=.T WEEKPRAATJE. Binnenlandsch Nieuws. AKKERTJE rn Zaterdag 29 April 1939 No. 34 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Speciaaldagen Reclaseering. De Lente stemt mild Het goud van Mr. Kalaghan 8.4 len ille wij erij Ik vind het toch zoo'n afschuwelijk woord: speciaaldagen! Als ik ine goed herinner, is dat woord een eigen com positie; ik hen er helaas nog niet in geslaagd om een meer Nederlandsche en klankvoller benaming te bedenken en ter zake hen ik ook nog niet op een (hetere) vinding van anderen gestuit, fk schrijf een Prijsvraag uit zonder prijzen: hoe benamen we het best het complex van dagen waarop ons een speciale intentie wordt aangepreekt? Ik bedoel: moederdag, dierendag, vre- desdag, wereldspaardag, vaderdag (maar dat is zwendel) enz.? Met Mei breken die vieringen los. Dal komt, omdat er gewoonlijk een of andere straatcollecte aan is verbon den. In Mei is het huiten (soms) zacht; de meisjes hebben zich pas nieuwe zomerjurkjes aangeschaft; de behoefte aan liefde overweldigt den mensch. Enzoómeer. In Mei is er dus aanbod van lieve collectanten, die zich voor hel goede doel willen offeren. Ik vind al die speciaaldagen erg sympathiek; zelfs op drankbestrij- dingsdag koop ik een blauw bloempje en stop dat om niet al te erg in de gaten te loopcn onder m'n revers weg. En met Dierendag slacht ik altijd een kip om m'n hond op de botjes te kunnen tracteeren. Zoo ben ik nou eenmaal; ik heb 'n gevoelig hart. 't Meest benauwt me echter steeds de Reclasseeringsdag. Ik weet nooit te berekenen, in hoeveel geld of ik mijn dankbaarheid lot uitdrukking moet brengen, dat het anderen zijn, die ach ter de tralies zitten. Neen, echt! Nou spot ik niet langer. Ik acht me niks te goed voor de ge vangenis. En u, dierbare lezer (mijn lezeressen wil ik niet verontrusten) acht ik er evenmin te goed voor! Excuseer me, ik meen het niet slecht. Ik weet heel best: u, in uw omstandigheden, ge zult, ge kunt een voudig, geen dief zijn, geen inbreker of nog erger. Gij, gelukkige huisvader, gij zuil uw beheersching niet verliezen en geen „gekke dingen doen". Natuurlijk niet! Bovendien: ge hebt 'n behoorlijke opvoeding ontvan gen; nijpende zorgen hebt ge niet ge kend enne, nou ja, dat geval van toenDaar heeft immers nooit iemand iets van geweten! Elk mensch maakt wel 'ns één keer in z'n leven 'n faux pas. Zeker, mijn vriend, zeker. Maar wat hebt ge geboft! Wat is uw deugd en braafheid door de omstandigheden, die gij niet hebt gemaakt verzorgd Wat hebt ge eigenlijk dankbaar te zijn Want laten we nou r's eerlijk we zen: wat zou er van ons zijn terecht gekomen, als we ergens in 'n „grie- nes waren geboren en grootgebracht. loeken, honger, slaag. Omgang met gespuis, gesmaden door hel „fatsoen lijke deel van de wereld. Denk je anders eens in, dat je met .je geboorte de booze neigingen van veruorven ouders of voorouders bad meegekregen en dat je tevergeefs, ja ren achter mekaar, vocht, „vocht" zeg ik, om je zeiven meester te blijven en dat je dan toch 'n keer Laten we toch dankbaar zijn, dat I niet zoo is gesteld met ons en laten we 'n band uitsteken naar ben, die vielen omdat bun weg zoo moeilijk, zoo heel moeilijk was. Ik weet wel: dat dievenluig niet waarWaarom.zouden we juist hen helpen, terwijl er toch anderen, bleekneusjes en zoo Goed, laten we niet „juist hen", maar óók ben" helpen. Ons meelij met dieven en roovers enz. behoeft geen ziekelijke melancholie te wor den. Ook van de zwakken en misdeel- den mogen we eischen, dat ze in het gareel der maatschappelijke orde loo- pen en dat ze strijden tegen hun zwak ken genius. Maar we moeten begrij pen, dat men, gezeten achter het stuur wiel van een goede auto, het „gaan" langer kan volhouden dan iemand, die moet lóópen, op bloote en gewonde voeten Het is onze menselienplicht, dat we diegenen helpen, die door de om standigheden tol de misdaad worden aangetrokken. Het is zoo moeilijk voor ze om op den rechten weg te blijven. En nog moeilijker wordt dat voor ze, als ze eenmaal zijn gevallen en ge straft. Dan is de rem der schaamte weggevallen. En de omstandigheden zijn weer ongunstiger geworden, om dat „de anderen" de gestraften mijden en wantrouwen. Toe, laten we die stumperds en zwakken helpen. Laten we eens bere kenen voor straks, als het Reclassee ringsdag is, hoe dankbaar we dienen te zijn voor hel geluk van brave ouders te hebben of gehad te hebben, 'n goede opvoeding te hebben mogen ontvangen, een diep Godsgeloof, en Godsvertrouwen. En zooveel méér! Ik hoor de zware stukken al klette rend neervallen in de collectebussen. ZOMERPOSTZEGELS 1939. Evenals in vorige jaren zullen ook dezen zomer, en wel gedurende het tijdvak van 1 Mei t.m. 30 Juni a.s. zo- merzegels verkrijgbaar worden gesteld, met een toeslag boven de frankeer- waarde, welke ten goede zal komen voor de helft aan sociale doeleinden (tuberculose, kankerbestrijding en A.V.O. - arbeid voor onvolwaardigen en voor de helft aan cultureele doel einden ter tegemoetkoming in den hui- digen nood der cultureele werkers. De zegels zijn ook in het verkeer met het buitenland voor frankeering geldig tot en met 31 December 1944, en ver schijnen in frankeerwaarden, n.l. \]/2 cent (grijs) met een toeslag van 1 )/2 cent; iy2 cent (groen) met een toeslag van iy2 cent; 3 cent (rood) met een toeslag van 3 cent; 5 cent (groen) met een toeslag van 3 cent; 12J/2 cent (blauw) met een toeslag van 3J/2 cent. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Teneinde aan het werk van de ge zamenlijke reclasseeringsvereenigingen meerdere bekendheid te geven zal de Reclasseeringskrant deze week in een oplaag van 100.000 exemplaren aan huis worden rondbezorgd. Verder worden in de week van de collecte de navolgende radiospreek beurten gehouden: K.R.O. Dinsdag 2 Mei, des avonds van 9.009.15 uur. Spreker: A. C. de Bruyn, voorzitter R.K. Werklieden Verbond. V.A.R.A. Woensdag 3 Mei, des avonds van 6.406.55. Spreker: H. Ploeg Jr. N.C.R.V. Woensdag 3 Mei. des avonds van 7.45 8 uur. Spreker: Dr. W. G. Harrenstein. V.P.R.O. Vrijdag 5 Mei, des avonds van 7.307.45 uur. Spreker: Ds. E. D. Spelberg. NIEUWE DIENSTREGELING DER SPOORWEGEN. Weer een „dun" spoorboekje. Het corpulente spoorboekje heeft zich nu eenmaal niet in de gunst van het publiek mogen verheugen en daar om heeft de directie van de N. S. maar weer besloten het yroegere „kaliber" in te voeren. Dit zal geschieden met ingang van 15 Mei. dus bij de invoering van den zomerdienst. De prijs zal 25 ct. bedra gen. Door de Nederlandsche Vereeni- ging van Tramwegen en Autotrans portdiensten zal in October a.s. een gids worden uitgegeven betreffende de busdiensten. Het nieuwe spoorboekje is op en kele punten gewijzigd; er zijn n.l. een aantal aanwijzingen en goede raadge vingen opgenomen, die het reizen per spoor vergemakkelijken. Zoo zal men o.a. de prijs van een bepaalde rit kun nen berekenen. Ook de dienstregeling wordt gewij zigd en wel in dier voege, dat de aan sluitingen beter worden. Te s Hertogenbosch zijn thans de overgangen van de treinen van de rich ting Nijmegen op die naar Utrecht 30 minuten. Deze worden teruggebracht op 5 minuten, terwijl de overgangen van de treinen van Utrecht op die naar Nijmegen van 31 minuten terugge bracht worden op eveneens 5 minuten. De aansluitingen van en naar de Lang straat, naar en van Eindhoven worden eveneens beduidend beter. Als regel waren de overgangen ongeveer drie kwartier; deze worden thans een kwar tier of minder. PRINSELIJK PAAR BIJ DEN EX-KEIZER. Ook Prinses Beatrix aanwezig. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Donderdagmiddag met Prinses Beatrix een geheel onverwacht bezoek aan Huize „Doorn" gebracht. Den geheelen middag heerschte er groote bedrijvigheid op het landhuis van ex-keizer Wilhelm, ook de politie bewaking voor het poortgebouw was extra versterkt, hetgeen er op wees, dat er hoog bezoek verwacht werd. Iets over vieren naderde uit de rich ting Amersfoort een hofauto uit Soest- dijk. Reeds van verre was de auto zichtbaar aan den standaard, die op den wagen wapperde. Het gejuich was niet van de lucht en allen stroomden naar de auto om ons Prinselijk Paar allerhartelijkst te be groeten. Tot ieders groote verrassing bevond ook Prinses Beatrix zich in de auto. Zij was gezeten tusschen de Prin ses en den Prins. Toen Prins Bernhard de'kleine Prin ses Beatrix voor een der ramen tilde om den velen de gelegenheid te geven Haar goed te zien, ging er een oorver- doovend hoera-geroep op. Voor den ingang van huize „Doorn" werden de hooge Gasten door ex-kei zer Wilhelm persoonlijk begroet. Ook waren hierbij aanwezig Prinses Her mine en Grootvorstin Kyra van Rus land, welke laatste reeds eenigen tijd aldaar vertoeft met haar baby. RIJKSVOORLICHTINGSDIENST INZAKE LUCHTBESCHERMING. Naar verluidt is binnen enkele dagen de benoeming te verwachten van den heer A. van Batenburg, thans commis saris van politie der gemeente Renkum, onder gelijktijdige ontheffing uit deze functie, tot adjunct-inspecteur, hoofd van het bureau „Rijksvoorlichtings dienst inzake luchtbescherming." GEEN DIENSTPLICHT IN CURACAO EN SURINAME. De regeering heeft naar de Tel. ver neemt doen nagaan! hoeveel gewezen dienstplichtigen uit Nederland, reserve - officieren en andere oudgedienden zich op het oogenblik in Suriname en op Curasao bevinden, waar zij dan een ambtelijken of particulieren werkkring hebben, en laten bekijken of zij, en zoo ja. hoe en waar zij eventueel ingescha keld zouden kunnen worden in de ver dediging van de Zuid-Amerikaansche deelen van het Koninkrijk. Aan een invoering van dienstplicht in eenigerlei vornr, zooals deze in Ned.- Indië voor Europeanen bestaat, wordt voor de West niet gedacht. Neem dadelijk 'n tegen dat afgematte gevoel. Verrassend snel verdrijft 'n Akkertje schele hoofdpijn, zenuwachtigheid, oververmoeidheid en lusteloosheid. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. GARANTIE SS^"ÏKKdERT9j°Eesd? want ze bevatten een bijzondere combina tie van uiterst geneeskrachtige sloffen, volgens recept van Apotheker Dum »n? OUWEHAND S DIERENPARK Op De Grebbeberg, RHENEN. Wilde Dieren In De Natuur. Ouwehand's Dierenpark te Rhenen mag zich nog steeds in een groeiende populariteit verheugen. Het is nog geen zeven jaren geleden, dat het park ge opend werd en reeds nu behoort het tot de mooiste en meest moderne dieren parken van Europa. Wij ontvingen een nummer van het tijdschrift, dat door Ouwehand's Die renpark wordt uitgegeven. „Dieren vragen uw aandacht" heet het en de prachtige illustraties met de goed ver zorgde tekst geven een uitstekende in- door M. BURGHOUTS. 8) Uiterst voorzichtig, alles vermijdend wat maar enigszins gerucht kon ma ken, liepen Beckmann en Konoyo de trap af. De twee mannen kwamen nu in een lange gang terecht, die onder het huis lag. Aan het einde van deze gang zagen zij een flauw licht-schijn- sel en zonder iets te zeggen liepen zij in gebukte houding, zich zoveel moge lijk tegen de muur drukkend, er heen. Een paar maal hielden zij stil 0111 te luisteren of zij niets verdachts hoor den, maar alles bleef stil. I oen zij op een afstand van onge veer 5 meter van het lichtschijnsel verwijderd waren, zagen zij dat aan hel einde van de gang een deur was. De kieren lieten een weinig licht door. Ook hoorden zij 1111 stemmen. „Zeg Beckmann", fluisterde Ko noyo, „we gaan nu verder. De deur zal vermoedelijk naar links open draaien, zodat wij ook links van de deur gaan staan. Voor het geval dat er dan iemand uit de kamer komt en nog niet tijdig genoeg de plaat kun nen poetsen, kunnen wij ons een ogen. blik achter de openstaande deur ver bergen. Bovendien is de kans voor ont dekking maar gering, want liet is hier hels donker". Beide mannen liepen 1111 naar de deur en stelden zich op de aangegeven plaats op. Een gedeelte van het gesprek kon den zij nu volgen. „Nee, El Hascha, dat idee is ver keerd. Wanneer wij hen met een hele expeditie moeten volgen en dan over vallen kost het allereerst veel meer werk e'n ook meer geld. Bovendien vallen bij een gevecht doden". „Ik ben het ook eens met de idee van Horbalt. Een paar mensen met uitstekend materiaal moeten hen vol gen. Zij nemen een radio-zender mee en houden steefis met ons verbinding. Zodra wij zeker weten dat zij het goud van Mr. Kalaghan in hun bezit heb ben, trachten wij het met een list te pakken te krijgen. Voor het geval dat l niet lukt, vragen wij radio-grafisch 0111 assistentie, welke dan direct met enige vliegtuigen arriveert. Dan is het nog tijd genoeg 0111 het op een gevecht aan te laten komen. De lui zijn goed gewapend". Een goedgekeurd gemompel bewees dat dit voorstel bijval vond. „Kom Beckmann, we gaan". „Moeten we niet verder luisteren?' „Nee, we weien genoeg, de rest zoe ken we nog wel uit". Hel gezelschap was in de grote ka mer van Oom Koos bijeengekomen. Morgen zou de eis worden voortgezet en met hel oog op de jongste gebeur tenissen, was een kleine conferentie wel gewenst. Konoyo en Beckmann hadden ver slag uitgebracht van hun nachtelijke reis. Zij hadden de zaak nog verder onderzocht en waren tot de onomsto telijke conclusie gekomen, dat Horbalt in het bezit wilde komen van het goud van Mr. Kalaghan. Hiertoe had hij het plan opgesteld, dat Konoyo en Beck mann ontdekt hadden. „Jullie kennen dus allemaal de toe. dracht van de zaak", zo begon Oom Koos. „Nu zal ik jullie de maatregelen vertellen die wij genomen hebben, want een ding is zeker: Horbalt zal van een koude kermis thuis komen. Morgen zou de reis worden voortgezet in Zuid-Westelijke richting. Konoyo heeft hier een 15-tal vertrouwde Abes- sijnen gehuurd, die-maar wat graag de tocht meemaken. Zij krijgen een goede gage, een geweer en munitie. Over het doel van de reis weten zij niets. Dat heeft de lijd nog. Een heel vertrouwde kerel, waar mede Konoyo goede vrienden is ge worden staat aan het hoofd van deze troep en wanneer het eventueel eens tot een overval zou komen hebben wij niets te vrezen, want al met al vormen wij nu een legertje van 24 man. Bo vendien beschikken wij over de mo dernste wapenen,z odat wij iedere vij. and het hoofd kunnen bieden. Om al te veel opzien te voorkomen, vertrek ken we morgen met twee luxe wagens vanaf ons hotel. Ongeveer een uur buiten de stad vinden wij dan de ove rige leden van de expeditie, nog twee luxe wagens en vier vrachtauto's. Daar maken we kennis met de Abes- sijnen. Vandaar uit gaan we naar het Zuiden naar het Stefanie-meer, dat we ongeveer 11a vier dagen reizen zullen bereiken. Daar komen we dan Zater dag aan. Zondag trekken we natuur lijk niet verder, maar rusten heerlijk uit. Als alles goed gaat dan zullen we Woensdag in de nederzetting Niniule aan de rivier Dzjebel zijn. Dan nog 2 dagen en we zijn op de plaats waar de schat begraven ligt, n.l. tussen de ri vieren Mbomoe en Oeële. Van Hor- balt's mannen zullen we geen lasi hebben. Vermoedelijk zal de eerste expeditie slechts bestaan uit 4 man schappen. Wij laten ze rustig hun gang gaan en wanneer wij ons definitieve kamp opslaan, dat zal ongeveer 100 kilometer voorbij de plaats zijn waar de Engelse, Franse en Belgische be- ziitingen elkaar raken, nemen wij hen eenvoudig gevangen. Dat is doodge makkelijk. Zij weten immers niet dat wij met hun plannen op de hoogte zijn. Horbalt en zijn mannen zullen voor ons niet het minste gevaar op leveren. (Wordt vervolgd). IETS OP JE KERFSTOK HEBBEN. Jullie kennen allemaal de uitdruk king: je hebt iets op je kerfstok. We ten jullie eigenlijk wel wat dat bete kent? De kerfstok was vroeger zoiets als een schulden boekje. In Boeigarjje is dat nog steeds zo. Daar zie je in de steden en dorpen grote bundels hazel- nootstokken hangen aan de muren van de winkels. I)ie stokken zijn door midden gespleten en er zitten allerlei „kerven" in. Als een klant in de winkel kom!, die iets wil kopen, zonder het direct te kunnen betalen, dan laat hij dat, net als bij ons, opschrijven. Maar bij ons wordt het allemaal netjes in een boek aangetekend. Daar neemt de win kelier een nog ongebruikte stok, met den klant af, wat voor teken hij voor hém zal gebruiken en kerft dan dat teken in de stok. Daarna splijt hij de stok en geeft de ene helft aan den klant. De andere helft houdt hij zelf. Als nu de klant weer terug komt en weer iets op wil laten schrijven, brengt bij zijn kerfstok mee en de winkelier zoekt de passende helfI bij de stok. Daarna houdt hij de beide helften tegen elkaar en snijdt er weer een nieuwe kerf in, en zo gaat het verder. Als de winkelier dus tegen den klant zegt. dat hij heel wat op zijn kerfstok heeft, bedoelt hij daarmee dat de klant al veel heeft gekocht zonder het te betalen OPLOSSINGEN RAADSELS van vorige week. Luilekkerland. De ogen open gedaan. De tanden. Een huisklok. De kachel of de lamp. Bij een burgemeester. NIEUWE RAADSELS. Welke hond, vlug .als de wind, Kreeg daarnaar zijn naam m'n vrind? Welk goed is meest hij de armen slecht Wie is er, die mij dat eens zegt? Wie heeft er op de kust Bij dag en nacht geen rust? Wie draagt er leeuwen in de zak? .Ie raadt dit allen met gemak. Wie trapt zich met de henen Naar alle kanten henen? Ik ken er, die maar altijd gaan, K11 op haar plaats toch blijven staan. Welke olie is niet vet of nat, Nooit in een fles, kan, kruik of vat, En heb je liever nooit gehad? Zeg mij nu allen kort en goed, Welk spel je nimmer spelen moet, Daar het aan ruzie denken doet. r

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5