NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING FEUILLETON n\ KAATSHEUVEL. DE BEDRIEGLIJKE GELIJKENIS, druk van de rijke dierencollectie en van de natuurgetrouwe huisvesting. Er is een vakkundig verzorgd Aqua rium in Ouwehand s Dierenpark, een Krokodillen-show met meer dan 1000 krokodillen en daarnaast bieden een groot café-restaurant, een speeltuin, een baby-dierentuin, een uitzichttoren en diverse andere attracties de grootst mogelijke afwisseling. Ouwehand s Dierenpark is iets, dat elk rechtgeaard Nederlander gezien moet hebben. De tijd voor uitstapjes is weer aangebroken. Ga ook eens naar Rhenen. U zult er geen spijt van heb ben. DAPPERE MANNEN ONDER SCHEIDEN. Donderdagavond heeft H. M. de Koningin de bemanning van de ,,Zee- manshoop" toegesproken, die verleden jaar zulk dapper en menschlievend werk hebben verricht bij de redding van de S. 102. Daarna spelde Zij persoonlijk den mannen het eere-metaal op de borst. DE VERVANGING VAN MILITAIREN. Pl.m. 35.000 werkloozen komen in aanmerking. Het voorloopig bericht van de vo rige week dat er een regeling in voor bereiding was om de in verband met den internationalen toestand opgeroe pen dienstplichtigen, voorzoover daar voor in aanmerking komende, zoo mo gelijk te vervangen door zich vrijwillig aanmeldende en/of werklooze dienst plichtigen, viel om het populair uit te drukken op een gloeiende plaat. Reeds zijn duizenden verzoeken om zakenverlof binnengekomen. In verband hiermee is als onderdeel van de Ilde afdeeling B, de afdeeling Generale Staf van het Departement van Defensie, een nieuw bureau opgericht, dat onder leiding staat van kapitein K. van Rijn, van den Generalen Staf en den naam draagt van Bureau vervan ging van buitengewoon opgeroepenen voor de uitwendige veiligheid (B.O.- U.V.). In een onder voorzitterschap van den heer Ant. J. Lievegoed, chef van den regeeringspersdienst gehouden persconferentie hebben kapitein van Rijn. de heer P. A. Ravelli, adjunct-chef en de heer P. W. Oosterhoff, chef van het bureau Dienstplicht een aantal me- dedeelingen gedaan over deze maatre gelen en de wijze, waarop men zich, in groote trekken de uitvoering van de vervanging heeft gedacht. Kapitein van Rijn stelde voorop, dat de sterkte, die op het oogenblik in ver band met de buitengewone maatregelen aanwezig is, gehandhaafd diende te blijven; men kan niet zeggen voor hoe langen tijd. want dit zal van den inter nationalen toestand afhangen. Het algemeene beginsel van het ont worpen stelsel is, dat voor iedere man, die naar huis wordt gezonden een an dere terug moet komen. In de eerste plaats is hierbij gedacht aan vrijwilli gers. Reeds heisben vele aanbiedingen voor vrijwillige opkomst van dienst plichtigen het departement bereikt.. Men neemt aan, dat het aantal dezer vrijwilligers niet groot genoeg zal zijn. Daarom zal er ook wel gebruik ge maakt moeten worden va nde eveneens in de voorbereiding betrokken moge lijkheid, om werklooze dienstplichtigen, voorzoover zij beter gemist kunnen worden dan de door hun opkomst vrij te stellen opgeroepenen, ter aflossing van dezen onder de wapenen te roe pen. Wat den militairen kant van de zaak betreft moet in het oog worden gehou den, dat degene, die wordt vervangen een vervanger dient te krijgen, die als gelijkwaardig kan worden beschouwd, bij voorkeur zullen zij in aanmerking komen, die tot de 7 oudste der thans onder de wapenen zijnde lichtingen be- hooren. Er zal naar gestreefd worden de ver vanging niet alleen voor de minderen, maar evenzeer voor onderofficieren, vrijwilligers van het Landstormkorps motordienst en voor reserve-officieren in toepassing te brengen. Voor vrijwillige opkomst kunnen dienstplichtige onderofficieren en sol daten. alsmede vrijwilligers van het Landstormkorps Motordienst met een ongezegeld verzoek aan den minister van defensie volstaan. De werkloozen. Door bemiddeling van de burge meesters worden met spoed gegevens verzameld omtrent de werklooze dienst plichtigen, behoorende tot de lichtin gen 1924—1938, die op grond van hun plaatselijke kennis een oordeel uitspre ken of de persoon in kwestie in aan merking komt voor oproeping of niet. Dit vervangingssysteem zal niet wor den toegepast bij de luchtdoel en kust- artillerie, luchtvaarttroepen en verlich tingstroepen. Zij, die vervangen wenschen te worden. De behandeling van deze verzoeken geschiedt door het bureau Dienstplicht, afdeeling militaire verloven, waarvan de heer Ravelli de chef is. Degenen, die voor zagenverlof in aanmerking wenschen te komen moe ten hiertoe bij hun onmiddellijken chef een verzoek indienen, gericht aan den minister van defensie, met opgave van hun volledigen naam en voornamen, hun lichting, den naam der gemeente waarvoor zij zijn ingelijfd, het korps waartoe zij behooren, het legeronder deel. waarbij zij thans in dienst zijn en hun burgeradres, alsmede een zakelijke motiveering van het verzoek. Bedrijfsleiders, die voor hun perso neel verzoeken om zakenverlof indie nen, moeten deze rechtstreeks tot den minister richten. Voor iederen man af zonderlijk behooren zij dezelfde gege vens te vermelden als hierboven ge noemd, zijn onmisbaarheid moet wor den aangetoond en aangegeven moet worden hoeveel personen men in totaal onder de wapenen heeft. De heer Ravelli verzocht te vermel den, dat persoonlijke bezoeken en tele fonische oproepen slechts vertraging in de werkzaamheden opleveren. Met den grootsten nadruk verklaarde de heer Ravelli, dat volstrekt niet zal toegelaten worden, dat personen, die zakenverlof wenschen, persoonlijk iemand opzoeken, die zich als vrijwil liger aandient om voor hen in de bres te springen. Op deze wijze zouden de genen wegkomen, die het best kunnen betalen en dit is de bedoeling niet. Men zal nimmer weten wie zijn plaatsver vanger is geweest. Ter aanvulling van het bovenstaande kan nog dienen, dat het aantal werkloo zen, dat in aanmerking zou kunnen ko men op 35.000 wordt geschat. De werkloozensteun gaat door. De heer Oosterhoff deed in het ver dere verloop van de bespreking nog een belangrijke mededeeling, n.l., dat voor opgeroepen werkloozen de steun zal blijven doorloopen en dat hun militaire inkomsten daarop niet in windering zullen worden gebracht; voor onderof ficieren, die een grooter militair inko men hebben, zal naar alle waarschijn lijkheid, wel een deel daarvan in minde ring worden gebracht op eventueelen steun. KAMITO. De reclameafdeeling van de Kamito is deze week klaar gekomen met een paar practische reclamemiddelen. Ter drukkerij Excelsior verschenen tien duizenden sluitzegels in diverse kleu ren, die alle uitgaande stukken van de Middenstand behooren te sieren. Daar naast komen voor alle ramen van den winkeldoenden middenstand mooie re clamebordjes prijken, die van deelna me kennis geven en opwekken. Wij zien dus, dat het comité onver moeid doorwerkt, ook ondanks het intimideerend zeggen van sommigen, die natuurlijk zelf voor geen cent ini tiatief of werklust hebben: „het wordt mm Het door Theo van Delft te Waalwijk geschilderde portret van den aftre denden burgemeester van Geldrop, den heer A. F. Fleskens, lid der Provinci ale Staten van Noord-Brabant, lid der Eerste Kamer, oud-ild der Tweede Kamer, in onze streek 't best bekend als .,de man van 't Schoenenwetje" 1924. toch niets". Laten toch allen begrijpen, dat om de minder gunstige tijdsom standigheden, die juist om een stimu lans vragen, de pogingen, die worden aangewend om tot opwekking te ko men, allen steun behoeven en vooral niet met een kleineerend afbreken ge haat zijn. BOND VAN HUISEIGENAREN. De Bond van Huiseigenaren hield Donderdag in Euphonia zijn drieinaan- delijksche ledenvergadering. Na af handeling van de gewone huishoude lijke agenda, werden uitvoerige be sprekingen gewijd aan het nut en hel goede gebruik van de hij de vèreeni- ging in gebruik zijnde kaarten. Voor de weekhuurkaarten werd uniform gebruik dringend aanbevolen. De blauwe kaart waarbij kennis wordt ge geven van het verhuren van een wo ning moet stipt op tijd worden inge leverd. De gele kaart, die bewijst, dat de huurder aan zijn verplichtingen voldeed moet geëischt worden vóór een woning mag verhuurd worden. Dringend werd aanbevolen om bij de secretaris te imformeeren vóór een woning aan vreemdelingen wordt ver huurd. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Op 9 Mei a.'s. zal de cartdidaatstel- ling voor de Gemeenteraadsverkiezin gen plaats hebben. Momenteel wordt er druk vergaderd en geconfereerd over de samenstelling van candidaten- lijsten. De belangstelling stijgt met den dag die naar 9 Mei loopt. Hebben we onze ooren goed te luisteren gelegd, dan krijgen we met de a.s. verkiezin gen weer plenty keus. van „De Echo van het Zuiden". Een vreemd geluid uit de richting van hei raam deed Harland opkijken en het volgend oogenblik stond hij naast den ouden man. Wat is er? vroeg hij haastig. Is u niet goed? Niets. niets, hijgde de ander. Ik heb den laatsten tijd nog al last van mijn hart. Het eenige wat helpt is frissche lucht. De squire stond met beide handen tegen zijn borst gedrukt en snakte naar adem. Zal ik wat laten halen? vroeg Harland angstig. Neen, ik heb altijd wel alcohol hier; juist met het oog op deze aan vallen en hij trok een la open. Ik voel mij al beter, vervolgde hij, toen de alcohol zijn werk gedaan had. Ver- lel me nu alles over jezelf en wat je er toe bracht de rol van Halfont te spelen. - U moet in het oog houden, be gon Harland, dat ik u direct ge zegd heb wie en wat Harvey Harland is. Toen ik hoorde, dat Halfont ver mist werd en ik later van inlanders gewaar werd, dat hij gevangen geno men was en dus zeker ter dood ge bracht moest zijn, heeft mij dat ver driet gedaan, want, zooals ik zei, we waren groote vrienden. Maar toen kwam mijn slechte aard voor den dag. Toen ik van zijn dood hoorde, kwam hel plan bij mij op van onze sterke ge lijkenis gebruik te maken, door hier naar toe te gaan en mij voor hem uit te geven. We hebben elkaar toevallig leeren kennen en wel onder omstan digheden, die maakten, dat we spoe dig heel vertrouwelijk met elkaar om gingen en Halfont mij allerlei van het leven hier vertelde. Ik moet zeggen, dat ik hem wel een beetje in die rich ting gestuurd heb, want ik wist, dat er een opstand dreigde en ik heb toen al met de mogelijkheid, dat hij daarin het leven zou laten, rekening gehouden en dit plan al zoo'n beetje vooruit uil- gedacht. Ik sprak daarnet niet de waarheid, toen ik zei, dat het plan zich pas vormde, toen ik van zijn dood hoorde. U weet, hoe ik het plan ten uitvoer heb gebracht en ik slaagde boven verwachting. Eerst moest ik tot allerlei listen mijn toevlucht nemen, bijvoorbeeld, toen ze mij den eersten dag zeiden, dat ik maar naar u toe- moest gaan, dat u op de bibliotheek was, maar dat ging al heel gauw beter. Wat mijn plannen mogen geweest zijn, vóór ik hier kwam, zoodra ik hier was heb ik niet meer op geldelijk voordeel gelet. Ik kan u dat bewijzen, door u er op opmerkzaam te maken, dat ik nooit een cent aangeraakt heb van de toelage die u mij toestond. De squire keek eens op, knikte en de ander vervolgde: Ik kan zweren, dat ik van het oogenblik van mijn komst hier, slechts de beste bedoelingen gehad heb. Als ik er op den duur in geslaagd was voor Halfont door te gaan u moet niet vergeten, dat ik in de vaste over tuiging verkeerde, dat hij dood was.... zou ik een zoon voor u geweest zijn ik weet niet of ik daarin tot nu toe geslaagd hen, maar ik voor mij heb het gevoel van wel. Weer knikte de toehoorder en op zijn gelaat was een peinzende uitdruk king gekomen. Vertel mij wat over jezelf, zei hij, waar ben je geboren? Ik weet het niet, maar ik geloof in Engeland. Maar ik ben heel jong hier vandaan gegaan. in elk geval herinner ik mij niets meer van mijn eerste verblijf in Engeland. Herinner je.... je ouders nog? Heelemaal niet. Voorzoover ik weet heb ik ze nooit gehadAls kleine jongen was ik een hulpje op 'n struis vogel kweekerij van een Hollander in Zuid-Afrika en daar ik geen bizonder lief jongetje was, had ik een allesbe halve aangenamen tijd. Toen ik op groeide werd ik steeds erger en ik ben er in geslaagd door het leven, ja zelfs er boven op te komen. Ik heb wat geid verdiend hoe doel niet ter zake, maar ik moest wel of ik was onder ge gaan en zoo was ik in staat hier rond te komen zonder aan de rijke toelage, die u mij gaf, te raken. Ik heb daar een ruw leven geleid tusschen negers en het uitschot van de blanke maatschappij. Maar zooals ik reeds zei, hen ik hier met de beste bedoelin gen geweest en ik kan lot mijn genoe. gen zeggen, dat er nog niets gebeurd is, dat niet weer ongedaan gemaakt kan worden. En wat betreft het ver krijgen van goederen onder valsche voorwendsels, het eenige wat ik op die manier verkregen heb, is geloof ik.... genegenheid. Op het gelaat van den ouden man was een wonderlijke zachte uitdruk king gekomen. .Ia, die heb je zeker gekregen, zei hij. En geen wonder, want ik kèn je vader. Kwam het nooit hij je op, dat ei geen andere mogelijkheid was om die sprekende gelijkenis tusschen jullie beiden te verklaren, vervolgde de land jonker. Ik dacht werkelijk, dat jij Halfont was. Maar toen jij den naam Harland noemde zag ik dadelijk licht, want dal was de naam van je moeder. De oude heer wachtte even en vervolg de toen: Laat ik je vertellen, dat we in 't geheim getrouwd waren. Ik was nog student. We zijn korten tijd bij elkaar gebleven en bij mij was zeker nooit het plan opgekomen om haar te ver laten. Misschien had ze wel dezelfde zwerversnatuur als haar zoon; in alle geval, om de eep of andere reden, heeft ze het noodig geoordeeld te verdwijnen zonder het minste spoor achter te la* ten. Ik heb alles gedaan wat ik kon, om haar op te sporen, maar zonder resultaat. Eerst jaren later heb ik ge hoord dat ze gestorven was en van jouw geboorte heb ik nooit iets gewe ten. Als dat wel het geval was ge weest, zou ik geen moeite en kosten gespaard hebben, om jou te vinden en behoorlijk op te laten voeden. Ik geloof u op uw woord, vader. Het zal eert zware brok voor Hal font zijn om te verduwen, zei de squi re moeilijk, als hij hoort dat hij geen recht meer heeft op de bezitting. Hij was altijd vast overtuigd, dat hij de erfgenaam was. En hij zal dat blijven, viel Har land hem in (ie rede. Zooals ik al zei heb ik wat geld weten te verdienen. Kijk eens, ik zou het veel prettiger vinden, dat u, als u wat voor mij be stemt, het aan mijn zusters vermaak te. .Ia, mijn zusters, want dat zijn zij en zoo heb ik ze steeds beschouwd. Ik geloof, datik net doe alsof ik voor een paar dagen naar Londen ga en dan niet mee terugkom. Als Halfont dan komt kan hij hier mijn plaats inne men en niemand hoeft het fijne van de zaak te weten. Maar wij moeten el_ kaar niet weer uit het oog verliezen. Wilt u mij dat beloven? De squire deed dit van harte gaarne. Ik kan natuurlijk niet weer hier komen, maar we zouden elkaar ergens anders kunnen ontmoeten en eens sa men een aangenamen tijd doorbren gen, als ik weer eens in Engeland kom. Maar nu moet ik weer terug; zoo erg lang kan ik het in de beschaaf de wereld nooit uithouden, maar daar kan ik weer verder leven. Ze spraken nog een heelen lijd over de toekomst en de landjonker hoorde een heeleboel over het verleden van zijn oudsten zoon. Harland vertelde ook van zijn vrouw en over haar on gelukkige gewoonte, die maakte, dat hij zich met haar niet in een beschaafd jnillieu vertoonen kon. Ze werden ge stoord, door een bediende, die een be zoeker kwam aandienen: Luitenant Horrabridge, militai re politie in Natal. Waar is me neer?! Ik heb hem in. de wachtkamer gelaten. Toen de bediende de deur achter zich gesloten had, zei de oude heer: Dat zal de broer zijn van dien man, die hier een tijdje geleden geweest is. - Ja, dat is hij. We hebben vroe ger een ontzettenden hekel aan elkaar gehad, maar omdat hij nog op 't juis te oogenblik kwam om mij en Hal font, ook die was toen nog bij mij te redden, zijn wij op zeer vriend- schappelijken voet met elkaar geko men. Laat u hem hier komen, ik weet waarvoor hij komt; om een bedriegei te ontmaskerenLaat u het maar aan mij over. Harland belde den bediende en even later werd Horrabridgë in de bibliotheek gelaten. Toen hij Harland in het oog kreeg bleef hij even staan en zijn heele houding werd stram mi litair. Ik heb verzocht mr, Halfont ai- leen te spreken, zei hij. HOOFDSTUK XBIX. Opheldering De squire ging zijn gast met uitge strekte handen tegemoet. Aangenaam met u kennis te ma ken, meneer Horrabridge, ik heb al veel van u gehoord en niet alleen van uw broer, die hier laótst was, maar —AL" met een blik op Harland maar u hebt elkaar vroeger al ontmoet. Dat zou ik denken, vulde Har land aan, Horrabridge heeft mij uit een van de grootste gevaren, waar ik ooit in verkeerd heb, verlost, en tege lijk Hal font ook. Het was Horrabridge of hij het in Keulen hoorde donderen. En Halfont ook? Wat beteekende dat? En dan die gelijkenis? Stond hij op het punt een flater te begaan? Bemoeide hij zich met zaken, die hem niet aangin gen? Het zelfvertrouwen, waarmee hij hier gekomen was, kreeg een geduch- ten schok. 'ffiee doet je 40) rk

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6