roosevelt dat de zaak van den in ternationale vrede zou worden bevor derd door een openlijke verklaring van de huidige politiek der Duitsche regee ring. zeide Hitier. dat hij nimmer een dergelijk verzoek zou richten tot den president der Vereenigde Staten, daar hij dit terecht als een tactlooze aanma tiging zou beschouwen. Wat betreft de ontwapening ver zocht Hitier aan Roosevelt geen beroep te doen op hem en Duitschland. maar liever op anderen, aangezien hij een langdurige ervaring heeft, welke hem zoolang sceptisch stemt, totdat werke lijkheid hem beter heeft geleerd. De stemming voor de gemeenteraad alhier, zal plaats hebben op 12 Juni a.s. HANK. Donderdag hadden te Hank een drietal groote aanbestedingen plaats onder architect C. Panis te Tilburg I. Het houwen van een nieuw pa rochie-huis. Richtprijs 12.566, minimum richt prijs 11.315, max. 12.816. Ingeschreven werd als volgt: A. Smits, Heusden 13.892; W. v. Gurp, Made 16.686; A. Smits, Ze venbergen 14.200; Wed. van Rooij en Zn., Heivoirt 1,4.246; Gebr. van Loon, Zevenbergen 13.975; J. Smul ders, Oisterwijk 15.575; Gouwen- berg, Waalwijk 11.500; Gebr. van Dijk, Wagenberg 13.670; Mertens en Weterings, Raamsd.veer 12.800; F. Schuurmans, *s-Bosch 15.850; C. Rasenberg 14.086; J. Mouwer, Ze venbergen 14.585; J. Lijten, Raams- donk 12.120; P. van Alphen, Geer- truidenberg 13.750; Gebr. de Graauw. Waspik 12.790; Gebr. Blom, R'veer, 13.241T. de Graanw, Waspik, 13.131; v. d. Broek en Roovers, Was pik 15.846; A. v. d. Broek, Dussen 15.696. II. Het verbouwen van de R.K. Meisjesschool. H. Smits, Zevenbergen 12.900; A. v. d. Broek, Dussen 13.5317Bax, Raamsdonksveer 13.720; Gebroe ders Blom, Raamsdonksveer 13.823; J. Lijten, Raamsdonk 14.115; L. Fitters, Waspik 14.141; T. de Graauw, Waspik 14.114; J. Smul ders, Oisterwijk 13.790; Gebr. de Graauw, Waspik 14.080; Gebr. van Loon, Zevenbergen 12.715; van den Broek en Roovers, Waspik 13.58Y; F. Schuurmans, 's-Boseh 14.800; H. van Gurp, Made 16.215; Mertens en Weterings, Raamsdonksveer 12.200; Gebr. Struiken 15.000; Wed. P. van Rooi, Heivoirt 13.366; A. Smits- Kramer 14.440; Matthé, Zevenber gen 13.889. III. Verbouwing Bewaarschool. Mertens en Weterings, Raamsdonks veer 5.100; H. Smits, Zevenbergen 4.980; A. v. d. Broek, Dussen f 5.923; J. Bax, Raamsdonksveer 5.634; Gebr. Blom, Raamsdonks veer 5.087; J. Lijten, Raamsdonk ƒ5.347; T. H. de Graauw ƒ5.399; L. Fitters, Waspik 5.374; Gebr. de Graauw 5.568; J. Smulders, Oister wijk 5.790; Gebr. van Loon, Zeven bergen 4.915; v. d. Broek-Roovers, Waspik ƒ5.950; A. Smits-Kramer 5.565; Firma Schuurmans 5.675; J. Mathé, Zevenbergen 5.779; Wed. van Rooy, Heivoirt 4.649Gebr. Struiken ƒ5.600; van Gurrup, Made 5.106. Gunning volgens bestek. Zondag 1.1. hield het Harmoniege zelschap haar jaarvergadering in de zaal van den beer H. van leisel. Dooi den voorzitter werd een globaal over zicht gegeven van den financieelen toestand en moest tot zijn spijt mede deelen dat de gemeente-subsidie met 10% was verlaagd. De kas sloot met een nadeelig saldo. De vergadering was zeer slecht bezocht, ondanks men had kunnen genieten van het na de vergadering gegeven concert. ELSHOUT. B. V L. De jaarlijksche prijsverschieting had met de kermisdagen plaats. De uitslagen waren als volgt Op de vrije baan werden de vo'. gende prijzen behaald Na de prijsuitreiking weid aan een gezellige koffietafel het verdere deel van den avond in de beste stemming doorgebracht. Onze Lieve Vrouwe Schutse. Ook de Onze Lieve Vrouwe Schut se hield met de kermis haar jaar- lijksche prijsverschieting, waarvan de uitslag werd als volgt: 1 Adr. Klerks, 2 W. de Hart, 3 H. v. d. Wiel, 4 B. Verhoeven, 5 F. v. d. Wiel, 6 W. v. d. Wiel, 7 P. Lommers, 8 A. Rombouts, 9 J. r. d. Wiel, 10 L. Klerks, 11 J. Klerks, 12 Chr. Klerks, 13 P. Klerks, 14 H. Tausch, 15 C. Klijn, 16 W. Klerks, 17 B. v. d. Wiel. Ook dil gezelschap bleef na de prijsu'treiking nog enkele uren ge zellig bijeen. Drie menschen uit de gemeente Heusden waren door den Kanton rechter gedaagd wegens overtreding van de bouwverordening dier ge meente welke voorschrijft dat de eigenaars, althans de bewoners eener woning gelegen te Heusden zorgen moeten, drt deze woning aan de waterleiding aan gesloten blijft. De eerste verdachte tuinier had- steeds behoorlijk de kosten van het waterverbruik betaald, doch hij had geweigerd een controlemeter in zijn woning te laten plaatsen, waarna de waterleiding afgesloten werd. Hij beweerde voor den rechter, dat er over het plaatsen van een controle- mt. nooit sprake geweest was. Daar bleek, dat de waterleiding maat schappij nalatig was geweest in hel verstrekken van duidelijke inlich tingen werd de man conform den eisch vrijgesproken. De twee andere verdachten, beide arbeiders met groote gezinnen en geridge inkomsten beweerde te arm te zijn om het gebruik der water leiding geregeld te kunnen betalen. De Kantonrechter hield deze beide zaken twee weken aan om alsnog den burgemeester van Heusden als getuige te hooren. ONDERTROUWD TINI VAN IERSEL en Dr. LOUIS DE VINK. Waalwijk, Grootestraat 186. Amsterdam, Wilhelmina Gasthuis. Huwelijksinzegening Dinsdag 23 Mei a.s. om 10 uur in de kerk van den H. Joannes den Dooper. Receptie 12—1.30 uur Groo testraat 268. Toekomstig adres Overtoom 2601, - Amsterdam. Mevr. Mr. TH. TAMINIAU TIELEN Ringbaan Oost 161 Tilburg vraagt wegens teleurstelling Zelfstandigkunnende werken en met koken bekend. Aanbiedingen aan boven staand adres of bij Mevr. Tielen-van Wely, Mr. van Coothstraat, Waalwijk. Voor DIRECT gevraagd in gezin zonder kinderen een P. G. Leeftijd 30 40 jaar. Aanmelden bij: P. ROSENBRAND Heistraat D 148, Capelle(N. R.) CHR. J. KLERKX Sr. 192 A WAALWIJK. 61122 °0p VRAAGT Brieven onder No. deri dv. Bureau van dit blad. 61109 Keel-, Neus- en Oorarts TILBURG. Spreekuren in het TE WAALWIJK: Grotestraat 244 W A A L W IJ K. Aanvang van het schooljaar 1 September. De in te schrijven leerlingen moeten het zesde leerjaar ener Lagere School met goed gevolg hebben doorlopen en bekwaam zijn het U. L. O. te volgen, hetgeen kan blijken uit een over te leggen rapport of ge tuigschrift. HET BESTUUR. Burgemeester en Wethouders van WAALWIJK maken be kend, dat van gemeentewege gelegenheid zal worden ge geven tot voor kinderen tot 2 jaar in het St. Nicolaas-ziekenhuis te Waalwijk en wel op en op en wel telkens tusschen 4 en 5 uur namiddag. De inenting wordt verricht door den gemeente-geneesheer Dr. M. H. C. Kolster. Alleen die kinderen zullen ingeënt worden, omtrent wie een ver klaring van den huisarts wordt overgelegd, dat tegen inenting geen bezwaar bestaat. Voorts gelieve men een trouwboekje mede te brengen voor de juiste namen enz. Waalwijk, 29 April 1939. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. MOONEN, Burgemeester. J. VAN MIERL 61126 Secretaris. er onze abonné's aan dat men de courant aan huis bezorgd kan krijgen voor 10 cent per weck, eveneens in Drunen. Sprang, Vrijhoeven, Capelle Kaatsheuvel en Waspik. stoff. en Een ongeëvenaarde Collectie wacht slechts op Uw bezoek de nieuwste creaties vindt U thans bij ons. Plated Silver-Reclame tot 1 Mei. BELASTINGZAKEN. nvullan van aangifte-biljetten Opmaken van bezwaar- en beroepschriften enz. Belastingconsulent Grootestraat 53 WAALWIJK. neem een tube in huis. SE^tionsstrAö.1.69. Tel. ze o. U zult zien dat uw meubilair beter uit komt. Vraagt U de boeken eens ter inzage er is ook iets voor uw smaak bij, en.... helpt U v 1 u g en voordeelig. 1 L. Klijn 94 p., 2 H. Muskens 92 p., 3 M. Muskens 92 p., 4 Th. v. d. Besselaar 91 p., 5 A. v. Delft 91 p., 6 M. Klijn 90 p., 7 M. v. Venrooy 89 p.. 8 C. Hamers 88 p., 9 C. Klijn 86 p., 10 G. Pulles 85 p., 11 A. v. Beek 83 p., 12 J. Brok 79 p., 13 C. Pelders 79 p., 14 P. v. Hulten 76 p. 1 L. Klijn 48 p., 2 M. Klijn 47 p., 3 M. v. Venrooy 47 p., 4 A. v. Beek 47 p., 5 H. v. Hoorn 46 p., H. Muskens 46 p., 7 G. Pulles 45 p., 8 C. Hamers 45 p., 9 C. Klijn 45 p. mantelstof tweed fant. in effen en streep dessins BOUCLé STOFFEN voor voorjaarsmantels MO cM. brd. nienwe tinten COMPOSé STOFFEN gestreept en geruit met bijpassend stof v. mantelpakje JAPONSTOF wollen Jersey, zeer soliede soepele dracht, pracht tinten JAPONSTOF zuiver wol, gewerkte dessin MATCRêPE fraai bedrukt, groote keuze S I D O N A waschechte kunstzijde V I R T R A mouseline. zeer solied H A I R C O R D prettige dracht, groote keuze ZOMER KATOENTJE waschecht, 40 dessins 19 OSS-WAALWIJK-VEGHEL Lid v. d. Bond v. Belasting- consulenten. |DR O GISTER IJ. L

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2